Belgischen Kousenhandel. DE DIE DE KLAPPEN KRIJGT. LON CHANEY n Uwe Kousen aanbreien Zaterdag 17 en Zondag 18 April vertooning van het mooiste programma dat men tot dusver in Waalwijk gezien heelt. voor de Quickers niet gelukkig te zijn, want werd het vorig seizoen in de eerste ronde verloren, thans speelde Quick een 0—0 gelijk spel tegen Al liance, waardoor Quick uitgeschakeld is voor verdere deelnamen. De wedstrijd kenmerkte zich door een gelijkopgaand spel met Quick iets in de meerderheid. Het was voor doel echter het gewone treuzelen, dus geen doelpunten kunnen maken. Alliance legde zich na de rust dan ook wel eenigzins op verdedigen toe, zoodat zonder dat er gedoelpunt werd, het einde kwam Quick 4 behaalde op R.W.B. 3 een 6-0 overwinning waarmede de Quickers het kampioenschap hunnen afdeeling behaalden, zijnde 3de klas BVB. Aan onze jongste spelers een hartelijke gelukwensch. R. W. B. Uitslagen van 11 April H EC.2— R.W B 2 1-1, Waalwijk 4-R W.B. 6-0. Zondag 18 April wordt gespeeld R.W.B. H.EC. Deze plaatselijke ontmoeting belooft zeer spannenden te worden en zullen wij dit in het blad van a.s. Zaterdag nader toelichten. W. S. C. Door de groote 9—2 overwinning op Goes wist W S C zich j.l. Zondag in de tweede ronde om den N. V. B - Beker te classeeren en is onze voorspel ling in ons overzicht van Zaterdag wel uitgekomen. Aan den uitslag zou men veronderstellen, dat WSC aan Goes eene gemakkelijke partij had, evenwel is dit geenszins het geval geweest. In het veld behoefden de gasten voor de thuisclub niet onder te doen, doch niet zoodra was het vijandelijke straf schopgebied bereikt, of het scheen, dat het noodige schot in Zeeland ge laten was. De zwarthemden daaren tegen waren dezen middag geweldig op schot en schier iedere kans werd benut. Door een vlot en snel open spel werden de W S C—buitenspelers, die dezen middag bijzonder actief waren (-vooral de weder-opname van Jacq. Moonen was eene versterking telkens in staat gesteld de achterhoede der gasten te overrompeten, waarmede dan ook dezen middag veel sucees verkre gen werd. Zoodoende kon WSC zich bij de rust reeds eene 5—1 voorsprong veroorloven, om hieraan in de tweede speelhelft nog vier doelpunten toe te voegen. Wel opvallend dat de twee tegenpunten uit evenzooveel misver standen der achterspelers moesten ont staan. Wij zouden laatstgenoemden in het vervolg In óverweging willen geven, om het werk in de onmiddelijke nabij heid van eigen doel aan Mathijsen over te laten, daar deze voor deze taak zeer zeker bekwaam genoeg is. De toch nog talrijke bezoekers hebben in ieder geval van een pret- tigen en vooral door de thuisclub uit stekend gespeelden wedstrijd genoten en wordt thans in spanning afgewacht, tegen welke vereeniging W S C aan staande Zondag, hetzij hier, of elders, zal komen te staan. W SC is de eeni ge derde klasser in de Zuidelijke afd. die de tweede ronde heeft weten te bereiken en zal a.s. Zondag dan le kampen hebbentegen een der navolgen de tweede klassers en wel: V. V. V. uit Venlo LONGA. Tilburg ALLIANCE Roozendaal VL1SS1NGEN V. O. S uit Venlo HELMOND. Eerst aanstaanden Zaterdag zullen wij het resultaat der loting kunnen vermelden en tevens de plaats, waar gespeeld wordt. Laat ons op eene gelukkige trekking hopen. Ook WSC. 3 liet zich j.l. Zondag van hare goede zijde kennen, door een gelijk spel te forceeren tegen een sterk dito Elftal van QUICK. Good-Luckl speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegenEmmal. Dordrecht, 3e klas Westelijke N;V.B Al spoedig laat Emma zien, dat hun balcontrole zuiverder is dan die van Good-Luck. Good Luck weet echter het eerste doelpunt te maken, hetwelk hun bezorgd wordt uit een schitterende doorbraak van den rechtsbinnen. Spoe dig echter maken de gasten gelijk. Met dezen stand komt de rust. Na de rust is Good-Luck voortdurend in de meerderheid, maar succes blijft uit. Na ongeveer 20 minuten krijgt de rechtsbuiten den bal mooi toegespeeld, geeft over aan den rechtsbinnen, die nummer twee in 't net zendt Een minuut voor 't einde maken de gasten gelijk, 2—2. De stand geeft vrijwel de ver houding weer. Good-Luck 11 wist na een vinnig gespeelden wedstrijd van Geertruiden- berg I met 5—1 te winnen. Kruisboogsport Op het j.l. Zondag gehouden concours bij den heer Pijnenborgh te Vlijmen, van den Kruisboogbond ,D. V. S. V." behaalde het Kruisbooggezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den Heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier met haar le zestal den 2en prijs en met haar 2e zestal eveneens den 2en prijs. Als we nagaan dat dit het eerste concours,is waaraan „Nooit Gedacht" deelneemt van den Kruisboogbond „D. V. S. V." dan mogen we dit een mooi succes noemen voor „Nooit Gedacht RECHTSZAKEN. ADVERTEERT in dit blad, dat in de Langstraat en Omgeving