V I t behoeft men niet bevreesd te zijn want er komen geen motoren in. Snaphaan. Het is anders wel een beetje vreemd. Eerst een verordening gaan maken en dan weer direct gaan zeggen vooruit, bouw maar een loods van hout. Voorzitter. Dat kan de raad gerust doen, het is nergens mee in strijd De raad kan gerust daarvan afwijken Van Amelsfoort. Brandgevaar is er niet, dus wat kan het nou voor be zwaar met zich brengen om aan het verzoek te voldoen. Vrinte. Als hij nu op eigen grond zat, dan was het iets anders. Komt b.v. een eigenaar van een perceel om daarop een houten loods te plaatsen dan is dat heel wat anders. Voorzitter. Een paar jaar geleden is een dergelijk verzoek geweigerd Toen vroeg van Onzenoort in de Peperstraat daar ook om. Van Amelsfoort. Dat was wat anders die was eigenaar van het pand. Voorzitter. Wij kunnen hem een waarborg laten storten en de conditie kan gemaakt worden dat, wanneer aan het gebouwtje een andere bestem ming wordt gegeven, de vergunning opnieuw moet worden aangevraagd Aldus wordt besloten. 12. Vaststelling vermenigingsvuldi- gingsfactor voor de gemeentelijke inkomstenbelasting dienst 1926/27. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit op 2.2 vast te stellen, juist als een vorig jaar. Daartoe wordt besloten. 13. Voorstel tot acceptatie van grond in de Telefoonstraat door A. de Kort aan de gemeente ten behoeve van den weg afgestaan. Voorzitter. De heeren zullen mis schien wel hebben opgemerkt dat de Telefoonstraat aan het einde is ver breed. Dat is gekomen omdat we daar van A de Kort grond hebben gekregen om het te kunnen verbreeden. Burg. en Weth. stellen voor dien grond te transporteeren. De Kort heeft daarom verzocht omdat hij anders grondbelas ting voor grond moet betalen die hij niet meer heeft. De gemeente behoeft die belasting niet te betalen omdat het een openbare weg is. De Kort heeft dien grond gratis gegeven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 14. Verzoek om verhooging van het salaris van A. Havermans, als meteropnemer en incasseerder van het gas- en electriciteitsbedrijf. De heer van Beurden licht dit voor stel als Voorzitter van de Gascom- missie, toe. De werkzaamheden zijn, doordat het electriciteitsbedrijf er bij is gekomen grooter geworden, terwijl ook de verantwoording van zelf heel wat grooter is geworden. Havermans zou met een verhooging van f 100 wel tevreden zijn. Voorzitter. De bedoeling is om zijn salaris van f23 op f25 te brengen. Swagemakers. Voorheen heeft hij dus nogal tijd over gehad. Van Beurden. Zaterdagsmiddags werkt hij nog een geheelen middag. Dat doet hij om op tijd gereed te kunnen zijn. Wijdemans. Men mag op Zaterdag middag niet laten werken. De gemeente mag dat voorbeeld niet geven. Snaphaan. Dat hij zoo bereidwillig is om Zaterdagsmiddags te loopen, is te prijzen en voor pleizier doet hij dat niet. Dan kan hij op veel plaatsen centen krijgen, waar hij het ander.- nooit zal krijgen. Vroeger was het cijfer van die achterstallige posten heel wat grooter. Nu is dit bijna niets meer. 