QE ECHO VAN HEÏ ZUIDLN nieuws S'o. 30. Woensdag 14 April '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 April 1926. Vrijdagavond had in de groote zaal van den R K. Gildenbond eene bijeenkomst plaats van vrouwen, daar toe uitgenoodigd door het Wit—Gele en Groene Kruis. Mevr. Dr. van Dijk uit 's Bosch hield, tot inleiding van een Moeder cursus, een leztng met lichtbeelden Alvorens met deze lezing een aan vang werd genomen wenschte de Z Eerw. heer pastoor van Riel als ad viseur van het Wit—Gele Kruis enkele woorden tot de aanwezigen te richten. Op de eerste plaats drukte hij er zijn spijt over uit dat zoo weinigen waren opgekomen om van deze hoogst nuttige lezing te profiteered Naar zijne meening is die slechte opkomst niet toe te schrijven aan gemis aan belang stelling maar meer aan het feit dat de dames Vrijdagavond er niet zoo ge makkelijk kunnen uitbreken. Vervolgens wees hij op de groote verhevenheid van het Moederschap en de dikwijls niet gemakkelijke taak op haar schouders gelegd. Het Consultalie-bureau biedt echter hulp en tot genoegen van ieder die het wel meent, kan gezegd worden dat van dit bureau, dat nu bijna 2 jaar hier werkt, een groote invloed ten goede uitgaat. De zuigelingensterfte is sindsdien beduidend minder geworden en daar mede is voldoende aangetoond dat dit bureau op kundige wijze wordt be heerd, alsook dat het bezit dagrvan ten zeerste moet worden gewaardeerd Zeer tot voldoening van mevr. Dr. van Dijk, die de leiding van dit bu reau heeft, kan gezegd worden dat de moeders Irouw iedere week het con sultatie-bureau met haar kinderen ko men bezoeken. Hij durft vertrouwen dat alle moe- ders van Waalwijk zich niet door eenige moeite zullen laten afschrikken, maar zonder uitzondering van het Bureau gebruik zullen maken en de voor schriften van dr. van Dijk zullen op volgen. Verder spreekt hij de'hoop uit dat velen den te geven Moedercursus zul len volgen om zoodoende beter ge schikt te zijn yoor de groolsche taak die het moederschap voor de vrouw heeft weggelegd. Donderdag a s. wan neer de eerste cursus zal worden ge geven, moeten een honderd vrouwen aanwezig zijn evenals bij vroegere cursussen het geval is geweest. Doet men dat, dan zal ook hier de schrikbarende zuigelingensterfte, die gelukkig reeds begint te minderen, blijven afnemen en zal de provincie Noordbraband niet langer een zwarte bladzijde op het gebied van de zuige lingensterfte aanwijzen. Mevr. van Dijk hierna het woord nemend, wees in" een uitvoerig betoog, verlucht met lichtbeelden op de nood zakelijkheid eener nauwgezette zuige lingenzorg voor de pasgeboren kin deren. Vooral een groote rol speelt daarbij de natuurlijke voeding. Aan de hand van de verschillende platen liet de spreekster duidelijk zien het verschil tusschen natuurlijk gevoede kinderen en die gevoed met „de flesch' Ook licht en lucht speelt een groote rol. Talrijke nuttige wenken werden voorts nog gegeven. De heer Van Gent dankte de ge leerde spreekster voor de hoogst in teressante en leerzame lezing. Gaarne had hij gezien dat meerderen, vooral zij die uit de kleinste huizen, aanwezig waren geweest omdat juist zij veel nut uit deze lezing hadden kunnen putten Hij spoorde allen nogmaals aan zeker de Moedercursussen te komen volgen De navolgende circulaire is na mens het Feest comité onder de R K inwoners der St. Antonius-parochie verspreid Beleefd vragen wij Uwe aandacht voor onderstaande regelen ln April 1927 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Zeer Eerw. Heer Adr. Kuij- p rs zijn plechtigen intocht deed als eerste Pastoor onzer nieuwe kerk in de nieuwe Parochie van den H Anto- nius van Padua. Wat de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor in die kwart eeuw voor den bloei en vooruitgang zijner parochie, waarvan hij de daadwerkelijke stichter mag heeten. gedaan heeft; hoe hij zich steeds beijverde den luister van Gods huis, het aanzien der parochie