OE ECHO VAH HETZUIOEH No. 44 Woensdag 2 Juni 1926. 49e J. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 1 juni 1926. Wij vernemen zeker tot onzer en veler teleurstelling dat de harmonie „Concordia" te Loonopzand heeft medegedeeld dat het haar door om standigheden onmogelijk is a s. Zondag alhier concert te geven en dat zulks moet worden uitgesteld tot Zondag 20 juni a.s. Ook de harmonie .St. Crispijn" is dien dag verhinderd. Ongeveer gelijktijdig met het Wit—Gele Kruis herdenkt ook het Alg. Groene Kruis zijn 12'/2 jarig bestaan. Het bestuur meende dit niet onopge merkt te mogen laten vcoifcijgaan en besloot eenigzinsschoorvoetend 't oude Bestuur van de Bazaar te vragen voor deze gelegenheid weder zijn krachten beschikbaar te willen stellen. Ondanks de vele beslommeringen en de daaraan verbonden werkzaamheden is dit verzoek zeer welwillend ont vangen en zijn de diverse dames en heeren druk bezig met de voorberei dende werkzaamheden, en kan in de maand November de opening der Bazaar worden tegemoet gezien. Zoo mogelijk zal daaraan weder eene ten toonstelling verbonden worden. Het Bestuur van de Bazaar heeft voor de voorbereiding geld noodig en zou gaarne buiten bezwaar van de kas van het Groene Kruis, daarin willen voorzien. Er zal daarom een beroep worden gedaan op de vrienden van het Groene Kruis om een vrijwillige bijdrage. Ieder werke mede om de Bazaar zoo goed mogelijk te doen slagen De vorige Bazaar ligt nog versch in het geheugen, laten we hopen dat ook deze Bazaar zeker niet minder zij. Alle zaken welke voor de Bazaar geschikt zijn, zijn zeer welkom en kunnen worden afgegeven bij de Pen ningmeesteres Mevr. A. Schaap. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Schilders-Maas, op 't Hoogeinde alhier, is Maandag onder zeer groote belangstelling op luister rijke wijze gevierd. De dames en hee ren van het buurtcomité die een en ander op zoo keurige wijze geregeld hebben, hebben eer van hun werk gehad. Zij hebben dezen dag nietalleen voor de jubilarissen en hunne familie maar ook voor de buurtbewoners en voor de honderden uit de geheele ge meente die vooral des avonds dit vroolijke feest hebben medegevierd,'tot een overgetelijke gemaakt. Voor de woning van de jubilarissen prijkte een prachtige groene eerepoort, met rozen, guirlandes, enz. keurig ver sierd en die vooral bij avond als de vele gekleurde electrische lichtjes brandden een feestelijke aanblik bood. Door geheel 't Hoogeind waren voorts langs den weg versierde mastboompjes geplant en wapperde van alle huizen de nationale driekleur, 't Weer werkte aanvankelijk zeer tegen. Circa kwart voor negen stelde zich een aardige stoet op. Voorop het bruidspaar in auto omringd door ongeveer 50 bruidjes alle keurig in 't wit, terwijl de familie- en comité leden allen in auto's volgden. Jammer dat de neerplassende regen hieraan zooveel afbreuk deed. Te negen uur werd in de St. Clemens- kerk door den ZEw. Heer pastoor v. Erp een plechtige H. Mis van dank- zegging opgedragen, waarbij zeer velen tegenwoordig waren. De ZEw. heer pastoor hield daarbij een toespraak tot het gouden bruidspaar, hen geluk- wenschende met dit zeldzame jubilé en hen prijzende om hun voorbeeldi- gen levenswandel. Na de H Mis trok men begunstigd door goed weer in dezelfde volgorde huiswaarts waarbij de stoet veel belangstelling trok. Aan de woning van de jubilarissen werd door twee bruidjes, nichtjes van het bruidspaar, n 1. Betje Schilders en Tonia Leijtens een leuke samenspraak opgezegd. In den loop van den dag kwamen vele vooraanstaande personen uit onze gemeente, waaronder ook de