Mijnhardis Snaphaan; Vrinten, de Wijs en Snoeren. Voor 1 |uli de heeren de Bresser Swagemakers, v. d. Horst, van Amels- voort, Wijdemans en van Lier. 8. Voorstel tot uitbouw van het electrisch net te Loonopzand naaf de Bergstraat in verband met de drainage werken en aansluiting van de aldaar staande woningen. De Voorzitter deelt mede dat de kosten op f 800 zijn geraamd. De huizen die daar verder staan zullen gelegenheid krijgen om aan te sluiten. Snoeren. Als men nog een paal bij plaatst, dan geloof ik dat er nog meer aansluitingen zullen komen. Voorzitter. We zullen zien of die menschen zich opgeven. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna besloten. Verzoek van Dr. F. J. Steenmetser, arts te Loonopzand, om verbouwing zijner woning. Adressant wijst op den slechten toestand zijner woning en verzoekt eenige verbeteringen bestaande in le het verbouwen van een nieuwe wachtkamer; 2e het aanbrengen van centrale verwarming; 3e het aan brengen van een veranda met balcon aan de zuid-westzijde van het huis, en 4e enkele kleine veranderingen aan suite en vestibule aan te brengen. Volgens een opgemaakte begrooting zullen de kosten dezer veranderingen ongeveer f 4600 bedragen. Adressant is bereid van genoemd bedrag jaar lijks 8 pCt. te betalen aan rente en aflossing tot het geheele bedrag zal zijn voldaan, onverschillig of hij in de gemeente Loonopzand zou gevestigd blijven. B. en' W. stellen voor het verzoek toe te staan op voorwaarde dat Dr. Steenmetser jaarlijks de rente plus f 1000 aflossing zal betalen. Het ge heele bedrag is dan in 5 jaren voldaan. Van Amelsvoort. Hoeveel heeft dat huis gekost. Voorzitter, f 25000. Snaphaan. Ik snap toch niet waar dat alles is gebleven. Voorzitter. Aan het huis. Snaphaan. En nu al bijna onbe woonbaar, althans als ge dat alles hoort zou je dat zoo zeggen. Snoeren. Het huis is vreeselijk vochtig, daar heb ik me zelf van overtuigd. Voorzitter. Last van vocht heeft men in den afgeloopen winter zoo wat overal gehad. Het huis is gebouwd geheel volgens het verzoek van den vroegeren dokter, was dat niet gedaan, dan had het heel wat minder kunnen zijn. Dat men later veranderingen aan een eenmaal gebouwd huis zou willen aanbrengen, is bijna altijd het geval. Wil dr. Steenmetser een huis geheel naar zijn zin hebben, dan moet hij daar wat voor over hebben en daarom zijn Burg. en Weth. met dit voorstel gekomen. Wijdemans. 8 pCt. is geen afbe taling. Snoeren. De wachtkamer is veel te klein. Voorzitter. De vorige dokter wensch- ten ze toch zoo te hebben en ik geloof dat ze bij dr. de Both en dr. Hubar niet grooter zijn. Ik geloof wel niet dat dr. Steenmetser zoo spoedig zal vertrekken, maar men weet niet yvat kan gebeuren, hij kan dood gaan of wat ook en dan zou de gemeente zitten te kijken met zoo'n huis, want het is lang niet zeker dat een eventueele opvolger genegen zou zijn zoo'n groot huis te bewonen. Dat kost veel aan onderhoud alsook aan belasting. Burg. en Weth. hebben daarom gemeend met dit voorstel te moeten komen. Van Amelsvoort. Dat voorstel van Burg. en Weth. is wel te accepteeren. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. 