DE ECHO VAN HET ZUIDEN Wcck-Rcvue. J. Tuerlings, In den hoenderhof. KLOEKEN TWEEDE BLAD. Binnenland. Het groote publiek heeft 'n typisch kijkje gekregen in zekere kunstenaars kringen door de droeve geschiedenis met „de lachende cavalier". Die „lachende cavalier" is'n schilderij, dat werd toegeschreven aan de hand van den grooten Frans Halsniemand minder dan de bekende kunst-exper Dr. Hofstede de Groot had zulks zwart op wit gegeven. Met het schilderij en het pokkenbriefje toog een zekere heer Ir. de Haan naar een bekenden Amster- damschen kunsthandelaar, die den „echten" Hals kocht voor een halve ton, zijnde 50.000 gulden. Een paar maanden had hij het doek in huis, toen hij aan de waarde van schilderij en pokkenbriefje ging twijfelen; er was hem toegefluisterd geworden, dat de „echte" Hals door den levenden en bekenden kunstschilder van Wijn gaarden gemaakt zou zijn. Er kwam een proces, war.t de kunsthandelaar eischte zijn duiten terug. Een zeer geleerde commissie van kunstkenners onderzocht het schilderij, ontdekte er allerlei moderne nieuwigheden in als verfjes en spijkers, die eerst in de afgeloopen eeuw werden samengesteld of gesmeed en verklaarde het doek tot eene vervalsching. De verkoopers wachtten het einde van het proces niet af. maar betaalden den koopprijs plus 6000 gulden proces-kosten terug en daarbij bleek, dat eigenaren waren, behalve de reeds genoemde heer de Haan, de kunstschilder van Wijn gaarden en de schrijver van het pokkenbriefje, Dr. Hofstede de Groot De laatste werd althans op dat moment eigenaar en van hem kwam de helft der benoodigde 56 duizendjes om het doek terug te koopen. Dr. Hofstede de Groot bleef de „echtheid" garan deeren en dezer dagen zou het „bewijs geleverd worden door den heer van Wijngaarden, die het doek ten huize van Dr. Hofstede de Groot aan eene restauratie onderwerpen zou in bijzijn van vele getuigen. Daags vóór deze gebeurtenis legde de politie echter beslag op den „Hals", naar aanleiding van een klacht van bovenbedoelden kunsthandelaar wegens poging tot oplichting. Wat we nu van de zaak denken, zeggen we niet hard-op, maar... vast is komen te staan dat de heer van Wijngaarden ver klaart het schilderij vóór den verkoop zóó grondig gerestaureerd te hebben, dat de oorspronkelijke bezitter het niet zou hebben herkend, dat de heer van Wijngaarden dien vorigen bezitter niet kan noemen. Hij verklaart, dat hij van dezen kostbaren „Hals" niet meer weet, wanneer hij het doek gekocht heeft, noch precies waar, noch van wien, noch voor welken prijs, dat de „lachende cavalier" een sprekende gelijkenis vertoont met de beeltenis van den heer van Wijn- gaarden, dat iemand, wiens naam niet wordt genoemd, bij een civiele procedure te Haarlem onder eede verklaard heeft den heer van Wijnbergen den echten Frans Hals te hebben zien „maken", waarbij hij zijn beeld, in een spiegeltje ziende, als model gebruikte. Er zit voor ons iets tragi-komisch in de zaak. Twee maanden lang werd op eene verklaring van Dr. Hofstede de Groot aangenomen, dat men met een „echten" Hals te doen had en toen was het schilderij voor een onzer grootste kunstenaars een halve ton waard. Maartoen men begon te vermoeden, dat niet de lang overleden heer Hals de schilder van het doek was, maar de levende heer van Wijn gaarden, toen was het „ding", bij wijze van spreken, geen sous meer waard. En in plaats van er zich over te verheugen, dat we een levend mensch in ons midden hebben, die blijkbaar net zoo knap kan schilderen als de zoo