DE ECHO VAN HEI ZU10EN No. 31. Zaterdag 17 April '26. 49e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 April 1926. DAS PARADIES UND DIE PERI. Wij behoeven aan 't verslag der uit voerende repetitie, na de groote uitvoe ring van Woensdag niet zoo heel veel meer toe te voegen, alleen den totaal indruk, dat de uitvoering in elk op zicht zouden we haast durven zeggen, de repetitie verre overtrof. Dit regar deert niet de solisten, maar spéciaal het koor en het orkest. De solisten waren opnieuw in elk opzicht subliem, zoowel Di Moorlag als Louis van Tulder hebben ons op on gekende wijze doen genieten van hun overheerlijk, van hun machtig impo neerend geluid, van hun onovertroffen zangkunst, die vooral in dit werk zoo tot uiting komen, omdat hun zulke groote en grootsche rollen zijn toebe deeld; ook de dames A. Stijger, mezzo sopraan, mevr. Wüstenhoff en de heer Joh. Lammen, has, hehben door hun magnifiek geluid, door hun bijzonder begaafd zingen in soli en kwartetten zeer veel tot het groote succes van deze uitvoering bijgedragen. In dit verband mogen we tegelijk noe men de dames-leden der vereeniging mej. Adri Gerris en mej. Anna Gragt- mans, die ook haar uitnemende gaven ten toon spreidden in verschillende kwartetten, terwijl eerstgenoemde in een kleine solo een zeer mooie stem en een uitstekend, zingen demonstreerde. Deze korte woorden nog over de so listen. Het koor, daarin thans op uit muntende wijze bijgestaan door het or kest, was dezen avond bijzonder geluk kig, er werd schitterend gezongen en heerlijk kwamen de frappante en on vergetelijk mooie passages tot hun recht, zoodat het geheel wederom werd als reeds zoovele jaren achtereen een evement in het muzikale leven dezer stneek, van „groote beteekenis". Een vijftal solisten van den allereer- sten rang, voelt men wat dat reeds be- teekent voor een plaats als de onze, een koor bestaande uit een 100-tal leden, geheel berekend voor z'n taak, een be geleiding van het orkest van de Staf- muziek van 6e Regiment Infanterie uit Breda, dit alles zijn zoovele oorzaken, die tesaamgenomen een uitvoering als deze moeten doen slagen, indien ten minste een leider aan 't hoofd staat, een directeur, een dirigent als de heer G. Gerritsen uit Oisterwijk, die met on- vermoeiden ijvpr, met onverflauwde ambitie, zijn muzikaal kunnen en ken nen een geheel jaar ter beschikking stelt van deze vereeniging, die z'n groote gaven als dirigent met energie aanwendt om zulke uitvoerin gen tot stand te brengen en zoo te doen slagen. Hem daarvoor hartelijk dank en hulde, naast solisten, koor en niet minder 't bestuur der vereeniging. Want ook dit laatste past een woord van erkentelijkheid van allen, die het wel meenen met het muzikale leven on zer plaats en streek en die met ons meenen dat ook voor dergelijke hoog staande oratoria-uitvoeringen, eene plaats is in onze gemeente, die zoo gaarne het muzikale centrum heet ook is. Maar wil zij dit zijn en blijven, dan moet men het niet bij woorden laten soms ook bij al of niet gemotiveerde critiek, dan moet men door daden too- nen dat men wil meewerken en opbou wen, opdat men steeds hooger streve ook op dit terrein. En dan heeft het ons zeer onaan genaam getroffen, dat hoewel niet di reet over 't bezoek valt te klagen, er toch veel meer belangstelling had moe ten en kunnen zijn, al waren er ver schillende omstandigheden die op 't be zoek van invloed waren. Er had geen plaatsje onbezet moeten blijven; men moest zich hier en in den omtrek beij veren een plaatsje machtig te worden waar dergelijke uitvoering wordt gege ven van een zoo hoogstaand werk op