DE ECHO VAN NET ZUIDEN No. 44. Woensdag 2 Juni 1020. 49c .Trg. DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Mei des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer E. Moo- nen. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de heeren B. Timmermans en Jac. Oomens. I)e notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Beëediging van het nieuw geko- "zen lid L. Hartog. De heer Hartog legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven belofte af. De Voorzitter wenscht den heer Har tog geluk met zijne benoeming als lid van den gemeenteraad en hoopt dat het hem moge gegeven zijn nog lange jaren de belangen van de gemeente Waal wijk te mogen behartigen. De heer Hartog dankt voor deze goe de wenschen en zegt dat het terrein op het oogenblik geheel vreemd voor hem is maar door zich zooveel als mogelijk is op de hoogte van de zaken te stellen hoopt hij mede te kunnen werken aan de belangen van de gemeente. 2. Ingekomen stukken. Voorstel van het Woningbedrijf om de drie woonhuizen gelegen hoek Put- steeg en Parallelweg in huur te verla gen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van den heer Bossaerts. De Voorzitter deelt mede, dat aan te teekenschool een leeraar is verbonden die dikwijls ziek is. Eenmaal was het van dien aard dat verwacht mocht wor den dat hij niet zoo spoedig beter zou worden en toen is in overleg met den Directeur der Teekenschool den heer Bossaerts gevraagd zoolang in diens plaats les te willen geven, wat door hem is gedaan. 85 uren heeft hij voor dien eenen leeraar les gegeven en 5 uur voor een anderen leeraar. Door den heer Bossaerts was wel niets bedongen maar Burg. en Weth. stellen voor hem 1,per lesuur te vergoeden, wat dan 90,wordt. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van de Waalwijksche Sym phonic-Vereeniging, waarin wordt ver zocht dat de gemeente de kosten van verlichting voor hare rekening zal ne men. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor lol een maximum van 300 M3 te verleenen. Van der Geld. Is hel de bedoeling om dat aan de andere vereenigingen die. van dat lokaal gebruik maken, ook te geven. Ik heb niets tegen de vereeni ging, maar ik vrees dat men een ge vaarlijk precedent zal gaan scheppen. Voorzitter. De bedoeling om ook aan de andere vereenigingen deze gunst te verleenen is het niet. Wij dachten met het Waalwijksche Symphonie Orkest een uitzondering te mogen maken, om dat door deze vereeniging lessen wor den gegeven in de instrumentale kunst en dat mag als een gemeentebelang worden gerekend. Van. der Geld. Het is te probeeren, later kunnen wij nog altijd zien, maar ik sta er borg voor dat er meer veree' nigingen zullen komen en dat is he/ waar wij nu rekening mee te houden hebben. Smolders. Het is niet het Waalwijk sche Symphonie Orkest dat de lessen in de instrumentale kunst geeft, maai de Muziekschool, een geheel apart staande vereeniging. Het motief van den Voorzitter komt Hiermede dus te vervallen. Tegen het verleenen van die kleine gunst zou ik niet tegen zijn, als we geen precedent gingen scheppen. Voorzitter. Ik dacht ook dat het een vereeniging was. Van der Geld. Ik weet zeker dat men direct meerdere vereenigingen met een dergelijk verzoek krijgt. Eerste Hulp bij Ongelukken komt alzoo want die zitten altijd op de bodem der kas te kijken. De Graaff. Zoo'n vereeniging heeft het eerder noodig dan die vereenigingen die aan sport doen en daarom zou ik het die ook eerder geven. Niet dat ik nu zoo vreesdijk tegen sport ben, maar die kunnen