(Mis Symptionis Orisl. ijiusii OürsoliülfÉ asrify Éïft Marktberichten. Icmand^~" Woensdag IS IJIei In Polen schijnt een revolutie te ziin uitgebroken De regeering verklaart, dat zij den toestand meester is. Echter luiden andere berichten, dat Pilsoedski voor Warschau staat en met den pre sident der republiek over de vorming eener regeering onderhandelt. De Belgische kabinetsformateur Brunet is er niet in geslaagd een mini- sterie te vormen. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 15 Mei. Witte Bioscoop, „De verborgen Vallei", 8 uur. Zondag 16 Mei. Repetitie Lieder tafel „Oefeningen Vermaak", Mannen- koor. 12 uur. Zondag 16 Mei. 12 uur. Repetitie Licdertafel „Tot Bioei der Toonkunst". Zondag 16 Mei. Witte Bioscoop, „De verborgen Vallei", 6 en 8'/s uur. Zondag 16 Mei. Flora Bioscoop. „De Sultane der Liefde", 6 en 8'/a uur. Zondag 16 Mei. 8 uur. Concert op de kiosk op de Markt door de har monie Concordia uit Loon-op-Zand. Maandag Pianocursus Waalwijksche Muziekschool. Dinsdag 18 Mei. 8'/2 uur. Vergade ring vai^J^aa|^^^GcTn^^e Zan8 -lËjriging. HoteUVerwiel. Woensdag Vioolcursus Waalwijksche Muziekschool- LAATSTE berichten De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk bericht, dat postpakketten iotTofvio Engeland wede, ter verren- ding worden aangenomen. nationaal concours 'sGR.-CAPELLE. «etgrootejt^mgma^de^^^ slaagd feest terug^^Dreig eker koliik het slechte weei f - tc zullen worden en daardoo& keurig en grootsch opgene fecstw - ni0,„ipp'e ir-nen mislukken, !'m-? jlop van den tweeden dag werd wet'weer allengs beter, en heerschte er een ongekende drukte en een opge wekte stemming op 'l keurig ingerich te feestterrein. Het volijverig uitvoerend comité heeft zich uitnemend van zijn taak gekweten en zijn zorgen en werken met veel succes bekroond gezien. Toen Woensdagmiddag te 3 uur de poorten van het feestterrein werden geopend, kreeg allereerst de school jeugd gelegenheid om mede feest te vieren en hoe had men ze beter kun nen amuseeren dan door ze gratis van de zweef- en draaimolen te laten profiteeren? Onnoodig te zeggen dat er liefhebberij genoeg voor was, on danks het ongunstig weer. 't Was een ware feestdag voor de kleinen. Tegen half zeven verzamelden het bestuur en leden van liet feestvierende gezelschap zich op het concours-ter rein. De heer W. Treffers die ondanks zijn hoogen ouderdom nog met een jeugdigen ijver is bezield voor het hem zoo dierbare Rozenknopje, riep allen een hartelijk welkom toe en zei dat het liem een aangename taak was te kunnen constateeren dat het bestuur en Comité er ten volle in geslaagd zijn om iets grootsch voor den dag te brengen, een concours, een feest het Rozenknopje waardig. Namens al len wil hij die leden voor hunne opof feringen en moeiten gaarne dank zeg gen want het is geen kleinigheid, zegt hij, alles zoo gerangeerd te krijgen. Hij hoopt dat liet weer zal medewer ken en allen zich zullen amuseeren en verklaarde daarmede het feest voor geopend. Intusschen maakten de leden van de feestvierende vereeniging zich gereed fot liet geven van een groot openings concert, waarbij het Chr. Gemengde Koor Hallelujah en de Fanfare Kunst na Arbeid hare welwillende medewer king verleenden. Door het Rozenknopje werden Lente van B. Diamant en Vlaamsche Ker mis van J. P. Wierts onder directie van hun eminenten directeur N. Snijers uitstekend uitgevoerd. Onderwijl begon de regen te vallen aldoor harder en harder, De muzikanten moesten meermalen tengevolge van de hevige slagregens de kiosk verlaten. Echter, men liet zich niet ontmoedi gen en werkte, als het maar mogelijk was, liet programma af. Ook Hallelujah zong zeer verdien stelijk de op het programma vermelde nummers. De heer A. Verheyden, Vice-Voor- zitter van 't Rozeknopje dankte