't Scheelt meer dan f900. Swagemakers. Nog niet lang ge leden moest zijn salaris omlaag ge bracht worden en was f 23, zoo werd gezegd door de commissie, hoog ge noeg en nu begint men weer te praten dat hij veel werk heeft en meer salaris moet hebben. Voorzitter. Nu, het werk is ook enorm voor hem toegenomen nu het electriciteitsbedrijf er bij is gekomen. Van der Horst. De vraag is, had hij vroeger te veel salaris. Snaphaan. Vroeger was er ruim f900 oninbaar en nu bedraagt dit nog maar enkele centen meer. Dat scheelt ook heel wat. Swagemakers. Het gaat er niet over of hij zijn plicht doet maar wel of zijn weekgeld voldoende mag worden ge noemd en of hij een volle week heeft moeten werken. Snaphaan. Dat verwonderd me dat nu wordt opgemerkt dat hij een volle week moet werken. In een vorige ver gadering is het salaris van den boek houder verhoogd met het oog op dat hij meer werkzaamheden kreeg te ver richten omdat het electriciteitsbedrijf er was bijgekomen. Uit het oog moet niet worden ver loren dat Havermans per maand ruim f4000 meer te verantwoorden heeft. Swagemakers. Een vorige vergade ring is mij dat niet te binnen geschoten. Hij kan het werk dus af. Wijdemans. De boekhouder kan 's avonds thuis nog wat werk verrich- ten en dat kan hij niet. Vrinte. Er mag toch wel naar wor den gekeken hoe iemand zijn werk zaamheden verricht. Als hij een of tweemaal met een kwitantie bij de menschen is geweest, dan heeft hij zijn plicht gedaan. Gaat hij er nu heen op een tijd dat hij vrij is, dan doet hij dat omdat hij weet dat alleen op die manier voor de gemeente de centen zijn binnen te krijgen, dan moet dat op prijs worden gesteld. Ziet maar eens naar de oninbare posten van vroeger en tegenwoordig. Dat is voor de ge meente ook heel wat waard. De heer Snaphaan zegt, toen aan Havermans f 7.— minder loon wérd gegeven, dat hij toen nog heeft opge merkt dat hij een verantwoording had en daarom gerust wat meer mag heb ben dan een gewone werkman. Swagemakers Er is toen gezegd dat het salaris wat in overeenstemming moest worden gebracht met wat in de industrie werd betaalt. Toen zou hij meerhebben verdiend dan een zwikker. Vrinte. We moeten niet zoo schoen, makersachtig tegen dergelijke zaken aankijken. Van der Horst. Ik denk dat er geen een zwikker zal gevonden worden van f 25, wel van f 35. Swagemakers. De voorzitter van de gascommissie heeft dat toen toch zelf verklaard. Voorzitter. Die was toen nog te kort voorzitter en was nog niet zoo goed ingewijd. Van Lier. De raad neemt toch wel een eigenaardige houding aan. Een vorig jaar moest het salaris van f30 op f 20 worden gebracht. Ik heb toen nog gewezen op de verantwoording die de man had, maar toen werd door den Voorzitter van de Gascommissie gezegd dat hij geen verantwoording had. Gezegd werd toen, dat hij aan f20 nog goed genoeg betaald werd. Omdat het verschil al te groot werd heeft de raad het salaris niet op f20 willen brengen maar vastgesteld op f23 en nu zou men in zulk een korten tijd dat weer moeten gaan wijzigen. Dat is toch wat al te gek. Ik blijf er buiten of het salaris hoog genoeg is, alleen wil ik er maar op wijzen dat men een alles behalve waardige houding aanneemt. Voorzitter Hij heeft meer werk ge kregen doordat ook het electriciteits bedrijf er bij gekomen is. Van der Horst. Ik heb me een vorige keer tegen die kolossale verlaging krachtig verzet. Tenslotte heb ik me vereenigd om het te brengen op f23, alhoewel ik dat nog te laag vond. Ik voorzag dat de raad toen er niet voor was te vinden om het nogwathooger te stellen en daarom heb ik maar gered wat er te redden was. Ik blijf op mijn standpunt staan dat het salaris niet te hoog is. Hij doet zijn plicht en nu kan men wel zeggen dat iedereen zijn plicht moet doen en dat is ook zoo, maar daar is toch altijd nog een heel groot verschil tussehen het zijn plicht en plicht doen. Hij doet alles om de gelden binnen te krijgen en was dat niet het .geval, dan zou de gemeente daar nog wel eens een strop aan kunnen hebben. Met algemeene stemmen wordt be sloten het salaris met f2 per week te verhoogen. 