Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEÜILLETO GEEN GEWETEN. DOOR ER\4\RINCa MISLyfó NUMMER 50. WOENSDAG 23 JUNI 1923. UITGATE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 19 Juni des avonds te 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer P. van Dongen-Recter. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Zuider Stoom tramweg-maatschappij inzake opbre ken van rails. Voorzitter. Naar aanleiding van een bespreking in de vorige vergadering, hebben Burg. en Weth. aan de Maat schappij een schrijven gericht verzoe kende die rails, liggende op den weg naar Dussen, op te breken, aangezien die toch niet meer worden gebruikt en last veroorzaken aan het verkeer. De maatschappij zegt, de rails later weer noodig te hebben en daarom aan het verzoek niet te kunnen voldoen. Van Dongen. Wat de Maatschappij van de tram zegt, is niet juist, want de lijn bestaat nog maar uit stukken en brokken. Het verkeer ondervindt er werkelijk veel last van. Voorzitter. Dan zullen wij de Maat schappij er nog eens nader over schrij ven. Van Dongen. Bij de bouten kunnen ze toch niet bij. b. Schrijven van de gemeente Made, houdende de mededeeling dat men aan de oprichting van een abattoir niet wenscht deel te nemen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Schrijven van het Curatorium te Tilburg om een subsidie te willen ver- leenen aan de R. K. Handelshooge- school. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op het verzoek te be schikken, maar een bedrag van 100, beschikbaar te stellen voor eiken leer ling die uit deze gemeente de school zal bezoeken. Aldus wordt besloten. d. Schrijven van het bestuur van den Ouden Polder houdende de mededee ling dat men wel genegen is om den Dijk aan de gemeente te verkoopen voor de som van 10.000. Voorzitter. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering gehouden be sprekingen hebben wij ons tot het be» stuur van den Ouden Polder gewend met het verzoek of ze genegen waren dien Dijk te verkoopen. Het bestuur schrijft nu dat de stemgerechtigde in gelanden genegen zijn den Dijk voor 10.000 of te staan. Burg. en Weth. stellen voor het be stuur te berichten dat op hun aanbod niet zal worden ingegaan zoolang de prijs niet gehalveerd wordt. Van Dongen. Dat is ook geen vragen. Van Woerden. Welke bedoeling zit voor om dien Dijk te koopen. Ik moet die vraag stellen, omdat ik in de vorige vergadering, toen die zaak besproken is niet tegenwoordig was. Het ant woord zal van invloed zijn op de door mij uit te brengen stem. Voorzitter. De vraag is voorloopig alleen nog maar gedaan om te zien of men bereid is den Dijk te verkoopen. Wordt de Dijk voor billijker prijs van de hand gedaan, dan zouden wij dien willen opruimen, waardoor een mooie wegverbreeding zou komen. De grond zou nog verkocht kunnen worden. Ook verkreeg men er nog mooi bouwter rein. De bedoeling zit alleen maar voor om een fatsoenlijken weg te verkrijgen. Maar zoo is er niet aan te beginnen. 10.000, als men nu eens een schappe- lijken prijs had gevraagd, dan zouden Burg. en Weth. wel met een voorstel zijn gekomen. Van Woerden. Ik ben het geheel eens met het door Burg. en Weth. ingeno men standpunt. e. Verzoek van de Gecrtruidenberg- sche Zwemclub om een subisidie van 100,te mogen ontvangen. On- en minvermogenden kunnen dan, van de gunstige bepaling profiteeren, dat ze 's Woensdags en Zaterdags 's middags gratis van de badinrichting gebruik kunnen maken. Van Dongen. Is het niet wenschclijk dat Burg. en Weth. in een volgende vergadering met een voorstel komen. Van Woerden. Dan is de zomer on geveer om. Ik zou het aan Burg. en Weth. overlaten. Zijlmans. Er wordt toch geen gebruik van gemaakt. Ze gaan liever op hun eigen houtje in de rivier zwemmen. Voorzitter, 's Woensdagsmiddags van 24 uur mogen de on- en minvermo genden gratis van de zweminrichting gebruik maken, maar practisch zal daar niet veel van komen, want wie is dan daarvoor in de gelegenheid. Hoog stens Zaterdags zal er gebruik van worden gemaakt. Van Rijn. Het zou toch goed zijn, als ze inplaats van in de rivier in het zwembad gingen zwemmen. Voorzitter. Ik geloof dat men daar niet veel mee zal bereiken. De meesten zullen liever in de rivier blijven zwem men. Van Rijn. 