Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Öntwapcnfogskansen M li 1 aas-te loosterbi Isa ers uil Waalwijli. FEULLETOM GEEN GEWETEN. NUMMER 43. ZATERDAG 29 MET 192G 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. De „Standaard* kan er zich niet over verheugen, dat men onzen gezant te Parijs, jhr. Loudon, tot voorzitter van de commissie tot voorbereiding der Ontwapeningconferentie koos. Liever hadden we gezien, zegt het blad, dat een der grooteren hierbij de leiding had gekregen. Dat is niet wijl het Jhr. Loudon aan goeden wil of geschiktheid ont breken zou, maar omdat hij geroepen werd een arbeid te leiden, die dit maal nog tot niets voert. Reeds 't feit, dat de socialist Paul Boncour zich handig aan het voor zitterschap onttrok, zegt iets. Had er succes in de lucht gezeten, dan waren er wel andere gegadigden geweest. En verder Was men nu openhartig genoeg om precies te zeggen, wat men in hoofd en hart draagt, dan was er voor bezorgdheid geen reden. Maar thans vreezen we, dat de leiding der conferentie voor veel verborgen onwil zal worden ge plaatst, die elk succes van te voren uitsluit. Men kan dunkt ons, ook iets minder pessimistisch zijn, dan waarvan dit artikeltje blijk geeft. Zoo werd in een telegram van 20 dezer uit Genève aan de „N. R. Ct.* gemeld Ofschoon uit de algemeene discus- cies blijkt, dat heel wat tegenstand te oveiwinnen zal zijn, voordat eenig practisch resultaat bereikt kan wor den, leerden anderzijds verschillende andere redevoeringen dat gezagheb bende gedelegeerden stellig alles zullen beproeven om de zaak der internationale vermindering der be wapening een practischen stap voor uit te brengen. En zeer adrem was 't waarschuwend woord van den Amerikaanschen gezan Oibson, dat Europa nooit verder zou komen, indien 't iedere vermindering van de wapening zou doen wachten op het tot stand komen van volledige veiligheid en dat beperking van bewa pening op zichzelf een methode is, om de internationale en nationale vei ligheid te vermeerderen. Dit is volkomen juist. En dat men van Amerikaansche zijde zulk een taal deed hooren, geeft vol doening en wekt vertrouwen. De voorbereidende ontwapenings conferentie heeft het eindrapport der redactiecommissie eenstemmig aange nomen. De eerste zitting is gesloten. De vier Engelsche militaire vlieg tuigen uit Kaapstad zijn vanochtend te Kaïro geland, na een afstand van 18.000 K.M. afgelegd te hebben. Verschillende militaire autoriteiten, o.w. een vertegenwoordiger van den BINNENLAND. BUITENLAND. Op vporstel van den Belgischen oud-minister van Justitie, vertegen- woordiger van België, ondersteund door den Engelschen regeeringsgede- legeerde Wolfe, den Cubaan Agneroy Bethancourt en de vertegenwoordigers van de werkgeversgroep en van de arbeidersgroep, de Belgen Carlier en Mertens, is mgr. Nolens bij acclamatie tot voorzitter van de 8e internationale arbeldersconferentie gekozen. Officieel wordt gemeld, dat Abd el Krim zich aan de Franschen over gegeven heeft. Hij werd gisteravond binnen de Fransche linies verwacht. Alle gevangenen zijn reeds te Targoeist aangekomen. Natuurlijk zal men verstandig doen hoogen commissaris, verwelkomden de zich te hoeden voor overdreven ver- vliegers met hun kranige zonder eenige wachtingen. hapering volbrachte verrichting. Het vraagstuk der vermindering van j Morgen vertrekken de vliegers waar bewapening brengt vele moeilijkheden schijnlijk al naar Aboekir. met zich. Op het laatste gedeelte van den Maar reeds het feit, dat het aan de tocht zullen de vliegers overSolloem