Kinderen Ais Uw dere opvatting is toegedaan. Voorzitter. Dan moet in de acte gezet worden dat bij afsluiting het geld aan de gemeente moet worden terug gegeven. Lankhuijsen. Men gaat zich op een gevaarlijk terrein hegeven. De Jong. Als men zich eens afvraagt wat ooit voor de verfraaiing van het Dorp is gedaan, dan moet men tot de conclusie komen, dat dit nog maar bit ter weinig is en daarom doet het me genoegen dat nu eens iets daarvoor kan worden gedaan. J. de Wit. Ik wil gaarne zien dat het voorstel in stemming wordt gebracht. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met op een na algeineenc stem men, die van den heer Lankhuijzen, aangenomen. 3. Ontwerp-besluit tot overname van de helft van een sloot, toebehoorende aan den heer P. Tak. Voorzitter. Op het fort heeft de ge meente cene woning staan waarvan een der muren begint uit te zakken. Het gevaar bestaat zelfs dat die muur in zal vallen., In hoofdzaak schijnt dit toegeschreven te moeten worden, dat die muur in een sloot staat. Nu is de sloot voor de helft eigendom van de gemeente en voor de helft eigendom van Tak. De heer Tak heeft er geen bezwaar tegen dat die sloot wordt dichtgemaakt indien de gemeente dit op haar kosten wil laten doen. De heer Tak wil dan zelfs afstand van de helft van den sloot doen. Nu heeft men daar nog meer van die slooten, doch zeer waarschijnlijk zul len die menschen daar ook wel afstand van doen en dan komt alles in orde daar. Van Dongen. Hebben die menschen wel hel recht om het niet toe te staan, in verband met de rooilijn zou het toch zoo moeten. Voorzitter. Als men een rooilijn daar ging vaststellen, dan niet, maar hel is beter dat het goedschiks gebeurt. De heer Netten merkt op dat met opruiming van het tuintje voor de wo ning van de gemeente reeds een goede verbetering wordt verkregen. Men zou dan tevens een mooie afwatering ver krijgen, althans bij regenval. Nu staat telkens het halve Fort onder water. Als die sloot daar echter dicht gemaakt kan worden is dat veel beter. Voorzitter. Ik geloof wel dat wij bij onderhandeling tot het gewenschte re sultaat komen. Netten. Uit een hygiënisch oogpunt bezien, zal het ook een goede verbete ring geven. Voorzitter. De heer Tak heeft ook nog aangeboden, dat de gemeente dat naast zijn woning gelegen perceeltje land kan krijgen, indien hij in ruil daarvoor het zwaaigat krijgt. Bij Tak zit de bedoeling voor dat hij dan zijn werf laat vergrooten. Netten. Ik ben altijd van meening geweest dat het zwaaigat eigendom van die verschillende menschen was. Voorzitter. Neen, het is eigendom van de gemeente. Het staat op de kaart aangegeven. De heer Netten merkt op dat die kleine schuitjes steeds hun toevlucht lot het zwaaigat nemen. Hij voor zich kan zoo nog maar direct niet op dit laatste verzoek ingaan. Voorzitter. Het zwaaigat blijft, maar Tak wil alleen zijn werf maar wat groo- ter maken. Het heele zwaaigat is ei gendom van de gemeente. Als men wil, kunnen wij verbieden, dat die aakjes daar ligplaats nemen. Maar dat is nu de bedoeling niet. De heer Netten is het daar niet mee eens. Voorzitter. De havenmeester heeft 't recht een schipper aan te wijzen waar hij moet liggen. Van Dongen. Men weet niet wat de toekomst brengen zal. Er hangen plan nen in de lucht voor een groote pol der-combinatie en daarom zou ijc dat zwaaigat voorloopig nog niet afgeven. Wel zou ik aan den heer Tak zooveel hulp willen verleenen bij zijn uitbrei ding als maar mogelijk is. Voorzitter. In dien geest heb ik ook met den heer Tak gesproken. Lankhuijzen. Er zijn daar toch altijd hellingen geweest. Voorzitter. Ja, maar Tak wil die nu vergrooten. Netten. Veel grooter kan hij het toch niet maken. Voorzitter. Iets grooter wel. Hij wil dan de boel omleggen. Van Woerden. Zou de gemeente prac- tisch aan dien grond wat hebben. Voorzitter. Er zou een mooie opslag plaats van zijn te maken, iets waaraan nu wel behoefte bestaat. Wordt besloten op het laatste ver zoek van den heer Tak nog niet in te gaan. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling der gemeentelijke vergoe ding ex-art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 aan de bijzondere schoolbe sturen over het jaar 1924. Voorzitter. De rekeningen zijn alle nog niet gereed gekomen en daarom stel ik voor dit punt thans van de agenda af te voeren. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding ex-art. 101 aan alsvoor over 1926. Wordt besloten aan de scholen op het Dorp 8.10 per leerling uit te kee- ren en aan het Veer 9.06 en voor de U.L.O. 13.44. Van Dongen. Het doet me genoegen dat Burg. en Weth. met een hoogere vergoeding zijn gekomen.- 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van het verzoek van J. J van Avert, om teruggaaf van vergun ningsrecht ingevolge de Drankwet. Voorzitter. Ook Hilhorst heeft nog een dergelijk verzoek gedaan. Ik stel voor om aan beide reclamanten een gedeelte terug te betalen, omdat ze daarop het volste recht hebben. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging der Gemeenlc-bcgrooting, dienst 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag verkrijgt de heer Van Woerden het woord. Gedurende de laatste Zondagen wordt aan de verordening betreffende het venten en het luidkeels roepen van zijn waren niet erg de hand ge houden. Door menschen uit Ooster hout hoort men steeds luidkeels aard beien roepen. Uit een principieel oog punt wijs ik daarop, omdat ik voor Zondagsrust en Zondagsheiliging ben, maar ik wijs er ook nog op omdat menschen uit de gemeente zeggen dat bun wordt verboden om luidkeels hun waren aan te prijzen en ze dan een proces krijgen. Voorzitter. Een proces-verbaal is nog niet gemaakt, dus zeggen de menschen niet zooals het is, maar ik zal de politie er met heel veel genoegen op laten letten. Van Woerden. Ik heb het ook maar onder zekere reserve willen zeggen. Toen ik pas lid van den raad was, werd aan den Rijksveldwachter een gratificatie gegeven in de vorm van vrije woning. Toen de bezuinigings manie is gekomen is deze gratificatie ingehouden. In verband nu met de inkrimping van politie, er is een nachtwacht min der, zou het misschien goed zijn dat aan den Rijksveldwachter weer een gratificatie wordt gegeven. Men ziet hem ook nogal eens en ook 's avonds in den polder. Het is maar om zijn werk wat te waardeeren. Voorzitter. Die gratificatie is inder tijd niet alleen ingetrokken uit een zui nigheidsoverweging, maar ook omdat de salarissen van dien aard waren ge worden, dat een gratificatie werkelijk overbodig was. In het begin van den oorlog hebben de Rijksveldwachters een zeer goed salaris gekregen. Dat was vooral ook een van de motieven dat gezegd is met het geven van een gratificatie op te houden. Op het oogenblik heeft een Rijks veldwachter nog beduidend meer sala ris dan een gemeente-veldwachter. Bovendien komt er nog iets bij en dat is dat wij over zijn dienstregeling niets hebben te zeggen, die wordt door den majoor uit Geertruidenberg geregeld. Van Dongen. Men zou dan evengoed aan de marechaussee's een gratificatie moeten geven. Voorzitter. Destijds is vooral de gra tificatie gegeven om te trachten dat hij hier en niet in Waspik zou gaan wo nen. Schoenmakers. Zooals alle leden wel licht zullen hebben gehoord zal de Rij- vereeniging dit jaar weer een groot concours geven. Algemeen bekend is het dat deze vereeniging veel belang stelling trekt wat voor de gemeente op zichzelf genomen al reeds goed is. Niet alleen de ingezetenen toonen veel be langstelling voor de vereeniging doch ook veel van buiten de gemeente. Van Tilburg, Breda, Almkerk, Roosendaal, overal toonde men groote belangstel ling. De vereeniging zit op zware lasten, en nu geloof ik dat het 't bestuur zeer aangenaam zou zijn en het op hoogen prijs zou stellen als de gemeen te b.v. een wisselbeker beschikbaar zou stellen. Het is niet de bedoeling dat de ge meente ieder jaar wordt lastig geval len. Voorzitter. Ik geloof ook wel dat de raad zal willen erkennen dal deze jonge vereeniging inderdaad veel heeft ge presteerd en getoond heeft eene veree niging te zijn die er zijn mag. Ik heb echter gehoord dat particulieren al een wisselbeker beschikbaar hebben ge steld en is het nu wel wcnschelijk om het al te druk te maken. Bovendien weet ik ook niet hoe het met de finan- tiën van de gemeente gesteld is. Schoenmakers. Dat weet ik ook niet zoo precies. Wel weet ik dat alles veel, heel veel geld kost en het in den regel niet mee valt. Van de entree's moet veel af voor stedelijke belasting. Voorzitter. Als de