AbdusïroOP Vóór de GRIEP tijdens de GRIEP en n& de GRIEP inzake plaatsing van een watermolen terug te komen. Op voorstel van de Commissie in deze met het onderzoek belast, wordt besloten te berichten, dat de Raad voor de inwilliging alsnog geen termen heeft kunnen vinden. De heer Van Woerden vraagt nog eenige inlichtingen inzake de procedure middenstandswoningen, welke de Voor zitter verstrekt. Verder niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit de Voorzitter de ver gadering BINNENLAND. De opbrengst den Inspecteur van 't Lager Onder wijs Dat alles is reeds lang gebeurd. Waarom na jaar en dag advies gevraagd over iets, waaraan niet meer te tornen valt Is 't U nu duidelijk, waarom ik papier, inkt en plaatsruimte spaarde over zoo iets onzinnigs?? Dat is ook bezuiniging De heer van der Horst noemt dit 't kardinale punt, waarmede mijn betoog staat of valt. Nu ik hem z'n grove vergissing heb duidelijk gemaakt, heeft mijn uiteenzetting dus meer recht van bestaan. Ik zou hiermede gevoegelijk de pen kunnen laten rusten temeer daar verder niets van hetgeen ik beweerd heb. Besloten werd op 4 Mei a.s. het 25-jarig bestaan der vereeniging fees telijk te herdenken. Te dien einde zal des morgens een H. Mis worden opgedragen, waarbij alle leden tegenwoordig moeten zijn. Verder zal die dag in gezellig samen zijn worden doorgebracht, terwijl des avonds een lezing zal worden gehou den met lichtbeelden. NIEUWKUIJK.Meerdere malen reeds hebben we gelezen het vele leed door den watersnood in't begin van dit jaar veroorzaakt aan verscheidene dorpen, dat een herhaling hiervan wel over bodig is. rtpr Riik^midripipn 1T" -Hoewel ter leniging van den nood, der KiiKsmiaaeien weeriegd is en niet ontkend wordt, dat VPrr,nr7iakt dnnr Hp/pn ramn reeds bedroeg over de maand Maart f40 1 veroorzaakt door dezen ramp, reeds millioen, tegen f 35 8 millioen in Maart 1925 en een raming van f 38 1 m llioen. Van welke zijde wij dit maand cijfer benaderen, wij kunnen moeilijk anders dan tot een bevredigend resul taat komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in Maart 1926: 212; in Februari 1926:197; in Maart 1925; 204; in Januari tm Maart 1926: 615 en in Januari t m. Maart 1925: 61 mill. gld.de waarde van den uitvoer in Maart 1926: 143 in Februari 1926 130: in Maart 1925: 146; in Januari t m. Maart 1926: 395 en in Januari t.m Maart 1925: 423 mill. gld. Het saldo-invoer bedroeg in de maan den Januari t m Maart resp 83 6 67.7 en 69 2 mill gld.; totaal voor Januari t.m. Maart 1926: 220.4; voor Januari t.m. Maart 1925 188.6 mill, gld Men meldt ons, dat op de Do maniale mijn reeds aan ongeveer 150 mijnwerkers, onder wie verscheidene Duitschers, met 14 dagen, de dienst betrekking is opgezegd. Het verzoek van het hoofdbestuur van den Chr. Mijnwerkersbond om voor de ontslagen mijnwerkers der Domaniale mijn een wachtgeldregeling te treffen, heeft de directie dezer mijn afgewezen. Aneta seint uit Kotaradja, d.d 17 April: Een klewang-aanval te Oedjoeng Poelo, in het landschap Kloëet, op de marechaussée brigade van luitenant Batten werd afgeslagen. De vijand had 9 dooden. Onzerzijds werden licht gewond luitenant Batten, 3 marechaus- sées zwaar, 1 levensgevaarlijk, 2 licht en 1 onbeduidend gewond. De Javabode meldt: De begroo ting voorziet in de uitbreiding van inlandsch onderwijs met honderd tweedeklasscholen en 450 desascholen Voorts bevat zij een post voor oprich ting van een HBS. en een Algemeene Middelbare