'Backin uit de groote Hydroear, Bakpoeder Chocolade-Zandtaart Dr0el-ker's met een doelmatige voeding opgefokt is kuikenhouden een genot. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Zorgt uw kuikenrennetje klaar te hebben tegen dat de kuikens uitko men. II. Laat geen kuikens loopen bij uw groote hoenders. III. Zorgt dagelijks voor versch fijn gesneden groenvoer. IV. Hebt ge broedsche hennen die niet mogen broeden, behandelt ze dan goed. Onderdompelen in water is on- menschelijk. Goed voeren en ze zicht baar opsluiten in de nabijheid van de andere dieren zijn twee uitmuntende middeltjes de broedsheid te bestrijden. A. V. te K. Bij de door mij aan het instituut van Paratisatie en Infectie ziekten te Utrecht op gezonden gestor ven hen van uw toom Braekels is buik- vliesontsteking geconstateerd, dat hoogst waarschijnlijk in verband staat met de pullorum ziekte. Meerder ma teriaal ter onderkenning van de ziekte die in uw toom heerscht is wenschelijk. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. 1 jeugd passen. Het bovengedeelte dezer mantels is als regel recht, weinig gegarneerd, en vooral zonder ruimte. Deze begint eerst bij de heupen, door middel van in- of opgezette banen, plooien, godets of plissees. De mouwen zijn meestal recht, nauwelijks iets wijder aan de pols. Verschillende soorten kragen hebben de mantels, maar 't meest zien we toch de gekruiste revers, die min of meer aan heerenjassen doen denken. Soms zijn de kleur-samenstellingen van deze mantels heel friseh. Een blau we kaska mantel heeft bijv. een rooden kraag, roode biesjes langs de mouwen en wordt gesloten met een enkelen roo den knoop. De mantel is gevoerd met roode zijde. Veel ziet men ook bruin, groen en verschillende rood-violette tinten. Deze kleuren worden echter hoofdzakelijk voor de stoffen mantels gebruikt. Mantels van satijn en zijde ziet men, als van ouds, alleen in 't zwart, waarin ze ook het meeste tot hun recht komen. Volgende week komen de eerste Oeensche Wit Leghorn kuikens, Wit Wyand kuikens en Ancona; kuikens de nieuwste vinding op gebied van kunstmatig broeden. Capaciteit 1500 tot 15000 eieren. Bestel t ij d i g uwe Eendags» kuikens van bovengenoemde rassen. Eerste uitkomst totaal uitverkocht. Elke week nieuwe uitkomsten. Kuikens 65-80 et, per stuk Ook eenige kloeken met kuikens bij tijdige bestelling. Broedeleren. Deensche Wit Legh. 20-40 ct.. W. Wyand. 25-40 ct., Ancona's 20 ct., Engelsche W. Legh. (Tentoonstellingsiype) 50 ct.. Fokkerij en broedinrichting dagelijks te bezichtigen. Fokkerij „Het Witte Nuthoen1' J. TUERLINGS. toogers uit elkaar gedreven. Onder de menschen uit het volk en de burgers, die van dit tooneel getuigen waren, wekte de aanval groote verontwaar diging. Volgens de „Petit Parisien" heeft Painleve na afloop van den mi nisterraad van gisteren met betrekking tot de vredesonderhandelingen, die dezer dagen over Marokko zullen be ginnen, verklaard dat zij vermoedelijk verscheidene weken zullen duren. Wat de in de pers gepubliceerde berichten betreft omtrent de voorwaar den, die Frankrijk en Spanje den Riff- kabylen aangeboden hebben, merkte Painlevé op, dat dit eigenlijk geen vredesvoorwaarden zijn, doch slechts de hoofdpunten, die tot grondslag van de onderhandelingen moeten dienen. Men moet altijd een zekere speel ruimte laten, teneinde de onderhande laars gelegenheid te geven, de scherpe kanten af te veilen. De „Pelit Parisien" publiceert een