15. Aanwijzing van den heer J. F. v. d. Meeren te Loonopzand voor toezicht op het electriciteitsbedrijf aldaar. De Voorzitter wijst er op dat de heer v. d. Meeren vroeger f300genooF voor zijn bemoeiïngen. Nu echter de administratie door de gasfabriek is overgenomen, komt dat te vervallen. Gebleken is, en begrijpelijk is zulks, dat de incasseerder niet geregeld naar Loonopzand met een kwitantie een keer of drie kan blijven loopen en nu wordt voorgesteld dat men bij den heer v. d. Meeren kan betalen. Deze is daartoe bereid gevonden tegen een vergoeding van f100. De heer Snoeren zou liever zien dat iemand met meer vakkennis wordt aangesteld. Nu moet men voor iedere bagatel naar Kaatsheuvel loopen. Voorzitter. Als er onverhoopt iets komt, dan kan men zich tot v. Leest wenden. Snoeren. Als die er dan maar voor klaar staat. Voorzitter. Hij is op dat voorstel ngegaan. Een keer is hij dan ook al eens in de boeg gesprongen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel hierna aangenomen. 16. Aanstelling van P. Smeulders momenteel in los verband) als fitter aan de steenkolengasfabriek op een salaris van f31 per week. Voorzitter. Smeulders is al lang werkzaam, maar nu stelt de directeur voor om hem voor vast aan te stellen. Hij heeft altijd goed zijn werk gedaan en men is buitengewoon over hem tevreden. Van der Horst. Waarom moet hij nu worden aangesteld? Voorzitter. Ómdat een tweede fitter noodig is. Snaphaan. Voor de gasfabriek komt het voordeeliger uit, want als los werk man haalt hij meer omdat hij veel uren haalt. Van Lier. De vraag is maar, blijft men een tweeden fitter noodig hebben. Van Beurden. De directeur zegt dat hij absoluut noodig is. Van Lier. Dat begrijp ik niet. Toen de zaak niet in orde was, werd gezegd dat men zoo lang een hulp noodig had totdat de zaak in orde was en nu die in orde is. zal er een vaste fitter aan gesteld moeten worden. Van Amelsfoort. Ik heb daar ook op gewezen, maar de directeur zegt maar dat het noodig is en wij zijn maar leeken. Snaphaan. In de Gascommissie is daar ook over gesproken, maar er werd toen opgemerkt dat een jongekracht van f 12 per week intusschen weg is gegaan. Van Lier. Door den directeur is eerst gezegd dat, als de zaak in orde was gebracht, men met een kracht kon volstaan. Is ons dat dan alleen maar wijs gemaakt om ons lekker te maken. Op dergelijke praat kan men niet voortbouwen Van Amelsfoort. Nou moet ook in aanmerking worden genomen dat in tusschen de gasproductie is vermeer derd. Voorzitter. Er is meer werk gekomen, dat is de zaak. De directeur zal het toch niet zeggen dat hij iemand meer noodig heeft als dat niet absoluut hard noodig is. Van der Horst. Daar weten we niets van. Van Lier. Ik wil daar ook niet verder op ingaan, alleen wil ik dat nog opmerken dat er. als het zoo maar gaat, wel heel wat meer ambte naren zullen komen Voorzitter. Wat zegt de Gascom missie er van. Die heeft hierover met den directeur van de gasfabriek ge confereerd. Van Beurden. Laat de directeur z'n meening nog eens zeggen. Wijdemans. Dan zijn we nog even ver want hij heeft in de Commissie zijn meening al gezegd Van Lier. Nu we twee takken van dienst hebben, kan misschien de een den ander eens helpen, ik weet het niet. Met wat overleg is er misschien nog wel wat te bereiken. Voorzitter. Ik stel voor dat de Gas commissie met den directeur er nog eens over spreekt. Van der Horst. Ik zou hem toch ook wel eens willen hooren en daarom zou ik hem in de raadsvergadering eens laten komen. Er komen maar aldoor nieuwe uitgaven zonder dat er inkomsten tegenover komen te staan. En zelf maken ze aanmerking als ze wat belasting moeten b-etalen. Dat zullen we straks wel hooren. Wordt besloten eerst de directeur van de fabriek eens in een vergade ring te laten komen. 