lang reeds betreurde heer Hals, trachten ze dien kunstenaar-tijdgenoot in de gevangenis te prakkezeeren Zoo gaat het vaak. Er wordt ergens een Rembrandt ontdekt en men biedt honderd duizend. Na veel studie en veel getwist wordt eindelijk de onder stelling afgewezen en niemand kijkt het stuk meer aan. Vele kunststukken zijn niet echt, maar vele kunstenaars ook niet. Ze zeggen kunstwerken te verzamelen, maar in werkelijkheid verzamelen ze rariteiten, zeldzaamheden. Intusschen, het plegen van valschheid is nimmer goed te praten. Onze voetballers hebben het seizoen van internationale wedstrijden besloten met een fiksche nederlaag 1—4 tegen Denemarken, 't Eigenaardigste is, dat deze uitslag heel kalmpjes is opge nomen en er tienduizenden in den lande waren, die een instemmend „goed-zoo" lieten hooren. Er wordt n.l. door velen aangenomen, dat ons internationaal elftal, zooals het telkens wordt samengesteld, geen juiste ver tegenwoordiging van ons land meer is en dat we met andere menschen meer kunnen presteeren. Ons nationaal elftal was steeds- zoo goed al uit sluitend een westelijk elftal en al is 't ook waar, dat daar vroeger steeds het beste voetbal werd gespeeld, in de laatste jaren is daarin wijziging gekomen In de kampioenscompetitie werden door het Westen tot heden 7 wedstrijden tegen Oost of Zuid ge speeld en in geen enkelen daarvan wisten de Westelijken te zegevieren. In deze competitie staat het Oosten dan ook definitief op de eerste plaats, het Zuiden op de tweede, het Westen op de derde en vierde. Toch was nóch het Oosten, nóch het Zuiden in het nationale elftal vertegenwoordigd. De N.V.B.-beker werd dit jaar door een Zuidelijke 2e klasser veroverd, die in den kamp naar de overwinning meerdere Westelijke le klassers achter zich liet. Als het Oosten en Zuiden haar rech- ten opeischen, wordt er in de groote pers, o.a. in de N.R C op de presta ties van „die provincialen" afgegeven. Toe, dat is niet sportief. Houdt ons voetbal tot een goede nationale sport, zonder hegemonie van de „Hollanders" we mogen geen Hollanders en „pro vincialen" kennen, slechts Nederlanders, met gelijke rechten voor allen. Buitenland. In Duitschland zal het Zondag span nen bij de stemming over het voorstel tot onteigening zonder schadeloosstel- ling van het vorstenbezit. De uitslag is moeilijk te voorspellen, want er zijn ook zeer veel burgerlijken, die vóór het communistisch-socialistische voor stel zullen stemmen. Het voorstel be hoeft ongeveer 20 millioen voorstem mers om aangenomen verklaard te worden, het aantal tegenstemmers komt er niet op aan. Er wordt van beide zijden een ongekende propaganda ge voerd en de spanning is hoog opge voerd. President Hindenburg heeft zijn meening inzake het voorstel kenbaar gemaakt hij is er natuurlijk gloeiend tegen maar deze inmenging van het staatshoofd wordt weinig gewaardeerd en zal misschien meer kwaad dan goed gedaan blijken te hebben aan de zaak der vorsten. Hoe de stemming 1 ook uitvalt, te vreezen is, dat de spanning van dit oogenblik niet zonder troebelen en onlusten wijken zal. In Frankrijk is 't ook nog steeds mis. De franc zakt al dieper en dieper ondanks alle beschermende maatrege len en de eene regeering verdwijnt na de andere, onmachtig als ze alle blijken om het betaalmiddel te redden. Nu weer is de minister van financiën, Pé- ret, moeten heengaan en met hem viel het kabinet-Briand. Vermoedelijk zal men pogen een soort Godsvrede tusschen de partijen te vestigen en een kabinet samen te stellen