de me dewerkende vereenigingen, reikten hun onder een toepasselijk woord, een herinneringsmedailje over. Van 810 uur werd door de har monie Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik een groot Concert gegeven ge heel welwillend aangeboden. De verschillende nummers van het rijke, varieerende programma, werden onberispelijk uitgevoerd.Uit alles bleek dat Volksvlijt en Volksvermaak van Waspik onder een van de beste har moniën uit de omgeving mag worden gerekend. Jammer, dubbel jammer was het, dat door den aldoor neerplassenden regen zoo weinigen van deze heerlijke mu ziek hebben kunnen genieten. De lieer Adr. Verheyden bracht het bestuur en werkende leden van Volks vlijt en Volksvermaak die dit concert geheel vrijwillig aanboden hartelijk dank. Voor eenige jaren geleden stond hij reeds over de capaciteiten van dit corps verbaasd en ook nu weer heeft men kunnen bemerken wat ambitie en goede leiding vermag. Het speet hem dat Waspiks burger vader niet aanwezig was, omreden dat om in muziektermen te blijven er niets heerlijkers is dan een „zuivere unison". Zusterlijk heeft men ons vrijwillig wil len steunen en niets lievers zag ik dan dat Waspik en, Capelle niet alleen op muzikaal doch ook op tuinbouwgebied een „unison" moge worden, tot heil der Waspiksche tuinders en eindigde met een lang leve „Volksvlijt en Volksver maak, leve Waspik!" Op het kermisterrein heerschte on danks het bar-slechte weer, de regen viel zoo nu en dan bij stroomen neer, terwijl de bliksem liet luchtruim door kliefde, een flinke drukte die tot laat in den avond bleef aanhouden. De tweede dag bood door de gedu- ige regenbuien en kouden wind in den morgen al een even weinig bemoedi gend vooruitzicht, doch toen de feeste lijkheden een aanvang namen was en bleef het droog en allengs werd het weer beter. Te half één had op liet oude raad huis te Capelle de officieele ontvangst plaats van directeuren en voorzitters der deelnemende vereenigingen, waar hij de heer W. fi. Treffers, voorzitter /an het jubileercnde „Rozeknopje" een iiarlcüik welkom toeriep aan de heeren leden 'van de fa led/w?. _yan het eere-comité en directeuren en voorzit ters van de deelnemende gezelschapen. Hij drukte er zijn leedwezen over uit dat de beschermheer om tretetipt?**- nen niet tegenwoordig was, v»ede dat een lid van het ecre-comire niet meer aanwezig kan zijn. Hij dankte de leden van het eere comité voor hunne medewerking en de gezelschappen voor hunne deelname aan hel concours waardoor zij dit feest «ede opluisterden. Hij sprak de hoop UM dat bij iedereen de dag vtn het con curs tc 's Gr.-Capelle in aangename herhnering zal Muren. .-Taart. {'ten zette een „hoch" lér, terwijl de cham- og eens een ronde de- Brui den. Er heerschte bij deze ontvangst reeds een gezellige, joviale toon. Men was door 't weer nog niet ontmoedigd en vol hoop op 't welslagen. Onder de lustige tonen der fanfares „Kunst na Arbeid" v. Spr. Capelle en „Oefening baart Kennis" van Zeven- bergschénhoek trok men daarna, ge volgd door een talrijke opgewekte me nigte naar het terrein, waar spoedig het concours een aanvang nam. 'n Zeer talrijk-publiek heeft met aan dacht en spanning den zwaren strijd der 12 aan het concours deelnemende gezelschappen gevolgd. Er viel veel schoons te genieten op elk gebied; zoowel de zangverenigin gen als de harmoniën en fanfares ble ken zich met veel ambitie voor dezen wedstrijd te hebben bekwaamd. De jury bestaande uit de lieeren: Julius Schrey, Dir. van de Vlaamsche Opera uit Antwerpen, Jacob Hamel uit Amsterdam en Mar. J. Ogier uit Maas tricht bleek echter zeer hooge eischen te stellen en de uitslag werd dan ook voor verschillende gezelschappen eene teleurstelling. Welke conclusie moet men trekken uit het feit dat van de