Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen mm. FEUILLETON GEEN GEWETEN 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 12 Juni des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. van Besouw. Ongeveer 3.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de heer Brok. AAN DE ORDE 1. Aanbieding verslag omtrent den toestand der gemeente over 1925 en idem inzake de Woningwet. Wordt voor de leden op de Secre tarie ter inzage nedergelegd. 2. Adres R.K. Leergangen te Til burg om subsidie inzake een te Til burg op te richten Handelshooge- school. Voorzitter. Wij kunnen dit schrijven nog wel eens aanhouden en nog eens zien wat andere gemeenten doen. We kunnen dan later altijd nog zien wat we doen. Wijdemans. Moet die subsidie ieder jaar worden gegeven. Voorzitter. Dat wordt gevraagd. Snoeren. Er wordt geen bedrag ge noemd. Voorzitter. Neen, maar met een bedrag van f 10 of f 25 kunnen we niet aankomen. Snoeren. Dat begrijp ik wel. Wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. 3. Adres Bestuur R.K. Meisjes school te Loonopzand om subsidie inzake het bewaarschoolonderwijs. De Voorzitter zegt dat het bestuur een gediplomeerde onderwijzeres aan de bewaarschool wil verbinden. De kosten van inrichting heeft het bestuur geheel voor zijn rekening genomen. Voorzitter, ik stel voor dit adres te behandelen bij de bespreking van de begrooting Nu laat de begrooting het toch niet toe. De Bresser. Als de andere ook maar niet komen. Voorzitter. Hier is het nu wel iets anders geworden. Het is hier nu meer een voorbereiding voor de Lagere School. Snoeren. Het kan in het belang van het onderwijs zijn. Van Amelsvoort. Hebben ze hier geen subsidie. Voorzitter. Neen. Wordt besloten bij de behandeling van de begrooting te bespreken. 4. Verzoek van C. Mutsaers en C. van Hest te Loonopzand om aankoop van bouwterrein in de Nieuwe Straat te Loonopzand. Voorzitter. Mutsaers wil een per ceeltje ter breedte van 1 '/a gelegen naast zijn pand bij hebben. Dat per ceeltje wil hij gebruiken voor een bergplaats. Van Hest wil een perceel koopen breed 14'/j M. Ik zou beide aanvragers den grond geven voor den prijs waarvoor de andere perceelen zijn verkocht, dat is f75 per strekkenden Meter. Van Hest vraagt nu omniet naast Mutsaers te komen, dus zal men goed doen om een gedeelte ter grootte voor twee woonhuizen, over te slaan. Vrinten. Dat is lastiger, want dan beloopt de gemeente de kans dat dat stukje minder waard wordt. Voorzilter. Dat zie ik nu direct niet in. Het is nog dicht bij de kerk, als het aan het andere eind was, was het wat anders. Snoeren. Ik geef ook toe dat het gemakkelijker was indien de perceelen zoo naast elkaar verkocht konden worden, maar dat gaat nu eenmaal niet. Van Amelsvoort. Welke motieven heeft van Hest om niet naast Mutsaers te komen. Verschuren. Het zijn twee aannemers en dan weet je.'t wel. Het voorstel van Burg en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 5. Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot heffing van de keurloo- nen voor vee en vleesch. Voorzitter. Door den raad is beslo ten om het z.g. Argentijnsch vleesch met 3 ct. per Kg. te belasten. Ged. Staten kunnen zich daar niet mee vereenigen en stellen voor dit op l'/a ct. te brengen. Van Lier. Wat wordt in de andere gemeenten van dezen kring gedaan. Voorzitter. Daar wordt het ook zoo gedaan. Met algemeene stemmen wordt con form het voorstel van Ged. Staten besloten. 