en dan het gemiddelde te nemen. En tevens dient rekening gehouden te worden met den toenemenden invoer van bevroren vleesch. 4. f 2000 vergoeding voor den keu ringsdienst. Door wie wordt deze uitgetrokken vergoeding billijk geacht? Is daar vast op te rekenen? Als b.v. Kaatsheuvel, Sprang-Capelle of mogelijk nog andere gemeenten in de keuringskring ook een slachthuis zouden beginnen, wat dan komen die dan ook voor een soortgelijke vergoeding in aanmerking met moge lijk gevolg van verhooging der keur- loonen. Uit deze opsomming blijkt, dat vooral de overgelegde exploitatie-be grooting voor hem ernstige bedenkin gen heeft. Nemen Burg. en Weth. de verant- woording op zich, maar dan ookserieus, en later niet afwimpelen op een ge- specialiseerden architect. De vijfde alinea uit het gedeelte van het preadvies, medewerking buiten gemeenten, vraagt nog even zijne aandacht. In het preadvies staat dat het in de bedoeling van Burg. en Weth. ligt om bij verordening voorschriften vast te stellen met betrekking tot het invoeren van vleesch door slagers uit de buiten gemeenten, waardoor dezen invoer eenige belemmering zal ondervinden. B. en W. meenen dat deze belem mering redelijk is, omdat anders al te gemakkelijk een door hen in het alge meen belang getroffen regeling tot centralisatie van de slachtingen zou kunnen worden gesabotteerd, terwijl eveneens moet worden voorkomen dat de buitenslagers de eigen slagers be- concurreeren met vleesch, waarvoor geen slachthuisrechten zijn betaald. Het laatste gedeelte, dat voorkomen moet worden, dat de buitenslagers de eigen slagers beconcurreeren met vleesch, waarvoor geen slachthuisrech ten zijn betaald, behoeft bespreking. Hierdoor wordt een groot gedeelte van den opzet van het slachthuis een inconsequentie. Op meerdere plaatsen is beweerd, dat het slachthuis ook voor slagers voordeeliger zal zijn dan het aanpassen van eigen slagerijen aan de wettelijke voorschriften. En waar de wet toch op alle plaat- sen 1 Juni 1927 van toepassing wordt, hebben de slagers van buitengemeen ten van eigen slagerijen toch de noo- dige kosten moeten maken, die in de lijn van het praeadvies, dan zwaarder op hun bedrijf zullen drukken, dan de slachtrechten van het abattoir. Die aangevoerde concurrentie is hem dan ook ten eenenmale onverklaarbaar in het praeadvies. Als hij zijn conclusies resumeert, komt hij tot de volgende punten 1. Er wordt een gemengde commis sie in het leven geroepen, bestaande uit een afgevaardigde van de slagers, een van het gemeentebestuur en een onpartijdige, die een onderzoek zullen instellen naar de kosten van aanpassing der slagerijen, die de wettelijke voor schriften met zich brengen 2. Gegevens worden verzameld en ter visie gelegd van a. Oprichtings- en installatiekosten van bestaande gemeente-slachthuizen, ongeveer met Waalwijk overeenko mend. b. Exploitatierekeningen van gemeen te-slachthuizen, ook overeenkomend met die van deze gemeente. c. Een zuivere kostenberekening van het te stichten slachthuis, gespecifi ceerd naar grond-, bouw- en installatie- kosten in den ruimsten zin. d. Een züiverc exploitatiebegrooting uit de kostenberekening opgebouwd, met toelichting daarbij van zijne op merkingen en vragen. Eerst daarna kan hij over deze be langrijke aangelegenheid zijn stem ten volle bepalen. De heer Roggeveen is het in vele gevallen met den heer Smolders eens. Reeds een vorig jaar heeft hij aange drongen om overlegging van exploita tierekeningen van slachthuizen. Van de gemeente Sittard heeft hij er een in gezien, waarvan hem verschillende za ken onduidelijk zijn gebleven. Zoo wordt hier in de