DE ECHO VAN HET ZUIDEN geneest envevtfiaait de JÜüd. N.O.A.D. Tilburg Quick I No. 28. Zaterdag 3 April '26. 49e Jrg. DERDE BLAD. De Uitvoeringen van „Das Paradies und die Peri" op 13 en 14 April a.s. 11. Wie de symphonieën van Schumann kent, weet noe groot de bekoring is, die van deze weiken uitstraalt en hoe meeslepend zijn de geestdrift, die droefheid en dan die plotseling stra lende visioenen, die alle grenzen over schrijden van wat zijn lijdgenooten op muzikaal gebied geoorloofd achtten. En al miste Schumann de geestelijke eenheid van een Beethoven, al be schikte hij niet over de breed-uitge- sponnen idee en de lang-aangehouden adem en al was, zooals de muziek- schrijvers het vaak melden instrumen tatie de zwakste zijde van zijn kunst, waardoor sommige van zijn orkest werken meer het karakier kregen van instrumentaal gearrangeerde piano composities, dit alles neemt niet weg, dat men bij het hooren van zijn orkest muziek steeds weer gegrepen wordt door de zoovele macntig boeiende eigenschappen zijner kunst. Voor den dirigent van Schumann's composities is de taak geenszins ge makkelijk. Het vereischt toch het zich volkomen verplaatsen in die bijzondere sfeer, die alleen het oeuvre van den Meester tot zijn recht kan doen komen. Opgevat als verbeeldingen van zijn eigen dichterlijk leven, nooit als illus traties van uiterlijk gebeuren, kunnen we zijs orkestmuziek pas naar waarde schatten. Om Schumann volkomen te begrijpen, leze men wat zijn lievelings schrijver Jean Paul over hem zegt, want: was deze niet de dichter met het „heftig bonzende hart, dat als het middelpunt van het heelal zich voelde en naar alle zijden stralen spatte, die het zonderling gekronkelde glas van zijn geest op duizend grillige wijzen brak." Doch thans het werk „Paradies und Peri". Prachtig-melodieus zetten de violen het eenvoudige thema in van de ouverture, die aan het eigenlijk orato rium voorafgaat. Nadat het strijkorkest dit thema duidelijk heeft aangegeven, wordt het door de overige instrumenten overgenomen en keert het in verschil-* lende variaties telkens terug. Zéér zacht eindigt deze inleiding, de overgang vormend tot de begeleiding der alt-solo, waarmede het werk inzet Vor Eden's Thor im morgenprangen stand eine Peri schmerzbefangen De altstem verhaalt dus slechts het geen er plaats heeft, zij bezingt het schreiend verlangen der Peri naar het eeuwige en heerlijke Licht, dat door de halfgeopende Poort zichtbaar is. Hetgeen de Peri zelf zegt, wordt vertolkt door de sopraansolo Wie glücklich sie wandeln, die sel'gen Geister", enz. De tenor-solo verhaalt ons dan, hoe de engel die de Poort des Lichts be waakt, door het berouw der Peri be wogen wordt, waarna de engel zelf (alt-solo) haar toespreekt met de woorden „Dir, Kinddes Stamms schön. doch voll Sünden, etc. Zéér zacht begeleidt het strijkorkest de woorden „lm Schicksalsbuche stehn die Worte En hierop deelt zij de Peri mede, hoe haar de hemelspoort zal worden ontsloten, indien zij erin zal slagen, de schoonste aardsche gave aan te brengen. Daarop volgt een levendige sopraan-solo waarin de Peri hare ge dachten tot uiting brengt, nu zij is gesteld voor dit moeilijk probleem. Waarop de tenor mededeelt, dat zij haar vlucht wendt naar het heerlijk Indië, waar de palmen zacht fluisteren en de schoonste bloemen de velden sieren. Dit wordt bezongen in een solo-kwartet n.m. tenor, bariton en twee vrouwenstemmen: „O, süsses LandO, Götterpracht", etc. Maar zijn rivieren zijn thans rood van menschenbloedde dood schrijdt door het land dér zon, zoo laat thans het koor zich hooren. Na een kort fortissimo-tusschenspel van het orkest, klinkt als een fanfare de verheerlijking van den overwinnaar van dezen bloe- digen menschenstrijd, waarop volgt het koor der veroveraars: „Gazna lebe, der machtige Fiirst!" etc. en het koor der Indiërs: nEs sterbe der Tyranner sterbe T' In een eenigszins