list Dagmeisje. 2 F. I. Gevraagd: Waarschuwing. Notaris JRNSEN Notaris R. Schaap Het traject-abonnement zal worden berekend naar een minimum van 8 K.M., terwijl dit volgens het oude sy steem gebeurde naar een minimum van 4 K.M. De eenheidsprijzen van een traject abonnement zijn thans per tarief- K M. f 1.20, f 0.90 en f 0.60 en zij worden resp. f 1.08, f 0 84 en f 0.60, Deze bedragen verminderen in verhouding tot een grooter aantal maanden, waar voor het abonnement wordt genomen. De Scholierkaarten zijn momenteel f 0.94, f 0.70 en f 0.47 per tariefkilo meter en zij zullen worden volgens de nieuwe regeling f 0 86, f 0.65 en f 0 47. Wat betreft het bagage-vervoer ook hiervoor wordt een verlaging ingevoerd, die varieert van 30 tot 35°/operl0K. naar gelang van den afstand. Zooals bekend is er een belang rijke kwestie in de Gereformeerde Kerken, inzake de houding, Bijbel uitleg enz. van Dr. Geelkerken in Amsterdam-Zuid. Een Synode heeft zich te Assen wekenlang met deze aangelegenheid bezig gehouden en ten slotte Ds. G. voor 3 maanden geschorst. Hij heeft zich daaraan niet gestoord en Zondag gewoon dienst gedaan, daarin gesteund door den Kerkeraad. De Synode heeft thans Dr. Geel kerken en den Kerkeraad uit hun ambt ontzet en maatregelen genomen tegen hun aanhangers. DE TABAKSWET. A fscli i ff i ng banderol lest el.•iel Gelijk bekend, heeft in Februari 1925 de toenmalige minister van financiën, de heer H. Colijn, een commissie ge- instaleerflf welke een onderzoek had in te stellen naar de mogelijkheid van een systeem belasting-heffing .op ruwe ta bak, zonder dat de opbrengst daarvan lager zou zijn "dan die van de huidige banderolle-belasting. Deze commissie heeft uit haar mid den een sub-connnissie benoemd, om aan de Staatscommissie voornoemd om trent bovenstaande kwestie te rappor- teeren. Deze sub-commissie, waarin vertegenwoordigd zijn de drie groepen sigarenfabrikanten, sigarettenfabrikan- ten en kervers, heeft ongeveer 4 maan den geleden een uitvoerig rapport uit gebracht, waarin zij concludeert tot de wenschelijkheid en mogelijkheid van af schaffing van het banderolle-stelsel en een systeem belasting-heffing ontwik kelt, gaande in de richting van heffing bij de bron. Haar rapport berust thans bij den voorzitter der Staatscommissie, het Tweede Kamerlid mr. Van Scha ik, die het nu aldus het Eindhovensch Dag blad ongeveer vier maanden onder /,ij4t-berusting heeft, zonder in dien tijd de Staatscommissie ook maar eenmaal te hebben bijeengeroepen. In een te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden van den Ned. Aannemersbond van den R. K Bond van Bouwpatroons, den Beton- bond, de Ned. Ver. van IJzerhandelaren de Vereeniging van Timmerfabri kanten, den Ned. Houtbond, de Ned Ver. van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, werd besloten tot instel ling eener gemengde comissie, welke tot taak zal hebben vraagpunten van algemeen belang voor het geheele bouwbedrijf te bestudeeren en daarover advies uit brengen aan de verschillende vereenigingen. In gevallen, die daartoe aanleiding geven, zal overleg gezocht worden met andere vereenigingen van hij het bouwbedrijf betrokkenen. Aan een kleine commissie uit de aanwezi gen werd opgedragen een program van werkzaamheden te ontwerpen en voorstellen voor te bereiden ter be handeling in de volgende bijeenkomst Het groote doel is door samenwer king te komen tot verbetering van vele misstanden, die nu in het bedrijf be staan. Bij Kon. besluit van 17 dezer is aan mr. dr. J. Donner en aan mr. J B. Kan, bij Kon. besluit van 4 dezer met ingang van 8 dezer onderschei denlijk benoemd tot minister van justitie en tot minister van landbouw, te re kenen van laatsgenoemden datum eervol ontslag verleend, respectievelijk als raadsadviseur bij het departemen van justitie en als secretaris generaa bij het