ALGEMEEN gelezen wordt. KERKNIEUWS. Z.D H. de Bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot pastoor te Gerwen den zeereerw. heer A. M. Frenke, tot kapelaan te Helmond (H. Hart van Jezus) den weleerw. heer G. Vos. tot kapelaan te Strijp de weleerw. heer P. L L. Verkuyl, tot kapelaan te Tilburg (Hasselt) den weleerw. heer P. Hoekx, tot kapelaan te Kaatsheuvel den weleerw heer J P.J. M Sanders, tot kapelaan te Tilburg (Goirke) den weleerw. heer H J. Smits, tot kapelaan te Goirle den weleerw. heer J. R. van Rooy, tot kapelaan te Budel den wel eerw. heer J. G. M. Verbunt en tot kapelaan te Helmond (H. Jozef) den weleerw. heer J. B. van Cuyck, pries ter van het seminarie. Tevens heeft Z. D H. benoemd tot commissaris van de St Elisabethver- eeniging te Nijmegen den zeereerw. zeergel. pater fr. dr. W. SigfriedO.F. M. pastoor H. Franciscus, tot kerkmees- der parochie O L. Vrouw te Helmond den heer Felix Clercx en herbenoemd tot regent van het St. Antoniusgasthuis te Helmond den heer Gerard van Thiel. AGENDA. WAALWIJK. Woensdag 14 April. 8 uur. Groote uitvoering „Das Paradies und die Peri", in de groote zaal van den R.K Werk- liedenbond. Woensdagavond 7'/2 uur repetite voor de aspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdagavond 7 uur Cursusles „Eerste Hulp bij Ongelukken" in de Openbare School Stationstraat. Donderdag Sli2 uur repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Zaterdagavond 9 uur repetitie Mannenkoor Liedertafel „Oefening en Vermaak". GEMENGD NIEUWS. Laat in d e z e n du ren t ij d BIJ DEN ze dan driemaal zoolang dragen. DepotA. C. BRANS-MUSTERS. B e s o Ij e n. U kunt 36333 Als Hoofdnummer de kostbare film (DE TRAGEDIE VAN EEN CLOWN] Een der beste der Wilton Metro-Goldwijn Corporation. De hoofdrol wordt gespeeld door den grooten karakterspeler: SPORT. VOETBALSPORT. QUICK. De N.V.B. bekerwedstrijden blijken bekend uit „De Klokkenluider van de Nötre Dame" waarin hl) de rol van den klokkenluider vertolkte. CHANEY's virtuositeit in de sarcastische lach- scènes, zijn bijtende spot, waar hij de ploerten hoont, zijn teerdere ontroering als hij het meisje met de oogen koestert, dat hij liefheeft, dit alles moge Uwe bewondering afdwingen door groote gave tooneelkunst, in vervoering zult gij raken, als gij vast gegrepen wordt door zijn „heilige verwondering", steeds wanneer hij den pijnlijken, murw-geslagen mond betast waarop de immer- weerkeerende „klappen" neerkwamen, die de ymbolen zijn van den haat zijner vervolgers, en van de stompzinnigheid zijner eenige vriendin. held om te doen blijken van hunne sympathie jegens den jubilaris. IJdel Achtb. Heer Burgemees ter, U Is voor ons steeds geweest een aangenaam superieur. U stond steeds in de bres voor ons waar zulks noodig was, en wij meenden bij deze gelegenheid niet beter te kunnen doen, dan U als geschenk aan te bieden Uw eigen portret, dat naar wij hopen, naar uw genoegen zal zijn en nog lange jaren aangenaam aan dezen dag zal herinneren. Te meer aangenaam moge U dit huldeblijk zijn, omdat het portret gctcekcnd is door één onzer collega's de heer J. de Graaf, onderwijzer aan de openbare school te Kaatsheuvel. Moge het nog lang door U met genoegen worden aanschouwd. De Burgemeester dankte voor deze onverwachte huldiging en voor het geschenk dat hem bijzonder aangenaam was. Hij wist niet dat onder het on derwijzend personeel zulke kunstenaars schuilden. Spreker eindigde met de verzekering dat deze huldiging hem bijzonder aangenaam is en zeer gewaardeerd wordt en de herinnering bij hem lang zal blijven naleven. Onder leiding vai> hot huldigingscomité, dat bestond uit hét bestuur der Vereeniging „Kaatsheuvels Bleang", aangevuld met de lieeren J. I'ols als Voor/,, der it. K. Werklie- denvereen., Ger. Kletjn, Voorz. van de Afd. Kaatsheuvel van den R.K. Boerenbond en A. Rijken als afgevaardigde van den Loon- schen Dijk. stelde zich 0111 half -vijf een lan ge stoet samen, bestaande uit de besturen en leden der vereenigingen en clubs. Drapeaux, vanen en schilden werden in den stoet mee gedragen. Drie harmonieën, beurtelings mar- schen spelend, trokken mee. Vanaf de Verl. Hoofdstraat trok men door de -Hoofdstraat langs het Gemeentehuis, alwaar de Jubilaris met geheel zijne familie voor de deur gepo seerd stond, de Peperstr., Markt, Gasthuis- si raat. Schoolstraat. Hoofdstraat. Onder lei ding van den heer X. van Rooty zong daarna het.It. K. Par. Zangkoor St. Jan Baptist, de toast Van van Paeschen en -Xeerlands Man- nenznng van Vliegh. De It.K. Gymnastiekver. K.G.V. formeerde daarna onder leiding van den WelEd heer v. Gullek uit Tilburg, een paar plastische stiyiden, die schitterend slaagden en veel applaus van het ontelbare publiek ontvingen. De heer M. A. v. d. Wee, Voorzitter van het Huldigingscomité trad daarna naar vo ren om