10. Voorstel vaststelling verordening op het venten. De voorzitter acht het gewenscht een nieuwe ventverordening in het leven te roepen, daar de over dit onderwerp voorkomende bepalingen in de alge meene politieverordening geen voldoen de controle mogelijk maken. In de nieuwe verordening wordt bepaald dat het te koop aanbieden of venten van voorwerpen of waren, van welken aard ook, verboden is zonder een bewijs van vergunning, afgegeven door Burgemeester en Wethouders of een door hen aan te wijzen ambtenaar. Aan de vergunning kunnen voorwaar, den worden verbonden. Voorts bevat de verordening eenige bepalingen be treffende het luidkeels aanprijzen ofte koop aanbieden en betreffende de openbare orde en veiligheid. De heer Vrinten vraagt of deze ver ordening alleen voor buitenlui geldt en of op de vergunning ook leges worden geheven. De voorzitter antwoordt dat zij op iedereen toepasselijk isaan personen die dagelijks venten kan evenwel een vergunning voor een bepaalden tijd worden verleend. Voor de vergunning moet leges betaald worden volgens de vroeger vastgestelde legesverordening De heer Wijdemans vraagt of het niet mogelijk is het maken van straat muziek met orgels, enz. tijdens lijk diensten e.d. te verbieden. De voorzitter zegt dat een ver gunning voor het maken van muziek acht dagen tevoren moet worden aan gevraagd. Indien er nu juist op den bepaalden dag een lijkdienst wordt gehouden, hetgeen natuurlijk niet kan worden voorzien, zal tijdens dien dienst aan den vergunninghouder een andere richting worden aangewezen. Wordt vervolgd. BUITENLAND. De mijnwerkersbond heeft een nieuw manifest gepubliceerd, waarin nogmaals de punten, die het voort duren van het mijnconflict in Engeland veroorzaken opgesomd worden. Wij verlangen, aldus het manifest, loonen en een overeenkomst, die ons in economisch opzicht veiligheid zul len verschalfen en die voorzien in een behoorlijk systeem, waarbij de loonen der mijnwerkers worcffen vastgesteld en hun arbeidsvoorwaarden worden gegarandeerd, zonder voortdurende strubbelingen. De .Daily Tel" meent, dat dit mani fest als het ware een uitnoodiging aan de regeering bevat, opdat deze haar pogingen om de beide partijen bijeen te brengen en een overeenkomst te bewerken, zal hernieuwen, alhoewel zulks niet kan geschieden, aldus het blad, voordat de mijnwerkersbond eenige harer eischen tempert. Het blad voegt hieraan toe, dat de slotzin uit het manifest een volstrekt behoorlijke en redelijke omschrijving is. Hierover kan geen twijfel bestaan, noch wat den toon, noch wat den zin betreft. Op die basis zou het mogelijk zijn, de onderhandelingen met hoop op een gunstig en blijvend resultaat te heropenen en indien wij mogen ver onderstellen, dat de betreffende zin snede met dat doel is opgesteld, zal de regeering nauwelijks kunnen aarze len, van de zoo vrijmoedig geboden gelegenheid gebruik te maken. De .Daily Tel." merkt daarbij op, dat hierin slechts een aanwijzing ge legen is, dat ten slotte het keerpunt in de besprekingen is aangebroken. Een andere aanwijzing is de reeds plaats gevonden of voor de deur staande hervatting van het werk door de mijnwerkers van zekere districten met name in vijf schachten in War wickshire en te Ollerton in Notting hamshire. Ook is daar een bemerkenswaardige brief aan de leiders van den mijnwer kersbond, .welke brief door dertien mijnwerkers uit het Sheffield—district in Nottinghamshire is onderteekend en waarin wordt gezegd „In die districten waar de oude loonen volstrekt niet kunnen worden betaald, moeten de mijnen onnfidddelijk worden heropend. Laat men dan in de overige openhar tig de feiten onder het oog zien en voorwaarden vaststellen, die in over eenstemming zijn met