OE ECHO (AM HEI ZUIDEN „BET WITfniOTHOEN" Siroohoeden In den Hoenderhof. Zomer 1926. Leensehe Wit Leghorns £neonas Eng. W. Legh. W. Wyand. Firma J Hoendervangers Xo. 35. Zaterdag 1 MJei '26. 40e Jrg. TWEEDE BLAD. KUIKENS OPFOKKEN. Kuikens opfokken is en blijft een aantrekkelijke liefhebberij. Maar met deze liefhebberij gaat het als met alle andere liefhebberijen, er worden zoo vaak fouten begaan, juist tengevolge van te groote liefhebberij. In een onzer voorgaande artikels wezen we er reeds op en we moeten 't thans weer herhalen de kuikens worden gemakkelijker te goed dan te kort gedaan. Men loopt vanaf den eersten dag met voer alsof men met veel te geven de zaak forcee- ren kan en slechts 't tegendeel is waar, men kan er niets mee doen dan de zaak verbrodden. Weinig in eens, doch dat meermalen per dag, is de eenige goede methode, zoo we de diertjes aange maakt voedsel voorzetten. Gebruiken we de droogvoermethode, dan behoeven we van dat te veel in eens niet bang te zijn. Velen durven echter deze methode nog niet uit te voeren. Ze meenen dat de diertjes er in het begin niet genoeg van eten, dat ze uit zichzelf er niet aangaan, enz. enz. Een eenvoudige proefneming echter leert, dat deze|ver- m'oedens niet de minste waarheid be vatten. Zet. men de diertjes een droog voerbakje voor, dan beginnen ze er ge woonlijk direct van te pikken. Dat ze in 't begin geen massa's gebruiken, be hoeft niet te verwonderen. De kuiken maagjes zijn er te klein voor om veel te kunnen plaatsen. Langzamerhand eten de diertjes er meer van en juist het eigenaardige is en blijft: van het droog voer eten ze niet te veel. Ge bruikt men een goed droogvoer, dan behoeft men ook niet bang te zijn voor de zoo gevreesde sterfte onder de kui kens, waaraan bij andere voedingswijze vaak zoo vele slachtoffers vallen. Geldt het steeds, ook hier is 't weel een zeer voornaam punt: weest zinde lijk. Zindelijk, ook op het eet- en drink- gerief. Daarom geen droogvoer toe dienen in open bakjes, waarin de dier tjes kunnen gaan staan en de boel be vuilen, doch alleen in dc zoogenaam de kuiken-droogvoer-bakjes, welke de beestjes alleen gelegenheid geven met het kopje door een ronde opening het voer op te pikken en die alle be- loopen en bemorsen van voedsel voor komen. We spraken nog geen fokkers van 't jaar, of ze waren uiterst tevre den over de droog-opfokvoermethode. Naast een goed opfokvoer en graan- voer, behoeft men dan niets bij te ge ven dan frisch en versch groenvoer. Ook daaraan ontbreekt het vaak. En met een kleine moeite, met een weinig op offering kan daar iedereen voor zor gen. Heeft men zelf geen tuin om sla, spinazie, keeltjes, gras of iets derge lijks te kweeken, dan helpt ons de groenteboer voor een paar centen wel uit den-nood. Een buitenwegje in de buurt van onze woning, presenteert ons vaak nog 't beste uit het beste, n.l. de kleine witte steenklaver, die overal, zelfs nog op de dorste plaatsen groeit en een groenvoer levert van prima kwa liteit. Zuiver, helder, frisch water is voldoende als gèregelden drank. Kun nen we niet den geheelen dag door onze kuikens controleeren,dan vooral niet beginnen met volle melk, daar deze vooral in de buitenlucht zeer snel ver zuil rt en verzuurde melk ingewands ziekten en diarrhee veroorzaakt. Kar nemelk is in zoo'n geval veel beter en tevens goedkooper. Kan men voortdu rend met de beestjes bezig zijn, zoodat men streng kan waken tegen het vuil worden der drinkbakjes en 't verzuren van den melk, zoo is en blijft natuurlijk melk een uitstekend voer. Zoo nu en dan een kleine versnapering als b.v. een oud stukje kaas, goed fijn gebro ken^ een handje vol garnalen in de hand fijn gewreven; eenige tafelvet- restjes, die we anders hond of kat voor gooien doen de beestjes levendig, be weeglijk en tierig blijven. En 'tis juist voor veel beweging, veel loopen, krab ben en vliegen, dat wij moeten zorgen. Hoe meer ze in beweging®zijn, hoe beter. Een kuiken dat stil staat of zit geeft blijk niet gezond te zijn. 