begrooting maar ineens een bedrag genoemd van f 110 000 voor de kosten. Welk een bedrag noodig is voor het gebouw en welk voor aanschaffing van machines, is niet eens te zien. Zoo wordt ook slechts 2 pCt. voor afschrijving geno men, een bedrag wat hem veel,te laag voorkomt. Verder merkt hij op dat ge zegd wordt dat de leening aangegaan kan worden tegen een rente van 43/4 pCt.. terwijl in het leeningsplan staat van maximum 5 pCt., wat direct al weer een verschil van f 275 maakt Zoo zijn er meer zaken waarop valt te wijzen, maar de tijd heeft hem ont broken alles precies na te gaan. Hij geeft aan Burg. en Weth. in over weging om alsnog eerst een exploita tierekening over te leggen. Wat dwang betreft op slagerijen, dat kan hij zoo zwaar niet voelen, omdat tenslotte ook andere neringdoenden, andere fabrikanten aan voorschriften hebben te voldoen. Neemt de Tabaks wet maar. Daardoor is men toch ook aan voorschriften, waaraan men heeft te voldoen, gebonden. De vergelijking met Winterswijk gaat niet op. Men kan niet gaan zeggen daar heeft men zooveel zielen en kost de exploitatie zooveel en hier telt de gemeente zooveel zielen, wordt dus zooveel maal zooveel is zooveel, dat gaat niet op. De Voorzitter zegt dat het hem niet mogelijk is de rede van den heer Smolders,op den voet te volgen daarom zou hij gaarne zien dat de heer Smol ders zijne bedenkingen telkens aangaf waaraan door den heer Smolders gaarne gevolg wordt gegeven alhoewel dit voor hem ook zeer lastig is, vooral omdat hij dan niet van antwoord kan dienen, omdat hij over geen gegevens beschikt. Voorzitter. Wij zitten hier om de zaak te bespreken. De heer Smolders wil het allereerst wijzen op den post f 1800 voor per soneel. Dat komt hem heel gering voor, De Voorzitter wil dit nader toe lichten, De vaste kiacht, die aange steld zal worden op 'n salaris van f 23,- p. week, gelijkstaande met de gemeente reinigers, zal op de hoogte gebracht moeten worden van de electrische inrichting van het koelhuis. Voor groote abottoirs heeft men daar een monteur voor, doch hier is daarvoor geen emplooi. Die man is tevens belast met het schoonhouden van het gebouw. In Tilburg heeft men kunnen zien dat dit als enkele dagen losse hulp wordt verleend, gemakkelijk is te doen. Den directeur van den Vleeschkeu- ringsdienst wordt, ook al wordt hem den titel van directeur van het abottoir gegeven, geen hooger salarisgegeven. Als alles goed rendeert kan hem mis schien later eens ooit iets meer worden gegeven maar voorloopig toch niet. Dan heeft,het nog voor dat de keuring centraal wordt geregeld, waardoor hij meer tijd krijgt en in staat is den hulp keurmeester meer te qontroleeren, De heer Smolders wijst voorts op een bedrijfscommissie, op de admini stratie wat alles kosten met zich zal brengen. De Voorzitter meent dat die kosten van geen beteekenis zullen zijn. De ad ministratie zal wei opgedragen worden aan den secretaris van de bedrijven, De heer Smolders merkt op dat men dan nog heeft de expeditiewagen en het onderhoud. De Voorzitter zegt dat voor de slagers hier ter plaatse geen expeditie wagen behoeft te worden aangeschaft. Die kunnen het vleesch wel met een wagen halen precies zooals ze dit nu ook wel vervoeren. Moet voor de buitenslagers een expeditiewagen worden aangeschaft dan moeten die dat betalen. De Voorzitter wijst er op in verband met een door den heer Smolders ge stelde vraag, dat de koston door dén deskundige zijn geschat op f98 000. Waar in verband met waterafvoer het gebouw hooger moet worden gebracht en waar de slachterij voor een beest meer is geprojecteerd, stellen Burg. en Weth. voor dit