langzamer tempo komt de tenor ons daarna vertellen, hoe eenzaam een jongeling op het slagveld is achtergebleven. Bloed vloeit uit zijn talrijke wonden; slechts één pijl is hem overgebleven, die hij zal gebruiken om zich en de zijnen te Ingezonden Mededeelingeri. wreken (tenor-solo) „Du schlugst des Landes Burger du meiner Briider Wurger dir diesen letzten Pfeil De situatie wordt weergegeven door eenige rustmaten, gevolgd door een paar accoorden, waarop de woorden van Gazna (bas) Das solist du biissen Hierna volgt het zeer mooie koor: Weh, weh, weh, er fehlte das Ziel etc. eindigend met zeer zacht naspel van fluit en hobo, begeleid door de strijkers. De tenor-solo verhaalt daarna hoe de Peri de laatste droppel bloed neemt, die het heldenhart heeft verlaten, waar op zij zelve dezen bloeddruppel be zingt als zijnde het kostbare geschenk ter ontsluiting van Eden's Poort: Sei dies, mein Geschenketc. Het koor neemt haar laatste woorden over, hetgeen de overgang is naar een buitengewoon mooi gedeelte: het slot koor van het eerste deel „Für die Fr ei heit verspritzt vom Heldenmut", zoo klinkt het in krachtige accoorden. De blijde hoop der Peri komt tot uiting in dezen schitterenden koorzang: Heiligheilig ist das Blut", etc., afgewisseld door het tesamenklinken van de Peri-stem en het kwartet van solisten. Bij de woorden „Denn heilig ist das Blut", wordt de bewerking fugatisch -doorgevoerd. Steeds sneller en levendiger wordt het tempo, totdat het tenslotte breed, in juichende tonen eindigt met de woorden: „Sei dies, mein Geschenk willkommen dorten an, Eden's Pforten." (Wordt vervolgd.) PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 April 1926. De Schoen- en Lederindustrie. In de schoenindustrie in Waal wijk en eenige plaatsen in de naaste omgeving heeft, zeer groote Paasch- drukte geheerscht. Mag voor de meeste fabrieken van geregeld doorwerken vanaf 't najaar 1925 worden gesproken, van eenige kan gezegd worden dat zij in de laatste maanden met werk overladen zijn ge weest een groot verschil met verleden jaar om dezen tijd en een toestand zooals we die de laatste jaren niet gekend hebben. Het zou ons niet ver wonderen dat in de laatste paar weken een 100 000 tal paren alleen de fabrie ken in onze plaats hebben verlaten. Ook in Kaatsheuvel en Drunen heer- schte groote drukte, terwijl weer andere plaatsen geen reden tot bijzondere te vredenheid hebben. Er blijken nog veel orders te loopen voor levering na Paschen, daar alles lang niet geleverd kon worden, zoodat ook de naaste toekomst nog een goed perspectief geeft. Mocht de toestand ook na Pinkste ren bestendigd blijven, dan ziet het er voor 1926 niet ongunstig uit. al gaan over 't algemeen de betalingen nog niet zooals 't zijn moet, al zijn de prijzen door de geduchte concurrentie zoo laag dat de verdienste tot het alleruiterste minimum moet worden gereduceerd of wordt gereduceerd en al vreest men dat het midden-zomer wel kalmer zal worden Laat ons echter het beste ervan hopen In dezen tijd is weer gebleken, dat een werktijdregeling zooals in het rond schrijven der Kamer van Koophandel alhier is bedoeld, voor de schoenin dustrie zeer weldadig zou kunnen werken, want het is toch met de tegen woordige seizoen-drukte zaak te profiteeren van de gelegenheid, als ze geboden wordt. Door de mode wordi de schoenindustrie al langer hoe meer een zuiver seizoen-bedrijf. O i. moet zulk een regeling in onderling overleg wel verkregen kun nen worden, temeer waar de overwerk- vergunning in andere bedrijven reeds in dien geest wordt toegestaan. We noemen b.v. de nieuwe arbeidstijd regeling in de steenbakkerijen en zuivel fabrieken en melkinrichtingen, permis sies nog van de laatste dagen nl. in het hoogseizoen 10 uren. in het slappe seizoen 7 uren, in het normale seizoen 8'/2 uur. üe schoenindustrie heeft wel de maximale wettelijke overwerkvergun- nlng, maar de verdeeling