School te Malang. Het is nog niet zeker, of beide dit jaar in werking zullen zijn. Voorts een post van f 20 000 voor de oprichting van een Middelbare Technische-School, doch het is twijfelachtig of dit plan dit jaar kan worden doorgezet. Voor den dienst voor de volksge zondheid wordt twee ton uitgetrokken boven het gewoon accres ter bestrij ding van volksziekten. De instelling van een Medische Hoogeschool is verzekerd, die van een Landbouwhoogeschool staat nog niet vast Er wordt bij eene sluitende begroo ting een groote belasting-verlaging voorgesteld en een groot bedrag voor wegaanleg op Atjeh. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie, Daar schijnbaar enkele punten van m'n betoog, voorkomende in Uw blad van 11. Woensdag den heer van der Horst niet duidelijk waren, wil ik alsnog trachten daarop meer licht te werpen. Hij begint met te beweren, dat mijn stuk onvolledig was en geen doel had gehad, zoo ik vermeld had. dat de schoolcommissie een nader onderzoek zou instellen en dat naar dat advies gehandeld zou worden. (Dit laatste heb ik in het raadsverslag niet gelezen.) Ik zal echter bewijzen,, dat hij zich schromelijk vergist en absoluut on wetend is, aangaande dit punt, waarop hij met voorliefde gehamerd heeft. Opzet mijnerzijds om dat te verzwijgen is uitgesloten, omdat 't raadsverslag In uw blad stond. Waarom ik 't dan niet vermeld heb? In de eerste plaats, omdat verwijzing mijner aanvraag naar de Schoolcom missie in deze absoluut overbodig was 't Kind was immers al met 't wasch- water weggespoeld, toen de heer van der Horst de platen in den raad ver oordeelde In de tweede plaats is de Inspectie van het Lager Onderwijs 't aangewezen lichaam om in zoo'n geval te beslissen En die beslissing is al lang gevallen meer dan een jaar geleden. De heer van der Horst weet toch wel, dat 't leerplan wordt opgemaakt door 't hoofd der school en goedge keurd moet worden door B. en W. en de zaak zich heeft toegedragen, zooals ik in dit blad heb uiteengezet en tevens omdat wijselijk geen antwoord is gegeven op mijn vragen en uit eenzettingen over 't nut der platen en hun gebruik Maar hij begaat wederom een pae dagogischen blunder, als hij beweert, dat de deeltjes van Cremer „Samen op reis" gevoeglijk mijn aardrijkskundig onderwijs kunnen vervangen. Maar meneer 1 Dat meent U toch niet 1 Deze /eer/eesboekjes kunnen toch niet in de plaats gesteld worden van de nieuwere methodes voor aardrijks kundig onderwijs? Ik beschouw ze als een surrogaat daarvan, tenminste als ze gebruikt moeten worden, zooals U aangeeft. En U zult toch niet van me vergen, dat ik me met een surro gaat behelp, dat ik met een kruiwagen moet sjouwen waar anderen een auto ter hunner beschikking hebben? Nu begin ik werkelijk te gelooven, dat al uw ideëen op een onderwijskundig gebied antiek zijn. Is dat op ander gebied ook zoo? Werkt men in uw fabriek nog met els en pikdraad, span riem en likhout. Dan vind ik daar zeker nog de ouwerwetsche degelijk heid, tevredenheid en gemoedelijkheid. U doet dus niet mede aan den wedloop op machinaal terrein. U blijft bij 't oude en schaft U niet aan de beste machines en werktuigen om met succes te concurreeren, neen, om zelfs een menschwaardig bestaan te hebben. Maar ik moet wel rekening houden met de hoogere eischen, die tegen woordig èn aan 't intellect èn aan den eenvoudigen werkman gesteld worden. Want ook de kinderen die bij mij onderwijs ontvangen komen later in dezelfde maatschappij