'tBe- weeglijkste troepje is doorgaans het gezondst. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Zorgt voor een lossen, zanderi- gen kuikenbodem of geeft hun een goe de laag kaf of strooisel, waarin ge het hardvoer onderharkt. De kuikens moe ten dan zoeken naar een graantje. II. Raapt de eieren dagelijks, an ders hebt ge in dezen tijd al kans aan- gebroede eieren te leveren. II. Behandelt een broedsche kip zóó, dat de leglust weer spoedig wordt opgewekt. Niet onderdompelen in wa ter, doch in de nabijheid van den haan en de kippen in een hokje opsluiten en goed voorzien van eten en drinken. VRAGENBORD. J.K. te K. Het onregelmatig uitko men der kuikens kan nergens anders aan liggen, dan aan het te veel eieren onder een kloek leggen, zoodat de eie ren niet vanaf den beginnen goed aan- gebroed zijn, of aan 't nemen van eieren van te 'ouden datum. Oude eieren ko men merkbaar later uit dan versche. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. Den mooisten tijd voor 't broeden van lichte rassenS levert U broedeieren van geimporteerde sierlijk nut-type, vroeg legrijp, hooge leg-capaciteit, zeer gehard. legsters van vele groote eieren. met de hoogste lauweren bekroond. (Sporttype). een nut-sport-combinatie, door een ieder geroemd. Broedeieren van 20—50 cent per stuk. Hooge bevruchting gegarandeerd. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Mei.) Nadruk verboden. Ons vee is naar buiten, uit den vaak bedompten stal naar de heerlijke fris- sche wei gegaan, waar het volop kan genieten van lucht en licht en beweging. Een staltijd van eenige maanden werkt niet gunstig, ook al is de stal ingericht, zooveel mogelijk, naar de eischen der hygiëne. Maar in menigen stal laat de inrichting nog veel te wenschen over, waardoor niet alleen de gezondheids toestand der dieren lijdt, maar ook de melkproductie en de kwaliteit der melk. Nu het vee uit den stal is, over- wege de boer eens of hij in zijn stal geen verbetering dient aan te brengen, misschien wel een geheel nieuwe dient te bouwen. Wij herinneren, dat men daarbij gratis advies kan ontvangen, 't zij van de Commissie tot stalverbe- tering, als die ook in Uw provincie bestaat, of anders van het Instituut voor Werktuigen en Gebouwen te Wageningen. Het Bestuur Uwer plaat selijke landbouwvereeniging kan LJ zeer zeker hierbij den weg wijzen. Wij zagen dit voorjaar weer verschil lende fouten maken bij de bemesting van het weiland. Midden April b v. werd nog stalmest op het land gebracht, dit is te laat, om er een flinke werking direct van te verwachten. Men wachtte te lang met het uitstrooien, of ook kwam de kettingegge of het sleepen te lang na het uitstrooien. Men ziet er later groote brokken en droge kluiten, de lichitoetreding wordt belemmerd, er gaat stikstof de lucht in, en de uitge droogde mest werkt heelemaal niet. Vroeger uitstrooien en een regelmatiger verspreiden is zeer gewenscht. En dan bedenke men nog, dat stikstof en kali misschien voldoende in den stalmest gegeven worden, maar dat een extra phosphorzuur bemesting waarschijnlijk wel rendabel zal zijn Waarom wordt nog door velen stalmest met veel stroo er in op het grasland gebracht Dat stroo heeft toch een veel grootere verkoop dan mestwaarde In stroo zit weinig plantenvoedsel, en boven op den grond verteert het zeer langzaam. En het geeft om het te verwijderen weer werk. Misschien zegt iemand: het beschut toch het gras tegen de vorst. Dat is zooveler meening. Maar is het nu werkelijk aan te nemen, dat die enkele stroospiertjes