naar binnen en buiten te verhoogen, mag wel als algemeen bekend verondersteld worden. In dit verband behoeven wij slechts te wijzen op de talrijke scharen pelgrims, die telken jare tijdens de St Antoniusfeesten onze Parochie bezoe ken, en waarvan ook vele inwoners de stoffelijke voordeelen genietenop de vestiging der Eerw Zusters Doch ters van O L. Vrouw van het H. Hart, die zich met onvolprezen vlijt en geduld op de ziekenverpleging en het bewaar school-onderwijs toeleggenop de tot itandkoming van het H Hartplein met 'in prachtig monument, een waarsie- id onzer Gemeente op de stichting een afdeeling der Derde Orde van i H. Franciscus van Assisië enz altemaal werken, die aan zijn »en godsdienstzin, zijn ijver. kte rechtvaardigheid hun bestendige wikkeling danken. 'oewel zijne Zeer Eerwaarde steeds acht heeft zich aan elk huldebetoon nttrekken, achten wij het ons een n plicht onzen Herder op zijn a.: ren Jubileum onzen dank te be- i voor alles wat hij zoo zielsgraag zijne Parochianen gedaan heeft, ouden ons overtuigd te handelen r geest, wanneer wij die huldi ging vergezeld doen gaan van een nader te bepalen stoffelijk bewijs van onze erkentelijkheid. Ongetwijfeld zullen allen, zoo grooten als kleinen zelfs inwoners uit het Loonsch Hoekje en van elders, die geregeld onze kerk bezoeken, zich daarvoor een offertje willen getroosten. Teneinde dan een ieder in de gelegenheid te stellen zijn gave op gemakkelijke wijze bij te dragen vindt U aan deze circulaire eene strook, die door U naar believen Ingevuld kan worden De inschrijvin gen zullen dan door Zelateurs en Zelattjcen overeenkomstig de vastge stelde tijden, gaarne in ontvangst ge nomen worden. Wij vleien ons met de hoop, dat alle Parochianen zonder onderscheid met ons wedijveren zullen, om het a.s. Zilveren Jubileum van onzen bemin den Herder zoo luisterrijk mogelijk te vieren, en teekenen inmiddels met de meeste hoogachting. Namens het Feest-Comité, ADR. DE GRAAFF. Voorz W. TEURL1NGS, Secr. - Wij vertrouwen dat allen parochianen zonder uitzondering mede zullen wer ken om deze hulde der parochie schitterend te doen slagen, f Em. Pastoor Jud. Sprangers. Onze gevierde, alom in zijne parochie beminde oud-pastoor de ZeerEerw. heer Jud. Sprangers, is gisternacht onverwacht, in den leeftijd van 81 jaar, na ongeveer een rusttijd van 14 jaren, op St. Elisabeths rustoord te Grave overleden. |udocus Sprangers was geboren te Kaatsheuvel in 1845. Na zijne H. Wijding was hij tot 1879 kapelaan te Zevenbergschen Hoek Talentvol dich ter, heeft hij reeds daar ter plaatse verschillende liederen vervaardigd en het was vooral de H Maagd welke hij in die liederen bezong. in 1879 (November) volgde hij den tot pastoor te Zevenbergen benoemden kapelaan A. Jansen als zoodanig op te Tilburg (Goirke) en ondanks den veelvuldigen arbeid in de toenmalige grootste parochie van ons Bisdom wist hij nog tijd te vinden om voorMaria- congregatiën een gansche verzameling Maria-liederen in elkaar te zetten. Op 21 Juni 1892 overleed te Nuland de ZeerEerw. heer j A. van Eert en een der eerstelingen door Mgr. W. van de Ven tot het Pastoraat geroepen was kapelaan Judocus Sprangers. Slechts vijfjaren waren hem gegeven in de hem zoo dierbare parochie in 1897 zagen de Nulanders hem op last van Mgr. W. van de Ven heengaan naar Waalwijk, de parochie van St. jan. waar hem een uitgebreide werkkring wachtte. Wij behoeven hier niet te zeggen wat pastoor Sprangets voor zijne parochie is geweest, hoe hij er gewerkt heeft, de liefde die iedereen hem toe droeg-spreekt daarvoor voldoende. Hij was alom door elkeen ln onze gemeente zeer gezien. Als pastoor, maar ook op ander gebied deed hij veel voor onze ge meente. Wij herinneren aan de op richting der drankbestrijders-vereeni- gingen, de prachtige devbtievolle processies, de Pausfeesten, aan het schitterende dichtwerk „Neerlands Heil'' bij de kroning der Koningin aan de liedertafel opgedragen