GEDENKALBUM Verschenen Schrale Huid TENTOONSTELLING WAALWIJK 1925, 31i9ISnnHHHllE8GSBHHS90ESBH9BIBnBBIIHEifl uiterlijk gereed mee zijn. Van Beek. De bedoeling is niet dat ze dan pas in 5 jaar den weg gereed maken, die zal er wel in 2 jaar zijn, maar die tijd is wat ruim genomen om, als er zich eens iets mocht voor doen, men niet aanstonds vast zou zitten en daarom is de termijn wat langer gesteld. Vair den Heuvel. Als er 5 jaar komt te staan zal men er ook 5 jaar over doen en als er eenmaal zoo iets staat heeft men niets meer te zeggen. Voorzitter. Ze zullen nooit zeggen, dat ze er 5 jaar over doen. De Voor zitter heeft mij zelf gezegd dat ze in twee jaar dien weg zullen laten leggen. Zonder dat men er om gevraagd heeft heb ik dien termijn op 5 jaar gesteld. Ik dacht er moest eens iets tusschen komen. Smits. Welkekosten zullen ze hebben. Voorzitter; dat weet ik niet. Van den Heuvel. Het is een werk van niets. Wat is het nou een weg van 2000 Meter. Van Beek. Ik geloof dat wij op 't oogenblik wel een beetje te ver gaan. Wij hebben hier alleen de vraag te beantwoorden, is een termijn van 5 jaar te lang of niet. Ik wil hier nog even aan toevoegen dat men het nu niet als zoo'n heel klein karweitje moet voor stellen. 't Is we! degelijk een flink werk. Er behoeft ook niet aan gedacht te worden dat de termijn van 5 jaar vol gemaakt zal worden. Het is alleen ge daan omdat er rekening met allerlei omstandigheden moet worden gehou den. We weten toch allemaal dat het lang duurt als men met vereenigingen moet onderhandelen. Van den Heuvel. Ik kan er me toch niet mee vereenigen. Voorzitter. Nu moeten ze alles onder houden en hebben van die dingen de lusten niet. Van den Heuvel. De polder heeft al lang genoeg geld in haar zak ge stoken. Van Beek. Dat is een beschuldiging die zoo maar niet mag worden uitge sproken. Van den Heuvel. Als het daarom gaat, mag er veel gezegd worden. Van Beek. Maar dat is een openbare beschuldiging. Van den Heuvel. Ik zeg niet dat het bestuur de centen in zijn zak heeft gestoken maar de polder. Voorzitter. Van den Heuvel bedoelt het niet zooals de heer Van Beek het voelt. Van den Heuvel. Het was gewenscht om stukken te vtrkoopen aan de in- gelanden, ik bedoel daar aan de Beemden. Voorzitter. Het recht daarvoor heb ben wij ons niet voor behouden, wel voor woningbouw met een tuin. De heer Branderhorst acht een tijd van 5 jaar veel te lang en is het daarom met den heer van den Heuvel eens. Ook wil hij hebben dat de raad aan zich het recht moet houden om ten allen tijde land te kunnen verkoo- pen zonder te zeggen of te bepalen hoe groot dat mag zijn als maarzorg gedragen wordt dat de weg minstens 8 Meter breed blijft, d.w.z. met de bermen inbegrepen. De gemeente moet niet alle macht in handen van het Waterschap overgeven. Van Beek. Met verwondering heb ik het voorstel van Branderhorst ge hoord. Ik moet eerlijk zeggen dat ik zoo iets niet had kunnen verwachten. Branderhorst is zich geheel gaan om- keeren, want in het Dag. Bestuur heeft hij nooit een dergelijk idee geopperd. Wat mag de reden daarvan zijn. Aangenaam is zoo iets niet. Branderhorst. Ik heb het zelfde in die vergadering gezegd. Van Beek. Dat was iets anders. U had toen gezegd dat niet eerder aan die zaak mocht worden begonnen voor de materialen ter plaatse waren. Branderhorst. Ik ben niet om gaan staan. Ik heb toen duidelijk genoeg gezegd dat men grond aan de inge landen moest verkoopen. Dat is niet noodig dat het aan de polder komt De Voorzitter