6. Verzoek van het bestuur der Vereeniging van Fraters te Tilburg om medewerking ingevolge de lager- onderwijswet in zake den bouw en de inrichting van een R,K. Jongensschool te Loonopzand. De Fraters willen een vier-klassige school bouwen. Door de ouders van schoolgaande kinderen is een verklaring geteekend dat ze hun kinderen daar ter school zullen laten gaan. Van Amelsvoort. Dus de openbare school komt te vervallen. Voorzitter. Ja, daar wordt om ver zocht. Van der Horst. Ik zou dit punt gaarne willen behandelen tegelijk met het laatste punt van de agenda. Daartoe wordt besloten. 7. Voorstel lot wijziging van het electriciteitstarief voor krachtverbruik. Door den Secretaris wordt een en ander toegelicht. Voor de eerste 100 K.W. uur zal 21, voor de tweede 100,19, derde 100,17, vierde 100, 15, vijfde 100, 12, zesde 100, 10, zevende 100, 8 en voor ver dere afname 7 ct. gerekend worden de spertijd mee inbegrepen. Voor de bedrijven, welke In het huidig tarief zijn opgenomen en deze garantie niet kunnen stellen, blijft het bestaand tarief met spertijd of het maximaal tarief van kracht. Andere bedrijven worden in het speciaal tarief slechts opgenomen in dien zij een afname van minstens 5000 K.W.U. per jaar hebben, blij vende anders het kleinkracht-tarief gelden. b. Het kleinkrachttarief met 2 cent per K.W.U. te verlagen en te brengen op: 22 cent per K.W.U. per maand voor de eerste 50 K.W.U.; 21 cent voor de volgende 50 K.W.U.20 cent voor de volgende 50 K.W.U.; 19 cent voorde volgende 50 K.W.U.; 18 cent voorde resteerende K.W.U. De gascommissie wil deze prijzen doen ingaan met ingang van 1 Januari. De groote afnemers verkeeren hier nu alles in aanmerking genomen in den slechtste conditie. Bovendien laat de begrooting toe om tot dezen maatregel over te gaan. In het afgeloopen jaar is de winst f 8400 geweest. Van der Horst. Men wil de winst dus ten voordeele van de groot industrie laten komen. Van Beurden, Ja, daar zal wel niets tegen zijn, het is ter bevordering van de industrie. De Secretaris wijst er op dat de prijzen voor de afnemers van het licht en voor die van klein-kracht al eens zijn verlaagd, die voor de groot industrie nog niet. Van der Horst. We begeven ons toch op geen hellend vlak. Later kunnen de prijzen toch weer niet verhoogd worden. De Secretaris zegt alles goed onder het oog te hebben gezien. Er is geen kwestie van dat men er niet mee uit komt. Risico is buitengesloten. Van Beurden, in de gas commissie was gem overeenstemming verkregen om dit tarief van terugwerkende kracht te doen zijn, Voorzitter. Dus den een wil dit tarief 1 juli en een ander 1 januari 1926 doen ingaan. Van Beurden. Toen door den Secre taris, die de zaak heeft becijferd, was gezegd dat het goed kon om het tarief 1 Januari te doen ingaan, hadden enkele leden daartegen geen bezwaar. Swagemakers. Het is toch veel safer om het tarief met ingang van 1 Juli te doen ingaan, men kan dan de zaak bekijken. Snaphaan. De zaak zit zoo. De kwestie is in de Commissie wat lang blijven hangen, anders was het al eenige maanden eerder ter sprake ge bracht en daarom is gezegd het van terugwerkende kracht te doen zijn. Van der Horst. Is er een verzoek om geweest. Snaphaan. Neen, maar dat er van de fabrikanten geen officieel verzoek is ontvangen, bewijst niets. Herhaal delijk is er toch bij de leden van de Commissie op aangedrongen en nu het tarief verlaagd kan worden en dit reeds zou zijn gedaan, althans het voorstel daartoe, in de maand Februari als omstandigheden dat niet hadden belet, is er gezegd het van terugwer kende kracht te doen zijn. De