en getoonzet door Richard Hol. Z Eerw. heeft met ons en onder ons gewerkt zoolang zijn gezondheidstoestand zulks toeliet, maar er waren nauwelijks veertien jaren verloopen toen zijn gestel niet meer bestand bleek voor de omvang rijke parochie, ofschoon deze in 1902 reeds in twee parochies was gesplitst. Op de meest eervolle wijze werd Pastoor Sprangers van de pastoreele zorg te Waalwijk in 1911 ontheven en vandaar ging hij naar 't Rustoord te Grave om in de nabijheid van zijn beminden broeder de jaren, welke hem nog resten, door te brengen. Hij ruste in vrede, na zoo'n welbe steed Gode-welgevalllg leven Das Parodies und die Peri. Een evenement op muzikaal terrein voor onze plaats en verre omgeving nl. de jaarlijksche groote oratorium uitvoering door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging is dan weer aan gebroken. Gezien de overweldigende indruk die de uitvoerende repetitie gisteren avond op alle aanwezigen gemaakt heeit, mag hedenavond op de uitvoe ring een enorme belangstelling ver wacht worden. Slechts één roep was er gisterenavond over de verrukkelijke koren en vooral over de zeldzaam schoone en talrijke soli, waarvan in dit oratorium bijzonder te genieten valt. Nimmer heeft men een betere keuze voor de solisten gehad en nooit trad hier een uitgelezener groep solisten op. Van de sopraan Mej. Di Moorlag kon na haar veelgeroemd optreden het vorige jaar niet anders verwacht wor den dan dat zij wederom door haar heerlijk, machtig sopraan-geluid, ont roerende voordracht en verbazende technische vaardigheid, het publiek in verrukking zou brengen. De tenor, de heer Louis van Tulder, geniet als zoodanig zulk eene ver maardheid, dat zijn naam reeds vol doende zou zijn om elk muzieklief hebber naar deze uitvoering te trekken. Wat hij gisterenavond zong, en dat was zeer veel, was volmaakt in elk opzicht. Voor hem schijnen geen moeilijkheden Ie bestaan, zijn recita lieven zijn evenzoovele ontroerende schilderingen, hij beschikt over ver bazingwekkende zangerstalenten en was in een woord; Louis van Tulder in grootschen stijl. Maar de andere, hier misschien nog minder bekende solisten hebben even eens ieders verwachtingen overtroffen De bariton, de heer Joh. Lammen uit Amsterdam, bleek over een zeldzaam edel bariton-geluid te beschikken, als mede over een warme zuivere voor dracht. Geen oogenblik gaat dat edele sonore in zijn stem verloren. Hij is een zeldzaam begaafd zanger die hier firma wed. A. Aarts Zonen alhier, nen, den dag waarop hij voor 40 jaar de "bewoners afwezig waren, stond het een even voortreffelijken indruk heeft achtergelaten als de heeren Kloos en Caro vorige jaren. Demezzo sopraan,Mej Annie Slijger, heeft niet minder goed voldaan. Zij beschikt naast een keurige zuivere sopraan-stem. over een levendige, boeiende voordracht, die haar terstond kenmerken als een leerlinge van Mej. Di Moorlag. Ook haar optreden was een groot succes. De alt-zangeres, Mevr. Rie Wüsten- hoff Stark voldeed eveneens zeer goed en bleek over voortreffelijke hoedanig heden in stem en voordracht te be schikken. Niet onvermeld mag verder blijven de zeer verdienstelijke medewerking van de solisten uit eigen vereeniging Mej. Adri Gerris debuteerde op loffelijke wijze met een paar keurige sopraan solide heer Adr. v. d. Ven ver tolkte uitnemend de Ganza-rol met zijn bekend fraai bas geluid, terwijl Mej. Anna Gragtmans, zoowel in duet met Mej. A. Gerris of in kwartet met de overige solisten een begaafde alt zangeres bleek Ie zijn. De begeleiding door het versterkt Symphonie-orkest van 't 6e Reg. Inf uit Breda, aanvankelijk iels te sterk, paste zich uitstekend aan en droeg niet weinig bij tot het welslagen van het geheel. Het koorwerk, hoewel ditmaal niet zoo groot als vorige malen, was van een zeldzame schoonheid. Hoevele punten zouden niet aan te wijzen zijn waarvan een overweldigende bekoring uitgaat, doch in de deskundige artikelen die