harmoniën en fanfares geen enkele der deelnemende gezelschappen, in welke afdeeling ook, een eersten prijs heeft kunnen be machtigen? Hebben deze dan alle den strijd te licht geschat of was de jury te veeleischend? In de jury sche nen trouwens ook de meeningen zeer uiteen te loopen, daar de punten voor eenzelfde rubriek van elk der juryleden blijkens de rapporten vaak zeer ver uiteenliepen. Vierde afdeeling: Gem. Koor „Looft den Heere" te Sprang, 3e prijs 236 pun ten. Derde afdeeling: Mannenkoor „Oefe ning haart Kunst" te R'veer, 3e prijs, 233 punten. Derde afdeeling: Gem. koor „T. O. G. I. D. O." Veen, 2e prijs, 266 punten. en „Laetitia", Tilburg, le prijs 315 punten. Derde afdeeling: Dameskoor „On derling genoegen" Wagenberg, 3e prijs, prijs, 225 punten. Tweede afdeeling: Fanfare „Oefe ning baart Kennis" Zevenb.hoek, geen prijs, 172 punten. Tweede afdeeling: Mannenkoor „Vol harding", Bab.broek, geen prijs, 192 punten en „Excelsior" Almkerk, le pr., 308 punten. Eerste afdeeling: Fanfare „Wilhel- mina", Dussen, geen prijs, 198 punten. Afd. Uitmuntendheid: Harmonie „Jongens Congregatie", Drunen, 2e pr., 266 punten. Eere afdeeling: Fanfare „Crescendo" Nieuwendijk, geen prijs, 168 punten. Eere afdeeling: Harmonie „Een dracht" Raamsdonksveer, 2e prijs, 264 punten. Van dc zanggezelschappen waren dus „Laetitia" Tilburg en „Exelsior" Alm kerk met den eersten prijs bekroond. Door beide vereenigingen werd ge kampt in den Eere-wedstrijd, waarbij „Laetitia" den lsten prijs behaalde. Aangezien in de afdeeling muziek geen eersten prijs was toegekend, werd de eere-prijs afd. muziek aan „Exelsior" toegekend. De directeursprijzen werden behaald door de heeren C. van Baest, Tilburg en M. Snijers, Raamsdonksveer. Tc circa half zeven was het concours geëindigd. Het was er intusschen enorm druk geworden op het feestter rein, de,verschillende vermakelijkhe den hadden het overdruk, en in de groote consumptietent was vaak geen plaatsje tc bekomen. Het weer werkte dan ook alles mee. Er heerschte een echt feestelijke stemming. Te acht uur ving het groot concert aan door de Sophia's vereeniging uit Loon op Zand, dat onder de bekwame leiding van den heer P. v. Abeelcn een reeks keurige nummers op zeldzame wijze uitvoerde en een talrijk en aan dachtig gehoor vond. Na afloop van dit schitterend con cert had de sluiting plaats van dit wel geslaagd feest, waarbij de heer A. Ver heyden de sympathieke vice-voorzitter der Gem. Zangver. 't Rozeknopje het volgende slotwoord sprak: Een zeer uitgebreid en bijzondér fraai vuurwerk besloot hierna dit zoo zeldzaam geslaagd feest, dat nog lang bij iedereen in aangename herinnering zal blijven. Het is zoo typeerend voor dc verbetering der mentaliteit der be woners dezer en omliggende plaatsen, dat de feestvreugde door geen enkele wanklank werd verstoord, waar vroe ger dronkemanstooneeltjes en politie- ingrijpen gewoonte waren. Het bezoek kan gerust op 5000 inen- sclien worden geschat, zoodat ook fi nantieel deze festiviteiten een succes voor de jubileerende vereeniging zijn geweest. In de cake-walk op het feestter rein had Donderdagavond mevr. L. Oerlemans-v.d. Heuvel het ongeluk baar achter-bovenhielbeentje te bre ken. Een treurig slot dust aan dit ove rigens zoo bijzonder geslaagd feest. GEMENGD NIEUWS. Een belangrijke verduistering is le Veldhoven ontdekt. De directeur van het electriciteitsbedrijf aldaar is plotseling spoorloos verdwenen, een kastekort van ongeveer f6000 achter latende. Blijkens twee uitgebrachte accoun- tantsraporten bedraagt het tekort f5985,29 '/2. Naar de burgemeester mededeelde, zou dit het maximum zijn. Daarvan is f2000. gedekt door borgstelling. De verdwenen directeur, H. Smets, een jongeman van opgeruimd karakter en op wiens gedrag tot nu