een beschut- tenden invloed uitoefenen Geloove wie het wil, maar wij doen het niet. Wij prefereeren 's nachts een warmer bedekking. Met den wintertijd zijn ook de cur sussen voor boerenjongens gesloten, velen brachten weer een diploma van cursus of wel van de Winterschool mee naar huis. Laten zij het geleerde vooral onderhouden door bestudeering van leerboek en vakblad, en vooral wat zij geleerd hebben trachten in toepassing te brengen. Na de jongens krijgen de meisjes een beurt. In den zomer kunnen zij het wel wachten een landbouwhuishoudcursus bij te wonen. Helaas zijn er nog weinige van zoo danige cursussen en ontbreken daartoe nog de noodige leerkrachten. Maar wij hopen, dat waar zoo'n gelegenheid bestaat, onze jeugdige toekomstige boerinnetjes er ook van zullen profi teered Tegen een uurtje op een fiets moet men niet opzien, dat doet men immers ook niet, waar het een pretje of een feestje geldt. De meisjes mogen bij de jongens niet ten achteren staan Nu noemen wij reeds achterlijk een jongen boer, die geen cursus of winterschool gevolgd heeft, over eenige jaren zal men hetzelfde van de boerenmeisjes zeggen. In den tuin: Uw doperwtjes en peu len groeien flink, hoop ik, en ge hebt er rijen bij gezet, maar help de plant nu ook om er tegen aan te komen en zich vast te grijpen. Eerst echter hebt gij gewied, anders wordt straks het onkruid de baas, en is dit geschied, dan drukt gij met de hand of met den schoffel er wat aarde tegen aan. Zorg, dat de erwten in wat schuine richting tegen de rijzen komen en niet plat op den grond komen te liggen. Aanaarden beschermt tegen windvlagen en bevor dert ook de groei. Bruine boonen kunnen gelegd worden, half Mei moet dit geschied zijn 2 boontjes bij elkaar, plusminus 2 c.M. diep, op afstand van la l'/2 voet. Men kan ze leggen op verloren hoekjes en daar, waar in den regel iets anders niet wil groeien. Evenwelvoor een goede standplaats en een behoorlijke bemesting toont ook de bruine boon zich dankbaar. Begin Mei zaait of legt men het bie tenzaad, dit is de beste tijd, bij vroe ger zaaien gaan de bieten licht door schieten en zaait men later, dan blijven de bieten klein. Niet te dicht bij elkaar, in de rij, de zaadjes op afstand van 9 a 10 c.M. Bieten vragen onder verteer den mest een diep gespitten grond. Dun uw wortelbed uit, geen wortelbed staat direct regelmatig. Elk worteltje moet op zich zelf staan, 3 a 4 c.M. van elkaar, of zelfs 5 a 6 c.M., als men grootere wil oogsten. Paardenwor- telen moeten nog ruimer staan. Dun voorzichtig, trek geen plantjes los. Druk bij het werk de aarde wat aan, vooral op hooge grondenZoo ongeveer 9 10 Mei kunt ge al wat stoksnij- en spercie- of slaboontjes leggen. Maar niet alles in eens, en vooral niet als het weer nat en guur is De boon moet met warmte den grond uit. Plaats de stokken op een Meter afstand, leg bij eiken stok 6 a 7 snijboonen, van de andere een paar meer. Voor de slaboonen kunnen ook, als bij erwten, rijzen in plaats van stokken gebruikt worden. In denzelfden tijd legge men ook een deel stam- boontjes, deze geven altoos eerder vrucht dan de stokboon. Bij warm weer kan thans postelein gezaaid wor den, niet diep. het zaad even doorhar- ken, het bed met een platte schop of plankje aanplakken, en dan nat gieten, bij scherpe zon bedekken met een mat Zaai wat dik, om vorming van dikke stengels te voorkomen. Postelein op den kouden grond geteeld, is altoos min of meer zuur van smaak. Wie daar niet van houdt, zaaie onder glas PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 30 April 1926. Operatiefonds. Jaarbijdrage Personeel „Hollandia", Waalwijk f 641.85 Op 'toogenblik van een 7 tal fabrie ken, enz. in totaal reeds f 1506. Wie volgt Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana wappert van de officieele gebouwen de nationale driekleur en hebben de schoolkinde ren hedenmiddag vrijaf. De Harmonie „St. Crispijn" zal а.s. Zondag van 121 /4 l'/a uur een Matinée geven op d^ ktosk op de Markt met het volgende program 1. L'Enfant de Troupe, Marche Militaire, A. Barbe. 