flc ECHO VAN HEf MM In den Hoenderhof. uit de groote Hydroear, No. 33. Zaterdag 24 April '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. Broeden en opfokken. Herhaaldelijk blijven ons vragen be reiken, hoe het mogelijk is met succes ééndaagskuikens niet door een kloek uitgebroed, groot te krijgen. De meesten schrikken terug van het koopen van ééndaagskuikens, omdat zij meenen geen middel te bezitten, om het jonge goedje op een zekere manier te kunnen opfokken. We kunnen hierbij twee wegen volgen. Ie. de kuikens onderbrengen bij een kloek. 2e. de kuikens onderbrengen in of onder een kunstmoeder. Het eerste geval is voor den klein- liefhebber den aangewezen weg. Iemand die slechts 15 a 25 kuikens wenscht te fokken, kan deze 't voordeeligste bij een kloek plaatsen. Hoe gaat men daarbij te werk. Als men weet, dat men dan en dan b.v. over 8 dagen een 25-tal kuikens zal gezonden krijgen, ziet men uit naar een broedhen. Men zet het dier juist alsof men van plan was met 't beest zelf te broeden. Maakt een broednest klaar op een gunstig plaatsje, doet er 't noodige hooi en stroo in, legt er eenige kunst- of uit geschouwde broedeieren in en zet de kloek er op Het nest sluite men bij voorkeur goed af. Evenals het om 't uitbroeden van een stel eieren te doen was, wordt de kloek dagelijks gelucht om te eten, te drinken en zich te ont lasten. Zijn de eendaagskuikens in ons bezit, gearriveerd per post 't is 't eenige levende goed, dat als postpakket mag verzonden worden afgehaald of thuis bezorgd, dan wacht men den avonc af. Als 't goed donker is brengt men 't jonge goedje naar stiefmoeder, haalt er de eieren onder uit en stopt er heel kalm de kuikens voor in de plaats Laat de kloek een kloekend of knorrend geluid hooren, dan is de zaak in orde, ze licht zich een weinig en biedt alzoo de diertjes de noodige ruimte onder 't gevederte Laat de kloek het goedkeu rende geluid nog niet hooren, dan nog niet gevreesd, 't Kan in den komenden nacht best veranderen Kalm wachten we den volgenden dag af. 's Morgens nemen we de afsluiting weg en in 9 van de 10 gevallen komt moeder met de hongerige, levendige kuikentjes 't erf op gestapt. Treedt de kloek nog niet direct als goede moeder op door de kleintjes te roepen en voedsel te presenteeren, dan laat men de diertjes wat eten en drinken en plaatst ze daarna weer in hetzelfde hokje, goed afgesloten onder de kloek. Hoe don kerder, hoe beter. Slechts in een heel enkel geval behoeft men dit te doen. Gewoonlijk neemt moeder direct de kindertjes aan. Hebben we andermaal de kuikentjes eenige uren onder de kloek gelaten, dan probeert men nog eens met ze te laten uitloopen. 'tZijn uitzonderingen als daarna 't moederhart niet verteederd is. Vaak reeds namen we zelf en met ons vele anderen deze proef en steeds gelukt ze goed. Blijkt de kloek afkeerig, dan moet men met een ander probeeren. is 't aantal kuikens dat we betrekken grooter, dan moet men zijn toevlucht nemen tot een kunstmoeder. Deze zijn in verschillende vormen en afmetingen, volgens verschillende methodes, in den handel en kan men met een weinig vaardigheid zelf maken. Voor een klein aantal kuikens b.v. 25—50 stuks kan men zelfs volstaan met een warme kruik, liefst een van 3 k 5 Liter. Het onderste gedeelte der kruik wordt om wonden met een wollen lap, zoodat branden onmogelijk is. Het bovenste gedeelte blijft onbedekt. Over de kruik fabriceert men van een oude platte lampenkap of een ouden grooten deksel een scherm. Aan dat scherm hangt