edelachtb. heer Burgemeester het gouden paar feliciteeren, terwijl het ook in den vorm van bloemen, telegrammen, kaartjes, enz. zeer groote belangstelling mocht ondervinden. Des middags kwamen de dames en heeren van het buurtcomité het paar gelukwenschen, waarbij de heer joh. v. Haren als voorzitter in keurige be woordingen de hulde en toegenegenheid der buurtbewoners vertolkte en met de hartelijkste gelukwenschen tevens een blijvend geschenk van de buurt aan bood, bestaande uit en zestal zeer fraaie stoelen waaronder twee leunstoelen, daarbij de hoop uitsprekend dat de nog zoo krasse oudjes daarin nog vele jaren een welverdiende rust moch ten genieten. De heer H. Greve als eere-voorzitter van het buurtcomité richtte daarop eveneens eenige woorden tot het bruids paar waarbij hij vooral wees op de goede verstandhouding met de buren en eindigde met den wensch dat zij nog eens hun diamanten feest zouden mogen vieren. De jongejuffr. Nelly Boom bood hierna onder een keurige toespraak namens het dames comité een prachtige bloemenmand aan. Namens het gouden bruidspaar en familie bracht de heer C. Schilders als oudste zoon in welgekozen woorden dank voor de vele attenties. De comité leden werden daarop zeer gul onthaald en verder in de gelegen heid gesteld met de buurtbewoners elders eene tractatie te nemen. Te circa half zeven trokken ruim honderd schoolkinderen uit de buurt naar de woning van de jubilarissen en brachten er op hunne manier hulde door een paar liedjes te zingen die ze met eenige vaiiatles van de grooten hebben afgehoord. Na getracteerd te zijn, zag men ze nog langen tijd zin gend door de straat trekken. Te half negen kwam de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" het bruids paar huldigen. De vice-voorzitter, de heer W. v. d. Mee wenschte daarbij in keurige be woordingen namens de liedertatel het gouden paar geluk met dit zeldzame jubilé. Nadat de liedertafel een drietal koren en het „Zij leven lang" van v. Paschen had uitgevoerd en op gulle wijze was onthaald, kwam de harmonie „St. Jan" de jubilarissen eene serenade brengen. De WEerw. heer kapelaan v. Berkel feliciteerde daarbij namens de harmonie de beide oudjes met hun gouden feest. Door de harmonie werden en viertal nummers geblazen wat er natuurlijk niet weining toe bijdroeg om onder de honderden bezoekers die inmiddels waren samengestroomd de stemming er in te brengen. Gevolgd door een vroolijk hossende menigte trok de harmonie daarop onder het spelen van en stevige marsch naar haar lokaal terug. Er heerschte een ongekende drukte en een vroolijke feeststemming die den geheelen avond, ja zelfs tot in den nacht bleef aan houden. De café's waren stampvol en onophoudelijk trokken groote groepen feestvierders zingend en hossend dooi de straat. Het „Leve Jan en Door" was niet van de lucht, 't Hoogeind heeft weer eens op echt ouderwetsche manier in de beste harmonie feestgevierd, zonder dat een wanklank werd gehoord. Bij de vele gelukwenschen die de zoo geachte krasse oudjes hebben mogen ontvangen, voegen ook wij onze hartelijke felicitaties. De harmonie „St. Crispijn" alhier had bij het festival te Waspik het buitenkansje bij de verloting f60 te trekken. Onze gemeente-politie heeft 1.1. Zaterdag een goeden slag geslagen, door arrestatie van een oplichter, die op tal van plaatsen in ons land zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt en daarom tal van malen in het politie blad gesignaleerd werd. Sedert een 14 tal dagen had een zekere mijnheer Kuypers, z g. ingenieur z'n tenten opgeslagen bij den heer V. alhier, omdat hij naar hij