bedrag te brengen op f 110 000 waaronder dan alles is begrepen. De gebouwen zijn geschat op f 55 000, de rest is dan voor ma- chines, voor de installatie van een koelhuis en de rioleering. De heer Smolders wijst op het groote verschil van geslachte dieren in 1924 en 1925 De Voorzitter wil opmerken dat waar het zielental jaarlijks met ongeveer 150 zielen toeneemt, het aantal te slachten dieren ook toeneemt. De heer Smolders acht het verschil zeer belangrijk en waar dit van directen invloed is op de slachtloonen zou hij het eerst eens willen onderzoeken. Hij geeft toe dat het aantal te slachten dieren toeneemt, maar het verschil is hier te groot. Voorzitter. Hoe komt u aan die cijfers Smolders die heb ik van een slager gehad die ze op zijn beurt weer van den Secretaris heeft gehad. Voorzitter. Waarom bent u die cijfers niet hier komen vragen, waarom moet zulks langs omwegen gebeuren. Smolders. Dat is niet opzettelijk gedaan. In het begin heb ik al gezegd dat wij weinig tijd hebben gehad en waar deze cijfers in mijn bezit waren heb ik niet ingezien waarom deze hier te komen vragen. De Voorzitter, acht het zoo moeilijk argumenteeren. Alles is zoo te veel op losse schroeven gezet. De heer Smolders wil aan de hem gegeven cijfers, vooral omdat die af komstig zijn van den Secretaris, niet twijfelen. De Voorzitter zegt geen nadere ex ploitatie-rekening te hebben kunnen geven omdat de iieer Roggeveen heeft gezegd dat het onderzoek geen geld mocht kosten. De heer Cousijn heeft door Burg. en Weth. aan den raad gegeven Inlichtingen verschaft. Verder wil deze natuurlijk ook niet gaan zon- j der meer, geeft die geen uitgewerkte plannen uit handen. Burg. en Weth. zijn toch geen kleine kinderen, maar hebben alles behoorlijk onder de oogen gezien wat ook van de raadscommissie kan wor den gezegd. Men moet een beetje vertrouwen in Burg. sn Weth. stellen want het gaat niet aan alles in details te geven De architect die de gege vens heeft verstrekt heeft zijn sporen op dit gebied verdient want reeds veel slachthuizen zijn onder zijn lei ding gebouwd en Bu(g. en Weth. moeten op hem omdat ze niet des kundig zijn, in veel zaken op af gaan. Geen onzer die over de zaak zuiver kan oördeelen. men zal in een dergelijke zaak zich in veel aan een deskundige moeten onderwerpen Met alle mogelijke gegevens kan men niet komen, vooral als van te voren gezegd is dat het geen geld mag kosten. De heer Smolders wil toegeven dat men alle kosten niet kan overzien maar dat neemt niet weg dat, wil men verantwoord zijn, men dit toch zooveel mogelijk dient te doen. Vervolgens wil hij er op wijzen dat van de Commissie door den Voorzit ter benoemd men nooit gehoord heeft of die zelfstandig heeft gewerkt of wat ze verricht heeft. De Voorzitter kan hierop antwoor den dat de Commissie conferenties heeft meegemaakt. De heer Roggeveen wil er aan her inneren dat hij er meermalen op heeft gewezen dat hij het benoemen van Commissies niet goed kan keuren om reden hij zelf zijne meening wil vormen. Nogmaals wil hij er opwijzen dat zoolang geen exploitatie-rekening is overgelegd, de raad niet kan oordeelen. De heer van Driel wijst er op dat hij niet de eenige tegenstemmer is ge- toen in principe tot stichting van een slachthuis is besloten. Hij meent dat ook de heer Groenen heeft tegenge stemd. Eibers. En ik ook. Smolders. Er waren er drie tegen. Voorzitter. Dat kan wel zijn. De heer Smolders wil hier wel ver- klaren dat hij in principe niet tegen het bouwen van een slachthuis is. Alleen wil hij een exploitatie rekening van te voren zien., In September is al aangedrongen om met een belangrijk cijfer