IE m (II1ET ZUIItl jUrold £loyd (Karcltje) PI1STERMMER. Meisjes No. 40. Woensdag 19 Mlei 192G. 49e Jrg TWEEDE BLAD. Waalwijk, 18 Mei 1926. Naar wij vernemen, zal wegens tijdelijke productie-beperking op de lederfabriek van Iersel, Witlox Co. alhier slechts vier dagen per week worden gewerkt. Er werden geen arbeiders ontslagen. De toestand in de schoenindu strie in deze streek is nog steeds gunstig, jammer is het, dat de laatste weken 't weer zoo slecht meewerkt; ook vooral de Pinksterweek ziet er nog niet naar uit, dat zij tot koopen uitlokt, zooals dat tegen Paschen het geval was. Niettemin staat het er op 't oogenblik zoo voor, dat ook na Pinksteren flink gewerkt zal kunnen worden en is men op het vorig jaar in elk geval een stuk vooruit. Jammer dat het nu weer den lederfabrikanten (vooral zoolleer) zoo slecht gaat door onderlinge, maar vooral buitenlandsche (Belgische en Fratische) concurrentie. Met het oog op het zeer slechte weer is 1.1. Zondagavond het concert der harmonie .Concordia" van Loon- opzand, aangeboden door Waalwijks Belang niet doorgegaan. Wij vertrou wen dat het spoedig zal kunnen ge geven worden, het publiek is zeer verlangend naar dit keur concert. Ook de tennis wedstrijden moesten om 't slechte weer 1.1. Zondag worden afgelast. Een belangstellend lezer zendt ons het volgende uitknipsel EINDHOVEN. De raadsleden De Jong, v. d. Putt en Schröder hebben een iniatief-voorstel bij den raad inge diend, om de Philips' Harmonie dit jaar zes zomerconcerten te laten geven van gemeentewege tegen een vergoe ding van f 75 per concert. En voegt er 't volgende aan toe: .Wie van de Waalwijksche raads leden bindt het katje de bel aan om voor subsidie aan Waalwijks Belang voor dit doel bij den Gemeenteraad eenzelfde initiatief-voorstel in te die nen". Wij sluiten ons natuurlijk gaarne bij den inzender aan, al is het dan direct niet voor zes concerten. Zaterdag 1.1. was het 25 jaar ge leden, dat de heer H. van Heijst in betrekking kwam bij de Kon. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel.. De jubilaris werd, omgeven door 't personeel, door een der Directeuren, den heer B. van Schijndel namens de directie toegesproken. Hij wees op den ijver en trouw, het goede voorbeeld door dezen chef steeds aan den dag gelegd. Een bewijs van de bijzondere verstandhouding tusschen de familie van Heijst en de Kon Stoomschoeneri- fabriek is wel het feit, dat reeds een broeder het zilveren jubileum gevierd heeft en een andere broer weldra zal volgen. Met een hartelijke felicitatie bood hij hem een gouden horloge met inscriptie aan. Daarna werd de jubi laris met allen, die reeds 25 jaar op de fabriek werkzaam waren, op het kantoor geregaleerd. De heer Alfons de Vries bood hem in welgekozen woorden namens het personeel een prachtige klok a^n. Des avonds bracht het dubbel-Man- nen-kwartet „Onderling Kunstgenot", waarvan den heer H. van Heijst voor zitter is, hem aan huis eene serenade, welke eveneens vergezeld ging van de aanbieding van een cadeau. Van tal van andere zijden ontving de geachte jubilaris blijken van belang stelling, zoodat deze dag een onver getelijke voor hem genoemd mag wor den. Toen zekere T. aan't Westeinde, die allang zenuwlijder is, Dinsdagmor gen niet te bed werd gevonden en bleek dat hij dit reeds lang had verlaten, zijn z'n vader en broer direct op zoek uitgegaan. Men zag hem in den Bui tenpolder nabij den Maasmond in een slootskant liggen. Toen men naderbij kwam, bleek, dat hij zich met een scheermes twee sneden aan den hals had toegebracht. Men bracht hem direct huiswaarts, waar Dr. Lange- meijer spoedig hulp verleende en con stateerde dat de wonden niet levens gevaarlijk waren. Naar wij vernemen is opgericht een Spaarbank onder den naam .Spaarbank voor Besoijen." Het be stuur is samengesteld als volgt: L. Ver- wiel, Voorz., J. Broeders, Vice-Vooiz., H. Surig, le Secr-Pennirigm., Mej. A. Verwiel, 2e Secr.