DE ECHO Kill HET ZUIDEN „Musis Sacrum" GROOT BAL. Mb. 41. Zaterdag 22 Mei 192G. 19e Jrg.lee,en of ambachtslieden hel vereisch- stel in behandeling zal komen om over iL HadlTTt inr d!enSt hebben' eCn 1/4 Sedtt!ltc de wL7 De Raden van Arbeid, d.e over de 1925 te mogen beschikken noodige gegevens beschikken zijn ech ter door de Radenwet DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk. 21 Mei 1926. VERGADERING der Kamer v. Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 19 Mei 1926. Tegenwoordig waren zeven leden. Bij afwezigheid door ongesteldheid tot geheim houding gebonden. Besloten werd den Minister te ver zoeken te bevorderen, dat door wets wijziging het verstrekken van de door de Kamer gevraagde inlichtingen wordt mogelijk gemaakt. 10. Besloten werd de actie der Ka mer te 's Bosch tot verkrijging van een uitbreiding van het buurtverkeer op de' spoorwegen, speciaal voor de Lang straat, te steunen. van den Vetter v^ndeZg van ien Voorzitter der afdeeling Groot-f fden™et e™ bedrijf werd de veroaderinn nellid door °nt™ngSt U,tgaaf van L bedrijf werd de Vergadering geleid door den Heer M. Beerens, voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf. 1.. Besloten werd deel te nemen aan de door de Kamer te Hengelo voor gestelde algemeene actie in zake oneer lijke concurrentie, cadeaustelsel enz. Tot afgevaardigde voor eene even- tueele bespreking dezer aangelegen heid werd aangewezen de Heer A. van Beek. 2. Besloten werd opnieuw een adres te zenden aan den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ter verkrijging eener wettelijke regeling van het Handelsonderwijs, om daar- nadat een batig saldo van 876,65 was gereserveerd voor aflossing op het garantie-aandeel der Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie. 12. Besloten werd een adres te zenden aan, de Regeering, wordt aangedrongen op wederinstel ling der Commissie van Advies voor de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. 13. Op voorstel van het Bureau der Kamer werd besloten tot ambts halve doorhaling van eenigc in het Handelsregister nog voorkomende doch reeds opgeheven handelszaken. over mede alle belemmeringen weg te ne-1 't'. Medege<leeld werd, dat voor het men, die in den weg staan eene ver- nS„e's !L7'7" nier de laagste aanbieding was ingeko- I men van de firma Antoon Tielen te Waalwijk, aan wie opdracht voor het drukken van het verslag is gegeven. 15. Door den heer Verschuren werd gewezen op de abnormale groote in voeren van leder vooral uit België als gevolg van de sterke daling van den franc, en werd de vraag gesteld of het niet op den weg der Kamer zou lig gen pogingen in het werk te stellen om de ernstige nadeelen die daarvoor voor de Nederlandsche Ledernijverheid voortspruiten, te keeren. Door den Voorzitter werd toegezegd te zullen na gaan of in de gevraagde richting stap pen kunnen worden gedaan in samen werking met belanghebbende organi saties. De vergadering wordt daarna ge sloten. WIERTS MATINEE op 2en' Pinksterdag 12 uur. Het programma bevat de volgende dere ontplooiing van dezen vorm van onderwijs, dat zich ondanks het gemis van een behoorlijke wettelijke regeling en een achterstelling in subsidieering zoo krachtig heeft ontwikkeld uit hel door handel en industrie zelf genomen initiatief. Een ontwerp-adres werd vastgesteld. 