Zeisen en Zichten Dubbele 4 Bierlaagh-van der Heijden, Harly Davidson Motorrijwiel ZWARE BIETENHAKKEN. Wanneer bovenstaande gegevens zijn ontvangen, zal het bestuur hiertoe de noodige stappen doen. Eerstvolgende bestuursvergadering werd vastgesteld op Zondag 11 Juli te houden ten 3'/2 ure n m. in bovenge noemd gebouw. i^Voor dezen datum worden de noo dige gegevens van de vereenigingen ingewacht. Pastoor—Deken H. van de Ven is reeds in ons blad opgenomen. VOETBALSPORT. KERKNIEUWS. Eucharistisch Congres te Chicago. Schitterend weder begunstigde den openingsdag van het Eucharistisch Congres. Behalve in de Nederlandsche Willibrorduskerk werden in alle kerken van het aartsdiocees Chicago om 5 uur 's morgens plechtige Hoogmissen op gedragen, gevolgd door stille heilige Missen, die met tusschenpoozen van een halt uur tot den middag werden gecelebreerd. 6000 H Missen over 367 kerken in 't diocees Chicago werden opgedragen. Er werden een millioen aantal heilige Communies uitgereikt. Om 11 uur had de plechtige ontvangst en installatie van den pauselijken legaat, kardinaal Bonzano, in de kathedraal van den zoeten naam Jesus plaats Hier droeg Mons. Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van het per manent comité ter'voorbereiding der internationale Eucharistische congres sen, een pontificale H. Mis op. Mons. Dunne uit Chicago, geheim kamerheer van den Paus, deed voorlezing van de pauselijke breve. Zijne Eminentie kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, hield de welkomstrede tot den pauselijke legaat, welke rede door kardinaal Bonzano werd beantwoord. De kardinaal-legaat sprak de ver wachting uit, dat het Eucharistisch Congres te Chicago op grootsche wijze tot uiting zal brengen het geloof inde grondslagen van de Christelijken leer, van de Verlossing en van het Eucha ristisch Offer Hij uitte de hoop, dat de tijd zal komen, dat alle belijdenissen in Chris tus, den éénen Hoogepriester en Mid delaar, vereenigd zullen worden. De pontificale H. Mis was om over twee geëindigd. De kathedraal bood een schitterenden aanblik. Een indrukwekkend schouw spel leverde de processie op, waaraan honderden priesters, bisschoppen, pre laten en abten in hun kleurrijke gewa den deelnamen. Men zag Oostersche archimandrieten, Syrische en Roetheen- sche bisschoppen. Kardinaai Bonzano schreed aan het hoofd van den stoet, waarvan elf kardinalen, geëscorteerd door Malta- en Gregorius-ridders, deel uitmaakten. Aan de muzikale opluistering der pontificale H. Mis was alle artistieke zorg besteed. In het geheel waren er 12 kardinalen. 500 monsignori, 257 bisschoppen, 57 aartsbisschoppen 3 apostolische delega ten, 17 gemijterde abten, 3 apostoli sche prefecten, 4 supperiors generaal en 800 priestérs bij tegenwoordig. Er waren 400 persvertegenwoordigers en de muziek, evenals de preek, werden per draadloozen omroep uitgezonden. Het Eucharistisch Congres te Chica go is onder overgroote deelname van congressisten gisteren voortgezet. De door kardinaal Bonzano opgedragen pontificale Hoogmis werd door 200.000 personen bijgewoond. Het glanspunt van den dag was het zingen van de Mis der Engelen door 60.000 kinde ren. De aartsbisschop van Utrecht Mgr. van de Wetering heeft op 't con gres een rede gehouden voor de Ned. Belg. afd. over „het Katholicisme in Nederland". Op 24 Juni zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de hoogeerw. heer E. van den Berg, de 63ste prelaat der Abdij Heeswijk van de Paters Norber tijnen, tot Priester werd gewijd. Eveneens op 24 Juni zal het vijftig jaren geleden zijn, dat de zeereerw. heeren Mgr. L. J. Dljkmans, Pastoor te Stratum, J. Glaudemans, Pastoor te Wanroy, P. A. J. van Heijst, Pastoor te Altforst, H. van Wagenberg, Pastoor te Hulsel en H. van de Ven, Pastoor Deken te Geertruidenberg, tot priester werden gewijd. Mgr. Dijkmans, die in 1851 te Til burg werd geboren, heeft 47 jaren lang de zielzorg in Stratum waarge nomen, waarvan acht en twintig jaren als Pastoor. Pastoor J. Glaudemans heeft aan