zulk een niet minder hoogstaande wijze met zulk 'n reeks artisten als solisten waardoor de gang naar zulk concert reeds meer dan beloond was. Ieder moest er prat op gaan ook deze vereeniging, haast andere die onzen naam hoog houden en waarop wij gaarne groot gaan te steunen, om de kunst die geboden en gediend wordt om de bedoelingen die er bij het be stuur voorzitten, om deze uitvoerin gen ook in de toekomst te behouden om den naam en de eer onzer plaats Dat overwege men eens terdege, voor het telaat is en voor de tanende be langstelling oorzaak is van grooter kwaad. Of moet men hierin evenals bij de opvoering van „Achter de coulissen e.a. ook hier een uiting zien van de steeds grooter wordende alleen-zucht naar bioscoopstrijkje, variété enz. een euvel dat ook elders valt te constatee ren? Na de uitvoering bleef men nog lan gen tijd zeer gezellig bijeen, zoodat het uur van scheiden veel te vroeg kwam In de „Flora-Bioscoop" draait a.s Zondag een film, waarop we hier even willen ingaan om de bijzondere be teekenis ervan. Het is n.l. de verfilming van den tocht naar den Hoogsten Top der Aarde, de Mount-Everest Expeditie in 1924; dit werk, is geschreven en op en genomen door een der deelnemers, ka pitein Noël. Het is een film van zeer groote wetenschappelijke waarde, maar waarin evenementen van heldenmoed en avontuur, naast romantiek en sen satie voorkomen, maar die tevens vol is van schoonheid uit dit onbekende schitterende land met zijn even onbe kende bewoners. Men maakt er kennis met de deelne mers der expeditie, het Himalaya ge bergte, de Tibethaden, de Yaks, den on- begrijpelijken tocht naar den Mount Everest, met z'n haast onoverkomelijke moeilijkheden, de verhoudingen in dat land, de Heilige Valeicn, de Lama's, terwijl ook het romantische deel niet ergeten is. De Engelsche en Hollandsche autori teiten en bladen hebben met groote waardeering over deze film gesproken, die zooals zij zeggen romantiek geett an de hoogste orde en die overal suc ces moet hebben, voor elk genre van menschen. Operatiekamer fonds. Wij doen een beroep op heeren abrikanten, hoofden van inrichtingen en scholen, om ten spoedigste de hun onlangs toegezonden lijsten betreffende wekelijksche of maandelijksche bij dragen van hun personeel e.a. te willen inzenden aan den secretaris van 't Operatiekamerfonds, den heer an Tielen of dezen even op te geven het totaal bedrag, waarop in een jaar kan worden gerekend. Van enkelen is dit slechts ingekomen en het bestuur heeft deze opgave be slist noodig voor een overzicht der financiën en daarom vragen wij namens dit bestuur dat men zoo spoedig moge lijk aan dit verzoek zal voldoen. Voor de betrekking van gemeente bode hebben zich tot heden ruim 40 sollicitanten aangemeld. Het Zuidelijk gedeelte van de St. Chrispijnstraat heeft een zeer goede verbetering ondergaan. De zandweg, die 's winters en bij regenachtig weer op een modderpoel geleek en zomers op een zandwoestijn, is in een mooie harde weg herschapen. Alle zand en slijk is van den weg gehaald, daarna is er puin opgebracht en vervolgens een dikke laag steenslag bewerkt met teer-emulsie, zoodat men een pracht weg heeft' gekregen, waarvoor den gemeente-opzichter, onder wiens lei ding deze weg door gemeente-werk lieden is aangelegd, wel een woord van lof mag worden gebracht. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om den Zomerdijk ook zoo te gaan verharden. Wij vernemen dat de leden aandeelhouders der Leder- en Schoenen- beurs te Amsterdam een vragenlijst ter invulling hebben ontvangen om hierin hun meening te kennen te geven om trent het houden van een schoen- en lederbeurs in 't a s. najaar aldaar. Omtrent de beurzen te Brussel en Frankfurt a /M. deelt men ons mee dat er op 't gebied van schoen en leder zeer weinig te vinden is en 't bezoek zeer slecht is. Op de eerste les van den gisteren aangevangen Moedercursus waren slechts 11 deelneemsters tegenwoordig Moeten wij aan al hetgeen hierover reeds gesproken en geschreven is nog een aansporing toevoegen. Is men nog niet overtuigd van het allergrootste belang dezer zaak voor de bestrijding der Zuigelingensterfte, voor het behoud der kleinen vooral onder het jaar. Moeders overweegt uw groot belang en dat uwer kleinen en doet uw plicht. Moge de laksheid, die we ook hier moeten veronderstellen, gelogenstraft worden door een groot bezoek aan de tweede les a.s. Donderdagmiddag. Dit is weer een slechte tijding ook voor onze Nederiandsche lederfabrieken waarvan talrijke o.a lederfabriekOister- wijk, de Amstel, Gebrs. Kuenen e.a. groote export op Amerika hadden. Op 31 Mei a.s. hopen de echte lieden J. Schilders en Doortje Maas wonende Hoogeinde alhier hun gouden huwelijksfeest te vieren. De buurt bewoners schijnen zich daarbij niet onbetuigd te laten, want reeds is eene vergadering belegd op a s. Maandag avond waartoe alle mannen en jongens wonende op het Hoogeinde zijn uit- genoodigd, teneinde de regeling der feestviering nader te bespreken. Maandag 26 April zal voor de leden en donateurs van de R. K Werk- liedenvereeniging een uitvoering wor den gegeven, waarvoor de tooneel- vereeniging en harmonie hunne mede werking hebben toegezegd. Gedurende de pauze zullen voor de organisatie zeer belangrijke zaken wor- den besproken, ook in verband met het 25 jarig jubileum. De tooneelvereeniging zal een aardig blijspel opvoeren. De afdeeling Waalwijk van de Nederl. R K. FaDrieksarbeiders(sters) Bond zal Maandag a.s. in de groote zaal van den Gildenbond hare jaar vergadering houden. Behalve jaarverslag van secretaris en penningmeester zullen er 'n voorzitter en eenige bestuursleden gekozen moe ten worden. Bij de hedenmorgen ten overstaan van Notaris Jansen gehouden Hooi- en Weilandverkooping voor de Erven van Mej. Ribbius werden deze verkocht als volgt: Koop 3 zijnde ëe massa van koopen 1 en 2 Hooiland gelegen langs den Zomerdijk door den heer M. A v. Loon te Scheveningen voor f 12.300. Koop 4 Bouw en weiland gelegen in den Binnenpolder van Besoijen door W. Kuijsten alhier voor f 2 225 Koop 5 een perceel weiland gelegen ten zuiden van den spoorweg doorC, Kerstens te Zundert voor f 3000 Koop 6 en 7 Hooiland gelegen aan de Hooigracht door de Ned. Herv. Kerk te Sprang respectievelijk voor f 4600 en f 3500. In den weg 's-Hcrtogenbosch Vlijmen is te Groot Deuteren een bocht, waarin het uitzicht wordt belemmerd door een haag. De wegencommissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. heeft aan den eigenaar .voorgesteld, deze haag te doen vervangen door een hekwerk De A. N. W. B. en de K. N. A. C. heb ben in de kosten hiervan elk een bij drage van 100,toegezegd. DRUNEN. Zondag had een Alge- meene Vergadering plaats van de Boerenleenbank in de zaal der Meisjes congregatie. Na opening door den Voorzitter wer den de notulen voorgelezen en verslag met rekening en balans uitgebracht over het boekjaar 1925. De aftredende leden, de heeren J. Muskens, Joh. Pijnenborg en M. v. Halder, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Een voorstel van het Bestuur tot het verleenen eener bijdrage van f 20.— aan het Landbouw- onderwijs van den N C.B. f 15.—. aan het Wit Gele Kruis te Drunen en f 10.— aan het W.