De minister acht de beste oplosssing dit saldo te liquideeren door het bij te schrijven op het eveneens in de schatkist belegde saldo, te bestemmen tot geleidelijke delging van crisisschuld. In het desbetreffende wetsontwerp is een bepaling opgenomen waarbij zoowel de overboeking van het saldo van het „suikerpotje" naar het Leenings- fonds als uitkeering van dat fonds aan de algemeene middelen volgens het normalisatieplan der commissie van Vuuren wettelijk wordt vastgesteld. PERSONEELE BELASTING. Over het algemeen worden de be dragen voor kinderaftrek belangrijk verhoogd. De bedragen der huurwaarden zijn verlaagd. Nu eerlang buitenwerkingstelling van de Huurcommissiewet envandeHuur- opzeggingswet is te wachten, acht de minister de tijd gekomen om door een herziening van de verschillende in de wet genoemde limieten den te zwaren druk op de gebruikers van geringe huurwaarde en op de groote gezinnen weg te nemen. WEELDE- VER 7 ER IN GS BELASTING. Opgemerkt wordt dat dit ontwerp thans alleen bevat een belasting op verteringen in hotels, herbergen enz. en dat de desbetreffende bepalingen uit het oude ontwerp in hoofdzaak onveranderd zijn overgenomen. Daar er een groote categorie van personen bestaat die tengevolge van een zeer bescheiden bezit aan midde len of om andere redenen hun toe vlucht moeten zoeken in goedkoopere pensions zijn de bepalingen om te voorkomen dat de belasting voor die personen te drukkend zou worden, van iets wijdere strekking dan in het oude, thans ingetrokken ontwerp. De heffing zal dus geschieden bij de bron wat voordeelen medebrengt, daar in den regel bij fabrikanten en andere vervaardigers van goederen een boekhouding zal worden gevonden, die aan het toezicht steun kan geven; een boekhouding die bij debitanten dikwijls ontbreekt. Ten slotte heeft een aanvulling der zegelwet 1917 plaats. De Internuntius blijft. Naar uit Rome aan de Msb. wordt bericht, heeft Z. H. de Paus besloten, de Internuntiatuur te Den Haag niet op te heffen. Het ligt voor de hand dat deze beslissing genomen is in ver band met het schrijven door het Ne- derlandsch Episcopaat d d. 6 Mei j.J. tot den H. Vader gericht, welk schrij ven wij dezer dagen hebben gepubli ceerd. De heer Snoeck Henkemans had tot den minister van Marine a.i. de volgende vragen gericht le Zijn de geruchten juist, dat de Minister een ingrijpende verandering overweegt ten opzichte der thans te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag is de Minister dan bereid, de voorbereiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behan deling der aangekondigde suppletoire begrooting van hoofdstuk VI De heer Lambooy heeft hierop het volgende geantwoord: r Wat betreft vraag 1 Door mij wordt inderdaad overwo gen, de te Gorinchem gevestigde oplei ding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Wat betreft vraag 2 Deze vraag wordt door mij bevesti gend beantwoord. De Redactie van „De Gids voor Schoolreizen" te Den Haag deed het volgende voorstel aan Ant. Jurgens Margarlnefabriek te Oss De firma. Anton Jurgens Margarinefabrieken te Oss schenke aan het Nederlandsche kind, dat door lichaamsgebreken, ziekte of zwakte het gebruikelijke schoolreisje met een onderwijzer of leeraar niet of bezwaar- lijk kan meemaken, een bedrag van 5000 gulden, welke gelden door de Redactie van „De Gids voor School reizen", Acaciastraat 17,4 Den Haag-f gebruikt zal worden*om het levensge luk dier gebrekkige, zieke en zwakke Nederlandsche kinderen in dezen zomer te verhoogen. De firma heeft dit voorstel gaarne aangenomen en aan bovengenoemde Redactie het bedrag van 5000 gulden ter beschikking gesteld. Allen H.H. Onderwijzers, Leeraren, Dokters, Geestelijken en Verpleegsters in Nederland, die kinderen kennen welke volgens hunne meening voor zoo'n uitstapje in aanmerking komen, wordt verzocht zich om inlichtingen te wenden uiterlijk tot den 20 Juni 1926 aan het adres der Redactie van „De Gids voor Schoolreizen", Acaciastraat 174, Den Haag. Wij wenschen bij voorbaat den kin deren, die het uitstapje zullen mee maken, een prettigen, zonnigen dag. Onder presidium