hun mogelijk heid van bestaan". Naar wordt ge- meldt, hebben talrijke mijnwerkers hun goedkeuring aan dit schrijven gehecht, uit welk schrijven niet slechts de neiging spreekt tot het plegen van overleg, doch dat tevens een aanval op de leiders der mijnwerkers betee- kent. Het zegt n.l. nog „Onze vakver- eeniging is in handen van mannen, die politieke ambitie en revolutionaire ideeën ten opzichte van ons welzijn op den voorgrond plaatsen. Wij zijn slachtoffers van politiek. Wij hebben deze afbrekende disputen niet veroor zaakt, nog er eenig vertrouwen in ge steld en wij verlangen cr dringend naar, dat ze voor eens en voor al ten einde zullen worden gebracht". RECHTSZAKEN. Drie jaar proeftijd. P. v. R schoenmaker te Kaatsheuvel stond terecht wegens mishandeling, 'n Beste man als ie maar niet dronk. Hij was het er geheel mee eens dat tiij eigenlijk nooit moest drinken en tiij was bereid de proef der voor waardelijke veroordeeling te ondergaan voor zijn eigen welzijn. De gepleegde mishandeling was ook alweer gevolg van drankmisbruik. Conform den eisch werd beklaagde voorwaardelijk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Beklaagde werd aan het verstand gebracht, dat hij in die 3 jaar geen alcohol maggebruiken en zichoverigens aan geen strafbare feiten mag schuldig maken. Eerst na drie jaren onbesproken gedrag en onthouding van alcohol worden de 3 maanden van de lei geveegd. Terecht stond J. B. hotelhouder te Oisterwijk, beklaagd ter zake, dat hij in Augustus 1924 te 's Hertogenbosch opzettelijk zich wederrechtelijk heeft toegeeigend een biljart eigendom van Ingezonden Mededeelingen. Laxeerta bietten de N.V. Bierbrouwerij en Azijnmakerij „De Gekroonde Valk" welk biljart verdachte in huurkoop onder zich had. De eisch luidde 2 maanden ge vangenisstraf. De verdediger Mr. van Heijst. Den Bosch, pleitte vrijspraak. POLITIERECHTBANK. Mishandeling. L. de B te Wijk, een man van 60, was heel erg uit z'n humeur, toen hij aangereden werd door een der drie fietsers, welke achter hem kwamen aan peddelen. Hij dacht dat de aan rijding opzettelijk geschiedde en ging daarom den wielrijder G. J. Schreuders te lijf. Verdachte ontkende en beweerde Schreuders alleen bij de keel te hebben gegrepen. Alles samen was het 'n storm in een glas water. De eisch wegens mishandeling luidde f5 boete, doch de uitspraak deed het tot een gulden inkrimpen. Diefstal van hout. J. S. visscher te Woudrichem was beklaagd ter zake van diefstal van 20 boomstammen Verdachte ontkende en beweerde 20 stammen te hebben opgevischt tijdens den watersnood. Maar dat klopte niet! De stammen welke de visscher in z'n bezit had waren versch gekapt. De eisch luidde wegens diefstal f20 boete. Verdachte sputterde tegen en be weerde geen straf te hebben verdiend. De uitspraak volgt nader. DRUNEN. Tal van vischliefhebbers uit deze gemeente zullen deelnemen aan het groot Nationaal Vischconcours hetwelk op 't einde der volgende maand te Heusden zal worden ge houden. NIEUWKU1JK. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Dries van Helvoirt Bruurmijn bracht de harmonie „De Eendracht" van Nieuwkuijk en Onsenoort, waar van genoemde van Helvoirt reeds jaren tromdrager was, Zaterdag j.l. een serenade. Door den heer Nieuwenhuijzen uit 's Bosch die met zijn collega's als pachter van de jacht, waarmede Dries reeds jaren als helper mede ter jacht ging en op het feest vertegenwoordigd was, werd het gezelschap toege sproken. Spr. prees den ijver van Dries ge durende de 10 jarige dienstloopbaan bij hen, dankte de vereeniging voor de attentie en hoopte dat Dries en zijn vrouw eenmaal het gouden feest zullen mogen vieren. De directeur der harmonie de heer F. Houët dankte en bood een cadeau aan. Zondag j.l. werd vanaf den kansel in de R K. Kerk alhier door den ZeerEerw. Heer Pastoor bekend gemaakt, dat er pogingen in het werk zullen worden gesteld de openbare scholen alhier te doen overgaan naar de bijzondere scholen. Waarschijnlijk tengevolge van het natte weer is de slakkenplaag dit jaar hier geweldig. Aan vele te velde staande vruchten wordt dan ook groote schade aangericht. Dagelijks ziet men den landbouwer des avonds er op uit gaan deze schadelijke diertjes zooveel mogelijk te verdelgen. HERPT. Zondag was het de laatste dag van het concours uitgeschreven door de handboogschutterij „Ons Ge noegen". Het concours is goed ge slaagd. Circa 9 uur had de prijsuitdeeling plaats waarbij de voorzitter van „Ons Genoegen" allen bedankte voor het bijwonen en het deelnemen aan het concours en ook de verschillende schenkers van prijzen, die alzoo mede geholpen hebben aan het slagen van het èoncours. Spr. verzocht den heer Van Esch, voorzitter van den Oranjebond, bij af wezigheid van den burgemeester, de prijzen geschonken door H.M de Ko ningin en Z. K*H. Prins Hendrik, te willen uitreiken. Deze zeide er bijzonder prijs op te stellen dit te kunnen doen, ook ver klaarde hij dat het hun geen moeite had gekost om een besluit tot deel neming aan dit concours te nemen. Spr. wilde namens den Oranjebond en de jubileerende vereeniging dank brengen aan het Koninklijk Gezin, dat bij het gouden feest dezer vereeniging, deze door het schenken van medailles heeft willen steunen. Hij feliciteerde de jubileerende ver- eeniging met deze hooge gunst. Ook is het hem een plicht als voorzitter van den Oranjebond „Ons Genoegen" geluk te wenschen met haar gouden feest, vooral daar zij weten dat wanneer er onderling gefeest moet worden „Ons Genoegen" steeds op de bres staat om den Bond te steunen. Men kan steeds bij haar aankloppen en op haar steun rekenen. Hij hoopt het volgend jaar wanneer de Oranje bond hier feestelijk zal samenzijn, dat ook dan het feest zal slagen. De Voorzitter van „Gezellig Samen zijn" de heer Van Heesch uit Waalwijk zeide dat het hem aangenaam was geweest aangezocht te zijn een prijs te overhandigen aan een gezelschap dat aangesloten is bij hun bond. Als voor zitter is het hem een groot genoegen de schutters met zulke overwinningen uit het strijdperk te zien treden. Hij hoopte dat alle aangesloten vereeni- gingen van „Gezellig Samenzijn", waarvan thans geen een afwezig is gebleven, steeds voort zullen gaan el kander vriendelijk te bekampen. Aan het slot bedankte de voorzitter van „Ons Genoegen" allen die mede gewerkt hadden om dit concours te doen slagen alsmede de harmonie die steeds bereid is de feesten op te luisteren. De prijzen waren als volgt behaald le eereprijs: St. Sebastiaan, Handel 38 (19); 2e eereprijs: L'Union, Boxtel 38 (17). Korpsprijzenle Ontspanning, St. Oedenrode 95 (21)2e Amicitia, Veghel 95 (20); 3e St. Sebastiaan, Handel 94 4e De Unie. St. Mich. Gestel 93; 5e L'Union, Boxtel 90; 6e De Dageraad, Vught 89 (17, 21); 7e Eendracht Ro- zenjacht, St. Oedenrode 89 (14, 21); 8e Landmans Unie, Schijndel 85 9e Vrede zij ons doel, Helvoirt 81 10e Gloria