en zullen ook moeten vechten voor hun bestaan. Daarom is 't beste niet goed genoeg om hun bekwaam te maken voor den struggle for live, die hun te wachten staat En ik sta alleen voor vier klassen mijnheer van der Horst. Ik moet toch al harder werken dan Iemand, die één klas voor zich heeft. U weet toch wel dat ambitie en ijver in den hoogsten graad van iemand geen dubbele persoonlijkheid kunnen maken. Daarom heb ik meer dan iemand anders hulpmiddelen noodig. Wil U bezuinigen, goed, uitstekend zelfs, maar bezuinig niet die armzalige paar honderd gulden op de leermid delen van de kinderen aan den Loon- schen Dijk. Hun ouders betalen ook hunne belasting en 't is toch niet meer dan billijk, dat zij er ook wat voor terug ontvangen. Jarenlang heeft wijk D trouw zijn belasting betaaldjaren lang is die belasting steeds verhoogd, maar ook jarenlang hebben ze tever geefs gewerkt, gewacht op eenig profijt hetzij verbetering van wegen, verlichting etc. Dat in den schoenfabrikant den on derwijzer niet meer spreekt is, hoewel treurig nog te begrijpen, maar dat de mensch daarin is ondergaan, is diep betreurenswaardig. Beleefd dankend voor de plaats ruimte A. VAN OVERSTEEG L. Dijk. DRUNEN. Door een technisch amb tenaar van 't Staatsboschbestuur,worden deze week de gemeente-gronden op nieuw opgemeten en geschat. Bij het laden van boomstammen in den tuin van den ZeerEerw. heer 5astoor, kwam een dezer terecht op het been van voerman C D. De man bekwam daarbij vrij ernstige kwets uren en moest met behulp van anderen naar huis worden vervoerd. Door alle schoenfabrieken in onze gemeente, wordt thans weer gebruik gemaakt van de vastgestelde overwerk- vergunning. Moge de drukke toestand bestendigd blijven. Zondagavond had nabij de R.K. <erk een aanrijding plaats tusschen 2 wielrijders, waarbij v. Dzoodanig kwam te vallen dat hij een bloedende hoofdwonde opliep. De man reed desondanks door, doch Kreeg even later een proces-verbaal wegens rijden zonder licht. Die had dus pech I Gisterenavond om 5 uur verga derde de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Bijen-bond in café Pulles. zeer veel met milde hand werd gege ven, mankeeren toch nog verscheidene duizenden guldens om te herstellen wat hier op zoo'n brute wijze werd ver nietigd. Niettegenstaande daarvoor dan ook aan de hiervoor destijds in ons dorp ehouden collecte ruimschoots werd bijgedragen, alsook aan de gehouden collecte in natura, werd door den Zeer Eerw. heer Pastoor dezer parochie en den Edelachtb. heer Burgemeester dezer gemeente het initiatief genomen eene uitvoering te doen geven waarop dan de ZeerEerw. heer P. Karse makers Pastoor te Dreumel, die ge durende de jaren 1910 1914 als ka pelaan in deze parochie was, een cau serie zou houden over zijn door den watersnood geteisterd dorp en dan eene collecte te houden voor zijne arme parochianen Zoo had dan j 1. Zondag dit gebeuren plaats in het vereenigingsgebouw al waar door onze harmonie „De Een dracht" en de Liedertafel „Oefening baart Kunst" de uitvoering werd ge geven en die zich dan ook hiervoor geheel belangloos beschikbaar hadden gesteld. Beide keeren, zoowel des namiddags voor de dames als des avonds voor de heeren, was de zaal tot in de uiterste hoekjes bezet hetgeen wel bewijst dat het aan sympathie onzer gemeente naren voor een dergelijk doel niet ont breekt en waarvan de initiatiefnemers dan ook aller eer hebben. Het programma werd beide keeren keurig afgewerkt en de