3. Een voorloopige bespreking had plaats betreffende het verzoek van het Curatorium der R. K. Leergangen te Tilburg in zake subsidieering van een te Tilburg te stichten Handelshooge- school. De vergadering was van oordeel, dat op dit verzoek voorloopig geen beslis sing kam worden genomen, omdat de Kamer door deelneming aan het ga rantiefonds der Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waal wijk de voor 1926 en 1927 beschikbare middelen geheel moet aanwenden tot dekking van de financieele verplich tingen, die de Kamer op zich nam. Over het algemeen stond men niet onsympathiek tegenover het Hooge-1 wer'ten van dezen componist, schoolplan, ofschoon gevreesd werd, dat op den duur voldoende studenten- materiaal zou ontbreken. Wegens on voltalligheid der vergadering werd geen nader oordeel uitgesproken in afwachting van verdere behandeling in een volgende vergadering. 4. Uit een door het Bureau der Ka mer ingestelde enquête omtrent de wenschelijkheid eener meer rationeele verdeeling van den arbeidstijd in de scnoenindustrie in verband met den grooten invloed, dien de mode en het seizoen op de productie uitoefent, is gebleken, dat het door de betrokken ondernemingen zeer gewenscht wordt geacht, dat pogingen worden in het werk gesteld om een zoodanige verdeeling van den arbeidstijd moge lijk te maken, dat zoowel voor werk gevers als werknemers de bezwaren van een sterk wisselenden aanvoer van orders zooveel mogelijk zouden wor den ondervangen. De vergadering was met het bureau van oordeel, waar het hier betreft een onderwerp, waarvan de verdere uil werking meer bijzonder thuis behoort bij de vakvereenigingen, dat de be- 1 Lied aan den Arbeid, voor Mannenkoor. 2 Middernacht, voor Gemengd Koor. 3a Ave Verum, b Ave Maria, voor Mannen-kwartet. 4 Mijn Moeder, voor Mannenkoor. 5 Vlaamsche Kermis, voor Gemengdkoor. Vrijen toegang voor iedereen. Donderdag 20 Mei j.l. hadden al hier de premiekeuringen plaats voor merriën van het tuigpaard type. De uitslag was als volgt: 2-jarige merriën. Ie prijs de bruine Lea, vader Ro land van gebr. Oerlemans-Van dei- Schans te Drongelen, 2e prijs de zwar te witvoet Licttia v. Cicero van W. Straver Adrz. te Drongelen, 3e prijs de zwarte witvoet Limenta, v. Holand van Jac. Buijs Az te Herpt, 4e prijs de donkerbruine Lera, v. Cicero van Gebrs. Smits te Waspik. 3 Jarige merriën: le prijs de Vos witvoet Kenora, v. Caladijn van Kinde ren G. J. Boll te Doeveren, 2e prijs de donkerbruine Jally v. Roland III van Wij vestigen de aandacht der ouders op vorenstaande advertentie omtrent inschrijving van nieuwe leer- lingen voor de St. Petrusscholen te Waalwijk op 2en Pinketerdag. Onze populaire harmonie „St. Crispijn", trekt zooals we reeds mede deelden len Pinksterdag naar Grave, om daar deel te nemen aan den marsch- en concertwedstrijd, in de 2de afdeeling. Moge Zondagavond de rationale vlag van 't gebouw wapperen ten teeken van den zege opnieuw door haar behaald Dinsdag a.s. zal de gewone jaarlijksche collecte voor den Ge- wapenden Dienst in onze gemeente gehouden worden. Wij dringen er op aan dat iedereen waarbij eens flink bijdrage, daar de nood van den behoeftigen Nederlandschen oud- militair groot is en men door eene bijdrage voor dit doel den levensavond van velen helpt verlichten en ver helderen. In de vergadering der Afd Noord brabant der Ver. van Ned. Gemeenten kwam ter sprake de houding der P.N.E.M. tegenover deze afdeeling. wat aanleiding heeft gegeven tot ont slagname der Electriciteits commissie uit de vereeniging, waarvan Mr. Dr. van Sonsbeek, burgemeester van Breda