mede deelde hier verschillende schoen fabrieken moest reorganiseeren vol- gens Amerikaansch symsteem, waarvan hij speciale studie had gemaakt. Hij leefde heel kalm en netjes, ging 's morgens ter kerke, zoodat hij aller vertrouwen won. Hij bestelde een prachtige radio installatie, stelde iemand tegen uit stekende condities aan als loopknecht, een ander als toekomstig controleur, gaf flinke orders aan den fotograaf, enz. Toen dezer dagen de toekomstige leverancier der radio met een der directeuren van de te reorganiseeren schoenfabrieken sprak en toen bleek dat van deze geschiedenis niets bestond, raadde deze de Elem aan er eens met den inspecteur van politie over te spreken. Zulks geschiedde en hoewel de informaties over den pseudo ingenieur door een zijner huisvesters gunstig luidden, klonk de-» naam van den ingenieur toch zoodatde inspecteur hem meermalen in 't politieblad meende te zijn tegengekomen. En na onderzoek bleek dit vermoeden maar al te waar. De politie ging hem dus inviteeren even mee naar 't bureau te gaan, juist voor 'toogenblik dat hij per auto naar Roosendaal zou vertrekken om een paar collega's en z'n koffers te gaan halen. Na eenig redeneeren kwam hij al spoedig tot de bekentenis, dat hij de door den inspecteur bedoelde man was, dat hij op tal van plaatsen, n.l. Vught, Tilburg, Heerlen. Roermond, Hengelo, Deventer, Helmond, Gouda, Zandvoort, enz. werd gezocht als ver dacht van oplichting, Hij vertelde ondertusschen dat hij uit België was gezet, een paar jaar in 'een krank zinnigen gesticht had doorgebracht en dat hij op de hiergevolgde wijze zocht aan den kost te komen. Stelen had hij nooit gedaan, maar hij leed aan grootheidswaanzin, hij bestelde hier auto's, daar radio, daar dit en dat en maakte zich zoo een goed leventje, zoo lang het duurde 1 De pseudo-ingenieur was geknipt en werd den volgenden dag op trans port gesteld naar Vught en zal voor- loopig de kost wel hebben, al is het dan niet alles eerste klas. Zaterdagmiddag brak de vooras van een auto-bus der Cito nabij den tramweg-overgang aan den draai in den Overlaat. De wagen begon te slippen, zoodat de chauffeur z'n stuur niet meer meester was en de bus, waarin een 10 tal personen gezeten waren, deerlijk gehavend tegen een boom die geheel werd omge bogen terecht kwam. Zooals gezegd, was de as gebroken, een wiel er af, zoodat het voorste ge deelte met den kop in den grond zat. Ook de ruiten waren stuk en toch had geen der inzittenden eenfg letsel be komen. Door het onklaar geraken van de stuurbeweging verloor de chauffeur P. uil 's Bosch op den Winterdijk alhier rijdend, de macht over zijn wagen. De auto kwam met groote vaart tegen een boom terecht. De chauffeur het onge luk ziende aankomen wist den wagen waar verder niemand in zat, te verla ten, zoodat hel ongeval zonder orge lukken is afgeloopen. De wagen zelf is geheel vernield. Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in de „Prov. 's Bossche Courant" als zou de heer Gragtmans te kennen hebben gegeven dat hij bin nenkort zijn ontslag zal nemen als Wethouder, kunnen wij mededeelen dat de heer Gragtmans daar inderdaad aan heeft gedacht. Nu de heer Klijberg echter onze gemeente gaat verlaten heeft men hem er op gewezen dat het thans niet gewenscht was om aan zijn voornemen uitvoering te geven aange zien het in belang der gemeente noodig is dat een der wethouders die een langdurige ondervinding heeft nog aanblijft opdat de opvolger van den heer Klijberg zich eerst wat heeft in gewerkt. Ballon-wedstrijd. Zondagavond zweefde boven de Zand- schel een luchtballon die moeite deed om te dalen. Door den wind konden de luchtvaarders daarin echter niet slagen. Op den Loonschendijk even voorbij de Chr. school daalde de ballon na met z'n anker van de school een paar schoorsteenen en van een daar voor staand huis een stukje van den gevel te hebben vernield. Aanstonds daarop stegen de luchtvaarders weer doch daalden daarop direct weer achter het huis van den heer Stam in Vrijh.