zegt aan de zijde van den heer Van Beek te zijn, aangezien hij de meening is toegedaan dat de heer Branderhorst zich had neergelegd omdat nog te berde was gebracht dat de liefhebberij om daar land te koopen wel niet zoo groot zal zijn, omdat het land daar laag gelegen is. Op de tweede plaats moet in aan merking worden genomen, dat de opbrengst niet groot zal zijn en dat die bovendien nog rentegevend moet worden uitgezet door stukken van Nederl. schuld te koopen, zoodat de rente al heel gering is. Er is ook nog gezegd dat het Waterschap geen bron van inkomsten heeft en toen is gezegd om den knoop door te hakken, laten we dat dan aan het Waterschap geven omdat we er toch maar slechts een paar centen van kunnen maken. Spr. heeft de overtuiging gekregen dat men het op het laatst unaniem eens was en stelt derhalve voor het over te geven zooals is gezegd, maar om aan de bezwaren van Van den Heuvel tegemoet te komen de termijn dat het geregeld is op drie jaar te stellen. De heer Van Buren is van meening dat het land niet zoo laag gelegen is. Van den Heuvel. Van Buren heeft gelijk. De heer Branderhorst zegt te be doelen dat hij het tand alleen zou willen verkoopen aan ingelanden die met hun perceel daar achter liggen. De heer Van Beek gelooft niet dat de eigenaars genegen zijn om die perceelen te koopen, wijl ze dan een eind in de wei boomen hebben staan. Het voorstel van den heer Brander horst in omvraag gebracht wordtm e 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Brander- horst, van den Heuvel, Smits, Vos en van Burentegen de heeren van der Schans en van Beek. 5. Vaststelling Rekening Burgerlijke Armbesturen De heer van den Heuvel zegt dat alles in orde is bevonden. Alleen moet hij opmerken dat die van Genderen er niet bij was. De Voorzitter zegt dat deze rekening meer achterwege blijft omdat het geheele bezit slechts f500 bedraagt en daar nog stukken van zijn gekocht van Nederl. schuld zoodat de jaarlijksche inkomsten slechts f 12.— bedragen waar nog niet eens al de rekeningen en begrootingen voor zijn te koopen. Hij zal echter opdracht geven dat voortaan toch ieder jaar de rekening zal moeten worden ingezonden. Het benoodigde papier moet men dan maar op de secretarie halen. 6. Vaststelling politie-verordening. De Voorzitter leest verschillende wijzigingen voor. Zoo zal art. 51 worden gewijzigd in dier voege dat bij brand als zulks door het luiden van de brandklok of op andere wijze ter kennis wordt gebracht men verplicht is daar heen te gaan. Bij art. 69 staat dat de vlaggen 2'/3 M. van den grond af moeten blijven. De heer van Buuren kan zich daar niet mee vereenigen. Nog nooit is er in Meeuwen iemand geweest die van het vlaggen last heeft gehad. Als daar de hand aan moet worden gehouden kan niemand meer vlaggen. Voorzitter. Het kan hinderlijk zijn en dan kan, al% er wat in de politie verordening staat, opgetreden worden. Anders zal er geen enkele politieagent worden gevonden die proces-verbaal zal maken als de vlag niet precies 2'/2 M. van den grond af hangt. Of wil men 2 M hebben. Wordt besloten dit artikel te schrap pen. Op verzoek van den heer v. Buren zijn nog enkele artikelen gewijzigd. Voorzitter. Zoo de heer van Buren verkiest kan hij terug komen op het geen hij in het begin van de vergade ring heeft gezegd. Van Buren. Ik begrijp het niet goed. Onlangs heb ik aangedrongen om het reglement van orde te wijzigen en toen werd er gezegd dat men daarvoor geen tijd voorloopig had en de voor BINNENLAND. Een