voorzitter is. Deze laatste gaf een overzicht van 'tgeen deze commissie heeft gedaan en zette uiteen dat eigenlijk de com missie door de P.N E M geheel ge negeerd wordt. De heer Mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen, merkte op na lezing van het betreffende dossier tot de gedachte te zijn gekomen, dat er toch zoo'n uitstekende electriciteits commissie is, zoodat hij het jammer vindt, dat zij heengaat. Spr. verklaarde te zijn tegen het overdragen van de schuld der P.N E.M. aan de provincie. De P.N.E.M. zelf moest z.i. haar financieele bassis ver beteren en dat tracht zij ook te doen door de nieuwe contracten, zooals hij nader toelichtte. Er is naar z.i. groot verschil tus- schen kleine en groote gemeenten, doordat de inkoopprijs der electriciteit hooger wordt en voorts doordat de P.N E M. zich het recht voorbehoudt de grootindustrie rechtstreeks te be- dienen, hetgeen voor de grootere nadeelig, voor de kleinere gemeenten ÜtëT 2en PINKSTERDAG Prima Jasz-band. Feestelijk versierde zaal Entrée 75 cent p. p. 36524 van 12.-3,30 voor Heeren en met kaart gemeente. Maandag 3—5 voor Dames, van 5—9 voor Heeren. Dinsdag van 3—5 voor Dames, van 5-9 voor Heeren. Woensdag van 2—5 voor Heeren. van 5 30—9 voor Dames. Donderdag van 3—5 voor Dames, van 5—9 voor Heeren. Vrijdag van 3—5 voor Dames, van 5—9 voor Heeren. Zaterdag van 2—5 met kaart ge meente, van 5—9 voor Heeren. In aansluiting op ons bericht betreffende de opening van de Be- soijensche Spaarbank, kunnen wij nog mededeelen, dat reeds Zondag 23 dezer de eerste ?itting zal worden gehouden van 11'/212'/2 uur. Nog vernemen wij dat de uit te keeren rente 3 pCt. bedraagt Waalwijks Belang Het vereenigingsjaar is weer ten einde geloopen en de kwitanties voor 't volgende dienstjaar zullen weldra aangeboden worden. Waar het bestuur van „Waalwijks Belang" meent dat, hoewel over 't ledental en de belangstelling niet te klagen valt, er toch nog te veel ingezetenen buiten deze vereeniging staan, besloot zij dezer dagen eene circulaire bij alle niet-leden te laten bezorgen, om later het daaraan gehecht inteekenbiljet te doen terughalen. De circulaire luidt als volgt: M. H. Het zij ons vergund nogmaals uwe aandacht te vestigen op onze ver eenlging, die volgend jaar haar vierde lustrum gaat herdenken. De vereeniging „Waalwijks Belang toch heeft in de lange jaren van haar bestaan steeds gepoogd onze gemeente op verschillend gebied vooruit te brengen, haar goeden naam op talrijk terrein te bevestigen of vooruit te brengen, het vreemdelingen verkeer te bevorderen, feestelijkheden te organiseeren, die hier en in de omgeving een goeden naam hebben, de beoefening der kunst te bevorderen enz. Wij meenen te mogen zeggen, dat zij daarin wel is geslaagd. Toch zouden wij nog veel meer kunnen doen, als wij aller steun hadden en ook U onder onze leden mochten tellen. Wat staat er op 't oogenblik niet op 't programmaeen reeks mooie openbare zomer-concerten, die heel veel geld vragen, opvoering onzer van ouds geroemde veemarkten, eene verbetering van de communicatie met 't Land van Altena, een schitterende viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, met daaraan verbonden Kinder optocht door de gemeente, waarbij nogmaals gepoogd zal worden één hoofdfeestviering te maken voor de geheele gemeente en dus allerzijds steun noodig is. Tal van andere zaken nog wachten op aanpakken of op moeiing der Kamer ten deze hiermede Snoek te A lm kerk, 3è prijs de brui- afgeloopen is en werd besloten hot re- ne a v' ^'cer0 van Debr. Oerlemans- sultaat dezer enquete ter kennis te Nar! r Schans *e Drongelen, 4e prijs den Bond van Schoenfa- <Je bruine Katerina v. Dougo van W. G. brengen van brikanten. 