2. Procida, Ouverture, F. Andrieu. 3. Eola, Valse roumaine, Jos. Kessels. 4. L'Union fait la Force, Ouverture, L. Canivez. 5. Floréal, Ouverture, F. Andrieu. Genêve, Marche, F. Andrieu. Woensdagavond ten 8 uur had in de achterzaal van het Hotel Ver- wiel eene algemeene vergadering plaats van de R.K. Middenstandsver- eeniging. Ongeveer kwart over acht uur opende de Voorzitter de vergadering, heette de leden welkom en verheugde er zich over dat zoovele leden ter ver gadering zijn gekomen. Na eenige mededeelingen betreffende het Hoofdbestuur, stelde hij aan de ordebespreking vliegende winkels. Algemeen was men van gevoelen dat de vliegende winkels de bestaande winkeliers die voor zware lasten zit ten, groote schade berokkenen en daarom alles moet worden gedaan om deze te weren. Echter, oplossing daarvan is zeer moeilijk. De Eerw. adviseur gaf in overwe ging aan den raad een schrijven te richten waarin wordt verzocht een belasting in het leven te willen roepen op de vliegende winkels. Hij meent dat in Tilburg in de vergunnings verordening een formule is opgenomen waardoor het optreden van vliegende winkels wordt bemoeilijkt. De heer R. van Mil meent dat de kwestie gemakkelijk zou zijn op te lossen indien de houders van zalen en lokalen deze niet meer willen verhu ren. In meerdere plaatsen hebben de Middenstandsvereenigingen met de zaalhouders een dergelijke overeen komst gesloten. De heer Chr. Klerks zou over deze kwestie inlichtingen willen inwinnen bij het Hoofdbestuur en den rechts kundigen adviseur. Intusschen zou ook in Tilburg om inlichtingen gevraagd kunnen worden. De heer W. van Heesch wijst er op dat er veel moeilijkheden aan verbon den zijn om tot een oplossing van deze kwestie te komen. Uit het oog mag niet worden verloren dat het een standskwestie, een standsbelang is en het groote publiek over het algemeen genomen niet geneigd zal zijn in deze met de Middenstanders samen te werken. Enkele leden waren van meening dat vliegende winkels en z.g. verkoo- pingen voor velen nadeelig zijn. In den regel worden er door het groote publiek zaken gekocht die men niet noodig heeft, om niet te zeggen dat er dik- wijls artikelen worden gekocht die blijken geen waarde meer te hebben doordat ze geheel zijn versleten. Er schuilt in de vliegende winkels meer gevaar dan oppervtakkig wordt gedacht. Na nog eenige bespreking wordt besloten bij het Hoofdbestuur inlich tingen in te winnen aisook in Tilburg. Bespreking Autobusdienst mocht zich in aller belangstelling verheugen. Door den heer Verkade wordt deze kwestie nader toegelicht. In opdracht van eene Commissie die dit vraagstuk in studie heeft genomen, heeft hij bij verschillende houders van auto bussen er op aangedrongen een dienst te organiseeren tusschen Waal wijk en het Land van Heusden en Altena. Geen enkele autobus onderne ming was daarvoor te vinden wijl men de overtuiging had dat deze niet ren- deerend is te maken. Een onderneming, de firma Fursters te Wijk, was genegen mits een subsidie zou worden verleend van f 10 per rit. Al zou de wagen telkens vol zitten, dan nog zou hij f 10 subsidie moeten hebben, wil het voor den ondernemer rendabel zijn. De route waarop de onkosten zijn berekend zou dan zijn Wijk, Aalburg, Andel, Genderen, Eethen, Meeuwen, Dussen, zoo langs den Dijk, Drongelen naar Waalwijk. Er zou dan slechts een eenheidsprijs van 25 cent worden geheven. Doeveren en Heesbeen zouden dan buiten het traject vallen, doch