hierover reeds in ons blad ver schenen is hierop reeds meer de aan dacht gevestigd Lang nog blijft hét verrukkelijke slotkoor met den jube lenden zang van de sopraan bij U naklinken, daar zoo'n machtig effect niet gemakkelijk vervaagt. Zijn we dus met de allerbeste indrukken van de uitvoerende repetitie thuis gekomen, één minder aangename indruk hebben we er opgedaan, nl. dat er nog zooveel plaatsen onbezet waren, t Publiek heeft van avond nog veel goed te maken. Wil Waalwijk aan spraak blijven maken op den naam ook van cultureel centrum van onzrs omgeving, stellen wij prijs op een jaarlijksch terugkeeren van dergelijke zeldzame gebeurtenissen op muzikaal gebied die zooveel grootere plaatsen ons met recht benijden kunnen, dan zijn we verplicht door een overdruk bezoek deze onderneming moreel en finantieel te steunen, als blijk tevens van erkentelijkheid aan deze wakkere zangvereeniging onder leiding vaneen waren kunstenaar als de heer Gerritsen met recht genoemd mag worden. In eene zangerstreek als de onze moest iedereen die maar eenigszins kan van deze zeldzame gelegenheid profiteeren om het hoogste muzikaal genot te smaken. Wij hopen en verwachten dat het hedenavond zoo zijn zal. voor een bedrag van f 14.673. geleden in dienst trad. Maandagavond hield de Ned. Des morgens werd de jubilaris bij R.K. Bond van Handels-, Kantoor-en monde van den heer Neuss, directeur, Winkelbedienden „St. Franciscus van gefeliciteerd en hem een goud horloge Verzuimt toch niet de uit voering van hedenavond van „Das Paradies und die Peri" bit te wonen, het Is beslist de mooiste uitvoering in elk op zicht die ooit in Waalwijk werd gegeven op dit gebied. Het Donker-Comité LI. Vrijdag had te Rotterdam de constitueerende vergadering plaats van het Comité tot huldiging van den heer W. Donker Pzn Het werd saam- gesteld als volgt M A. van Loon, den Haag, Voor zitter, B. van Schijndel, Waalwijk, vice- voorzitler, M. L. Lam. Amsterdam. Secretaris, J. F. Peters-Weyiens, Rot terdam Penningmeester, J. van Iersel, Waalwijk, Jos. Klijberg, Waalwijk, Kogel, Amsterdam, Gerard v. Loon, Waalwijk, H. Mannaerls, Tilburg. F. J. F. Meddens, Amsterdam, leden. Het comité stelt zich voor plaatse lijk lijsten te doen cilculeeren om in de gelegenheid te zijn den heer Don ker, den man die bij elke gelegenheid zoo onbaatzuchtig opkomt voor de belangen der schoen-en lederindustrie, (wij herinneren ons o m de protest meeting in de.n Haag), den schrijver van het prachtwerk „Gedenkboek van de Schoen- en Lederindustrie," een unicum in de geschiedenis van eenige industrie, een werk dat Ingeslagen heeft, maar toch nog veel meer gelezen en veel meer moest worden gewaar» deerd en bewaard door ieder die eenigszins betrokken is bij deze lakken van nijverheid, om dien man naar waarde te huldigen. Wij vertrouwen dat de waardeering voor zijn werken in deze huldebetui ging duidelijk zal worden gedemon streerd en dat den man, den artist, den werker, een hulde zal worden gebracht hem waardig en passend bij de vele moeite, de groote opoffering aan tijd en kosten door hem sleeds zoo spontaan en onbaatzuchtig ge bracht. Internationaal Congres van Leder- fabrikanten. Naar wij vernemen gijn van de zijde der Engelsche en Amerikaansche looiers bezwaren gerezen tegen tijdstip en plaats van het Congres te Brussel. Zij stellen voor dat het Congres te Brussel een voorbereiding zal zijn van een in juli a.s. in Londen te houden algemeen congres waaraan dan behalve de Lederfabrikanten van Frankrijk, Duitschland, Italië België en Holland ook Amerika en Engeland zullen deel nemen. Benoemd tot Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer H. Steegmans, thans te Kerkerade. Het bouwen van een landhuis aan de Mr. v. Cooihstraat voor den heer P. Kalis-van Schijndel? Is thans gegund aan den laagsten inschrijver met inscriptie aangeboden. Van het kantoorpersoneel en werk meesters, alsook van het overige per