telegram uit Rabat, meldende.dat de troepen, die de laatste weken' uit de dorpen van het binnenland op Fez waren teruggetrokken, alsook de troe pen, die in de winterkwartieren aan de kust de laatste maanden verblijt hielden, thans naar de Fransche voor posten worden gedirigeerd, in verband met een eventueele hervatting van het offensief. Volgens bericht uit Tanger aan de „Westminster Gazette" verwacht men, dat Vrijdag de wapenstilstand zal wor den geproclameerd. LAAT ONS JONG ZIJN! Op 't oogenblik kent men in de da meswereld .maai- één groote zorg: er zoo jong mogelijk uit te zien. Jong wil men ?ijn van gezicht en men poedert zich en legt voorzichtig een jeugdig blosje op. Of eigenlijk, zijn poeder en rouge in den laatsten tijd vervangen door zachte pastelverven, die de huid meer egaal bedekken en langer houden dan de luchtige poeders. De lippen worden niet een stiftje frisch rood ge kleurd, aan de oogen wordt glans ge geven, het haar wordt geverfd, de wenkbrauwen en oogharen bijgewerkt. Het geheele gezicht is dan één kunst stukje en er is niets natuurlijks meer van overgebleven. Niets persoonlijks vindt men meer in deze opgemaakte gezichten, 't Zijn alle maskers geworden en onwillekeu rig vraagt men zich wel eens af hoe ze er werkelijk uitzien wanneer ze pas ge- wasschen en voor een heel kort oogen blik zichzelf zijn. Bij die jeugdige gezichten behooren natuurlijk ook jeugdige figuurtjes. Ook hiervoor zijn hulpmiddeltjes, denken we maar eens aan de baden met prik kelende zuren, aan de gummi-corset- ten, de vermageringskuren enz. In elk geval zijn de resultaten gunstig te noe men. Ze zijn allen slank, soepel en ten ger, de dames, die wij tegenkomen en van de rugzijde gezien, schatten we geen enkele boven de twintig. Oc*k de mode is geheel op jeugd be- Dc eenvoudige fijne voorjaarsmantel van onze leekening is van zijden pope- line en sluit kruiselings met vier knoo- pen. De ruimte wordt hier verkregen- door opgezette banen, die tevens holle plooien vormen. Bij de manchetten, den kraag en de opgezette banen is de stof in tegengestelde richting genomen. GARNITUUR. Hoe heerlijk zal 't zijn, wanneer jve voor 't eerst weer uit kunnen gaan zon der mantel, 't Zal natuurlijk ook voor een deel aan ons zelf liggen of dit ge lukkig oogenblik eerder of later zal plaats vinden. Schaffen we ons een aar dige stoffen japon aan met hoogen hals en lange mouwen, die niet alleen ge kleed staat voor de wandeling maar ook de noodige beschutting biedt voor koele dagen, zoo kunnen wij daar reeds vroeg in de lente in uitgaan. Een heel aardig garnituurtje kunt ge voor deze gele genheid maken. Bij een japon van licht- of middelkleur groene stof neemt ge een donkergroen hoedje, een donker groene kraag en ceintuur. Dit alles om boordt ge met heel smalle biesjes mat goud. 't Staat keurig en bijzonder goed. Ook de combinatie van licht- en don kerbruin met goud is heel mooi. WILHELMINE. Een overvloed van de laatste mode- inodellen voor dames en kinderen vin den onze lezeressen in „Het Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische beschrijving voor. „Het Nieuwe Modeblad", tweemaal per maand verschijnende, met telken male 2 gratis knippatronenbladen, is bij de administratie dezer courant ver krijgbaar voor 95 cents per kwartaal of 1,25, franco per post. l ekend.en schijnt te denken dat de mo derne vrouwen het geheim der eeuwige jeugd bezitten. Wie heeft zich ooit 'n oudere dame gedroomd met rokjes tot even beneden de knieën? Wie had zich ooit voorgesteld in pittige jonge sport- costuumpjes, in japonnen met korte mouwen en jolige bakvisch-garnee- ring? 