het huldeblijk der bevolking, een prachtig (jiieen-Anne-Kalonameublement- met zilverkast aan te bieden. Met zyn bekende woordenrijkdom bood de heer v. d. Wee dit si uvenir met de volgende toespraak aan G. J. Bij gelegenheid van Uw zilveren ambtsjubilé als Burgemeester onzer gemeente wilde onze bevol king naast de officieele huldiging door den Ge meenteraad, eveneens uiting geven aan hare ge voelens van hartelijke waardeering en geluk- wensch. Zoo gaarne hadden wij deze gevoelens op den dag zelve vertolkt indien bepaalde en gemotiveer de omstandigheden niet tot uitstel hadden doen hesluiten. Maar ook al zijn sedert dien enkele (ta nen vorloopen toch zijn onze gevoelens dienaan gaande niet verminderd, toch heeft de bevolking zich in blijde sympathie willen opmaken om Uw jubilé op passende wijze in een waardige huldiging té vieren. En ofschoon wij daaraan liever nog meer luister hadden willen bijzetten, hebben wij ons in deze uiting alleen op Uw dringend verzoek willen beperken, zonder dat dit overigens ook maar in ('enigermate afbreuk behoort te doen aan de groote en apprecleerende gevoelens welke wij ten Uwen opzichte koesteren. In deze gevoelens van sympathie, genegenheid en dank zij het mij als Voorzitter van Kaatsheuvels Belang, welks bestuur, voor deze huldiging nader is aangevuld 0111 daarin alle standen te doen ver tegenwoordigen, een genoegen U met dit jubilé van harte te feliciteeren en U toe te wenschen dat het Hurgcmeesteriyk bestuur onzer gemeente tot In lengte van jaren in Uwe handen moge rusten. Ik moge-die felicitaties tol U richten als een sympathieke uiting onzer bevolking voor Uw per soon, den drager van het gezag en die dit gezag indien Uw forsche hand dit niet noodig oordeel de, ondergeschikt hebt willen maken aan een ge- moedclijken omgang en vertrouwelijke besprekin gen en die in alles met Uw volk hebt willen medeleven. Ik richt die felicitaties tot U als tolk onzer ge negenheid voor de aangename wijze waarop gij met ons wist te verkeeren. In alle moeilijkheden en bezwaren waart gij toch steeds bereid allen en een ieder te ontvangen, wist gij opbeuring te brengen iu zoovelerlei omstandigheden en stond gij op de lires 0111 011s te steunen waar Uw hel pende hand dit slechts vermocht. Die felicitaties mogen niet minder haar grond slag vinden in onze dankbaarheid voor alles wat gij gedurende de afgcloopen 25 jaren voor ons helit gedaan en wat gij voor ons zijt geweest. Ik zou slechts in herhaling treden indien ik hiervan fcen nieuwe opsomming %af, nu dit alles reeds iu de plechtige raadszitting op waardige wijze naar voren is gebracht en gereleveerd. En wat gij voor het volk zijt geweest is niet minder in de perscommentaren lot uiting geko men, die dc verschillende standen van Uwe acti viteit en genegenheid hunnerzijds hebben willen geven. Aan deze uiting past meer in liet bijzonder het gevoel der geheele bevolking, die zich zoo gaarne /iieli opmaken om l met Uw jubilé te 11 in de volle overtuiging dat liet jubilé dat ert niet alleen Uw persoon betreft doch de geheele gemeente én met haar ook de gansche bevolking omvat. Is daarmede komen vast te staan dat wij ons aan deze hulde niet vermochten te onttrekken, dan ligt daarin tevens opgesloten dat het volk ook in deze hulde wenscht te dcelen 0111 U van zijn groote waardeering voor Uwen arbeid en Uw per soon te doen blijken. Lig' l'i deze waardeering ongetwijfeld de ge dachte dat gij, gekomen aan een mijlpaal in Uw ambtelijke loopbaan, met groote voldoening op den afgcloopen weg inoogt terugzien, dan beeft ons volk daarin een gcrcedc maar tevens ook svm- palhirke aanleiding gevonden 0111 L" als blijk van haar genegenheid en dank een cadeau te offreeren. Daartoe is onze keuze gevallen op een salon- ameuhlenient, dat wij U op.dezen dag in volle ge- voe ens van hoogachting, sympathie en erkente lijkheid aanbieden. Wij hopen dat gij in dit cadeau steeds zult'te- rugvinden de waardeering voor Uw persoon en dat het steeds in U znl verlevendigen het sympathiek gevoel dat de bevolking daaraan voor l wen arbeid in liet belang van onze gemeente heeft willen verbinden. E11 in deze sympathie-welke mag worden afge meten naar de mate der groote belangstelling welke l door de bevolking wordt geboden, wen schen wij U nogmaals van harte geluk met Uw zilveren ambtsjubilé. Daarbij zouden wij zeker aan een grootcn plicht te kort schieten indien wij in deze felicitatie mede met wisten te betrekken Uwe eebtgenoote die de volle lasten van het leven en van Uwen arbeid steeds met U heeft weten te dragen. En met haar mogen onze gelukwenschcn worden gericht tot Uwe kinderen, die iu deze huldiging ongetwijfeld met de grootste voldoening mogen deelen. Wanneer wij aan allen onze beste wenschen toe voegen. dan zijn onze gedachten voor liet oogen- blik toch meer