men tot den grond reikende lappen, die 't geheel als een grooten rok om- kleeden. Eenige insnijdingen in het doek geven de kuikens gelegenheid onder of uit het verwarmde gedeelte te kruipen. Men plaatst deze primitieve kunstmoeder liefst op een planken bodem, bedekt met kaf of fijn turf- strooisel Minstens tweemaal daags in 't begin driemaal vult men de kruik met, kokend water. We hebben zelf op deze wijze meermalen met groot succes kuikens opgefokt. Alle andere kunstmoeders te beschrijven is on mogelijk. De voornaamste zijn de ge wone carousel- en bak-kunstmoeders. Voor groote bedrijven worden de kachel-kunstmoeders en ook centrale leidingen gebruikt. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Vertroetelt uwe kuikens niet door ze te warm te plaatsen. 90° Fahrenheit bij 't begin is hoog genoeg. II. Geeft vanaf de eerste dagen hard voer, immers kippen zijn graaneters. III. Vergeet ook 't groenvoer niet het bevordert de spijsvertering en beengroei. VRAGENBORD. W. v. d. E., Rechtvaart, K. Een probaat middel tegen eier- pikken is alleen de kop afhakken. Wil men probeeren 't af te leeren, dan valt dit gewoonlijk tegen. Eierpikken is geen ziekte, doch eer. slechte gewoonte. De dieren worden er verzot op en de een leert het aan de andere. Het plaatsen van nesten tegen eier- pikkers waarbij de eieren wegvallen is het eenige middel om de eieren zelf te rapen. Zoo'n eierpikkersnest kan men zelf maken. Men kan de kop eener gevlochte bijenkorf nemen en daar een gat insnijden op 't diepste punt. Dezen nest plaatst men passend in een kist, zoodat het ei wegvalt en de kip het niet bereiken kan Ook kan men door een nest met dubbelen bodem te maken de eieren weg doen rollen. Den bovensten bodem maakt men van twee schuine plankjes, die in 't midden minstens 5 cM. van elkaar blijven. Onder deze spleet, op den ondersten bodem maakt men een kussentje van papier, waarop het ei valt om daarna weg te rollen. De afstand tusschen le en 2e bodem dient pl.m. 6 cM. te zijn. Zoo ge geen raad er mee weet, komt ge maar eens bij me aan, dan kan ik U de zaak duidelijk maken. Een paar plankjes, een zaag, hamer en 'n paar spijkers en de zaak is te redden. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. Volgende week komen de eerste Deensche Wit Leghorn kuikens, Wit Wyand kuikens en Ancona kuikens de nieuwste vinding op gebied van kunstmatig broeden. Capaciteit 1500 tot 15000 eieren. Bestel t ij d i g uwe Eendags- kuikens van bovengenoemde rassen. Eerste uitkomst .totaal uitverkocht. Elke week nieuwe uitkomsten. Kuikens 65-80 ct. per stuk. Ook eenige kloeken met kuikens bij tijdige bestelling. Broedeieren. Deensche Wit Legh. 20-40 ct.. W. Wyand. 25-40 ct., Ancona's 20 ct. Engelsche W. Legh. (Tentoonstellingstype) 50 ct.. Fokkerij en broedinrichting dagelijks te bezichtigen. Fokkerij,,Het Witte Nuthoen" J. TUERLINGS. BUITENLAND. Uit Brussel wordt gemeld Bij een betooging der arbeiders te La Louviere welke door verschillende afgevaardigden en senatoren werd bij gewoond is een pop Mussolini voor stellende, gekleed als zwarthemd, ver brand. De Belgische minister van binnen- landsche zaken heeft terstond een onderzoek gelast en de desbetreffende overheidspersonen ter verantwoording geroepen. De Belgische regeering heeft den Italiaanschen gezant haar leedwezen over deze betooging, die volgens haar door jongelieden op touw is gezet, betuigd. Mgr. Nolens zal waarschijnlijk Algemeen Voorzitter worden van de as. Internationale Arbeidsconferentie te