van den heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford, werd Maandag 31 Mei j 1. in het Hotel des Pays-Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van „Groningen", Alg. Onderlinge Maat- schappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Gro ningen, vanaf 1921 gevestigd le Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold uitgebracht rapport over 1925, bleek, dat 489 schaden, waar onder zeer belangrijke, werden vergoed. De reserve der Maatschappij be droeg per 31 December f 1.88 316 06'2- Blijkens het rapport van de Com missie tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer H. Versteege, werd de administratie in orde bevon den. De aftredende Commissarissen wer den herkozen. Het Koninklijk gezin brengt zijn jaarlijksch bezoek aan Amsterdam en is op zeer enthousiaste wijze ontvangen. Mr. Max van Dam te Breda, lid van Ged. Staten van Noord Brabant is op den leeftijd van 81 jaar overleden L.l. Zondag werd in „Tivolli,;te Utrecht een groot congres van den R K. Werkliedenbond gehouden ter herdenking der verschijning der ency cliek Rerum Novarum. Er waren meer dan 2000 vertegenwoordigers. Sprekers waren mr. Aalberse., Alphons Laudy, Pater Boromeus de Greve. Het was een schitterende betooging. Bij de binnenkort in te dienen nieuwe wijziging van de Dienstplicht wet zal het voorstel tot herstel van een derde herhalingsoefening komen te vervallen. BUITENLAND. Generaal Pilsoedeki is tot pre- sident der Poolsche republiek gekozen. Hij heeft echter deze benoeming niet aangenomen, zoodat een nieuwe ver kiezing moet plaats hebben. In Portugal heeft weer eens een opstand plaats gehad. Verschillende regimenten zijn tegen de regeering op getrokken en hebben haar omverge worpen. De rust schijnt niet verstoord. Majoor Cabecadas is minister-president geworden. Alle stammen der Beni Zeroeal in Marokko hebben zich aan de Fran- schen overgegeven. Vandaag eindigt de financieele controle over Oostenrijk. Mr. Zimmer man gaat in Amerika eenige lezingen houden. De Deensche militaire vlieger luitenant Botved is vanmorgen te Tokio aangekomen. Den 16 Maart had hij Kopenhagen verlaten. Hij zal den terugweg over Siberië nemen. KERKNIEUWS. Eucharistische Congressen. L.l. Zondag is in de kerken van het Bisdom 's Bosch een schrijven afgekondigd van Z. D. H. Mgr A F. Diepen inzake het Eucharistisch Con gres te Chicago en het Tweede Dio cesaan Eucharistisch Congres te Boxtel De geloovigen worden op de eerste plaats aangespoord van 20-24 juni, de dagen van het Congres te Chicago, op bizondere wijze één te zijn met de broeders en zusters, wien het voorrecht valt in het verre Amerika dat Congres mede te maken, door de H. Mis bij te wonen, de H. Communie te ontvangen en meer dan anders Jezus in Zijn H. Sacrament te gaan aanbidden. Voorts worden alle Diocesane pries ters en geloovigen, dringend uitge- noodigd, liefst door persoonlijke tegen woordigheid aan het Diocesaan Congres te Boxtel (27—29 Juni) deel te nemen. „Ten einde alle Diocesanen in de gelegenheid te stellen aan dit Congres deel te nemen en zich met de congres sisten in de vereering van Jezus in zijn Heilig Sacrament te vereenigen, be paalt Z. D. H.: 1. dat in alle kerken en kapellen van het Bisdom het H. Sacrament in Ostensorio moet worden uitgesteld op Zondag 27 Juni onder de Hoogmis en het Lof en geven Wij verlof voor de zelfde Uitstelling op zulk gedeelte van dien dag en van Dinsdag 29 Juni als de betrokken Geestelijke Overheid in verband met de plaatselijke omstandig heden, op die dagen wenschelijk zal achten; 2. dat in de kloosters in den nacht van Zondag 27 op Maandag 28 of van Maandag 28 op Dinsdag 29 Juni door de daar inwonenden een nachtelijke aanbidding mag gehouden worden, gelijk er tijdens den duur van het geheele Congres in Boxtel zelfs nacht en dag in een of andere kerk of kapel aanbidding zal zijn; 3. dat op Dinsdag 29 Juni in alle kerken en kapellen de Toewijding aan het Allerheiligst Hart voor het Uitge stelde H. Sacrament zal gebeden wor den en het Te Deum worden gezongen. Wij verlangen mede, dat overal op 27 Juni of 29 juni