schien zure gronden hebben we nu meer dan anders rekening te houden. Daarom zij de aandacht gevestigd op enkele gewassen, die daar alsnoodge- wassen verbouwd kunnen worden. In plaats van witte of gele haver kan men b. v. de Zwarte Presidentshaver uit zaaien welke meer zekerheid biedt en nog tot begin Mei kan worden gezaaid men doe dit na ontsmetting door Ger- misan op rijen van 20 cM., in een hoeveelheid van 120 tot 140 K. G. per Hectare. Zomergerst, de gewone vier- rijtge kan men zaaien tot begin Juni; eveneens 120 tot 140 K. G. Als op de klei de bieten zijn mislukt, kan men met de zomergerst succes verkrijgen. Waar het te laat wordt voor erwten, kan men bruine boonen poten nog in de geheele maand Mei. Voorts mogen als noodgewassen genoemd worden kool rapen, gele mosterd (tot half Met) de groote Engelsche zomerknollen (half Juni—half Juli) en de late roode kool (lü tot 25 juni.) 't ls nu in den tuin allerwegen druk mesten, spitten, zaaien en planten is nu aande orde van dtn dag. Wat ',t mesten betreft, zij opgemerk dat rnen gebruik makend van stalmest, geen lange verschen en onverteerden mest moet ondermaken. Verschillende nadeelen zijn hiervan te noemen hij is niet zoo voedend als korte verteerde mestbiedt voorts schuilplaats aan engerlingen en ander ongedierte, bevordert ziekten als knolvoet, terwijl men ook meer last heeft van aardvloo. Heeft men den mest uitgestrooid, dan moet dien spoe aig worden ondergemaakt anders krijgt men verlies door vervluchting en droog weer. Om de jonge planten, die niet direct diep wortelen, flink te doen groeien, kan men behalve de diepe grondlaag ook den bovengrond van eenigen mest voorzien; dit is de z. g bovengrondsche bemesting, waartoe niet veel, maar goede mest wordt ge bruikt. Overigens moet de meSt gelijk matig en diep ondergespitde wortels der planten moeten niet in den mest staan, maar het noodige voedsel betrek ken uit reeds verteerde meststoffen. Daarom is het beter in 't voorjaar te be mesten.Dan kanmen daarvoor verschen, stroohoudenden mest gebruiken, welke dan dienstig is om een zwaren grond losser te maken Nu is men, wil men goed handelen, aangewezen op halfverganen, humus achtigen mest. Vele tuinlieden maken ook gebruik van kunst- of hulpmes:- stoffen, waarvan het cogstresultaat zeer verhoogd kan worden. Kunstmest make men, evenals compost, niet te diep onder; in vele gevallen kan men mei onderharken volstaan, of late de mest stof, b. v. Chilisalpeter, op den grond liggenmet het regenen- of het giet- water komt ze dan wel, waar ze zijn moet. Verschillende groentezaden worden nu nog uitgezaaid sla, worte len, raapstelen, spinazie, radijs, enz. Nog te weinigen passen den regel toe vanmeermalen, met tusschenpoozen, uitzaaien. Men zaait van eene groente één- of tweemaal, zoodat men eenige dagen volop in de groenten zit, maar daarna niets meer heeft te oogsten. Wie geregeld, b. v om de 14 dagen wat uitzaait, kan het geheele voorjaar en den geheelen zomer door versche groenten uit zijn tuin halen. Dit gaat evenwel niet met spinazieenraapstelen deze groenten gaan bij warm weer doorschieten; na begin April zaaie men ze daarom niet meer. Bij de zorg voor de bakken zij men inzonder heid op twee dingen bedachtle Waakt tegen schade door nachtvorsten. 't Mooie zachte of zonnige weer doet ons soms vergeten, dat de nach ten,'vooral in den morgenstond, nog zoo koud kunnen wezen. Men verzuime derhalve niet te dekken ook de per- zikboomen. 