Genève. De onderhandelingen in Marokko met Abdel-Krim vorderen goed. De vermiste Portugeesche vliegers die met een watervliegtuig naar de Azoren vlogen, zijn terecht. In de Belgische Kamer is een hevig debat gevoerd over de nieuwe Militiewet. Er gaan geruchten dat de prins van Wales zich zou verloven met prinses Beatrix van Spanje. Degenen die invoerrechten hebben verlangd om de Engelsche nijverheid te beveiligen tegen buitenlandsche me dedinging, toonen zich voldaan over de cijfers, die aan het lagerhuis zijn verstrekt door Sir Philip Cunlife Lister, den voorzitter van het departement van handel, omtrent de werking der bevei ligende rechten. De invoer van muziekinstrumenten is volgens de waarde van 301 847 p. st. in het eerste kwartaal van 1925 gedaald tot 77.337 p. st. in het eerste kwartaal van dit jaar. De achteruitgang in den invoer van auto's is nog belangrijker. De waarde der 7531 auto's in het eerste kwartaal van 1925 ingevoerd, bedroeg 1.386.798 p. st., terwijl in het eerste kwartaal van dit jaar 2669 auto's werden ingevoerd ter waarde van 459.042 p. st. Ingezonden Mededeeiingen. Overwerkte Zenuwen lebben in de Eerste plaats een Kalmee rend en Zenuwsterkend middel noodig. Mijnhardt's ZenuwtabletteH geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Het legerbestuur bericht nader, dat bij den jongsten aanval in Atjeh de vijand elf dooden had. De toestand van onze gewonden is bevredigend. De militaire commandant van Atjeh, generaal Mazee, heeft aan het Soer. Handelsblad verklaard, dat de overval in Troemon een naspel was van dien in Bakongan, alwaar de be lasting in 1925 het hoogste was van geheel Atjeh. hoewel Bakongan zeer armelijk is. Ook werd arbeid ten be hoeve van de waterleiding van de bevolking gevorderd buiten de. afge kochte heerendiensten. De hoofden- verzuimden besprekingen te houden met de bevolking. Bovendien is alle arbeid aan de waterleiding nutteloos gebleken door een verkeerd ontwerp, waardoor een gunstige verzetsbodem ontstond, waarvan de verzetsleider Angkasah gebruik heeft gemaakt? Ten einde een keuze te kunnen doen tusschen den bouw van een nieuw stadhuis aan het Spui en ver bouw van het thans bestaande stellen B. en W. van 's Gravenhage den Gemeenteraad voor door de architec ten dr. Berlage en J. Limburg twee voor-ontwerpen te laten maken. Wij lezen in de (anti rev.) „Rot terdammer" Minister Vandervelde heeft in Bel gië uitdrukkelijk vastgesteld, dat er geen sprake zijn kan van vermindering der oorlogssterkte. In weerwil van de moeilijke finan- cieele positie van Belgie. Op de begrooting voor 1925 was toegestaan gewone legeruitgaven frs. 593.075 034 buitengewone uitgaven frs 136 253.000, kosten bezettingsleger frs 107.263.552 (door Duitschland te vergoeden) gendarmerie frs. 72.264.500. De sociaal democraten bezuinigen volgens hunne verklaringen bij voorkeur gaarne op militaire uitgaven en zoo zag de begrooting voor 1926 na de bezuinigingen er uit als volgt gewone legeruitgaven frs. 572.216 378 buitengewone uitgaven frs. 89 803.255, kosten bezettingsleger frs. 122 500.000 (te betalen uit de schadeloosstelling van Duitschland), gendarmerie frs. 72 907.000. Het blijft in het mede door de sociaal—democraten geregeerde België toch altijd na de «bezuiniging" nog 'n slordige 857 millioen francs vragen want of nu de f 122.500.000 voor het bezettingsleger door België of Duitsch land betaald worden, verandert aan het w(zen der zaak niets. Ingezonden Mededeeiingen. BERICHT. Bij Griep en Influenza werken „Mijnhardt's Sanapirintabletten" mede tot een spoedig herstel Een V.D.