een Algemeene H. Communie zal georganiseerd worden en spreken het vertrouwen uit, dat zeer velen op de drie Congresdagen tot de H. T*fel zullen naderen in den geest van Eerherstel aan Jezus". „Gebruikmakende van de Ons daarin door Z. H. geschonken volmacht, staan Wij aan de priesters, die in de paro- chiën blijven om de functie van af wezige priesters congressisten waar te nemen toe, voor zoover dit voor de gewone diensten in de parochiale en openbare kerken noodig is, te bineeren zoowel op Zondag 27 Juni als op Dinsdag 29 Juni a s. In de door Ons goedgekeurde Statu ten van het Euch. Secretariaat wordt de gelegenheid gegeven als Beschermer of Donateur dit werk en daarmede de Diocesane Euch.Congressen te steunen. Nog niet naar behoefte is deze steun verleend en het laat zich aanzien, dat ook de Congreskaarten geen voldoen den steun voor deze Eucharistische werken zullen verschaffen. Daarom hebben Wij goedgevonden op Zondag 6 Juni in alle daarvoor volgens gebruik in aanmerking komen de kerken en kapellen van ons Bisdom een collecte met open schaal voor te schrijven, in herinnering brengend, dat Z. H. aan allen die eene aalmoes geven ten gunste van het Congres een aflaat verleende van 300 dagen". Zilveren Priesterfeesten. Dinsdag 1 Juni vierden de volgende zeereerw. heeren pastoors in het bis dom Den Bosch hun zilveren priester feest M. C. van Enschot, geb. te Goirle, pastoor te NederasseltH W. van Enschot, geb. te Goirle, pastoor te DiessenM. F. van Iersel, geb. te Helvoirt, pastoor te OverlangelJ. M. J. Koenen, geb. te 's-Hertogenbosch, pastoor te Aarle RixielP. C. Kars- makers, geb. te Waalre, pastoor te Dreumel; J. J van Laarhoven, geb. te Hilvarenbeek, pastoor te Meerveld- hovenJ. W. M. van Moorsel, geb. te Son, pastoor te DuizelJ. Simons, geb. te Haaren, pastoor le Demen en Die den W. A. C. Simonis, geb. te Dreu mel, pastoor te AalstA. J. G. Ver- schure, geb. te Den Bosch, pastoor te Tilburg (H. Ger. Maj.)J. M. van der Ven, geb. te Zeeland, pastoor te Olland en de weleerw. pater P. J. C. de Leeuw, geb. te 's Hertogenbosch. Behoort tot de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut. De Sint Jansklokken bevatten 1,1. Zaterdag de portretten van deze zilve ren jubilarissen, benevens het portret van Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, die eveneens op 1' Juni zijn zilveren priesterfeest vierde. Zaterdag diende Z. D .H. Mgr. Diepen in de Kathedraal van St. |an de navolgende H. H. Wijdingen toe: Het H. Subdiakonaat aan de Eerw. HeerenH. van Abeelen, N. de Beer, H. Bos, A. Claassen, A. Damen. C. Damen, A. van Doornmalen. J. Düff haüss, J. van Elk, H. Goyarts, J. van Heertum, H. v. Heivoort, J. v Herpt, H. van Iersel, L. Kerssemakers, A. Knegtel, R. Loverbosch, W. v. Miert, P. Strijbos en A Willems, allen theo loganten van het Seminarie te Haaren; aan de Eerw. Fraters Baptista van Bodegraven, Laurianus van Ulft, Pro- tasius v. 's Hertogenbosch, Dalmatius v. Delft, Severus v. Amsterdam, Augus tus v. Amsterdam, Regalatus v. Veghel, Elias v. Nijmegen, Vigilius v. Gilzeen Gerlachus v. 's Hertogenbosch, allen van de Orde der Capucijnen. Het H. Priesterschap aan de Eerw. HeerenA. de Bondt (Kaatsheuvel), v. Dinter (Son), C. v. Dijk (Stratum), P. Eijgenraam (Tilburg), P. Hamers (Goirle), G. van Hout (Veghel,) L. v. d. Hoven (Kaatsheuvel), A. v. d. Hurk (Heesch), H. Jans (Uden), j. Kavelaars (Moerdijk), Th. d. Kinderen (Boxtel), P. Maas (Someren), J. van Overbeek (Oirschot), A. Ras (Budel), J. Ras(Bu- del,) P. Sanders (Nederwetten), M. Thomassen (Beers) en J Verhoeven Udenhout, allen van het Seminarie te Haaren; aan de Eerw. Fraters Domini- cus Blomesath, Caecilius Timme, Xa- verius Vloet van de Orde der Carme- lieten, Petrus Franssen, Leo Laplooi. Martines Schreurs, Joannes Castermans van de Sociëteit v. Maria en H. Bee- mink van de Congregatie der Missio narissen van de H. Familie. Aan den heer J. v. Mierop alhier werd de tonsuur toegediend (St. jkl.) GEMENGD NIEUWS. - Aan het Haantje nabij Delft is gisterenmorgen omstreeks half vier de 34 jarige losse spoorwegarbeider L. v. d. B„ wonende