17. Voorstel beschikbaarstelling van gelden voor het maken van een arres tantenlokaal bij het politiebureau en verandering van deze lokalen aan de Marechausseekazerne. De Voorzitter licht toe dat dit een voorschrift is van den Commissaris der Koningin. De kosten zullen onge veer f200 a f300 bedragen. Van der Horst. Aan de marechaussee kazerne zou ik nog niet laten beginnen voordat bekend is of ze vast blijven. Voorzitter. Het betreft maar een kleine verandering en voor wat betreft het weggaan hier, daarover behoeft ge U niet ongerust te maken. Van der Horst. Ik hoop het. 18. Aankoop van materiaal voor onderhoud van de Hoofdstraat. De Voorzitter merkt op dat op de begrooting een post is gebracht van f 100 voor aankoop van keien. De opzichter verzoekt daarvoor inplaats klinkers te mogen koopen, dan kan hij alles in eens bestellen. De be doeling is voor een fietspad. 19. Verzoek om aankoop van school platen voor de openbare school te Loonschendijk, boven de begrooting. De Voorzitter deelt mede dat op de begrooting een post van f1200 voorkomt voor aankoop schoolbehoef- ten, welk bedrag echter reeds is op gemaakt. Door den heer Van Oversteeg wordt nu gevraagd om hem nog f246.88 te willen toestaan vuor aan koop van schoolplaten. Hij zegt ze noodig te hebben voor de uitvoering van zijn leerplan, dat hij met 1 Mei wil uitvoeren. Van Beurden. De school daar heeft altijd verweg het meeste noodig. Daar komt men altijd over de begrooting Voorzitter. Dat is hem al eens ge zegd, maar dan zegt hij dat zulks komt omdat hij daar totaal niets had Swagemakers. Kan hij het leerplan niet zoo wijzigen dat hij geen platen noodig heeft? Voorzitter. Voor ons is dit moeilijk te beoordeelen. Als het hoofd der school zegt dat hij ze noodig heeft, dan moeten wij als leek ons daarbij neerleggen Wijdemans. 'tls hier hetzelfde als met de gasfabriek. Verschillende leden dringen er bij den heer Van der Horst op aan dat hij als oud-onderwijzer zijn meening zal zeggen. Van der Horst. Als ik iets zou zeggen, zal er een storm van verontwaardiging losbreken en bovendien zou ik eerst de school moeten zien. Ik ken die niet. Over het algemeen genomen wil ik wel zeggen dat men platen nu niet zooveel gebruikt. Van Beurden. Hij is in de vergade' ring van Burg. en Weth. al geweest. Van der Horst. Waar blijven wij als op alles wat wordt gevraagd maar ingaan. Zullen de kinderen minder geleerd worden als die platen er niet komen. Ik voor mij geloof daar niets van. Als er flink gewerkt wordt is die reuzen-massa leermiddelen niet noodig. Ik weet wel dat er vroeger maar hoogst zelden van die platen gebruik werd gemaakt en die mooie, dikwijls zeer prachtige platen, maar in een kist op geborgen bleven staan Maar nog eens, ik ken de school niet. Ik hoor daar zeggen dat hij altijd het hoogste is en ik zie niet in waarom dat dit noodig is. Ik zou zeggen dat de Schoolcom missie eens een les gaat bijwonen. Daartoe wordt besloten. 