orde is gesteld, heeft beteekenis. Kreta, Korfoe en Middellandschezee- En dat een Nederlander werd geko- havens naar Engeland gaan zen, om de voorbereidende werkzaam heden te leiden, achten wij, welk ver loop de conferentie ook moge hebben, een eer voor ons land. Maar bovendien zien wij in de be noeming van den heer Loudon een waarborg, dat de leiding alles in het werk zal stellen, om tot een positief resultaat te komen. Het heeft dan ook, dunkt ons, weinig zin den indruk te wekken, of de voor stelling te geven, dat elk succes van te voren zou zijn uitgesloten. Als het blad de slotzitting gelezen heeft omtrent de leiding van Jhr. Loudon en de waarde daarvan, open lijk verkondigd door Amerika, Enge land e a., dan zal het wel tot andere conclusies moeten komen. Men meldt uit Havre De Koninklijke Militaire Kapel heeft op het groote internationale concours te Le Havre met het 170e Fransche Regiment de „Grand Prix Distinction" behaald, een prijs die ver gaat boven alle eerste prijzen. De oude traditie getrouw werd door den opperkeurmeester Vogel uit Vlaardingen met den schipper J. Goed- knegt de eerste nieuwe Hollandsche haring aan H. M. de»Koningin op het Loo gebracht. Niet meer, zooals eertijds, in een versierde sjees, maar thans in een met oranje en Nederlandsche vlaggen ver sierde auto Deze haring, gekeurd door den opperkeurmeester, is gevangen en aangevoerd door 't s.s. Koningin Wilhelmina VL. 190, schipper J. Goedknegt, eigenaresse N.V. Dogger Mij. te Vlaardingen. KERKNIEUWS. Hulde-Comité Mgr. Dr. Eras. Den eersten Juni a s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de hoog eerw. zeergel. heer Mgr. dr. Bernard Eras, Procurator van 't Nederlandsche Episcopaat te Rome, de H. Priester wijding ontving. Zeer talrijk in ons land zijn de per sonen, die hij in en buiten zijn hooge functie, door zijn vriendschap, zijn voorkomende welwillendheid en zijn onvermoeibare dienstvaardigheid aan zich heeft weten te verbinden, terwijl het algemeen bekend is, dat zijn per soonlijke eigenschappen den Neder landschen naam in velerlei kringen van de Eeuwige Stad zijn ten goede gekomen. Daarom zullen velen den a.s. feest datum gaarne willen benutten om den jubilaris een blijk van erkentelijkheic te geven. Met zekerheid is ons gebleken, dat hij geen persoonlijk geschenk wenscht maar dat hij 't hoog zal waardeeren indien zijn jubilé aanleiding mag zijn tot het bijeenbrengen van een Mgr. Eras-fonds als feestgave, waaraan hi zelf de bestemming zal kunnen geven welke hij het meest verkieslijk acht Wij vertrouwen, dat deze wijze van hulde ook uw hartelijke instemming zal mogen vinden Het bedrag, dat door u hiervoor beschikbaar zal worden gesteld, gelieve u vóór 15 Juni te zenden aan den heer F. Twaalfhoven, Catharijnesingel 42 te Utrecht, postre- kening 77418. Nader zal in de katholieke bladen worden bekend gemaakt op welke wijze de aanbieding zal geschieden zij zal plaats hebben na den terugkeer van Mgr. Eras van het Eucharistisch Congres te Chicago en vermoedelijk in de maand Augustus. De ZeerEerw. Pater Vertenten, de missionaris der Kaja-Kaja's, zal eenigen tijd in ons land doorbrengen. Vandaag Is ZijnEerw. in 't Missiehuis van de Paters van het H. Hart aan den Bredaschen weg te Tilburg aan gekomen. Pater Vertenten zal, naar wij verne men, in verschillende plaatsen van ons land lezingen houden over den missie- arbeid onder de Kaja-Kaja's. Leest aandachtig de ad vertenties in ons blad! Men vindt daarin de beste adressen op elk gebied. Koopt bil deze adver teerders. 