Jus. J. v. Loon-Ms DE TOKO, Naar wij vernemen is het bouwen van de kerk voor rekening van het Kerkbestuur van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen gegund aan de firma Venhoven en Eras te Heemstede die voor f74.987 laagste inschrijver was. Het werk moet binnen 13 maanden worden opgeleverd. Op het gemeentehuis in v m. Baardwijk zal door Dr. Langemeijer gelegenheid gegeven worden tot koste- looze koepokinenting op Donderdag 17 Juni a.s. om 4 uur nam., en in het gebouw der Eerw. Zusters in v.m. öesoijen op Vrijdag 18 juni a.s. eveneens om 4 uur nam. De gemeenteraad van Tiel neemt nog geen besluit om over te gaan tot het bouwen van eene Centrale Slacht plaats, doch wil eerst het gewijzigde K. B. ter uitvoering van art. 19 van de Vleeschkcurthgswet afwachten. De Hooge Polder onder de ge meente Dussen, Werkendam en De Werken, ter grootte van ruim 130 hectaren, is bij den afslag, welke ten overstaan van notaris J. van Herwijnen te 's Oravenhage in het Veiiduhuis der Notarissen aldaar, gisteren plaatshad, afgemijnd op de som van f 197.000. R. K. Handelsreizigers. In tegenstelling met de bijeenkomst voor een tijd terug in Hotel Verwiel, was de vergadering in het koffiehuis A. van Vugt van den Ned. R K Bond St. Christoffel van R K. Handelsreizi gers, gehouden Zaterdagavond om te komen tot het oprichten eener afd. Langstraat, zeer druk bezocht. Nadat de heer Tooten, voorzitter der afd. Columbus uit 's Bosch, die deze vergader.ng leidde, het openings- en welkomstwoord had gesproken, hield de weLeerw. heer Martens, kapelaan van de parochie St. Jan Baptist alhier, eene welsprekende rede waarin Zijn Eerw, vooral met nadruk wees op de groote beteekenis voor den R. K gods dienst van de Roomsche organisatie. Welk een geweldigen invloed kan de R. K. georganiseerde handelsreiziger niet uitoefenen iii zijn omgeving, op zijn reizen, in hotels, in den trein, door steeds het voorbeeld te geven van echt Roomschen levenswandel, degelijke christelijke beginselen huldigen, wars van alle schijnheiligheid. De Heer Lucassen buitengewoon bestuurder van den bond St. Christoffel sprak over de beteekenis van Room sche organisatie voor den handelsrei ziger, in materieelen, stoffelijken zin en deed in een helder, klaar betoog uitkomen de groote voordeelen der organisatie. Eendracht, hechte organi satie is een machtig werktuig, de enke ling daarentegen vermag' niets en wordt vertrapt. De werkgevetsorgani seeren zich krachtig, welnulaatde werk nemer een gelijke prestatie daartegen over stellen, om hun rechten te doen handhaven. Dat de 7 a 8000 Roomsche handelsreizigers zich organiseeren en het programma van den Bond zal verwezenlijkt worden. Veel is gedaan, meer moet nog worden verkregen. Eene wettelijke regeling van de rechts- positie van den handelsreiziger, ophef fing van het delcrederestelsel, het con currentiebeding, opheffing van het verschil in zake faillissement der pa troons tusschèn preferente en concur rente crediteuren ook voor handelsrei zigers, enz., enz., behooren allemaal nog tot de vrome wenschen, doch moeten beslist worden gebracht tot werkelijkheid. De bond St. Christoffel is een wel daad voor zijn leden. Hij organiseert vakcursussen, verleent rechtskundigen bijstand, heeft een ondersteuningsfonds, een ziekensanatorium, H. Missiefonds, enz. enz., verkrijgt reductie op den abonnementsprijs van groote Roomsche dagbladen, publiceert in zijn orgaan de vacante betrekkingen, enz., enz. Beide sprekers verwierven een krach tig applaus na hunne rede terwijl de