Df ECHO VAN HET ZUIDEN De Hydro ear In den Hoenderhof. Paaschtijd - Broedtijd. No. 29. Zaterdag 10 April '2G. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. Hebben we in ons voorgaand artikel meer speciaal de aandacht gewijd aan 't broedproces en de verzorging der kuikens, voor we hiermede verder gaan kunnen we niet nalaten even nog een punt aan te raken, wat de broedeieren betreft, daar hieromtrent nog zeer vele primitieve vooroordeelen en misver standen bestaan. Een broedei is een broedei, is bij sommigen een even on omstootbare waarheid als bij kippen- liefhebbers die steeds kleine eieren ra pen de leuze geldt: een ei is een ei, om dat deze het geluk niet hebben eieren van 60 tot 70 gram in plaats van 45 tot 55 gram in het legnest te vinden. Dit is ook de oorzaak dat zoo gemakke lijk naar buurman .Tan geloopen wordt om een stel eieren te ruilen met eieren van diens kippen, want .Tan zegt, dat die toch zoo goed leggen, of dat men vriend Kees aanspreekt om een stelletje van zijne prachtige „roode IJslanders", „Kaamsche" of Buff en". Of waar is, wat beweerd wordt aangaande die pri ma leg, of wezenlijk de kippen de naam van 'tras mogen dragen, daar bekom mert men zich niet over. En zoo daar nog wel om gevraagd wordt, dan hoort men met veel bravour: Jan raapt min stens eiken dag 10 eieren van zijn toom van 12 stuks. Dat beweert Jan nu, in de maand April, in Miei, misschien ook nog in Juni. Doch spreek dien goeden kippenvriend eens aan wat die dieren geproduceerd hebben in de maanden October, November, December, Janu ari, Februari en Maart. Over die maan den wordt niet gerept. Och men broedt dan niet, interesseert zich dus ook niet voor de dieren van een ander en zoo geeft het momenteel dagcijfer bij velen den doorslag bij 't bepalen van de keu ze van een broedei. Dat serieuse fok kers zoo niet redeneeren en jaarcijfers en zelfs leeftijdcijfers wenschen, voor zich, bij 't aanschaffen van nieuw bloed bij een of anderen stam te bepalen, is wel bekend, doch daar slaat men geen acht op. Dat serieuse fokkers hun die ren minitieus selecteeren (uitzoeken) op productie, vroegrijpheid, groot ei, niet broedschheid. winterleg, etc., daar wordt vaak mee gelachen. Dat serieuse fokkers zelfs voor bloed- verversching prijzen betalen van 1 tot 5. ja.tot 15 Sihl.' per broedei en 25 tot 100, ja 200 gld. per fokhaan, dat vindt men bespottelijk. En wanneer dan die zelfde ernstige fokkers voor hun prima hoog produc tief, streng geselecteerd fokmateriaal, prijzen vragen van 20 tot 7;> ct. per broedei, dan is dat te veel en worden die prijzen woekerprijzen genoemd. Of die pluimveehouders bij het ruilen of goedkoop aanschaffen van broed eieren hun eigen voordeel betrachten is gemakkelijk te berekenen. We willen nu aannemen, dat ze zoover overtuigd zijn, dat ze willen gelooven dat de fok toornen van dit of dat hoenderpark nu toch wel iets beter zijn, dan die van buurman Jan of vriend Kees, dan kun nen we eens een eenvoudig rekensom met je gaan maken. We laten dan de dieren van dit of dat bekend, eerlijk hoenderpark, eens lieêl weinig, b.v. 25 eieren in één jaar meer leggen, dan die van Jan of Kees. Dat is, zoo die eieren op zijn aller ongunstigste gelegd wor den, b.v. in den zomer, dus voor plus minus 25 X 6 ct. 150 ct. per dier meer. Leggen deze dieren die eieren in den winter, waarop zeer veel kans be staat, dan is dit al gauw 25 X 10 ct. 250 ct. meer per kip per jaar. Als we nu als onomstootbare, herhaaldelijk met feiten en controle bewezen waar heid kunnen vaststellen, dat onze hoen ders van niet verbeterde stammen slechts 80—120 eieren in hun eerste legjaar produceeren en de dieren van goeden, geeontroleerden stam, in door snee 180 tot. 225 eieren minstens halen, dan laten we de lezers zelf de bereke ning maken of een broedei van 2075 ct. of één gulden per stuk per