't Zal toch wel van invloed zijn. Zijlmans. Het zwembad is veel te ver afgelegen. Voor den Berg is dat nog wel het geval en daarom wordt er daar ook weinig gebruik van gemaakt. Voorzitter. Het weer heeft nu niet veel bijdragen om deze sport te be oefenen. Zijlmans. Geen enkele schooljongen die naar den Berg zal gaan. Die gaan veel liever de rivier in. Men moet soms maar eens zien. Van Dongen. Mijn kinderen maken een druk gebruik van het Bergsche zwembad en ik zou dan ook niet gaarne hebben dat dit zou verdwijnen. Ik ge loof dat de jeugd, als er maar eenmaal de trek er naar heen is, er veel gebruik van zou maken. Ik zou dan ook wel durven aanbevelen om een kleine sub sidie te geven, b.v. 25, Van Woerden. Met dezelfde voor waarden dat men Zaterdags en des Woensdags vrij gebruik ervan kan ma ken. De Jong. Als ze dat maar doen. Lankhuijsen. Ze zullen die 25 wel aannemen. De Jong. Of alleen Zaterdagsmiddags dan maar. Wordt besloten aan Burg. en Weth. over te laten. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanleg van een gedeelte weg voor de R. K. Kerk tq Raamsdonk (Dorp). Voorzitter. De bedoeling is dat de Z. Eerw. heer Pastoor de wegen, ook de rioleering zal onderhouden. Hij wil voor zijn rekening daar een plantsoen laten aanleggen en zal dat ook onderhouden. Voor de verfraaiing van de gemeente is dit voorstel zeer toe te juichen. Wordt hier niet toe overgegaan, dan zal van de Eerw. Zusters een aanvraag komen om naar de school een weg aan te leggen. Die school staat daar geheel afzonderlijk. Om dat te voorkomen stellen Burg. en Weth. voor op het ver zoek van de Z. Eerw. heer pastoor in te gaan. Het is in het belang van de gemeente om dien weg zoo aan te leg gen. Van Dongen. Hoe hoog zijn de kosten begroot? Voorzitter. Op 1367. Van Dongen. Men heeft van de school dan toch geen aanvraag meer te verwachten. Voorzitter. In de voorwaarden kan gezet worden dat die weg toegang moet geven tot de school. Wel wil de pastoor de bevoegdheid houden, om, als er zich eens iets voor doet, hij het plantsoen kan afsluiten. B.v. als socialisten er eens een openluchlvergadering zouden willen houden, dan wil hij zich het recht voorbehouden dat hij liet plant soen kan afsluiten. Lankhuijzen. Dus het is particulier terrein; waar zal het einde zijn als men daarop ingaat. Voorzitter. Ik hoop dat er nog veel dergelijke aanvragen zullen binnen ko men. Van Dongen. Als het voor 't publiek open wordt gesteld, dan hen ik er wel voor. Wordt het niet opengesteld, dan niet. Lankhuijzen. Het blijft toch parti culier terrein. Voorzitter. Dat is alleen maar om in bepaalde omstandigheden te kunnen ingrijpen. Lankhuijzen. Dan blijft het ook een particuliere weg. Voorzitter. Praktisch moet de weg open gesteld blijven, want anders zou men geen toegang tot school en oud mannenhuis hebben. Lankhuijzen. Ik weet het, maar als het klaar is, kan men zeggen: ik sluit den weg af en dan. Dan kan men weer beginnen. Van Dongen. De pastoor wil het recht voorbehouden om zaken of wat ook te weren die met zijn godsdienstige over tuigingen in strijd zijn. Daar kan geen bezwaar tegen zijn, vooral als in de be paling wordt vastgelegd, dat hij b.v. over