Sorano, Dongen 78; 11e Ami citia, Boxtel 75; 12e Oefening kweekt kennis, Dongen 74; 13e Strijdlust in vrede, Udenhout 73; 14e Oefening baart kunst, Boxtel 72 (16); 15e Vic toria, Elshout 72 (15); 16e Eendracht maakt macht, Baardwijk 65 Rozenprijs: Claudius Civilus, Haar steeg 4 rozen 1 roos na. EereteekenJ. Hanegraaf, St. Sebas tiaan, Handel 22. KoningskruisA. Brekelmans, Willem Teil, Vught idem. Kampioen le zestallen le Ontspan ning, St. Oedenrode 40; 2e De Unie, St. Michiels-Gestel 37 (21). Meeste zestallenClaudius Civilus, Haarsteeg 7 zestallen. Verstkomend gezelschap St. Sebas tiaan, Ierseke. Personeel wedstrijd le pr. G. van Esch, L'Union, Boxtel 232e pr. P. Satters, Ons Genoegen, Vught, 3x5; 3e pr. C. Smans, Oefening kweekt kennis, Dongen 4x4; 4e pr. j. de Bekker, Soranus, Haaren 5x3 (loting); 5e pr. A. v. d. Pas, Oefening baart kunst, Boxtel 3x2; 6e pr M. van Esch, L'Union, Boxtel 3x1. 2e zestallen; le pr. Eendracht Rozenjacht. St. Oedenrode 702e pr. Willem Teil, Vught 69; 3e pr. Gloria Sorona, Dongen 684e pr. Oefening kweekt kennis, Dongen 65 5e pr. Oefening baart kunst, Boxtel 64 (15); 6e pr. Amicita, Boxtel 64 (14). RozenprijsBuiten Verwachting, Vlijmen 3, rozen 1 na. Kampioen le Gloria Sorona Dongen 35; 2e Willem Teil Vugt 29. EereteekenC. van Breugel, Amicitia, Boxtel 20. WASPIK. A.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal alhier voor de school jeugd eene retraite worden gehouden ter eere van den H Aloysius. Op een later te bepalen datum zal voor de rijpere jeugd door Eerw. Paters eveneens voor hetzelfde doel eene geestelijke oefening worden gehouden. RAAMSDONK. Bij het te Eindhoven gehouden examen Gymnasium Augusti- nianum slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer P. Kieboom. RAAMSDONK. Vergadering van den raad dezer gemeente, op Zaterdag 19 Juni 1926, des namiddags ten 6 ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burgemeester en Wethouders tot aanleg van een gedeelte weg vóór de R.K. kerk teRaamsdonk- (dorp). 3. Ontwerp besluit tot overname van de helft van een sloot, toebehooren- de aan den heer P. L. Tak. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot vaststelling der ge meentelijke vergoeding ex. art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 aan de bijzondere schoolbesturen over het jaar 1924. 5 Voorstel van alsvoor tot vaststel ling van het voorschot op de gemeen telijke vergoeding ex. art. 101 aan alsvoor over 1926. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging van het verzoek van J. J. van Aalst, om terug gaaf van vergunningsrecht ingevolge de Drankwet. 7 Ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1925. i 8. Bezwaarschrift tegen aanslag in het vergunningsrecht Drankwet. Gisteravond viel het tweejarig dochtertje van W. Mathon in de haven op het Veer, waarvan het water tot boven aan de beschoeiing reikte. De heer H. Rijken, die juist daar voorbijkwam, sprong zonder aarzelen in de haven en mocht, na veel moeite het geluk smaken om de kleine, die reeds tweemaal was ondergedoken, aan den wal te brengen. Bij den landbouwer W. Zijlmans op het Hooge Veer stierf gisteren weer een melkkoe. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. De laatste maand heeft deze boer nu reeds een paard en twee koeien verloren. GEERTRUIDENBERG. Onze stad- genooten, de dames J. Maaskant, A. Schellebrach, J. Molewijk, A. Boon en C Krols, slaagden voor het exa men E.N.S.A.I.D. Zondagavond 1.1. gaf de harmonie „Apollo" alhier een goed geslaagd concert op de kiosk op de Markt. Deze was nu voor het verkeer ge sloten, wat een groote bevordering is voor het rustig geven van een concert. Onze stadgenooten, de heeren j. Verhagen en Zn. zullen alhier een exportslachterij oprichten, welke hoofd zakelijk zich op 't fabriceeren van de diverse worstsoorten zal toeleggen. Daar de ondernemers een uitstekende vakkennis hebben en de qualiteit prima is, twijfelen we niet, of deze nieuwe industrie zal hier goed slagen. Onze stadgenoote mej. Offermans, slaagde voor het examen voor onder wijzeres. Zij genoot haar opleiding te Tilburg. De tjalk „Anna" liep Vrijdag morgen 1.1. tegen een der pijlers der Donge-voetbrug alhier en kreeg een groote lek. Een juist in de nabijheid zijnde sleepboot wist haar nog juist op tijd naar een minder diepe plaats te brengen, waardoor zinken werd voorkomen. Het schip had baksteenen geladen met bestemming voor Breda. Aan de Gebr. du Pont is gegund het onderhouden van de genie-gebou wen alhier, als zijnde de laagste in- schrijvers, voor f3050. MADE. De tweede veemarkt in deze maand zal gehouden worden op 21 Juni a.s. Door het gemeentebestuur van Breda is het ophoogen van terreinen aan de Loopschans gegund aan Eust. de Wijs alhier, laagste inschrijver, voor f 13340.- DUSSEN. Heden overleed alhier vrij plotseling A. van Hees-Verbunt welke volgende maand zijn 50-jarige echtvereeniging zou hebben herdacht. Twee wielrijders kwamen met elkaar in botsing met het gevolg dat het rijwiel van zekeren van Dongen flink werd beschadigd. De berijders kwamen met den schrik vrij. Het gewone jaarlijksche onderzoek volgens art. 41 derde lid der dienst plichtwet zal voor deze gemeente worden gehouden te Waspik op Maandag 28 Juni a.s. des v.m. 11 uur in de v m. O. L. School wijk B No. 45a. Bij B. en W. dezer gemeente is door P. P. Heijmans een verzoek in gediend tot verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank in perceel wijk C 107, HEESBEEN. Het echtpaar J. Boll te Doeveren hoopt 22 Juni zijn 60- jarig huwelijksfeest te herdenken. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 15 Juni '26 Bij de reeds gehouden hooigras- verpachtingen werden, hoewel 't gewas minder is dan verleden jaar, over 't algemeen hoogere prijzen besteed. Ze variëerden voor goede kwaliteit van 25 tot 30 gulden per 500 kilo op struik. De Fanfare der H. Familie is voornemens deel te nemen aan het Nationaal festival te Vught op 11 en 18 Juli n.l. den eersten dag. In de jaarvergadering van het R.K. Mannenkoor werden tot bestuurs leden herkozen de heeren H. Fooy tot president, L. Verhoeven tot vice- president en V. Köller tot secretaris. Zaterdagavond gaf de Heusden- sche Harmonie haar le Zomerconcert op de Vischmarkt. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd zoodat de vereeniging bepaald succes had, wat te danken is aan den ijver der leden en den bekwamen leider, den Directeur van Berkel uit Ammer- zoden. Het bestuur der Oranje-vereeni- ging bestaat thans uit de volgende Dames en Heeren Voorz. Mr. Ruitinga, vice-voorz. A. J. Leenhouts, le en 2e secretaresse Mevr. van Gulik, Mej. J. Kramer, le en 2e penningm. J. van Laarhoven en G. Carpay, commis- saressen Mej J. en Chr. Raes, M. de Het huurkoopsysteem. werken bij onregel- matigen stoelgang i zonder kramp orpjjn. Doos 60qent Bij Apoth.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2