5. Medegedeeld werd, dat bet aan tal deelnemende industrieën voor bet in filmbeeld brengen van de industrie in het district der Kamer voldoende groot is om de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" te verzoeken zich met het samenstellen van een indu- J. Branderhorst te Eethen. Van 4 tot 8 jarige merriën: le prijs de donkerbruine witvoet Giwanka v. G. J. W. Branderhorst te Eethen, 2e prijs de Vos, witvoet Jëlata I, v. Caladijn, van J. de Waal Hz. te Wijk, 3e prijs de bruine Irelonia v. Excellent van Az. Snoek te Almkerk, 4e prijs de bruine Itopia v. Sigismund strie-film te belasten. 6. Van den Inspecteur der Poste- I van. Debr. Smits te Waspik, 5e pr. de uerd naar aanleiding van een l>i*uine Jicola v. Fiscus van G. H. Stra- rijen werd naar aanleiding desbetreffend schrijven door het Bu- reau der Kamer medegedeeld, dat door hem is geadviseerd de hulpkantoren te Sprang en Vrijlioeve-Capelle voors hands in stand te houden. 7. Naar aanleiding van een verzoek van den Burgemeester van 's Grave- moer werd besloten andermaal een poging aan te wenden om een electri- sche verlichting te verkrijgen van de Langstraatsche spoorstations. 8. Mededeeling werd gedaan van de deelneming aan de bespreking in zake het voornemen der Directie der Nederlandsche Spoorwegen om de lijn Lage-ZwaluweMoerdijk op te hef fen. ver te Babyloniënbroek, 6e prqs de bruine Eriana v. Wilfried van A. L. Snoek te Almkerk, 7e prijs de bruine Ikadria v. Cicero van Ant! van Honse- wijk te Dussen, 8e prijs de bruine Gea v. Iwan van Gebr. Oerlemans-Van dei- Schans te Drongelen. 9-jarige en andere merriën: le prijs de vos bles- Efia v. Rivaldo van G. v. Everdingen te Heusden. 2e prijs de bruine Divina v. Ehren- knabe van G. H. Straver te Babyloniën broek. 3e prijs de vos bles Aranka v. Cicero van Gebrs. Smits te Waspik. De N. C. Boerenbond, afdeeling Waalwijk zal Maandag 24 Mei des na- 9. Door het Bureau werd medege- middags ten 6 uur in het Bondsge- deeld, dat bij de controle of de daaiv bouw van de St. Clemens-parochie, voor in aanmerking komende handels- eene algemeene vergadering houden, zaken wel zijn ingeschreven in het Na afloop van deze vergadering zal Handelsregister, vaak wordt gestuit op een vergadering van de Boerenleen- het bezwaar, dat moeilijk is te contro- bank plaats hebben waarop een voor- voordeelig is. Als men uitgaat van de stelling, dat de P.N.E M. zelf haar bedrijf moet saneeren, dan kunnen naar spr.'s inzicht de kleine gemeenten geen be- zwaar hebben tegen het nieuwe contract. De vergadering besloot als door de commissie werd voorgesteld en het bestuur zal nader overwegen of het mogelijk is een anderen vorm van contact te krijgen om de belangen van de leden-gemeenten bij de P.N.E.M. te blijven behartigen en zal uiting geven aan de onaangename gevoelens der vereeniging omtrent de onder vonden behandeling. O.m. werd gekozen tot bestuurslid inplaats van den Edelachtb. heer Van Eggelen, burgemeester van Heusden, (die niet herkiesbaar was) de Edel achtb. heer Mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen. Woensdagmiddag had op de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel een ongeval plaats. De 16- jarige S. had het