materiaal te komen, en nu komt men alleen met eenige vage gegevens door een gespecialiseerde architect verstrekt. Dat hij op cijfers aandringt is niet uit wantrouwen tegenover het Dag. Bestuur maar omdat hij bij een dergelijk diep ingrijpend voorstel ook voor zich zelf de zaak een beetje wil nagaan opdat hij verantwoord is. De Voorzitter merkt op .dat het moeilijk is de exploitatie-rekeningen van andere slachthuizen over te leg gen. Men kan ze wel aanvragen, maar dan moet men toch rekening houden met verschillends omstandigheden. Er zijn slachthuizen waar men een export- slagerij heeft en er zijn er ook waar men grossiers in vleesch heeft. Dat zijn allemaal omstandigheden waar men dan rekening mee heeft te houden, 's Bosch b.v. biedt de stad een voor deel van f 35000. Geldrop bedruipt zich ook ook zeer goed en dat is nu nog maar een plaatsje van 5000 zielen. De heer Smolders wil dat alles niet ontkennen, maar de Voorzitter zal ook toe moeten geven dat een lid van den raad verantwoord wil zijn. Zoo is in het preadvies met geen enkel woord over de machines gerept. De Voorzitter zegt dat de machines ongeveer f 43.000 zullen kosten. Dat is echter een zaak die men later onder het oog kan zien. Eerst heeft men de vraag te beantwoorden of men tot stichting van een slachthuis wil over gaan. De heer Smolders merkt op dat door den Voorzitter slachthuizen zijn ge noemd die voordeelige saldi's geven. In Bussum heeft men echter een slacht huis dat de gemeente steeds geld kost. Gaarne geeft hij toe dat dit jaarlijks minder wordt, maar feit is dat er dus slachthuizen zijn die zich niet kunnen bedruipen en daarom is het wenschelijk dat de zaak zoo goed mogelijk onder de oogen wordt gezien. Voorzitter. Bussum wordt altijd door de slagersvereenigingen aangehaald. Honderden slachthuizen zijn er die voordeelen afwerpen, maar daar komen ze niet mee voor den dag. De heer Roggeveen kan zich niet indenken dat men bij een waarde van f43.000 aan machineriën daaraan slechts een onderhoud heeft van f 100. zooals op de begrooting is aangebracht. Zoo ook met de afschrijving van 2°/0. Hij zou wel eens willen weten hog men aan die cijfers komt. Hij wil zijn stem wel geven, maar niet vooraleer hij weet hoe alles kan. Voorzitter. In dergelijke zaken zal men zich toch altijd op een deskundige moeten verlaten. Eibers In gewone zaken is men toch gewoon lOpCt. van de machines op te schrijven. Voorzitter, 't Zijn hier takels en lieren en die schijnen een menschen- leven mee te gaan. Eibers. Er zal toch voor geen f43.00C aan takels en lieren noodig zijn. Er zullen toch wel machineriën noodig zijn die niet zoolang mee gaan als takels en lieren. De heer Van Driel heeft op de be grooting niet aangetroffen een post voor schietpatronen, alhoewel hij op een begrooting van een slachthuis heeft gezien dat men daar voor f366 heeft noodig gehad. Nu wil hij er direct aan toevoegen dat die gemeente grooter is en er'n derde stuks vee meer wordt geslacht. Zoo treft hij hier ook geen post aan voor verwarming. De heer Smolders wijst er nog op wat Dr. ten Haaff heeft gezegd omtrent een mogelijke wijziging van het Konink lijk besluit. Dat kan van grooten in vloed zijn op de berekening. De Voorzitter zegt niets te hebben vernomen daaromtrent. Indien de Re geering van plan was wijzigingen van dergelijken ingrijpenden aard aan te brengen, dan durft hij aannemen dat men de gemeentebesturen zou waar schuwen opdat deze geen onkosten zuilen gaan maken. Wat betreft de vergelijking met Winterswijk geeft hij toe dat zulks niet opgaat. Als het zou worden uitgezocht, zou het ten nadeele van Waalwijk