-G. Kruis te Elshout werd aangenomen. Volgden eenige mede- deelingen, waarop rondvraag en slui ting, met den christelijken groet. Uit het door den kassier medege deelde verslag over 1925 ontleenen wij het volgende De Boerenleenbank telt thans 306 leden. Op 31 Dec. jl. waren in omloop Ingezonden Mededeelingen. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 Laxeer 60 ct Staal- 90 ct. Rheumatiek 75 ct. Keelpijn- 60 ct Hoest 60 Kiespijn 60 Griep Influenza 75 ct Nier&Blaas 1 gld.Galsteen 1.50Wormtabl.80c Bloedzuiverende 75 Eetlustopwekkende 75 ct Koorts 60 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Op elke verpak king staat de naam Mijnhardt. Let hierop! loop. rek. (dus te goed) f 285 543 55 Te zamen Op 31 Dec. '24 had de leenb-. schuld in loop. rek. In 1925 is ontv. in loop. rek. (dus schuld) Te zamen Op 31 Dec. '25 had de bank te goed in loop. rek. Op 31 Dec. '25 had de bank schuld in loop. rek. Ontvangen rente en pro visie in loop. rek. f 450 058 96 f 31.631.76 f 238 712 96 f 270.344.72 f 217.490 09 f 37.77585 9.333.28 172 50 f 404.48 794 25 Totaal f 9505 78 Uitgegeven aan rente in loop. rekening Uitgegeven aan provisie en kosten loop. rekening Totaal f 1198/73 Totale ontvangst volgens dagboek op 31 Dec.'25 f 795 923.16 Totale uitgaaf volgens dagboek op 31 Dec.'25 f 783 477 55 In kas op 31 Dec. 1925 f 13 445 61 De buitengewone ont- vangsten waren De buitengewone uit gaven waren De winstuitkeering be droeg f 45.— Het salaris van den kas sier bedraagt f 23.85 526 06 650.- f 14 029,98 f 2374587 f 13.253 56 In plaats van mej. Ferry Rath, I 408 spaarboekjes. 150 voorschotboekjes die jaren aan de bijzonjdere meisjes-1 en 26 loopende rekening boekjes, school van 't St. Theresia-gesticht alhier met groot succes als onderwijzeres was verbonden en thans eervol ontslag heeft gevraagd en bekomen, is benoemd mej. M. van der Pluijm te Dussen. De Zomerdienstregeling bij de Nederlandsche Spoorwegen gaat dit jaar in op Zaterdag 15 Mei. In de laatst gehouden vergadering van het huldigingscomité van het Wit-Gele Kruis, is tot Voorzitter van Eere-Comité benoemd de ZeerEerw. heer Kuijpers, pastoor van de St. An- tonius-parochie, die, naar wij vernemen, deze benoeming heeft aangenomen. De heer Van Engelen-Staal heeft zijn nieuw gebouwd winkelhuis in de Stationstraat in gebruik genomen. De flinke ruime winkel met z'n prachtige étalage-ramen en sierlijken gevel voldoet aan alle eischen en biedt de firma gelegenheid om haar groot aantal artikelen en grooten voor raad behoorlijk te bergen en voor de koop- en kijklustigen ten toon te stellen. Het geheel ziet er practisch en smaak vol uit. Het architectenbureau firma Van Ree en Bossaerts heeft een winkel- en woonhuis daargesteld wat een sierraad voor de Stationstraat genoemd mag worden en waar met de ruimte op op bijzondere wijze is gewoekerd. Volgens mededeeling van Hr. Ms. Gezantschap te Washington, is bij het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den een wetsontwerp ingediend, waar bij voorgesteld wordt, om kalfsleder, dat tot nu toe vrij van invoerrechten was, te belasten met een recht van 20 pCt. ad valorem. Spaargelden. Schuldig aan Spaarg op 31 Dec. '24 In 1925 ingelegd Totaal Terugbetaald in 1925 Schuld der bank op 31 Dec. '25 tente der spaargelden iiervan werd uitbetaald Hiervan werd bij het ka pitaal bijgeschreven 306.386.29 196.006 58 f 502.392.87 f 168 330 39 f 334 062 48 f 10739 12 f 12266 f 10616 12 f 107J9 12 Op 31 goed Voorschotten. Dec. '25 had de leenbank een van aan de leden verstrekte f 158 333.28 f 16 325 - te voorschotten van In 1925 werden nieuwe voorschotten gegeven tot een