daarvan deugt niet voor de huidige toestanden. Deze kwestie mag wel eens terdege onder 't oog worden gezien en daarom moeten wij de fabrikanten dringend aanmanen, te antwoorden op de desbetreffende circulaire der K. v. K. hierboven be doeld. Eigenaardig nogmaals dat de looierij in dit drukke werk-seizoen niet deelt, wat speciaal z'n groote oorzaak schijnt te vinden in de scherpe onderlinge concurrentie en niet minder in die van België en Frankrijk. speelt 2den Paaschdag tegen op het Quickierrein. Aanvang half drie Gisterenavond had op de Ge meentelijke Teekenschool de sluiting plaats van den cursus 1925/26. De Teekenschoolcommissie, be staande uit de heeren E. C. Moonen, burgemeester, J. v. lersel, J. Tielen en M. A. v. Liempt, Dr. Langemeijer namens de commissie van toezicht M.O., waren bij deze sluiting, waarop de behaalde prijzen werden bekend ge maakt, tegenwoordig. Nadat alle jongens hadden plaats genomen, nam de Edelachtb. heer Burgemeester het woord en wees op het groote voorrecht dat de jongelui uit deze en omliggende gemeenten, doordat ze de lessen op de Teeken school kunnen volgen, hebben. In korte woorden schetste hij hoe men in de middeleeuwen op de vak- menschen aangewezen was om voor de vakopleiding te zorgen. Dat was in het tijdperk van de vakgilden. De jongelui werden in hun vak onderricht en later, als ze op leeftijd waren gekomen, moesten ze proeven van bekwaamheid afleggen om den meester-rang te be nalen. Alle vakken stonden toen op een zeer hoog peil, want alles werd er door de Gilden opgezet dat men een goed vakman werd. Na de inzinking van de Gilden en kort daarop het verdwijnen daarvan, hield ook de opleiding op, zoodat iedereen op zichzelf was aangewezen om zich in zijn vak te bekwamen. Dat werd nog erger toen de machines het handwerk kwamen verdringen en een machine dikwijls werk verrichtte waar voor anders tot soms 40 werklieden noodig waren. Voor ruim 40 jaar geleden kwam in dezen toestand verbetering doordat men toen kreeg de teekenscholen, die in grootere gemeenten thans weer zijn uitgebouwd in ambachtscholen. Het bezoeken van ambachtscholen is prach tig, maar voor velen is daar een groot bezwaar aan verbonden, vooral als deze niet in eigen gemeente is ge vestigd. Deze teekenschool ondervangt echter in bescheiden mate de ambacht school. Men leert hier het vak wel niet, maar de grondslag wordt hier gelegd en dat is al van zeer groote beteekenis. Daarvoor mag men erken telijk zijn en die erkentelijkheid kan men al betoonen door veel ijver aan den dag te leggen en de lessen trouw te volgen en vooral door anderen aan te sporen ook van de lessen te komen profiteeren. Als het aantal leerlingen blijft toenemen krijgt men hier wellicht ook spoedig een ambachtschool, zij het dan op bescheiden voet. ledereen zorge er dus voor dat het aantal leer lingen spoedig buitengewoon toeneemt. Vervolgens deelt hij nog mede dat thans alleen de diploma's zullen wor den uitgereikt. Zij die een prijs hebben behaald kunnen die bij den Directeur der school afhalen op 17 of 18 April. De uitslag was als volgt: le klas. Ie prijs G. van Wel. 2e Adr. Schoonen, Vlijmen. 3e Adr. v. d. Ven. Een diploma verwierven Chr. Lom- mers te Elshout en H. v. Heeswljk. 2e klas (Bouwkunde). le prijs A. Kooien. 2e M. Jacobs. Diploma werd toegekend aan J. Marks en H. Werther te Waspik. 3e klas (Bouwkunde). le prijs J. Raaijmakers. Diploma verkreeg A. Quirijns. 4e klas (Bouwkunde). le prijs H. Maas. 5e klas (Bouwkunde). le prijs J. Couwenberg. le Adr. Schoonen, Vlijmen. Diploma verkregen H. Versteeg en M. Blom. 2e klas (Handteekenen). Voor deze klas kon geen prijs wor den toegekend omdat geen der leer lingen voldoenden ijver heeft betoond. 3e klas (Handteekenen). le prijs L. Hamers. 2e P. v. Cromvoirt. Diploma verkreeg L. v. Loon. 4e klas (Handteekenen). 