vankelijk als kapelaan gearbeid te Moergestel, werd in 1880 verplaatst naar Baardwijk, in 1884 naar Waalwijk en in 1890 naar Tilburg. In 1897 werd hij benoemd tot Pastoor te Wanroy, Pastoor P. A. J. van Heijst werd te Waalwijk geboren, werd na zijn wijding benoemd tot kapelaan te Bergharen, in 1883 tot kapelaan te Stratum, in 1891 tot kapelaan te Leeuwen. In 1895 volgde zijn benoeming tot Pastoor te Altforst. Pastoor H. H. van Wagenberg, ge boortig van Vlijmen, is thans 78 jaren oud. Hij was achtereenvolgens kape laan te Leuth, Overasselt en Reek, waarna hij in 1894 werd benoemd tot Pastoor te Hulsel, waar hij bij de uitoefening van zijn .tielezorg, ook een zekeren weerstand heeft gehad. Een korte levensbeschrijving van WAALWIJK. JULIANA. Onder flinke belangstelling werden Zondag de eerste wedstrijden van de Serie gespeeld. Het eerst speelde Quick- combinatie tegen H.EC. Quick heeft eerst het voordeel van den wind en weet tweemaal te doelpunten. Na de rust weet H E.C. 3 doelpunten te ma ken, zoodat H.E C. zich met een 3—2 overwinning in de finale plaatst. In den wedstrijd B.V.V. II en III Com binatie—Berkdijk wordt er door beide partijen hard gewerkt voor de over winning. Voor de rust wist geen van beide partijen te doelpunten, zoodat met rust de stand nog 0—0 is. In de tweede helft krijgt Berkdijk een straf schop te nemen, welke in 'n doelpunt wordt omgezet, waarmede het einde komt en Berkdijk, Kaatsheuvel in de finale komt tegen H.E.C. op Zondag 27 Juni. R.W.B. heeft te Breda wel eenigszins teleurgesteld, doch we moeten er bij voegen, dat er zeer onfortuinlijk is gespeeld. Er stond een straffen wind waaraan men zich niet kon aanpassen Na 10 minuten spelens maakt de links binnen een prachtig doelpunt, dat ech ter, hoewel te laat, werd geannuleerd wegens buitenspel. Het W. v. B. krijgt hierna een penalty wegens hands en leidt hieruit met 1—0. Na de rust vergroot het W. v. B. tot 3—0 zijn voorsprong, waarna onze rechts binnen de eer redt, einde 3—1 voor Breda. R.W.B. speelde niet slechter dan Breda, doch wel zeer laks. We moesten ons tevreden stellen met een verliezersprijs, doch hopen Zondag a.s. bij Tilburgia meer succes te behalen. De vereeniging Breda, 2e klas, heeft reeds toegezegd op 1 Aug. deel te zullen nemen aan de seriewedstrijden van R.WB. W. S. C. Noch het 1ste, noch het 2de elftal konden j.l. Zondag op de Seriewed strijden in Breda en Tilburg succes behalen. Het 1ste elftal zag zich door het sterke D.F.C. II uit Dordrecht met 2—1 geslagen in een wedstrijd, welke naar onze meening niet verloren had be hoeven te worden, al speelde de Dord- sche ploeg technisch beter dan WSC. Vooral de voorhoede der zwarthemden was j.l. Zondag niet zoo op dreef en speelde eenigszins mat en lag hierin wel grootendeels de oorzaak dat werd verloren. Het 2de elftal wist in Tilburg in de eerste ontmoeting NOAD 4 te kloppen, doch werd in den daarop Volgenden wedstrijd in de kwartfinale met 3—0 geslagen en was onvolledigheid hierbij wel van invloed. Ten slotte speelde het 3de Elftal in Kaatsheuvel tegen Berkdijk II gelijk, waarmede de laatste competitiewed strijd beëindigd werd. H. E. C. Het tweede elftal speelde j.l. Zater dag haar laatste competitiewedstrijd tegen RWBII op het RWB-terrein, welke eindigde in een sprekende 7—1 overwinning voor de HEC-reserves. Zij speelden een hunner beste wed strijden, waarin vooral de vleugelspe lers uitblonken. HEC1 speelde j.l. Zondag op de seriewedstrijden van Baardwijk tegen Quick. HEC speelde met 2 en Quick met 3 invallers. Spoedig na het begin moest de HEC-keeper uitvallen voor een beenblessuur. Quick maakte, met de wind in den rug, voor de rust 2 doelpunten, na de hervatting echter was HEC in de meerderheid en drukte dit uit in een 3-tal doelpunten, zoodat HEC a.s. Zondag in de finale komt. BERKDIJK. Zondag j.l. speelde Berkdijk I tegen een sterke combinatie B.V.V. 