heer Tooten beiden dankte voor het gesprokene. Daarna bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, van welke gelegen heid verschillenden gebruik maakten. Tenslotte werd de afd. Langstraat gesticht met 14 leden, terwijl er reeds 7 lid waren bij de afd. den Bosch en naar hier overgaan. Over twee weken zal de eerste vergadering gehouden worden en een bestuur gekozen. Nadat enkele besprekingen gehou den en vragen beantwoord waren werd de geanimeerde vergadering geloten. Kamer van Koophandel. I Ter Waalwijsche Stoomdrukkerij An- toon Tielen is verschenen het 48e jaar verslag der Kamer van Koophandel. Wij ontleenen daaraan een en ander in dit en de volgende nummers: A/gemeene Beschouwingen. Groothandel en Grootnijverheid. De gunstiger cijfers van import en export, Vie verbetering van 's lands financiën, die bleef aanhouden, de ruime opbrengst van de Rijksmiddelen en meer andere feiten hebben aangetoond, dat de algemeene economische toe stand in het land zich ook in 1925, zij het langzaam, gunstig bleef ontwik kelen. De ruime opbrengst der Rijks middelen, die de ramingen belangrijk hebbèn overtroffen, geeft ons aanlei ding nog eens te wijzen op de reeds zoo vaak in het licht gestelde dringende noodzakelijkheid, dat ernstig wordt gestreefd naar eer. verlichting van den zwaren druk der belastingen. Wij lie ten geen gelegenheid voorbijgaan om de Regeering er op te wijzen, dat de veel te hooge belastingen en de hef fingen van allerlei aard, voor overigens zeer prijzenswaardige bestemmingen, naast een te groote overheidsinmenging in het bedrijfsleven, zeer ernstige be lemmeringen vormen voor eene snel lere opleving van handel en nijverheid, omdat zij in den weg staan verlaging van productiekosten, dringend nood zakelijk om de kosten van levenson derhoud te verlagen. Een verlaging der kosten van levensonderhoud is op zijn beurt weer even dringend noodzakelijk voor de kapitaalvorming, welke gelijken tred moet houden met de expansie-behoefte van de nijverheid, Van het inkomen der groote massa blijft nog een veel te groot gedeelte noodig voor den aankoop van eerste levensbehoeften. Het is wel zeer op merkelijk, dat de vrij snelle daling van de prijzen dezer artikelen, die tegen het einde 1920 hun hoogtepunt bereikten, aanhield tot 1924, om met een geringe verhooging daarna onge veer op gelijke hoogte te blijven tot heden toe. Ook in ons advies in zake het voor ontwerp der weeldebelasting is op de noodzakelijkheid van belastingverlaging gewezen. vTcn aanzien van deze langzame ver betering nam, jammer, genoeg, het district onzer Kamer in het algemeen in zekere mate een uitzonderingspositie in. De beide industriëen, die de hoofd bron van bestaan vormen in het district onzer Kamer, hebben niet het resultaat opgeleverd, dat daarvan in het begin van het jaar en steunende op het verloop van zaken in 1924, mocht worden verwacht Inderdaad heeft het aan moeilijk heden voor beide bedrij ven niet ontbroken en in het algemeen was de toesland dan ook ongunstiger dan in 1924. Opnieuw werd van verschillende zijden de klacht vernomen omtrent door de bedrijven te dr3gen lasten voor sociale maatregelen en de belem meringen in de bewegingsvrijheid door de weinig soepele en vaak on- practische toepassing van oveiheids- voorschriften, die een gunstige ontwik keling der bedrijven in den weg staan, over de te hooge tarieven van post, telegraaf, telefoon, en van spoorweg tarieven voor personen en goederen vervoer. Ernstige moeilijkheden werden ver oorzaakt door de deconfiture van