Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten reiding van laklederen waarom zomer- lak beter is dan winterlak, verder v. 1 vct- peau de Suède, slangen-, krokodillen en andere fantasieleders. Hoe die soorten van imitatie te onderscheiden. VI. Technische Ieders, zooals rie* menieder. zoowel chroom- als plant aardig gelooid. Welke eischen aan dit leder gesteld kunnen worden wat trekvastheid en rek betreft enz. VII. De bereiding van de verschil lende soorten split- of cröuteleder, voor onderleder, bovenleder, voering, enz. /III. Enkele beschouwingen over andere looiwijzen zooals formaline- en zeemleerfabncage. VROITWENACTTE TEHEE DE ZEDELOOSHEI]). Door de Ned. Christen-Vrouwenbond en de Foxier at ie van R.K. Vrouwenbon den in Nederland is een manifest ver spreid, dat zich richt tegen de onzede lijke mode en de openbare zedeloosheid van den modernen tijd in liet algmneon. Vooral wordt er op gewezen, dat jeug dig a personen niet onder behoorlijk loe- zic I gehouden worden en zich daar door in allerlei vrijheden van verma ken begeven waarbij de ouders behoor den toe te zien. Het manifest vraagt, niet het minst voor wat de mode be treft, een goed voorbeeld voor allen, waakzaamheid over de jongeren en bevordering van echt huiselijk christe lijk familieleven. DEUNEN. In de harmoniezaal bij den heer Th. Elsliout, valt mot de hei de Pinksterdagen wederom volop te genieten. Vanaf i2 tot 2 uur 's mid dags gedurende beide dagen groot Volksmatinée, w riraan het welbekende duo Didden en K'pys zijne medewerking verleent "en er het zijne zeer zeker 1oe bij zal dragen om er een prettige kor- misstemming in te brengen (eventueel in te houden). Gedurende beide avom den van 6 tot 11 uur groot tuinconcert in den prachtig verlichten tuin, waar in ailes zoo geriefelijk mogelijk zal zijn ingericht. We verwachten dat de har- momezaal 1e klein zal zijn om alle be zoekers te herbergen. Tijdig aanwezig zijii is derhalve aan te raden. DRUNEN. Gedurende de Pinkster dagen zal ir. het café Vissers des inid dags om half twaalf een concert ge geven worden door het alhier bekende jaszbandensemble. ELSHOUT. Woensdagmorgen ten 10 uur brachten paters, fraters, broe ders en studenten van het St. Anto- nius-studiehuis te Kaatsheuvel en het Missiehuis van het Hart te Goirle— Nieuwkerk een bezoek aan Maria's Genadeoord, onder leiding van de weleerw, paters H. Wortelboer en H Kox Ten lO'/a uur werd voor de Pe'- grims de plechtige H. Mis opgedragen door den weleerw. pater A Kouwen- hoven en voerde het zangkoor der studenten onder directie van den eerw. frater Ostendorf, de Missa secunda van M. van 't Kruijs op verdienstelijke wijze uit. Na het evangelie besteeg de weleerw. pater J. Groen den kansel en hield voor de studenten-pelgrims een op hun toekomstig missiewerk toe passelijke predikatie. Na het Credo weerklonken de zoete tonen van Kothe's „Jesu dulcis memoria" en na de H. Mis het fraaie lied „Wij prijzen vol vreugde de Zuiverste Maagd." Ten 2'/a uur begaven de bedevaart gangers zich naar de bidkapel, waar gebeden werd en Maria liederen werden aangeheven. Ten 4'/i uur had het lof plaats, dat weder door het studenten zangkoor werd opgeluisterd en waar uit vooral de vierstemmige „Ave Maria" van Witt en de „Tantum ergo" van Haag te vermelden zijn. Hierna ging men koffie drinken in het Broederhuis en vereenigden de pelgrims zich te 6 uur in de kerk voor het wonderbeeld der H. Maagd, waar gezamentlijk het lied „Gebenedijd zijt Gij" werd aan geheven. Hierna vertrek naar de Mis siehuizen. Donderdag ten 7 uur kwamen de meisjes congregaties uit Nieuwkuik en Haarsteeg, onder leiding resp. van de weleerw. heeren pastoor J. v. Beek en kapelaan J. Meijs. Na de H. Mis van 7 uur werden de oefeningen en gebeden geleid door den zeereerw. heer J. van Beek, die ook de congreganisten verwelkomde in Maria'e Heiligdom en eene treffende predikatie hield. Ten 9 uur begaven de pelgrims zich onder het zingen van Maria-liederen naar de bidkapel, waar de weleerw. heer Breugelmans, regu lier-kanunnik van de Norbertijner-abdij te Heeswijk eene toespraak hield en haar o a. onderhield over het ware wezen der bedevaart. Ten 10 