over het algemeen genomen achtte men dit geen bezwaar. De heer Van Mil is van meening dat de ondernemer de onkostenbereke- ning nogal aan den hoogen kant had gemaakt, waarmede de heer Klerks het eens was. De heer Verkade kan ,nog mede- deelen dat van de posterijen een subsidie zou zijn te krijgen van f2000 per jaar, doch dan moet de verplich ting op zich worden genomen dat een stipt geregelde dienst wordt onder houden, wat nogal op bezwaren schijnt te stuiten vooral 's winters bij hoog water. In overweging werd gegeven het gemeentebestuur te verzoeken over de kade van de haven een harden ver keersweg aan te leggen. Men was wel van oordeel dat dit een goede verbetering zou zijn, doch men vreesde dat de kosten daarvan zeer hoog zouden loopen. De heer Verkade geeft in overwe ging om bij de gemeente aan te klop pen om subsidie voor deze autobus onderneming. Voor de gemeente zou eene dergelijke verbinding van groot belang zijn. Ook bij de Kamer van Koophandel en bij de vereeniging Waalwijks Belang zou op een kleine subsidie aangedrongen kunnen worden Aan de aangesloten winkeliers zou den boekjes met kaarten kunnen ver kocht worden, terwijl dezen de kaarten voor reclame en ter aanwakkering van bezoek aan deze gemeente kunnen schenken aan de klanten, zoodat het publiek van het Land van Heusden en Altena weer, zooals vroeger in Waalwijk zijn inkoopen gaat doen. Besloten werd dat het bestuur zich omtrent deze aangelegenheid in ver binding zal stellen met de vereeniging Waalwijks Belang om in een volgende vergadering daarop nader terug te komen. Besloten werd om den tweeden Woensdag in de maand geregeld een praatavond te houden. Bij de rondvraag wordt aan het be stuur verzocht eens na te gaan of 't niet wenschelijk zou zijn om Zaterdags middags een markt te houden waarop uitsluitend inwcners kramen ententen kunnen plaatsen. Het publiek uit de omliggende gemeenten moet een motief hebben om naar Waalwijk te gaan en is er dat, dan zal daar veel gebruik van worden gemaakt. De Voorzitter zei sympathiek tegen over dit voorstel te staan en zegde toe in de bestuursvergadering daar volle aandacht aan te zullen schenken, waarna deze zeer geanimeerde ver gadering werd gesloten. Donderdagochtend had in Hotel Verwiel de bespreking plaats, door het bestuur van Waalwijks Belang uitge schreven inzake de Veemarkt. Aan de oproeping hadden gevolg gegeven de Edelachtb. heer Burge meester van Waalwijk, bestuursleden van de afd. Waalwijk van den N. C. B., van de landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, van de afdeeling Drongelen en de afdeeling Meeuwen der Noordbr. Mij. van Land bouw. Door den Vice-voorzitter, den Heer H. Wiesman en den secretaris, den heer Jan Tielen, werd na een woord van welkom en dank de bedoeling der bijeenkomst uiteengezet, om naar aan leiding van het bericht in dit blad, te vernemen van deskundigen of er kans van slagen is in eventueele pogin gen om onze veemarkt op hooger peil te brengen. In een aangename discussie bleek dat men door vereende samenwerking meende zeker tot het beoogde doel te kunnen komen en door de tegenwoor dige heeren werden waardevolle ad viezen gegeven. Zij zegden toe in hunne respectieve vereenigingen deze aangelegenheid te zullen bespreken en te bevorderen dat AftENDA'fl. Wij brengen U wederom de MOOISTE en GROOTSTE keuze aan de voordeeligste prijzen 36423 ZIE ONZE ETALAGE. voorheen L. STRIK KERS. de veehouders uit plaats en streek met hun vee naar de Markt te Waalwijk zullen komen, dan komen vanzelf de veehandelaars, die zij ook op onze markt attent zullen maken. Ook onze burgemeester zegde zijn vollen steunen sympathie toe en tevens om de zaak zoo noodig bij Dag. best. en gemeen teraad te bepleiten. Het resultaat was dat besloten werd