departement van binnenland sche zaken en landbouw, wat laatst genoemd ontslag betreft, tevens me gelijktijdig eervol ontslag uit de functie van secretaris-generaal in algemeenen dienst. Het ligt in de bedoeling, dat beide heeren hun vroegere functie weer zu len opvatten na het ten einde loopen van hun ministerschap. Derhalve zal voorshands in de ontstane vacatures niet worden voorzien. In verband met het uitstel van Duitschland's toetreding tot den Vol kenbond zal het jaarlijksche congres der internationale unie van Volkenbonds- vereenigingen dezen zomer niet, zooals afgesproken was, te Dresden gehou- dek worden.*De leiders der internatio nale unie hopen, dat thans Nederland aan dit congres gastvrijheid zal willen verleenen. De Haagsche rechtbank heeft heden de drie Hongaren wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 jrs. veroordeeld tot 3, 2 en 2 aar gevangenisstraf. BELASTING!) NTDUIK T NG Tiree groot hulustrieelen voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Maastricht werden Woensdag behandeld <le belas- ingontduikingen aan de mijn Laura en Vereeniging te Eijgelslioven. Het eerst had zich te verantwoorden I'. -F. directeur-generaal der mijn en te ams grootste aandeelhouder, l il het getuigenverhoor bleek dat de directeur, behalve een traetement van 33.000, nog 29.000 tantièmes per jaar dou- heerde, waarbij dan nog representatie kosten werden vergoed. Beklaagde had o.a. als tantième een bedrag van ƒ23.000 opgegeven, dus G000 te laag. Het O. M. eischte twee maanden ge- angenisstraf. Voor een zelfde feit had zich te ver antwoorden H. A. G.. hoofdingenieur mij.!directeur der mijn Laura en ver- cniging. Beklaagde had een inkomen an ƒ22.000 salaris en ƒ13.000 aan antièmes en had voor de inkomsten- lelasting opgegeven resp. 16.000 en ƒ11.000 voor het jaar 19231924 en ook voor 19241925. Het O. M. eischte weemaal twee maanden gevangenis straf. DE BR1EFSCHRT J FSTER UTT ANDEL. van R. wed. Seh. wonende te An- RECHTSZAKEN. -i. del. Beklaagd ter zake dat zij op 1 -Tuli 1925 te Andel opzettelijk H. Vogelaar heeft bedreigd metNbrandstichting en doodslag en hem opzettelijk heeft be- leedigd door dezen opzettelijk een door baar geschreven brief toe te zenden die door genoemden Vogelaar is ontvangen met den volgenden inhoud „Ik vraag U fatsoenlijk om ƒ50. breng die Vrijdagavond om 10 uur ach ter magazijn, §nders stoken wij U af of schiet jullie door je sen verder „de ƒ50.koeienpoffersloon wel af en van je onbetaalde huurloon vuile schobbert, plakbord, mijnheer Kol ij n hoe maakt het Uw Vuil wijf, die verloo- pen we zullen heel je zooi wel rijgen fijne bidder op de zang, vuile rotknul", door welke woorden genoem den Vogelaar den indruk kreeg dat hij niet een ernstig misdrijf werd bedreigd en waardoor hij is beleedigd. Vanwege het O.M. waren 2 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. E. van Zinnicq Berg- mami te 's Bosch. Beklaagde bekende, doch beweerde geen beleediging bedoeld te hebben. Als eerste getuige» werd gehoord H. Vogelaar, die het beleedigend schrijven ontvangen had en dienaangaande me dedeel in gen deed. Getuige burgemeester van der Schans uit Andel. verklaarde, dat beklaagde, alhoewel hij haar niet zoozeer persoon lijk kende, in het kleine Andel toch niet ongunstig bekend staat. Beklaagde had aan hem vergiffenis gevraagd en hij had haar vergiffenis geschonken, verder aan haar overlatend wat zij in geweten te verantwoorden had. Op de desbetreffende vraag van den verdediger antwoordde getuige van der Schans, dat de moeder van beklaagde nooit in een krankzinnigengesticht werd verpleegd. De familie had wel veel moeilijkheden gehad. Een politieman verklaarde dat be klaagde niet voor onwijs doorging. Het O.M. memoreerde dat men onder de notabelen tal van brieven van grof beleedigenden inhoud ontvangen had. Niemand geloofde en het