soneel, mocht de heer Bakkers prachtige cadeaux ontvangen als blijk van hoog- achtrng en erkentelijkheid. Tegelijkertijd herdacht mej. Anl. v. d. Heijden den dag waarop ze voor 25 jaar geleden in lunctle Irad. Ook zij mocht een goud horloge met inscriptie ont vangen, terwijl het personeel haar een aardige attentie had bereid. Het 15 jarig bestaan der sympa thieke tooneeivereenihing „Liefdadig heid en Kunst" alhier, hetwelk onlangs publiek werd gevierd met de op voering van „De verloren Zoon", is Zaterdag in eigen kring door de leden op feestelijke wijze herdacht met een feestavond in de aardig ver sierde zaal van calé W. v. Helvoirt. De heer Ed. v. Beijen, die reeds vanaf de oprichting steeds met groote toewijding het voorzitterschap dezer vereeniging heeft bekleed, werd bij monde van den heer C. Mol, die eveneens gedurende het geheele be staan als bestuurslid optrad, gehuldigd, onder aanbieding van een herinnerings medaille. Daarop werden beide jubilarissen zoowel de heer van Beijnen als de heer Mol gecomplimenteerd door den heer C. Pullens onder aanbieding van een krans. Tevens gaf deze laatste een keurig verslag van hetgeen door dit gezelschap in de verloopen 15 jaar werd verricht. Een welverzorgd diner besloot dezen welgeslaagden feestavond. Moge „Liefdadigheid en Kunst" haar devies getrouw, nog vele jaren blijven voortgaan met de liefdadigheid te be trachten en de tooneelspeelkunst, waarin zij het reeds zoover gebracht heeft, op steeds hooger peil brengen. In de Zaterdag gehouden verga dering van aandeelhouders der N V. Papier- en Cartonindustrie v.h, Meijer en Couvee, werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en werd het dividend op 5 pet. vast gesteld. Tot commissaris werd herkozen de heer mr C. Frikkers. Een urgent vraagstuk. Georganiseerd door de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland zal in de tweede helft van de maand Juli a.s. te Vught een sociale cursus gehouden worden met tot onderwerp van behandeling het vraagstuk der toenemende zedeloosheid. Er is gelegenheid tot deelname voor tweehonderd dames. DRUNEN. A.s. Zaterdag is in calé Van der Westen nogmaals vergadering van de pas opgerichte kruisboogschutterij waarin zal worden overgegaan tot ver kiezing van een definitief bestuur. Bereids is reeds een aanzienlijk bedrag aan giften ingekomen, die de vereeniging in staat stelt de eerste kosten te dekken. Deze mooie sport kunnen wij een ieder aanbevelen en hopen dat zich a s. Zaterdag nog meerderen bij deze vereeniging zullen aansluiten. HAARSTEEG. We waren heden in de gelegenheid in het atelier der kunstenaars Van Bokhoven en Jonkers te 's Hertogenbosch het H. Hart mo nument in bewerking te zien, dat einde Mei te Haarsteeg zal verrijzen om in de komende Junimaand bij de vereering van het H. Hart een nieuw aantrek- kingspunt te zijn der devotie onzer parochie, die met blijdschap de ont hulling van het Christusbeeld tegemoet I ziet. Dit H. Hart monument is iets heel bijzonders, een meesterstuk gelijk in dezen tijd van intronisatie er nog maar weinigen voorkomen. Christusmachtige figuur is koninklijk uitgebeeld met de kroon op het hoofd en in de hand als teeken der regeeringsmacht de scepter. Tegelijk slaat Christus daar als Hooge- priester vol indrukwekkende waardig- heid. Ook de engelen die terzijde zullen worden geplaatst, dragende de wapens van Haarsteeg en Hedikhuijzen, zijn bijna gereed en zien er aantrekkelijk mooi uit. Het geheel krijgt een bijzonder ar tistieke afwerking, waarover wij nader nog een en ander zullen mededeelen De verwachtingen zijn in Haarsteeg hoog gespannen over de plechtigheid die op handen is. Waarlijk de sublieme uitvoering van het werk der heeren Van Bokhoven eo Jonkers zal ons niet teleurstellen Integendeel 1 TILBURG B. en W hebben den raad een voorstel doen toekomen om het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting over het dienstjaar 1926,1927 te bepalen op 