tegen Augustus te beginnen en nu reeds de actie zooveel doenlijk in te zetten. Daartoe zal het bestuur van W. B. een plan ontwerpen voor den stoot aan deze zaak in den beginne te geven, door premies onder de aanvoerders te verloten, premies voor de grootste aanvoerders, terwijl met verschillende wenschen als marktgeld, standplaats van 'tvee enz., reclame, aanschrijving van veehandelaren enz. zal worden rekening gehouden. Dit plan zal dan nog eens nader met een commissie van deskundigen en den burgemeester worden besproken, zoodat we mogen verwachten dat met steun van land bouwers en veehandelaars in Augustus een werkelijke veemarkt weer 2al worden gehouden en blijven gehouden. Nog werd door den heer J. van Campen uit Drongelen besproken de verbinding met de Klei, wat door den secretaris van W. B. werd ondersteund door de mededeeling dat hem dezer dagen 't verzoek had bereikt of het niet mogelijk zou zijn, dat nu waar schijnlijk de Zomerdijk wordt hersteld dezen verbindingswegte leggen over de Westerkade, wijl thans de verbinding zoo tal van malen wordt verbroken, dikwijls in de meest productieve tijden. Ook met het oog op een autobus dienst, eene noodzakelijke verbinding tusschen Waalwijk en 't Overland, Waalwijk—Gorkum zou dit van 't grootste belang zijn. Ook werd het idee geopperd van eene provinciale subsidie voor dit doel, waar het niet een plaatselijk belang geldt, maar een belang voor deze geheele streek, zoo wel 't Land van Altena als de Lang straat. Het bestuur van W. B nam op zich, zich ook hieromtrent tot het Gemeente bestuur in verbinding te stellen en zal zich om steun hiervoor wenden tot de Middenstandsvereeniging, voor welker leden deze zaak ook van 't grootste belang en is tot den Boerenbond. De secretaris deelde ten deze mede dat hij reeds een lid van den Midden- standsbond verzocht had deze aan gelegenheid op de vergadering van 1.1. Woensdag ter sprake te brengen. Met een woord van dank werd deze zakelijke en aangename vergadering gesloten. Door het lid van de gemeente raad den heer F. Smolders was de volgende schriftelijke vraag gesteld aan den Voorzitter van den Gemeente raad „Op Goeden Vrijdag 1926 alsook op Goeden Vrijdag 1925 heeft straatmuziek door de gemeente plaats gehad, waar voor vanzelfsprekend de vereischte vergunning wel verleend zal zijn. Voor een zeer overwegend groot aantal ingezetenen is deze muziek juist op dien dag erg stootend geweest. Mijn beleefd verzoek is, dat U, M. de V., ernstig zoudt willen over wegen of U geen aanleiding zoudt kunnen vinden, volgende jaren op Goeden Vrijdag geen vergunning meer te verleenen voor straatmuziek." Daarop is namens den Burgemeester 't volgende antwoord ontvangen „Naar aanleiding van bovengenoemd schrijven heb ik de eer UEdelachtb. te berichten dat in het vervolg aan het in dat schrijven vermelde, gevolg zal worden gegeven." Wij verwijzen gaarne naar achter- staande advertentie betreffende de bekende film der T.B.C.-bestrijding „Achter de wolken schijnt de Zon". Deze film eischt algemeene belang- stelling om het doel waarvoor hij is saamgesteld, en ook om de wijze waarop zulks is geschied. Daarboven geeft deze film een brok Waalwijks leven en heeft de oud-Waalwijker, dr. Jan van Gils een groot aandeel in de totstandkoming gehad van deze film, die overal in den lande met het grootste succes is opgevoerd, de koninklijke belangstelling genoot en niet zal nalaten z'n gunstig effect te sorteeren. De liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" alhier besloot op Maandag 24 Mei a.s. (2en Pinksterdag) deel te nemen aan het festival te Waspik en op Zondag 27 Juni a.s. aan het festival te Veghel. Het volgend jaar hoopt de v u o<»rlrmans on van N.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5