uit alle nationale groepen, zoo als tijdens den oorlog. En den Volkenbond gaat het al even min naar den vleeze. Het lastige, re calcitrante Brazilië nam ontslag als lid. Volgens de reglementen moet het nu toch nog twee jaren lid blijven en zijn Volkenbondsverplichtingen nakomen, in welke twee jaren nog heel wat ge beuren kan. Spanje, evenals Brazilië onwillig, omdat deze staten geen vasten zetel in den Raad van den Volkenbond kunnen krijgen, bedankte nog wel niet, maar besloot haren vertegenwoordiger niet te laten deelnemen aan de stem mingen vóór de samenstelling van den Raad. Een soort lijdelijk verzet dus. Het verzet schijnt op het oogenblik overal ter wereld even taai gevoerd te worden, o.a, ook door de Engelsche mijnwerkers, die reeds 8 weken een groot deel van de Engelsche nijverheid stil gelegd hebben. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Af- en overschrijvingen begrooting 1925. Worden overeenkomstig concept besluiten vastgesteld. Snaphaan. Ik hoor dat f 500 is be taald. Is dat voor den advocaat. Voorzitter. Ja. Wijdemans. Zijn de verordeningen al binnengekomen. Voorzitter. Ik geloof nog niet van allen, maar precies kan ik het niet zeggen. Snaphaan. En de kosten die daarvoor gemaakt zijn, zijn al wel betaald. Wijdemans. Het is geen gezonde toestand als de een wel en de ander niet zou behoeven te betalen. 12. Vaststelling kohier der straatbe lasting over 1926. Het kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 4130 49. 13. Schrijven van Ged. Staten in zake de gemeente-rekening over 1924. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een schrijven van de voetbalvereeniging „Kaatsheuvel" ver- zoekende de betaalde vermakelijkheids belasting ad 17.58 geïnd bij gelegen heid van een wedstrijd gehouden met het doel om een deel der schade te vergoeden aan een der leden, tenge volge van een hem overkomen onge val, te restitueeren en ontheffing van deze belasting te willen verleenen voor den te spelen wedstrijd Kaatsheuvel- Berkdijk. B. en W. hebben op dit verzoek afwijzend beschikt omdat de verorde ning hiertoe geen ruimte laat, daar onder liefdadig doel iets anders is te verstaan dan persoonlijke belangen die slechts een enkeling zouden gelden en door het verleenen der vrijstelling een precedent zou worden geschapen, waarop anderen zich terecht zouden kunnen beroepen. De heer Vrinten meent dat hier van een liefdadig doel moet worden gesproken en zou daarom het verzoek inwilligen. Snaphaan. Iedereen zal dan komen. Swagemakers. Dit is wel als een uitzondering te beschouwen. Er zijn al zoo dikwijls uitzonderingen gemaakt. Vrinten. Deze vereeniging betaalt bijna geheel de opbrengst van de ver makelijkheidsbelasting. Met 9 tegen drie stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Voor stemden de heeren Van Beur den, de Bresser, v.d. Horst, Verschuren, van Amelsvoort, Wijdemans, Snoeren, van Lier en de Wijs. Tegen Swage makers, Snaphaan en Vrinten. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van het hoofd der O. L. school te Loon- schendijk om beschikbaarstelling van gelden ter uitvoering van het door B. en W. goedgekeurd leerplan (aan- schaffingaardrijkskundige platen) wordt mededeeling gedaan van het dienaan gaande ingewonnen advies der plaatse lijke schoolcommissie Deze commissie komt tot de conclusie dat de aange vraagde platen in de school van den heer van Oversteeg niet noodzakelijk zijn. De inspectrice van het Lager Onderwijs evenwel is de tegenover gestelde meening toegedaan