't Is alles jeugd en aan geen en kele vrouw is 't meer geoorloofd rustig te verouderen. Ze inoel meedoen met de mode en er ministens twintig jaar jon ger uitzien dan ze is. Ook de lentemode is weer van het zelfde princiepe en we kunnen niet ontkennen, dat de nieuwe mantels mooi zijn, vlug en elegant. We kunnen er alle adjectieven voor gebruiken, die bij de BUITENLAND. De senaat van den staat New York heeft het wetsontwerp goedge keurd tot het houden van een ple bisciet in den herfst over het voorstel inzake het stellen van den eisch aan het congres, dat aan lederen staat het recht zal worden verleend, te bepalen wat onder alcoholische dranken moet worden verstaan. Een bijzondere commissie uit het huis van afgevaardigden zal Dinsdag beginnen met 'n onderzoek inzake de op het drankverbod gevolgde toe standen. Maandagavond heeft te Brussel een groep „fascisten", komende van een meeting tegen het verleenen van amnestie aan de Vlaamsche poli- tieke veroordeelden en tegen de in vrijheidstelling van dr. Borms aan 't einde van den Magdalenasteenweg den minister van buitenlandsche zaken Van der Velde die met een dame naar de bovenstad terugkeerde omsingeld, uit gejouwd en vervolgens ook geslagen. Zij rukten den minister den hoed van het hoofd onder het geschreeuw van „A bas les Boches „Demission terwijl enkelen de Brabangonne aan hieven. De minister, die zich kranig verdedigde, werd daarbij door een drietal Vlaamsche nationalisten gehol pen Ten slotte daagde ook een sterke afdeeling politie op en werden de be rg is goedkoop en heerlijk, indien gebakken me! BINNENLAND. Bij Kon. besluit van 15 dezer is benoemd tot lid van den Raad van State mr. dr. D. A. P N. Kooien DE TARIEFSVERLAGING OP DE SPOORWEGEN. Het staat thans vast volgens hetHbl. dat de tarieven voor het reizigersver- voer op de Ned. Spoorw. met ingang- van 1 Juli 1926, zullen worden ver laagd met 25 voor de eerste klasse, met 20 voor de tweede klasse en met 15 voor de derde klasse. De abonne menten- zullen niet onder deze verla gingen vallen. Zoolang door toeneming van het reizigersvervoer ten gevolge van deze verlagingen het verlies, daar uit voortvloeiende, niet geheel of ten deele zal kunnen worden gecompen seerd, wordt dit voor het tweede half jaar van 1926 geraamd op ongeveer 5 millioen en voor 1927 op ongeveer 10 millioen. Men mag in deze voor de drie klas sen ongelijke prijsverlaging geen stief moederlijke behandeling van de derde klasse zien; de spoorwegondernemers moeten n.l. rekening houden met het risico, dat een tariefsverlaging ople vert en dat toeneemt, naarmate de verlaging belangrijker wordt, zoodat de verlaging zekere grenzen niet over schreden mag. Aan een tariefsverla ging nu van meer dan 15 tot 20 pet. voor de IIIe klas, zou een te groot ri sico verbonden zijn; een grootere ver laging voor de andere klassen zal daar entegen het risico niet verhoogen, maar verminderen, omdat van dezen maatregel, waardoor het reizen in 1ste en Ilde kl. bevorderd wordt, stijging van de bedrijfsinkomsten verwacht mag worden. Het tarief voor gezelschapsbiljetten wordt verlaagd en vereenvoudigd en ook de prijzen van de uitstapjesbiljet ten voor kinderen en de bagageprijzen worden verlaagd. De prijzen van de vacantiekaarten worderf slechts