-Penningm. en C. G. Verwiel, commissaris. De gelden zullen worden belegd in de nieuw te bouwen R.K. Kerk der parochie van O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. alhier. Zondag len Pinksterdag zal onze harmonie „St. Crispijn" van de R K. Werkliedenvereniging deelnemen aan het groot Federatief Muziekconcours te Grave. Zij zal uitkomen in den Marsch- en Concertwedstrijd, beide in de tweede afdeeling. De reis zal per autobus ge maakt wordenvertrek om 8 uur en men hoopt weer in, de gemeente terug te zijn ongeveer 8 uur Verschillende muziekliefhebbers zullen het corps.dat. naar wij hopen, met een mooie be kroning uit den strijd zal komen, naar Grave vergezellen. De uitgestelde vergadering der Kamer van Koophandel voor de Lang straat alhier zal plaats hebben op mor gen Donderdag 20 Mei. De collecte gehouden ten bate van 't Wit-Gele Kruis bij haar 12'/2- jarig bestaan heeft opgebracht f 625. Gezien het feit dat de commissie door omstandigheden gemeend heeft het eerst opgezette programma tot het bijeen brengen van een bedrag, te moeten laten varen, mag het resultaat van deze collecte langs de huizen wer kelijk bevredigend genoemd worden, al lieten verschillenden de Comité-leden onverhoord heengaan, wat te meer onbegrijpelijk is, waar het hier zulk een verdienstelijke en noodzakelijke vereeniging betreft. Het doel moest hier toch in elk geval den doorslag geven Niettemin geeft de collecte 'n aardig bedrag, dat zal worden aangeboden in een nader te bepalen feestavond. Wij komen hierop nader terug. De jaarlijksche Kindsheid-optocht zal dit jaar gehouden worden op Zop- dag 20 Juni. De harmonie zal als altijd haar gewaardeerde medewerking ver- leenen. (Kerkl.) Bij onderhandsche aanbesteding door het architectenbureau Van Ree Bossaerts te Waalwijk, van het verbouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer J. van Engelen-Staal alhier, is het werk op gedragen aan den laagsten inschrijver, den heer C. Timmermans te Sprang, voor f 3042. Maandagnamiddag kwamen op den hoek van de Stationstraat en Grootestraat twee vrachtauto's resp. van de fa. Schouten uit WijkenGebr. Teurlings alhier met elkaar in botsing, welk ongeval buitengewoon goed af liep. Van beide auto's werden de lantaarns vernield. Den chaffeurstrof geen schuld. De schoen- en lederfabriek van de firma Larsen, gevestigd aan de Keulsche Vaart te Duivendrecht, is wegens slapte stopgezet en het per soneel ontslagen. Onder de ontslagenen behooren werk lieden. die ruim 30 dienstjaren bij deze firma hadden 1ste Pinksterdag: 6 acten. FLORA BIOSCOOP. Door Ged. Staten is de begroo ting voor het loopende dienstjaar goedgekeurd op een bedrag aan in- komsten en uitgaven van den gewonen dienst van f 499.153.74'/a van den kapitaaldienst op een bedrag van 140.385. Voor inkomstenbelasting is een post op de begrooting gebracht van f147.500. Door den Keuringsdienst van Waren voor hel keuringsgebied 's Bosch werden in onze gemeente gedurende het eerste kwartaal 114 inspecties gedaan. Morgenvoormiddag zal alhier de Merriënkeuring. uitgeschreven door