zich gemakkelijker met te oefenen verwarmen als zij. Smolders. Er is centrale verwar ming. Het is voor het licht. De Graaff. O, anders zou voor de verwarming het meeste gas weggaan. Eibers. Wat door den heer van der Geld is gezegd is waar. Men zou er la ter moeilijkheden door kunnen krijgen want dan zou het al spoedig zijn, waar om krijgt die het wel en wij niet. Dat zijn van die zaken, waar men voor zichtig mee moet zijn en waarmee men de grootste last zou kunnen krijgen. Het bedrag a 7,25 is zoo miniem dat de Symphonie die wel zal kunnen dra gen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met 6 legen 4 stemmen verwor pen. Voor subsidie stemden de heeren De Graaff, Hartog, Klijberg en Gragtmans. Tegen Van Driel, van der Geld, Smol ders, van der Aa, Eibers en Verwiel. 3. Voorstel tot vaststelling van liet vermenigvuldigingscijfer voor de Plaat selijke Inkomstenbelasting 1926/1927. Voorzitter. In onze prae-adviezen van 15 Mei 1925 en 20 Augustus 1924 hebben wij uiteengezet, welke moeilijk heden worden ondervonden bij het vaststellen van het vermenigvuldigings cijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting, omdat een behoorlijke basis voor de berekening daarvan ontbreekt. Thans behoort te worden vastgesteld de factor voor het belastingjaar 1926/1927. Op de begrooting 1926 is een op brengst voor deze belasting uitgetrok ken ten bedrage van f 147.500.-—. Van de opbrengst inkomstenbelasting 1926/1927 komt 2/3 ten goede van het begrootingsjaar 1926; het resteerende 1/3 komt ten goede van het begroo tingsjaar 1927. Daartegenover komt nog ten bate van het begrootingsjaar 1926 1/3 van de opbrengst inkomsten belasting 1925/1926. Voor deze laatste is de factor berekend om een op brengst te verkrijgen van f 120.000.— als op de begrooting 1925 was uitge trokken. Zooals U bekend is, was door ons bij de begrooting de raming op een hooger bedrag voorgesteld. De op de begrooting 1926 geraamde opbrengst 1926 wordt dus gevormd door 1/3 van de opbrengst 1925/1926 (geraamd op f 120.000.-) en door 2/3 van de opbrengst die zal, verkregen worden, nadat de factor voor het be lastingjaar 1926/1927 zal zijn vastge steld. Voor het evenwicht in de be grooting 1926 is noodig f 147.500, f 40.000 komt van de heffing 1925/ 1926, zoodat f 107.500 moet worden verkregen uit 2/3 van de opbrengst der belasting 1926/1927. De geheele opbrengst dezer belasting zal dus moeten bedragen 3 x JLL9Z-500 is f 161:250.en zou dus bij het vaststellen van den factor met een zoo hoog bedrag moeten worden rekening gehouden. Bij de beoordeeling van deze cijfers springt onmiddellijk de wenschelijkheid in het oog, zooveel mogelijk te waken voor sterke schom melingen in de heffingsbedragen, om dat daardoor groote onzekerheid wordt geschapen ten aanzien van het ver menigvuldigingscijfer. De belastingdruk, voor 1925/1926 berekend op f 120.000.- opbrengst, zou dus voor 1926, bere kend op f 161.250, belangrijk moeten worden verzwaard. Wij zullen hieronder nagaan of omstandigheden aanwezig zijn, die de ngodzakelijkheid wegnemen om de vermenigvuldingscijfers te berekenen op basis van een opbrengst van 161.250.en dus een lager bedrag, f ionnn oï™*" J l47:500--- ,Geeft "e gasfabriek zulke groote Ie- f 49000 is f 98.500.—Er is dan ook korten, dan moet de koe maar eens flink bij de horens worden gepakt en reden factor om bij het 1926/1927 belastingopbrengst van 3 X vaststellen van den te rekenen op een f 98500 is f 147750.in plaats van f 161250. zooals wij hiervoor becijferden. Thans dient te worden nagegaan, welk totaal zuiver inkomen van de belastingsplichtigen voor 1926/1927 zal zijn aan te houden. Hieronder volgt een overzicht van het totaal zuiver inkomen over de laatste jaren belastingjaar 1921/1922 (inkomen ka lenderjaar 1920) f 5.058.136.