en neven. Het was voor mij een gemakkelijke en aangename taak onder uwe leiding te mogen werken en ik voel mij ge drongen te getuigen dat ik TI daar voor steeds de hoogste achting zal toe dragen. Ook onze Oud-Burgemeester, de Edel Achtb. heer van Huiten, betuig ik mijn erkentelijkheid voor zijn hartelijke be jegening ondervonden tijdens de onge veer 30 jaren dat ik mijn ambt onder zijn bestuur waarnam. Ik breng inijy oprechten dank aan Heeren Wethouders voor hun steun en gullen omgang, tevens dank ik de hee ren leden van den Raad, voor het in mij gestelde vertrouwen. Verder dank ik onze geachten Secre taris, Ontvanger en Oud-Ontvanger, met wien ik in mijn 40-jarige dienstbe trekking in de beste verstandhouding heb samengewerkt. Mijn collega's betuig ik van ganscher harte eveneens mijn erkentelijkheid voor hun vriendschap en prettige sa menwerking; in het bijzonder dank ik den Inspecteur van Politie, den heer LetChert, wiens bereidwilligheid en hartelijkheid mij steeds hebben getrof fen. Ten slotte wensch ik U allen het bes te toe voor de toekomst en hoop van harte dat onder Gods onmisbare Zegen onze gemeente steeds moge groeien en bloe,ien. Na dit dankwoord werd de eere wijn rondgediend, waarna de Voorzit ter de vergadering met den Chr. groet sloot. Ruim 40 dienaren van den H. Her mandat vereenigden zich hierna in de zaal van den heer Th. Elshout, alwaar men tot laat in den avond gezellig bij een bleef, genietend van radio-concer- ten, die door de welwillendheid van het bestuur der harmonie „De Volhar ding" konden worden gegeven. Gaarne brengen wij den heer Mim- pen een woord van dank voor zijn im mer welwillende houding tegenover de pers. Steeds is hij bereid geweest, zoo zulks in het belang van de zaak ge daan kon worden, om inlichtingen te geven. I)at hij tot in lengte van dagen in het volle genot van zijn gezondheid, om ringd van zijn familie-leden, van zijn pensioen mag genieten, wenschen ook wij hem gaarne toe. Bij Kon. besluit van 20 April is de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan H. Mimpen, gewezen opzichter der gemeente Drunen. ALMKERK. Openbare vergadering v. d. Raad de zer Gemeente op Dinsdag 18 Mei 1926 n.m. 3 uur. Voorzitter den E. A. Heer P. Bergmeijer, Secr. de Heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de Heer A. W. Donker, met kennisgeving. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den Secr. de notulen der vorige vergaderingen voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Eei\schrijven v. d. Heer C. G. Komen Arts alhier, waarin hij den Raad ver zoekt eervol ontslag als Gemeente-ge neesheer te mogen ontvangen, wegens gezondheidsredenen. De Heer Komen lieveelt in zijn schrijven, als gemeentegeneesheer te benoemen aan, de thans alhier in func tie zijnde Arts, de Heer G. J. de Vries. De Voorzitter deelt mede dat de Heer de Vries zijne sollicitatie als zoodanig heeft ingezonden. De Heer van Leeuwen vraagt; nadat door den Voorzitter voorgesteld is aan Dr. Komen eervol ontslag te verleenen en in diens plaats Dr. de Vries te be noemen of laatstgenoemde nogal prak tijk heeft gehad, spreker kent hem nog niet. De Voorzitter zegt dat Dr. de Vries door zijn Collega wordt aanbevolen en de ingewonnen informaties, zijn op elk gebied gunstig; ook in Friesland heeft hij eenige praktijk gehad. En om dat de heer de Vries genegen is alles van Dr. Komen over te nemen, en om dat een Chr. Arts gevraagd werd, ko men B. en W. met dit voorstel De Heer Snoek vindt de