eene reeds zooveel jaren te Dongen geves tigde bankiersfirma, die het algemeen vertrouwen genoot. De wonde, door de Hanzebank-debacle in ons gewest geslagen, is nauwelijks aan het gene zen, of eene belangrijke industrie-ge meente wordt opnieuw op ernstige wijze getroffen. Voor het overige komen in ons dis trict de andere takken van handel en ndustrie meer nabij het iets gunstiger beeld van den Nederlandschen Handel en Industrie in zijn geheel. De scheepswerven hadden volop werk, voor een deel dank zij leve ringscontracten in de gunstige perio de van eind 1924 afgesloten. De finantieele uitkomsten waren echter niet evenredig aan de produc tie. De riet- en hoepelhandel gaf bevre digende uitkomsten. De rietmatten-in- dustrie vond steun in den voorspoe- digen gang van zaken in de tuinde rijen. Teen, biezen en riet werden vlot van de hand gedaan door vraag uii het buitenland. De resultaten in de mandenindus trie waren gunstiger dan in 1924. De landbouw gaf in het algemeen bevrediging, terwijl voor wat den tuin bouw betreft van een zeer gunstig jaar kan worden gesproken. In het algemeen geeft de toestand n groothandel en grootindustrie in ons district, hoewel werkloosheid geen ernstigen vorm aannam, slechts matige bevrediging. Wij zullen hierna nog in bijzonder heden treden over den gang van zaken in verschillende bedrijven. Met groote voldoening maken wij melding van een voor onze Kamer zeer voornaam gebeuren in het afge- loopen jaar, namelijk de internationale tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie enaanverwante artikelen die van 22 tot 31 Augustus 1925 in de plaats, waar onze Kamer zetelt, werd gehouden. Grootsch opgezet, met zorg voorbereid en in elk onderdeel schit terend georganiseerd, is deze onder- neming een geweldig succes geweest. Werd van een gelijke tentoonstelling In 1903 gezegd, dat zij aan het ver baasde binnen- en buitenland toonde, wat de Nedeiiandsch schoenindustrie -presteerde, de tentoonstelling van 1925 was opnieuw, doch in veel grootere beteekenis, eene openbaring. Ander maal verbaasde en verraste zij binnen- en buitenland door de geweldige vlucht, die de ontwikkeling van de beide industriëen in het korte tijdsbestek van 1903 tot 1925 had genomen. De vakpers, zoowel in binnen als buiten land, heeft om strijd geprezen de opzet, de organisatie, de artistieke bouwplan nen, schilderachtige parkaanleg en en smaakvolle verzorging van details van gebouwen en tuinen. Volmondig werd erkend, dat een vaktentoonstel ling als deze, van de beteekenis, om vang en kunstzinnige verzorging, noch "daarbuiten nimmer werd gehouden. Al heeft deze tentoonstelling, als een gevolg van de moeilijke omstandigheden waarin wij na den oorlog nog steeds leven, niet onmiddelijk de practische resultaten opgeleverd, die men zich bij de voorbereiding zoo graag voor stelde, hel is zonder eenige twijfel, dat het afwerpen van rijke vruchten voor de toekomst niet kan uitblijven. Te recht werd door Z. E. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in diens openingsrede gememoreerd, dat deze tentoonstelling beteekent een hoogtepunt in het leven van een voor namen tak van volkbestaan, bekroning van een tijdperk van krachtige ont wikkeling ondanks moeilijke omstan digheden, een duidelijk beeld van de bewonderenswaardige hoogte, waarop de voortgeschreden ontwikkeling de schoen- en lederindustrieheeft gebracht. Wij kunnen de bekoring niet weerstaan bij den terugblik op deze internatio nale tentoonstelling te constateeren. hoezeer zij in het ongelijk