uur ge zongen hoogmis, waaronder alweder de weleerw. heer Breugelmans eene lofrede op de Wonderbare Moeder van den Elshout hield, hare verschijning hier, eeuwen geleden, memoreerde, en als klaarblijkelijke bewijzen, hoe Zij haar genadeoord begunstigde, naar de talrijke ex-voto's verwees, Haar door dankbare vereerders geschonken en die Haar Heiligdom versierden. Na de H. Mis zongen de bedevaart- gansters een loflied op de H H Marte laren van Gorkum, waaronder de reli kwieën dier bloedgetuigen werden vereerd, Tegen 12 uur vertrokken de pel grims weder naar hunne dorpen Deze beide processies werden gelukkig door fraai weder begunstigd. NIEUWKUIJK. Evenals vorige jaren trok Donderdag j 1 de Congregatie van O. L. Vrouw alhier ter bedevaart naar Elshout. Des morgens te 6 uur vertrok men van hier onder leiding van den Direc teur den ZeerEerw. heer Pastoor van Beek en had te 7 uur in de parochie kerk t£ Elshout eene algemeene H Communie plaats. Ten 10 uur had de plechtige hoog mis plaats met predicatie. Nadat de congregatie nog een bezoek had ge bracht aan de kapel, werd de terug tocht aanvaard en arriveerde de pro cessie ruim 12 uur wederom hier. Naar we met zekerheid vernemen is dit jaar wederom als opslaghouder der veiling-producten alhier aangewe zen de heer F van Dommelen, terwijl het vervoer ook wederom per auto zal geschieden door den heer v. Beurden alhier. Het aanhoudend natte en gure weer van den laatsten tijd maakt alle vruchtbaar werk op veld en in tuinen bijna onmogelijk. Vooral geldt dit hier ter plaatse voor de boonen nu de planttijd hiervoor reeds lang daar is 't Zou jammer wezen als Nieuwkuijks voornaamste verbouw hierdoor zou moeten mislukken. CAPELLE. De heer de W. had j.l. Maandag het ongeluk met zijn wijsvin ger bekneld te geraken tusschen den op zijne tuinderij staanden watermo len, met het ongelukkig gevolg dat een lid van zijn vinger werd afgekneld. Dr. Kohier achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Breda noodzakelijk. Onder het in de weide loopende vee van eenige landbouwers in deze ge meente komen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Eenieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de melk voor het gebruik te koken. A.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. half drie zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. A. Meyers. A.s. Donderdag, 27 dezer, des avonds ten 7 uur zal in de zaal van den beer L. F. van Dongen alhier, de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering van de Boerenleenbank gehouden wor den. Te behandelen punten1 Opening, 2. Aanwijzing Secretaris, 3. Verslag van den toestand der vereeniging. 4. Verkiezing lid van den Raad van Toe zicht, wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Verhoeven (officieel can- didaat in deze vacature is de heer A. J. Verhoeven). 5. Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. L. F. Tref fers (officieel candidaat in deze vaca- tiire is P. L. F. Treffers). Voor 23 Mei 192G is er gelegenheid ten kantore der Bank candidatenlijsten in te leveren, onderteekend door ten minste 20 le den). 6. Nazien rekening en balans over bet afgeloopen boekjaar. 7. Rondvraag. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonscken- dijk optreden Ds. Louwe Kooijmans uit Waalwijk. WASPIK. Gisteren vierden de heer en mej. M. Savelkouls-Stravers onder vele blijken van belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Des morgens om 10 uur werd eene plechtige H. Mis opgedragen, waarna het feest door familie-omstandigheden slechts in hui selijken kring werd gehouden. Moge het den krassen oudjes gegeven zijn nog eenmaal hun diamanten bruiloft te vieren. Onder het spelen van vroolijke marschen trok de Harmonie gister avond van de oude naar de nieuwe concertzaal, waar men tot laat in den avond gezellig en kameraadschappelijk bijeen bleef. De officieele opening der nieuwe zaal zal op een later te be palen datum plaats hebben. In de afgeloopen nachten heeft het flink gevroren. De vroege aard appelen hebben op de lichtere zand gronden veel geleden. WASPIK. Het programma van het festival op Zaterdag 22 en Maandag 24 Mei luidt als volgt 3 uur. Opening van 't festival, door den Eere voorzitter, den Edelachtb. heer Burgemeester. 