toe niets aan te merken was, had reeds eenigen tijd geaarzeld met het samenstellen der balans Daags voor vertegenwoor digers van de P. N. E M. besprekin gen kwamen houden, nam hij de vlucht met medeneming van de 6 mille, nadat hij eenige dagen tevoren nog f 650 had afgedragen aan ontvangsten van de Woningbouwvereniging, waarvoor hij geld ophaalde. In de jongste gemeenteraadsverga dering is de kwestie besproken en hadden B. en W. zich te verdedigen tegen aanvallen van een paar raadsle den, die meenden dat niet voldoende controle was gehouden. Het bleek, dat de tekorten alle na Januari. 1926 datee ren. Ten aanhoore van de raadsleden en een groot publiek las de burge meester Van Hoof een brief voor, waar in de voortvluchtige in roerende woor een afscheid nam en vertelde dat hij door verschillende omstandigheden ,verd gedreven en een te zwakken wil bezat. Door toeval, zoo schreef hij, was hij getuige geweest van een groote misdaad, die de geheele Meijerij in opschudding zou brengen, en die naar hij hoopte, aan het licht zal komen. Hij werd met het leven bedreigd door twee personen, wanneer hij iets „los liet" en zij zouden hem als dader aangeven, indien hij niet een som gelds gaf. Telkens opnieuw kwamen ze hem afpersen en "m zich' voor schande te vrijwaren, had hij zich aan de kas- gtiden vergrepen. Voorts vertelde hij bijzonderheden en besloot zijn dramati- schen brief met een laatst vaarwel aan Veldhoven en allen die er hem lief waren. Hij hoopte nooit meer terug te komen. Uit de besprekingen bleek, dat vol gens onderzoek geen enkel misdrijf in de streek onopgehelderd is gebleven. Een zedenmisdaad met een geval van chantage, zijn nog mogelijk, doch men gelooft veeleer, dat het verhaal zuiver fantasie is. De justitie tracht intusschen tot nu toe tevergeefs de verblijfplaats van den verdwenen ambtenaar te ont dekken. -- In den Canneberg, bij Maastricht, op Belgisch grondgebied, vhk bij de Nederlandsche grens, heeft gistermor gen overeen groote uitgestrektheid een Instorting plaats gehad. De luchtdruk was zoo hevig, dat menschen, die in den berg werkten, wel 30 meter ver zijn weggeslingerd. Er zijn één doode'en drie zwaar gewonden en men vreest, dat nog twee menschen met kar en paard in den berg zijn. Een nader bericht meldt Even over de Nederlandsche grens is het Belgische gedeelte van de mergel groeve te Cannes, gistermorgen 7 uur plotseling ingestort over een lengte en breedte van ongeveer 200 meter.Er waren 8 man en een paard in de groeve werkzaam gedeeltelijk met het verzor gen der champignon- en Brusselsch iof, aanplant van oud burgemeester Poswick, gedeeltelijk met het uitwer ken en transporteeren van mergelblok- ken, Zes man zijn er nu uit, waarvan één dadelijk dood was en drie in het hospitaal zijn overleden,twee zijn zwaar gewond De eerstgenoemde is met enkele kameraden door den luchtdruk over een afstand van 6—10 meter uit den ingang geblazen tegen een paal, evenals een prop uit een proppen schieter. Twee man met een paard zitten nog onder de instorting bedol ven men tracht deze er door den Nederlandschen ingang van de groeve uit te halen. De verwoestingen aan hoofdweg en landerijen zijn enorm. De groote weg is over honderden meters gescheurd, op sommige plaatsen twee meter weg gezakt. Er heerscht groote verslagen heid onder de bewoners. Gistermorgen is in de buitenhaven te Vlissingen de bekende duiker Sper ling op een sleepboot door een lier gegrepen. De linkerarm werd den on gelukkige uitgerukt, de rechterarm gebroken; bovendien bekwam de man ernstige schedelwonden. In bedenkelij ken toestand werd hij naar het zieken huis gebracht waar hij is overleden. Zateidag heeft in de elfde wijk te Antwerpen een liefdesdrama plaats gehad, dat de volkrijke buurt in rep en roer