tweedaagsche paleisconfe rentie van de presidenten der buiten gewesten onder presidium van den landvoogd in indië heeft den indruk bevestigd, dien de regeering uit de schriftelijke rapporten van andere zijde gekregen heeftdat de toestand overal gunstig is, wat de inlandsche beweging betreft. Besproken werd de economische opheffing. De middelen daartoe stonden in het teeken van de rubber. Aangeraden werd verbetering van de verkeerswegen en voorlichting op landbouwgebied. Besproken werden de algemeene beginselen voor de bestuurshervorming in de buiiengewesten. De conclusie was, dat op versnelling van invoering moet worden gewerkt. Bij bespreking van den afkoop van deheerendiensten en het hoofdgeld kwamen groote verschillen naar voren, die bestaan in verband met het stadium van de ontwikkeling der bevolking. De alge meene tendenz was, de bestaande bevattende een 50-tal toto's. Flink formaat, prachtige uitvoering. Een zeldzaam souvenir, dat ieder Waalwijker, maar zeker ieder Comité-lid in z'n bezit moet hebben. Het Album bevat o m. Het Comité uit de standhouders, de initiatiefnemer tot de Tentoonstelling de heer Chr. Maas uit Loon-op-Zand, de raad van toezicht, het Dag. bestuur, het Hoofdbestuur, de gezamenlijke Comité leden, het Hoofdbestuur van den jubileerenden Bond, een 11-tal kiekjes van de Tentoonstelling in aanbouw, tentoon stelling in vogelvlucht, de ontvangst der pers. vier foto's van de officieele opening, twee van 't poortgebouw, vier schitterende kieken van terrein en idem van de verlichting, de bezoekers van de Jubileum-vergadering van den Bond en 't feestdiner, de Jury, de huldiging door de standhouders, de triomftocht over het terrein, de sluitingsavond, de cabaretzaal, champagne bar, de reclameplaat pn de gekleurde vogelvlucht-teekening, in totaal 50 stuks. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ - ANTOON T1ELEN. regelingen om practische redenen te handhaven en eerst wanneer de locale ressorten bestaan, over te gaan tot de invoering van een verkeersbelasting met afschalfing van de bestaande regelingen. Het legerbestuur heeft het vol gende telegram aan kapitein Van Eek d.d. 20 dezer ontvangen: Bij een gezamenlijke actie van alle troepen onder leiaing van kapitein Sneli zijn te Kroeëng Batoe dertien kwaadwilligen gesneuveld, onder wie Ttungkoe Mauloed, de hoofdaanlegger van den jongsten overval. Negen karabijnen zijn teruggevonden. Onzer zijds is gesneuveld de Europeesche sergeant Sleeuwaegen, zwaar gewond zijn twee marechaussees, licht gewond werd de Europeesche sergeant Marx. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Overzee Trust Mij is besloten, in overeenstemming met de statuten, het saldo der liquidatiVaf te dragen aan het Kon. Nationafal Steuncomité- Dit eindsaido bedraagt f406 641.40 in contanten en effecten, benevens drie perceelen, gelegen te 's Gravenhage, en tijd in bruikleen welke reeds gerui w aan den Staat de' Nederlanden vvaren zitter klaagt er over dat hij zoo weinig afgeéfSAlf* te doen heeft, dat hij van den dokter meer bezigheden moet hebben. Waar moet het heen als het zoo rommelt. Voorzitter. De heer v. Buren begint mi de zaken met personen te verwar ren en begint daardoor ook spijkers op laag water te zoeken. Hij vergist zich nu in hetgeen hij heef; gezegd. De zaak is dat ik verlof heb gevraagd voor herstel van gezondheid, ik dacht geplaagd te zijn door rheumatiek maar volgens de verklaring van den dokter die mij heeft onderzocht, schijnt mijn zenuwgestel