zooveel gewijzigd als jioodig is in verband met de, nieuwe verhouding tusschen de prijzen van de drie klassen. KUNST EN LETTEREN. HET CONCERT OP 20 APRIL te geven door het OONCERTGEBOU W-ORKEST onder leiding van Willem Mengelberg. Het is met een gevoel van groote vreugde, dat ik ditmaal schrijf over het Concertgebouw-orkest en zijn we reld-beroemden dirigent Willem Men gelberg. die op 20 April *a.s. voor het eerst in 's-Hertogenbosch een concert zullen komen geven. Want nu zal ik in staat zijn uiting te geven aan mijn op rechte blijdschap, dat de hoogste muzi kale kunst, die op orkestraal gebied te bereiken is, ook aan ons gegeven zal worden; aan ons, die nu juist dit sei zoen met de concerten van 't Utrechtsch Stedelijk Orkest ingewijd geworden zijn in wat orkestspel tegenwoordig eigen lijk is. Het is, ik zou haast zeggen, de plicht van ons allen het moreele succes van deze hoogst belangrijke gebeurtenis voor Den Bosch volkomen te doen wor den. Nu mogen we „Mengelberg en zijn beroemde schare" niet anders ontvan gen dan in een tot de laatste plaats toe uitverkochte zaal, als 't kan in feest- dosch getooid (ik bedoel in avondtoilet). En ik geef de verzekering, dat de toe juichingen niet zullen ophouden wan neer we dit orkestspel hebben gehoord. Willem Mengelberg heeft zijn orkest tot een angstige hoogte opgevoerd. Dat klinkt misschien vreemd, maar het is zóó in alle opzichten volmaakt en staat zóó geheel boven de techniek, dat men er van overtuigd is, dat het voor men schen werk niet volkomener kan, en dat iedere verandering daling moet betee- kenen. Laat men gaan waar men wil, laat men 'in Berlijn, München, Weeuen, Pa rijs, Brussel, Ostende of andere muzi kale centra gaan en de meest bekende en beroemde orkesten hoorenzij geven nog een onvoldaanheid, als men gewend is aan de uitvoeringen van het Concert gebouw-Orkest onder Willem Mengel berg te Amsterdam. Ons land staat door bet. bezit van dit orkest wel aan den spits op orkestraal gebied, en van heinde en verre komen de kunstenaars luisteren, en stellen er een eer in dit volmaakte orkest te mogen dirigeeren. Richard Straus, Gustav Mahler, Clau de Debussy, Marice Ravel, Gabriel Pierné, Scriabine, Igor Stawinsky, Ot- torino Respighi en zooveel andere mo derne meesters verklaarden allen vol mondig en met alle oprechtheid, dat 'mn werken nergens zoo volkomen wor den uitgevoerd als door het Amster- damselie Concertgebouw-Orkest. Wat ons op dit groote concert gebo den wordt zal ons tot dankbaarheid stemmen jegens Willem Mengelberg en zijn prachtig orkest. Laten wij er voor zorgen, dat het niet bij dezen eenigen keer blijft. Het zou zoo gewensebt zijn, dat ieder jaar een herhaling kon volgen. Wellicht zijn wij dan eindelijk waardig om gelijk gesteld te worden met de groote steden, waar de meat* stijlvolle programma's en ook de meer belangrijke groote werken wor den uitgevoerd. Want van dit orkest verwachten wij het hoogste en het beste wat de muziekliteratuur biedt. Een orkest als dit moet ons brengen wat een ander ons niet kan geven. Dr. CASPARIE. Het „Concertgebouw-Orkest" in de Haagsclie Gemeenteraad. In de behandeling betr. subsidie van liet „Residentie-Orkest" werden ver gelijkingen gemaakt tusschen het Re sidentie-Orkest en het Concertgebouw- Orkest. De heer Marchaut heeft een loflied op het beroemde Amsterdamsche Or kest afgestoken„Dit orkest is het best van Europa, misschien van de heele wereld. De