geconcentreerd op Uw persoon als onzen jubileerenden Burgemeester wien liet, lict- rnadgevingen door dc moeder, Is dit cijfer zeer gedeald. Waren de loonen vóór 25 jaren in 't algemeen laag, geleidelijk zijn deze omhoog gegaan, er is in 't algemeen meer welvaart gekomen, de men- schen zijn .beter gevoed en ons volk Is krachtiger geworden. Zeker wij hebben ook slechte lijden, namelijk de werkloosheid mede gemaakt doch dit is overal ge weest en de tijd is nog niet stabiel doch dit neemt niet weg dat men niet graag meer naar den ouden tijd zou tcrugkecren. Gelukkig gaat liet thans weer goed en wordt er in 't algemeen druk gewerkt. Danrom moeten wij allen onze beste krachten inspannen. Eendrachtig moeten wc samenwerken, werkge vers zoowel als werknemers. Ieder heeft de loopbaan, door den Schepper vastgesteld, te volgen. Gij in liet Uwe, ik in het mijne. Wij weten niet. wat voor ons bestemd is. De menscli wikt, doch God beschikt. Laat ik U mijn eigen levensloop niedcdcelcn. Op il-jarigen leeftijd verloor ik een goede, een bezorgde vader. Op 20-jarigen leeftijd een liefde volle moeder en ik stond alleen in de wereld, zon der luilp, zonder iemand die mij kon leiden. Ik vervolgde mijne studiën en meende voor een andere levensloop geroepen te zijn. Zonder er ooit aan gedacht te hebben, kwam ik bij de gemeente administratie* en bekwaamde mij 0111 eenmaal hier of daar gemeente-secretaris te worden, doch ik werd burgemeester. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Wij hebben alhier families en werkgevers zien verdwijnen en eenvoudige, doch energieke werk lieden zien opkomen en groote industrieelen zien worden. Dat is 1111 eenmaal liet leven, wij weten niet waarvoor wij bestemd zijn. Doch allen moeten wij werken. Laat 011s dan allen eendrachtig samen werken aan den groei en aan de'welvaart onzer gemeente. Laat eenvoud, wilskracht en godsdienst ons lichtsnoer zijn, dan zullen wij ook in moei lijke dagen den tegenspoed liet lioofd weten te bicden en steeds Gods vaderhand zegenen, die ons leidt, en tevreden zijn niet den stand die Hij ons in deze wereld heeft toegedeeld. Heb in den 19en Maart 1.1. hulde en dank ge bracht aan 011s aller Vader, als den Gever van alle goed, die zoo ruimschoots zijn zegen iu die 25 jaren aan onze gemeente heeft geschonken, lie den, 1111 liet burgerlijk gezag 111 liet openbaar wordt gehuldigd kan en mag ik niet nalaten ons aller gevoelens van eerbied, aanhankelijkheid en liefde neder te leggen nan de voeten van ons aller Moeder, van Ilaar, die zicli, bij de Gratie Gods, noemt Koningin der Nederlanden. Zij toch heeft gedurende Hare regeering, getoond te zijn ccnc wijre, eene oprechte en met Haar volk mede levende I.nnds-Moedcr, vooral in dc bange oorlogsjaren die gelukkig achter ons liggen toen zij Haar volk buiten den rampzaligen wercldkrijg heeft gehouden en nog onlangs, toen een gedeelte van ons land door den watersnood werd overval len, spoedde zij zich naar de geteisterde streken 0111 de ongelukkige bevolking moed en opbeuring toe te spreken. Moge liet dan Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, gegeven zijn nog in lengte van dagen Haar zegenrijk bestuur over 011s volk voori te zetten. Moge zij nog zeer vele jaren in echtelijk geluk leven aan dc zijde van Haar Koninklijk gemaal, l'rins Hendrik der Nederlanden en moge Zij voor al nog zeer lang gespaard blijven als de bezorgde en liefdevolle Moeder van Haar Koninklijk Kind, Prinses Juliana, de hoop en de toekomst van ons Vaderland. Terwijl de fanfares van Euplionia schet terden en oen oorverdoovend applaus den ju bilaris voor zyn gevoelvolle rede dankte, be- gaf zich de Burgemeester niet zijne eebtge noote naar de versierde raadzaal, waar de receptie voor de besturen der vereenigingen en clubs werd gehouden. Beurtelings speelden de drie Harmonieën eenigé marsohen. terwijl do receptie waarvan zeer druk gebruik gemaakt word ordelijk 011 vlug verliep. Dm 7 uur 's avonds vingen op de kiosk op de Markt de avondconcerten aan. Een feest zonder concerten is een onmogelijkheid. Doch een feest, dat een gelieelen dag met eigen muziekcorpsen kan worden opgeluisterd kan op slechts weinig plaatsen gevierd worden. Kr was muziek by de kinderauhade. muziek bij 'tafbalen en wegbrengen der kinderen, muziek tijdens bet défilé, muziek tijdens de receptie en schitterende concerten in den avond. E11 dat alles van eigen corpsen, die een muziek te genieten geven, zooals slechts zelden geboord wordt. Achtereenvolgens mu siceerde de Harm. St. Jan. Directeur L. v. Gulick, de Kon. Erk. Harm. Apollo. Direc teur P. B. BIsselink en bet Kon. Muziek gezelschap Euplionia. Directeur A. Stravers. Was de belangstelling overdag reeds verba zend groot, in den avond was bet Marktplein te klein. Ook van buiten waren duizenden vreemdelingen aanwezig. Er