2e Denk er aan, dat het luchten den geheelen zomer noodza kelijk is. Wordt dit slechts eenmaal verzuimd, dan kan dit al ten gevolge hebben, dat er veel verbrandt. In de eerste dagen van April kunnen de ramen al van de bloemkool en worte len worden afgenomen. Mits zooals we zeiden het dekken voor den nacht niet wordt vergeten. Bij goed weer late men nu ook het luchten der bakken niet na bij spergieboonen en snijboonen; zoo licht verbrandt anders het zachte blad. En ook de bloemen in de bakken dienen te worden gelucht Wie een gazon heeft bij zijn huis en dit gaarne mooi houdt, moet om 't andere jaar zeker opnieuw inzaaien; daarvoor is het dan thans de tijd. Is het terrein bemest en omgespit, dan wordt het zaad dik uitgestrooid met de hark goed ondergewerkt, waarna het veld wordt gerold met een zwaren rol teneinde een vasten bodem te verkrij gen. Voor den imker geven we vooral dezen raadverwijder uit de bijenwoningen de beschimmelde raat vervang deze in kasten (lossen bouw) door uitgebouwde raampjes of kunst raat. Kort echter geen raten met fijn werk in, als het niet beschimmeld is, maar verwijder wel de darremant, behalve die op de uiterste raten. Let op de wasmot. DIERGENEESKUNDE. De Af deeling Noord-Brabant van de Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft in hare voorjaarsvergadering op Zondag 28 Maart 1926 te Tilburg, na de behandeling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda, eene bespre king gehouden betreffende de z.g. Bra- bantsche ziekte der runderen, welk onderwerp werd ingeleid door Dr. Goo- ren, directeur van den keuringsdienst van vee en vleesch te Tilburg. Het eerste ziektegeval werd door Dr. Goo ien waargenomen op 17 April 1924, ter wijl in dat jaar in 't geheel een hon derdtal gevallen werden geconstateerd. HoeWel in den beginne werd gedacbt aan een bacterieele ziekte, werd, ten gevolge van het negatief bacteriolo gisch onderzoek, later meer gezocht in de richting van een vergiftiging, hetzij door het voedsel, hetzij door niet vol doende afgebroken eiwitten. Al spoe dig merkte men dat de ziekte zich in twee vormen voordeed met de navol gende verschijnselen. - 1. Meer of minder hevige neusbloe dingen, hooge koorts, sterk verminder de melkgift, blijven liggen, meer of minder hevige spiertrillingen waarop spoedige dood volgt onder sterke ademhalingsbezwaren. 2. geen koorts doch ernstige zenuw verschijnselen, speciaal hersenver- schijnselen terwijl de bloedingen van geen beteekenis zijn. In Augustus 1924 kwam de ziekte in Tilburg tot staan. Evenwel in April 1925 brak de ziekte weer uit, hoewel minder heftig. Het bijvoeren vooral met Soyameel was tot een minimum beperkt. De ziekte heerschte wederom in de maanden April, Mei en Juni. Op grond nu van de waargenomen gevallen komt Dr. Gooren tot de vol gende conclusies: 1. dat het opvallend is, dat de ziekte juist bij voorkeur onder de beste meikgeefsters \oorkomt, speciaal op de zandgronden, waar bet melkvee, ter verkrijging der hoogst mogelijke melkgift, zeer intensief wordt gevoerd, niet alleen met gras of hooi, maar te vens met allerlei krachtvoer, terwijl vaak geregeld driemaal per dag wordt gemolken. 2. dat daardoor het melkvee der zandgronden een melkmachine is ge worden met weinig weerstandsvermo- Om elf uur vereenigden zich de genoodigden in een der hallen van het slachthuis. Wij merkten hier op met het voltallig college van B. W. der gemeente Tilburg, de leden van den Raad, het Eerste Kamerlid H. i Blomjous het Tweede Kamerlid J. van Rijzewijk, leden van de Prov. Staten van Noord-Brabant, de burgemeester van 's Hertogenbosch mr. van Lanschot, de voorzitter der K. v. K. van het Groot- en Kleinbedrijf met den secre taris, besturen van Boerenbond, Slagers- bond e. a. De voorzitter van Tilburg Vooruit, de heer H. van Beurden, sprak het welkomstwoord en noodigde de bur gemeester van Tilburg uit de tentoon stelling en de veemarkt oificieele te willen openen. Burgemeester, mr. dr. F. Vonk de Both zeide daaraan gaarne te voldoen en schetste in 't kort het groote nut van de instelling eener veemarkt voor .Tilburg. Spreker bracht dank aan den gemeenteraad voor den ruim steun, die MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeér-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. gen. 3. dat de ziekteverschijnselen in de beide jaren 1924 en 1925 bij voorkeur optraden vrijwel gelijk met den over gang in de weiperiode. 