bracht. Sinds 'n vijftal maanden had zekere Alexander F. een 18 jarige tabaksbe werker, te Deurne kennis met het meisje Gabriella W18 jaar oud, en dié werkzaam is in eene fabriek der Pothoekstraat. Eenige dagen geleden had het meis je met hem afgebroken, wat de jongen in razernij ontstak en hem deed be sluiten zich te wreken. Reeds had hij een vijftal brieven geschreven, eerst naar het meisje, vervolgens naar de ouders van het meisje, verder naar den poiitie-commissaris der wijk en ook aan een paar vrienden, waarin hij zijne wraakplannen mededeelde. Zater dag heeft hij deze ten uitvoer gebracht. Vrijdag was hij een revolver gaan koopen en Zaterdagmiddag wachtte hij het meisje in de Pesthotstraat af. Deze kwam met een vriendin aan den arm aangewandeld en dadelijk trok hij er naartoe en vroeg waar ze gisteravond was geweest. Een korte woordenwis seling volgde en meteen haalde hij een revolver voor den dag en loste verschillende schoten op haar. De dader wachtte niet lang om het wapen ook tot zich te keeren en loste een schot in het achterhoofd. Na eene voorloopige verzorging in eene apotheek werden èn het meisje èn den jongen naar het Stuyvenberg- gasthuis overgebracht. Daar werd door de geneesheeren vastgesteld, dat hei meisje door een kogel was getroffen en dat hij zich tegen de ruggewervel heelt vastgezet. Vermoedelijk heeft hij daar een zenuw getroftef», waardoor de rechterarm geheel verlaad is. Haar toestand is voor hetoogenblik bevredigend. Maandagavond is de 80-jarige T. te Leur, terwijl hij een wandeling maakte in het veld, jammerlijk in een sloot verdronken. Toen men htm uit het water haalde waren de levens geesten reeds geweken. Maandagavond heeft te Beek een vrij ernstige autobotsing plaats gehad. De auto der H. K. I. die een twintigtal meisjes der fabriek huiswaarts ver voerde, werd gevolgd door de auto van den heer T. uit Zevenbergen. Ter plaatse, genaamd De Leeuwerik, reed de auto uit Zevenbergen de auto der H. K. 1. met vrij g.aofe kracht voorbij en raakte haar in de flank, zoodat ze in de naast den weg gele gen sloot lertciii kwam Hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek dat aiiv? meisjes zonder uitzon dering gewond waren. pr. v. d. Kar uit Beek was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Van de auto was geer ruit heel gebleven. Een der meisjes had een vrij ernstige schouderfractuur opge- loopen, terwijl de overige vrij ernstige snij wonden oekwamen. De auto van den heer T. reed door of er niets gebeurd was, maar werd door den veldwachter uit Beek ge dwongen terug te keeren. Na verbonden te zijn konden de meisjes der H. K. I. met de inmiddels uit de sloot gehaalde auto huiswaarts worden gebracht Natuurlijk werd van een en ander procesveibaal opgemaakt. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft het Rijk f 1.600.000 beschikbaar gesteld tot herstel en ver sterking der dijken in Noord-Brabant en Gelderland. De kruin van de dijken zal gebracht worden op een hoogte van een halve meter boven den hoogstcn waterstand in Januari 1.1. Op verzoek der watterschappen zal de provincie voor de uitvoering zorg dragen. De expres-trein van Edinburg naar Londen is gisterenochtend bij Newcastle van de rails geloopen. Het déraillement is, naar men gelooft, te wijten aan boos opzet van stakers, daar er een laschplaat weggenomen was. Er zaten 500 reizigers in den trein, van wie er slechts één gewond is. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Mei.) Nadruk verboden. De stal is nu geheel ontruimd en krijgt een schoonmaakbeuit. Alles wordt gereinigd, niet enkel de vloer en de mureti, welke laatste een of tweemaal gewit worden, maar ook de ligplaats, als deze verhard is, de drempels langs de ligplaats en de staanpalen. Eerst wordt alles van mestdeelen gezuiverd, daarna volgt een bewerking met bor stel en een creoline-oplossing. Alle deeltjes van den stal, alle hoekjes moeten aan den grooten schoonmaak worden onderworpen. Heeft men nog een ouderwetschen potstal, verzuim dan niet de reiniging der grondhouten en van de onderste muurgedeelten. En ook niet de ontsmetting van den stalbodem zelf. Want geschiedt die ontsmetting niet, dan krijgt men allicht een gevaarlijke besmettingshaard, een broeinest van verschillende ziekten, als: mond- en klauwzeer, besmettelijk verwerpen e.a. Radicaal gaat men te werk als alle mest wordt uitgehaald, de bodem wat wordt losgemaakt, wf.\ genoemde ontsmettende oplos'-ng behandeld, en daarna bestrooid met zuiver wit zand. Zoo'n werkje geeft genoegen en voldoening. Varkenshouders moeten er nu weer op bedacht zijn hun varkens te laten inenten. Dit dient tijdig te geschieden. Het is namelijk al eens gebeurd, dat er momenteel niet voldoende serum ter beschikking was. Het verdient aanbe veling dat de landbouwers in een plaats in deze samenwerken, d.w.z. zich opgeven voor een gelijktijdige en collectieve inenting. Dit is voordeeliger. Wij geven dit aan besturen van plaat selijke vereenigingen in overweging, zij kunnen daartoe in overleg treden met den betrokken veearts. Deze wijze van handelen wordt reeds hier en daar b.v. in Groningen en DrerJe, toegepast. Vooruitzien is voor ieder gewenscht niet het minst voor den landbouwer Voorzong is voor hem van groot be lang. Heeft hij een rustig uur, een vrijen halve dag, dan laat hij zijn gedachten gaan, wat in de komende dagen en weken dient te gebeuren en wat alzoo daarvoor noodig zal zijn. En zoo denkt hij nu reeds aan den komenden hooi- en oogsttijd, en arage zorg,dat voor dien dc gereedschappen, de wagens en karren en tuigen, enz. worden geinspecteerd, opgeknapt, ver nieuwd, zoo noodig vervangen. Men is dan straks klaar, neeft geen opont houd en voorkomt zooveel mogelijk ongevallen. in den tuinZie nu geregeld uw asperge bedden na, als ge uie hebt, eiken dag. De kweekerhandeiaar doet het dagelijks minstens tweemaal, omdat de asperges, als ze maar kort aan hel licht zijn blootgesteld, blauw worden, de kleur is er af en de handelswaarde is dan minder. In uw meloen- en komkommerbak- ken zijn ai jonge vruchten waar vroeg in gewerkt werd, zijn ze at vrij groot: Daar kan het „innijpen* geschieden, wat men doet op een paar bladen boven de vrucht, uoor deze bewerking wordt aan de vruent meer voedsel toegevoerd. Wie in zijn bakken de combinaueieelt van sla, wortelen en oloemkool heeft toegepast, zal nu de oioemkool wel kunnen snijden en de woitels zoetjes aan kunnen opruimen om aan de bakken een andere bestem ming te geven. In den kouden grond gaat men voort met boontjes poten het gevaar voor nachtvorsten is nu vrijwel gewekenhoe warmer het weer, des te voorspoediger is de groei en noe minder last men van „kwade harten" zal hebben. Ook voor het zaaien van postelein is het nu, ais het weer mild is, de beste lijd. Men huude den grond vochtig of beschaduwe het bed. Zaai vrij dik, anders krijgt ge dikke sten gels. Het onkiuid groeit "nu natuur lijk ook al zijn bester dient dus ijverig te worden gescnoffeld, gehakt en ge harkt. Misschien vindt rnen dit verve lend maar het is alleszins loonend. En bij goed onderhouden van groenten- en bloembedden loopt men voor pleizier door zijn hof. Het schoffelen heeft bovendien nog ten doei de bovenlaag van den tuingrond los fc maktadu heeft het gunstige gevolg dat sterke 'L.uamping wordt tegengegaan, het gewas niet zoo spoedig verdroogt. Dit is juist het tegenovergestelde van hetgeen velen meenen, n.l. dat de grond door het schoffelen zou uitdrogen. De nak doet dienst, in plaats van den schoffel, op zwaren grond, waarvan