saldo duurder of goedkooper is dan die van buurman of vriend. Nog dezer dagen hoorden we van iemand die dacht zich zelf enorm te bevoordeelen met broed eieren te nemen die slechts gewone con sumptieprijs kostten, 't Scheelde hem immers 50 X 25 ct. rekende hij uit. Hoe lang hij die 12.50 guld. in zijn beurs houdt zal hij wellicht reeds over een half jaar kunnen constateeren. Ik moest respecteeren wat me heden een bekend fokker zeide, die jaar in jaar uit veel geld besteedt om zijn ma teriaal te verbeteren en te vervolmaken en die kan bogen op 't beste van 't tos te: ik verkoop de broedeieren van dit en dat ras niet minder dan 1.per stuk, want ik wordt een volgend seizoen niet gaarne door Jan en alleman be- cohcureerd met dieren gefokt uit broed eieren van mijn stam. die ik voor zoo goed als niets zou hebben afgegeven. WENKEN VOOR DEZE WEEK. T. Er beginnen pieer kuikens te ko men. Zoo ge wilt zien groeien, houdt ze grait (graag of hongerig), II. Zorg steeds voor helder en zui ver drinkwater. III. Plaats geen kloek zóó dat zij de andere kippen kan zien, of dat er andere kippen bij kunnen komen, IV. (Teen dieren van veel verschil in leeftijd bij elkaar, de jongsten wor den gewoonlijk versukkeld. VRAGENBORD. W. d. J., K. Uw haan lijdt vermoe delijk aan reumathïek. De sterke be ving, wanneer 'tdier gaat staan, zijn laarvan 't gevolg. Zoo 't geen waarde vol dier is zou ik raden hem gauw te soepen. Niet lang wachten, daar hij an ders vermagert. A. V. te K. Ik heb een uwer dieren opgezonden naar het Instituut van Pa ra tisaire en Infectie ziekten te Utrecht en verwacht eiken dag bericht van doodsoorzaak- en behandeling, 't Kan onmogelijk uitsluitend een toeval zijn, dat er in acht dagen zes hennen zóó ge zond en zóó dood zijn. Of wel een hevig besmettelijke ziekte of wel vergiftiging moet hier de oorzaak vormen. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. De Fokkerij „HET WITTE NUT- HOEN" levert U 't allerbeste wat te krijgen is op gebied van Nutfok (eierproductie.) De heer C. Korte uit Schaesberg raapte van zes hennen uit onze fokkerij in één jaar respectievelijk: 208-251 202-172-201—201 1235 eieren of gemiddeld 205'/2 Per hen De heer C. v. Nieuwenhuijzen uit 's Bosch gemiddeld 197 eieren van onze Wit Legh. gehouden in een kleine ren. De heer F. Michael Vrijh.-Capelle raapte reeds op 4'/2 en 5 maanden leeftijd volop eieren van onze W. Wyandotten.- Bestel tijdig uwe Broedeieren Wit Leghorn 20—40 cent. Wit Wyand. 25-40 cent. Ancona's 20 cent. Wit Legh. Eng. lype 50 cent. DAGELIJKS TE BEZICHTIGEN. J. TUERLINGS, Fokkerij „Het Witte Nuthoen" Kaatsheuvel. de nieuwste vinding op gebied van kunstmatige broederij voor grootbedrijt is op de Fokkerij „HET WITTE NUTHOE1N" in werking en dagelijks te bezien. GEHEEL NIEUW. DE FERSTE MACHINE IN GEHEEL HOLLAND. OM SLANK TE ZIJN. 't Is werkelijk heel onaangenaam hij de tegenwoordige mode om niet slank te zijn. Er was eens een tijd dat dit niet noodig was en dat ook de corpulente vrouw recht van bestaan had. Denken we maar eens aan de schilderijen van Rubens, die een groot bewonderaar was van dit soort vrouwen. Op het der hooge elegantie, waar de meeste vrouwen zoo tenger zijn als rietsten gels, is dit nog veel erger. Ge kunt u dus wel voorstellen, hoe en niet-slanke Parissienne zich voelt en hoe deze zorg zal dragen, zich zóó tc kleeden, dat haar gebrek aan slank heid zoo min mogelijk opvalt. Ze kiest bijv. over een donkere rok, zie bijgaande teekening 'n lang tuniek met hoogen hals en lange mou wen. Deze valt slechts heel even ruim daar 'n wijde rok forsch maakt. De tuniek is gegarneerd met een borduur sel van rattenstaart in een nuance don kerder dan de japon. Dit staat keurig en is toch weinig opvallend, juist wat een forsche dame hebben moet. Op deze japon draagt ze een langen donkeren mantel. Deze mantel is