4 uur. Gezamenlijke uitvoering der feestmarsch. Aanvang van 't festival. 7 uur. Concert van 't Rozenknopje van Capelle en van de harmonie „De Eendracht" te Raamsdonk. Maandag (2en Pinksterdag). 12.30. Optocht door de gemeente. Uitvoering der feestmarsch voor 't raadhuis. Aanvang van 't festival. 8 uur. Concert fanfare „St. Cecilia" Ammerzoden. GEERTRU1DENBERG In de Gerf.' kerk zal Zondag a.s. in alle diensten leesdienst gehouden worden. Het bestraten en het vernieuwen van rioolwerk voor onze gemeente, is gegund aan den heer Kommers alhier, als zijnde de laagste Inschrijver. Dinsdagnacht 1.1 is er ingebro ken, in het pakhuis van den Chr. Boe renbond. Voor zoover men na kan gaan is er niets vermist. De politie zal trachten eenige voetspoor-afdrukken te maken. De harmonie „Apollo" gaf Woens dagavond 11. een concert op de kiosk op het Marktplein. Na de pauze moest echter 't concert gestaakt worden, daar de ronddravende kinderen te veel leven maakten. Maandagmorgen 1.1 ontstond er bij de familie de L. een huiselijke twist, welke zoo hoog liep, dat de man in woede alle huisraad vernielde De buurt toonde natuurlijk direct alle belangstelling. RAAMSDONKSVEER. Zondag om half tien treedt ds. Ewoldt op in de Herv. kerk op 't Dorp en Maandag om half tien in de Veersche kerk. Dhr. P. A. van Dongen werd gekozen tot Bestuurslid van de Ver eeniging tot stichting van een Veree- nigingsgebouw voor Protestantsche be langen MaDE. Zondag hield de R.K. Fa- briekarbeidersbond „St. Willebrordus" in de zaal van het Liefdegesticht een vergadering om te komen tot oprichting eener afdeeling van dien bond te Made. Als spreker trad op de heer J A. Kroone uit Breda, hoofdbestuurder van dien bond. Staande de vergadering traden alle aanwezige fabrieksarbeiders toe. Zondag a s. zal in een zaal var. het Liefdegesticht een vergadering voor de schippers worden gehouden ter bespreking van hunne belangen in het algemeen. In den vroegen morgen van 2en Pinksterdag zal een processie worden gehouden, die een rondgang door de gemeente, voorafgegaan door de har monie „St. Cecilia", zal maken. Op 30 Juni zal te Made voorde gemeenten Hooge- en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Terheijden en Made e.a. het onderzoek plaats hebben van de verlofgangers der lichting en 1914 en 1917. De werkman J. Ligthart had op het werk van A. Verhagen, het ongeluk met zijn hand tusschen een machine bekneld te raken waardoor deze vrij ernstig werd gekneusd en hij zich onder geneeskundige behandeling van dr. Klijn moet stellen. Op Zondag len en Maandag 2en Pinksterdag zal ds. Mudde telkens des voorm. 10 uur in de Ned. Herv. kerk alhier voorgaan terwijl Zondag a.s. een collecte zal worden gehouden ten bate der zendelingen. De beide Pinksterdagen a.s. zal ds. Vinck, telkens des voorm. 10 uur in de Ned. Herv. kerk te Drimmelen voorgaan. ALMKERK J.l. Woensdag brandde de arbeiderswoning van den heer C. van M. alhier tot den grond af, door dat kinderen speelden met lucfersbe hulpzame handen wisten nog eenigen huisraad te redden. 2 Juni a.s. zal voor deze ge meente des v.m 9.45 te Woudrichem het jaarlijksch onderzoek der verlof gangers plaats hebben, en wel voor de lichtingen 1914 en 1917. A.s Zondag zal Ds. Róth voor de Herv. kerk alleen des v.m. 10 30 optreden. Terwijl Ds. de jong, Gerf. pred beide diensten hoopt op te treden en wel des v.m. 10 30 en nm. 3 uur. Op 2en Pinksterdag nm hoopt de Zangver. „Hallelujah" van Capelle (N. Br alhier op den Zendingsmid dag hare medewerking ook te verlee- nen. Terwijl de onderwerpen van de sprekers zijn als volgt: Ds, Jonkers van Werkendam „Om Gods Konink rijk", Burgemeester Bergmeijer „Mede- deelingen van ons Zendingsterrein", Ds. Los 's Hagen „de Zendings methode in Zuid Afria." Ingezonden Mededeelingen. Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Giazen Buisjes 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Mei '26. Was de eerste opvoering van het groote tooneelspel „Samuel" een succes voor de patroonaatstooneelclub, niet minder was dit de uitvoering van Za terdag en Zondag j 1. Zaterdagmiddag was de zaal met bijna 600 kinderen gevuld, die genoten van 't mooie be grijpelijke kinderspel. Zondag was de groote patronaatsruimte als op Hemel vaartsdag. totaal bezet met mannen en jongens, 't Stuk ging zoo mogelijk nog keuriger dan den eerste maal. Naast de kleine acteurs die we in onze vorige recensie noemden, moeten we voor Zaterdag en Zondag nog wijzen op 't kinderlijk mooie en duidelijke spel van den jongeheer v. d. Linden. Gaarne zullen allen, die ditmaal aanwezig wa ren den bekwamen regisseur, den heer J. Klerkx spoedig zien uitkomen met een tweede tooneelwerk. We zijn er van overtuigd van den heer K. goed werk te mogen verwachten. Dinsdag 25 Mei a s. zal in het Gymnastieklokaal der O.L School in de Schoolstraat de kostelooze Koepok inenting plaats hebben om 10 uur v.m. Ondanks het slechte weer is de processie naar het genade oord van O L. Vrouw van Elshout op Zondag j I. druk geweest. Gaat andere jaren steeds een groot aantal dames congreganisten per rijwiel, de koude regen noodzaakte thans allen van de extra tram gebruik te maken. Pastoor Mgr. Völker en Kap. P. Hoakx gingen als begeleiders mede zingend en biddend werd de heen- en terugreis afgelegd en het slechte weer deed heusch geen afbreuk aan de devote stemming waarin de congrega nisten verkeerden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 Mei '26 Dinsdagmiddag gaf de Heer Boes- nach met zijn medewerkers op de speel plaats der R K jongensschool een vertooning voor de Heusdensche jeugd, welke bestond in goochelen, zang, muziek, etc. Gezegd kan worden, dat de kinderen zich aardig amuseereen. De processie naar Brielle voor Heus den en de Langstraat zal dit jaar van hieruitplaats hebben op 9 Juni e.k GEMENGD NIEUWS. In verband met den inbraak met geweldpleging op een boerderij aan den Hofweg te Overschte, heeft de Rotterdamsche recherche, op verzoek van den officier van justitie aldaar, aan den burgemeester van Overschie assis tentie bij het onderzoek verleend. Bij dit onderzoek viel de verdenking al spoedig op een gewezen knecht, die met ongenoegen vertrokken was en vermoedelijk eenige dagen tevoren, ook des nachts getracht had, toegang tot de woning te krijgen, onder voor wendsel, een boodschap te moeten overbrengen. Het spoor van het onder zoek leidde naar Delft, waar de politie reeds over gegevens bleek te beschik ken, die tot hetzelfde spoor voerden. In samenwerking met de Delftsche recherche werd een onderzoek ingesteld in de woning van de ouders van dezen knecht. Daar werden gevonden een bebloed overhemd, een jasje met bloed vlekken, vijf ledige patroonhulzen van een revolver, een scherpe revolver patroon en een electrische zaklantaarn, welke voorwerpen alle in beslag werden genomen. Later zijn nog een revolver en een breekijzer aangetroffen. De verdachte was evenwel voortvluchtig. Bij het voortgezette onderzoek, dat tot middernacht duurde, gelukte het, den knecht, den 19 jarigen J. V. alhier aan te houden. Hij was in Kralingen met zijn meisje, dat in de Lusthofstraat alhier woont, bezig met iemand te onderhandelen over de overneming van een boter-en kaaswinkel, toen de politie kwam, om hem te arresteeren. Hij ontkende met groote stelligheid, iets met de zaak uitstaande te hebben. De politie meent evenwel al zooveel aanwijzingen in handen tehebben.dat ondanks deze ontkentenis, een straf vervolging kan volgen, De patronen, die gevonden zijn. zijn van het 6 35 kaliber, een vrij groote maat, die nog al veel voorkomt, Bij zijn arrestatie is een bebloede zakdoek op hem gevonden. Tijdens het plegen van het misdrijf, heeft een motorfiets onbeheerd in een weiland gelegen, in de buurt van de hoeve van de gebroeders H. Het num mer van deze motorfiets was bekend. Men vermoedde reeds gisteren, dat de dader met deze motorfiets vertrokken was. Dit was o.a. een van de aanwij zingen, welke de recherche op het spoor van J. V. brachten. Voorts is gebleken, dat V., die aan den Rotterdamschen weg te Delft woont, Zondagavond omstreeks 9 uur in Delft is geweest. Daarna is hij nergens meer gezien. Hij is eerst zeer laat in den nacht thuis gekomen, Ook gisteravond is hij nog in