ook niet in orde te zijn en nu schijnt de heer v. Buren het prettig te vinden om dat te zeggen. Althans hij heeft het nu al twee maal gedaan. Ik heb altijd gedacht dat, als men een vriend in vertrouwen iets vertelde men dit voor zich hield maar niet van de daken ging verkondigen. Wil U nu over de door U aange roerde kwestie spreken. Van Buren. Als men verschil van meening heeft, dan mag men zijn mee ning toch gerust naar voren brengen Met het reglement van orde is het nooit zoo nauw genomen. Voorzitter. Ik geef u gaarne gele genheid om uw bezwaar naar voren te brengen. Als u het maar niet in het verband met de notulen brengt. Van Buren. Als ik het daar niet mee in verband mag brengen, dan zal ik tn'n mond er wel over houden. Daarna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van aanvraag voorschot inzake de Landarbeiderswet. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag, 26 Maart 1926, des namiddags om half acht. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van het heffings percentage der Plaatselijke Inkomsten belasting 1926/1927. 3. Wijziging begrooting 1925. 4. Wijziging verordening op de heffing van keurloon. 5. Benoeming der leden van de Stembureaux. 6. Vaststelling vergoeding overeen komstig artikel 101 der L.O.wet 1920 ten behoeve van de Bijzondere Lagere school voor het dienstjaar 1924. 7. Vaststelling voorschot op de ver goeding overeenkomstig artikel 101 der L.O.wet 1920 ten behoeve van de Bijzondere Lagere school voor het dienstjaar 1926. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot aansluiting van het gehucht „Wolfs- hoek" o.a. aan het gemeentelijk Elec- trisch net. 9. Verzoekschrift der bewoners van het gehucht „het Semke" om verbete ring van den weg tusschen G. Klerks en W. Bogaerts. 10. Verzoekschrift van J. Pelders om een perceel land in pacht van de gemeente te mogen verhuren aan een ander. 11Verzoekschrift van M. van Noort om bij het bouwen van zijn huis van de rooilijn te mogen afwijken. 12. Vaststelling eener instructie voor den gemeente-voorwerker. 13. Belasting-reclames. VLIJMEN. Donderdag j. 1. had te 6 ure in het gewone locaal der Bijzon dere R. K Jongensschool de eindles plaats van den tuinbouw wintercursus, gegeven door de leeraren Berkelmans en van Esch, respectievelijk tuinbouw- onderwijzer te Heivoort en te Vught. De aanwezige cursisten werden door elk der docenten ongeveer drie kwartier zoowel theoretisch als prac- tisch ondervraagd, hetgeen tot gevolg had, dat aan allen het diploma werd uitgereikt. De Heer van Gogh, Rijkstuinbouw- consulent hield hierop eene kernachtige toespraak en feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes. Hij dankte de leeraren voor hunne lessen met zooveel liefde gegeven en spoorde de jongelui aan zich de ver worven kennis ten nutte te maken, daar Nederland in het teeken staat van den tuinbouw. Hierna sprak de heer M. H. Boom te Vlijmen in zijne hoedanigheid van Voorzitter der Commissie van Toe zicht. Ook deze hield een schoone, pittige en practische toespraak Het was aldus spreker voor hem een waar genoegen zich hier te doenhooren, te meer, wijl ook hij vroeger het diplo ma mocht behalen. Hij wist te waardeeren, wat ijver vermag en uitte den wensch, dat de cursisten van het genoten onderricht, gegeven door de Heeren Berkelmans en van Esch, de schoonste vruchten zouden plukken Alsnu verkreeg de Heer van Heyst te Waalwijk het woord en sprak on geveer als volgt Na de welsprekende rede van den Heer