bedrag van Totaal Terugbetaald aan voor schotten in 1925 Te goed aan voorschot ten op 31 Dec. '25 Rente der voorschotten over'1925 Hiervan was op 31 Dec. '25 betaald Hiervan was op 31 Dec. '25 nog te betalen Ontvangen provisie van voorschotten Loopende Rekening. Op 31 Dec. '24 had de leenbank te goed in loopende rek. f 164 515 14 In 1925 is uitgegeven in f 174 658.28 f 21 408 07 f 153.250 21 f 7.805 61 f 7.072 13 f 733 48 f 7 805 61 f 40 84 Effectenbezit. Het effectenbezit bedroeg per 31 Dec. 1925 in waarde volgens koers *f 57 496 25 Balans. Bezittingenaan contanten, vorde ringen, deposito, effecten, aandeelen, roerende goederen, leeningen, restee- rende en loopende rente f 385 091 89 Schalden. Saldo per spaargelden f 334 062.48 Schuldig in loop. rek. bij leden Reserve na uitk. winst in 1925 Tot. winst over 1925 (waaronder bijschr. effecten Totaal f 385.091 89 Drunen, 11 April 1926. M. VAN HALDER, Kassier. LRUNEN. Maandag 3 Mei zal de heer Mimpen, opzichter der gemeente, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, den dienst der gemeente verlaten. Naar wij vernemen zal dit een eenigs- zinds feestelijk karakter dragen. De Raad der gemeente zal hem voor zijne trouwe en langdurige diensten beloonen, terwijl ook de vereenigde politieagenten uit de Langstraat en umgeving hun scheidenden makker dien dag bijzonder zullen gedenken. SPRANG CAPELLE. (Voorm. Sprang.) Predikbeurten Zondag 18 April 1926 Ned. Herv. Kerk. voorm. 9 30 uur leesdienst en nam. 2 uur Ds. Jonker van Waspik. Geref. Kerk v.m. 9 30 uur en nam. 5.30 uur Proff. Honing van Kampen. CAPELLE. In de Ned. Herv. kerk a/d Loonschendijk zal op a.s. Zondag, des nam. 2 uur optreden Ds. Mühl- nikkel uit Waalwijk. Voor de Ned Herv. kerk alhier zal op Zondag, des voorm. half tien en des nam. half drie uur optreden Ds. A. Meyers. De schoenmaker W. S. alhier had een dezer dagen het ongeluk bij zijn werkzaamheden een stukje glas in het oog te krijgen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. v De genjengde zangvereeniging „'t Rozeknopje" en het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" te dezer plaatse hebben besloten deel te nemen aan het op 22, 24 en 30 Mei e.k. te houden festival te Waspik. De j.I. gehouden collecte in de Ned. Herv. kerk alhier, bestemd voor lijders aan vallende ziekten, welke verpleegd worden te Heemstede, heeft ruim f40 opgebracht. WASPIK. Op Woensdag 12 Mei zal de Waspiksche Harmonie te Capelle een concert geven, ter opening van het Concours, uitgeschreven door-de Zangvereeniging „Het Rozeknopje". Op de in aanbouw zijnde con certzaal van den heer H. van lersel Montens is de vlag reeds geplant. Het belooft een flink gebouw te worden en zal meer plaats bieden dan de oude harmoniezaal. RAAMSDONK. Zaterdagavond a.s. om 7 uur houdt het Varkensfonds een algemeene vergadering Aan de orde is o.a. verkiezing nieuw bestuur. Ten nadeele van den landbouwer A. T. werden op het land een paar zakjes pootaardappelen ontvreemd. Gisterenavond reed een auto in de bocht aan de |ulianalaan tegeneen lantaarnpaal. De lichtleiding geraakte defect, de auto werd aan een der wielen beschadigd. Door H. P. Dijkzeul is bij het gemeentebestuur een aanvraag inge diend om vergunning tot verkoop van sterken drank RAAMSDONKSVEER. Zondagmor- gen om half tien treedt ds. Ewoldt op in de Dorpsche kerk en om half drie in de Veersche kerk. Om half zes treedt ds. Snoek op in de Ger. kerk, terwijl er des morgens om half tien leesdienst zal zijn. De bevestiging der nieuwe lid maten zal a.s. Zondag plaats hebben. Tot Bestuursleden der Herv. Scholen werden gekozen de