de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant worden gehouden. Voor een paar weken meldden wij in ons blad, dat de Liedertafel het voornemen had eene matinée te geven waarop uitsluitend werken van den alom bekenden toonkunstenaar Joh. Wiertz zouden worden uitgevoerd en zulks naar aanleiding van het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, welk feit in de muzikale wereld met groote har telijkheid en waardeering herdacht werd. Deze matinée nu zal gegeven worden in Musis Sacrum op Pinkster maandag a.s. In vereeniging met het gemengd koor T.A.V.E.N.U. zullen dan een zestal der fraaiste compositien van den meester ten gehoore gebracht worden. In ons blad van Zaterdag plaatsen wij het volledig programma. Deze matinée, toegankelijk voorallen, begint om 12 uur. In den veestapel van den land bouwer K. is het miltvuur uitge broken. Het huis is besmet verklaard en verdere voorzorgen zijn genomen J.l. Maandag had de werkman Ch. H., werkzaam op de stoomleder- fabriek der Fa. v. L. alhier het ongeluk met zijn beide handen tusschen een stoomwals bekneld te geraken. De vingers van beide handen werden bijna geheel- verbrijzeld. Het ongeval laat zich ernstig aanzien. Zaterdag 15 dezer had in het Clublokaal van de Biljartvereeniging „Hotel Verwiel" een vriendschappelij- ken wedstrijd plaats met de Biljartclub „Entre Nous", gevestigd bij den heer Van den Blerk te Tilburg. De uitslag was als volgt Tilburg: Waalwijk: de Cock 33 100 Spapens 32 69 Jansen 20 49 Broek 20 100 v. Beurden M. 16 100 v. Loon 15 42 Hollants 19 100 v. Mierlo 18 72 v. Laarschot 24 87 Krieck 24 100 v. Beurden P. 15 100 Verwiel C. 14 83 Eras 30 97 Th. v. d.Sanden 30 100 Totaal 633 Totaal 566 Zoodat „Entre Nous" won met 67 punten. De heer v. d. Sanden van Waalwijk maakte met 36 de grootste serie van dew avond. Binnenkort zal te Tilburg een tegen- wedstrijd worden gehouden in het clublokaal bij den heer Van den Blerk. Op het Politiebureau alhier zijn op Donderdag 20 Mei 1926 des's na middags van 4 tot 6 uur inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Een lipssleutel, een tennisbal, een koperen gewicht, een drinkerskanneije, een huissleutel, een R.K. Kerkboek, een paar witte dameskousen, een gummibal, een rijwielbelastingmerk, twee schragen van een marktkraam, een ring met drie sleutels, een grijze pet, een lips sleutel No. 26. een alpaca damespor- temonnaie met inhoud, een zilveren rozenkrans in zilveren doosje, een pakje inhoudende kleedingstukken, een kostelooze rijwielkaart, een sleutel, een gele regenjas een nikkelen rozenkrans. W W w w WW wwwwWw Denkt tijdig aan Uwe ADVER TENTIE voor het Uwe firma en hare artikelen mogen daarin niet ontbreken. „Doch onze Noordsche Mei helaas Is arm aan zonneschijn, Hij kan zoo koud, hij kan zoo guur, Hij kan November zijn." Sinds vele jaren is dit alombekende versje van de Genestet niet zoo treurig bewaarheid geworden als in de droevige lente die we dit jaar beleven. Zelfs de ijsheiligen hebben de kou niet mee genomen en zoo was het ons onmo gelijk op den gestelden datum onze mooie zweminrichting aan den Hoefs- wiel te openen Daar het zwemselzoen toch officieel is aangebroken op den kalender, zoo niet bij Moeder Natuur, wenschen we al maar vast op enkele dingen te wijzen die van nabij of van verre met de nobele zwemsport in betrekking staan. Op de eerste plaats laten we ons door de temperatuur niet langer weerhouden en openen we a.s Zaterdag 22 Mei om twee uur 's-na- middags. Binnen eenige dagen