werd schitte rende muziek gegeven en ofschoon bet weer in den voormiddag zeer ongunstig dreigde te worden, bleef bet prachtig droog, wat de feestviering, die aangename herinneringen zal nalaten, zeer ten goede kwam. LOOX-OP-ZAXD. geen wij l zoo gaarne en con amore toewenschen, onder Gods inildsten zegen, gegeven moge zijn tot 111 lengte van jaren Uw zegenrijk bestuur over onze gemeente in een steeds toenemende mate van ontwikkeling en vooruitgang, voort te zetten. Met donderend applaus werd deze feest rede beantwoord van de zyde van bet aan dachtig toehoorende publiek. De jubilaris dankte hierop in even keurige bewoordingen met de volgende toespraak Hooggeachte Gemccntenaren. Den 19en Maart hebben wc liet zilveren ambts- iccst, wegens den 11. Vastentijd, meer officieel herdacht, thans wordt het in 't openbaar gevierd. Hoewel ik persoonlijk de herdenking van dit feit er in stilte had zien voorbijgaan, heb ik toch geineend mij hiertegen niet te mogen verzetten <)in aan den eerbied voor het gezag niet te kort te doen. Ik beschouw deze huldiging dun ook als een "Uilig van respect voor het ambt dat ik bekleed. Alle gezag komt van God en liet is dan ook aan den waren Godsdienstzin onzer bevolking te danken dat het gezag alhier zoo boog staat en dat wanneer diezelfde godsdienstzin hier blijft voort leven, liet burgerlijk gezag door ons volk steeds zal t'eceioiedigd blijven. Om dit dan ook in dc toekomst te behouden, is het noodzakelijk dat én geestelijk en burgerlijk gezag hand aan hand gaat en dat wij gezamenlijk werken aan de niorccle belangen onzer ingezetenen. Wij vieren dus heden feest doch ik hoop dat "V !l" zl' <loen zooals wij dit in 't verleden steeds gedaan hebben, namelijk vroolijk en opge- luimd zonder «-enige wanklank en dat alles op tijd ZUl geëindigd zijn. n,^"e Herren, begin ik met U allen mijnen mij dit steeds aan U zul blijven herinneren cïi mij zal aansporen 0111 voor de gemeente alles te doen wal 111 mijn vermogen is. Om evenwel, naar beliooren en niet vrucht werk zaam te kunnen zijn, heb ik Uw aller medewerking I lood ij', In die 25 jaren, is er in onze gemeente veel ver anderd, is er veel tot stand gekomen, doch dit is II let aan mij doch aan U allen te danken. Een gemeentebestuur kan een plaats verfraaien. crhctcrlngen aanbrengen en heeft dus rekening te houden niet de veranderde tydsomstandigheden Innnkt 7u v ic ec," plaat? *,oot en bekend "laakt. Zekci er behoort wat geluk en vooral Gods zegen by doch Uw energie, Uw werkkracht en Uw aanhouden komen op de eerste plaats Bid en werk. Hoorde men eertijds slechts het kloppen van den schoenmakershamer thans hoort men het stampen der machines. Was er vroeger een lang proces noodig 0111 het leder te bereiden. Hums heeft men er slechts en kele (lagen voor unoiHg, Op technisch gebied zijn we dus enorm vooruit gegaan. Zwoer eertijds de boer bij hetgeen wat vader en grootvader gedaan lieeft, thans pakt hij aan, maakt gebruik van de nieuwe hulpmiddelen en we hebben ook een vooruitstrevende en flinke boerenstand gekregen. Doch ook het lichamelijke, het matericcle is in die 25 jaren veel veranderd. Was alhier vóór 25 jaren het sterftecijfer der kinderen verbazend hoog, door de goede zorgen onzer geneeskundigen, maar vooral door het opvolgen hunner wenken en Ook Loon-op-Zand wilde niet achterwege blijven om zyn burgemeester by diens zil veren feest waardig te huldigen. De vereeniging „Loon-op-Zand Vooruit", zou zorgen dat deze dag niet onopgemrekt voorbij ging en gaarne zou deze ver- eeniging de huldebetuiging nog grootschei' hebben willen doen zyn, doch men bad de wensch van den jubilaris. 0111 alles zoo een voudig mogelijk te laten verloopen. te eer biedigen. Gewis zou hem bier anders een nog schitterender ontvangst bereid zijn. Edoch, de eenvoudigheid beeft de harte lijkheid niet minder doen zy'11. Loon-op-Zand beeft Burgemeester Van Besouw op werke lijk ondubbelzinnige wyze bltyk van aanhan kelijkheid gegeven. Xa bet Lof werd bet in de bevlagde straten steeds drukker. Van alle kanten kwamen.de vreemdelingen met honderden tegelijk onze gemeente binnenstroomen 0111 met de Loon- op-Zandsehe bevolking mede feest te vieren. Volgens programma arriveerde de jubila ris. die in een drietal auto's door het Comité van zijne woning was afgehaald, by bet café van den Wartenberg. Inmiddels had zich een lange feeststoet opgesteld. Xadat de jubilaris was uitgestapt en de fanfare's door de harmonie aangeheven, wa ren weggestorven, nam de beer J. van Lier, lid van den raad bot woord en sprak onge veer als volgt: Geachte Jubilaris. Xaast de vele blijken van belangstelling die Gij dezer dagen mocht ondervinden, bij ge legenheid van l'w zilveren ambtsjubileum, hebben wy. inwoners van Loon-op-Zand. ge meend. niet te mogen achterblijven. Wijl mij de taak is