uitkomen. Smolders. Dat kan U zeggen, maar het blijft een slag in de lucht. De Voorzitter ontkent zulks. Voorts wijst hij er op dat in alle plaatsen, waar een abattoir is gebouwd, in het begin de prijzen van het vleesch stegen, doch spoedig daarop daalden deze weer en gingen soms aanmerkelijk naar beneden. De heer Timmermans kan zich met de heeren Roggeveen en Smolders vereenigen. Er wordt gezegd voteer maar f 110.000, wat ge er voor krijgt zal men later wel zien. Lastig om een exploitatie-rekening te geven is het niet. Als men wit gaan bouwen, begint men tegen zijn architect te zeggen zus en zoo wil ik het heb ben en dan zal deze zeggen wat de kosten zijn. Waar de slachtloonen op de kosten moeten worden gebaseerd, moet men van te voren wel degelijk weten, waar men af en aan is. Hij dringt dan ook op nadere cijfers aan. De Voorzitter merkt op, dat Burg. en Weth. aan handen en voeten waren gebonden, omdat vroeger is gezegd door den heer Roggeveen dat het onderzoek geen geld mag kosten. Timmermans, f 100 voor onderhoud van machines kan niet. Voorzitter. Wij hebben nog gevraagd of dat bedrag ntet wat laag was, doch de heer Couzijn heeft gezegd, dat men daar mee kan volstaan. Timmermans. Ik wil u dan wel ga randeeren, dat hij in deze meening geheel alleen zal staan, Bij de gemeente- bedrijven kan men dat zelfs wel zien. Voorzitter. Het eene of het andere bedrijf kan veel schelen. De heer Roggeveen zegt, dat hij niet beweerd heeft, dat het onderzoek abso luut niets mocht kosten, alleen heeft hij aangedrongen, dat daar niet te veel geld aan zou worden gegeven. Voorzitter. U zei dat er geen geld aan uitgegeven mocht worden. Roggeveen. Zoo is de bedoeling niet geweest, want men begrijpt heel goed, dat zoo iets niet voor niets kan wor den gedaan. Men had aan verschillende gemeenten ongeveer zoo groot als Waalwijk om een exploitatie rekening kunnen vragen. x De heer De Graaff kan zich als lid van de Commissie er wel mee ver eenigen, dat eerst een exploitatie re kening wordt overgelegd. De heer Smolders stelt voor, voor het onderzoek Burg. en Weth. een crediet te verleenen. Na nog eenige discussie wordt be sloten het door de architecten ver- eeniglng gestelde tarief te geven. De heer Timmermans kan niet be grijpen, dat de Wethouders die toch particulier zelf ook gebouwd hebben zich niet eerst afgevraagd hebben wat ze krijgen voor f 110 000. Ook de heer van der Geld dringt op een exploitatie-rekening aan. De Voorzitter zegt toe nu met een exploitatie rekening te zullen' komen. Alvorens de vergadering te sluiten, wil de Voorzitter, nu de heer Rogge veen zijn ontslag heeft genomen als lid van den gemeenteraad, een enkel woord zeggen. Vanaf 1919 is de heer Roggeveen onafgebroken lid van den raad geweest en zooals uit de presentie lijst is te zien, is hij steeds trouw op zijn post geweest. Door zijn helderen kijk op vele zaken, vooral wat de finantiën betreft, viel al spoedig de aandacht op hem en werd hij dan ook in tal van com missies aangewezen om zitting te ne men. Steeds heeft hij zijn taak op eene wijze uitgevoerd die respect afdwong. Als geen geboren Waalwijker, zelfs geen geboren Noordbraban'.er heeft hij toch veel voor het belang van de ge meente gedaan, waarvoor hij hem hier gaarne alle lof toebrengt. Daarvoor wil hij hem vanaf deze plaats danken en de hoop uitspreken, dat hij steeds een prettig aandenken aan Waalwijk zal hebben en dat het hem alsmede mevrouw Roggeveen in hun nieuwe standplaats naar wensch zal gaan. (bravo). De heer Roggeveen dankt voor deze waardeerende woorden en wil hier verklaren dat hij zijn functie steeds met liefde heeft