O. M. ge loofde liet ook niet, dat een vrouw in staat was zulke gemeene dingen te schrijven, zoo geraffineerd en misdadig. En toch is gebleken dat werkelijk een vrouw tot zulke grove laagheden, vuil en smerig geschrijf, in staat is. Spr. laakt ten strengste de feiten, dat de vrouw het anderhalf jaar geraffineerd heeft volgehouden, iedereen maar te bedriegen en te beleedigen, wien zij met haar smerig geschrijf wist te bereiken. Spr. brengt hulde aan den wacht meester der marechaussée, wien 't, on danks de listige leugens der vrouw, is mogen gelukken, haar als de schuldig! aan te kunnen wijzen. Iedereen zou gaan meenen, dat beklaagde niet goed bij 't hoofd is, doch ze is geraffineerd en heeft zoo sluw en slim mogelijk haar vuil geschrijf met geslepenheid voort gezet, zóó zelfs dat ze zichzelf een brief schreef en zich beklaagde: zie eens, wat een schandaal ze mij aandoen. Nu pas is weer een brief in Andel ontvangen, van beleedigenden inhoud. Al heeft be klaagde dat niet gedaan, dan heeft haar slecht voorbeeld toch aanstekelij! gewerkt. Spr. achtte 'n strenge straf noodig en eischte ter zake van beleediging en be dreiging 2 maanden gevangenisstraf. I)e verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmans gaf een psichiatrisch onder zoek op beklaagde in overweging. Wij leeken, aldus pleiter, kunnen hier niet uitmaken of er ook afwijkingen in de geestesvermogens van beklaagde zijn. welke oorzaak zijn dat beklaagde zulke dingeji deed. Ze heeft zich steeds goed gedragen en heeft veel moeilijkheden gehad. Hoe onbegrijpelijk haar manier van doen, en hoe hoogst onaangenaam voor de beleedigden ook, meende pleiter lat het.toch niet onmogelijk is, dat die briefschrijverij de vrouw niet zoo ern stig behoeft te worden aangerekend. Na een uitvoerig pleidooi kwam plei ter subs, tot verzoek om voorwaardelij ke veroordeel ing. Dr. Ga spar ie, Den Bosch, zenuwarts, in de zaal aanwezig, had het verhoor gevolgd en werd daarna door de recht bank als getuige-deskundige gehoord. In de beoordeeling der zaak kwam Dr. Casparie tot de conclusie, dat het voor de juiste beoordeeling der feiten door de rechtbank en in het belang van beklaagde zeker gewenscht is, dat een psichiatrisch onderzoek op beklaagde werd ingesteld, vermits psichische af wijkingen bij beklaagde zeer wel moge lijk zijn. Beklaagde had zelf niet op zoo'n on derzoek tegen. De Rechtbank zal een en ander in overweging nemen. Getuige H. Vogelaar merkte nog op, dat er nog niemand ooit aan gedacht heeft, dat de vrouw niet toerekenbaar zou zijn. Het getuigt bij de vrouw niet van adel van karakter om zoo geraffi neerd haar best te doen een ander in de gevangenis te helpen en maar aldoor te blijven beleedigen. De behandeling der zaak was hier mede beëindigd. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 1 April a.s. POLITIERECHTBANK. Bij uitspraak van den Politierechter werd I). N. koopman te Veen. wegens niet voldoen aan ambtelijk bevel, ver oordeeld tot 5 boete subs. 3 (lagen hechtenis. KANTONGERECHT. Uitspraken Kantongerecht Waalwijk, d.d. U Maart 1926. .1 P L te Vlijmen overtr M en R Regit 3 of 1 w tuchtsch Cli v B te Was pik, .T V te Kaatsheuvel, J v d H en A G te Waalwijk, W .1 I«T en A v d W te Drunen, allen-alsv ieder ƒ5 of 3 d. II -T T te Sprang-Gapelle en J v I) te Waalwijk beiden alsv ieder 3 of 2 d. W D te Kaatsheuvel overtr Leer plichtwet 1 of 1 d. J O zwervende, overtr Veldpol 5 of 3 d. J S zwer vende overtr trekhondenwet 3 of 2 d. G K te Kaatsheuvel overtr Pol Regit op de Wegen 5 of 3 d. A v B te Aalburg en C K te Nieuwkuijk overtr Pol Verord 1 of 1 d. C V te Veen alsv 2 of 2 d. D W te Zevenbergen overtr maximum snelheid ƒ7 of 4 d. •T V te Vught overt maxim, snelli. 10 of 5 d. H W V te 's Bosch overtr. maxim, snelli 6 of 3 (1. J C E te Waalwijk overtr Alg Veil wet 30 of 20 d. A v B te Nieuwkuijk overtr jachtwet ƒ30 of 20 d. SPORT. WAALWIJK. QTJICk. Zondag a s. gaat Quick naar Bergen- >p-Zoom om een comp.