men- schen mag gerust eene kleine tege moetkoming worden gegeven. In de Commissie zelf is er genoeg op ge hamerd dat vooral goed onder het oog gezien zou worden dat de ver laging zonder eenig bezwaar kan worden toegepast. De heer Van Beurden wijst er nog op dat pas met dit voorstel kon wor den gekomen nadat de balans was overgelegd. De heer v. d. Horst wil gaarne aannemen dat er reden zijn geweest die de zaak hebben vertraagd, maar de zaak vier maanden laten hangen acht hij nogal erg. Hij ziet geen reden om, wat nu al betaald is, terug te gaan geven en stelt daarom voor de verlaging met ingang van 1 Juli te doen ingaan. De heer Van Beurden wil er nog maals op wijzen dat de zaak door ziekte van den Secretaris is vertraagd. Vrinten. Als de prijzen altijd te hoog zijn geweest, dan bestaan er alle reden om het nieuwe tarief met ingang van 1 Januari te doen ingaan. Van der Horst. Als je zoo spreekt, dan moet je nog van veel langeren tijd terug betalen. Voor het voorstel om 1 Juli de tarieven in werking te doen treden, stemden de heeren Van Beurden, NUMMER 48. WOENSDAG 16 JUNI 192G. De Echo van net WaalwUkscbe en Langstraatsche Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAGENZATERDAG. Abonnementprys per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, galden, enz. franco te zanden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". ROMAN VAN REIN II OLD ORTMANN. 25) „Neen, blijf nop: mijnheer Düringhoffen zeide z.fl. „Ik zou niet graag willen, dat wij oj) deze wijze uit elkander gingen. U hebt een onrecht begaan, maar toch in de eerste plaats een onrecht tegenover uzelf eni ik ik beschouw u daarom niet als een slecht menseli. Dat was het, dat ik u nog wilde zeggen, alvorens van elkander te scheiden. En nu vaarwel! Mijn beste wen- schen zullen u steeds vergezellen'.' Zy knikte hem toe en was toen snel tus- schen de stammen verdwenen. Minutenlang staarde Valentin Düringhoffen haar na als een bovenaardsche verschijning. Het kwam in 't geheel niet by hem op, dat hij haar afscheidsgroet toch zeker had moeten be antwoorden slechts haar vriendelijke, edel moedige woorden klonken hem nog steeds in de ooreu en zijn lippen bewogen zich werktuiglijk als om ze te herhalen. Toen werd achter hem het knarsen vau een vrachtwagen hoorbaar en het zweep geknal van den voerman. Snel streek hij de verwarde haren van zijn slapen weg en drukte zijn hoed diep over het voorhoofd. Met zware schreden liep liy verder, zijn ver verwijderd doel tegemoet; maar het was hem te inoede, alsof hij alles achter zich liet, wat het leven van een mensch verheerlijken en gelukkig maken kan. HOOFDSTUK XI. Professor Ludwig Wallroth was gedu rende de eerste elf maanden van zijn twee de huwelijk zeer opvallend verouderd. Zijn haar en zyn prachtige golvende baard wa ren volkomen grijs geworden, zijn gelaats kleur had veel van haar vroegere friscli- heid verloren en in de omgeving van zijn oogen vertoonden zich reeds zekere karak teristieke rimpeltjes, welke door jjdele man nen niet gaarne op hun gelaat in den spie gel worden waargenomen. Desondanks twijfelde niemand er aan, of zijn huwelijk met de schoone Edith van Mannstein was een zeer gelukkige verbin tenis en ook de dienstboden, aan wier scherpen blik toch zelfs het kleinste wolkje aan den huiselflken hemel niet pleegt te ontgaan, wisten niets van het tegendeel te beweren. Veel vermoeider en afgematter dan het nog geen jaar geleden zelfs na den meest ingespannen arbeid ooit het geval was ge weest, keerde Wallroth