-telegram meldt: De commissaris-generaal van den Volkenbond Mr. Zimmerman, die als gast der regeeringen te Belgrado en Boekarest voordrachten hield over Oostenrijks herstel is te Weenen teruggekeerd. Hij werd o a. door de koningen van Joego Slavië en Roemenië ontvangen. Het Roemeensche vorstenpaar bood hem een banket aan. De koning van Joego Slavië verleende hem het groot kruis der Sav^-orde en de koning van Roemenië schonk hem het grootkruis der Roemeensche kroonorde. Het jaarverslag der Anton Jur- gens Vereenigde Fabrieken over 1925 is verschenen. De algemeene toon van het verslag is vrij gunstig en op bijna alle mark ten werden betere resultaten behaald. De directie deelt voorts mede dat zij berust in de gerechtelijke beslis sing inzake de dividendbetaling over voorafgaande jaren, doch zij moet daardoor van dividendbetaling op de gewone aandeelen over 1925 afzien. Met commissarissen, directeuren en beambten is in verband met boven bedoelde uitspraak een regeling ge troffen, waarbij zij afstand doen van alle aanspraken op tantièmes over 1923 en 1924 alsook over 1925 tegen ont vangst van een totaal bedrag van f 900000. Het batig saldo der inkomstenreke ning bedraagt f 14 820 910 (v. j. f 13.958.268). Hiervan gaat op nieuwe rekening over f 8 730 065. De uitkee- ring van interim dividenden op de preferente aandeelen wordt tegen 1 Augustus in uitzicht gesteld. Naar het Bat. Nieuwsblad ver neemt, worden met spoed zestien bri gades marechaussee uit Java, als aan vulling van de troepenmacht in Atjeh, daarheen gezonden. Die grootere troepenmacht wordt noodzakelijk geacht om ruggesteun te verleenen bij de actie der kleinere marechausseepatrouilles. Bij de inschrijving op ten hoogste f35 millioen Nederlandsch schatkist papier werd ingeschreven f 59.7 miljoen en toegewezen f34.3 millioen. (Oec. en fin. med.). In het eerste kwartaal hebben de Nederlandsche spoorwegen f871.000 meer ontvangen dan verleden jaar. (Oec. en fin. mpd.) Het Nederlandsch corresponden tiebureau in Den Haag meldt: Daar bij den minister van oorlog, minister van marine ad interim, bezwa ren zijn gerezen terzake van de voor bereiding van de instelling van een departement van landsverdediging, heeft deze bewindsman gemeend, zijn ontslagaanvrage te moeten indienen bij de Koningin. H.M. heeft dit ontslag aanvaard en tot minister van oorlog benoemd den heer J. M J. H. Lambooy, oud-minister van oorlog. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 April 1926. Verkoop van de Emmabloem op Zondag 25 April Morgen, Zondag 25 April, zullen hier in Waalwijk weer de bekende Emmabloempjes verkocht worden, ten bate van de Tuberculosebestrijding. Wij vestigen er speciaal de aandacht op dat het batig saldo van dezen ver koop ten goede komt aan de plaatse- lijke T.B C.-patiënten en en aan de Sanatoria. Geef daarom allen zoo ruim mogelijk. Wij weten dat er reeds veel en dikwijls van U gevraagd wordt. Het geven is een sleur geworden, een gewoonte. Men geeft dikwijls voor een of ander doel om er zich af te maken. Laat dat morgen niet zoo zijn. Laat morgen Waalwijk een schitterend figuur maken in de rij van alle plaatsen waar gelijktijdig het bloempje voor de arme Tuberculosepatiënten verkocht wordt Overal om ons heen getuigen de geu rende lentebloemen en de bloelende boomgaarden van Herwonnen Levens kracht. Dat morgen dan ook de mantels en de jassen in onze plaats schitteren van het paars en geel, de kleuren