-wedstrijd te spelen tegen D.O.S.K.O. aldaar. De krachtsverhouding tusschen beide Xltallen is groot en op papier i^Dosko veel sterker. Niettegenstaande geven we de Quickers den raad om even als 1.1. Zondag van begin tot het einde zoo hard mogelijk te werken en wie weet is er dan niet een gelijk spel te forceeren. Denkt er om Quickers, dat er honderden in Waalwijk achter blijven om met ongeduld uwe verrichtingen te vernemen en laat hen bij uwe thuis komst juichen. Vertrek voor spelers en supporters precies 10 uur per auto bussen aan de Markt, thuiskomst circa half acht Voor de lagere Xl-tallen staan er belangrijke wedstrijden op het program. Quick 2 te Kaatsheuvel tegen K.S. W.2. We hopen, dat er vele supporters onze reserves te Kaatsheuvel gaan aan moedigen. Quick 3 te Drunen tegen de Sporters en Quick4 tegen Baardwijk 3 aldaar Dit zijn dus vier wedstrijden voor de Quick XI-tallen en allen uit. Een rare indeeling. Op verzoek van Berkdijk "is de wedstrijd omgezet en wordt gespeeld om 12 uur op het terrein van R.W.B. Wint Berkdijk dan is het kampionschap lste klas Br.V.B. zeker in hun handen, zoodat nog wel een interessante wed strijd verwacht wordt. 21 Maart staat vastgesteld R.W.B Oisterwijk Eehige weken geleden heeft R.W.B. te Oisterwijk met 2—1 verloren. Men heeft toen ondervonden hoe men niet moet spelen als men kan winnen en in de meerderheid is. Als mendat ge leerd heeft, kan er Zondag gewonnen worden. Aanvang 2 uur terrein RW B w. s. o. De met spanning verwachte return wedstrijd tusschen de beide plaatselijke vereenigingen W.SC. en H.E C. zal morgen op het W.S.C.—terrein plaats vinden. Waren het voorheen de ontmoetingen tusschen W.S C. en Quick, welke als het ware het evenement vooronze plaats vormden, thans is er voor Quick eene 'jongere generatie in de plaats gekomen in den vorm van H.E C. Werd aan vankelijk eenigszius schouderophalend op den nieuwen gast nedergezien achter af moest echter geconstateerd worden, dat met dezen niet te spotten viel en werd geducht van zich afgebeten en wel zoodanig, dat de gasten thans zelfs tot de gegadigden voor de eerste plaats zijn gaan behooren. Ook W.S G. heeft dit voor eenigen tijd terug aan den lijve moeten onder vinden op het H.E.C.—terrein, waar met 1—0 verdiend verloren werd, alhoewel erkend moet worden, dat W.S.C een der slechtste wedstrijden daar speelde. De zwarthemden namen zich echter voor om te trachten revanche te nemen en zullen hiertoe morgen in de gelegen heid gesteld worden. Of dit echter zal gelukken, zullen wij tot morgen middag moeten afwachten. Wordt er met datzelfde animo gespeeld als tegen D E.V.O., dan geven we de thuisclub eene kleine kans, doch wagen ons niet aan eene voorspelling. Wel is het zeker, dat wij morgen een geweldige en felle strijd tusschen deze beide plaatselijke vereenigingen kunnen verwachten, de eene strijdend voor den kampioenstitel, de andere om te trachten haar den voet dwars te zetten en gezien de enorme spanning welke er thans reeds heerscht onder de resp. aanhangers, verwachten wij, dat morgen de publieke belangstelling dezelve van den wedstrijd WSC-DEVO verre overtreffen zal. Ook thans hopen wij, dat beide par tijen wederom voor een vlot en aan genaam verloop zullen zorgdragen, opdat scheidsrechter P. van Eggelen, die met de leiding van dezen belang rijken kamp belast is, het zeer gemak kelijk gemaakt zal worden. Vooraf ontmoeten de lagere elf tallen elkander nog en wel om 12 uur op 't W.S.C.