reden van aanbeveling apocief, de Heer Ko men wil ontslag met condities, en die moeten wij aldus spreker maar op te volgen hebben. De Voorzitter zegt dat de Heer Ko men volkomen het recht heeft in ver hand met zijne ziekte ontslag aan te vragen, en dat de practijk van Dr. de Vries, thans alhier, voor hem een aan beveling is. Het Gemeentebestuur moet nu trachten om een vasten geneesheer te krijgen en nu deze sollicitant een chr. arts is ligt het op onzen weg dezen te benoemen. De Heer van Leeuwen is ook niet te gen de benoeming van een chr. Arts, maar vindt de weg niet ordelijk die be wandeld wordt in deze. Hij is, zegt spre ker, nog onervaren en nog zoo kort hier; hij vindt het onverantwoordelijk. De Voorzitter zegt, wanneer wij Dr. Komen zijn ontslag niet geven, blijft deze natuurlijk, maar dan moeten wij nog maanden sukkelen met plaatsver vangers. De Heer van Leeuwen vraagt hoe oud deze geneesheer is, waarop de Voor zitter antwoordt van 28 jaren; ook zegt spreker dat Dr. de Vries in Januari 1926 in Friesland in de praktijk is ge gaan. De Heer Ottevanger, Wethouder, zegt dat hij niets dan lof heeft gehoord van dezen sollicitant, ook zegt spreker, een maand praktijk in deze gemeente geeft meer dan alle andere aanbevelin gen, spreker noemt een voorbeeld van een patiënt over wiens ziekte, het oor deel van een naastbijzijnd geneesheer overeen kwam met dat van Dr. de Vries. En hoe langer er gewacht wordt, zoo veel meer vermindert de practijk. De Heer v. d. Stelt is voor het voor stel van B. en W. De Heer v. d. Meijden vindt het een prachtige oplossing, en volgens spre ker kan ook hier geen inensch op te gen zijn 'er zijn zieke menschen die al acht dokters bij zich hebben gehad en wanneer er geen benoemd wordt kun nen er nog wel 10 dokters komen. De Heer van Leeuwen is er niet te gen maar neemt, de practijk in oogen- schouw. En spreker laat ook het ge loof buiten beschouwing, ook al zou het een Jood zijn. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 7 voor en 3 stemmen blanco. De Voorzitter meent de tolk te zijn van heel den Raad en betuigt hiermede zijne droefheid aan Dr. Komen, en wenscht hem een spoedig herstel toe en hoopt dat Dr. de Vries nog lang als geneesheer in deze Gemeente mag werkzaam zijn. Een schrijven v. d. N.V. de „Nabo"- Autobus Onderneming te Dussen. Tevens een schrijven van H. H. Gcd. Staten dezer ,Prov. waarin den Raad wordt verzocht, ten eerste een subsi- .die te verleenen, terwijl H. H. Ged. Staten verzoeken aan de Maatschappij „Alad" te Meeuwen, eveneens eene subisidie te verleenen, daar anders in overweging zal worden genomen, de Prov. subisidie aan de „Alad" te ont houden, en zulks wanneer Almkerk, Dussen en Eethen te samen een derde daarvan niet bijdragen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De Heer Ottevanger is voor een kleine subsidie te verleenen, daar de drie bussen, de „Alad" „Onze Dienst" en „Nabo" een belang voor de Ge meente is. Wij moeten laten blijken dat wij voor de ondernemingen zijn. De Heer Snoek is voor subsidie te verleenen, en wel 100,voor de „Alad", De Heer Ottevanger kan zich hier mede niet vereenigen, de eene wat en de andere niets. De Heer Snoek zegt de Prov. geeft toch de voorkeur aan den „Alad" de andere zegt spreker is een concurree- rende lijn. De Heer v. d. Wal zegt, dat wanneer er twee der lijnen! niet rijden, de derde wel aan-den gang blijft. Waarop de Heer Snoek antwoord, dat de ondernemingen alle* zeer zwak slaan. De Heer van Leeuwen