en acht het onbegrijpelijk dat de noodige gel den niet worden gevoteerd, daar vroe ger is besloten de uitgaven over twee jaren te verdeelen en de verplichting tot aanschaffing dientengevolge niet is opgeheven. De heer van der Horst herinnert er aan inde vorige vergadering te hebben gezegd dat er heel wat stof over deze kwestie zou opwaaien. Hij toch kent den heer Oversteeg. Z i. hebben B. en W. de consequenties, die uit de goedkeuring van het leerplan voort vloeiden, niet ten volle onder het oog gezien. De vorige maal heeft spreker zich geuit als lid van den raad, onaf hankelijk van de goedkeuring van B. en W. Hij heeft toen gepoogd deze zaak naar de schoolcommissie te verwijzen, hetgeen is geschied. Had die commis sie de noodzakelijkheid uitgesproken, dan zou hij er zich direct bij hebben neergelegd. De commissie adviseert evenwel juist tot het tegendeel. Hij zou willen voorstellen dat de heer van Oversteeg en de Inspectrice van het L. O. nader overleg plegen met de schoolcommissie. De Voorzitter zegt dat de heer van Oversteeg recht tot aanvrage had, daar B. en W. het leerplan hebben goedge keurd. Een afschrift van het schrijven der schoolcommissie is aan de In spectrice doorgezonden. Snoeren. Er bestaat groote kans dat de andere scholen nu ook zullen ko men om zulke dure platen. De heer Van Lier wil afwachten wat de inspectrice zal antwoorden op het schrijven van de schoolcommissie. Wordt besloten deze kwestie aan te houden en een nader schrijven der Inspectrice af te wachten. Bij de rondvraag zegt de heer van der Horst, dat het hem bekend is, dat door het bestuur van de Woningbouwver- eeniging Volksbelang aan een inwoner een woning is toegezegd in de Station straat. Later werd hem weer te kennen gegeven, dat hij de woning niet kreeg tenzij hij f 1.25 huur in de week meer zou geven, omdat een andere huur der dit ook wilde doen. Deze handel wijze acht hij absoluut uit den booze en kan z.i. dan ook niet door den beugel. Hier mag niet naar vraag en aanbod worden gehandeld, dat is schandelijk. Hij vraagt wie dergelijke zaken heeft te ordonneeren. Dat zijn uitwassen, zegt hij, die zoo spoedig mogelijk den kop moeten worden ingedrukt. De heer van Beurden, voorzitter van de Bouwvereeniging zegt, dat in een gehouden vergadering besloten was de huur te brengen op f 3.75. Menschen die er in wonen blijven f3.15 betalen doch komt er een leeg, dan moet f 3.75 worden betaald. Op die vergadering is nog gezegd dat, als zou blijken dat die woningen niet zouden zijn te ver huren voor f 3.75, ze dan op f 3.50 zouden worden gebracht, maar daar moest dan eerst in het bestuur weer over worden gesproken. Bovendien moet hij nog opmerken, dat wel om deze woning was gevraagd, maar deze niet was toegezegd. De bouwcommissie heeft te zorgen, dat de rente en aflossing op tijd kun nen worden betaald. De heer v. d. Horst zegt, dat door particulieren veel wordt gebouwd. Blijven de huren van de Bouwvereeni ging zoo hoog, dan zullen er veel woningen leeg komen te staan. De heer van Beurden merkt op, dat de Bouwvereeniging het recht niet heeft om de huren te verlagen. Bij den Minister is daar al door zoovele ver- eenigingen en gemeentebesturen op aangedrongen, echter zonder succes. De huur van particuliere-huizen is ook nog hoog. Snaphaan. Dus de Minister kan de huur verlagen, de Bouwvereeniging niet, maar wel verhoogen. De vereeni ging heeft nog een flink spaarpotje. De heer van Beurden zegt, dat dit noodig is, omdat later de woningen anders niet kunnen