0 n'aalwyksclie en Laicstraalsrke Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprtfs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT TWEE BLADEN. UIT Prfls der Advertentiën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrtjdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zfln. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 20). Zy scheen den stoel, dien liy voor haar had klaar gezet, niet op te merken en het klonk in tegenstelling met zijn beleefde woor den ijzig koel, toen zy antwoordde: „Wat gaf je het recht om mij tenslotte hier te verwachten? Voel je je zoo geheel en al in den rol van myn beperkten heer en gebie der. dat er volgens jouw meening slechts een vluchtig neergeschreven bevel noodig was om my te roepen?" „Ik moet inderdaad wegens den vorm van myn brief om excuus vragen", merkte hy glimlachend op. „Maar ik denk, dat men het onder oude vrienden niet zoo nauw neemt met zulke uiterlijkheden. Het kwam er im mers op aan, geen minuut te verliezen en aangezien ik my niet voor de derde maal aan het gevaar kon blootstellen door je ach tenswaardige moeder te worden afgewezen, moest ik my wel met jou in verbinding stel len, zoo goed en zoo kwaad dat met de voorhanden middelen te verrichten was. Je bent daarom toch niet boos op my?" Hy had niet rustiger kunnen spreken, in dien er werkelyk van de meest onverschil lige zaken sprake zou z.yn geweest en zyn gelaatsuitdrukking veranderde niet in het minst, toen hem een toornige blik uit Edith's fonkelende oogen trof. Ik ben by den professor geweest," sprak zy kortaf. „Hy was een al verontwaardiging over den eisch, jou zyn dochter tot echtge- noote te moeten geven." „Dat kan ik my levendig voorstellen," merkte Artois op. terwyl hy hoven de lamp een nieuwe cigaret aanstak. „Hy heeft my immers laatst al tamelyk ondubbelzinnig te kennen gegeven, hoe hy over my als schoon- zoon denkt." „Je was ei' dus op voorbereid, dat ik je een weigerend antwoord zou komen bren gen?" Hy keek haar plotseling recht in het ge laat en glimlachte, zoodat zyn goedverzorgde witte tanden onder zyn knevel zichtbaar werden. „Ik twyfelde er integendeel geen oogen- blik aan, dat je my als de bewerkster van myn geluk zou verschynen. Een verstandige vrouw kan alles verlangen van den man, die verliefd op haar is, vooral wanneer hy zyn eerste jeugd al ver achter den rug heeft en de bruiloft voor de deur staat." „Zwyg!" riep zy met bevende stem. „Praat my niet van deze verwensclite bruiloft en ontzeg je tenminste liet, genoegen, my boven dien nog te hoonenJja" ik heb gedaan, wat je van my verlangd hebt. Thans bestaat er echter voor jou ook geen reden meer, om my die documenten te weigeren waarvan het bestaan my zoo lang tot je slavin heeft ge maakt. Ik ben gekomen om ze terug te eisclien myn eigen brieven, zoowel als dat bewuste schryven, waarmee myn onge lukkige vader afscheid van dit aardsche le ven nam. Het zou een schandeiyk bedrog zyn, indien je ook nu nog mocht weigeren ze my te overhandigen. Doctor Artois volhardde onverschillig in zyn gemakkelyke houding, terwyl de rustig- opgewekte uitdrukking van zyn knap. bleek gelaat in 't geheel geen verandering onder ging. „Wat zouden die onnoozele papieren jou kunnen baten, beste Edith? Zy zullen by my beter bewaard zyn dan op elke andere plaats en wanneer de ambtenaar van den burgerlyken stand jou en den professor als echtelyk verbonden in zyn register zal heb ben ingeschreven, heb je immers niet in het minst meer van die papieren te vreezen." „Wat zeg je? Je zoudt werkeiyk den eu