4. dat door een en ander het optre den van voedingsstoornissen (speciaal ook vergiftigingen) zeer zeker in hooge mate wordt bevorderd. 5. dat bet mitsdien zeer waarschijn lijk moet worden geacht, dat de Bra- bantsche ziekte in haar beginstadium niets anders is dan een voedingsintoxi catie, waarbij vooral bijgevoerde meel soorten, speciaal ook het soyameel, al thans een intensieve voeding, een rol spelen. 0. dat de necrotische leverhaarden, door ons geconstateerd en door Dr. Frenkel beschreven en de boutvuur- aehtige spierzwellingen, veroorzaakt door pathogene anaerobe rottings-bac- leriën, slechts complicaties zijn en dat de invasie van deze bacteriën geduren de bet leven van het dier gemakkelijk te verklaren is door het verminderde weerstandsvermogen der reeds zieke dieren. G. van de Werf, Secr. Raamsdonksveer, April 1926. voor de inrichting dezer veemarkt werd gevoteerd, aan de beide commis sies die er zoozeer voor geijverd heb ben, aan de organisatie die haar steun verleende en in het bijzonder aan den wethouder voor het marktwezen dtn heer A. van Rijen, en den secretaris der tentoonstellingscommissie, den heer. G. Kevenaar. Hierna verklaarde de burgemeester de veemarkt en de tentoonstelling voor geopend onder het uitspreken van de beste wenschen voor den steeds toe- nemenden bloei. Door den heer A. van Geloven, A Brands en L. G Brouwer werd hierna dank gezegd namens den RK Slagers bond en de afd. Tilburg van den Boerenbond voor de medewerking die men van het gemeentebestuur mocht ondervinden, en de hoop uitgesproken dat de belangstelling die men thans in zoo ruime mate ondervond, in de naaste toekomst zou blijven bestaan. Met een rondgang over de tentoon stelling en de veemarkt werd de offi- cieele plechtigheid gesloten. Tilburgsche Veemarkt. Onder groote belangstelling is Maan dagmorgen de veemarkt geopend die voortaan iedere week te Tilburg zal worden gehouden Door de zorgen van het gemeentebestuur en de commissie voor de veemarkt waren uitgebreide maatregelen getroffen om haar haast de elders bestaande markten in Noord- Brabant te maken tot een centrum van levendigen handel. Deze eerste veemarkt kan reeds een succes genoemd worden zoowel wat de aanvoer van vee betreft als wat het bezoek in den handel aangaat In totaa waren aangevoerd 793 stuks runderen, kalveren paarden, varkens, biggen en schapen. Hieronder moeten gerekend worden de beesten voor de Paaschvee tentoonstelling, die als attractie aan deze eerste veemarkt is toegevoegd De veemarkt wordt gehouden op een uitermate geschikt terrein langs het kanaal bij de Enschotsche straat, terwijl de vee—tentoonstelling is onder gebracht op de terreinen van het abbattoir. Reeds lang voor het uur der officieele opening heerschte er een ongekende drukte in de buurt van *et slachthuis. Het aantal bezoekers op het uitgestrekte terrein viel niet te schatten, doch gerust kan worden verklaard dat dui zenden belangstellenden en belangheb benden waren samengekomen om de levensvatbaarheid van een Tilburgsche veemarkt te bewijzen. Ingezonden Mededeelingen. Praktijk-Examens. Handels Diploma Boekhouden. Men schrijft onsBovengenoemd examen wordt afgenomen door de R K. Vereeniging van Leeraren 100 leden namens den Ned R K. Middenstands bond. Bij schrijven van 19 Febr. jl. van de Ned Broederschap van Accountants worden bezitters van bovengenoemd Handels Diploma Boekhouden op één lijn gesteld met houders van een Prac- tijk diploma der Vereeniging van Lee raren en Mercurius, zoodat zij als assistent der Ned. Broederschap van Accountants worden toegelaten. Dit is het eenige examen voor onze R K candidaten, dat op gelijke hoogte staat als andere praktijk examens Boek houden. Het eerstvolgend examen wordt ge houden op 30 Juni en 1 Juli, op alle plaatsen waar zich een voldoend aantal candidaten aanmelden. Op dezelfde dagen ook examens voor Correspondentie n I. op 30 Juni voor Duitsche en Engelsche Handelscorre spondtntie en op 1 Juli voor Fransche en Nederlandsche Handelscorrespon dentie. Aanmelding voor al deze exa mens vóór 1 Juni e k. bij den admi nistrateur den heer A J. Spierings, Ververstraat 9. 