heeren L. P. Dubbelman en G. J. Knaap Jr. Een kind van dhr. W. viel in een uitgemodderde sloot. Toegesnelde hulp redde de kleine van een wissen dood. r Door gedeeltelijke nieuwe riolee- ring en demping van een sloot, onder gaat de Stadsweg een aanmerkelijke verbetering. Maandag zal op uitnoodiging van het bestuur Groene Kruis de film: „Achter de wolken schijnt de zon" worden vertoond. Terwijl de landbouwer K, zijn koeien zat te melken, namen al te ge dienstige handen zijn rijwielplaatje mede. De Werkmansbond houdt Zater dag een vergadering o.m. ter verkie zing Afgevaardigden naar Jaarverga- peringen etc. De nieuwe Schouwburgloge van Willy Veltman, geeft 18, 19, 20 en 21 April verschillende voorstellingen. Ten bate van Herwonnen Levens kracht zal de R. K Tooneelvereeni ging „Kunst na Arbeid" 25 en 26 April een liefdadigheidsuitvoering geven. GEERTRUIDENBERG. De harmonie „Appolo" zal Maandag 19 April a.s. een concert geven, op de kiosk op hef Marktplein alhier. In de Ger. Kerk zal Zondag a s. te half tien leesdienst worden gehou den en te half zes hoopt op te treden ds. Snoek uit Vrijhoeve-Capelle. Van den scheepswerf der firma D. P. v. Suylekom en Zn. is met goed gevolg van stapel geloopen, een staal- ijzeren kempenaar sleepschip, afmetin gen 50 x 6 60 x 2 25 M. groot circa 540 ton. Op de vrij gekomen helling is inmiddels de kiel gelegd voor een zelfde sleepschip, terwijl eenige weken geleden, de kiel werd gelegd voor een motorboot 23 x 4. 28 x 1.40 M., welke voorzien zal worden van een 35 P K. Bolnes motor. Alle genoemde schepen zijn voor Hollandsche rekening. Alhier is opgericht de R K. Dames- naaikrans, onder den naam van „St. Gertruidisvereeniglng", Het doel dezer vereeniging is, het maken van kleeren voor arme R K. Jongens. Eiken Dinsdag zal er in het gebouw achter de R.K. openbare leeszaal, een naai-avond ge houden worden. Donderdagmorgen ontstond bij den kapper P. alhier, een begin van brand. De plaatselijke politie was ech ter spoedig ter plaatse en wist het vuur te blusschen. De harmonie „Apollo", zal deel nemen aan het festival te Waspik en spelen op 30 Mei a.s De KC Symphonie en Zangver eeniging „Cecilia" gaf Woensdag j.I. een buitengewoon druk bezochte uit voering in hotel Santbergen. De beide kluchten „Studenten wraak" en „Loos alarm", behaalden een enorm succes. De verschillende andere nummers wer den ook keurig uitgevoerd en na afloop ging het talrijke publiek welvoldaan naar huis. De damkampioen van Nederland over 1925, de heer H. de jong, zal Zondag a s. op verzoek der damclub „D.C.S I D." in haar clublokaal, bij den heer C. Stal, een dam seance komen geven. Hieraan is een wedstrijd ver bonden, waaraan ieder damliefhebber kan deelnemen met als prijzen een lauwertak en een medaille. De tooneelclub I.V.B afd. der R K. Werkliedenvereeniging alhier, zal Zondag 25 April a.s. een uitvoering geven voor de leden in het gebouw der R.K. Militairevereeniging. MADE. Gisteren had bij de werk plaats van den heer A. Verhagen uit Made op den Terheijdschen weg een ernstig auto-ongeluk plaats. De wiel rijder M. v. d. B. kortelings vertrok- ken van Made naar Teteringen kwam daar in botsing met een auto welke uit de richting Breda passeerde. De wielrijder werd zeer ernstig ge wond. Zijn beide beenen zijn een zelfs op drie plaatsen gebroken, z'n lichaam bloedend verwond en in zijn aangezicht vele wonden. Nader verneemt men dat den auto-bestuurder geen schuld moet treffen. In de Ned. Herv. kerk alhier zal des v.m. 10 uur de Eerw. heer Kor- tenhaere voorgaan, waarbij hij een

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9