een paar jaar niet kan komen met te zeggen, ik sluit daar de hecle boel af. Voorzitter. Alleen, als iets zou ge beuren, dan moet hij het recht aan zich hebben om de boel af te sluiten. Lankhuijzen. Er is niets tegen, als hij zegt, dat geen auto's met een vracht van zooveel duizend kilogram er over mogen rijden, maar verder moet het open blijven. J. de Wit. Hebben de leden van den Raad het recht om de acte, voor dat deze wordt geregistreerd, in te zien? Voorzitter. Zeker. Ik geloof dat hel in het belang van de gemeente is, als op het verzoek wordt ingegaan. Lankhuijzen. Het bezwaar is maar dat de gemeente iets gaat maken waar over het niets meer heeft te zeggen. Voorzitter. Men kan zeggen dat het een subsidie is voor verfraaiing van de gemeente. Men had ook kunnen zeg gen dat we voor 20 in de te maken kosten tegemoet zullen komen, maar dan geloof ik, dat we meer centen kwijl zouden zijn. Lankhuijzen. Ik zal niet zeggen dat deze pastoor den weg zal afsluiten,maai er kan een andere komen, die een an- De Echo van het Zniden, ffaalwpsclsc en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele ryk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Prtj9 der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bt) contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en VrtJdag des morgens om uiteriyk 9 uur ln ons bezit ztJn. van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN". ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 27) „Harders Zoon Bankiers", prijkte in vergulde letters op een wit marmeren schild naast de deur en een portier met gouden tressen om de pet wee9 den vreemdeling den weg, toen liij informeerde naar het privé- kantoor van den heer Harders. Een jong ambtenaar nam in de wachtkamer het visite kaartje van den doctor in ontvangst en ver zocht hem nadat hy hem op het privé-kan- toor had aangediend, nog een oogenblik ge duld te oefenen, aangezien de heer Harders juist door dringende bezigheden in beslag was genomen. Artois kneep zyn lippen op elkaar, want deze ontvangst was niet bepaald geschikt, om hem in een opgewekter stemming te bren gen .Maar er bleef hem niets anders over dan geduld te oefenen en toen na verloop van een bijna eindeloos kwartier de deur van het privé-kantoor zich voor liem ontsloot, mocht liy niet eens het gezicht van een beleedigde toonen. Beleefd glimlachend, als het ware de le vendige verpersoonlijking van de meest be nijdenswaardige zorgeloosheid, overschreed hy den drempel en trad met uitgestoken hand op den breedgesehouderden, blonden heer toe, wiens terugkeer van de beurs hy nog geen half uur geleden op straat had afge wacht. „Is het een groote misdaad, beste Harders, u hier bij het goud, maken te storen?" vroeg hij. Ik zou er haast bang voor zynmaar ik beloof plechtig, dat ik niets van uw geheimen zal afluisteren en dat ik uw kostbaren tyd niet langer in beslag zal nemen dan strikt noodzakelijk is." Met eenigszins terughoudende beleefdheid verzocht de ander hem plaats te nemen. „WU kooplieden hebben tijdens onze zakenuren weliswaar slechts zelden gelegenheid om een oogenblik gezellig te praten," antwoordde hy. „En juist nu het einde der maand ons zoo enorm veel te regelen, geeft „Ah zoo, dat begryp ikU zou me graag spoedig weer kwyt willen zyn. Maar u zult wel begrijpen, dat ik my niet veroorloofd zou hebben u op zulk een ongelegen oogen blik lastig te vallen, wanneer het mij alleen daarom te doen wasj geweest een beetje met u te keuvelen. Daarvoor hebben wy tenslotte toch 's avonds op de club tijd genoeg. Ik kom echter voor een zakelijke aangelegenheid. dat is iets anders! Ik ben geheel tot uw beschikking." „In de eerste plaats moet ik vooropstellen, dat het niet 