zegt, dit is het eenigste vervoermiddel hier in deze streek, daar ouden van dagen nog mee vervoerd kunnen worden, en om reden er van een spoor hier nooit geen sprake is, zou spreker dit schrijven niet voor kennisgeving aannemen. Na nog eenige discussie wordt be sloten op voorstel v. d. Voorzitter, dat B. en W. met een goed omschreven voorstel zullen komen tot subsidie- verleening, waarbij geen enkele maat schappij zal worden uitgesloten. Hierna worden in verband met de lagere onderwijswet de voorschotten der Bijzondere scholen in deze gemeen te vastgesteld. Een schrijven van H. H. Ged. Sla- ten, houdende goedkeuring van 't Raadsbesluit, waarbij het aantal tap- vergunningen voor deze gemeente be paald is op 6. Eene dankbetuiging van den Heer Commissaris der Koningin in deze Prov. voor de bijdrage uit deze Ge meente voor de Watersnood. Hierna wordt eene overeenkomst vastgelegd voor het gebruik van EIcc. stroom door den Heer B. W. Buiser. Daarna wordt aangeboden het Ge meenteverslag en goedgekeurd de af- en overschrijving, dienstjaar 1925. Thans wordt als 2de Amtenaar v. d. Burgerlijken Stand benoemd de E. A. Heer P. Bergmeijer, Burgemeester al hier. Hierna wordt het kohier Honden belasting vastgesteld. Tot leden der Commissie tot nazien der rekening 1926 werden benoemd de heeren Snoek, Walraven en Verschoor. In geheime vergadering wordt hier na behandeld: een schrijven van H. H. Ged. Staten dezer Prov., aapgaande den verkoop van grond. Na herope ning zegt den Voorzitter het bedrag voor genoemden grond te bepalen op 200,—. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeert de Heer Koekkoek, hoe of het staat met de aanschaffing v. d. motorspuit. Spr. zegt daar is hier een demonstratie gehouden, en nu hoort men maar niets. De Voorzitter zegt, dat er een Commissie benoemd werd, en die heeft hij verschillende firma's een bezoek gebracht, deze heeren kun- nen wel met een voorstel komen; wan néér spr. beter ingeburgerd was, zou hij wel met een voorstel komen. Op voorstel v. d. Heer de Jong wordt de Voorzitter in bovengenoem de Commissie benoemd. De Heer Verschoor zegt dal de wa- terschutten in den Nieuwe Doorn ver nieuwd moeten worden, daar deze to taal versleten zijn. De Voorzitter zegt dit te onderzoe ken. Ingezonden Mededeelingen. De Heer van Leeuwen deelt mede dat hel gedeelte straat tusschen den Heer van Willigen en Branger, altijd even vuil is, en zou graag hebben dal dit ééns per jaar eraf gedaan werd. De Heer de Jong geeft in overwe ging de waterpomp te Uitwijk en den waterstop en de schoeing aan 't Heul tje te doen repareeren. De Voorzitter zegt den Heer de Later hiermede in kennis te stellen; daar niemand meer 't woord verlangt, sluit de Voorzitter deze openbare vergade ring. BUITENLAND. België. Jasper heeft hedenavond de volgende regeeringscombinatie aan den Belgische koning voorgesteld Jaspar (katholiek)minister-presi dent en minister van binnenlandsche zaken Francqui (liberaal)minister zonder portefeuille met speciaal toezicht op de schatkist Hijmans (liberaal)minister van justitie Vandervelde (socialist) minister van buitenlandsche zaken Graaf de Broqueville (katholiek) minister van landsverdediging; Baron Houtart (katholiek)minister van financiën en koloniën Huysmans (socialist): minister van kunsten en wetenschappen Boels (katholiek): minister van land bouw en openbare werken Anseele (socialist): minister van spoorwegen en marine Wouters: minister van nijverheid en ^rbeld. Een bijzondere secretaris