opgedragen I eenige woerden toe te spreken, by de herdenking van dit feest, (lat thans bier in Loon-op-Zand wordt gevierd .zoo roep ik U een hartelijk welkom toe en wensch ik U, namens de ge heele Loonsche bevolking van ganscher harte geluk met Uw zilveren ambtsjubileum. Xaniens de gansche Loonsche bevolking zeg ik I dank voor al het goede, wat gy gedurende die 2ö jaren voor onze gemeente in het algemeen en voor Loon in bet bijzon der hebt gedaan: Het ligt niet op mtyn weg aan te halen, wat in die 2ö jaren, onder Uw beleid is tot stand gekomenbet zou eene herhaling zy'11 van betgeen alreeds by de officieele feestviering beeft plaats gehad. Doch niettemin, onwillekeurig slaan wij een blik op bet verleden en dan herinner ik ïuy een passage uit de toespraak welke onze onvergetelijke wethouder de beer Cools tot I richtte, toen I' als Burgemeester dezer ge meente werd geïnstalleerd. Hty hoopte en vertrouwde dat U als Burgemeester, de be langen der gemeente naar best vermogen zoudt behartigen en liet. moet ter Uwer oer gezegd worden, die hoop is vervuld, het ver trouwen is niet beschaamd geworden. In Uwe eerste toespraak, by Uwe installa tie tot-Uwe gemeentenaren gericht, liet U uitkomen, dat gy de beide dorpen, n.l. K. en waaruit deze gemeente bestaat en waar- soms tegenstrijdige belangen kunnen bestaan, als bet ware zoudt trachten te over bruggen. Ook hierin ztyt gy zoo goed moge lijk geslaagd. Zie, geachte Jubilaris, dit alles verzekert haald. Voor deze hartelijke verwelkoming dankte de Burgemeester in enkele woorden, waarna de stoet zich in beweging stelde en naar de woning van den Z. Eerw. lieer Pastoor trok. alwaar de verdew» huldiging zou plaats heb ben. Omringd door een groote joelende volks menigte kwam men daar onder de lustige toonen van de twee harmonieën aan. Het eerst werd Z.Ed.Aehtb. aldaar verwel komd door den Z.Eerw. hoer Muré. door den Eerw. lieer Kapelaan en door de Eerw. Fra ters. die binnenkort de openbare school zul len overnemen. Daarna defileerden de vereenigingen langs de pastorie, waar Z. Edelachtb. met zyn fa milie en verdere genoodigden stonden opge steld. Vervolgens hadden de kinderen van de bei de scholen zicli 111 den tuin van de pastorie opgesteld en werd onder leiding van het hoofd der school, den beer J. B. van Opstal, een vierstemmig hulde-lied op werkelijk bui tengewone wijze ten gehoore gebracht. Marietje van Opstal, dochtertje van liet hoofd der school, trad daarna naar voren en hield een zeer lieve, 'echt kinderlijke toe spraak. Met. vrees, doch met vreugde, zeide de kleine, kom ik naar IJ, om U geluk te wen schen, die 2ü jaar geleden door onze geëer biedigde Koningin Wilhelmina als drager van bet hoogste burgerlijk gezag, als burge meester van Loon-op-Zand werd benoemd. Niet alleen ztytgty voor ons geweest een bur gemeester. maar ook een burgervader, voor al in de bange oorlogsjaren, wij mochten bet van onze ouders vernemen, waart gy een liefdevol vader niet alleen voor ons, kinde ren. doch ook voor onze ouders. En dan mo ge ik nog met kinderlijke erkentelijkheid ge tuigen hoe blyde de - meisjes zyn met de nieuwe school. Met den welgemeenden wensch dat dc ju bilaris nog lange jaren aan bet hoofd der gPmeente zou staan, eindigde deze toespraak. Een ^prachtige bloemenmand werd daarbij aangeboden. Hierna nam bet dochtertje van den heer Verhelst, hoofd van de school te Moer, bet woord, bracht in enkele woorden de geluk- wenschen van de kinderen van De Moer over en bood mevrouw Van Besouw bloe men aan. Door de kinderen werd daarna bet meer stemmige „Ily leve lang", op keurige wijze gezongen. I)e Burgemeester zei dat hem deze kin- derbuble zeer aangenaam was geweest. Van bet kind tocli hangt <le toekomst af en daar om riep by bun toe: Leert goed. eert. uwe ouders en tracht flinke meisjes en brave jongens te worden. Intusschen waren aldoor meer belangstel lenden komen opdagen en toon de aanbieding van bet feestgeschenk der inwoners ten vijf uur zou plaats hebben, was dit aantal legio. De Voorzitter van „l^oon-op-Zand Vooruit", de beer J. D. E. van den Heuvel, voerde na mens de gemeentenaren bet woord en sprak op de hem eigen kernachtige wyze, ongeveer als volgt Edel Acht b. beer burgemeester en familie leden. Mty werd de taak opgelegd IJ welkom te boeten, I' namens de gansche bevolking van Loon-op-Zand te eomplimenteeren en te feliciteeren. Spreker beseliouwt deze taak niet als een officieele, doch'als een aange- ïuune taak en zijne woorden mogen getuigen van de spontane geestdrift waarmede dit feest wordt gevierd. Ons aloud klokkengelui, dat li tegenklonk bij Uwe inkomst, moge tot IJ spreken en getuigen van den traditionee- len eerbied voor het gezag, het moge getui gen van de mentaliteit van uwe Loon-op- selie gemeentenaren. Vijf-en-twintig jaren liggen achter U en