van het sympathieke bloempje, om te ge tuigen van de liefde en het medege voel dat gij hebt met Uw lijdende fnedemenschen. Geeft allen, wat gij geven kunt. Donderdagavond had in de zaal van den R K. Gildenbond eene alge meene vergadering plaats van de Boe renleenbank. Tegen half negen opende de Voor zitter, de heer A. J. van Heijst, de vergadering met den chr. groet, heette de aanwezigen welkom en drukte er zijn spijt over uit dat zoo weinig leden waren opgekomen om deze belangrijke vergadering bij te wonen. Volgens het reglement kunnen, wanneer niet meer dan de helft van de leden aanwezig zijn, geen besluiten worden genomen zoodat thans alleen de punten 1, 7 en 8 van de agenda, n I. opening en voor lezing van de notulen, rondvraag en sluiting kunnen worden behandeld. Binnenkort zal de afdeeling weer in een algemeene vergadering bijeenko men en dan kan de agenda afgehan deld worden ongeacht het aantal aan wezigen leden. Hij hoopt dan dat alle leden ter vergadering zullen komen wijl dan ook de contributie zal worden geïnd, ver slag en rekening en verantwoording van de Paardenverzekering worden uit gebracht en een bestuursverkiezing moet plaats hebben. Tenslotte moet hij mededeelen dat de Eerw. adviseur verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering werden daarna voorgelezen en onver anderd goedgekeurd en vasigesteld. Bij de rondvraag deelde de kassier mede, dat hij. wegens verbouwing aan zijn huis tijdelijk Dinsdag en Vrijdag avond zitting zal houden ten huize var. mej. wed. Schonk, waarna de verga dering werd gesloten. Naar aanleiding van onze be schouwing omtrent de Veemarkt alhier is door het bestuur van „Waalwijks Belang" het initiatief genomen tot eene bespreking te dezer zake. Eene ver gadering is belegd op a.s. Donderdag morgen en daartoe zijn uitgenoodigd 't gemeentebestuur van Waalwijk, de Landbouw- en Boerenbonden alhier en van de aangrenzende gemeenten. Het doel is van gedachten te wisselen over deze aangelegenheid, die geacht kan worden een belang te zijn voor onze gemeente, maar niet minder voor deze streek. A.s. Dinsdagavond zal de jaar vergadering gehouden worden van 't bestuur van het Operatiekamerionds met de Commissie van Toezicht den ZeerEerw. heer Pastpor en den E Achtb. heer Burgemeester. A.s. Maandag 26 dezer, ten 8 uur zal de RK. Werkliedenvereeniging eene buitengewone ledenvergadering houden, waarbij Harmonie en Tooneel- vereeniging hare medewerking zullen verleenen. Behalve een openingswoord van den voorzitter en een bespreking van 't 25- jarig bestaan der vereeniging op 13 Mei a.s staan op 't programma een drietal mooie nummers der harmonie en de klucht in een bedrijf, „Moppie als Kindermeid". Den leden wacht dus een prettige avond. De verbouwing van het winkel huis van den heer Jos. Verheijden, Hoogeinde alhier, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Kooien alhier. Weggeldkaarten. De Ontvanger der Dir. Bel. enz. alhier deelt ons inede, dat dezer dagen de beschrijvigsbiljetten voor het Weg geld dienst 1926/'27 zullen worden rondgebracht en dat de Rij-kaarten ten zijnen kantore kunnen worden afge haald op 26 April en volgende dagen, uitsluitend van 912 uur, en niet op den 30sten April. Evenals vorige jaren worden belang hebbenden verzocht, deze biljetten thuis in te vullen, althans te ondertee kenen, opdat liet afhalen der rijkaarten >1 is half werk, indien V Ce een goede püp I koopt en niet tevens I een pakje een geregeld verloop zal kunnen heb ben. Waar het meerendeel