9lechts de bankier, maar ook de vriend is, tot wien ik my wend. Kortomik heb een paar duizend mark noodig, beste Harders „En u wilt daartoe vermoedelijk eenige pa pieren verkoopen of verpanden," vulde de blonde heer rustig aan. „Het spijt my zeer, dat u daarin aanleiding gevonden hebt om zoolang in de wachtkamer te blyven. Myn kassier zou u daarmee onmiddellijk geholpen hebben. „Alles goedi en wel, maar zoo heel eenvou dig is de geschiedenis toch niet, myn waarde. Ja, als ik het vermogen van mijn vrouw wil de aanspreken Maar u begrijpt, beste vriend, dat men daartoe om bepaalde redeneii niet gaarne besluit. En ik zelf kan over waarde volle papieren helaas niet beschikken." „Dat] is immers ook niet onvoorwaardelijk noodig. Wanneer u my een andere bank- zekerheid kunt verschaffen „Zeer zeker! Ik zelf koester den wensch, de kwestie heel zakelijk te zien behandeld. Ik zal u dus een wissel overhandigen, betaal baar drie maanden na dato. En u zult de ge bruikelijke intrest berekenen, precies zooals u dat by ieder ander doet." „Neemt u mij niet kwalyk, doctor, maar u hebt, voor zoover ik weet, geen loopeude re kening bij myn huis." „Een rekening, neen! Maar u zult toch, naar ik hoop, myn eerbiedwaardigheid niet ipj twijfel trekken." „Niet in het minst. Alleen moet ik u er op attent maken, dat het tegen alle koopmaus- gebrniken lndruischt, wissels te disconteereu, waarvoor geen onderpand aanwezig is. U staat op geenerlei wijze in zakelijke relatie tot mijn huis, terwijl men u evenmin op grond van een depqt uwerzijds een crediet heeft geopend. Uw accept zou dus door ons niet eerder gehonoreerd kunnen worden, dan op het oogenblik dat de wissel door iemand geëndosseerd is, die tot onze clientèle be hoort." De beleefde koelheid van deze uitlegging deed de verwachtingen van Artois steeds verder dalen en het gelukte hem nog slechts met groote moeite, het beleefde, zorgelooze glimlachje te blyven vertoonen. „U moet my maar verontschuldigen, beste vriend, wanneer ik mij wat onhandig voor doe," meende hij. „Maar ik begryp nu een maal niets van al die dingen. Is die forma liteit, waarover u daar sprak ,dan werkelijk zoo absoluut noodzakelijk?" „Ik zou niet weten, doctor, hoe ik het moest inkleedeu om u op andere wijze van dienst te zyn." „Nu, daarvoor zou toch wel raad te schaf fen zijn, myn waardeWat ik op het oogen blik noodig heb, is voor u slechts een baga tel en wanneer u het als chef van het ban kiershuis Harders Zoon by gebrek aan vol doende zekerheid werkelijk niet kunt geven, f geeft u het my dan op myn woord van eer en op mijn onderteekening als goed vriend." „Het spijt mij zeer doctor, maar ik ben gewoon onder zulke voorwaarden nooit geld te leenen." „Ouder zulke voorwaarden, dat moet toch zeker beteekeuenwanneer ik gevaar loop het te verliezen. Maar daarvan is werkelijk geen sprake. U weet, dat mijn schoonvader een rijk man is en dat het vermogen van mijn vrouw De heer Harders onderbrak hem door een afwerende handbeweging. „Het komt niet in my op mij om al deze dingen te bekom meren Niet de zorg voor de zekerheid van mijn geld, maar mijn principes zijn het, die my beletten, aan uw wenschen tegemoet te komen." „Ah, uw principes! Stellig hebt u hier of daar eenmaal droeve ervaringen opgedaan, ik begrijp dat; want er zijn Immers genoeg gewetenlóoze menschen in de wereld. Maar u zult op grond dezer droeve ervaringen toch juist tegenover my deze principes niet van toepassing willen verklaren? Reeds onze vriendschappelijke omgang eiv de omstandig heid, dat wy beiden tot dezelfde club belioo- ren Wederom viel de bankier hem in de rede en thans klonk zyn stem zelfs een weinig on geduldig, toen hy zeide: „Juist deze omstan digheid, doctor, is