vervuld, uit gemeen schapsgevoel. Dat is de eenige drijf veerwaardoor hij zich heeft laten leiden. Dat hij bij sommige zaken niet altijd even aangenaam voor personen kon zijn, kwam voort uit het belang voor de gemeente. Hij wil de verzekering geven dat nooit of nimmer bij hem heï doel heeft voorgezeten iemand, wie ook, onaangenaam te zijn. Hij dankt nogmaals voor de waar deerende woorden, voor de prettige wijze van samenwerking en hoopt dat het den Voorzitter en zijn collega's met hun families steeds naar wensch zal gaan en dat Waalwijk voortdurend in bloei zal toenemen. (Applaus.) Daarna gaat de raad over in ge heim comité. (Ongecorrigeerd.) GEMENGD' NIEUWS. Omtient een bezoek van Neder- landsche Oorlogsschepen aan Manilla, kunnen de volgende bijzonderheden vermeld worden. Het bezoek zal worden gebracht door Hr. Ms. Depctschip „Pelikaan" onder commando van kapitein-luitenant ter zee W. Brandt, benevens een di visie van vier onderzeebooten, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. G. v. d. Berg. Het geheele verband staat onder commando van kapitein-luitenant ter zee Brandt voornoemd. Het bezoek, dat in den loop van April e.k. plaats zal vinden, zal strek ken ter beantwoording van een be zoek dcor Amertkaansche oorlogs schepen, te Manilla gestationneerdaan Nedetlandschlndië. De „Javabode", verwijzende naar den nieuwbouw in Japan, waarvoor ter vervanging van buiten dienst ge stelde Japansche oorlogsschepen 325 millioen yen is toegestaan, critiseert onder het hoofdjeschandelijk ge peuter, de schrapping van de reeds door den Volksraad ten behoeve van de marine aanvaardde 2.4 millioen gulden. Het blad keurt de eerste regeeringsdaad van den minister van marine a. i. Van Royen af Het Nieuws van den Dag van Ned - Indië, ofschoon geen voorstander van uitbreiding van de marine, spreekt van defaitisme in optima-forma, temeer daar de begrootingspost door den Volksraad was aangenomen en door de regeering was behouden. Het blad vermoedt, dat nu de minister van koloniën Koningsberger accoord ging met die schrapping van 1.2 millioen gulden, zijnde de helft van den post marine, dit wellicht de conditie is geweest, waaronder de heer Konings berger het ministerschap heeft aan vaard. Op het vliegterrein Le Bourget is vlieger—luitenant Gibbon met zijn toestel neergestort. De vlieger was op slag dood. De overgebleven gelden van het Nationale Steuncomité worden besteed voor bijslag op oude ongevallen-renten. Op het stadhuis te Rotterdam was sedert eenigen tijd de 44 jarige kantoor bediende H. als losse kracht werkzaam gesteld, die de administratie voor deze gelden voerde. H. heeft zijn boeken afgesloten, waar na zij door een accountant nagezien zijn. Deze kwam tot de ontdekking, dat een bedrag van f 7000 verdwenen was. Uit het daarop ingestelde onder zoek bleek, dat H. sedert Augustus van het vorige jaar zevenmaal bij zijn chefs cheques van f 1000 ter teekening aan bood en deze cheques daarop ging innen bij de bankinstelling, waarbij de afdeeling een rekening-courant heeft. De ontvangen bedragen stak hij in zijn zak en hij verantwoordde ze niet in de boeken. De bankinstelling, maakte natuurlijk tegen het uitbetalen van de regelmatige cheques geen bezwaar. Een scherper toezicht door de chefs had echter moeten doen uitkomen, dat H. geen gelden te innen had. Zij blijken ter goeder trouw dadelijk geteekend te hebben. H. bood aan, het onregelmatig ver kregen geld terug te betalen. Hij zou dan thuis even het geld gaan halen. Hij is daar echter nog niet aangekomen. De boeken zijn in beslag genomen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 8