Zeskant Tlecklwerk Vierkant I. C. Mortier HET ZUIDEN ©O0SEN tSWAGEBMflN Mtj. paulin? v. d. Griendt, Couptti VLEESCHH DE CENTRALE GOED EN GOEDKOOP VLEESCI Schoonmaak Marktberichten. Dankbetuiging C. van Tilburg, twee nette Dienstmeisjes. gevraagd Puntdraad. IJzerdraad. Krammen. Waalwijk. P C, Roothaert VUCHTEESTE.1T. DE&BOSCH Voor Stoomen en Vervel „HET FIRMAMENT", TILBURI WAT VOOR RECLAME ALLEEN IN KAATSHEUVEL HOOFDSTRAAT 313, HAALT U BEHOORT U DAAR OOK BIJ CENTRALE VLEESCHHAL. WEINIG BETALEN. Am. 3^0. HUISMOEDERS V L E E S C H-C E N T R A LE BETEEK Ingezonden Mededeelingen. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zachi en blank door Purol ven. De maharaja van Patiala b.v. droeg juweelen tot een waarde van meer dan twee millioen gulden, terwijl Sir Llari Singh's geliefde pony, die aan de processie deelnam, versierd was met smaragden, waarvan er een naar schat ting een waarde van bijna vier honderd duizend gulden vertegenwoordigde. Den volgenden dag, Donderdag, had ten slotte een godsdienstige plechtig beid plaats. De maharaja, die vergezeld was van de maharanie, nam plaats op een zete die was opgesteld op vellen van een tijger, een luipaard, een leeuw, een zwarten bok, een wilde kat en een stier Hij was gekleed in een effen-mauve cos tuum. Nadat hij de gelofte had afgelegd dat hij het welzijn van zijn onderdanen zou bevorderen, werd zeven minuten lang heilig water over de hoofden de vorsten gegoten. Dit water was versa meld uit alle heilige rivieren en bron nen van Indië en kwam gedeeltelijk ook uit de Arabische Zee in de buurt van de kust van Hindoestan. Vóór den maharaja bevond zich een vuur met verschillende schalen heilig water, gerstzaad en goudsbloem en een schaal met gereinigde boter, waarmede de maharaja van tijd tot tijd het vuur voedde. Vervolgens werd liet paar gezalfd terwijl verscheidene muziekcorpsen met trommels en doedelzakken en dansineis jes op de binnenplaatsen en zalen bene den zoo hard mogelijk speelden en zon gen. Onder het baldakijn brandden ver der eenige vuren, terwijl elk der der tien stijlen, waarmede het baldakijn werd opgehouden, versierd was niet een speciale banier en een omlijst por tret van den hijzonderen god, in wiens naam het werd opgericht. Bij deze ge legenheid werden gebeden opgezegd 'tot de (Jodin van den Rijkdom. Er werden slechts zeer weinig ortho doxe Hindoes tot deze plechtigheid toe gelaten. In de M-sb. lezen we 't volgende w eekpraatje Wat beteekent tegenwoordig nog een inenschenleven? Als wij een jaar of dertig geleden een krant openvouwden, dan lazen 'wij daar in de gemoedelijke journalistiek van die dagen, van een perenboom die tweemaal per jaar bloeide of van een zeug, die een ongewoon aantal jongen had geworpen," als de meest interes sante gebeurtenissen die ons rustig al- ledag-leventje konden schokken. Thans druipen onze nieuwsbladen, te ochtend en ten avond, van bloed, al is 't 11 iet van moordaanslagen, dan is 't van doodelijke auto-ongelukken, en wij ontroeren er amper meer van. Die het voorrecht heeft ónder eenige dramatische omstandigheden vermoord te worden, blijft tenminste nog een dag of wat in hel tee ken der belangstelling. Aan zijn persoon en familie worden in de krant nog enkele kolommen ge wijd, en zijn portret wordt ter pakken de illustratie opgenomen, als het onge lukkige en beklagenswaardige slacht