op zekeren dag uit het universiteitslaboratorium naar zijn woning terug. Tijdens den geheelen duur van zyn eerste huwelijk had er een bepaald teeken om te bellen bestaan, waarvan al leen liy zich bediende en op welk teeken zijn vrouw zelfs nog in de eerste weken van haar ziekte naar de hulsdeur gesneld was, om de) deur voor hem te openen en hem met een hartelijke (welkomstkus te begroeten. Met dergelijke kleine opmerkzaamheden had zijn tweede vrouw hem nu waarlijk nooit verwend. Zij rekende waarschijnlijk zulke attenties tot het gebied der belache lijke sentimentaliteiten en professor Wall roth wist, dat zij niet^ ter wereld zoo haat te als alles, wat tot dit gebied behoorde. Als een verstandig man had liy zich van den aanvang af voorgenomen, dat hy met zijn jonge vrouw niet mocht redetwisten over zekere eigenaardigheden, die nu een maal geheel en al aan haar karakter ten grondslag schenen te liggen. Hij had zich bovendien de gelofte gedaan, iedere vruch- telooze poging om tot een vergelijk te ko men, te vermijden, opdat noch Edith of In geborg, noch het aandenken van de geliefde doode onrecht zou geschieden. Hij had zich dus zoo goed mogelijk in de nieuwe omstandigheden geschikt en er zich bovendien aan gewend, niet haar wel komstgroet af te wachten, doch haar tel kens zelf bij zyn thuiskomst in de salon of op haar kamer op te zoeken. Hij volgde ook thans deze gewoontemaar toen hij haar op een chaise longue in de salon met een modeblad in de hand gevon den had, en toen hy zich met een vriende lijk woord over haar heen boog om haar op het voorhoofd te kussen, toon was zijn be minnelijke glimlach toch iets gedwongener dan gewoonlijk. Edith bladerde gedurende een paar mi nuten verder, oogenscliijnlijk van plan aan hem het beginnen van een gesprek over te laten. Toen zy echter bemerkte, dat de pro fessor voor het raam was gaan staan en zvvijgend op de straat neerkeek, richtte zij zich eenigszins op en vroeg: „Waarom ben je zoo stil, Ludwig? Is je iets onaange naams overkomen?" Ily keerde zich langzaam om en keek haar aan, streek eerst met de hand een paar maal door zyn grijzen baard, alvorens hij antwoordde: „Ik wilde je daar eigenlijk niet over spreken, aangezien je het mis schien als een verwijt zoudt kunnen opvat ten maar als mijn vrouw moet je toch ten slotte wel eenige deelneming toonen in het lot van mijn arm kinden tot wie zal ik mij anders met mijn zware zorgen wenden als het niet tot jou is?" „Natuurlijk, dat is je goed recht," ant woordde zy, zonder haar plaats te verlaten en op een toon, die zeer koeltjes klonk, en eigenlijk weinig bemoedigend was. „Inge- borgs lot is het dus, dat je deze zorgen, ver oorzaakt? Heeft ze zich weer eens by je beklaagd?" „Neen, je weet, dat het helaas niet in haar aard ligt, zulks te doen." „Waarom helaas? Meen je dan, dat haar huwelyksgeluk er ook maar eenigszins door verhoogd zou worden, indien zy by ieder misverstand en by iedere kleine twist den vaderlyken by'stand had ingeroepen? Het is immers aan geen twflfel onderhevig, dat zy beiden zeer verschillende karakters heb ben maar zy zullen des te sterker tot over eenstemming komen, hoe minder zy in hun pogingen daartoe, door de tusschenkomst van anderen gestoord worden." „Hetzelfde heb ook ik al dikwyis gedacht beste Edith, wanneer ik in de meening ver keerde, dat de behandeling, die Artois In geborg liet ondergaan, een ontoelaatbare was ou wanneer ik byna een onweerstaan- baren aandrang voelde, hem dit min of meer duidelyk te verstaan te