na tuurlijk met bont gegarneerd, daar dit nu eenmaal mode is op 't oogenblik. Maar onze dame is zoo wijs geweest, deze garneering slechts zeer spaarzaam toe te passen. Het dragen van veel en overvloedig bont laat ze liever over aan de smalle, tengere vrouwen. Vooral aan den onderrand van den mantel heeft ze bont vermeden, daar dit de lijn verkort. Behalve een smalle rand bont langs den kraag en de mou wen, heeft ze een reep bont in de lengte aangebracht aan de heide zijnaden van den mantel, gaande van den zoom tot aan de heupen. Wie echter breede heu pen heeft, wage zich liever niet aan dit laatste. Het bont is natuurlijk in donkeren tint, niet licht en niet sprekend. Een klein zwart fluweelen hoedje draagt ze hij dit costuum, met een lint of kleine rozet gegarneerd, want ze vermijdt vooral pluimen en vederbos sen, bloemen en bontgarneeringen, om de lijn van het geheel zoo sober en een voudig mogelijk te doen zijn. De forsche dame draagt, hoewel iedereen hier de rokken tot slechts even over de knieën heeft, toch geer. korte rokken. Hoe korter immers de rokken zijn, hoe kleiner en breeder de gestalte lijkt. Ze neemt ook geen vleeschkleurige kousen, in het geheel geen lichte of afstekende beenbekleed sels, maar kousen in de kleur van haar toilet. Dit verlengt de lijn. Ja, onze dik ke Parissienne is uiterst coquet en ze weet precies wat ze dragen kan en wat niet. Ze heeft niets op met godets, vo lants, strookjes, opnaaiseltjes en al der gelijke versieringen en vermijdt ze zoo veel mogelijk. oogenblik is dit anders en we moeten allen ons best doen er zoo slank moge lijk uit te zien. Is 't in Holland al niet prettig de slanke lijn te missen, in Parijs, de stad sen dame, jong of oud, kleedt men het heel jonge meisje hier zeer eenvoudig. Daar meisjes op dien leeftijd meestal nog heel slank en tenger zijn, staan haar de geplooide rokjes met de een voudige gladde jumper blouses bijzon der goed. Deze jumpers worden meestal met galons of tressen gegarneerd, bij een sterk gekleurde jumper neemt men zwarte tressen of anders in de kleur van den rok. 't Meisje van onze teekening draagt een beige geplisseerden rok en een jumper van lichtbruine jerseystof. Deze is met beige banden gegarneerd. WILHELM INE. Een overvloed van de laatste mode modellen voor dames en kinderen vin den onze lezeressen in „Het Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische beschrijving voor. „Het Nieuwe Modeblad", tweemaal per maand verschijnende, met telken male 2 gratis knippatronenbladen, is bij de administratie dezer courant ver krijgbaar voor 95 cents per kwartaal of f 1.25, franco per post. Een geheel geplisseerde japon maakt dik, die zal ze dus nooit kiezen. Ze neemt ook geen stoffen met stre pen, ruiten en drukke patronen, maar alleen effen weefsels. Heel weinig gar neering gebruikt ze, hoogstens een klein eenvoudig borduursel op de mou wen, op de zakjes, op den kraag, maar niet op de heupen. Ook bepaalde bontsoorten mogen in haar garderobe niet voorkomen, zoo als alle langharige pelzen, 't Gladde mollebont is zeer geschikt voor haar. Wat de kleuren betreft zijn alle spre kende, sterke kleuren voor haar uit den booze. Neutrale, niet opvallende tinten kiest ze en verder zwart, dat slank en smal maakt. De aller- allereerste stroohoeden zien we al hier en daar dragen. Daar het pas Maart is, terwijl we dit schrij ven, doen deze lichte voorjaarsdingen nog een beetje vreemd. Maar er zijn altijd dames die het noodig vinden in den winter reeds met haar zomergar- derobe te prijken en nog half in den zomer zich reeds op z'n wintersch te kleeden. Deze vóór-voorjaarshoeden zijn van donkerroode neger- en lichtbruin goudkleurig groen, roestbruin, oud- blauw en lila-stroo. Ge ziet dus, een heel kleurengamma. Sommigen zijn ge heel van stroo vervaardigd, andere hebben een stooien bol en