ij hebt in dien ttyty onze belangen voorge staan wy brengen U biervoor onzen eerbied onze waardeering en onze hoogachting. Eerbied hebben wij voor U, omdat gy de drager zijt van bet hoogste burgerlijk gezag waardeering brengen wy' voor al hetgeen gij als burgemeester voor ons hebt gedaan; bet Ügl echter niet op onzen weg al de goede da den te ontledenop die waardeering volgt dan in gelijk tempo de hoogachting. Vijf-en-twintig jaren hebt gy met. wtyg be leid onze gemeente bestuurd, gy hebt niet gedaan wat Kaatsheuvel wensch te, maar gij hebt Loon-op-Zand ook niet gegeven wat niet strekte tot bet heil van deze gemeente. Gij hebt U niet laten leiden door voorpra ters of door clubgedrtchten. maar gy hebt al leen gehandeld volgens Uw eigen overtuiging, wetend te handelen in het waarachtig be lang van de gemeentenaren. Vijf-en-twintig jaren. Gij moogt met groo te voldoening terugzien op bet afgelegde tijd perk. Ons aller hoogachting hebt gy U ver worven. want immer waart gy toegankelijk voor ieder en de raadsman voor allen, ganscli Loon-op-Zand brengt V dan ook welverdiende hulde. Hooggeachte mevrouw en familieleden, ook voor U moet deze (lag een onvergetelijke zijn, gy getuige mocht zyn van de huldiging van onzen burgemeester. Als straks bet. eene uur op het andere zal volgen, de eene dag op den andere, bet eene jaar na bet andere zal vervliegen, zullen de woorden, door my namens Loon-op-Zand ge sproken, in vergetelheid gewikkeld zyn; daarom hebben wy gemeend en geheel do Loon-op-Zandscbe bevolking was daarmede ingenomen, om die—woorden aan de verge telheid te onttrekken, door bet. aanbieden van een stoffelijk blijk van hoogachting en bieden wy IJ aan een fauteuil en staande rookstel. Wees er van overtuigd dat alle ge meentenaren bun volle instemming daarmede betuigd hebben en allen daaraan hebben by- edragen. Aanvaard «lit geschenk en daarby onze wenschen, dat gy nog lange jaren dezelfde voetsporen moogt volgen, door U gezet en steeds moogt voortgaan op den weg door IT eenmaal ingeslagen. Bltyf lang nog staan aan bet hoofd van de gemeente, blijf uw raad adviseeren zooals gy dat tot beden hebt gedaan en moge de raad dan ook uwe ad viezen volgen. In dezen democratischen ttyd. als men hem zoo noemen mag, is bet moeilyk 0111 goed te rogeeren en die regeering in goede banen te houden; als gy echter staat aan bet dan zal Loon-op-Zand dt pen omzeilen. De heer van den Heuvel eindigde met de aanwezigen te verzoeken, een driewerf lang leve de burgemeester aan te beffen, waaraan spontaan werd gevolg gegeven. De Burgemeester dankte op deze rede met dezelfde woorden als in Kaatsheuvel en door ons aldaar vernield. Van de receptie, die ten uur op de pasto rie werd gehouden, werd een zeer druk ge bruik gemaakt. Van schier alle bestaande roer, gevaarlyke klip- J deu dank en de hoogachting der gansche |Loonqehe bevolking, die op dozen dag met de geestelijkheid aan bet hoofd uiting wil -e- ven aan gevoelens van dankbaarheid en er kentelijkheid. Xaast den Jubilaris zij ook Mevr. en kind,,ren van den Jubilaris, geluk gewensclit. "ok voor V. is het eene ware voldoening den Jubilaris zoo algemeen te zien gehuldigd. Geachte Jubilaris, wij wenschen dat" liet onder Gods zegen gegeven moge zijn nog umge jaren 111 volle gezondheid Uw ambt als Burgemeester te mogen blijven vervullen tot groei en bloei der gemeente Loon-op-Zand! Xa deze spontaan uitgesproken rede zette do tuuzlek een krachtig „hty leve lang" in. dat door bet publiek enthousiast" werd hcr- vereenigingen kwamen deputaties den Jubilaris bun geluk- wenschen aanbieden. Door de harmonie Sophia's Vereeniging en de Zangvereeniging Echo der Duinen, werd van half zes tot half zeven in den tuin van de pastorie een concert gegeven en van half zeven tot half acht door de harmonie Con cordia en liet It.K. Zangkoor, wat bonder den en bonderden zich voor de pastorie deed verdringen. Ook in de straten heersehte er tot laat in den avond een gezellige drukte. I»o Ryks- en Gemeentepoli lie mag een woord van hulde niet worden onthouden, want door haar tactisch optreden liep alles als gesmeerd. Intusschen hadden zich met den jubi- bms 0I1 famlIie de buldigings-commissie en bet Armbestuur op de pastorie vereenicd Voetbalsport. GEEllTRUIDENBERG. EEX OPGEIjOOI'EX STANDJE.. 