ongeluk met z'n wijsvinger der rechterhand tusschen de. rollen der splitmachine te geraken, zoodat het voorste lid geheel ver pletterd werd. Dr. Langemeijer was direct ter plaatse en achtte over brenging naar 's-Bosch noodzakelijk, waar hem in 't Groot Ziekenhuis dat vingerlid werd afgezet. De ploeg van de afd. Waalwijk „E. H. B. O die in Gouda een prijs behaalde was saamgesfeld als volgt: Th. van Dongen, leider, I van Veldhoven, J. Verhoeven, C. Stijnfs en D. Kuysten. Ook nam nog deel de ploeg: J. Schambergen, leider, J. Trommels, C. Trimbach, Chr. Treffers, L. C. Ver hoeven. Zooals wij hebben medegedeeld wordt de Zwem- en Bad-inrichting „Het Hoefswiel" a.s. Zaterdag geopend. De uren van openstelling zijn voor dit seizoen als volgt geregeld Zondag 9.30—12— v.m. Dames, schoenen, behalve zwarte, te laten vallen onder deze wet. Wij kunnen ons voorstellen dat de schoenfabrikanten tegen deze onjuiste indeeling met klem zullen ageeren, waaromtrent reedsbesprekingen zouden zijn gehouden. Voor den nieuwen cursus der Rijksvakschool in September a.s. hebben zich nu reeds, nog voor dat de oproepingen zijn geplaatst, een tiental leerlingen definitief aangemeld, n.l uit Nederland, Duitschland en Finland, terwijl men nog met zeer talrijken reeds in correspondentie is. De positie van de huidenmarkt in Amerika is iets vaster. De noteering voor gebrande stierenhuiden kon met /2 ct. per lb. stijgen. Ook kalfsvellen waien iets vaster De voorraden blijken klein te zijner worden dan ook in deze branche verdere prijsstijgingen verwacht. Vakschoolrubriek. Het onderwijs van de Machinale bchoenmakerijafdeeling omvat ook het vak „Lederbereiding en lederkennis gegeven door den leeraar-looimeester De meer intelligente krachten in de schoenindustrie concentreeren hunne aandacht meer speciaal op het maken van een geschikten en tevens eleganten schoen. De kennis van de voornaamste grondstof het leder in zijn verschillende vormen, wordt minder beoefend en toch is die ook voor den schoenmaker van groot belang. Overigens zeer bekwame vaklieden schieten in dit opzicht te kort tot schade van het bedrijf waarin ze werken of van hun eigen zaak. Aan de Rijksschool wordt daarom dit vak ook aan de schoenmakerijafdeeling onderwezen. Niet alleen dat de berei ding en eigenschappen van alle leer- soorten voor de schoenmakerij van belang onderwezen worden, maar ook worden de voornaamste leersoorten aan de school zelf gemaakt. Bovendien worden die ini het labo ratorium onderzocht en de resultaten van dat onderzoek komen ook het onderwijs ten goede. Aan de winteravondcursussen van de looierijafdeeling genieten ook schoen makers en looiers, die overdag door hunne werkzaamheden bezet zijn, ge durende 6 maanden een vrij' uit voerig onderwijs, zoowel theoretisch als praktisch. Het spreekt vanzelf, dat de enkele uren per week, die op de dagschool en winteravondcursussen aan de looierij worden gewijd, de schoenmakers niet tot speciale krachten voor de looierij kan opvoeden, maar wel krijgen ze meer inzicht in het wezen en de eigen schappen van de grondstoffen die ze dagelijks verwerken. Om het looien goed en grondig te leeren is het noodig den looierijcursus aan de dagschool te volgen, een cursus die evenals de schoenmakerijcursussen de geheele afdoening. Voeg daarbij den steun die week, dag in dag uit, gedurende een steeds aan vereenigingen wordt ver jaar in beslag neemt. leend, terwijl jubileerende of zege vierende vereenigingen