welgekozen nummers onder leiding van hun direc teuren resp. de heeren F. HouëtenC. de Gouw, werden correct uitgevoerd. Hierna verkreeg de ZeerEerw. heer Karsemakers het woord tot het houden zijner bovengenoemde causerie. Spr. schetste in den breeden den noodtoestand vaa het zoo vreeselijk door den watersnood getroffen dorp Dreumel. Verschillende tafereelen hier van werden door hem verteld waarnaar het publiek dan ook in gespannen aandacht luisterde. Door den ZeerEerw. heer Pastoor van Beek alhier, werd een woord van dank gebracht aan het publiek voor de gulle bijdragen en hunne betoonde belangstelling alsmede aan de harmo nie en de liedertafel voor hunne mede werking tot het welslagen van dezen avond In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn in den tuin van den heer C. de Gouw, mandenmaker alhier, niet minder dan ruim honderd bessen- struiken uitgetrokken terwijl nog van 6 fruitboomen de takken werden afge scheurd en totaal vernield. Hoewel de politie ijverige nasporin gen doet en Zondagmorgen reeds twee vermoedelijke daders in verhoor nam, die later echter weer op vrije voeten werden gesteld, is het haar toch op heden naar we vernemen nog niet mogen gelukken de daders te vinden. Het onderzoek duurt echter voort. De heer J. v. d. L, die in het laatst der vorige week het ongeluk had zijn portefeuille te verliezen met ruim f 100 aan bankpapier, had Za terdagnamiddag het geluk deze door den eerlijken vinder de heer v. d L. uit Drunen terug te ontvangen. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond 7 uur hield de Landbouwvereeniging alhier een ledenvergadering bij een heer J. Treffers te Vrijhoeve Capelle onder voorzitterschap van den heer A. M. Rijken. De Voorzitter opende de ver gadering en heette de aanwezigen wel kom. inzonderheid den heer Tonkes Struif, zuivelconsulent te Breda, die op verzoek der vereeniging was overge komen om een lezing te houden over het nut eener controle-vereeniging. Hierbij memoreerde spreker hoe bij de laatst gehouden vergadering van de Coöperatieve Zuivelfabriek deze vraag naar voren was gebracht door den heer Millenaar en de Voorzitter van genoem de fabriek na eenige bespreking het wenschelijk achtte, dat het initiatief te dezer zake genomen werd door de landbouwvereeniging. Naar aanleiding hiervan zal deze aangelegenheid heden avond een punt van besprekjng uit maken. Ten zeerste wordt o'p prijs gesteld de bereidwilligheid van den referent voor dezen avond. Na afhan deling van punt 1 der agenda betref fende aankoop van granen en kunst meststoffen werd het woord gegeven aan den heer Tonkes Struif. De ge achte spreker vond het een verbijdend teeken, dat ook hier het initiatief was genomen om te geraken tot de oprich ting van een controle vereeniging. welke •verband houdt meteen fokvereeniging. Hierbij liet hij duidelijk uitkomen het j groote nut van eerste klasse fokdieren en zette tevens in den breede uiteen hoe gewichtig het voor de melkboeren is, wanneer men eerste klasse melkvee heeft zoowel uit een oogpunt van de hoeveelheid als de kwaliteit der af te leveren melk. Doch dit zou eerst dan uitkomen wanneer men in staat was de melkerij naar behooren te kunnen controleeren, omdat door de controle aan den dag zou moeten komen welk melkvee aangehouden en welk verkocht zou moeten worden Een en ander werd met cijfers aangetoond. Duidelijk werd uiteengezet hoever men hier achter stond bij andere deelen des lands. Wat de kosten betreft, die aan de oprichting eener zoodanige vereeniging zijn verbonden, deze behoeven niet als een bezwaar te worden beschouwd, terwijl het nut dat hierdoor verkregen kan worden ruimschoots opweegt tegen de te maken uitgaven. Naar schatting zouden de kosten f 4.