worden de lid maatschapskwitanties voor het seizoen 1926 aangebodenlaat den looper nu niet van Uwe deur weggaan met een onbetaald gebleven kwitantie, al is het weer nog niet aanlokkelijk. Wanneer de zon doorbreekt en U stormt allen op onzen ijverigen penningmeester los, bezorgt U hem onnoodig last. Hoofden van gezinnen neemt een gezinskaart, die is immers veel voordeeliger, ook al maakt ge er persoonlijk geen ge bruik van. Ouders wijst Uwe kinderen op den onbewaakten overweg en prent hun stipte gehoorzaamheid in aan onzen zeer-vertrouwden badmeester. Gemeentekaarten worden uitsluitend verstrekt aan min- en onvermogenden en deze kaarten dienen tijdig aan het Bureau van Politie te worden aange vraagd. Nieuwe leden kunnen zich opgeven aan de zweminrichting en dagelijks tusschen 1 en 2 uur Groote Straat 180 alhier. Voor de dames wordt vanaf heden de Woensdagavond geheel gereserveerd op verzoek van enkelen en ondanks tegenstribbelen veler heeren-leden. Maar Iaat nu ook een groote categorie van dames, die door den dag door hare bezigheden verhinderd zijn, hier van gebruik maken en zich als lid aanmelden, dan is het uitzicht op een tweede avond voor dames niet buiten gesloten. Wat is er verfrisschender en stalender voor onze moderne, af gejakkerde zenuwen, na een langen dag van ingespannen arbeid op kantoor of fabriek dan een heerlijk koel bad in Gods vrije natuur. Vergelijk eens de volgepropte, hoog-omheinde baden in de steden met de ideale zwemplaats die wij hier hebben, te midden van akkers en geurende dennebosschen. Is men wel genoeg overtuigd hiervan den verreinenden invloed van de zwem sport zoowel op moreel als op physiek van den mensch? Of moei men het hek maar aan den ouden stijl laten hangen en uit allerlei benepen-ouderwetsche motieven onze kinderen maar geen zwemmen laten leeren met de alles-afdoende overwe ging: wij ouderen hier in Waalwijk hebben het ook altijd .wel zonder zwemmen moeten doen 1 Vooral in onzen tijd van verhittende voetbalsport, warme bioscoopzalen en stoffige danslokalen is er geen beter tegenwicht in de zomermaanden dan de geest en lichaam-verfrisschende zwemsport te beoefenen om zoodoende de mens sana in corpore sano te be houden en te versterken. Waalwijksche Zwemvereeniging. DRUNEN. De eerste drie dagen dezer vrij populaire kermis zijn reeds ver streken, doch inplaats dat een heerlijk Mei-zonnetje de bewoners ook van de omliggende plaatsen uit hun huis en naar deze kermis lokte, zooals dat algemeen gebruikelijk was, heeft het gure regenachtige weer aan het bezoek zeer veef schade gedaan en zelden zal dan ook het kermisterrein de eerste dagen een slapper bezoek hebben ge zien dan ditmaal. Een strop dus op de eerste plaats voor de houders der kermisvermakelijkheden. En het aantal attracties was dit jaar nog uitgebreider dan anders, want naast de van ouds- bekende kramen, luchtschommel, werp- tent, schietent, bioscoop, enz. was er ook een keurige stoom-caroussel ge arriveerd, die het in tegenstelling met de andere vermakelijkheden tijdens de regenbuien aardig druk had. Ook de caféhouders hadden zich beijverd om de kermisstemming er in te brengen en te houden; op tal van plaatsen was Maandag en Dinsdag gelegenheid tot dansen, zoowel op harmonica, orgel of hoommuziek, als op een modern Jasz Band orkest dat zich in café Vissers liet hooren. Van een en ander werd vrij druk gebruik gemaakt. Tenslotte hadden de beide plaatse lijke harmonien er voor gezorgd, dat ook op het gebied van