hoogte waarop het Concert gebouw-Orkest staat, behoeft een ander orkest niet na te streven. Zij kan ook door een ander niet bereikt worden." Feestelijke ontvangst van Mengelberg in Den Roscli. Naar aanleiding van het feit, dat de grootste der wereldberoemde dirigen ten met het vermaarde en onovertroffen mooie Amsterdamsche Concertgebouw- Orkest voor den eersten keer naar den Bosch komt, worden voorbereidingen getroffen, den heer Willem Mengelberg bij aankomst van zijn extra-trein, fees telijk te ontvangen. Het alom bekende Bossche Harmonie corps (van Goulmy Baar) heeft zich bereid verklaard, der ontvangst van den grooten dirigent luister bij Ie zet ten. De officieele begroeting zal geschie den door de „Muziek-Commissie" van de vereeniging ,,'s Bosch Belang". Het binnenloopen van den extra-trein wordt Dinsdagavond 20 April om streeks zeven uur verwacht. De juiste tijd wordt nog nader bekend gemaakt. Naar wij vernemen zal de Commissaris) der Koningin van Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. Roëll, den heer Mengelberg naar 's Hertogenbosch vergezellen, om het concert hij te wonen. Extra trein en extra autodienste» in verband met het Mengelberg3concert in Den Bosch. Naar aanleiding van het Mengelberg concert op Dinsdag 20 April a.s. in liet Concertgebouw te 's Hertogenbosch zal vanuit Den Bosch een extra autodienst naar alle richtingen worden ingesteld. De Extra trein, die Dinsdag na af loop van het Concert het Orkest naar Amsterdam zal terugbrengen, zal in Zaltbommel, Geldermalsen, Culemborg en Utrecht stoppen. Belanghebbenden worden verzocht spoedig naam en adres op te geven aan de Firma H. Mosmaus, Kerkstr., Den Bosch. Van en over het Mengelberg-concert in 's HcrJbgenbosch. Het Brabentsche land maakt zich tot „Mengelbergen" gereed. Toen de heer Herman van Roosmalen destijds het plan uitsprak, Mengelberg en zijn orkest voor een concert in Den Bosch uit te noodigen, zal hij zeker wel niel gedacht hebben, ondanks alle te leurstellingen, dat zijn initiatief nog be trekkelijk zoo spoedig in een daad om gezet zou worden, 'n Heel boekdeel zou er bijkans over te vullen zijn, wat er zich niet heeft moeten afspelen, alvo rens het plan absolute werkelijkheid werd. Nu het echter gelukkig eenmaal zoover is, mogen wij er ons toe bepalen, ons over de aanstaande gebeurtenis uitermate te verheugen, die voor de ou de Hertogstad in het bijzonder als een feit van bijzondere beteekenis mag ge releveerd worden. Is het wonder, dat zelfs ook de buitengemeenten enthousi ast zijn en eenieder zich beijvert en me dewerkt om liet geheel in elk opzicht naar wensch te doen slagen. Dit laatste dit moge hier ten over vloede nogmaals gezegd worden is een allesbeheerschende factor, waarmee de onderneming nu, zoowel als voor de toekomst, staat of valt. Hoe dikwijls hebben ook wij niet moeten hooren: „Nu ja, in Brabant houdt men alleen van carneval en wat er mee annex is." Wij echter, die geloo- ven. dat. „donkere Zuiden" een weinig beter te kennen, hebben gemeend, hier omtrent een andere gedachte te moe ten huldigen. Welnu, als de voorteeke nen niet bedriegen, houden ze 'n be lofte in, waarmee die „wij" wel eensin 't gelijk gesteld zouden kunnen worden. In dit kader zou het te ver voeren, aan te toonen, waarom ook dit onder nemen kan en moet slagen; doch een volk, dat zóó tintelt van spontaniteit zóo ontvankelijk voor humor en spot moet van huis uit muzikaal zijn. Tenslotte geen