- Capelle. Spoedig waren natuurlijk veel men- schen ter plaatse om het ongewone schouwspel gade te slaan. De inzittenden bleken Engelschente zijn en wijl niemand uit de omgeving met de koene luchtvaarders kon spreken werden de heeren C en D. Oerlemans gewaarschuwd, die aanstonds met hun auto ter plaatse waren. Het 'bleek dat de heeren 's middags te Antwerpen waren opgestegen en deel hadden genomen aan de Gordon Benettvlucht. De kapitein was de heer Meatger en de passagier de heer Skff, beiden uit Londen. De ballon werd opgeladen en naar de firma Oerlemans te Labbegat over gebracht, alwaar beiden heeren logies werd aangeboden. De volgende dagen namen ze hun intrek in het Hotel Verwiel, alwaar ze tot hedenmorgen zijn moeten verblijven, wijl eerst gisterennamiddag de ballon droog was en naar Harwich kon wor den verzonden. De schade aan school en huis toe gebracht, werd nog denzelfden dag tot genoegen geregeld. In de Maandag gehouden verga dering van den Buitenpolder is de heer H. Hoffmans herkozen als Voorzitter en de heer J. van Loon als lid van het Dag. Bestuur. Zaterdagavond had in de achter zaal van het Hotel Verwiel de aange kondigde propagandavergaderingplaats van de R. K. Handelsreizigersvereeni- ging St. Christoffel. Van de afdeeling 's Bosch waren behalve de bestuursleden verschillende leden aanwezig alsmede het hoofdbe stuurslid de heer Jansen. Ongeveer half negen opende de Voorzitter, de heer Tooten uit's Bosch de vergadering, riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder den Wel- Eerw. heer Martens en den heer W. Lucassen uit Utrecht, die zoo bereid willig zijn geweest om hier een spreek beurt te willen vervullen. Zijn groote teleurstelling moet hij echter uitspreken over de treurige, noodigden. Vol moed was men van 's Bosch gekomen met het doel hier een afdeeling Langstraat van den Bond te stichten, niet vermoedend dat men voor zulk een droeve opkomst zou komen te staan. De sprekers zullen hun voorgenomen rede niet uitspreken, doch zich, ge dachtig aan 't spreekwoord „geen moed verloren" meer beperken tot het houden van een intieme bespreking Spr. wees de reizigers van de Lang straat erop dat de enkeling heden niets meer vermag. Wil men verbetering van toestanden verkrijgen dan moet geza menlijk worden opgetrokken. Eendracht maakt macht, dat is het waar de Han- delsreizigers van de Langstraat aan moeten denken. De heer A. v. d Wee uit Kaats heuvel merkt op dat vroeger hier een vereeniging van ongeveer 30 leden heeft bestaan Doordat de leden zeer verspreid woonden, ze waren verdeeld over Waalwijk, Kaatsheuvel, Waspik, Geeitruidenberg en Drunen, werden de vergaderingen steeds zeer slecht bezocht. Het waren geregeld een paar zelfde menschen en hij vreest dat dit weer zoo het geval zal worden. Hij acht een afdeeling goed en noodza kelijk, echter alleen wanneer de ver gaderingen geregeld worden bezocht. De heer Lucassen wijst naar de afdeeling Middelburg welker leden over bijna geheel Zeeland verspreid worden. Niettegenstaande dit is het een bloei ende vereeniging waarvan veel kracht uitgaat. De afd. Langstraat is tentijde van de hoog-conjectuur opgeheven en dat zegt alles. Hij voor zich is de overtuiging toegedaan dat men in de Langstraat thans tot andere gedachten is gekomen en daarom moet alles worden gedaan om een afdeeling te stichten. De WelEerw. heer Martens wi daartoe gaarne zijne medewerking ver- leenen. Hij zal zich met de twee heeren die thans als lid zijn toegetreden en de bij de afd. 