zaal-uitvoerin- gen „elck wat wils" geboden zou worden. In de harmoniezaal van „de Volhar ding" bij den heer Elshout werd Zon dagmiddag de reeks uitvoeringen ge opend met een Volksmatinée, dat flink bezocht was en waarop een vroolijke stemming heerschte. De harmonie voerde een uitnemend verzorgd pro gramma op keurige wijze uit. Des avonds werd in dezelfde zaal de radio installatie in gebruik genomen, bij welke gelegenheid ook de bekende humorist Kuijs uit Herpt zijne medewerking ver leende. Gezien 't slechte weer was het bezoek vrij druk en de aanwezigen hebben er een zeer genotvolle avond doorgebracht. De Radio-installatie voldeed zeer goedmen had een zeer varieerend programma; zoowel muziek als zang in elk genre kreeg men van de ver schillende verzend-stations te hooren, die zeer duidelijk werden weergegeven. Het optreden van den heer W. Kuijs was natuurlijk één groot succes. Vooral met zijn hoogstbekroonde nummers: „Kinderspel en Biljartspel" en „In memoriam" oogstte hij veel bijval, om de zeldzame wijze waarop hij deze succesnummers wist te vertolken, 't Was een welgeslaagde avond. Voor het van ouds-bekende kermis- Matinée op Maandagmorgen had „De VoIharding"echter voor eene bijzondere attractie gezorgd. Daarop zouden de hier reeds eenmaal met zoo'n enorm succes opgetreden Mr. Carter en Miss Corrina benevens de heer Barthly hunne medewerking verleenen. Onnoo dig te zeggen, dat deze namen vol doende waren qm de zaal vol te doen stroomen. Wat dit drietal dan ook ten beste heeft gegeven grenst aan 't on- gelooflijke, neen 't is ongelooflijk, onbegrijpelijk. Mr. Carter is een zeld zaam variélé-artist die op alle gebied verbazend handig is, die U verbluf, fende staaltjes van goochelkunst laat zien om even later te laten blijken, dat alles slechts berust op handigheidjes en bedrog. Toch zijn een massa zijner wonderbaarlijke verrichtingen onopge helderd gebleven en evenzoovele mys- terieuse geheimen voor 't publiek. Sterke staaltjes liet hij zien op't gebied van snelschilderen, hondendressuur, muziekvirtuositeit, buikspreken, tele pathie, kortom op elk gebied voerde hij ongelooflijk handige toeren uit, die aan 't publiek beurtelings een uitroep van bewonderig, een hartelijke lachbui en een daverend applaus ontlokten. Miss Corrina had in verschillende nummers en groot aandeel in't succes vooral met hetgeen zij presteerde op het gebied van gedachtenlezen steeg ieders verbazing ten top met den rug naar het publiek op het tooneel ge zeten, gaf zij zonder aarzelen het juiste antwoord op alle vragen. Zij noemde naam en voornaam, beroep, geboorte dag, kleeding, enz. van eiken persoon die werd aangewezen. Zij noemde het juiste nummer op b.v. papiergeld, loterijbewijs, spoorkaartje of wat dan ook, het juiste jaartal en waarde van een muntstuk, enz. enz. 'tWas alles correct en voor iedereen onbegrijpelijk. De heer Barthly wist niet minder de zaal in bewondering te brengen door zijn stoute acrobatische toeren die een ongelooflijke lenigheid verrieden. Hij deed het publiek ook onbedaarlijk lachen om zijn dolle sprongen en zotte kwinkslagen. Voegen wij hieraan nog toe (waar mee wij eigenlijk hadden moeten be ginnen) dat de harmonie bij de opening van het concert een drietal zeer fraaie nummers op uiterst correcte wijze uit voerde, dan gelooven we gerust te kunnen spreken van een zeldzaam ge slaagd kermismatinée. De President der harmonie, de heer L. Sikkers, die met eenige welgekozen woorden het matinée geopend had en allen een prettig