— f 5 per koe bedragen, welk bedrag naar mate de toename van het aantal koeien zou dalen. Het vetgehalte bedraagt thans alhier gemiddeld 3.20. maar zou, wan neer eenmaal een dergelijke vereeniging was opgericht en alles naar behooren geschiedde zeer zeker stijgen, gezien de gunstige condities waarin men in deze streek verkeerde. Een goede en winstgevende veestapel zou hierdoor tot stand komen en spreker hoopte dan ook dat spoedig een dergelijke ver eeniging te dezer plaatse zou opgericht worden. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, terwijl de heer Millenaar een en ander uiteenzette omtrent den stand van stand van zaken te Genderen al waar een dergelijke vereeniging be stond. Hierna bedankte de Voorzitter den inleider voor zijn keurige lezing en sprak den wensch uit dat de nuttige wenken van dezen avond er toe moch ten leiden om spoedig een flinke con- trolevereeniging tot stand te brengen. Thans gaven zich staande de vergade ring een 16-tal leden op. Daar niemand meer iets had te vragen of in het midden te brengen werd de vergadering ge sloten en ging iedereen hoogst voldaan huiswaarts over dezen aangenamen en leerzamen avond. Aan het op Woensdag, 12 en Donderdag, 13 Mei (Hemelvaartdag) e k. te dezer plaatse te houden groot nationaal concours voor zang- en muziekvereenigingen, uitgeschreven door de gemengde zangvereeniging „Het Rozenknopje" ter viering van haar 15-jarig bestaan, nemen de volgende vereenigingen deel 1. Chr. Gemengde Zangver, „Looft den Heere" te Sprang in de vierde afd.2. Mannenkoor „Oefening baart Kunst" te Raamsdonkveer3. Dames koor „Onderling genoegen" te Wa genberg 4. Gemengde Zangver. „T.O G.I.D O," te Veen 5. Gemengde Zangver. „Laetitia" te Tilburg; 6. Ge mengde Zangver. „Onze vrije uren" te Drimmelen in de derde afd 7. Man nenkoor „Excelsior" te Almkerk8. Mannenkoor „De Volharding" teBabi- lonienbroek in de 2e afd.9. Fanfare gezelschap „Oefening baart Kennis* te Zevenbergschen Hoek in de tweede afd.; 10. Fanfaregezelschap „Wilhel- mina" te Dussen in de eerste afd. 11. Harmonie „Jongenscongregatie" te Drunen in de afd. uitmuntendheid; 12. Fanfaregezelschap „Cresendo" Nieu- wendijk in de eere-afdeeling en 13. Harmonie „De Eendracht" te Raams- donksveer eveneens in de eere-afd. Woensdag, 12 Mei zal van halfzeven tot acht uur een concert gegeven wor den door de Zangvereeniging „Het Rozenknopje", het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en de Christelijk Gemengde Zangver. „Hallelujah" te dezer plaatse, terwijl van 8 tot lluur geconcerteerd wordt door de Was- piksche Harmonie „Yolksvlijt en Volks vermaak" uit Waspik. Het slotconcert op Donderdagavond wordt gegeven door de Harmonie der „Sophia'sver- eeniging" uit Loonopzand. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. a.d. Loonschendijk Ds. Muller uit Enter. WASPIK. Gisteren werd het R.K. Wijkgebouw van het Wit Gele Kruis plechtig geopend en ingezegend. Voor den musicalen optocht der deelnemende vereenigingen aan het festival hebben zich 25 gardes d'hon- neurs aangemeld om den feestelijken stoet te begeleiden. Dank den ijver van den directeur, den weleerw. heer kapelaan Van Riel mag de H. Familie zich in een toe- nemenden bloei verheugen. Werd zij voor korten tijd door nauwelijks 100 eden bezocht, Zondag bedroeg dat in elk stadium kan Ab dijsiroop U helpen, door hare antiseptische, hoest- stillende eigenschappen. Neem daarom nog heden de bekende getal reeds meer dan het dubbele. RAAMSUONKSVEER. De school der Ned. Herv. Gem. zal met 2 lokalen worden uitgebreid. De collecte voor den Gerefor meerden Zendingsbond brachtruimfl76 op. Zondag zal alhier gecollecteerd worden in de Herv. kerk voor het ziekenhuisfonds. Naar wij vernemen zal de Rijver* eeniging Juliana dezen zomer een concours-hippique houdenvermoede lijk in de kermisweek. Van landbouwer L. geraakte een paard in den sloot. Na veel moeite ge lukte het met vele krachten het dier op het droge te brengen. Tot vaste afgevaardigde naar de Prov. vergaderingen van den C N W. Bond werd gekozen alhier G. Faro. Tot afgevaardigde naar de lan delijke vergadering van het ziekenfonds van dtn C. N. W. Bond te Utrecht a. s. Zaterdag te houden werd gekozen alhier C. Sneep. MADE. Bij onderhandsche aanbe steding is het timmerwerk van de te bouwen woning met schuur en stalling voor rekening van W. Prinse Gzn. gegund aan Gebr. Kessels, metselwerk aan A. Knoop en Zoon alhier. Men is alhier voornemens een vereeniging tot stand te brengen tot het aanwerven van contribueerende leden ten bate en steun voor de Christelijke Vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte waarvan de stichting is gevestigd te Haarlem en Heemstede. Daar het voor een liefderijk doel bestemd is hoopt men alhier vele leden te winnen. Gisteren werd in de algemeene vergadering tot in standhouding van het Varkensfonds het aftredend be stuurslid C. Jansen met 84 stemmen herkozen, terwijl op P. v. d. Made 24 stemmen werden uitgebracht. Het nieuwe kerkorgel, geleverd door de firma M. Spiering uit Dord recht in de Ned. Herv. Kerk alhier zal worden ingewijd op 25 April a.s. Zaterdag werd voor rekening van de kinderen Leijsen-Segers aan besteed het sloopen van hun woning en het opbouwen van een nieuw heerenhuis op die plaats. Laagste inschrijvers waren timmerwerk M v. d. Bogerd te Den Hout voor f 4200 en metselwerk Jos. Knoop alhier voor f6400, aan wien het werk is gegund. DUSSEN. Bij de aanbesteding van het metselwerk voor een nieuw te bouwen woning voor den heer S., werd het werk gegund aan den laagsten inschrijver L. v. d. Staak te Heusden voor f 1350. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 21 April '26. Zondag a.s om 12 uur v.m. houden de R.K. Werkliedenvereeniging en het R.K. Ziekenfonds de Algemeene Jaar vergadering in de zaal van den R.K. Gildenbond. De jaarverslagen en de periodieke verkiezingen zullen ge houden worden, terwijl nog pogingen aangewend zijn om een spreker voor deze belangrijke vergadering te krijgen. Zondagavond zal in de zaal van den R.K. Gildenbond optreden de heer J. Th. v. d. Laan, voorzitter van „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht met het onderwerp. Wat kunnen wij doen om onze gezondheid te bevor deren. De eerste H. Communie der7 jarige kinderen, die om de destijds heerschen- de mazelen is uitgesteld, zal thans naar wij vernemen geschieden op Woensdag 5 Mei a.s. Verschenen is het programma dat de R.K.Gymnastiek-VereenigingK G V. zal uitvoeren bij gelegenheid van haar lustrum op 1 en 2 Mei. a.s., terwijl Ingezonden Mededeelingen. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisjes 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2