-. belastingjaar 1922/1923 (inkomen ka lenderjaar 1921) f 4.514.826.—. belastingjaar 1923/1924 (inkomen ka lenderjaar 1922 f 5.035.636.—. belastingjaar 1924/1925 (inkomen ka lenderjaar 1923 f 4.612.193. belastingjaar 1925/1926 (inkomen ka lenderjaar 1924 f 4.8G3.482.— Wij beschikken over de volledige afrekening over de opbrengst belasting jaar 1923/1924. Bij een zuiver inkomen van f 5.035.636.en een factor 4 were een zuivere opbrengst (na aftrek van a; schrijvingen) verkregen van f 170.342.- Elke f 1000 zuiver inkomen gaf bij een factor 1 dus een opbrengst van f 8.457. Welk totaal zuiver inkomen zal voor 1926/1927 moeten worden gehouden, dus over het kalenderjaar 1925? De vraag is gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden, omdat elk positief gegeven voor het trekken van een conclusie ontbreekt. Beschou wende de cijfers van voorgaande jaren en vooral die van 1923 en 1924, men geneigd aan te nemen, dat eenige stabiliteit komt in het inkom stencijfer en dat de gang van zaken in de industrie niet die sterke schom melingen geeft die men, geleid door den indrukdiede berichten omtrent dengang van zaken op ons maken zou veronder stellen. Wij zouden dan ook als basis voor de berekening van hetvermenig vuldigingscijfer durven aanhouden een totaal zuiver inkomen van f 4.600.000.-- Bij dit totaal inkomen zou dan, aan nemende dat de verhouding van het totaal zuiver inkomen tot de belasting opbrengst gelijk is gebleven, bij een factor van 3.8 een netto-opbrengst verkrijgen van f 147.828.36. Wij stellen U mitsdien voor, de factor voor het belastingjaar 1926/1927 te bepalen op 3.8. De factor bedroeg voor de laatste jaren in de nu aan 1920 1921 1922-1923 1923-1924 1924-1925 1925-1926 1926-1927 3.3 3 3 4 3,5 2,8 3,8 zoo mogelijk f 147.500 als c»p de be grooting 1926 is geraamd, tot grond slag te nemen. De dienst 1926 moet kunnen be schikken over een belastingopbrengst van f 147.500.gevormd door 1/3 van de opbrengst belastingjaar 1925/- 1926 en 2/3 van de opbrengst belas tingjaar 1926/1927. 1/3 van de op brengst van eerstgenoemd belastingjaar zal naar raming slechts f 40.000 be dragen of 9.166.minder dan 1/3 van het voor de begrooting 1926 noodige bedrag van f 147.5130,—. Uit de kostprijsberekening van het Electriciteitsbedrijf over het le kwar taal 1926 blijkt, dat de bedrijfsuit- komsten gunstiger zullen zijn dan in de bedrijfsbegrooting 1926 is becijferd en dat zonder te groot optimisme mag worden verwacht dat de winst de 9 a 10 mille zal bereiken. Nu wij staan voor het feit dat wij moeten overgaan tot een beduidende verhooging van het heffingspercentage der inkomsten belasting, achten wij het alleszins gemotiveerd te beschikken over de bedrijfswinst van het electriciteitsbe drijf. Op de bedrijfsbegrooting 1926 was een winst geraamd van f 4000, te storten in het reservefonds. In de gegeven omstandigheden stellen wij voor, de- bedrijfsbegrooting 1926 te wijzigen in dien zin, dat de winst, nader te ramen op f 9000.—, geheel wordt uitgekeerd aan de gemeente. Behalve over het aandeel in de op brengst inkomstenbelasting 1926/1927 zouden wij dan de b-jschikking krijgen over f 40.000 als 1 ƒ3 der opbrengst inkomstenbelasting 1 925/1926 en over f 9000 winstuitkeerin g van het electri citeitsbedrijf, totaal f 49000.