-terrein zullen spelen W S C. 3 H.E.C 3, en op hetzelfde uur op het H.E C. terrein W.S.C 2 - H E.C. 2. H. E. C. H. E. C.2 speelt morgen om twaalf uur thuis tegen W. S. C,2 We hopen dat de reserves, die j. 1 Zondag tegen Quick2 gelijk speelden, ook morgen hun beste beentje voor zullen zetten om zoodoende reeds een goed voorbeeld te geven aan het eerste elftal. De leden van het eerste mogen er echter wel om denken dat zij een klas beter moeten spelen als jl. Zondag in Baardwijk, anders ziet het er donker uit. Zij weten wat er op het spel staat. Ook H.E.C.3 speelt om 12 uur tegen de dito's van W. S. C. Voor Zondag 28 Maart is de wedstrijd DEVO - H E.C. ingelascht. Supporters die de reis wenschen mede te maken moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij het Bestuur. GEERTRUIDENBERG. Good—Luck 1 zal Zondag as eens rust houden, terwijl Good Luck II naar de Bredasche Boys II gaat. Daar de Bredasche Boys over een flink elftal beschikt en Good—Luck II er steeds beter inkomt, zal 't Zondag een mooie strijd worden. Geertruidenberg 1 speelt haar laatste competitie wedstrijd tegen Internos II Breda. Daar Geertruidenberg te Breda een flinke nederlaag had te boeken, zullen ze er alles opzetten om revanche te nemen. VOETBALSPORT. NEDER LA X DZWITSERLAND. liet N ederla tidsch elftal. Gistermiddag vergaderde de Ned. Elftal-Commissie te Haarlem na den oefenwedstrijd aldaar, ter samenstel ling van de Nederlandsclie ploi^g voor den op 2$ dezer te Amsterdam te spe len wedstrijd Nederland-Zwitserland. Doel: v. d. Meulen (H.F.C.). Achter: Denis (H.B.S.), (captain), v. Kol (Ajax). Midden: Krom (R.C.H.), van Lingen (Be Quick), van Heel (Feijenoord). Voor: Gielens (Hercules), Küchlin (H.B.S.), Tap (A.D.O.), Ruyscli (D.F, C.), Sigmond (H.F.C.). Reserves: Quax (A.D.O.), v. Haeren IWilhelmina), Sandberg (H.V.V.), en iGdenburg (Stormvogels). BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Johanna Allegonda d.v. A J H Kleij- ne en A de Graaf. Cornelia d.v. -Fob. v o Leur en L Hordijk. Hendrikus G B z.v. B v d Linden en A M Bruurmijn Bastiaan Leendert z.v. B de Rooij en Hendr. Meen wissen. Gehuwd Jasper Bonis 30 jaar en Clasma -F van Heijst 27 jaar. Fverjeden Antonetta Kievits ec'ntg. van J. van Loon 47 jaar. Josephus Trommelen eelitg. van H. Jansen 50 jaar. Adria-^ na Hendrika van Baardwijk 30 jaar. Ingekomen Denis Vos en gezin van Tilburg. Piefer M v d Loo van den Haag Ca- rolus Fr. Borremans van Rotterdam Johanna L Verhoeven van 's Bosch Cornelis Joh Kogels van Moergestel Martina v d Water en gezin van Eind hoven. Henricus J Noppen en gezin van Amersfoort Johannes A Mulder van Apeldoorn Vertrokken Wilhelmus Chr Klerkx naar Blari- cuni Franeyna Maria Smits naar Waspik Wilhelmus J Paea naar Loon oj) zand Albertus W A M Kle- verkamp naar Weert Maria Franc. Pinkster naar Rotterdam Cornelis J G v (1 Graft naar Rotterdam Abraham de Jong naar Nieuwer Am- stel. ADVERTEERT in dit blad, dat in de Langstraat en Omgeving ALGEMEEN gelezen wordt. ADVERTENTIëN. Zich aan te melden: GROOTESTRAAT 69. voorm. BESOIJEN van 's avonds 7.30 tot 8.30 uur. 36 97 Ondergeteekende acht zich verplicht er op te wijzen, dat hij zich voor schulden door zlfn Zoon PETRUS VAN ENGELEN gemaakt, niet aansprakelijk kan stellen. J. VAN ENGELEN. 36199 WAALWIJK. te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer H. P. :>TAM te Vrijhoeve-Capelle op Donderdag (Marktdag) 25 Maart 1926 voorm. 11 uur in het Café GOVAERTS te Waalwijk voor 1 jaar verhuren om te hooien of te beweiden achter Capelle en aan de Kleine Oude Straat, resp. groot 1.96 20 Heet. en 2.14.90 Heet. 36202 te WAALWIJK, maakt bekend, dat de ONROERENDE GOEDEREN te Baardwijk van Mej. Wed en erven W. G. SCHOEP, zijn ingezet huur f 4 20 p f5.- KOOP KOOP KOOP KOOP KOOP KOOP KOOP f2.50 f6 50 f 1 75 f4 20 B Toeslag Donderdag 1 April 1926 des avonds 7 uur in HOTEL VERWIEL te Waalwijk. 36203 w. f1400 moo f3600 f 1100 12400 11800 11800 Anno 1882. Teleloon 173, Wijnen, Likeuren, Gedistilleerd. Oud Hollandsche Brandewijn. Prima Jenever „Holland! a". i

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7