zijden ran den. De garneering is aardig en origi neel: fluweelen bloemen van platten vorm, vastgeplakt tegen den bol, grap pige kleine veeren bloempjes, veel kleurige camelia's van leder en verder nog typische strooien bloemen, zoo uitgerafeld dat ze op chrysanthen lij ken. MEISJES-KLEEDING. Ondanks al de chic van de volwas- HERPT. Zooals wij Zaterdagavofid mededeelden heelt ons R K. Zangkoor op den len Paaschdag uitgevoerd de „Missa Solemnis" in hon. Smi Cordis Jesu van lgn. Mitterer door den heer P. de Man, hoofd der R K Bijz. Schooi alhier en organist onzer parochiekerk, omgewerkt voor driestemmig mannen koor. Hadden wij toen onze verwachtingen reeds hoog gesteld, in deze zijn wij niet beschaamd geworden. De uitvoering ervan was schitterend en kwam volkomen tot haar recht, wal niet te verwonderen is, daar voor deze zware compositie veel studie vereischi werd, waarvoor de leden van het zang koor dikwijls en trouw de repetities hielden. Ook de vele ?eer gevoelige solo's die er in voorkwamen, werden zeer keurig gezongen. Uit alles kon men merken, dat de leden van het Zangkoor met ambitie hunne plichten als zoodanig vervullen, wat hun veraangenaamd wordt, niei alleen doordat zij een bekwaam orga nist bezitten in den heer P. de Man en een goed directeur in den heer M. de Hart, maar ook vooral door de belangstelling die hun pastoor, de ZeerEerw. heer W. Timnfermans, hen betoont, die niets verzuimt om het den koristen zoo prettig mogelijk te maken. Mogen de zangers op den ingeslagen weg voortgaan, dan zullen zijmetebn bekwaam musicus als de heer P. de Man, nog vele en meerdere vorderingen maken en de roem van ons Zangkoor zal zich dan sterk verbreiden. Thans kunnen wij reeds melden, dat vanwege de groote belangstelling die er reeds was, weder verzocht is deze Mis binnen korten tijd uit te voeren, waarvoor de eerste Zondag der Mei maand is vastgesteld. 's HERTOGENBOSCH. A.s Zaterdag 10 April zal nam. om 3 uur in hei Concertgebouw alhier de plechtige uitreiking plaats hebben van het Mobilisatie herinntringskruis met eer lificaat voor 's Hertogenbosch en omstreken. Bereids werd hiertoe een comité en eere comité gevormd. De plechtigheid zal worden verricht door hunne Excellenties Generaal C J. Snijders, oud opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, en Luitenant van Terwisga, d.-commandant van het Veld 'eger- Hunne Excellenties zullen om 12 uur met het comité oificieel ten stadhuize door het gemeentebestuur worden ont vangen. BOXTEL. Het beschermheerschap van de 11de Bossche Diocesaan Eucha ristisch Congres, te houden te Boxtel op 27. 28 en 29 Juni a.s is welwillend aanvaard door Z H. Mgr. A F. Die pen Bisschop van 's Hertogenbosch. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het Eere Comité Mr. Baron van Voorst tot Voorst; Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant. Mgr. J. Pompen. Vicaris-Generaal van het bisdom te 's Bosch. Hoogwaardig heer H. Holleman, generaal O.S C. te St. Agatha Hoogwaardig heer E. H van den Berg. Prelaat Abdij Beme te Hee^wijk Mgr. C. G. Prinsen, voorzitter Iste Diocesaan Eucharistisch Congres. Pastoor van St. Jacob en Kanunnik Kathedraal Kapittel te 's Bosch. Mgr. Dr. B. Eras, lid Permanent Comité /EucharistischeCongressen Procurator van het Nederl. Episcopaal te Rome. Mgr J van den Heuvel, Oud-Deken, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Boxtel. Mgr M van Oss, Deken van Boxtel, Pastoor te Vucht. Zeereerw. Pater A Kersten. Overste Missiehuis St Charles te Boxiel Zeereerw Pater J. de Louw, Overste Procure der Witte Paters te Boxtel. F. W. van Beek, buigemeester te Boxiel. F. van Oerle, Wethouder te Boxtel. H. M. Merks, W ihouder te Boxiel. Th. van der Meijden, Gemeente Secretaris te Boxtel. Ch. Groos, Voorzitter Bijzonderen Raad van St. Vincenttus-vereenigingen te Boxtel. Dr. P. Hoek, Arts