—. Voor iet evenwicht tussch en inkomsten ën uitgaven der begreoting 1926 was noodig f 147.500. z oodat het aandeel in de belastingo pbre ngst 1926/1927 zal (voorgesteld) De heer Verwiel kan zich niet met het voorstel van Burg. en Weth. ver eenigen. Hij zou dit wel kunnen doen als een bedrag van ƒ4000 in het reser vefonds werd gestort en de rest in do gemeente-kas. Hij kan ook niet hegrijpen dat over deze kwestie, die toch nogal van be- teekenis geacht mag worden, de com missie van de bedrijven eerst niet is gehoord. De Voorzitter merkt op dat men thans in een bijzonder geval verkeert. Met de 20.000 kan men niet toekomen. Het college van Burg. en Weth. wil al leen dan ook maar voor dit jaar de ge heele winst benutten. De kwestie is maar dat we daardoor- de vermen ig vuldigingsfactor zoo laag mogelijk kun nen houden. De heer Smolders is liet met den heer Verwiel eens waar die zegt niet te kun nen begrijpen waarom in deze kwestie de commissie van bedrijven eerst niet is gehoord. Naar zijne meening had deze kwestie van te voren daarin moe ten worden besproken. Van den ande ren kant moet hij toegeven, dat alles gedaan mioet worden om het vermenig vuldigingscijfer zoo laag mogelijk te houden. Men kan de vraag wel stellen of het juiste middel is gekozen, doch die vraag stellen zal gemakkelijker zijn dan te beantwoorden. Er zijn lichtzijden, maar ook scha duwzijden aan verbonden en gaarne zou hij hebben gezien dat deze werden vernoemd. Op de exploitatie van de gasfabriek zal ƒ10.000 tekort komen. Ts met. dat feit rekening gehouden? In het rapport had hij daarom gaarne ge zien dat ook was aangegeven het ver moedelijke saldo van de rekening 1925. De datum is nog wel niet verstreken, maar men had toch wel kunnen nagaan wat zoo vermoedelijk het saldo zal zijn. Dat kan van beteekenenden invloed zijn. In 1924 was voor de opbrengst be lasting een post op de begrooting ge bracht van ƒ141.500, terwijl deze op bracht 155.337. De Voorzitter merkt op dat dit alles van geen invloed is op deze begroo ting wel op die van 1927/28. De heer Eibers kan zich met het door Burg. en Weth. gevolgde systeem in dit bijzondere geval wel vereenigen. dan moet maar eens flink onderzoek worden ingesteld vanwaar die te kor- ten komen, maar langer blijven aan- knungelen mag niet. Hij zou er tegen zijn als men ging zeggende winst van het electriciteifsbedrijt gaan we gere geld gebruiken om die van het te kort op het gas te dekken. De Voorzitter zegt dat dit ook ab soluut de bedoeling niet is. Ieder bedrijf blijft afzonderlijk en zal zijn winst ook blijven houden. Alleen door deze bijzondere omstandigheden meenen Burg. en Weth. goed gedaan te hebben met dit voorstel te komen. Het verlies van de gasfabriek is hoofdzaak te wijten aan het terugloo pen in prijs van de cokes. Op begrooting was ze geraamd voor f per H.L. en ze heeft juist 50 ct. per H L., dus precies de helft, opgebracht lntusschen is de gasprijs met 1 ct. per M3 verhoogd en nu zal zeer vermoe delijk dit jaar weer wel een winst door de gasfabriek worden gemaakt. De heer Verwiel blijft het onbillijk vinden, dat op een gedeelte van de bevolking, de electriciteits verbruikers deze kosten worden verhaald. Dat een gedeelte van de winst in de ge meente kas vloeit, daarmee kan hi zich wei vereenigen maar niet om dé geheele winst zonder meer daarin storten. De belasting moet algemeen omge slagen worden, maar niet een zekere groep, de. menschen die aangewezen zijn orn veel eleciriciteit te verbruiken moeten meer