voor kolo niën werd aan den minister van finan ciën toegevoegd in den persoon van den functieonaris Arnold. De ministers hebben hedenavond den gebruikelijken eed in handen des konlngs afgelegd. Zeer waarschijnlijk zal de nieuwe regeering aanstaanden Dinsdag voor het parlement verschijnen. Het is niet uitgesloten, dat de koning daarbij een troonrede zou uitspreken. Bevestiging hiervan werd echter nog niet gekregen. De „Moniteur", die morgen de sa menstelling van de nieuwe regeering zal afkondigen, zal tevens een besluit bevatten, waarbij burggraaf Poullet tot staatsminister wordt benoemd. BINNENLAND. Open brief aan de Nederlandsche banken van de Ned. Ver. Effecten bescherming. De dagbladen brengen ons bij voort duren bericht over inschrijvingen die in ons land door U worden openge steld op nieuwe Duitsche leeningen. Telkens moet dus de Nederlandsche belegger het te betreuren feit consta- teeren, dat waar de Vereeniging voor den Effectenhandel, maatregelen heeft getroffen om hem te beschermen tegen een onrechtvaardige Duitsche valori satie-wet, door inschrijvingen op nieuwe Duitsche leeningen worden opengesteld, waardoor genoemde be schermende maatregelenhun uitwerking missen. Onze vereeniging betreurt een der gelijk optreden Uwerzijds ten zeerste, daar Uw clientele voor een gedeelte gevormd wordt door Nederlandsche beleggers en deze het zedelijk recht hebben, ook op Uwe bescherming. Deze bescherming is noodig daar niet alleen een eenzijdig vastgestelde betalingsregeling te kort doet aan rechten van de andere partij, doch ook omdat het bepaalde betalings percentage ongekend laag is. Zeer duidelijk komt dit laatste uit, wanneer de Duitsche valorisatiewet vergeleken wordt met de overeenkomst in Augustus te Ostende gesloten tus schen Budapest eenerzijds en belang hebbenden voor wat betreft de voor oorlogsschulden van 1910, 1911 en 1914, anderszijds. Bij deze overeenkomst werd be paald dat de crediteuren gedurende de eerstvolgende 5 jaren 75 pCt. van de hun toekomende renten zullen worden uitbetaald en daarna de volle 100 pCt. Onze vereeniging is van opvatting dat het ook Duitschland mogelijk is een gelijke overeenkomst te sluiten met Nederlandsche bezitters van Duit sche voor-oorlogsschulden, waarvoor belanghebbenden bij onze vereeniging protest hebben aangeteekend en dat door ons ter kennis yan den Duit- schen Gezant in Den Haag is gebracht, niet meer dan eenige millioenen marken. U zult het met ons eens zijn, dat Duitschland voor deze enkele mil lioenen marken, voor-oorlogsschulden, zeer zeker in staat is een behoorlijke betalingsregeling te treffen met belang hebbenden. Wij doen dan ook namens den Nederlandschen belegger beroep op U opdat geen inschrijvingen door U meer worden opengesteld op nieuwe Duitsche leeningen, totdat door Duitsch land voor Nederlandsche bezitters van zijn voor oorlogsschulden, een regeling getroffen is, overeenkomend met die, welke door Budapest te Ostende werd afgesloten. Namens de Vereeniging Effectenbe scherming hebben wij de eer te zijn, Hoogachtend, Dr. D. J. HULSHOFF-POL, Voorzitter. K. G. R. JOOSTEN, Secretaris. En het blad, waaraan wij boven staand ontleenen, voegt er bij dat de banken aldus meewerken om den rentestandaard in ons land hoog te houden, dat weer handel en industrie belemmert. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft de patrouille onder len luitenant der infanterie H. J. M. Klaar in kam pong Lembang, in het landschap Kloeët, aanraking gekregen met de bende van Tjoet Ali. Gesneuveld is 1 marechaussee, zwaar gewond zijn 2 marechaussees, licht gewond werden sergeant Kars, een Manadaneesch ser geant en 3 marechaussees, en onbe duidend gewond werd luitenant Klaar. Neergelegd werden 6 kwaadwilligen, en blanke wapens zijn buit gemaakt. Evenals in 1925 zal de naam- looze vennootschap Van den Bergh's Fabrieken dezen zomer weer vacantie- reizen organiseeren. Leerlingen van het M.O. wordt een reis naar Duitsch land geboden, meisjes en jongens uit de hoogste klassen der lagere school gaan een week in de bosschen of naar zee. Autoriteiten op onderwijsgebied heb ben zich bereid verklaard met hun voorlichting dezen arbeid te steunen en de heeren dr. C. j. Vinkesteijn, inspecteur der gymnasia, dr. G. H. Coops, inspecteur van het middelbaar onderwijs, H. J. de Groot, inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs en A. Rienks, hoofdinspecteur van het lager onderwijs hebben daartoe in een commissie van advies zitting genomen. POLITIERECHTBANK. Dure moppen. W. K. landbouwer uit Hedikhuizen had M. A. Koks te Vlijmen mishandeld Koks kwam langs den weg gefietst toen beklaagde honden tegen hem op hitste. Koks moest daardoor van zijn rijwiel afstappen en kreeg toen van beklaagde tweemaal een slag. Neen, aldus beklaagde, de jongens gooiden met steenen bij ons tegen 't huis en daar ging ik op af. Ik heb niet geslagen. Getuige A. van Dal verklaarde, dat Koks den volgenden morgen een dik oog had. Dat zou dan 't gevolg zijn van de klappen met een hard voorwerp door beklaagde toegebracht. .'t Liep nog al niet zoo'n vaart. Eisch en uitspraak f 10.— boete subs 5 da- gen hechtenis f 5.— per klap, toch nog duur, niet waar? L. v. E. Werkendam, overtr. art. 425 W. v. Str. vrijA. de J. slager te Capelle, beleediging f 40 boete subs. 3 weken hechtenis. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Breda diende de zaak contra den '21 -jarigen C. v. P. te Geertruidenberg, beschuldigd van mishandeling van den burgemeester dier gemeente, terwijl deze surveil leerde. Het Openbaar Ministerie eischte met het oog op den ernst van het feit een gevangenisstraf van twee maanden. De Rechtbank te Breda, heden uitspraak doende in de rechtszaak tegen A. J. de Groot, directeur en leeraar aan de Gemeente-Muziekschool te B, o. Z., inzake het accepteeren van provisie, sprak den heer de Groot vrij. De eischt was f 100.— boete. KERKNIEUWS. Tweede Bossche Diocesaan Eucharistisch Congres op 27,28 en 29 Juni a. s. te Boxtel. De reden waarom bovengenoemd congres te Boxtel zal worden gehou den, is niet zoozeer toe te schrijven aan de ligging dezer plaats in het centrum van het Bisdom als wel aan het feit, dat Boxtel een der plaatsen is, welke door een Eucharistisch won der is begunstigd geworden. In den loop der 14de eeuw had n. 1. een priester. Egidius Aecker ge naamd het ongeluk bij het lezen der H. Mis na de Consecratie den kelk om te stooten. Zoodra het H. Bloed werd uitgestort, vertoonden zich en op den altaardwaal en op den cor- poraaldoek duidelijke bloedvlekken. Vol angst hield de priester dit wonder geheim en na de H. Mis trachte hij deze altaardoeken uit te wasschen in de nabijzijnde rivier. De wonderbare bloedvlekken verdwenen echter niet. Toen nam de priester deze H. Doeken heimelijk mee naar huis en hield ze aldaar jaren lang verborgen. Op zijn sterfbed overhandigde hij ze aan zijn biechtvader en in 't bijzijn van geloof waardige getuigen beleed hij tot in de kleinste bijzonderheden, welk