waren, die bij den strijd, die intertijd door beide industriëen werd gevoerd tot het ver krijgen van een belemmering van de geweldige en in zijn gevolgen funeste valuta-importen, deze industriëen ver weten, dat zij niet op eigen beenen konden staan ,en de noodige energie werd gemist om de moeilijke omstan digheden te overwinnen met eigen kracht. Men vond het niet noodig de naar de meening van dezulken zoo weinig levenskrachtige industrëen door, zooals zij het noemden, kunst midde len op de been te houden. Zoo voor iemand, dan zal zeker voor hen deze tantoonstelling zijn geweest een geweldige openbaring, die vroegere inzichten wel radicaal zal hebben gewijzigd. Wij verheugen ons zeer, niet alleen om het groote moreele succes dezer tentoonstelling, die op zeer bijzondere wijze de aandacht van het geheele land en van velen in het buitenland op het district onze Kamer en op zijn specifieke industriëen heeft gevestigd, doch niet minder onidat deze onder neming heeft getoond, dat de leidende figuren in deze industriëen, die de hoofdzaak de organisatoren der ten toonstelling waren, getoond hebben kloeke mannen te zijn met een ruimen blik, met grooten onderneminsgeest, fijne vakkennis en goeden smaak, even zoovele factoren, die van niet te onder schatten invloed zullen zijn op de ontwikkeling van het bedrijfsleven in het district der Kamer in de toekomst Wij memoreeren met grooten erken telijkheid de groote opofferingen in tijd en werkkracht, die zij zich hebben willen getroosten in het belang van de schoen- en ledernijverheid, een belang voor ons district van de eerste orde. DUSSEN. De H. Antoniusfeesten, welke hier Zondag zouden hebben plaats gehad zijn in verband met de slechte weersomstandigheden uitge steld tot Zondag a.s. In deze gemeente doet zich een geval van hikziekte voor. Zaterdag 19 Juni a.s. zullen door de Burgerwacht alhier groote schiet oefeningen worden gehouden. 's-BOSCH. Maandagavond vergader de de gemeenteraad van 's Hertogen bosch. B. en W. stelden voor het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting op 2 te handhaven. Bij de indiening der begrooting had men gevreesd, dat dit cijfer verhoogd zou moeten worden. De belastbare opbrengst is echter f34000 meegeval len, de conversieleeningen hebben een voordeel van f39000 gebracht, de be drijven zullen f 42600 meer winst af werpen, het bijz. lager onderwijs zal minder kosten en de post kwade posten kon met f 14000 verminderd worden. In totaal is het voordeelig verschil f 141.700 en dus kan belasting- verhooging achterwege blijven. De raad ging met het voorstel ac— coord. Hierna kwam de veelbesproken kosten in de verbouwingen verhuring in de Boterhal en andere gebouwen op de markt aan de orde. Niet minder dan 16 leden voerden in eerste instantie het woordallen verklaarden zich tegen het voorstel en om verschillende redenen, sommige om de principeele redenen,, die op de de Middenstandsvergadering door den heer Chr. Jansen waren uiteengezet, n.l. de heeren Van Berge (A R.) Röling, Meijring, Mevr. Brouns (allen "Kath). Verschillende leden Mr. Tilman, Nivard, Bardie en Thijssen, (allen kath.) P. Stapelvoort (Chr. Histbestreden dien principieelen kant, maar hadden bedenkingen omdat alle waarborg ontbreekt voor een richtige naleving van het contract, welk bezwaar gedeeld werd door de heeren Kuijper (Neutr.) Briels (kathSimons (V. D.), Vennix (kath.) en Rattink (S.D.A.P.) terwijl de heer Van Hoeckel (kath.) weer andere bezwaren had. Verschillende leden vochten ook de finantieele voordeelen van het voorste aan, zooals B. en W. die hadden voorgesteld. Men kwam met de bespreking niet gereed. Om half twaalf werd de ver- gaderingiot Donderdagavond verdaagd. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 15 Juni 1926. Zondag droeg de ZeerEerw. Heer L. v. d. Hoven in onze parochiekerk zijn Plechtige Eerste H. Mis op. Geas sisteerd als Presbyter Assistens door zijn Oom, den ZeerEerw. Heer v. d. Hoven, pastoor te Knegsel en de Zeer Eerw. Heeren de Jong, Kap. te 's-Bosch en Hoekx, kap. alhier als diaken en subdiaken. De WelEerw. Heer Berns van het Seminarie fungeerde alsCere- moniaris. Het zangkoor voerde de 3 stemmige Mis „St. Catharina" van Francken uit. Na het offertorium werd het 4-stemmige Laudaie Dominum van Boogaerd gezongen en na de H. Mis het feestlied der priesterwijding van Rutien. De HoogEerw. Heer Pastoor Mgr. W. Völker hield een roerende feestrede over den tekst: „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles wat Hij mij geschonken heeft". Hij richtte zich met deze vraag-op de eerste plaats tot den nieuwen priester, op de tweede plaats tot de ouders en familie en op de derde plaats tot zijne parochianen om vervolgens de verhevenheid van het priesterschap te bespreken. Op waardige wijze opende Apollo Zondag de rij Zomerconcerten op de Markt. De ontzettende regen na den middag deed vermoeden dat het concert niet zou doorgaan, doch omstreeks 8 uur klaarde de lucht een weinig op en wat niemand verwacht had, het bleef droog Begrijpelijk was er bij den aan vang nog niet die belangstelling, die een helderen dag zou medegebracht hebben, doch gaandeweg werd het drukker, zoodat wij tijdens de pauze reeds konden constateeren dat er een massa bezoek was. En niet aileen Kaatsheuvel, ook de omgeving was sterk vertegenwoordigd. We zijn er van overtuigd dat dit bezoek van de buitenplaatsen bij de volgendeconcerten nog veel zal toenemen, daar de naam onzer corpsen een te goeden klank heeft om niet in wijden kring groote belangstelling te wekken. Apollo gaf een uitstekend concert dat èn den kra- nigen directeur èn het corps alle eer aandoet. Vooral vóór de pauze was het programma schitterend. De groote Faustfantaisie van Kessels, het pikante Suite Oriental van F. Popy en het bevallige piston-duo A'deux nous van Deval werden met veel aandacht ge volgd. Ook na de pauze werd goede muziek gegeven. De politie hield met zorg de naaste omgeving der kiosk vrij en op een heel enkele uitzondering na van een paar loopende, stoeiende straatjongens werd door't publiek veel blijk gegeven van dankbare appreciatie. 't Plan bestaat, naar wij ver- nemen om met 1 Juli a s. een parallel aanvangsklasse te beginnen, aan de o.l. school in de schoolstraat om zoo doende alle leerlingen te kunnen aan nemen, die op dien datum als leer plichtig kunnen worden ingeboekt. De in de vorige gemeenteraads vergadering behandelde kwestie van bouw en inrichting eener nieuwe R.K Jongensschool te Loonopzand en het groot aantal kinderen op 1 Juli a s. voor de openbare school in de kom aan te nemen, zal in gesloten ge meenteraadsvergadering a.s. Zaterdag andermaal behandeld worden. Bij genoegzame deelname zal 1 en 2 Aug. a,s. wederom een processie vertrekken naar Kevelaer. Om 4 uur n.m. vertrokken vanaf 't patronaat met een H.B. autobus een dertig tal Hongaarsche kinderen, om over Tilburg naar hun vaderland terug te keeren. Er was enorm veel belang stelling en bij velen was te merken, dat: „Scheiden tut weh De Postduivenvereniging „Besoijen" hield Zondag 13 Juni een wedvlucht vanuit Maastricht voor oude duiven (102 Kill.) waaraan ook niet leden konden deelnemen. De prijzen werden behaald als volgt Th. Bakkers 1 en 2; Th. de Ronde 3 en 4; A. Stokwielder 5 en 6; J. v.d. Houdt 7 en 8J. Treffers 9. De duiven werden gelost 8.30. Ie duif 10.