offer, dat onder laffe moordenaarshand viel. E11 als hij op een goeden morgen begraven wordt, komt nog een halve stad op de been om de zwarte rouw koets te zien voorbij rijden. Maar wie bekommert zich nog om den ongelukkige, die vroolijk en wel gemoed de straat opgaande op een ge geven oogenblik door een voorbijsnor- rende auto morsdood wordt gereden. Hij moge een braaf en 'zorgzaam huisvader zijn, 't moge een veelbelovend jongmeiisch zijn, of een lieftallig jong meisje, voor wie Ijeel een wereld nog open ligt, een kind, de oogappel van zijn ouders, 't doet er niet toe, 't be hoort al tot de gewone ongevallen des levens, die tegenwoordig niet meer te vermijden zijn. Een oogenblik stagnatie op den weg, het slachtoffer wordt weggedragen, de chauffeur steekt een cigarette op om even te hekomen van den schrik, mis schien ook even tijd voor een Caravel- lis, en het verkeer gaat weer zijn gang. 's Avonds leest men het ongeval in de krant, een behoorlijk blad behoort dat toch uog te vermelden, al is 't maar onder enkele initialen, men roert even in z'n thee en zet de lectuur weer onge stoord voort. Dat is het leven. Waag het buiten op hét platteland een kip of een gans te overrijden, en heel de omwonende boerenbevolking komt opgewonden in beroering om van den ónbesuisden rijder althans nog 'n schadevergoeding los te krijgen. in de stad wordt onverhoeds een een zaam voetganger om of aangereden, een oogenblik oploop en stagnatie, dood of zwaar verminkt, de goed geoutilleerde geneeskundige dienst is ter plaatse, op een draf naar het ziekenhuis, en het geval wordt weer uit liet geheugen weg- gewischt door liet zich weer herstellend verkeer. Vroeger hadden de sociaal-democra tische bladen een rubriek „Risico van den Arbeid", fabrieksarbeiders die door de machine waren gegrepen, bootwer- waren gestort. Even stilte en aandacht bij den lezer, „de risico van den arbeid" had weer 'n offer gevraagd. De rubriek is haar attractie kwijt. Wat beteekent nog een menscbenle- ven voor onzen tegen woord igen tijd, nu de gepatenteerde razende dood dage lijks bij dozijnen zijn offers vraagt. Wetenschap en hygiëne zijn er in ge slaagd het menschel ijk leven als 't ware te verduurzamen. Besmettelijke ziekten worden tot een minimum beperkt, er wordt streng voor gewaakt dat wij gezond wonen, geen kelders en geen alcoven meer, pas op voor een petroleumkachel, want die kan misschien vergiftige gassen ver spreiden, kookt uw melk en uw drink water. ziet toe'op uwe levensmiddelen, doodt de vliegen, want ze zijn de over brengers van ziekte en verderf. Wij dienen ons te laten inenten en verzekeren tegen alle ziekten en onge vallen. Wij gruwen als verlichte menseben voor de doodstraf, galg en guillotine zijn de schrikbeelden uit donkere on beschaafde tijden. En toch dagelijks wordt zonder vorm van proces, zonder schijn van schuld, de wreedste doodstraf voltrokken aan tal van onschuldige, bloeiende levens, door bet rijdend schavot van de auto en de motorcar. Wie zou in onzen overgevoeligen tijd, nog officieel de functie van beul wil len uitoefenen en toch de beulen op de onbesuisd rijdende taxi's en vracht auto's snorren en. zwenken sarcastisch lachend langs u heen, zonder zich ook maar de moeite te gunnen een waar schuwend signaal te geven, doen of zij waarlijk van geen toeten of blazen we ten. Wat beteekent nog de