voor my' in de eerste plaats beslissend voor de weigering van uw verzoek. Wanneer u niet sinds zoo korten tyd lid van onze club was, dan zou u waarschijnlijk ge weten hebben, dat onder de leden niets zoo streng verboden is als welnu, als een be roep op wederkeerigen steun van dezen aard. Wy allen koesteren den wensch in onze club lokalen als onafhankelijk gelijkstaande man nen met elkander om te gaan en daarom is het bij ons een, zij het dan ook ongeschreven wet, dat er niet op crediet gespeeld mag wor den en dat er evenmin een voorschot gegeven mag worden, al was het slechts voor den tyd van een uur! „Voor deze vriendelijke mededeeling ben ik u werkelijk bijzonder veel dank verschul digd," zeide Artois met ironische beleefd heid. terwijl hy zich uit zyn zetel oprichtte. Hy had thans iedere hoop opgegeven hier nog iets te bereiken en was nog slechts be dacht op een terugtocht, die voor hem zoo eervol mogelyk zou zyn. „Ik zal dit in den grond zeer voortreffeiyk principe in het vervolg eveneens tot het my- ne maken en ik twyfel er niet aan, of het zal my gelukken ook op dit punt evenals op' an der gebied my mettertyd tot die hoogte der in de club heerscliende principes omhoog te werken, waarop de oudere medeleden in on ze club zich biykbaar reeds bevinden. Excu seer dat ik u gestoord heb, waarde heer Har ders! Ik denk ér natuuriyk in de verste ver te niet aan, u de weigering kwalyk te nemen, want het kost; my maar één woord, het geld van andere zy'de te ontvangen. Misschien valt my het genoegen ten deel, u hedenavond als partner te begroeten by een partytje bac carat." „Ik speel alleen maar whist, doctor", ant woordde-de bankier op zyn koel berekenen de wijze met een afscheidsbuiging. „Goeden morgen „Ellendige vrekknarsetandde Artois, toen hy den onverschillig voor zich uit- ziemlen portier voorby liep en het huis ver- liet. „Wat een dwaasheid, dat ik my ook aan deze vernedering heb moeten blootstellen." Hy stapte in een rytuig en reed naar huls, want het was tyd voor den lunch en hy had een byzondere reden vandaag, niet, zooals hy anders vaak deed, in een restaurant te eten. De tafel was reeds gedekt, toen hy thuis kwam en Ingeborg was juist op het punt ge weest, aan haar eenzamen maaltyd te begin nen, want zy had zyn terugkeer feiteiyk niet meer verwacht. Artois verontschuldigde met eenige vrieiulelyke woorden zyn telaat- komen en ging toen tegenover haar op zyn plaats zitten, terwyl hy, zonder dat zy het bemerkte, met scherpen, onderzoekenden blik haar gelaat beschouwde. De ontdekkingen die hy daar deed, kou den moeilyk een prettigen indruk op hem maken, want ook Ingeborg had .evenals haar vader, gedurende de laatste maanden een opvallende verandering ondergaan. Haar wangen waren smaller, haar oogen doffer gewordyn en van dien jeugdigen overmoed, die haar tydens haar verblyf op Lindow on danks alle voorafgegane pynlijke gebeurte nissen nog over breede slooten had doen springen en op hooge rotsblokkeu had doen klauteren, was nog in haar uiteriyk, noch in haar bewegingen een spoor meer te ontdek ken. ziet er werkelyk eenigszins verzwakt uit, lieve Ingeborg," zeide Artois, nadat ver schillende zyner pogingen een opgewekt ta felgesprek te beginnen, door Ingeborgs een lettergrepige juitwoorden schipbreuk hadden geleden. „Ik geloof, dat het je aan de noo- dige beweging en ontspanning ontbreekt. Zulk een jonge vrouw moet zich niet altyd tussehen vier muren opsluiten, zooals jy dat doet." „Waar zou ik dan wel ontspanning moeten gaan zoeken?" vroeg zy rustig en zonder eeuig verwyt in haar stem. „Ik kan toch slecht zonder geleide naar concerten of naar den schouwburg gaan?" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1