1 15 Ten vorigen jare bedroeg dit cijfer 1 33, zoodat een vermindering 13 pCt. in uitzicht wordt gesteld, te vormen waarvan de Voorts geve te kennen met een voorstel van ae raadsleden Mannaerls Van Dooren en Van Rijzewijk om tot slooping van het beursgebouw over te gaan, echter niet voor 1 januari 1927. B en W. wijzen er op, dat door den semi-per manenten aard van het gebouw de kosten van onderhoud al meer en meer zullen stijgen en dat het vrijkomend terrein aan jaarmarkt en kermis ten goede zal komen en meer baten zal afwerpen dan thans Het geval is Assisië" afd. Waalwijk, in hotel Ver- wiel eene groote, goed bezochte feest- vergadering. Door den heer Duyvelaar, nieuw- benoemden voorzitter der afdeeling, werd de vergadering met den gewonen groet geopend, waarna de aanwezigen en speciaal de heer Hinterding uit Amsterdam, Bondspenningmeester, die dezen avond eene redevoering zou houden, verwelkomd-werden. De heer Duyvelaar wenschte op de eerste plaats de leden te danken voor het vertrou wen in hem gesteld door hem te kiezen als voorzitter. Jiij zal zijne beste krachten wijden aan de belangen der afdeeling, terwijl hij allen aanspoort tot krachtige medewerking, tot intense propaganda. In sympathieke bewoor dingen bracht hij hulde en dank aan den afgetreden voorzitter, den heer J. van der Geld en hij sprak het ver trouwen uit, dat de oud-voorzitter voortaan als bestuurslid zijne beste krachten aan de afdeeling zal blijven wijden. Onder de mededeelingen werd be sproken eene circulaire van het hoofd bestuur over de a.s. examens van de Federatie „Mercurius". De leden die een jaar lid zijn van den Bond kunnen reductie bekomen van examen- erw diplomagelden, terwijl ook kans be staat door loting geheel gratis aan het examen deel te kunnen nemen. Even tueele gegadigden moeten zich vóór 17 April a.s opgeven. Alsdan verkrijgt de heer Hinterding het woord om zijne rede uit te spreken over „De Arbeidsverhoudingen in den loop der tijden". Spreker schetste in den breede de ontwikkeling der dingen in den loop der eeuwen. In zijn slotbeschouwing wekte spr. krachtig op tot solide samenwerking, tot intense propaganda opdat ook spoedig voor de hoofdarbeiders, voor hen die hersenarbeid verrichten een wettelijke regeling kome. Wij moeten allen meehelpen opdat aan de solide samenwerking tusschen patroon werkman, die plaats worde gegeven welke zij, volgens de beginselen van ons H. Geloof verdient. De heer Duyvelaar dankte den heer Hinterding voor zijne interessante rede. De humorist, de heer H. van Enge len, begeleid door den jongen pianist G. Knepflé, amuseerde de aanwezigen kostelijk met enkele fraaie nummers van zijn uitgebreid repertoire (o. Zambukkiaansche Pinliprallaria) De collecte voor den algemeene arme" terwijl ook enkele leden met succes optraden. Gezellig bleef men nog een poos bijeen, waarna de bijeenkomst met den gewonen groet werd gesloten. Hsgn Door de actrices van het meisjes patronaat der parochie O.L Vr. On bevlekte Ontvangenis zal in studie genomen worden Jeanne D'Arc. Deze club staat onder leiding der dames van der Meijs en Klercks In het „Huisgezin" kwam dezer dagen een bericht voor, als zou het comité voor de huldiging van het Wit- Gele Kruis zijn ontbonden. Dit bericht is absoluut bezijden waarheid. Wel heeft het comité werkzaamheden moeten wijzigen, maar toch blijft het diligent om de zoo hoogst nuttige vereeniging, die voor groote kastekorten zit daarin kunnen helpen. Op de eerstvolgende vergadering zal een Eere-Voorzitter worden noemd. Bij de Maandag gehouden aan besteding van het verbouwen van 't Café „De Korenbeurs" met verdere aanhoorigheden, werd ten overstaan van architect A. Snijers uit Raams- donksveer, ingeschreven als volgt: W. v. Heesch f 5195 A. v. Hulten-Krol f 5210 C. Michaël, Vrijh.