betalen dan de anderen Spr. wil er nog eens op wijzen dat hij tegen de levering van gas voor 5 ct. is geweest en gaarne w hij hier verklaren dat hij daar nog tegen is. Wordt er een behoorlijke wins er t& gemaakt, zoodat een zeker bedrag in het reservefonds kan worden gestort dan moet men de prijzen verlagen. De heer de Graaff kan zich vol komen met het idee van den heer Verwiel vereenigen. Voor dit speciale geval wil hij met het voorstel van Burg. en Weth. meegaan, maar in de toekomst blijft hij zich houden aan het door den heer Verwiel ontvouwde idee. De Voorzitter zegt dat zelfs de groote Wibaut, wethouder van Amster dam. verklaard heeft, dat de bedrijven gerust een winst voor, de gemeente mogen maken. De Graaff. Gelukkig denken niet alle menschen zooals Wibaut. Voorzitter. Ik haal Wibaut nu maar even aan, maar in Eindhoven, Tilburg Breda, 's Bosch, overal is men die meening toch toegedaan. De Graaff. Daar zal het tarief van de eleciriciteit toch wel heel wat lager zijn dan hier Voorzitter. Men heeft het tarief hier toch pas verlaagd. Verwiel. Ik wil ook de heele winst niet opmaken maar een reservefonds is er, waar ik f4000 in zou storten Voor de rest moet men dan maar zien dat men den prijs verlaagt. De heer Eibers is het daar mee eens maar voor dit speciale geval het is toch maar voor een keer, wi hij gaarne meegaan met het voorste van Burg. en Weth. De heer Smolders wijsteer op dat nog kort geleden betoogd is dat een reservefonds hard noodig is. Het gas illustreert het al bijzonder en nu is het wel een beetje vreemd om al direct zich van dit beginsel los te laten. De Voorzitter zegt dat op de be ^rooting geen winst is geraamd. De heele kwestie is rnaar dat het verme nigvuldigingscijfer niet al te hoog be hoeft te worden opgevoerd, dat is nu eenmaal de schrik van het hart. De heer van Driel heeft geen be zwaar om voor een jaar met het voor stel van Burg. en Weth. mee te gaan. Met algemeene stemmen wordt het voorstel daarna aangenomen. 4. Voorstel tot wijziging der Veror deningen, regelende de voorwaarden waaronder water en electriciteit zal worden geleverd door het Gemeente- jk Waterleiding, respectievelijk Elec triciteitsbedrijf. De Commissie van Bijstand voor de Gemeente Licht- en Waterleiding bedrijven adviseeren Burg. en Weth. om aan de verordening toe te voegen: Voor aansluitingen, die langer dan 6 Meter zijn, kunnen in bijzondere ge vallen de meerdere kosten voor reke ning van het bedrijf worden genomen, mits door de te verwachten water- levering de rentabiliteit van deze uit- gaaf het oordeel vanJBurg. en Weth. verzekerd is. Ook betreffendede electriciteit wordt dhor de commissie een wijziging voorgesteld als volgt: Voor elke aansluiting wordt den aanvrager f 25 in rekening gebracht. Voor rekening van het bedrijf komen de kosten van den aansluitkabel van den hoofdkabel tot aan de rooilijn en van het opstij gend gedeelte binnenshuis, mits dit laatste niet langer is dan 3 Meter, zoomede de kosten van de voor de aansluiting noodige toestellen. De overige kosten van den aansluitkabel zijn voor rekening van den aanvrager. Aangezien in onze gemeente meer dere woninggroepen voorkomen, welke op vrij grooten afstand van de hoofd leiding gelegen zijn, waardoor de kos- ten van aansluiting voor de eigenaren te bezwarend worden, achten Burg. en Weth. deze wijzigingen noodzakelijk. Zonder stemming goedgekeurd. 5. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Geldersche Credietvereeniging. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Benoeming van een lid in de Commissie van Bijstand voor de be drijven van Gas, Electriciteit en Water leiding (vacature C Roggeveen). De heer Eibers wordt benoemd met 6 stemmen. Voorts verkregen de heeren de hee ren van der Aa 2, van Driel 1 an van der Geld 1 stem. 7. Voorstel tot aanvaarding van over dracht van terrein door A. Kuijsten. Door den heer Kuijsten is dit perceel land, gelegen tegenover het St. Anto- niusplein, aan de gemeente in eigen dom overgedragen. Zoolang het niet wordt gebruikt, mag Kuijsten het als weiland gebruiken. Met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. Klijberg. Nu geen der heeren ge bruik van de rondvraag maakt, wensch ik dit, mijnheer de Voorzitter, te doen om daardoor mede te deelen dat ik Waalwijk ga verlaten en deze ver gadering thans voor het laatst bijwoon. Gaarne betuig ik mijnheer dc Voorzitter, den heer Gragtmans en den Secretaris mijn dank voor de prettige samenwerking alsook aan de leden van den raad. Ik-hoop dat de goede geest hier zal blijven heerschen tot grooten bloei van de gemeente Waal wijk. Voorzitter. Het bericht mij even voor de vergadering gedaan, heeft mij verrast, dat is het eenige wat ik er op het moment van wil zegggen. Door omstandigheden kan de heer Klijberg de volgende vergadering niet meer bijwonen en daarom stel ik voor een extra-afscheidsvergadering te houden. (Bravo's). Daarna gaat de raad over in geheim Comité. (Ongecorrigeerd.) Wij zullen niet behoeven te zeggen, dat deze mededeeling van den heer Klijberg. ons evenals den raad ten zeerste heeft verrast en dat wij dit besluit om zeer talrijke redenen, die wij een vorig maal toen dit werkelijk zeer groote verlies voor de gemeente nog gelukkig is afgewend, uitvoerig hebben uiteengezet, ten zeerste be treuren. Als wethouder, als lid van commisies en bestuurder van talrijke sociale, godsdienstige en andere vereenigingen, als echt enthousiast Waalwijker had hij voor z'n plaats al z'n capaciteiten en z'n werkkracht veil, waardoor hij voor onze gemeente zeer groote ver diensten heeft gehad in elk opzicht. Het zij ons vergund hem voor dit alles hier openlijk, namens geheel Waalwijk, namens ons blad en ons persoonlijk, hulde en dank te brengen en de hoop uit te spreken dat het hem gegeven zij nog vele jaren van eene welverdiende rust te genieten. De waardeering, de hoogachting en dankbaarheid van Waalwijk mogen hem als aangename herinnering steeds bijblijven. Als opvolger van den heer Klij berg als gemeenteraadslid volgt de heer I. Donkers en zoo de uitspraak van Ged. Staten terzake de kwestie Surig en nadeele van dezen zou uitvallen, de heer Adr. v. d. Broek. Naar wij vernemen zal de zaak Surig, Woensdag 2 Juni a.s., door Gede puteerde Staten worden behandeld. - Als opvolger in de Prov. Staten van Noord Brabant van den heer E. W. Klijberg komt de edelachtb. heer G, R. v. d. Ven, burgemeester van Vlijmen. W. G. K. Het bestuur van 't Wit-Gele Kruis is gisterenavond, den juisten dag dat de vereeniging 12'/2 jaar bestaat, ten huize van den voorzitter die deze unctie ook 12'/2 jaar bekleedt in vergadering bijeen geweest. Besloten werd het jubileum te her denken op Maandag 14 Juni. Des morgens zal een plechtige H. Mis worden opgedragen en des avo'nds ten half acht een algemeene vergadering gehouden worden. Na een openings- en welkomstwoord oor den voorzitter, zal door den secretaris een verslag over de 12'/2- arige periode worden uitgebracht. Daarna zal door het huldigings- ft ft ft

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7