20. Bepaling voorschot vergoeding voor de bijzondere scholen voor het jaar 1926. Besloten wordt te geven aan de R K. Meisjesschool te Kaatsheuvel f I9z0.09; de R.K. Meisjesschool te Loonopzand f 786 48 de R.K. Meisjesschool te Berkdijk f 596 64 de R K. Jongensschool te Berkdijk 1564.12, de Chr. School te Loonschendijk f865.10. Besloten wordt de gemeente-opzich ter in vasten dienst te nemen. Naar aanleiding van een schrijven van de Bouwcommissie te Berkdijk wordt besloten dat de gemeente opzichter bij het verfwerk van de woningen toezicht zal houden. De heer Brok vraagt nog of de toesiand aan de Sprangsche straat niet wordt verbeterd, waarop de Voor zitter antwoordt dat men daar mede bezig is. Daar zal een betonnen brug worden gemaakt Daajna wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. Maandagmorgen heeft te Tilburg de begrafenis van het stoffelijk over schot van den heer A. H. A. Arts, oud lid van de Tweede Kamer plaats gehad. De belangstelling was zeer groot. Om 10 uur werd in de parochiekerk van St. jozef aan den Heuvel een plechtige H. Mis van requiem opge dragen door den zeereerw. heer Goossens, met assistentie van de wel- eerw. heeren van der Veken en Dek kers. Het versterkte zangkoor zong de driestemmige requiem mis van Perosi. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid toog de stoet grafwaarts. De harmonie Tilburgsche Capelle speelde treurmarschen. Onder de talrijke aan wezigen waren de burgemeester van Tilburg, mr. F. Vonk de Both, het Eerste Kamerlid P. de Jong, de Tweede Kamerleden Van Rijzewijk en Fleskens, het oud-Tweede Kamerlid mr. Swane, de Tilburgsche wethouders mr. J. v. d. Mortel. Van Rijen en Van Ouden hoven, de heer M. J. Willekens, eenige leden van den gemeenteraad van Til burg, de heer J. B. Vesters, voorzitter van de Nederl. R.K. Journalistenver- eeniging, en twee oud-zouaven, wapen broeders van den overledene, vergezeld van het omfloerste vaandel der Zouaven broederschap Fidei et Virtuti. Personeel van de drukkerij van den overledene droeg de kist naar het graf. Aan de geopende groeve hebben het woord gevoerd de heer H. Daniëls, oud voorzitter van de Zouavenbroe- derschap, waarvan de overledene eere voorzitter is geweest, en de heerj. B. Vesters, voorzitter van de Nederl R.K. Journalistenvereenlging, waarvan de heer Arts voorzitter geweest is. De oudste zoon van den overledene, de heer mr A. C. B. Arts, dankte namens de familie de aanwezigen voor de laatste eer, zijn vader bewezen. KOETA RADJA, 5 April. (Atjeh.) Een nieuwe klewangaanval op de patrouille onder den kapitein der in fanterie j Paris had plaats nabij kam pong Sape, boven Kandang, in het landschap Kloeët. onderafdeeling Tapatoean (Westkust van Atjeh). Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf marechaussees, zwaar gewond werden vijf marechaussees, één zieken verpleger en twee dwangarbeiders, lichtgewond werden zes marechaussees. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren geraakt. Het stoffelijk overschot van kapitein Paris is te Tapatoean begraven. De gelegenheid tot plaats- bespreken voor de a.s. groote oratorium-uitvoering begint a.s. VRIJDAG. KERKNIEUWS. De Congregatie der Eerw. Fraters van Onze Lieve Vrouw, Moe der van Barmhartigheid, te Tilburg, zal met toestemming van Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch, een succursaalhuis beginnen teLoonopzand. In September hopen de Fraters het klooster te betrekken, waarin tot dus verre de Schijndelsche Zusters huisden, ten einde zich te belasten met het onderwijs der mannelijke jeugd. En daar aan dat klooster een flinke tuin