Delft gezien, waarna de recherche alle adressen, waar V. wel eens placht te komen, afzocht. Zoodra hij dit bemerkte, is hij naar Rotterdam vertrokken. De Delftsche recherche deelde dit telefonisch aan de Rotter damsche politie mee en het gevolg was, dat, gelijk gezegd, V. te.,middernacht aangehouden is. Hij is in het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer opgesloten en heeft al bekend. Voor den aankoop van den boter en kaaswinkel had V. eenige duizenden guldens noodig, welk bedrag hij niet in zijn bezit had. Het is gebleken, dat hij door deze inbraak zich het benoo- digde geld heeft willen verschaffen. V, heeft kunnen verwachten, dat er veel geld in huis was, omdat de gebroeders H. als zeer welgesteld bekend staan. Gistermiddag ging de aannemer S. te Bennebroek met zijn auto naar den Zilkerweg om de zanderijen te controleeren. Toen hij uit den auto gestapt was om naar de arbeiders te gaan, ontdekte hij, dat twee jonge mannen in den wagen stapten en er mee wegreden. Met eenige arbeiders zette hij hen na. De dieven konden, doordat de weg opgebroken was, niet verder en wilden terugkeeren, maar de motor weigerde. Daarop namen zij de vlucht. Zij werden door den heer S en de arbeiders achtervolgd over weilanden en slooten. Bij de Leidsche- vaart sprongen de jongens in het water en toen zij weer op den kant kropen, werden zij door den heer S. gegrepen. Het waren de 18 jarige v. B. en de 17 jarige v. d. B. Zij werden eerst opgesloten te Overveen en daarna aan de justitie te Haarlem overgeleverd. Het lijk van den 26 jarigen carous- selhouder J. A., uit Nijeberkoop, die sedert eenige dagen vermist werd, is uit de Smildervaart opgehaald. Hij is vermoedelijk op een avond met zijn fiets te water geraakt. Bij den onbewaakten overweg te Stolken, onder de gemeente Schagen, is de spoorwegbeambte P. v. d. V. door een trein gegrepen en gedood. In het Lyonsche station te Parijs is Maandagavond een dame, die met den nachttrein naar Monte Carlo zou vertrekken een taschje ontstolen, dat voor 900 000 frank aan geld en siera den inhield. De reizigerster had haar handbagage in haar coupé in het net geplaatst en was toen voor enkele minuten uitgestapt om de menschen, die haar wegbrachten, de hand te drukken. Juist toen de trein begon te rijden, bemerkte zij, dat de tasch met kostbaarheden verdwenen was. Gistermorgen ongeveer half acht is brand ontstaan op de bovenverdie ping der woning van den heer A. van B. aan de Groote Braak, te Oosterhout. Het vuur dat snel om zich heen greep, tastte ook spoedig de met riet onderlaten daken aan der belendende perceelen, zoodat in korten tijd een zestal woningen in lichte laaie stond. Van de inboedels die over het geheel laag waren verzekerd, kon slechts weinig worden gered. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met een drietal slangen op de waterleiding. Het werk om de twee in den Muilberg te Canne (L.) ingesloten men schen te bereiken, wordt met kracht voortgezet. Acht stutters van de mijn Maurits werken in vier dagploegen, dus twee tegelijk, die door drie helpers worden bijgestaan. De situatie van den berg is in kaart gebracht en op het oogenblik vordert men goed. De stut ters worden te Canne kosteloos ge huisvest en gevoedhet loon, dat zij van de Staatsmijnen ontvangen, dragen zij af aan de familie van de ongeluk- kigen. Tot nog toe werkt men nog steeds op Nederlandsch grondgebied. Op de vraag, of men niet van boven naar beneden een put had kunnen boren, daar men wist. waar de menschen zich bevonden, kreeg ik ten antwoord, dat dit te gevaarlijk zou zijn, daar de bo dem losgerukt was en dat verder de diepte 40 meter was en een put boren van die diepte weken zou duren. Bij Petrowski (Rusland) is een veerboot, waarin zich 50 personen be vonden en die over de Soelap voer, gezonken. Ruim 20 personen zijn ver dronken. De overige werden met veel moeite gered. Gisteren is in de buurt van Char- koff een vliegtuig, dat van Moskou naa Tilsitz onderweg was en drie reizigers meevoerde, omlaag gestort. Een der passagiers werd gedood, terwijl de twee andere ernstig ver- wond werden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10