gasthuislaan te Delft, door den posttrein overreden en ge dood. Gisterenmiddag is op de St. An- nastraat te Nijmegen het 6 jarig zoontje van de familie v. d. W. door een motorrijwiel aangereden. De jongen liep als 't ware tegen de moterfiets in, werd tegen den grond geworpen en kreeg een schedelbreuk, twee beenfrac turen en een armbreuk. Het ventje werd naar het Canisiusziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Dinsdagavond kwam het 8 jarig zoontje van den heer E. C. te Stap horst ondereen wagen, die eenige boo men vervoerde. Met verbrijzeld hoofdje werd de kleine opgenomen. Gisterenmiddag is te Zaamdam de 36 jarige glazenwasscher D. Taan- man met zijn ladder gevallen, waarbij hij den nek heeft gebroken. De dood trad onmiddelijk in. Te N. Buinen is het jongetje van den arbeider Norder in een pot met kokend water gevallen. Het is deerlijk gebrand en overgebracht naar het ziekenhuis te Groningen. Te Dokkum is bij een stoeipartij een 14 jarig meisje uit Sneek zooda nig gevallen, dat zij een schouder ge broken heeft. Te Wehl is het bijna drie-jarige dochtertje van W. R. in een tobbe water gevallen en verdronken. De gehuwde arbeider J. R. uit Lutterade geraakte op de bovengrond sche werken der Staatsmijn Maurits aldaar bekneld tusschen twee kipwa gentjes, waardoor R. ernstig gewond werd. Overbrenging naar het hospitaal te Heerlen bleek noodzakelijk zijn toe stand is levensgevaarlijk. Te Noordwijkerhout deed zich bij een 7 jarig knaapje, een geval van meningitis (hersen-ruggemergvlies- ontsteking) met doodelijken afloop voor. Bij Seranton in Pennsyevanië (Ver Staten) zijn tengevolge van een brand in een kolenmijn 50 tot 80 mijnwer kers van de buitenwereld afgesloten. Men is zonder nieuws van ridder Willy Coppens, krijgsattaché der lucht vaart bij het Belgisch gezantschap te Londen, die op het vliegveld van Hal ton in Hartfordshire was opgestegen om naar Parijs te vliegen. Vele boodschappen werden door het minsterie van luchtvaart naar de voor naamste landinghavens gezonden, maar men bekwam geen antwoord. Het lot van Coppens boezemt ernstige onrust in. Hij was het week-end bij vrienden gaan doorbrengen. Op den Driebergschen weg te Zeist werd Vrijdagmiddag een groote autobus door de Utrechtsche electrische tra;n geheel in elkaar gereden. Een dame werd onmiddelijk gedood, 7 passagiers werden zwaar gewond, een passagier werd krankzinnig. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit dat het uitzicht belemmerd was doordat de rook van de stoomtram op den weg bleef hangen. De chauf feur van de autobus, die meende, dat een auto achter hem kwam week op de tramrails uit, waarna de autobus vrijwel onmiddelijk door de naderende electrische tram werd gegrepen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De politie te Angers (Frankrijk) is een afschuwelijke misdaad op het spoor gekomen, welke door een 17 jarig dienstmeisje is gepleegd. Het meisje, dat de zorg had over een kindje van 14 maanden, had on- eenigheid met haar „mevrouw" gekre gen en besloot zich op haar meesteres te wreken. Zij deed dit op een onmenschelijke wijze, n. 1. door de haar toevertrouwde kleine spelden en naalden te doen inslikken Op 27 April j. 1., toen ze het kleine meisje te slapen legde, stak ze inden mond der kleine twee spelden enduwde die diep in het keeltje. Toen de moeder eenige dagen later merkte, dat haar kindje onwel was, onderzocht ze de afgelegde windselen der kleine en vond de spelden. Aanvankelijk koesterde men geener lei verdenking tegen het dienstmeisje. Men dacht aan een ongelukkig toeval. Op 3 Mei echter wekte de toestand der kleine plotseling opnieuw bezorgd heid en toen men haar 's-avonds te bed wilde leggen, ontdekte men een groote geopende veiligheidspel in haar keeltje Men bracht het arme kind bij een dokter, die, na een half uur tobben, er in slaagde, de speld te verwijde ren. Bij een onderzoek met X siralen bleek, dat de kleine verscheidene spelden en naalden in haar maag had. De geneesheeren hebben zeer weinig hoop, het kind in het leven te kunnen behouden. Het dienstmeisje is gearresteerd en heeft