de bovenste laag te hard wordt, zoo dat schoffel er over lieert zou glijden. Het hakken verkruimelt de aatoe en voorkomt ook hierdoor te sterke uit droging. Na het schoffeien of hakken wordt het losgemaakte onkruid bijeen geharkt, nadat men het eerst door zon en wind heett laten verwelken en opdrogen. Dreigt er regen, dan harke men eerder, anders zou het blijken dat men vergeefschen arbeid zou heb ben verricht. Ook schofelen en haiken, hoe eenvoudig deze weikjes lijken, moeten geleerd worden. Vooral ais de grond hard is op paden b. v. zie men goed toe niet alleen den kop der onkruidplantjes af te stooten en de worteltjes te laten zitten dan staat na enkele dagen het onkruid weer lustig te groeien. En het harken geschie de met losse hand de oppervlakte mag geen hoogten en laagten vertoo- neu, doch moet gelijk zijn. Onze bloem perken krijgen nu hun zomerbcplan- ling: De meeste bloemph nten blijven in üe pollen, welke men ingraaft tot de bovenrand gelijk komt met den grond. Het meesie effect geeft in den regel één of slechts een paar bloem soorten op een perk een enkele soort omgeven door een rand van een andere soort, b.v. van bontbladerige planten, moge volgens sommigen stijf en ouder- wetsch zijn, het is zeker niet leelijk te noemen. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Burgerlijke Stand. Overlijden: Anna Maria Mahieu, wed. van C. v. d. Pluym, 79 j. Ingekomen personen: Inge v. d. Berg van Amelst'ooiT; Johannes L. Verhoe ven van Heythuyzen. Vertrokken personen: Johanna Zwart naar Tilburg; Gerardus Moot'doel naar Cromvoirt; Johannes v. d. Waals naar Hoorn; Lambertus J. A. C. Bijnen naar Eindhoven. ADVERTEN TleN. goed administratief onderlegd/ bekend met expeditie en reeds jaren als' zoodanig werkzaam, zag zich gaarne geplaatst op fabriekskantoor. 36491 Brieven onder No. der adver. tentie aan het Bureau v. d. Blad. op des avonds 8'/a uur in de schit terend versierde zaal „MUSIS SACRUM". 36490 Waalwijk, 14 Mei. '26. Eieren 66'/» ct* Varkens f 14—f 22. Schapen f 12—f 16. 's Hertogenbosch, 12 Mei 1926. Op de markt van heden waren aangevoerd 2313 stuks. 58 stuks kalveren. 763 stuks hoornvee. 1145 biggen. 235 zeugen. 216 schapen—lammeren. L>e prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 260—f 420 p. st. Kalfvaarzen van f 240—f 390 p. st. Magere ossen en koeien van f 130—f 255 Vette ossen en koeien van f 0.56 pd le kw Vette ossen en koeien van f 0.50 pd 2e kw Pinken van f 100f 160 per stuk. Zeugen van f 110—f 170 per stuk. Biggen van f 3.00—f3.50 per week. Schapen van f 18—f 33 per stuk. Lammeren van f 10f 16 p. stuk. Handel vetvee wegens korten aanvoer iets williger en duurder. Ander vee tragen handel en mindere prijzen. Apjaus. Hift-ne >>rerd eeve-wijn ron H. de Dt in op pagneflessc In (le allereerste plaats wil ik (le lieer van den Heuvel en 'tlieele bestuur en uitvoe rende leden van de Harmonie Sophia's Ver eeniging" onzen recht harteljjken dank be tuigen voor hun schitterend concert.Uit de school geklapt, was er eenige wrijving tus- sclien twee gezelschappen, en met recht, het finantieel succes was niet te overzien en daarom behoorde men zuinig te,zijn. Toch heb ik ditmaal mijn wil doorgedreven, want ik was ten volle overtuigd dat aan 't groote kunstminnend publiek van Capelle iets ex tra's werd gegeven. Ik wijd een glas aan bestuur, vereeniging en op liet welzijn van Loon-op-Zand. (Bravo's.) De heer van den Heuvel, antwoordde hier op zeer getroffen te zijn en noemde liet een eer in Capelle een concert te hebben kuimen geven, hoopte dat de oude Loon-op-Zandsche en Capelsclie banden nog sterker zouden worden en was verheugd dat het.concours zoo welgeslaagd was en dronk op het heil van „de Rozenknop" en oud-Capelle. Hierna volgde, voor het schitterend