te Boxtel. H. J. van Susante, Lid Provinciale Staten te Boxiel. Dr. K L Wösten, Arts te Boxtel. Bij het alhier gehouden eind examen der R K. Landbouwwinter- school werd het diploma behaald door de volgende leerlingen der tweede klasse: A. Biemans te Maaiheeze, C. ten Bosch te Ltempde, J van den Akker te Heesch, J. G. Jansen te Velp, (N Br) F. van den Burg te Schiedam, H. Verstegen te Heesch, J. Dieden te Cromvoirt, W. van Etp te Oss, J. Poos te Gasset. F Janssens te Bi xiel, J van Logten te Gemonde, A Sieutjes te den Üungen. G Bloemen te Nteu- wenhagen, M. van Erp te Oss, A. van Nistelrooij te Heesch, A. Smits te den üungen en J. Poels te G<>ssel. Van de 22 leerlingen der eerste klas werden bevorderd naar de tweede waarvan twee met heiexamen: F van Baars te Deurne, J Bertens te Uden- hout, L van Eeit te Dinter, J. van Gemert ie Esch, J. Gitzeis te Asten, M. van der Groes te Haps, J. Hendriks ie Leur bij Wijchen. J Heurkens te Nederasselt, C Laurant te Wijchen, van Nistelrooij te Dinter, Th. van Oirschot te Gemonde. H. van Over- beek Oirschot, G. Pelinck ter Haseborg te Helmond. M van Rijswijk te Berkel c a., M. Rooijakker te Son C. van der Schoot te Onschot.'G van Spaendonk te Tilburg, H. Tóssen te Overasselt, van Tienen te Rijkevoort, J. Ver hoeven te Udenhout en P. Verklaart te 's Bosch. SPRANG CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden üs. Smits van Heemstede. A Su Maandagavond half acht uur hoopt in de zaal van den Chr. Volks bond alhier voor den Chr. Besturen bond „Sprang Capelle" op te treden de heer v d. Wal van 's Bosch, met het onderwerp „Medezeggingschap". CAPELLE. Algemeene vergadering van de Landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang op Don- detdag 15 April 1926, des avonds 7 uur ten kolfiehutze van J. Treffers te Vrijhoeve Capelle. Aan de orde 1. Aanschaffen Veevoeder en Hulp meststoffen. 2 Lezing door den WelEd heer Tonkes Struijff, Zuivel Consulent, over het onderwerp: „Oprichting van een Controle-Vereeniging". Ook toegankelijk voor niet leden. Speciaal de aangeslotenen bij de Stoomzuivelfabriek „De Totkomst" worden uitgenoodigd. Predikbeurt Capelle op a s. Zon dag des voorm. half tien en des nam. half drie Ds A Miijers. A.s. Zondag deSi voorm. half tien zal in de Ned. Herv. Kerk a/d. Loon- schendijk optreden Ds. Smit uit Heemstede. WASPIK. Toen het zoontje van den iandbouwer K. met de volle melkkan uit het veld huiswaarts keerde, tuimelde door onbekende oorzaak het honden wagentje met de kan over den grond, terwijl de zoete inhoud zich over den weg verspreidde Gelukkig had het ventje zich niet bezeerd en liep het ongeval met het verlies der melk af. Op de wielerbaan te Rotterdam behaalde onze dorpsgenoot de heer B. de Bont op den 2en Paaschdag den len prijs, een zilveren beker, benevens f 10 Bij de Woensdag alhier gehouden publieke aanbesteding van het grond werk voor de nieuw te bouwen kerk te Waspik—Boven, was de laagste inschrijver de heer A Verschuren voor f123. aan wien het werk gegund is. Tot op heden hebben zich voor het festival reeds 27 muziek- en zang verenigingen aangemeld Nog meer toezeggingen zijn gedaan. Concordia uit Loon op Zand zal een concert geven. Ook voor de honoraire leden trad het tooneel- en operetten gezel schap „Entre Nous" met hetzelfde program van Maandagavond op als voor de niet stemgerechtigde leden. Ook thans was er een en al tevreden heid en lof over de keurige uitvoering. Door den heer A Kerst werd alhier een heerenjas gevonden. Aan gifte van de vondst werd gedaan bij den burgemeester. De jas is bij K. terug te bekomen. MADE. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 83 stuks hoornvee en 41 biggen. Men besteedde voor vet vee kalfkoeien f 425 a f 475. kalfvaarzen f 225 a f 350 muntlgen f 180 a f 225,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5