tuin zonder bloe men geen gebeuren in grooten stijl, zonder regie. Wat we omtrent dit laat ste wel 's gezien meenen te hebben, wet tigt de overtuiging, dat we zeker op dit punt gerust*kunnen zijn en er zoo- straks „gemengelbergd" zal wonden, zooals voordien in ons land, laat staan in het buitenland nergens „gemen gelbergd" is geworden. Nog weinige dagen scheiden ons van den ^Osten April, Acht uur! Er is een stilte over 't. land gekomen een menschenschare, die de kunst tot in de meest verborgen diepten der ziel te pei len weet, heeft 't in bezit genomen in 'n droom énkel schoonheid én kel illusie Haarlem, 15 April 1926. VAN MUNNEKREDE. ONDERWIJS. R.K. Hoogere Burgerschool te Helmond. Opening van H.B.S. en Handelsschool. Nadat 's morgens mgr. Pompen als plaatsvervanger van mgr. Diepen, bis schop van Den Bosch, een plechtige H. Mis van dankzegging had gecele breerd, die door zeer velen werd bij gewoond, heeft gistermorgen de plech tige inzegening der gebouwen der R K. Hoogere Burgerschool en Handels school te Helmond plaats gehad Ook deze inzegening geschiedde door mgr. Pompen, vicaris-generaal van 't bisdom. Na het gebruikelijke ceremonieel begaf men zich naar de ruime gymna stiekzaal waar de officieele opening zou plaats hebben Wij merkten o.m. op naast mgr. Pompen. Minister Waszink, de Kamerleden bm, van Wijnbergen, Wintermans, Fleskens, v. Sasse van Ysselt, dr. Mollervoorts dr. Goossens, dr. Van Gils. Nadat de heer P. J. J. de Wit, lid der le Kamer en voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur, allen had verwelkomd, gaf spr. een resumé van het ontstaan der school in 1917 tot het betrekken van de nieuwe gebouwen. Daarra sprak de heer M. P. W. van Hout, burgemeester van Helmond, eerst als voorzitter der St. Carolus Borro- meusstichting. en daarna als burge meester der stad. Spreker bracht hulde aan allen, die aan de tot standkoming der school hadden meegewerkt, in het bijzonder aan den secretaris den heer W. van Asten, verder aan den archi tect L. de Vries en aannemer Jac. de Vries te Nuenen. Daarna kreeg minister Waszink het woord, die o.m. motiveerde zijn komst naar Helmond, ter opening van een school van O. M. O. (Ons Middelbaar Onderwijs) in Noord-Brabant, waarvan de voorzitter is dr. Moller, waarbij hij voor ca 30 jaar in de klas zat en het eerste conflict met hem had. Hij hoopte dat dit nu in de politiek zich niet zou herhalen. Spr. richtte zich tot allen wien de belangen der school ter harte gaan, alsmede tot de jongelui, met den raad, nu de gelegenheid er voor is, zich deze ten nutte te maken. Vervolgens spraken nog dr. Moller Baclrin vervangt de Gist. 250 gr. ongezouten of ge» wasschen boter f 0.70 marg. f 0.30 250 gr. suiker0.13 200 gr. Dr. Oetker's Gustin of maïzena 0.10 4 eieren0.24 1 theelepel van Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.021/» 1 Dr. Oetker's Backin 0.02Va 50 gr. cacao0.07J/s f 0.89l/a Bereiding: De boter wordt even verwarmd, dan tot room geroerd. Men voege lang* zamerhand suiker en Vanillesuiker toe, dan een ei, een weinig poeder met Backin ver* mengd; is dit goed verwerkt dan weder een ei en wat poeder, tot de eieren en de poeder verbruikt zijn. Ten laatste wordt de cacao door de massa geroerd en deze jn een met boter ingewreven vorm gedaan en bij matige hitte een goed uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker en dat op elk pakje tls Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6