menscli op den weg, hij is minder dan een kip of een hond, hij is niet meer dan een plas, die niet de moeite waard is om te vermij den. E11 wij zelve zijn nog zoo stom als een hond, die nog den stok likt, waar mede de hartelooze baas hem te lijf gaat. Wij staan vol bewondering voor liet groeiend auto-verkeer, wij verheugen ons in liet autoleven, wij wandelen nog vroolijk langs een automobiel-tentoon stelling, zooals een koe en een varken nog met voldoening en trots zouden opzien naar een nieuw merk van Ber kei's patent snijmachine. Wij zelve zijn cynisch geworden als de klassieke gladiatoren uit den ouden Romeinentijd en buigen gedwee het hoofd voor den dwingeland onzer da gen. den heerscher over leven en dood. „Ave Caesar, morituri te salutant!" 5 Mrt. '26 Eieren 6 Varkens Waalwijk, 7 ct. f 20—f 25. 's Hertogenbosch, 3 Mrt. 1926. Op de matkt van heden waren aangevoerd 1692 stuks. 881 stuks hoornvee. 73 kalveren. 558 biggen. 135 zeugen. 51 schapen—lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 270—f 455 p. st. Kalfvaarzen van f 270—f 440 p. st. Magere ossen en koeien van f 140—f 260 Vette ossen en koeien van f 0.54 pd lekw Vette ossen en koeien van f 0.47 pd 2e kw Pinken van f 135—f 190 per stuk. Zeugen van f 120—f 170 per stuk. Biggen van f 3.50—f4— per week. Schapen van f 20—f 35 per stuk. Lammeren van f 00—f 00 p. stuk. Handel vetvee traag, overigens redelijk. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 3 Mrt. en 25 Febr. 1926. Kipeieren Hoogste prijsf 7.50 Middel prijs f 6.50 Laagste prijs f 5.— Eendeieren f 0.00—6 25 Koelhuiseieren f Kalkeieren f 0 00—0 00. Buitenlandsche eieren f 0.00—0.00. Totaal aanvoer 340.000 stuks. Handel vlu?. LAND- EN TUINBOUW. DE BOER EN ZIJN BEDRIJF VAN VROEGER EN THANS. kers die in bet ruim waren gevallen, glazenwasschers, die van een ladder Onderstaande beschouwing is groo- tendeels ontleend uit een lezing gehou den door een lid van den Jongen-Boe renstand te Drunen voor de leden de zer vereeniging. Wij nieenen in 't belang onzer vele lezers en van den J. B. te werken, indien we hen op deze manier met een dier interessante lezingen in kennis .stellen. De lezing handelde over „De boer en zijn bedrijf van vroeger en llians!" Als we den boerenstand van voor een halve eeuw aan een nadere be schouwing onderwerpen, dan consta- teeren we hoe toendertijd deze catago- rie van menschen zoo ver bij thans ten achter was. De oorzaak hiervan lag vooral in de slaafsche onderwerping en de slechte algemeene ontwikkeling. Hoe moest hij zich deze laatste ver schaffen? Wanneer de kinderen de la gere school verlaten hadden, werd aan verdere ontwikkeling niet meer ge dacht. De wet op onderwijs en school verzuim in dien lijd hij lange na niet zoo streng als thans kon en werd op gemakkelijke wijze ontdoken, met als gevolg, dat velen reeds op hun elfde of twaalfde jaar van school werden thuis gehouden, om in het bedrijf be hulpzaam te zijn. Te begrijpen is dat bij die kinderen de ontwikkeling zeer gering was, temeer nog daar zij ook al waren ze nog op school veel zwaar werk moesten verrichten en het onder- wijs slechts als bijzaak werd be- schouwd. Herhalingsonderwijs en on- derricht in tand- en tuinbouw, bestond nog niet evenmin als landbouwscholen of onderwijzers die hierin les konden J geven, zoodat het onmogelijk was dat den boer op vakkundig en ander