't Was volstrekt zonder noodzakelijkheid dat L. G. te Waalwijk, aldaar Chr. P. den schoenmaker by den arm greep, waar lilj hein ergens eventjes in don weg stond. Maai de schoenmaker ging ook te ver, toen hij G. meteen maar 'n mep gaf. En toen deze naar de politie en vervolgens samen naar de rechtbank. ('rli. P. meende dat hij voor zoo'n flauwig heid geen straf verdiend liad, temeer niet omdat G. hein 't eerst ruw by den arm ge grepen had. Doch 'n klap geven heet mishan delen,- ergo werd de schoenmaker wegens mishandeling veroordeeld tot lö boete subs. 14 dagen hechtenis. AFSTAPPEN. Ja. (lsit is je geraden, wanneer een ambte naar in functie; alias een agent van politie, je dat commandeert, als je op de fiets voor- bypeddeld! Want, zie je, die rijwïelplaatjes tegenwoordig Te Raamsdonk werd de arbeider G. II. K. tot afstappen gesommeerd. „Wat? Ittywielplaatje? Hou doe!" riep K. en reed door. Maar dat gaat er toch maar zóó niet, al is „liou doe" geen booze wensch K., die voor de rechtbank verscheen, be klaagd van niet te hebben voldaan aan een ambtelijk hevel, wilde er zicli uitpraten, door te zeggen, dat de Commies zoo lastig was en je maar steeds laat afstappen. „Je moet afstappen", aldus de president, en maakt de Commies liet te bont, dien dan een klacht tegen hem in." De eisch luidde 10, de uitspraak 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Hou doe AUTO-ONGELUK. Tc Iorseke reed Maandagavond een auto uit Wemeldinge met een passagier, die onder drank invloed verkeerde. Deze man ging tijdens het rij den naar den chauffeur en viel boven op hem, waarbij waarschijnlijk liet stuurrad is gebroken en de chauffeur de auto niet meer meester was. Het gevolg was, dat de wagen in een sloot terecht kwam en de passagier door de voorruit viel en met een ernstige hoofdwonde uit de modder werd gehaald. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto is door dc politie in beslag genomen. Een vrouw geworgd. In het burgerlogcment de Nieuwe Aanleg, Noor- dermarkt te Amsterdam was sedert drie maan den een zekere M. met diens 25-jarige vrouw ge logeerd. Dc man had zich als filmoperateur daar laten inschrijven, doeh hij schijnt als zoodanig niet bekend te zijn. Daar gisteren uit de kamer van den man en de vrouw geen geluid vernomen werd, maakte de eigen. v. h. logement zich onge rust en tegen den avond waarschuwde hij de po litie. Een inspecteur en een rechercheur van het politiebureau Westerstraat begaven zich daarop naar het logement. Toen heide politiemannen met geweld de kamer van het logement waren Linnen- gedrongen, zagen zij liet lijk van de vrouw op het bed liggen. De vrouw was aan handen en voeten gebonden en haar hals was omsnoerd met een bon ten zakdoek, waarvan de uiteinden haar in den mond woren gestopt. Uit. een en ander maakte de politie op, dat de vrouw door worging 0111 het leven is gebracht. Dc vrouw lag gekleed te bed en had nog haar hoed op het hoofd. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat M. Maandagavond heel laat in het logement was gekomen en weinigen hadden hem opgemerkt. De vrouw moet dicnzelfden dag be zoek hebben gehaat van iemand uit den Haag en uit wraak schijnt bij M. het plan te zijn opgeko men de vrouw van het leven te berooven. Buren zouden hem hebben hooren zeggen„Je gaat 1111 voor straf naar bed." Zeker >s, dat M. gistermorgen vroeg uit het loge ment vertrokken is, zonder dat iemand hem lieert gezien. Hij had den avond te voren de kosten voor het logies vooruit betaald. Er zijn in deze zaak nog zeer veel duistere pun ten, die de politie, die onmiddellijk het onderzoek ter hand heeft genomen nog moet ophelderen. De politie heeft photo's van het lijk, evenals van de plaats des misdrijfs laten vervaardigen. Het lijk is gisteravond ter schouwing naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. MOEDER MET TWEE KINDEREN DOOR TRAM AANGEREDEN. Eén kind gedood. Heden morgen omstreeks half 12 is te Eindho ven op den Boschdijk op de plaats waar de Meierijsclie stoomtram dwars over den weg gaat, vrouw Mathijsen uit Woensel met twee kinde ren, die zij hij zich had, door de tram aangereden. Een 5-jarig kind werd^ onmiddellijk gedood. De vrouw en het andere kind werden vrij prn- stig gewond. Den machinist moet geen schuld treffen. VERDRONKEN. Op de Hamert bij Well (Limb.) viel het 2-jarig zoontje van A. in een tobbe met water en ver dronk. OPLICHTING? Tc IJmuiden is door de politie gearresteerd de 2(5-jarige directeur der Nationale Visschersbank te IJmuiden. De gearresteerde, die verblijf houdt te Schoten, wordt verdacht van oplichting. DE ROOFMOORD TE NIEUWENHAGEN. De vermoedelijke daders gearresteerd. Op last van de justitie te Maastricht werden door de Heerlcnsche politie te Hcerlerhcidc ge arresteerd T. L., J. I). en A. G., verdacht van den roofoverval, die Vrijdagnacht te Nicuuwenhagen plaats had. Na confrontatie met de weduwe R., is eerstee- noemde in vrijheid, gesteld. De heide anderen zijn in arrest gehouden. Het zijn jeugdige mijnwerkers. WITTE BIOSCOOP - WAALWIE Willi r do aanhoud. I)at er Z.Eecw. heer pastoor ereenlgil, een souper liwrachto 0011 stemming heersehte en er uog menige speech is „afge stoken behoeft niet te woiMen gezegd De Julnlaris en diens familie mogen met voldoening op qeze feesten terugzien

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6