2e prijs J. Smit. 2e Adr. Bakker. Het einddiploma werd uitgereikt aan W. Hens, J. Eijkenbroek, H. Versteeg M. Blom, J. Couwenberg, Am. Du- moulin, Joh. de Bont te Nieuwkuijk, Adr. Schoonen te Vlijmen en J. Raaij makers. De Burgemeester wenscht allen met dit diploma geluk en durft vertrouwen dat bij het solliciteeren naar een be trekking hen dit van dienst zal zijn. Aan de heeren Jos. Korthout, Jac. Bergmans, G. Hens, J. Raaijmakers en Fr. Neumann, die langer op de school zijn gebleven dan noodig is, brengt hij een bijzonder woord van lof voor deze betoonde ambitie. Het Is hem vooral aangenaam, omdat hij hierin ook een bewijs ziet dat het onderwijs op hoo- gen prijs wordt gesteld. Na allen dank te hebben gebracht voor hunne aanwezigheid en Directeur en leeraren voor de buitengewone ambitie waarmede zij het onderwijs hebben gegeven, sluit hij de bijeen komst. - Bij geruchten vernemen wij dat het comité in beginsel besloten zou hebben, bet programma tot herdenking van het 1272 jarig bestaan van 't Wit- Gele-Kruis niet te doen doorgaan, zoo als 't aanvankelijk was opgezet. Indien deze beslissing een feit blijkt, willen wij gaarne de motieven waar- deeren die 't comité daartoe zullen heb ben geleid, maar betreuren wij tevens dat de omstandigheden bet comité heb ben gedwongen af te zien van plannen zoo spontaan opgezet en reeds in zulk vergevorderd stadium van uitvoering, waar deze plannen onze volkomen in stemming en sympathie hadden. De uitvoering dezer plannen toch zou zeer zeker beantwoord hebben aan 't doel waarvoor ze opgezet waren, n.l. een flinken financieelen steun aan de ver dienstelijke, jubilcerende vereeniging 't Wit-Gele-Kruis. Al moge men mis schien bier of daar niet voldoende me dewerking ondervinden, o. i. moeten er toch zeker dames en heeren in onze gemeente te vinden zijn geweest om deze zaak eens flink aan te pakken en tot een goed einde te brengen, zooals we dat hier gewoon zijn. Bespreekt tijdig uwe plaat sen voor de groote Oratorium uitvoeringen. (Zie advertentie in dit num mer.) De Weerwraak der Kabouters. Zooals wij in ons Woensdagnummer reeds meldden, wordt a.s. Maandag (2cn Paaschdag) en Zondag (Beloken Paschen) bovengenoemde kinder-ope- rette opgevoerd door 't Patronaat der St. Clemens-par. Waar in onze plaats op het gebied van kinderoperette's zoo weinig geboden wordt ofschoon van dergelijke opvoeringen toch eene bij zondere aantrekkelijkheid uitgaat achten.wij bet niet ondienstig op deze uitvoering de speciale aandacht te ves- stigen. Evenals de vorig jaar met zooveel succes uitgevoerde operette „De wraak der Kabouters" is deze operetle: „De Weerwraak" een werk van den beken den tooneelschrijver Pater Servatius en is de muziek en zang weder samen gesteld door M. H. van 't Kruis. Het heeft bovendien ook dezelfde strekking n.l. eene anti-alcoholische. Men meene echter niet zooals som migen reeds deden dat het stuk gelijk is aan dat van het vorige jaar; 't is dit maal weer iets geheel aparts, met nieu we rijke tooneelen, o.a. een sprookjes achtigen kabouterberg, begroeid met groene masthoornen, en waarin holen en spelonken, een waterput, wilde beesten, spoken, een heusch bergpad enz. enz. waartusschen een groote schare nijvere kaboutermannetjes af en aanhuppelen. Op dezen mysterieu zen kabouterberg welke de plaats van handeling is voor het tweede en derde bedrijf spelen zich de vermakelijkste scènes af. Moeiten noch kosten heeft de vol-ijverige patronaatsdirecteur ka pelaan v. Berkel gespaard om de op voering dezer operette zoo schitteren! mogelijk .te doen zijn en wij twijfelen er niet aan of het succes zal nog groo- ter zijn dan vorig jaar, temeer waar ook het stuk zelf, naar ieders meening en in elk opzicht veel mooier is dan het eerste. Wat de inhoud van het stuk betreft zij het voldoende te vermelden dat het weer eene oer-komische verhandeling is, met een bijzonder intressante ont knooping, terwijl door alle vermake lijkheden heen menige zeer leerzame wenk wordt gegeven. Hierdoor wint een dergelijke operette nog meer aan aantrekkelijkheid. Naast de talrijke kleine kaboutertjes werken ook weder om eenige volwassenen mede, en wor den de verschillende gezangen en han delingen met pianomuziek geaccom pagneerd. "Blauw... 