der gevraagde rijkaarten rijwielen betreft, wordt nog eens nadrukkelijk verzocht, in te vul len: heeren of dames rijwiel, merk en nummer, zooals dat op het rywiel, en niet zooals dat op de oude'kaart staat. Blanco beschrijvingsbiljetten zijn ten kantore op aanvrage verkrijgbaar. Naar wij vernemen is na eene bespreking tusschen afgevaardigden van 't bestuur van den Ned. R K. Bond van Schoenfabrikanten (Vesters en Denteneer) en afgevaardigden van den R K. Wekmeestersbond (Ter Horst, Peeters en Koster) 11. Zaterdag te Tilburg gehouden, volkomen overeen- stemming bereikt terzake de wijzigingen in 't collectief contract met de Werk meesters in de schoenindustrie, zoodat de goedkeuring en onderteekening van 't contract weldra kunnen worden tege moet gezien. Naar het bureau van Militaire Zaken ons mededeelt, zijn door den Keuringsraad, welke voor deze ge meente Woensdag en Donderdag heeft zitting gehouden, van het aantal inge- schrevenen dat zich voor de keuring heeft aangemeld, 47 voorgoed onge schikt, 2 voorloopig ongeschikt en 36 geschikt bevonden. Van de drie ingeschrevenen welke een vorig jaar voorloopig ongeschikt werden bevonden zijn er thans twee geschikt en een ongeschikt bevonden. Wij herinneren er onze lezers aan dat met ingang van 1 Mei de nieuw vastgestelde keurloonen in werking zullen treden. Het tarief zal dan zijn Paard en rund f4.—. Veulen, kalf en varken f2.—. Nuchter kalf en schaap f0.50. Geit f 0.25. Voor ingevoerd vleesch per 25 K.G. of gedeelte daarvan 75 ct. Zaterdag 8 Mei zullen vanuit deze gemeente ruim 300 pelgrims naar het genadeoord van O. L. Vr. van Handel vertrekken. De reis zal geschieden met een extra tram. Nu zes jaar geleden werd deze processie het eerst ondernomen door 6 personen. Het waren toen de heeren v. d. Velden, A. Schalken en J. Verschure die het initiatief namen om jaarlijks een geregelde processie te doen houden. Een bestuur, bestaande uit de oprichters met de heeren Th. de Peffer, M. Bijnen, C. v. d. Velden en C. v. d. Broek, is steeds actief geweest, wat wel blijkt uit het feit dat men een vorig jaar reeds met 170 pelgrims het genadeoord ging bezoeken en thans al met meer dan driehonderd. In de plechtige Hoogmis zal het nieuwe vaandel, dat thans in de vitrine van den heer J. Marks is tentoongesteld, worden gewijd. In een vorig nummer hebben wij medegedeeld dat het bestuur van de N V. Schoen- en Lederjaarbeurs te Am sterdam een enquête onder de aan deelhouders heeft ingesteld, om hun meening te weten over de al of niet noodzakelijkheid of wenschelijkheid van het houden van een beurs in 't a.s. najaar. Wij vernemen thans dat een groote meerderheid zich uitgesproken heeft voor het nlet-houden der beurs in dit jaar. Officieel is dit echter niet, maar mocht 't juist zijn, dan vreezen wij voor dit instituut ook in de toekomst. NIEUWKUIJK. Dinsdag j.I. hield het schuttersgezelschap „St. Joris", gevestigd in het café van den heer A. Merkx, zijn jaarlijkschen teerdag. Des morgens verzamelden de leden zich in bovengenoemd café en trokken vandaar na opstelling van den stoet kerkwaarts, alwaar ten 9 uur eene H. Mis werd opgedragen voor de levende en overleden leden der ver eeniging. Voorop in den stoet, gezeten te paard, rijdt de standaarddrager, ma noeuvreerend van den eenen kant der straat naar den anderen ter vrijmaking van den weg. Onmiddellijk daarachter volgt de tamboer die al roffelend er 'n fikschen pas inhoudt. Hierachter ziet

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5