velen moed hebben, te weigeren aan myn rechtvaardigen eisch te voldoen?" „Men doet niet graag afstand van zyn dierbaarste gedenkschriften en je begrypt, dat juist <\eze papieren my by"zonder na aan het hart liggen. Later wellicht over eeni ge jaren zal het my misschien eerder mogeiyk zyn, je wensch te vervullen." Edith was de tafel genaderd, waaraan hy zat. Het doodsbleeke gelaat achter den slui er was geheel en al vertrokken door hart- stocliteiyke haat. zy drukte haar tot. een vuist gebalde rechterhand op haar naar adem hygende borst en boog zich zoo ver naar hem toe, dat hy voor haar fonkelenden blik on willekeurig een oogenblik de oogen moest sluiten. „Ellendeling!" siste zy hem toe. „Mnar zoolang als ik leef, zal ik je dat nooit ver geven Een minuut later was doctor Artois weer alleen. Maar zyn glimlach was thans ver dwenen en terwyl hy de rest van zyn cigaret tussclien zyn vingers fyn kneep, bemerkte hy niet eens, dat liy zich daarby leeiyk brandde. „Een duivelsche vrouwknarsetandde hy. „En hoeveel schooner dan die andere! Maar ik moet de macht over haar behouden, opdat zy my niet op zekeren dag den voet op den nek zet. Later ah. later zullen wy naar ik hoop op een geheel anderen toon tot el kander spreken." En hy ging in de kleine, sombere alkoof, die de verhuurster als het „slaapkabinet" placht te bestempelen, teneinde zich voor zyn bezoek by den professor om te kleeden. Hy had immers Ingeborg belqpfd, nog dezen zelfden avond haar vader om haar hand te vragen en hy wilde niet aarzelen, zyn be lofte te houden thans, nadat liy voldoende gerustgesteld was op liet punt, hoe het ant woord van den professor zou luiden. HOOFDSTUK X. Het was een week voor Pinksteren en het scheen wel, dat de jonge lente zich nog nooit te voren in zulk een wonderbaariyke pracht en heerlykheid had vertoond als na dezen troosteloos langen, liardnekkigen win ter. Het beukenwoud, waarvan de laatste staramen krachtig en trotsch zich verhieven aan den hoogen oever van de als zilver blin kende Oostzee, prykte in de volle pracht van zyn «maragdkleurig lentegewaad. In honderd verschillende tonen jubelden de kleine vogeltjes in de twy'gen en het lichte briesje, dat vanuit zee landwaarts gleed, scheen geiyk een levenverwekkenden adem moeten dadelijk verzorgd wor den. Wrijf de verstuikte deeleo opwaarts met Akkers KJoos- terbalscm en zwachtel ze. Doe dit 8 morgens en 's avonds opnieuw. Akkers Klooster balsem maakt Uw spieren weder lenig en is een heerlijk wrijfmiddcl bij spit. stramheid in de ledematen, stijven nek, spierpijn, ischias, rheumatiek. jicht, lendepija AKKER's alles een verjongingskuur te <loen ondergaan. Op een smal pad dicht by de hooge dui nen, schreed Ingeborg Wallroth door het zacht ruischende woud voort. Zy had haar stroohoed over den arm gehangen en telkens, wanneer het. sterk kronkelende pad schyn- bnar in het dichte struikgewas geheel ver dween, gleden de takjes van het kreupelhout langs haar japon en door heur haar, zonder dat. dit kleine ongemak haar vreugde in deze eenzame wandeling zou hebben kunnen ver storen. Zy had op dezen heerlyken lentemorgen reeds een flink eind afgelegdwant het hee renhuis van Lindow, waar zy sinds weken als gast vertoefde, lag een uur meer land waarts aan den rand van het boseh, dat daar aan liet park van het landgoed grensde. Het oude, kinderlooze echtpaar, dat het eenvoudige heerenhuis bewoonde, had in nauwe familierelatie met de overleden echt- genoote van den professor gestaan en reeds dikwyis was Ingeborg uitgenoodigd eenige weken in het