50 ct. Hood.... 40 ct. Oroen...35 ct. Geel30 ct. Wij willen niet verder meer op de zaak vooruitloopen, doch eenieder aan raden deze bijzondere opvoeringen te gaan bijwonen, daardoor waardeerend, dat de spelertjes, spelers en vooral hun onvermoeiden leider willen trachten iets werkelijks schoons en leerzaams 'e bieden, en steunend een zoo nuttige ustelling als 't Patronaat. Gisteravond opende de heer J. v. d. Schoot aan het Hoekeinde in het pand vroeger bewoond geweest door den heer Schrijner, zijne naar de laat ste eischen des tijds ingerichte slagerij. De winkel is geheel opgetrokken in witte glazuurtegels, terwijl de toon bank benevens werkbank van graniet zijn vervaardigd, zoodat alles er even helder uit ziet en aan de strengst ge stelde eischen der hygiène voldoet. De etalage was met de meeste zorg samengesteld en uit alles bleek dat de heer Van der Schoot, die een leerling van de Nederl. Slagersschool te Utrecht is, het in de garncerkunst ver gebracht heeft. Wij wenschen hem gaarne alle succes toe. Dinsdag 6 April, des voormiddags ten half 11 uur zal op de Markt alhier de Premiekeuring worden gehouden van Springstieren, uitgeschreven door de Provinciale Commissie voor de On dersteuning van Rijkswege van Rund veefokkerij in Noord-Brabant. De keuring zal worden gehouden voor de gemeenten Almkerk, Andel, Capelle, Drongelen, Drunen, Dussen, Engelen, Giesen, Hedikhuijzen, Gende- ren, Herpt, Heusden, Meeuwen, Nieuw- kuyk, Oudheusden, Rijswijk, Sprang- Capelle, Veen, Vlijmen, Waalwijk, Waspik, de Werken, Werkendam, Woudrichem en Wijk. Naar wij vernemen heeft de heer J. Verhoeven, sinds een 23 tal jaren in gemeentedienst (eerst als nachtwacht, vervolgens als agent en thans als ge meentebode) met ingang van 1 Mei als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Oudergewoonte geeft de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" Zondag le Paaschdag, des middags ten 12 uur een volksmatinée. Aangezien de toe gang geheel vrij is en er eenige zeer mooie nummers ten gehoore zullen worden gebracht, belooft de drukte weer groot te zullen zijn. Hedenmiddag ongeveer 12 uur werd door de politie alhier zekere M. uit Drimmelen aangehouden. M. had aan de deur van het kerkportaal een brief opgehangen, waarop de meest on samenhangende taal, dreigementen enz. stonden geschreven. Bovendien bleek de man in staat van dronkenschap te verkeeren. Een vorig jaar is M. hier voor een zelfde geval al eens aangehouden. Aan onzen plaatsgenoote den neer M. Verhulst is aan de K.T.A. te 's-Bosch het eind-diploma uitgereikt als Ma chine-bankwerker. Voor de a s. kermis alhier zijn reeds onderhands verpacht: Theater (Bouwmeester), Beignetskraam (Con- sael), Koek- en Suikerkraam, Werptent en open Draaimolen. In het vorig nummer van ons blad schreven wij reeds een en ander betreffende het concert der Liedertafel op Maandagavond a.s. Thans, in het bezit van het volledig programma, kunnen wij slechts herhalen, dat Oefe ning en Vermaak op alleszins waardige wijze de rij barer winteruitvoeringen besluit. Zoowel op het gebied van den koorzang als op dat der soli, zal er veel en velerlei te genieten zijn, ter wijl de avond met een gezellig bal besloten wordt. Redenen alzoo te over om ieder tot een bezoek aan genoemd concert aan te sporen. De Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" zal in de Ned. Herv. kerk alhier op 2en Paasch dag eene groote uitvoering geven, waarvoor een zeer mooi programma van koren, soil, enz. is saamgesteld. N.V DOUWC CGBtBTd TaBAWABRIOV* JOUDE - UTDEOfT Atiraa

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9