Rijkstuinbouw-consulent en den Heer Boom, is het voor mij, als oudste der leerlingen eene vereerendeen hoogst aangename taak, U Mijnheer Berkelmans en Mijnheer van Esch recht hartelijk dank te zeggen voor de uitnemende lessen van U genoten. Het tuinbouw-onderwijs door U beiden in theorie en practijk, gedurende 6 uren per week met de grootste toe wijding in den nu afgesloten cursus van 2 winterhalfjaren gedoceerd, kan niet hoog genoeg worderutangeslagen. Met dankbaaiheid zij het ons ver gund hier o. m. te memoreeren de tal rijke excursie, niet in het minst naar Wageningen. Wageningen, bij de toeristen bekend om zijn schilderachtige omstreken en den Wageningschen Berg met prachtige panorama over de Betuwe, is eerst in 1918 een stad van aanzien geworden, wijl in het begin van dat jaar, dank zij de wet van Dr. Posthuma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onder het Ministerie Cort v. d Linden, binnen hare veste, de Rijks hoogere land- tuin- en boschbouwschool is geopend, waardoor Nederland thans mede aan de spits staat van de land bouwonderwijsbeweging in de verschil lende landen. In Wageningen hebben wij in de hierbij behoorende tuinen van Euro peesche vermaardheid, weten te waar deeren de uitnemende zorg der Regee ring voor een der meest vitale be langen van een groot deel van ons volk, dat in tuin- land- en boschbouw een ruim bestaan vindt. Wij stellen het voorst op zeer hoogen prijs, dat U, Mijnheer van Gogh, Rijks tuinbouw-consulent voor dit gewest, dezen avond met Uwe gevierde tegen woordigheid hebt willen vereeren alsook dat de Heeren Boom en van den Udenhout in hune kwaliteit van leden van den Raad van Vlijmen hier aanwezig zijn, benevens bestuur van Boerenbond en Jongen Boerenstand Wij betuigen U hooggeachte leeraren nogmaals dank en geven U gaarne de verzekering, dat Uw tuinbouw onder richt ons in de practijk uitstekend zal te stade komen. Hierna sprak een der docenten de Heer Berkelmans een gloedvol slot woord. Spreker deed het een groot genoe gen, dat hij als hoofd van den cursus, mede namens Mijnheer van Esch de leerlingen kon feliciteeren met het behaalde succes. Hij dankte hen voor de ijver, waar mede zij steeds beider lessen hadden gevolgd en twijfelde er niet aan of ze zouden zich de verworven kunde ten nutte kunnen maken Het diploma verkregen J. Beekmans H. J. van Buul, P. Dekkers, M. Dekkers, Alb. van Engelen, J. van Heyst, J. P. Lutters. G A. Peijnenborgh en J. F. Peijnenborgh. CAPELLE. De zoon van den schipper K. had een dezer dagen het ongeluk bekneld te geraken tusschen een ket ting met het noodlottig gevolg, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer urgent. Bij den landbouwer G. v. P. in de Nieuwstraat alhier is mond- en klauwzeer onder zijn vee geconstateerd. Het water in den Buitenpolder is thans reeds zoover gevallen, dat de Veerpad en de Kerksteeg weder water- vrij zijn, zoodat de verkeersstremming met het land van Altena via het Ca- pelsche veer gelukkig weder tot het verledene behoort. Voor een goed bezette zaal werd j. I. Donderdagavond in de zaal van dén heer L. F. v. Dongen alhier het kluchtspel in 4 bedrijven, dat op 2 Maart j. 1 na afloop van de ledenver gadering der Afd. Sprang-Capelle van Volksonderwijs voor leden en geintro- duceerden werd opgevoerd nogmaals ten tooneeie gebracht en met evenveel succes opgevoerd als de eerste maal. Na afloop ging dan ook ieder hoogst voldaan huiswaarts. De in de O L. school in de Kom alhier gevestigde reizende Nuts- bibliotheek, waarvan ook dezen winter een zeer druk gebruik gemaakt is, zal a. s. Zaterdag, 27 dezer gesloten worden. Alle nog in omloop zijnde werken dienen op dien dag tusschen 2—3 uur ingeleverd te worden. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal den 2en Pinksterdag e. k deelnemen aan het groot Natio naal concours te Charlois (Rotterdam) en wel in de 2e Afd. Ingezonden Mededeelingen. Indien de huid van handen, ge laat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan-de terstond verzachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. PUROL WASPIK. Maandagmorgen werd mej. de Wed. C. Nouwens dood op haar bed gevonden. Voorwaar een tragisch einde 1 Door de strenge nachtvorsten is men bevreesd voor het vroege fruit, waarvan de knoppen reeds geheel of gedeeltelijk openstonden. Ook de wei den, die zoo rijk van gras voorzien waren, zullen spoedig den nadeeligen invloed ondervinden. Mej. B. had het ongeluk met een ketel kokend water te vallen. Met haar hoofd kwam zij op den ketel terecht, waardoor zij een drietal tanden verloor en tevens ernstige brandwonden be kwam. Geneeskundige hulp werd oogenblikkelijk ingeroepen. RAAMSDONKSVEFR. Als een bij- zonderheid kan medegedeeld worden dat een geit van den heer Z. vier jongen ter weretd bracht waarbij één met een hondenkop. De vrouw van den heer J. H. kwam met de kin te vallen op een pan. Een gapende wond maakte in roeping van geneeskundige hulp nooch- zakelijk. Met goed gevolg liep van stapel van de werf der N. V. Scheepsbouw- werven v/h. P. en A. Ruijtenberg een sleepschlp groot c.a. 1070 ton. De kiel werd gelegd voor een sleepschlp groot 1225 ton. Beiden voor Neder landsche rekening. GEERTRUIDENBERG. De Eerw. Overste uit het St. Agnesgesticht alhier had het ongeluk te vallen en brak hierbij haar sleutelbeen. Dokter Van Dissel uit Breda en dokter Lips ver leenden geneeskundige hulp. Maandag 1.1. werd publiek aan besteed het doen van herstellingen aan de gemeentegebouwen en werken. De inschrijvingen waren als volgt: A. C. Krols, G'berg, f 25i0.- G. Wietmarschen, C. Krols, Gebrs. Naglé, Ch. v. d. Ploeg, Gebrs. du Pont, 2385 - 2350 2299.- 2280.- 2187. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Het schip „Antonia" van schipper v. Gr., hetwelk te Zevenbergen in de haven lag om kolen te lossen aan de gasfabriek aldaar, geraakte Zondag morgen in brand. De zoon, die het bemerkte, wist nog juist op tijd z'n vader te wekken, waarna zij met ver eende krachten het vuur wisten te beperken 'en verder uitbranden te voorkomen. Het verdere gezin was te Geertruidenberg op een Communie feestje. MADE. Voor rekening van den heer A. Spuijbroek te Oud Drimmelen is aan Nic. v. d. Hoven opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis met bijkomende werken. In de gehouden vergadering van het WitGele Kruis werd in het jaar verslag 1925 o.a gememoreerd het zwaar verlies geleden door het over lijden van het bestuurslid Mej. Blijle- vens-v. Alphen. In haar plaats is benoemd Mej J. Segeren en door het bedanken van het bestuurslid Mej. v. d. Noort Kaye. Gekozen is in haar plaats Mej. J. v. d. Made-Damen. Het hoofdbestuur onderging geen veran dering. Aangekocht werden 6 lucht kussens, 1 waterbad, 4 ligstoelen, 2 ledikanten, benevens verschillende kleinere artikelen. In het jaar 1925 verkreeg het Wit Gele Kruis een financieele steun van f300.— van de gemeente en tevens f 100.— van de Boerenleenbank, terwijl bovendien

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2