's Bosch. gebracht, iets, dat de vrouw weer tot koopen lokt. En ach, als men 't nu niet al te bont maakt, laten we dan maar eerlijk zeggen dat zoo'n kleine afwis seling ons heel welkom is. Als we nu toch een nieuwen hoed noodig hehben, zoo is 't wel zoo prettig, om weer eens een geheel ander, nieuw modelletje op te zetten. En als nu toch eenmaal onze oude peignoir leelijk is geworden, zoo is 'l toch wel zoo aangenaam om niet precies in een getrouwe copy van het oude exemplaar te moeten vervallen. De nieuwe peignoirs, die de mode ons geeft, lijken heel veel op mantels en ze zijn geheel aan de moderne modelijn aangepast. Ze hebben heel dikwijls een hoogen hals, lange revers, hebben een strik aan den hals of aan de heupen, Lente-ensembles. Weer ensembles? Ja, ook deze lente wachten ons weer de ensembles en wel zoo jong, zoo vief en jeugdig of we weer allen schoolmeisjes geworden zijn. Veel plooien, veel ruimte, frissche kleuren, ziedaar in een enkel woord: de lentemode. Over 't algemeen zijn de lente-japon nen geinspireerd op de wintermodel- len. Alleen zijn de kleuren lichter, de stoffen soepeler en fijner. Ge kiest b.v. een japon van amandel-groene kleur. Het gedeelte van den rok onder de heu- ONDERWIJS. De Algemeene Overste der Zusters van Liefde heeft benoemd tot Directrice der in September a.s. te openen Bij zondere HBS. voor Meisjes te Tilburg Zr. Marie Dominicus Bootsma, die tevens belast wordt met de lessen in Aardrijkskunde. Binnenkort zal bekend worden ge maakt, wanneer de Directrice te spreken zal zijn voor inlichtingen, aangifte, enz. Examen tot het verkrijgen van het Hanze-Diploma. Evenals vorige jaren, zal de Neder landsche R K. Middenstandsbond (Fe deratie van de vijf Diocesane Hanze- Bonden in Nederland) wederom de gelegenheid openstellen tot het afleggen van bovengenoemd examen. Het examen zal worden gehouden te 's-Hertogenbosch, Roermond en Rotterdam en wel het schriftelijk examen op 25 Mei 1926 op alle genoemde plaatsen en het mondeling examen op 9 Juni te Rotterdam, op 16 Juni te Roermond en op 22 en 23 Juni te 's-Hertogenbosch. Het schriftelijk deel van het examen omvat de vakken boekhouden, handels- rekenen. Nederlandsche taal en cor respondentiehet mondeling gedeelte de vakken boekhouden, handelsre- kenen, handelskennis, handelsrecht en handelsaardrijkskunde. Indien voor de vakken boekhouden en handelsrekenen aan het schriftelijk werk het cijfer 7 of een hooger cijfer wordt toegekend, worden de candidaten voor die vakken van het mondeling examen vrijgesteld Het schriftelijk werk van het vak boekhouden mag naar verkiezing vol gens de enkele- of volgens de dubbele methode worden uitgewerkt. Bij het mondeling examen in boek houden zal geëxamineerd worden in enkel en of dubbel boekhouden, ter keuze van de(n) candida(a)t(e). Aan het examen kunnen deelnemen: le. allen, die hunne opleidinggeno ten aan een handelscursus van de Hanze 2e. alle interne leerlingen van pen sionaten en andere inrichtingen van onderwijs; 3e. allen die op andere wijze werden opgeleid, voorzoover zij niet in de gelegenheid waren een handelscursus van de Hanze te bezoeken. De candidaten moeten zich aanmel den voor 1 Mei a.s bij den Penning meester der Examencommissie den Heer A. J Spierings. Accountant, Ver werstraat 9, te 's-Hertogenbosch. vertoonen een wijden ruimen rok, enz. De peignoir van onze afbeelding is donker fluweel en heeft een kraag, manchetten revers en strik van lichte stof. 