verbonden is, stelt de Congregatie zich voor, dat huis te benutten voor hare leden, die een gedwongen rusttijd moe ten doormaken. St. Janski. Een particulier telegram uit Rome d d. 14 dezer meldt Z. H. de Paus heeft aan kardinaal Pompili, vicaris van het bisdom Rome, een schrijven gericht over het lijden van de Katholieken in Mexico. De H. Vader geeft daarin een uiteenzetting van de moeilijkheden, welke de Kat holieke Kerk in Mexico doormaakt. Hij brengt hulde aan het episcopaat, de geestelijkheid en de Katholieke bevolking van Mexico, die thans aan een ware vervolging blootstaan. De H. Vader noodigt vervolgens de Katholieken van het bisdom Rome uit God te bidden voor de Katholieken van Mexico, en Hij spreekt den wensch en de hoop uit, dat heel de Katholieke wereld dat voorbeeld zal volgen. Want voor de Katholieke bevolking van Mexico, zegt de H. Vader zal het een groote troost zijn en steun in het lijden, te weten dat heel de Katholieke Kerk voor haar bidt. GEMENGD NIEUWS. De dubbele moord te Culemborg. We lezen in „Het Volk:" Nu met groote zekerheid kan wor den gezegd, dat de daders van den afschuwelijken roofmoord, die tegen Kerstmis van 1923 te Culemborg is gepleegd, zich in handen der justitie bevinden kan aan het onderzoek in deze geruchtmakende zaak geen schade meer worden toegebracht door aan gaande dit onderzoek nog de volgende bijzonderheden mede te deelen Toen het er steeds meer op begon te lijken, dat deze zaak niet tot klaar heid zou worden gebracht, heeft de Tielsche Justitie zich in verbinding gesteld met de centrale recherche uit Amsterdam en deze gevraagd een paar recherchebeambten met groote ervaring en erkende capaciteiten op dit gebied beschikbaar te willen stellen, teneinde hunne krachten op deze, door velen reeds verloren gewaande zaak te be proeven. De commissaris der recherche, de heer Pateur, gaf na overleg met zijn hoofdinspecteur, den heer v. IJzendijk, aan dit verzoek gehoor en zoo ge beurde het, dat inspecteur J. F. van Slobbe, benevens de rechercheurs Kuiper en Onnes volledig ter beschik king van de justitie-autoriteiten te Tiel werden gesteld. Vrij spoedig hadden de recherche mannen een spoor in handen en sinds dien hebben op het parket te Tiel herhaaldelijk conferenties plaats gehad met den officier van justitie, mr. Tou- tenhoofd en den rechter commissaris mr. Hafdijk. De nasporingen leidden er toe, dat nu enkele weken geleden te Amster dam in zijn woning aan den Blauw burgwal gearresteerd werd J V., een man, die vroeger te Trichtscheveld, gemeente Buurmalsen heeft gewoond, maar die na ter zake van een zeden misdrijf een aantal jaren in de gevan genis te hebben doorgebracht zich metterwoon te Amsterdam gevestigd had, 'Gedurende den tijd, dat J. V. zich nu in het Hui& van Bewaring te Tiel in preventieve hechtenis bevond, zetten de mannen der recherche hun na sporingen voort. Als resultaat hiervan is nu komen vast te staan, dat de ex rechercheur H., die met de levensgewoonten van de boerenlieden v. Wiggen zeer goed op de hoogte was, een complot had gesmeed om bij de v. Wiggens in te breken. Bij dit complot waren aanvankelijk betrokken K. Z, metselaar uit Tricht en zekere M. S'n los-werkman uit Tricht. die zich reeds geruimen tijd ter zake van andere feiten in Tiel in hechtenis bevindt. S. echter heeft, hoewel hij de voor bereidingen tot den roofmoord grooten- deels heeft meegemaakt, aan de uit voering van de misdaad geen deel n

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2