-Capelle f 5236 Kramers, Genderen f 6148 Het werk is nog niet gegund. Maandagavond werd in de zaal van den Gildenbond een film-avond gegeven door de vereeniging „Her wonnen Levenskracht". Door den heer F. Passier werd den aanwezigen een hartelijk welkom toe geroepen en het doel van dezen avond uiteengezet. Er moet hier komen, zoo zei hij, een groote schaar van mannen en vrouwen die wekelijks voor Her wonnen Levenskracht 5 cent willen afzonderen. Ruim 60 zijn er reeds die voor dit mooie doel hun penningsken offeren doch dat getal ïs nog veel te klein. De gevreesde ziekte kan en moet bestrederi worden doch dat kost geld er. veel geld. Het Sanatorium in Apel doorn heeft reeds aan vele jonge men- schen de krachten teruggeschonken en meerdere wachten daarop doch helaas, de finantiën laten niet toe om allen die moesten worden opgenomen, op te nemen en'daarom is door het be geheele magazijn binnen enkele oogen- blikken in lichte laaie. Met drie slangen op de waterleiding was men 'tvuur spoedig meester en kon 't belendende woonhuis gered worden. Van de oor zaak van den brand Is niets bekend. Zondagavond omstreeks 7 uur werd de bekende Groenendaler-reu van den heer J. Tuerlings, bekroond met zeer vele le en eereprijzen, door een snel rijdende auto bij de Trambaan overreden. Het dier stierf binnen weinige uren. Ofschoon de inzittenden het ongeluk zagen gebeuren, werd met dezelfde vaart doorgereden. Meldden de „St. Jansklokken" vorige week dat de WelEerw. heer P. Hoekx, kapelaan alhier, zou zijn overgeplaatst naar de par. Hasselt te Tilburg, thans kunnen we mededeelen dat kap. Hoekx niet wordt overgeplaatst, doch dat de WelEerw. heer Sloots naar de Par. Hasselt overgaat en alhier de WelEerw. heer kap. Sanders van de par. Goirke te Tilburg is gestationeerd. JUBILEUMFEEST BURGEMEESTER VAN BESOUW. Zaterdag 10 April vierde Kaatsheuvel feest, zooals Kaatsheuvel feesten kan, eensgezind, enthousiast, welgemeend. Kaatsheuvel heeft Zaterdag ztjn Burgemeester J. L. van Be- souw. ter gelegenheid van ztjn 25-jarig ambts- jubilé gehuldigd, zooals we dat van onze plaats verwacht hadden. Van alle huizen in alle straten wapperde tie driekleur, terwijl het gemeentehuis met guirlanders, schilden en kronen versierd was en 's avonds met lau werkransen en sterren in gas was verlicht. Om circa twee uur werd het in de straten drukker en de kinderen, jongens en meisjes uit alle scholen, spoedden zich naar de speelplaats van de O. L. school in de School straat. om aldaar onder leiding van den heer B. Bisselink en onder hegeleiding der har de leden zich verplichten wekelijks vijf cent af te dragen voor dit schoone doel Hij durft vertrouwen dat velen, na het zien van de film, zullen besluiten om ook voortaan geregeld bij te dragen Vervolgens werd op het doek het Sanatorium te Apeldoorn te zien ge geven, hoe de patiënten worden be handeld. alsook hoe velen door de be handeling aldaar, hun gezondheid hebben terug gekregen. Ook hoe men in het gewone dagelijkscfie leven heeft te handelen om de ziekte te voorkomen en te bestrijden, kwam duidelijk naar voren en dat is op de eerste plaats door reinheid. Reinheid in 'thuisgezin, reinheid voor wat betreft voor lichaam Zaterdag herdacht de heer Th Bakkers, werkmeester bij de N.V. Stoomschoenenfabriek v/h. Jos. Groe- i'. mooie Apollo ecu laatste repetitie te houden van het. huldigingslied. In stipte orde -formeerden zieli de 1500 kleinen daarna vóftr het gemeentehuis, waar voor de gevierde jubilaris met gezin en fa milie stonden geschaard om de aubade der kinderen te aanvaarden. Zelden hoorden we een lied in zuiverder stemming en samenzang door 15(H) kinderen van verschillenden leef tijd en scholen zingen. De zang was schitte rend. de hegeleiding eenig, de woorden zeer toepasselijk. k HULDE AAN DEN BURGEMEESTER. 