vuur werk van de Kon. Ned. Pyrotechnisclie fa briek te Leiden werd afgestoken, waarover ^an lof was,, het slotwoord, dat dooi de oude Oapalselie families werd bijgewoond, daar de drukte 'verstelpend was en „de Rozenknop" geheel ;joek was geraakt. Geachte Feest^cnooten, Als vice-voorzitter v«n ..liet Rozenknopje" valt zeer tot mijn sjfnjt mij de eer te beurt dit. concours offhtdeel te moeten sluiten, wy'I men van onVin hooggeachten 83-jarigen nestor, den hfovr w. G. Treffers, dit niet meer kan op (][t jate uur N0g_ maals {]e hoop uit dat het liem nog romige jaren gegeven moge zijn als Voorzittt„r blijven fungeeren. In de aller eerste plaats aan ZEd. onzen oprechten dank "nn'"l!e prettige leiding der vergaderingen met zijn nog immer jeugdig vuur. Het speet ons dat door droevige huiselij ke omstandigheden onzen beschermheer, Bur gemeester Meijer, niet aanwezig kon ziin. Vérder aan de beide zustervereenigingen die ons steunden bij den openingsavond van dit concours, dat in alle opzichten zoo schitte rend is geslaagd, nogmaals dank. Een woord van hulde aan onzen eminen ten directeur, de heer Snijers van Raams donksveer. voor zijne adviezen en verder aan alle commissieleden, die dit feest hielpen slagen en speciaal aan de heeren Collet. Nieuwenhuijzen, Jacob van den Hoek en de Bas, voor al de moeiten en tijd. die ze vrij willig kosteloos Beschikbaar stelden voor de bergen werk, feitelijk voor 12 uren feest, als leden der redactie en reclame; eveneens de beer J. Michael als voorzitter der terrein commissie, wien ik ook hier allen lof toe zwaai voor den in één woord grootschen en deskundigen opzet. Van de dames, onze zan geressen, de dames van der Haart, Snijders en de Brufln, die de leiding in handen na men voor de keurige versieringen. Waarlijk vrouwe „Pluvius" is ons ook in den namid dag genadig geweest, hoewel het des mor gens was „Houdt er den moed nu maar iu". Verder nog onzen dank aan den heer W. B. Rijken voor afstand van (lit zoo by uitstek fcich leenend terïein. Waar het by dergeiyke feesten steeds ge woonte is by het gemeente-bestuur om sub sidie aan te kloppen, daar heeft het hoofd bestuur gemeend zyne oude Capelsche tra ditie te moeten handhaven. Geen subsidie doch eigen initiatief en vrüwilligen steun. Capelle kan trotsch gaan op zyne vooraan staande inwonende en helaas tegenwoordig vertrekkende burgers, wy danken in 'thy* zonder lien die onmiddeliyk by den oproep, zes maanden geleden, voor flinke bedragen teekenden in 't garantiefonds, hierdoor mo- reelen steun verleenende. Verder lion, waar onder vele oud-Capellenaars, die nog steeds medeleven met ons lief, maar ook met ons lood, door medailles in goud en zilver of flinke bedragen beschikbaar te stellen, om den ouden Capelschen roem hoog te houden. Aan deze vertrokkenen van deze plaats even eens onzen recht hartelyken dank. Tenslotte nog een enkel woord tot myne Capelsche burgers en burgeressen. Van ze kere zyde werd gezegd, dat wordt daar tc Capelle niks, ze durven niets. Welnu, ze hebben gezien, dat men zich nogmaals heeft vergist. Gy zyt getuige geweest, dat waar zulk eene uitnemende organisatie bestaat en zoo'n aangenamen vertrouwelyken geest heeft gelieerscht, als by dezen omvangi-yken arbeid, die wy ons gedurende zes maanden moesten getroosten, daar was mislukking eene absolute onmogelykheidEr kunnen wel eens tyden komen, dat er weer eene goed gedisiplineerde organisatie noodig is en ge denkt dan, medeburgers, aan dit concours. Hiermede is het officieele gedeelte achter den rug. Nogmaals allen dank voor zoo'n op komst en ik eindig met een leve voor „de Rozenknop", leve .Capelle. Ik roep U allen toe: „Capelle biyft eensgezind". Ik heb gezegd. (Bravo's). Me A'

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10