worden onder houden. Voor hetgeen daarvoor is uit getrokken kan het nu nog wel gebeu ren, maar later, wanneer de huizen wat ouder zijn, niet meer. Volgens den heer Tuerlings, secreta ris dier vereeniging, was de woning slechts aangevraagd, niet toegezegd. Later, na de aanvrage, is den aan vrager meegedeeld, voor welken prijs de woning te huur was. De heer van der Horst kan zich zeer goed indenken, dat verschillende wo ningen leeg komen te staan. De hooge huren zijn daarvan mede de oorzaak. Hij zou alle pogingen inspannen om die huren omlaag te krijgen. De heer van Beurden zegt, dat bij de regeering al het mogelijke is ge daan. De huren van particuliere wo ningen zijn z i. even hoog. De heer Snoeren heeft vernomen, dat de werkverschaffing is stopgezet. Hij vindt het vreemd, dat hiervan geen mededeeling is gedaan aan den Raad en de werkloosheidscommissie. De Voorzitter ziet daar niets vreemds in. De minister heeft het toekennen van bijdragen gestaakt, waardoor de gemeente verplicht is geworden de werkloozen weg te zenden. Thans is het toch geen tijd om een werkver schaffing in het leven te houden voor die enkelingen, die nooit werk zullen krijgen en die zich desnoods tot de Heide-Maatschappij kunnen wenden en dan te werk gesteld worden aan de drainagevelden. Hij wijst er op, dat die werkverschaffingen aan de gemeente enorm geld kosten. De heer van Amelsvoort vraagt wan neer de Hilsche Pad wordt afgewerkt. De Voorzitter antwoordt dat volgens het vroeger genomen raadsbesluit niet met de werkzaamheden wordt voort gegaan, alvorens door dien eenen on- willigen persoon afstarfd is gedaan van het bekende stukje grond. De heer de Bresser acht het wen- schelijk te bepalen, dat de Schoolstraat slechts aan eene zijde mag worden ingereden. Het verkeer is daar soms zoo druk en de straat zoo smal, dat het publiek niet weet waar zich heen te wenden. De Voorzitter zegt deze kwestie in de vergadering van B. en W. te zullen bespreken. Hierna gaat de Raad over in geheim comité ter behandeling van punt 6 der agenda en de onderwijskwestie Kaats heuvel in verband met het aantal kinderen. Na de besloten vergadering, die bijna 2 uren duurde, werd medegedeeld dat nog geen besluit is genomen en de Raad Zaterdag a.s., 19 Juni, wederom zal bijeen komen ter verdere bespreking dezer aangelegenheid. Nogmaals Kuikenster f te. 't Wordt niet beter. Dagelijks be reiken ons klachten van gevallen van kuikensterfte. 't Is treurig, zooals 'tbij vele liefhebbers gaat. Van kloeken die 10 tot 15 kuikens hebben, sterven er de helft of meer af. We hoorden zelfs gevallen, dat alle kuikens binnen een paar dagen dood waren, 't Is nog geen jaar zoo erg geweest als dit jaar. Nu wordt er veel op rekening geschreven van den ongekend natten zomer en zeker is 't da. een weertje, zooals we thans hebben, niet bevorderlijk is voor 't opfokken van ons pluimvee. Doch dat we zelf met onze verscheiden hon derden kuikens geen sterfgevallen hebben onder 't jonge goed, wijst doch hierop, dat er elders iets ontbreekt, wat er zijn moest, of er iets is, dat er niet zijn mag. Zeker kan dat te veel nat zijn. Doch hiertegen is te werken. 