matinée en een aangename kermis had toegewenscht, sloot het ook met een hartelijk dankwoord aan de artisten en 't publiek. Maandag en Dinsdagavond gaven Mr. Carter en zijne mede-artisten in deze zaal nog eene welgeslaagde uit voering, met geheel nieuwe program ma's waarop zij het talrijke publiek wederom wisten te verbazen met hun wonderbaarlijke verrichtingen. Het Kermis-matinée Maandag door de Jongenscongregatie leden en belang stellenden aangeboden, heeft zich in een verbazend druk bezoek mogen verheugen. Ruim 700 menschen hebben van des voormiddags 10 uur tot des middags ongeveer half vijf uur genoten van het rijk-varieerende programma. Met de flinke, opgewekte marsch, The Gladiators farewell van H. L. Blankenburg werd geopend en werd de kermisstemming er reeds aanstonds ingebracht. Direct daarop volgde het verplichte nummer waarmede dit kranige gezel schap, dat onder leiding van den kun- digen directeur Brok op de hoogste ladder der instrumentale kunst is ge komen, op het te Capelle gehouden concours het hoogste aantal punten in de eerste afdeeling wist te behalen. Prachtig, in een woord geheel af, zonder het minste vlekje, werd dit nummer ten gehoore gebracht en het luide applaus dat dit kranig gezelschap ten deel viel, was dan ook welver diend. De tooneelvereeniging had zorg ge dragen voor een uitstekend kermis- programma. Opgevoerd werd de klucht in drie bedrijven Meneer Klaproos van P. J. Nielen. Gelachen, onbedaarlijk gelachen is er om de werkelijk allerzonderlingste verwikkelingen waartoe een dorpsren tenier is gekomen. Mijnheer Klaproos was sinds jaren de Voorzitter van de Sociëteit en als- zoodanig voerde hij onder de bezoe kers steeds het woord. Hij wist het meest over allerlei zaken te spreken, totdat op zekeren dag iemand van uit de stad op het dorp kwam wonen en ook een trouw lid van de sociëteit werd. Al spoedig bleek dat hij meer had ondervonden dan de president en dat verdroot den ouden rentenier dus zon hij op middelen om den „vreemden opsnijer" te overtroeven. Daarvoor zou hij naar Amsterdam gaan om zich op de hoogte te stellen van wat een stad zooal te zien geeft. In het hotel waar hij zijn intrek had genomen, bleek het de kelners alras dat ze met 'n boertje van buiten te doen hadden. Mijnheer Klaproos maakte het den kelners door zijn van alles en nog wat vragen nu juist niet gemak kelijk. Hij moest en zou iets zien wat die vreemde opsnijer, die bij hem op het dorp was komen wonen, nog niet gezien had. De kelners die al wat in Amsterdam maar te zien is, reeds had den opgenoemd en meneer maar niets vreemds genoeg konden opnoemen gaven hem ten einde raad in over weging eens in een gekkenhuis een kijkje te gaan nemen. Klaproos vond dat idee eenig omdat hij nu zijn tegen stander zou kunnen overtroeven. De kelners maakten hem wijs, dat het Hotel van den heer Buller een gekken huis was, waar de patiënten volgens een Amerikaansch systeem werden behandeld. Ze waren vrij in hunne beweging. Dat dit alles tot de meest dolste verwikkelingen aanleiding gaf, laat het vlot geschreven stuk en vooral het meesterlijke spel van de leden der tooneelclub zien. De rol van Klaproos werd door den heer P. v. d. Ven op onverbeterlijke wijze vervuld. Daar zijn natuurlijk spel, zijn mimiek en juiste typeering van Ingezonden Mededeelingen. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 3060-90 ct. PUROL n c ZJ 3 QJ C O) O» l- ■»- k. 3 3 3 C U 3 <U 3 CQ Q. CQ C-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5