geven. Waar- schyniyk zou ik ook by myn kind weinig dank voor zulk een inmenging geoogst heb ben; want in de zes maanden, die er se dert haar lniwelyk verloopen zyn, heeft zy het nog geen enkele maal^ noodig geoordeeld voor my haar hart uit te storten. Ik beken dat my dat eigeniyk leed doet; want het schyut my toe, dat ik haar vertrouwen ge heel en al verloren heb." „Kun je daaraan nog twyfelen?" vroeg Edith niet zonder eenige bitterheid in haar stem. „Je hebt haar vertrouwen verspeeld, toen je ondanks haar tegenstand er in bleef volharden, my tot je echtgenoote te ma ken." „Laat ons verder over dit onaangename onderwerp zwygen, beste Edithverzocht hij rustig. „Ik moet helaas tot .myn groot leedwezen erkennen, dat jelui elkander in deze elf maanden geen enkelen stap nader bent gekomen; maar ik geloof toch, dat je te ver gaat, wanneer je voortdurend spreekt over Ingeborgs haat jegens jou. Zooals ik haar keu, is zy absoluut niet in staat iemand te haten." „Aangezien je haar vader bent, is deze wel willende meening ten opzichte van haar zeer begrypelyk. Maar wy zyn. naar het my toe- schynt van den eigeniyken kern van ons ge sprek afgedwaald. Wat is liet dan, nu weer, dat je met zulk een zware zorg voor Inge borgs geluk vervult?" „Een tyding, die ik vandaag uit zeer be trouwbare bron over de levenswyze van myn braven schoonzoon ontvangen heb. Iiy is, naar het schynt, mooi op weg zich zelf en zyn huishouding te gronde te richten." „Ah, wil je je door het gebazel der men- schen laten verontrusten? Je weet hoeveel vyanden en benyders hy heeft, sinds alge meen bekend is, dat zyn; benoeming tot bui tengewoon professor voor de deur staat en dat hy vermoedeiyk een heel schitterende loopbaan tegemoet; gaat?" „Ditmaal, beste Editli," antwoordde Wall- rotff met nadruk, „gaat het niet om de las terpraatjes van een benyder, maar om de eenvoudige vermelding van feiten, aan wel ker juistheid ik helaas niet in het minst rung twijfelen. Artois heeft zich in con club laten opnemen, die byna uitsluitend uit ï-yke beursmensclien en verkwistende mannen van de wereld bestaat en waarin het voornaamste doel het spel Is. Ten allen tyde zou deze stap, gezien den toestand van zyn vermo gensverhoudingen, een lichtzinnige dwaas heid zyn geweest; het ergste van de zaak is echter dat hy zich in de club reeds den naam heeft verworven, een van de meest roekelooze spelers te zyn. Toen er van zyn verliezen, sprake was, werden my daar som men genoemd; die tot zyn inkomsten en tot zyn hulpbronnen absoluut in geen verhou ding staan." „Heb je) hem zelf gevraagd, of die geruch ten op waarheid berusten?" „NeenToen ik eenigen tyd geleden, nau- welyks drie weken na zyn liuwelyk, met zwa re offers hem voor de tweede maal uit pyn- lyke, aan zyn roekeloosheid te wyten onge legenheden moest redden, heb ik hem plech tig verklaard, dat ik met zyn persoonlyke aangelegenheden, voor zoover het geldkwes ties betrof, in het vervolg niets meer te ma ken wilde hebben. Aangezien hy op my in geen geval meer te rekenen heeft, acht ik my niet eerder bevoegd my met zyn aange legenheden te bemoeien, alvorens myn vader- lyke plichten my daartoe onvoorwaardeiyk dwingen." „En indien je je nu nog niet tot ingrijpen verplicht voelt, wanneer acht je dan wel dien dwang aanwezig?" „Op het oogenblik, dat de catastrophe on- vermydelyk is geworden," antwoordde de professor en in den klank) van zyn stem lag een beslistheid, die daarin slechts zelden voorkwam. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1