eene passende hulde wordt gebracht, dan mogen we toch gerust zeggen, dat de vereeniging op elk gebied werkzaam mag worden geacht. Mag zij voor de toekomst ook op uwen financieelen en moreelen steun rekenen? De jaarlijksche bijdragen f 2— als lid; f3.50 als donateur en f 1.als buitenlid kunnen toch geen bezwaar zijn en U doet er een zeer goede daad mee tegenover de gemeente, waarvan we toch gaarne allen den groei en bloei op elk gebied helpen bevorderen. Namens Waalwijks Belang" M A. VAN LIEMPT, Voorzitter., JAN TIELEN, Secretaris. Wij behoeven hieraan niet veel toe te voegen, maar willen gaarne onze volle instemming er mee betuigen en de hoop uitspreken, dat zeer velen als lid zullen toetreden, opdat het bestuur bij de vele gewichtige zaken, die op 't programma staan en van groot belang zijn voor de plaats en speciaal voor de neringdoenden, weet geheel Waalwijk financieel en moreel achter zich te hebben en de vereeni ging met een record-aantal leden haar 20 jarig bestaan kan herdenken. Het Bestuur van den R. K. Vrouwenbond te dezer plaatse ontving bericht van het Ned, R K Huisvestings comité, dat op 15 juni een kinder- trein vertrekt naar Hongarije, welke trein bestemd is voor transport der Hongaarsche kinderen ondergebracht in het Noorden van ons la>id. Voor terugvoer der Hongaarsche kinderen uit het Zuiden des lands zal in Sep tember een trein worden bestemd. Ingeval van noodzakelijkheid zouden echter bij wijze van uitzondering enkele kinderen uit het Zuiden met den Juni-trein kunnen vertrekken. Wij vernemen dat in.het ontwerp, weeldewet door den Minister van financien wordt voorgesteld, alle Een nadere omschrijving van wat met de leerlingen der Machinale Schoenmakerij behandeld wordt, laten wij hier volgen, in de hoop dat de schoenmaker hieruit zal zien, dat ook op dit gebied niets versmaad wordt om prima krachten af te leveren. Het programma omvat: I. De herkomst van de verschillende huiden en vellen, het conserveeren het ontstaan der verschillende fouten, het onderscheid tusschen wild- en in- landsche huiden, evenals tusschen droge en gezouten. II. De fabricage van zoolleder.zoo. wel naar het oude als naar het nieuwe systeem, dus z.g. kuip- en vache- looiing. Kenmerken van goede en slechte looiing. Welk huidenmateriaal voor het zoolleder (hieronder begrepen binnenzoolleder, leder voor neuzen en contreforts) verwerkt wordt. Het onderscheid tusschen kuip- en vacheleder. Verzwaring van ieder. Welke eischen kan men aan het leder stellen, wat betreft buigzaamheid waterdichtheid, crouponneeren, kleur, enz. III. De looiing van plantaardig ge looid overleder. Welk vel- en huidenmateriaal hier- voor verwerkt wordt. Hoe de verschil lende soorten leder genoemd worden, welke heden nog voor de schoenfa- bricage in aanmerking komen en welke eischen aan dat leder gesteld kunnen worden. IV. Wat men onder chroomover- leder verstaat. De looiingnaar het één- en tweebadsysteem De bereiding en benaming van de verschil'ende in den handel voorkomende ledersoorten, welke vellen en huidenhiervoor't'best geschikt zijn. Hoe men de verschillende leersoorten van elkaar onderscheidt b v. -het verschil tusschen runds-, kips-, mast-, kalfs en paardenboxverder tusschen echt chevreaux, paarden (of ros chevreaux imitatie (schaapsche- vreaux); Welke eischen kunnen aan die ver schillende leersoorten gesteld worden. V. Diverse leersoorten b.v. de be-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9