1. Heil 1' Burgemeester. Heil Op deez' jubeldag. Heil IJ. hoofd van de gemeent', Drager van 't gezag. Onze burgerij vierl feest. Blij van harte blij van geest. Daarom wil ook onze jeugd Uiting geven aan haar vreugd. Heil U Heil U Heil U Burgemeester Heil. Heil IJ Burgemeester Heil Heil ook Uw gezin Heersch er voorspoed en geluk Heersch er vrede in En dit wensohen wê allen zeer Schenke God de Opperheer Welvaart onder Uw bestier Onz' gemeente I' zoo dier Heil U Heil U Heil U Burgemeester Heil. 3. Heil U Burgemeester Heil! Kimkt ons feestgezang. Voer in vrede hier 't bestuur Jaren, jaren lang Dan zal ook in 't ver-verschiet Immer schallen 't vreugdelied Dat nu klinkt uit kindermond Lustig veld en wegen rónd Heil U Heil U Heil U Burgemeester Heil. Heil IT Burgemeester Heil.! Blijf steeds Burgervaar Voor ons allen arm en rijk Oud en jong te gaar. Dan zal op Uw laatsten stond Klinken uit der Englen mond Afgelegd is hier Uw baan Wil den Hemel binnengaan Heil u Heil U Heil U Burgemeester Heil. Na dit huidelied trad de jonge juffr. Corry van der Wee naar voren om m«>t een glas helder stemmetje, zonder schroom of bedeesd heid namens alle kinderen de volgende toe spraak te houden Edelachtbare Heer Burgemeester. Met groote vreugde zijn wij vandaag bij eengekomen om U, Edelachtbare Heer Rur- •ster onze kinderlijke hulde aan te bie den en ik beschouw liet als een groote eer, dat ik uit naam van nl deze kinderen liet woord tot I' mag richten om U onze geluk- ,'enschen aan te bieden en U onze gevoelens an hoogachting en dankbaarheid te open baren. Als blijk van onze kinderlijke liefde bie den wij I' deze bloemenmand aan. Allen heli- hen wij daartoe hijgedragen. Mogen deze ïen «1e tolk zijn van de kinderlijke liefde en dankbaarheid, die wij allen gevoelen voor n Burgemeester, want waarlijk. I is al tijd een burgeruodcr voor ons geweest. Im mers. lief en leed heeft 1' met ons gedeeld hij al Uw werken had U steeds het wel zijn Uwer gemeentenaren op liet oog. Wij danken I' daarom, heer Burgemeester, voor alles wat I' gedurende die 25 jaren voor het 1 zijn van Kaatsheuvel en zijne ingezetenen lieeft gedaan. r al dit goed vergelden, kunnen wy niet. maar wij vragen aan God, dat Hij uw loonei' mag zijn. Moge Hij 1' eenmaal in den Hemel beloonen voor alles wat Gij hier op aarde, tot Zijne eer en ons tot heil, hebt verricht. Twee knapen der openbare school boden onderwijl den Jubilaris een schitterende bloemenmand en een kolosale dadelpalm aan. Op' de bloemenmand prijkte op een rose lint de woordeuVan de schoolkinderen van Kaatsheuvel en Loonschen Dijk. De Burgemeester dankte zichtbaar aange daan de aandachtig toeluisterende kleinen, met de volgende woorden Wanneer mij iets aangenaam heeft getrof fen dan is het op (le allereerste plaats de hulde die lieden door de kinderen is gebracht, Hartelijk dank lieve kinderen voor uwe woor den en uwen zang: dank ook voor de schit terende bloemen mij geboden. Toen ik voor 25 jaren hij mijne feestelijke inhuldiging als Burgemeester ook door de kinderen der scholen werd verwelkomd, ge schiedde dit eveneens niet welgemeende tot- spraken en huldebetooging. De kinderen die mij toen huldigden zijn thans groot geworden, zijn uwe ouders geworden. Thans zyt gy de mooiste jaren van uw leven. Gebruikt den tijd van uwe jeugd' goed. WeetfrV ytig, ge hoorzaam en leerzaam, dan zijt gy de trotscii va., uwe onderwijzers op onderwijzeressen en zult gy ook eenmaal goede burgers van Kaatsheuvel worden. Met de Fanfares der ha UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 14 April 26 Zondagavond om half negen werd gealarmeerd voor een brand, uiige broken in het rr,ag^'i" van ^Xerwlii en beddenmaker A. Verhoeven. Terwijl kinderen •el naar mie schetterden .tunrun Së'kïi«li'i»temmetJeH wi^bnrt^ loozen stoet, marcheerde óamnade RU iyke zorgen van den Burger hgjiers-neel .tel menltik per-oneel sprak <1" ongeveer als volgt Geachte Jubilaris. door De viering van het ^nte^wasVoor de otiderwii- de inwoners der «rmeen r was voc zers «Ier openbare sclioien en ■ereenigde 'Mi het l •re scholen der geheele tè"óp het gemeentehuis, om den jubilaris"

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5