voorjaar of in den zomer op het bekoorlyke landgoed te komen doorbren gen. Wallroth had er intusschen nooit toe kunnen komen in zulk een lange scheiding met zyn kind toe te stemmen en eerst nu, toen zy op den dag van haar verloving met doctor Siegmund Artois zeer beslist den wensch te kennen had gegeven, voor onbe- paalden tyd naar Lindow te gaan, had de professor van zyn kant geen tegenwerpingen meer gemaakt. Alleen tegen haar plan, om nog v66r zyn bruiloft te willen vertrekken, was hy ver ontwaardigd opgekomen en Ingeborg had zich tenslotte naar zyn wensch geschikt, hoe wel het haar zichtbaar een buitengewone zelfoverwinning had gekost. De v dag, die door de drie het meest by het huwelyk betrokken personen met vrees werd tegemoetgezieu hoewel op verschil lende wyze was gelukkig zonder eenigen waarneembaren wanklank verloopen. De jonge vrouw had er weliswaar eenigszins bleek en lijdend,, maar toch altyd nog zoo bekooriyk en opgewekt uitgezien, dat men zeer zeker aan de echtheid van haar geluk kon geloovende weduwe van den raads heer van Mansteiu was met haar zachten glimlach en haar sierlyke witte haren zulk ook onovertroffen bij brand en snijwonden, huiduitslag, zweren, aambeien en win terhanden en voeten. In pollen van 20 Gr. 10.50.50 Gr. fl.- een stralende en eerbiedwaardige bruids- inoeder geweest, zooalft men er slechts zel den aan een bruiloftsmaaltyd aantreft. Wan neer ook mnar een honderdste gedeelte van al die goede wenschen in vervulling mocht gaan. die in talryke toasten op het welzyn van den professor en diens gezin werden uitgebracht, dan mocht hy zich met de z.y- nen tot aan het eind van hun leven wel als de meest benydenswaardigsten aller sterve lingen beschouwen. Niet gering evenwel was de verrassing van de uitgenoodigde gasten geweest, toen de professor in aansluiting op een bewogen dankbetuiging overeenkomstig de afspraak met zyn toekomstigen schoonzoon de ver loving van zyn eenige dochter openiyk be kend had gemaakt. In den kennissenkring der Wallroth's was men vi-y algemeen de meening toegedaan, dat de schoone Ingeborg als het kind van een beroemden vader en als erfdochter van een ongetwyfeld zeer aanzieniyk vermogen, een schitterend huwelyk zou doen. Haar verlo ving met een tot nu toe geheel onbekenden jongen man, van wien men elkander boven dien toefluisterde, dat hy geheel onbemid deld was, scheen er evenwel weinig op te wy- zen, dyt zulke verwachtingen gegrond wa- i.^ToIgens de wetten der lioffeiykheid had men echter de onverwachte mededeeliug niet des te minder als iets zeer verheugends en byiia vanzelfsprekend opgevat. Een nieuwe toevloed van gelukwenschen en toasten waren er het gevolg van geweest en hy de algemeene opwinding was het eigen- lyk niemand opgevallen, dat op het gelaat an de jongverloofde de uitdrukking van die innige gelukzaligheid ontbrak, waarvan zy' in dit schoonste oogenblik van haar leven toch noodzakelyk vervuld moest zyn. Onmiddeliyk na het bruiloftsdiner waren toen de jonggehuwden vertrokken, om kor ten tyd aan de Noord-Italiaansche meren door te brengen. Het afscheid van Ingeborg an haar nieuwe stiefmoeder had niemand bygewooud en niemand twyfelde er dienten gevolge aan, dat. het een zeer innig en teeder afscheid was geweest. Tenslotte kon het ook niemand bizonder opvallend toeschyueu, dat de dochter van den professor eveneens nog dienzelfden avond de hoofdstad verliet, om tot aan den terugkeer van het jonggehuwde paar ergens op een landgoed door te brengen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1