ingezetenen zelf al voorgaan, is het dan nog wel noodig dat de gemeente ook nog een wissel beker geeft. Schoenmakers. Dat er ingezetenen zijn die zoo royaal zijn is prijzenswaar dig, maar men zal het toch zeer op-prijs stellen als de gemeente dal goede voor beeld zal willen volgen. Van Dongen. Zou men geen gevaar lijk precedent gaan stellen. Aardiger zou ik hel vinden indien de leden van den raad een wisselbeker geven. De Jong. Ik voel ook veel voor de vereeniging en met mij meer personen uit het Veer, dat bewijst wel dat de harmonie gaarne daarheen gaat. Ik ben het echter met den heer Van Don gen eens dat men een precedent gaat scheppen. Vandaag is het een Rijver- eeniging, maar morgen komt er een voetbalvereeniging of wat voor eene vereeniging ook. Als ik het bestuur van de vereeniging was zou ik me meer tot hooggeplaatste personen wenden, zoo als b.v. de burgemeester. Voorzitter. De heeren van het bestuur zijn wel zoo kundig dat ze weten wat ze doen. Schoenmakers. Dat is een sport die er mag zijn. Voorzitter. Zeker, hoe hooger men het opvoert, hoe beter het ook voor de gemeente is. Netten. Mij is de vereeniging ook sympathiek, maar ik ben ook van ge voelen, dat het niet op den weg yan de gemeente is gelegen om een wisselbe ker beschikbaar te stellen. Voorzitter. De heer Schoenmakers kent liet gevoelen van den raad, het be stuur kan daar nu profijt van trekken. Het is ook wel zoo eenvoudig als de leden van den raad het doen. Was het terrein tusschen het Dorp en het Veer gelegen, dan was het nog wat anders. Van Woerden. Krankzinnigen die door de gemeente worden onderhou den, worden steeds naar Vught opge zonden. Beter zou ik hel vinden als ieder in een inrichting geplaatst zou kunnen worden volgens zijn eigen ge loofsovertuiging. Zeer dankbaar moet inen al zijn dat de gemeente hulp ver leent, maar beter zou het zijn als dat werd gedaan naar de inrichting van ge loofsovertuiging. Die kosten zijn wel hooger dan in Vught, maar dat kan nu eenmaal niet anders, want in Vught heeft men verpleegsters en verplegers die het uit liefde doen. Met een voor stel wil ik niet komen maar ik geef het Burg. en Weth. eens in ernstige over weging. Voorzitter. Men heeft hier gemiddeld tien tot twaalf krankzinnigen. Wil men in Udenhout, Bergen op Zoom of Boe kei verpleegd worden, dan moet dit, zou ik zeggen door de familie of Dia conie worden bijbetaald. De kosten van verpleging voor krankzinnigen is toch reeds zeer groot en dan zou het nog grooter worden, wat zeker niet mag. Zijlmans. Wij hebben ook patiënten die ons 120 per maand kosten. Van Dongen. De gemeente is alleen maar verplicht om die krankzinnigen die gevaar voor de omgeving veroor zaken voor haar kosten te laten ver plegen. Wil men nu zoo'n krankzinnige in een inrichting hebben overeenkom stig zijn geloofsovertuiging, dan moet de familie of de Diaconie het meerdere maar betalen. De gemeente kan niet anders dan een neutraal standpunt in nemen. Voorzitter: Ik meen dat Vught een gewone Rijksinstelling is. De verple ging geschiedt door Broeders. Van Woerden. De fondsen daarvoor bestaan er ook wel. In hoofdzaak wil ik maar zeggen, dat de kosten berekend worden op basis van deze verpleging en dat kunnen andere huizen, waar men leekenpersoenel heeft, niet. Ik stel me toch op het standpunt dat men ook hier de mentaliteit moet laten va ren. De Voorzitter zegt te meenen dat in alle provincies de kosten voor verple ging hetzelfde zijn. Zijlmans. Zouden er nu nog veel krankzinnigen zijn die iets van geloofs overtuiging afweten. Van Woerden. Dat geef ik toe, maar het is meer voor de familie. Zijlmans. Iedereen wordt er even vriendelijk ontvangen en verpleegd. Die broeders weten misschien dikwijls nog niet eens wat voor geloof hun pa tiënten er op na gehouden hebben. Schoenmakers. Ik kom nog eens te rug op de Rij vereeniging. Moet die vereeniging nu weer, even als een vo rig jaar 10 pCt. stedelijke belasting be talen. Als ze nog 10 pCt. van het kwartje entree moeten missen, schiet er heel weinig meer over. Voorzitter. Laat dat maar aan de gladheid van het Bestuur over. Die la ten het wel boven het entree betalen. Schoenmakers. Dat gaat niet altijd. Een vorig jaar heeft men dat nog ge zien. Toen kwam er ook iemand op het terrein.Hij had