ge bied meer ontwikkeling werd bijge bracht. Dagbladen en tijdschriften wa ren voor het gros nog onbekenden. Het is daarom te verklaren dat vele op tateren leeftijd, noch lezen noch schrijven konden. De beschaving stond op een zeer laag peil, hetwelk uit verscheidene din gen blijkt; als b.v. de vele vechtpar tijen; baldadigheden bij kermissen e.a. gelegenheden; onderlinge geschillen, welke men steeds met de vuist meen de te moeten uitvechten e.a. Omdat zij zeer weinig beschaving kenden, hadden zij minder levensbe- hocften. De kleeding b.v. was uiterst eenvoudig. Voor mannen bestond zij in 1 hoofdzaak uit jas, vest en broek van zwart laken mei een stijf zijden pet als hoofdbedekking. De kleeding der vrou wen was doorgaans eveneens van zwar- i *e stof vervaardigd. Zij droegen lange breede, ruim geplooide rokken. De groote Brabantsche muts met bloemen en krullen versierd gaf haar een aar dig cachet. De boerin hechtte aan deze een groote waarde. Jarenlang zag men de hoeren in 't zelfde costuum en zij gingen er trotsch op te kunnen roemen op de onverslijtbaarheid hunner klee- ren. Zindelijkheid en voeding lieten veel te wenschen over. I)e voornaamste spijzen waren roggebrood en aardappelen. Vleesch en spek moest hij zich vaak ontzeggen om buurten pachtgelden tij dig te kunnen voldoen. De meiden en knechten op de boer derij waren er slecht aan toe. Hard werken voor een kleine vergoeding, omdat de boer geen hooger huur kon geven. De verhouding echter tusschen hen onderling was zeer gunstig. Knech ten en meiden werden door den boer als leden van het gezin beschouwd; hij behandelde hen niet als loonslaven, doch als zijns gelijken. Hij at met hen van dezelfde tafel en besprak de.belan gen der boerderij evengoed met hen als met z'n vrouw en kinderen. Daardoor gevoelden zij zich als het ware één met liet gezin en werd de liefde voor het be drijf hierdoor vergroot. Op sociaal gebied stond de boer ver ten achter bij andere standen der maat schappij. Hoofdzakelijk in de Noorde lijke Provinciën zag men met minach ting neer op den Brabantschen boèr. Dit agrarisch gewest werd door hen dan ook genoemd „de onbewoonde wereld". De voortdurende achterstel ling en verdrukking van den boeren stand was daarom vooral de oorzaak dat zoo velen als emigranten naar 't buitenland trokken. Ook van Staats wege werd de landbouw onvoldoende beschermd, 't Had er veel van als wer den zij beschouwd als slaven der maat schappij. En toch was de boer tevre den. Het Katholiek Geloof, waarop de Brabanter trotsch gaat en zoo diep van overtuigd is, gaf hem de moreele kracht om zich aan de overheid te on derwerpen. Vandaar dat de Brabanter bekend staat als een trouwe onderdaan der regeering; van ons dierbaar Vor stenhuis „Oranje". De ligging en inrichting der boerde rij liet veel te wenschen over. Door slechte verkeerswegen en onvoldoende afwatering waren vele landerijen in den winter niet te hereiken. Polders die thans door goede afwatering en bemaling in wei- en bouwland zijn her schapen, waren toen moeras. Vele H. A. heidegrond toenmaals woest en braak, zijn nu door ontginningen en ruime bemesting in goed bouwland veran derd. De Nederlandsche Heidemaat schappij vooral heeft hierin veel goeds tot stand gebracht. Zij in hoofdzaak toch heeft de ontginning ter hand genomen en vele nieuwe boederijen zijn door haar toedoen