een.bekentenis afgelegd. Uit Rangoon wordt gemeld, dat een cycloon welke dezer dagen de kust van Arakan (Burma) teisterde enorme schade heeft aangericht. De cycloon ging vergezeld van een vloed golf, welke een groot gebied over stroomde, en tal van dorpen verwoestte. Men spreekt van 1200 dooden, doch de juiste cijfers zijn nog niet bekend en het getroffen gebied is zoo goed als geheel verstoken van voedingsmid delen. Zoo goed als al het vee is omgeko men. Volgens een bericht uit Boekarest heeft Vrijdag in de nabijheid van Tusnad een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een veile autobus, die van een steile straat afkwam stortte tengevolge van het weigeren der remmen in een vijftig meter diepen afgrond waarbij ze verschillende keeren over den kop sloeg. De wagen werd geheel versplinterd vier personen werden gedood, zestien gewond van wie verschillende zeer ernstig. Een politie auto, op weg naar een plaats, waar een lijk was gevonden, is bij Gieselhausen in den Taunus ver ongelukt. Een politie-ambtenaar vond den dood bij het ongeval. Een verschrikkelijk drama heeft zich dezer dagen op een hoeve onder St. Pons bij Montpelier afgespeeld. Daar had een boerenknecht, een man van 51 jaar, zijn ontslag gekregen, waarover hij een diepe wrok koesterde. Tevens maakte hij het de boerin las tig. Een paar nachten geleden nu is de man het huis van den boer, die voor enkele dagen afwezig was, binnen gedrongen. Slechts de boerin met haar twee kinderen, een jongen van veertien en een meisje van 16 jaar, waren op de hoeve. De ontslagen knecht heeft eerst de kinderen afgemaakt: den jon gen met een bijlslag den hals afge hakt; het meisje met revolverschoten gedood. Vervolgens heeft hij de boerin met bijlslagen levensgevaarlijk gewond en daarna zichzelf voor het hoofd ge schoten. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct - Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. SPORT. Uitslagen wedstrijdenRWB 3— Quick 4 3—2 (competitie). RWB 2-HEC 2 is wegens het slechte weer niet doorgegaan. Vrijdagavond half acht RWB combi natie tegen een zomer-elftal uit Sprang terrein RWB. 6 Juni speelt RWB een vriend- schappelijken wedstrijd tegen DOSB uit Gorinchem op het RWB terrein. GEERTRUIDENBERG. Daar wegens het slechte weer der laatste dagen, de veteranen niet ge noeg hebben kunnen oefenen, is deze wedstrijd uitgesteld tot 8 Juni e k. De liefdadigheidswedstrijden van „Geertruidenbrg" te houden voor den speler die op de seriewedstrijden te Made in de wedstrijd T. S. C- II— Oosterhout I ernstig geblesseerd is, zijn wegens het slechte weer uitgesteld. Good—Luck II moest naar Inter nos III Breda, haar laatste competitie wedstrijd gaan spelen. Hel zeer onvol ledige Good—Luck elftal kreeg met 12—0 klop en eindigt hiermede de competitie met nummer 3 van boven op de ranglijst. Korfbal. Zaterdagmiddag speelde B. L. E. I. tegen de Zwaluwen, uit Zwaluwe B.L.E.I. gaf een vlugger en tactischer spel en wist dan ook met 6 1 de meerderheid te behalen. DUIVENSPORT. WAALWIJK. De Postduivenvereeniging „De Post duif" hield Zondag een wedvlucht van uit Ramboille (Fr.). De prijzen werden behaald als volgt le prijs Stam, 2e de Graaff, 3e, 5e Hensen, 6e van Wees, 7e van Engelen, 8e Verhagen. De eerste duif werd geconstateerd 1 uur, 8 min. 58 sec., de laatste 2.23 1| T. W. E. M. Zij komen terug de beroepsrenners die ons op 25 April j.l. den mooisten wedstrijd hebben laten zien, welke er op deze baan ooit verreden werd. Wat hebben de toeschouwers dien dag genoten van de prima sport die toen geboden werd. Van het eerste nummer tot het laatste werd de spanning steeds grooter. Het publiek volgde met steeds groeiend enthousiasme de verschillende wed strijden. Na afloop ging toen slechts een roep .door de aanwezigen n.l. schitterend, veel mooier dan al wat wij tot hiertoe zagen. Vooral de wedstrijd achter levende gangmaking was een volledig succes. Schitterende sport werd hier geboden door allen, stayers zoowel als gang makers. Ieder tandem deed zijn uiterste VOETBALSPORT. R. W. B.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2