won der Gods almacht met deze H. Doeken had gewrocht. Zoodra deze feiten openlijk bekend waren geworden werden de H. Doeken met groote plechtigheid door de gees telijkheid naar de toenmalige parochie kerk van Boxtel overgebracht, welke gestaan heeft op de plaats, waar zich thans de parochiekerk van St Petrus bevindt. Na grondig onderzoek der feiten gaf Kardinaal Pileus van Pratro op last van Paus Urbanis VI den 25 Juni 1380 een diploom uit, waarin toegestaan werd de H- H. Doeken eens in 't jaar aan de geloovigen te vertoonen, in verband waarmee jaarlijks een proses sie gehouden wetd op Drievuldigheids- Zondag. Tijdens de invoering der hervorming in de Nederlanden werden de H. Doe ken tot meerdere veiligheid eerst naar 's Bosch en later naar de St. Michiels- abdij te Antwerpen en ten slotte naar de collegiale kerk te Hoogstraten over gebracht. Op 12 Juni 1924 werd met goed keuring van Z. H. Paus Pius XI de H. Corporaaldoek met grooten luister naar Boxtel teruggebracht en op 15 Juni daaropvolgende naar de St. Pe- truskerk te Boxtel, Thans berust hij in de H. Bloedkapel op het altaar der H. Driekoningen en zijne vereering neemt voortdurend toe. Moge dit Eucharistisch Congres ook krachtig de vereering van den wonder baren H. Bloeddoek bevorderen 1 Bij triest weer. De lente, waarnaar we zoo verlangd hebben, brengt niet enkel mooi weer en zonneschijn en heerlijk zoele voor jaarsdagen waarop we uitgaan in onze Paaschbeste kleeren en met een vroo- lijk hart, dingen, die in de vrou wenwereld meestal samengaan. De lente brengt ook donkere, sombere, gure dagen, waarop het moeite kost, ons zonnig en vroolijk te voelen. Wat zul len we aantrekken Misschien zal onze trieste stemming er op vooruitgaan, wanneer we ons steken in een keurig ensemble van marineblauwe stof, ge voerd met crêpe de chine, in een mooi dambordpatroon van vieux—rose en donkerblauw. Onze japon is van dezelf de crêpe de chine als de mantelvoering en hier en daar gegarneerd met de blauwe mantelstof. Bij dit costuum behoort een vieux- rbse vilten hoedje en een roze bloem in het knoopsgat. Onder de mantels. Onder de lange voorjaarsmantels zullen we eenvoudige japonnetjes dra gen van tafzijde, die den roep heeft „jong" te maken. Een jong meisje zal er bijv. snoezig uitzien in een iafzijden toiletje met witten fond en matblauwe of amandelgroene ruitjes waarover ze een matblauwen of groenen mantel draagt. Een dergelijk toiletje is hier „poezie" genaamd en mag dus wel niet door al te nuchter en modern wezentje gedragen worden. Voor „gekleed". Dan heeft men in de lente ook de uren dat men gekleed moet zijn, daar men toch niet den geheelen dag buiten of op de wandeling kan doorbrengen. De gekleede japon in de lente is tamelijk eenvoudig. Ze is van effen crêpe en met 'n weinig kant of tulle opgemaakt. Heel aardig staat b.v. een japon van roode of blauwe crêpe met een schouderstuk en tablier van oker- kleurige kant. Ook in rose is zoo'n japon heel fijn, maar men kan ze dan niet zoo ten allen tijde dragen. Over de japon werpt men met een coquet gebaar de cape van lichtgiijs fluweel met z'n kraag en manchetten van konijnenbont die voor den leek heel echt doen. Voor den namiddag kiest een wijze vrouw haar japon in zwart of zilver grijs, vooral wanneer ze niet de mid delen heeft om vaak haar toiletten te vernieuwen. IVat de kinderen dragen. Kinderen voelen zich meestal het gelukkigst in lente en zomer. Ze ge-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6