gesticht. Het verspreid liggen der akkers vor derde ook meer arbeidskrachten. Kunstmest en verschillende moderne werktuigen, waardoor hij thans in staat wordt gesteld met minder arbeids krachten een grooter bedrijf te exploi- teeren en de productie tot het hoogst mogelijke op te voeren, waren voor hem nog onbekend. De inrichting van liet woonhuis was uiterst primitief. Gewoonlijk viel men „met dc deur in het huis" een gang was iets zeldzaams. Het groote vertrek dat men bij 't binnenkomen betrad droeg den naam van „haard" De naam ont leende het aan dc groote stookplaats, welke meestal achter in 't vertrek was aangebracht en waarnaast in een z.g. houthak plaggen en hout waren opge stapeld voor de verwarming, de tradi- tionecle lange kachels van thans waren nog niet in zwang. De zich achter in 't huis bevindende stal was zeer slecht, met als hoofdgebrek onvoldoende licht en lucht. De eenige ventilatie kon ge schieden door het openzetten der groo te dubbele deur welke men aan iedere I boerderij aantrof en thans nog aantreft. I Het vee stond meerendeels op hoopen mest, die er vooral in den winter lan gen tijd in bleef zitten, hetgeen natuur- lijk zeer nadeelig was voor de gezond heid van het vee. Wordt vervolgd. ADYERTENTIëN. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bii het overlijden van onze innig geliefde Dochter en Zuster Elisabeth Arida betuigen wij onzen hartelijken dank. J UIJTHOVEN. G J. UIJTHOVEN van Loon. PH. E. UIJTHOVEN. Drimmelen. 5 Maart 1926. 36119 Bij deze betuig ik mijn harte lijken dank aan de Maatschappij „Almelo" en haren Agent D. ZIJLMANS te Vrijhoeve Capelle, voor de vlugge en prompte uitbe taling van mijn onteigend veulen. De Maatschappij ten zeerste aanbevelend. Willem var. Gendsvaart 36118 CAPELLE. Voor direct gevraagd Een voor Den Haag en een voor Waalwijk. Hoog loon. Wasch buitenhuis. Klein gezin. Adres: L. VAN ADELBERG, Waalwijk. 36117 Op eene flinke Schoen fabriek worden voor directe indiensttreding Alleen bekwame en vlugge krachten komen in aanmerking. ALLES STUKLOON. Brieven onder No. der adver tentie Bureau van dit blad. 36121 Ijzerhandel 36120 StoombiljartfabrieK TILBURG. 3811 •VRAAGT 0N5 3 JARIG HUURSySTEEM Agent voor Waalwijk 3422 J:VERHOEVEN, Antoniusstraat. De „NEW EDISON" PHONOGRAAF en RADÏC UITEEN BRIEF VAN EEN K0L4NOSTE - Atstsm. ^z. aAt& -tvvó Aéd-d&rid, dz otc dn, dé, -tn dLcd</ sZdZr. id&za/t d- d&de<n, tAfé*,. AbcdA -znrrt. de. Acud A&fd- -^ndezdeA dad- 4HL+Z did ZEEPFABRIEK "HET KLAVERBLAD" HAARLEM Vraagt Uwen winkelier bij onze groote stukken Kar- ncmelkzeep een Albumplaatjc. Vogel- en Bloemen- albums, ter verzameling dezer plaatjes, zijn bij eiken winkelier of aan onze fabriek verkrijgbaar A 60 cents. Vogel- en Bloemenplaatjes kunnen voor elkaar geruild worden. Is het beste adres Depot te Waalwijk: Grootestraat 293. voor GEREGELDE en DOELMATIGE RECLAIl maken onze Winkeliers Anderen doen dat en succes. Volgt hun voorbeeld. Sinds de opening onzer zaak hebben de huisvrouwen van Kaatsheuvel en Omstreken hondc guldens bespaard. Zoo niet Koopt dan nog heden uw vleesch in de WIJ noteeren voor Haas Biefstuk Rosbief Fijne Rib Magere Lappen Gehakt per pond 75 70 60 60 55 45 Doorr. lappen Klapstuk Soepvleesch Kripvleesch Rollade Per p Uw adres Is dos bij ons. DE CENTRALE VLEESCll C&.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 8