't Is een eenvoudig maar fijn mo del, dat de meeste dames zeker beval len zal. Wilhelmina. Onze lezeressen, die uitvoeriger wen schen ingelicht te worden over de laat ste mode zoowel voor dames als kin deren, raden wij driegend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe pen is geheel met donkerblauw zijden tres gegarneerd. De amandelgroene das onder de kleine, liggende kraagje is eveneens met tres versierd Om uit te gaan is daar een aardige grijsblauwe mantel met iets donkerder rand en revers (zie onze eerste afbeel ding), over een toiletje van dezelfde stof. Aan beide zijden van den mantel zijn ingerimpelde banen ingezet. Een paar kleine zakjes op den mantel zijn altijd gemakkelijk voor een dame... De hooge laars, énkele dames in Parijs hebben 't hier zeer ongewone schoeisel, de hooge laars, aangetrokken. Men draagt hier immers zomer en winter mooi of lee lijk weer, het lage schoentje. In 't begin doet het vreemd en zelfs niet prettig aan, wanneer men bij de felste koude of het vreeselijkste regenweer de da mes in het fijne, lage schoeisel ziet trippelen. Tot men er aan gewend is, zelf ook mee doet en zich niet meer voor kan stellen, dat men ooit zoo iets als een hooge stevige rijglaars aan de voeten heeft gehad. Toch zijn er nu enkele dames die „op z'n Engelsch" (aan het kleine Hol land waar vanwege het vochtige kli maat, óók 's winters de meeste dames hoog geschoeid gaan, denkt men na tuurlijk niet) gekleed gaan en, bij een tailleurcostuum of lange vollen mantel, hooge bruine of zwarte laarzen dragen Men ziet ze 's morgens op de wande ling door het Bois de Boulogne maar men ziet er niet vele. Hoed eu haarwrong. Naar men zegt, zullen we een nieu wen hoedvorm krijgen, met een rand, die van achteren zéér hoog is opgesla gen en de geheele haarwrong laat zien. De haarwrong? Ja, ook dat voorspelt men. We zullen weer achter in den nek 'n groote haarwrong dragen, zij 't echte of valsche. We zullen er weer uitzien als in den goeden ouden tijd. Of deze voorspelling waarheid zal worden? De nieuwe peignoir. Op elk gebied wordt zoo iets nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegeven biedt voor handwerken in alle genres is bij den Uitgever dezei courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 16 bladzijden met tel kenmale twee gratis knippatronenbla- den bedraagt slechts 6,95 per kwar taal, franco per post 1,25. SPORT. .5 QUICK. Het is Quick gelukt om 2de Paasch- dag beslag te leggen op N. O. A. D. Til burg, welke vereeniging hier alom be kend is. Iedereen herinnert zich nog de Quick- serie-wedstrijden het vorig seizoen, waar N. O. A. D. den eersten prijs be haalde en door haar prachtig spel de bewondering van het publiek afdwong, 'n Soortgelijke combinatie komt thans tegen Quick spelen, en, gezien de goede vorm, waarin Quick thans speelt, ver wachten we 'n buitengewonen en span- nenden wedstrijd. Het zal onnoodig zijn de ware voetbalkenners aan te sporen, deze ontmoeting bij te wonen, doch zij die niet dikwijls een voetbal wedstrijd bijwonen, raden we beslist aan om thans te komen kijken. Aanvang half drie, terrein Quick. Maandag 2en Paaschdag ontvangt R. W. B. voor de competitie de kam pioen van de 4e klas D.E.V.O. uit 's Bosch. Voor deze is het de laatste wedstrijd voordeze competitie. D.E.V.O. heeft getoond den kampioenstitel waardig te zijn door van de 11 ge speelde wedstrijden er 9 te winnen en 2 gelijk te spelen, terwijl geen enkele wedstrijd verloren is. dus wel een mooi resultaat. Wat zal R.W.B. daar tegen presieeren Voor beide staat er eigenlijk niets op het spel althans voor D.E.V.O. niet, zoodat deze haar mooi spel rustig kan ontplooien om R.W.B. te kloppen Dit is zeer wel mogelijk doch gemakkelijk zal dat toch niet gaan. We verwachten dat velen van deze gelegenheid nog eens willen profiteeren om deze keurige ploeg aan het werk te zien en om te zien hoe R.W B zich zal weren. Aanvang half 3 terrein R.W.B w s. c. W S C —Kaatsheuvel, de laatste com petitiewedstrijd voor W.S.C. in dit seizoen, zal aanstaande Maandag op Tweeden Paaschdag op het W S C - terrein plaats vinden. (Abusievelijk vermelden de biljetten, dat Zondag a.s gespeeld wordt, evenwel stelt de R. w. B.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6