's Bosch aangesloten leden verstaan om alsnog een bijeenkomst van R. K Handelsreizigers te verkrijgen, waarop dan getracht zal worden tot oprichting van een afdee ling te komen. De heer Tooten dankte de opgeko- menen en de pers voor de betoonde belangstelling en sloot daarna de ver gadering. De heer J. Verhoeven, pianist en muziekleeraar alhier, zal naar wij ver nemen, deelnemen aan den te Rotter dam door den beroemden Weenschen pianist Paul Schramm, te houden meestercursus. De heer Verhoeven zal enkele werken voordragen van Bach, Schubert enz. Onder begunstiging van moo weer had j 1. Zaterdag op de banen van het Kruisboogschuttersgezelschap „Nooit Gedacht" bij den heer J. van Helvoirt, Café, Putstraat alhier, het aangekondigde jaarlijksch Koning- schieten plaats. Nadat allen door den President van het gezelschap hartelijk waren welkom geheeten, waarin hij hun alle succes toewenschte in den komenden strijd werd om 6 uur, onder flinke opkomst der leden n.l. 24 in getal met schieten begonnen. Na een zeer spannenden strijd, waarin met afwisselend succes werd gestreden en welke 3'/a uur duurde kwam den heer F. v. Helvoirt als Ko ning voor dit jaar uit het strijdperk met 82 punten in de 20 schoten. Opvolger was de heer A Rombouts (oud-Koning) met 80 punten. Na afloop vereer igde men zich in het clublokaal, waar door den Vice President onder een mooie toespraak de Koningsmedaille aan den nieuwen Koning werd uitgereikt, waarna door alle leden een „lang zal hij leve" werd gezongen en de avond verder gezel lig onder elkander werd doorgebracht Veiling Drunen. Prijzen Bessen Aardbeien I s. id II s Spinazie van Peulen Keelen van Peen Juin Sla van 1 Juni 1926. 16 90 per 100 K.G 0 66-71 p. pond 0.35—50 p. pond 0.11 0.16 p. K.G 64- 67 per K.G 2 00—2.40 p. 100 bos 4.50—9 p 100 bos 5 50-6 00 p. 100 bos 0.50—2.50 p. 100 stuks Bloemkool I 20.00-24.00 p. 100 stuks. II 8 00-15 00 p. 100 stuks. III 5.50-6.00 p. 100 stuks. Savoijen 6.50—7.50 p. 100 stuks. ELSHOUT. Zondagmorgen ten 11 uur bezochten de leden der H. Familie uit v.m. Besoijen, onder leiding van den ZeerEerw. heer pastoor Buijs, de kapel aan het O. L. Vrouwenpad om daarna de H. Mis van ll'/4 uur bij te wonen, die ter hunner intentie werd opgedragen. Ook eenige pelgrims uit Berlicum, onder leiding van den Wel Eerw. heer,, kapelaan van Giesen, be zochten Maria's Genadeoord. Heden was het de jaarlijksche feest dag van den Grooten Omgegang en intreurig slechte opkomst van de ge- vonder de vroegmissen naderden alle parochianen tot de H. Tafel, als een waardige opening. Onder de plechtige Hoogmis werd door het versterkte kerkkoor, onder directie van den Wel Eerw. pater v. Veghel, de 4-stemmige Mis van Gruber uitgevoerd. Ten 2 uur werd het solemneel Lof gehouden, waaronder de WelEerw. heer Breugel- mans parochianen en pelgrim, toe sprak, die niet alleen ue hcik, maar ook portaal en voorplein vulden. Aan bet slot zijner rede betuigde spreker zijn spijt dat de Groote Ommegang wegens het ongunstige weder niet kon plaats hebben en uitgesteld werd tot morgenavond 7 uur. Ondanks dat het weder des Maan dags den geheelen dag niet veel beters voor den avond belootde, klaarde dit toch gelukkig tegen 7 uur op en een heerlijke lenteavond begunstigde het uittrekken van den stoet, welke zich te 8 uur, na het