echter heelemaal niet meer dan een kwartje bij zich. Zijlmans. Met zoo iemand is de kas telein die het terrein gehuurd heeft, ook niet goed. Daarna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van: 8 Be zwaarschrift tegen aanslag in het ver gunningsrecht Drankwet. Ingezonden Mededeelingen. zich bezeerd hebben DRUNEN. In de algemeene vergade ring der R.K. W. V. is gekozen tot voorzitter de heer M. Merkx en tot bestuurslid de heer I. v. Esch. Naar v/ij vernemen zullen a.s. Zondag uit onze gemeente een aantal personen zich naar Boxtel begeven, teneinde de openingsplechtigheden van het Eucharistisch Congres bij te wonen. Een groot gedeelte gaat per fiets, anderen in afgehuurde autobussen en weer anderen per tram en spoor. Onze gemeente zal aldus goed ver tegenwoordigd zijn. DRUNEN. Vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdag den 25 Juni 1926, des namiddags om 7'/2 uur- Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1926. 2 Vaststelling verordening en artikel 178 der Gemeentewet. 3. Wijziging gemeente begrooting 1925 en 1926. 4. Wijziging begrooting van het G.E.B. over 1925. 5. Verzoekschrift van pachters van gemeente-gronden om vermindering van pacht naar aanleiding van het hoog vloeiwater in 1.1. winter. 6. Wijziging instructie gemeente geneesheer. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanschatfing van eenig brandweermateriaal. 8. Reclames schoolgeld. NIEUWKU1K. De harmonie „De Eendracht" besloot in haar jongste vergadering gedurende de zomermaan den op haar verleden jaar nieuw ge bouwde kiosk in den tuin van den heer A. Merkx, enkele concerten te doen geven. Het eerste concert zal gegeven wor den op Zondag 27 Juni a.s. des na middags om 6'/2 uur. Op initiatief van den ZeerEerw. Heer Pastoor zal door de leden van de meisjes-congregatie van O.L. Vrouw alhier dit jaar gedurende de Kermis dagen in het patronaatsgebouw een uitvoering worden gegeven. Reeds is men ter regeling van een en ander hierover in vergadering bijeen geweest en zal een begin worden gemaakt met het in studie nemen van het op te voeren stuk. Naar we met zekerheid vernemen werd in den wiel nabij de z.g. Peper straat alhier den laatsten tijd een otter gezien. Hoewel reeds verschillende malen jacht op het dier is gemaakt, is het tot op heden nog niet mogen gelukken het te bemachtigen. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag, den 24 Juni 1926 des namiddags te drie uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 7 Mei 1926. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Sprang over 1925. 4. Goedkeuring wijziging begrooting 1925 Burgerlijk Armbestuur Capelle. 5. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten houdende terugzending ter aan vulling voor de stichting eener bij zondere lagere school van de be grooting dienst 1926. 6. Wijziging begrooting dienst 1925. 7. Mededeelingen. SPRANG. De Stemgerechtigde inge landen van het Waterschap „de Bin nenpolder van Sprang" zijn opgeroepen ter vergadering te komen op Vrijdag Juli des avonds ten 7 uur ten huize van J. Klis. Het onderwerp van be spreking is oprichting van een groot Waterschap Zuiderafwateringskanaal ter verkrijging van een beteren water afvoer. VR1JHOEVE-CAPELLE. Op Vrijdag juli des avonds ten half acht zijn de Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „de Binnenpolder van Vrijhoeve-Cappel opgeroepen ten huize van Treffers om aldaar te bespreken de oprichting van een Waterschap Zuiderafwateringskanaal teneinde een betere wateraflossing te verkrijgen op het Zuiderafwateringskanaal. CAPELLE. Op Maandag 28 Juni 's avonds half zeven zal ten Koffiehuize van L. v. Dongen een vergadering worden gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Binnenpolder van 's-Grevelduin-Ca pelle" ter bespreking van oprichting Waterschap Het Zuiderafwaterings kanaal ter verkrijging van betere water toestanden op het Zuiderafwaterings kanaal. Voor dezelfde aangelegenheid zijn ook opgeroepen de ingelanden van het Waterschap den Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad, die van het Waterschap de Oostensche en Wes- tensche Buitendellen en die van de Waterschappen De Groote Oude Straat, Binnen de Oude Straat, Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart en Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen. WASPIK. Met ingang van 1 Aug. is tot kantoorhouder van het hulppost kantoor alhier benoemd de heer J. Schribs te Gassel (bij Grave). De heer H. van Swol, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde dezer dagen voor zijn examen candidaat gemeente-secretaris. Thans is het bouwen der recto rale hulpkerk te Waspik-Boven offi cieel gegund aan de firma Mertens en Weterings te Raamsdonksveer. Met de uitvoering van dit werk zal reeds deze week worden begonnen. RAAMSDONKSVEER. Mej. P. Heur- ter |d. slaagde voor het diploma maat- knippen. De heer P. A. v. Dongen werd gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk. Zondag zal er in de Herv. Kerk gecollecteerd worden voor het Zieken huisfonds. Het huis en schuur van den heer Mathon werd door den heer Q. van Dongen gekocht voor f 5720. Bij de verpachting van hooigras in de Aanwassen werd van f 13 tot f 15 per 500 K.G. op struik bedongen. De heer J. A. Lankhuijzen werd gekozen tot lid van het bestuur van den Nieuwen Dombosch. De Eerw. heer Holtrop, Cand. t. d. H. Dienst, heeft voor de beroe ping naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Het 8-jarig zoontje van den heer D. viel in de volle hav^n. Door een toevallig dicht daarbij liggenden schip per werd de drenkeling van een wissen dood gered. GEERTRUIDENBERG. Reeds Za terdag avond hadden de meeste inwo ners aan het verzoek van het feestco mité gehoor gegeven en de vlaggen uit gestoken, zoodat Zondagmorgen vroeg de stad Geertruidenberg in feestgewaad was. Om half tien werd de jubilaris door hel feestcomité en 'n groote scha re bruidjes, die alle een ruiker bloe men droegen naar de kerk geleid, die ook schitterend in bloementooi was ge stoken. Nadat door den jubilaris met assis tentie van de eerw. heeren Allart, de Kroon en Merriënboer de Hoogmis was gecelebreerd, beklom pastoor Hansen den kansel en sprak een feestrede uit. Spreker herdacht de taak die de jubi laris steeds met liefde had vervuld en eindigde met de geloovigen op te wek ken om voor hun priester smeekbeden op te zenden tot God. Het kerkkoor zong de Mis van Th. Bartholomeus. Op 3 voor vierstemmige koren en aan het einde zong het den jubilaris eene feestcantate toe. Om half een werd in de pastorie receptie gehouden, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Allereerst bood Mr. H. Allart den jubilaris een ge schenk in couvert aan, dit was in de parochie bijeengebracht en zal worden bestemd om een studiebeurs te stichten hij het Klein en Groot Seminarie te St. Michielsgestel en te Haren (N.B.) Van deze studiebeurs zullen jonge lieden uit Geertruidenberg kosteloos tot priester worden opgeleid. Daarna bood de heer Mart. Smolders namens het R. K. Kerk en Armbestuur den jubilaris een por tret in olieverf (oliografie) aan. Ver volgens sprak burgemeester J. Bianclii namens het gemeentebestuur en deelde mede, dat het H. M. de Koningin be haagd had den jubilaris bij Koninklijk besluit van 16 dezer te benoemen als Officier in de orde van Oranje Nassau. Dan volgde nog het bestuur van de sted. Godshuizen, dat der H. Familie, het R. Kath. Kerkzangkoor; Sint Vin- centius-vereeniging; afgevaardigden van de Brielsche processie, de misdie naars, die bloemen aanboden en vers jes opzegden en de eerw. zusters van het Liefdegesticht St. Agnes, die met de eerw. moeder aan het hoofd den jubi laris kwamen gelukwenschen. Dat ook van andere zijden nog belangstelling getoond was, bewijst de schat van bloemen en bloemstukken, die we in de pastorie aantroffen. Om half vijf tijdens het Lof, zong het kerkkoor, de twee cantica van B. Kothe, voor mannenkwartet, het Regi- na van Fr. A. Vader, het Ave Maria van Fr. Witt, daarna beklom de jubi laris de preekstoel en sprak o.a.: Wan neer ik na ga, wat gij^voor mij hebt voorbereid, als ik U van morgen alle ter Communie zag, als ik U allen in de Hoogmis zag, wanneer ik alles nagaan wat gij hebt voorbereid, dan moet ik zeggen, gij verheerlijkt God met mij, want gij doet het meer dan ik. Hier voor breng ik dank, dank aan God en dank aan U. Daarna memoreerde hij de verschillende indrukken die verschil lende gebeurtenissen gedurende zijn gebruik dan dadelijk

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2