—.15; laatste 10.2 34. KAATSHEUVEL. De Postduivenvereniging „De Post duif" te Loonschendijk gevestigd bij den heer A, Rijken hield Zaterdag 12 Juni een wedvlucht uit Orleans (465 K.M.) Los 8 u. 25 M. Aankomst eerste duif 3 u. 42 m. 4 sec. Laatste duif 4 u. 58 m. 9 sec. Verder als volgt: 1 12 W. van Drongelen, 2—3 J. Treffers, 4—5 J. Haverhals, 6—11 C. Nerings, 7 J, Rijken, 8 10 W. Haver hals, 9 D. Rozenbrand. Eerste overduif W. Haverhals. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. (ieboren: Jacobus A zv A G Wijk- mans on P C Schelleken» -Johannes W zv J W Rombouts en II M Mollen. Cornells A zv O Trommelen on C M Simons. Hmv.-aangiftenAdrianus W -T Heesters 32 j en Margarefha M Du- niou 1 in 27 j. Huwelijken: Hubertus Lommers 21 j en Adriana v Rijswijk 22 j. Fran- ciscus Possimus 24 j en Christina C v Hi 1st 28 j. Overlijden: Wilhelmina Kool, wed. van Dirk van Heivoort 73 j. Fran- ciscus C Hendriks 83 j. Ingekomen personen: Cornelia v d Hoof van Tilburg. Godefridus Pul les van Vlijmen. Waltherus -T. van Boxtel van Loonopzand. Lucia van Son van Xieuwkuijk. Geertruida C M. Voets van Best. Wilhelmina Heessels van Dussen. Henricus B v Huiten van Sprang-Capelle. Vertrokken personenCatharina A M Kusten naar Loonopzand. Geer truida Th M Peeters naar Nijmegen. Wilhelmien M F Mjuskens naar Maennedorf (Z\v.) Johannes A Kelder en gezin naar Dongen. Ge- rardus M Brekelmans naar 's-Bosch. Adriana E Hesselberth naar Rotter dam. Wouterus van Beek en gezin naar Rotterdam. Felix C vl Eijkeren naar Tilburg. Fernanda Maria Rath naar Heerlen. Maria J Brokx naar Tilburg. GEMENGD NIEUWS. Op 30 Mei. toen het stoomschip Bandowos, var. den Rotterdamschen Lloyd, voor de reede van Calcutta lag i§ aan boord van dit schip een onge luk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De 2e machinist, N. 1. H. Möller, en de 4e machinist, C. Stooker, leun den beide tegen de reeling. Möller verloor toen zijn evenwicht, waardoor hij te water geraakte. Stooker, die trachtte zijn kameraad te grijpen werd meegetrokken. De 2e machinist is met het hoofd op een lichter gevallen. Zwaar gewond werd hij in het zie kenhuis te Calcutta opgenomen, waar hij weldra aan de bekomen verwon dingen overleed. De 4e machinist is, ondanks de pogingen welke in het werk gesteld werden om hem te redden, verdronken. Twee mannen die te Maagden burg een auto gehuurd hadden om hen naar Wolmirstedt te rijden, dwongen onderweg den chauffeur zich van zijn jas te ontdoen en de zaken van waarde die hij bij zich had, over te geven. Toen hij op hun bevel het numer van de auto ging verwijderen, gelukte het hem met den nijptang een der bandieten tegen den grond te slaan en ondanks de schoten van den ander te ontvluchten. De gewaarschuwde politie vond de beide roovers in de nabijheid van Centhin. Een schietpartij volgde, waarbij een der bandieten werd gedood en een agent zwaar gewond. Grootestraat 142 bij de Haven. Speciaal adres voor Groote sorteering ESSENCE voor limonade, in alle smaken. Ook verkrijgbaar GARAN- TOL voor het inleggen van eieren. 36526 Fijne GLANSVERF vanaf 35 cent per pond. Groote voorraad BEHANG SELPAPIEREN. Komt eerst bij ons zien voor U op een ander koopt. DUIVENSPORT. WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6