Lof, vanuit de kerk naar de bidkapel begaf. Een fraaie, met bloemen versierde eerepoort is aan den toegangsweg der kerk opgesteld, voor welker ingang zich twee, eveneens fraai versierde zuilen bevinden. In de dorpsstraat waardoor de pro cessie trekt zijn palen opgericht, waaraan kleurig dundoek wappert, ongeacht de vlaggentooi der huizen. Ook huis aan huis voor de vensters Mariabeelden, te midden van bloemen en brandende kaarsen. Vooral moet genoemd worden de werkelijk fraaie groep in de vestibule van het Zuster klooster en op de eerste verdieping van het St. Norbertus gesticht. In de frissche avondlucht trekt dan de stoet: voorop het kruis, hoog- gedragen en omstuwd door rood- getoogde koorknapen, gevolgd door de eerw. heeren geestelijken, het pro cessiecomité, kerkmeesters, zangkoor, de Eerw. Zusters met hunne scholteren, de Eerw. Broeders van het St.Norbertus- gesticht, deputatie der H. Familie, heeren onderwijzers met hunne leer lingen, bruidjes dragende emblemen, zuilen en pyramiden met ex—voto's, bloemkorven, eenige knapen dragen een groote versierde waskaars, ge schenk der parochie aan Maria's altaar, het .wondeibeeldje van O. L. Vrouw van Elshout, voorafgegaan, gedragen en gevolgd door jor.ge maagden in zwarte kleedij met lange witte sluiers, jonge meisjes dragen den reliekschrijn van de H.H. Marte laren van Gorcum, alles afgewisseld door kleine en grootere bruidjes en knapen met schildjes, welke opschiif- ten de litanie der H. Maagd samen stellen, bruidjes met bloemstukken, guirlandes, enz. Dan mannen, vrouwen, kinderen, grijsaards met den rozenkrans in de gebruinde werkhanden, Maria's lof zingende, alles opgeluisterd door Elshout's fanfare, welke het kerkelijk gezang begeleid, dat door gebeden wordt onderbroken. Zoo wordt de kapel bereikt, waar de WelEerw. heer Breugelmans de parochianen en pelgrims toespreekt en zijn ingenomenheid met deze groot- sche demonstratie ter eere der Wonder bare Moeder in gloedvolle woorden naar voren brengt. Meer dan een half uur wist de gewijde redenaar de dicht opeengedrongen menigte met zijn woord te boeien en hun in hunne liefde tot de H. Maagd aan te wak keren en te sterken. Deze predicatie op het legendarische grasperk in dit stille lente-avonduur moet ongetwijfeld een nooit te vergeten indruk op de toehoorders hebben achtergelaten. Na het zingen van een Maria lied, hield ook de WelEerw. heer Willemse nog eer. toespraak, waarop de pro cessie zich weder in volgorde stelde en onder gebed, gezang en muziek kerkwaarts terugging. Zingende trok men de kerk binnen, welke nu in volle verlichting straalde. De geheele processie bevond zich nu in Maria's heiligdom en de afhangende draperiën, de bloemenweelde aan hoog- en Maria altaar, gezang, orgeltonen, wierookwalm, was- en electrisch licht, vormden met de in elkaar vloeiende lichteffecten, een moeilijk te overtreffen mystiek geheel. Het „Te Deum" weer klonk, het Tantum ergo werd daarna aangeheven en onder eene indruk- wekkende stilte van deze honderden ter aarde gebogen geloovigen werd de zegen met het Allerheiligste ge geven. Kapelaan Willemse hierna den kansel bestijgende, dankte, naast God, allen, die aan het welslagen van dezen heerlijken avond hadden bijgedragen, terwijl hij de Wonderbare Moeder smeekte haar zegeningen vooral over hare hier aanwezige kinderen uit te storten. Hierop weerklonk het koper en duizend stemmen hieven onder zijne begeleiding aan: „Het Lied van Els- hout aan de Wonderbare Moeder". Machtig en overweldigend klonk dit koorgezang door het kerkgewelf naar

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5