't Is dezen zomer nog geen weer geweest, om kuikens van 8—14 dagen en jonger geregeld vrij uit te laten loopen. In een zomer, zooals we dit jaar hebben, moest men minstens de eerste 14 dagen de kuikens geheel binnen houden. Een geregeld drogen bodem hebben de diertjes noodig. Moeten ze dagelijks of geregeld over natten grond of wei in slijk en modder trippelen, dan kan 't niet uitblijven of de diertjes krijgen koude pootjes, als gevolg daarvan buikpijn, buikvlies- ontsteking, diarrhee etc. Nog veel, heel veel te weinig zorg wordt besteed aan de kuikenverblijven. Het regent er in 1 het waait er door heen 1 Hoe kan 't anders of de kuikens moeten ziek worden. De kleintjes heb ben nog geen weerstandsvermogen. Vooral de plotseling opkomende stort buien vermoorden vele kuikens. Beschikt men over een goed hok, waarin men de diertjes de eerste 14 dagen, absoluut in houdt, dan hebben ze hier echter geen last van. De eerste dagen behoeven de kleintjes ook niet zoo erg ruim te zitten. Als 't maar droog en proper is en er op tijd ge ventileerd wordt, kunnen ze het lang in een kleine ruimte doen. Men diene er echter op te letten, dat men zoo eenigszins mogelijk, de beestjes laat profiteeren van de directe bestraling der zon. Altijd of te lang achter glas kweekt slappe, zwakke kuikens. We kunnen niet beter raden, dan: zoo 't geen goed droog weer is, houdt vooral uw klein goed binnen. Bij droog warm weer adviseeren we natuurlijklaat zooveel mogelijk losloopen, doch nu is vasthouden noodzakelijk. Van 't vocht, ziek geworden kuikens sterven vaak aan de witte diarrhee. Sommige meenen, dat zich dan heele massa's wit, slijmerig goedje, zou ophoopen aan de aarsopening, doch dit is niet zoo. Wat zich bij de aarsopening op hoopt, is gewoonlijk slechts zeer wei nig, doch meestal toch zooveel, dat de aarsopening zoo goed als afsluit. De dood is 't onvermijdelijk gevolg. Er mee gaan dokteren is een onbegonnen werkDe ziekte werkt te snel en is te besmettelijk. Vaak tast heel de troep aan en sneuvelt alles. Wat niet sneu velt blijft de smetstof dragen en kan later hokken en rennen besmetten voor een nieuw geslacht. Den allerbeste raad, dien we U kunnen geven, is houdt alles droog, warm, zindelijk en in beweging. Natuurlijk zit er ook veel in de voermethode. De goede gezondheids toestanden onzer kuikens schrijven wij anderdeels hieraan toe, dat we niets voeren dan prima, droog opjokvoer, een paar maal per dag een handvol prima kuikenzaad, geregeld schoon water en gezond en frisch groenvoer. Deze voermethode is 't allergemakke lijkst, 't allervoordeeligst, 't allerge zondst en daarom 't allerbesten. De aanmaakmethodes kweeken veel gevoe liger ingewanden en geven de dieren niet zooveel noodzakelijke beweging, welke hun slechts ten goede kan komen in hun groei. Wenken voor dezen natten zomer. I. Huisvest droog. II. Voert droog. III. Ruimt al het verdachte en zieke direct op en prul niet te lang met aangetaste kuikens. met Deensche Wit Legh. Kuikens TE KOOP. Tevens EENDAAGS en ANDERE KUIKENS van D. W. L. en Ancona's zonder kloek in grootere en kleinere kwantums. PRIJZEN Eendaags-kuikens D. W, L. f 0.60, Ancona's 50 ct. Voor elke week ouder 10 cent per kuiken meer. Kerngezonde, frissche kuikens van onze prima foktoomen, gebroed in onze Electrische Etage broeder „Hydroear", de allermodernste machine der wereld. BROEDEIEREN tegen verminderde prijzen. Fokkerij „HET WITTE NUTHOEN", KAATSHEUVEL. VRAGENBORD. H. te B. Uw kuiken laboreert hoogst waarschijnlijk aan witte diarrhee. Direct afzonderen en afmaken is het beste geneesmiddel, 't Is zeer gevaarlijk. J. Z. te K. Uwe kuikens zijn ver moedelijk van armoe gestorven. Niet wat betreft het voer, doch wat aangaat de huisvesting. Overdag nat en des nachts niet droog en tochtig. No. 49. Zaterdag 19 Juni 1926. 49e Jrg. O

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5