's Bosch voor de seriewedstrijden gegeven door Juliana, Baardwijk. B.V.V. raadt goed en verkiest met zon en wind in den rug te spelen. Direct ontwikkelen de B.V.V -ers een vurig spel, waar de Berkdijkers de eerste 5 minuten van onder den indruk zijn, maar gaandeweg komen ze er beter in en weten het spel te verdeelen, zoodat er menige goede aanval volgen, maar de ach terhoede is in goede conditie en weet het gevaar te keeren, dan dringen de B.V.V.-ers weer op, maar ook zij vin den de achterhoede, maar vooral den keeper op zijn post. Na nog verschil lende aanvallen van weerszijden komt de rust met blanco stand. De thee schijnt de Berkdijkers goed te hebben gedaan, want ze zitten geducht op den bal en bestoken het Bossche doel, maar alles tevergeefs, de doelman rammelde er alles uit en was gewoonweg niet te passeeren. Na een kwartier spelens valt Berkdijk een strafschop ten deel, doch de doel man was weer op zijn plaats en retour neerde hem. Verschillende aanvallen volgen, maar alles zonder succes. On- dertusschen zitten ook de B.V.V.-ers niet stil, maar de Berkdijksche achter hoede scheen er hoe langer hoe beter in te komen en gaf de voorhoede geen kans. 7 Minuten voor het einde valt aan Berkdijk weer een strafschop ten deel, van Boxtel plaatst zich achter den bal en het winnende punt voor Berkdijk is geboren. De B.V.V.-ers schijnen er nog zin in te hebben, direct na den aftrap vliegt de linksbuiten naar voren, plaatst hem mooi voor het doel, waarna de midvoor keihard inschiet, maar Verduin is op z'n post en stopt hem schitte rend. Nog enkele aanvallen volgen op het Bossche doel, maar zonder resul taat, waarna de scheidsrechter't einde aankondigt en heeft Berkdijk hiermede verdiend gewonnen. HEUSDEN. De match tusschen Juliana I en een Zwaluwen-elftal uit Baardwijk, hier Zondagmiddag gespeeld, eindigde met gelijk spel, 2—2. Bij de rust was de stand eveneens gelijk, nl. 1—1. GEERTRUIDENBERG. Geertruidenberg I speelde tegen Oos terhout I een liefdadigheidswedstrijd ten bate van den te Made geblesseer den speler in den wedstrijd T.S.C. Oosterhout. Met de rust was de stand 0 0, na de rust wist Oosterhout het eenige en winnende doelpunt te maken. G'berg verloor zoodoende met 1-0. DUIVENSPORT. MADE. Zondag 20 Juni hielden de ge combineerde Postduivenverenigingen van Made een wedvlucht vanuit Creil afstand 414 K M. De eerste duif be reikte haar hok om 10 33.37, de laatste om 11.03.27. De duiven werden om 6 uur losgelaten. Verder als volgt: B. J. Broeders 1, 7, M. Broeken 2, 3 en 4, j. Avontuur 5 en J. de Jong 6. Korfbal. BLEI speelde Zaterdagmiddag 1.1. tegen het sterke ONA te Tilburg. Hoe wel BLEI een keurige partij speelde, was het haar toch niet mogelijk met de overwinning uit den strijd te komen en verloor met 6—2. 2-jarig jongetje van A. Mid- Smilde, is in een wijk ver- INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie l Naar ik verneem zal a.s. Vrijdag avond de wethouderskeuze plaats hebben en in alle belangstelling voor mijn gemeente durf ik heeren raads leden aan te raden, de uitnemende rede van onzen geachten burgemeester, ge houden bij het afscheid van wethouder Klijberg, nog eens met ernst na te lezen en in dezelfde gesteldheid te overwegen. Werkelijk, het is, zooals hij gezegd heeft, de ambitie om de publieke zaak te dienen is, gezien het aantal en ge halte onzer inwoners zeer gering, dat moet zich vandaag of morgen wreken. Laten degenen, die zich aan dezen plicht nog niet hebben willen onttrek ken ook bij de wethouderskeuze zich dien grooteni plicht herinneren en hem brand uit Menvernwedt"dat de brand terstond tot arrestatie overgegaan. Gebleken is nog, aldus verder het bericht in de Telegr., dat de notaris getracht had het eene gat met het andere te stoppen. De notaris J. C. de J. uit Capelle a.d. IJsel, die als verdacht van ver duistering van hypotheekgelden aan gehouden is, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet vastgesteld kunnen worden, aangezien de notaris zelf het totaal bedrag niet meer kan nagaan. De aangehoudene heeft medegedeeld, dat hij tot zijn da den gekomen is, door het verstrekken van credieten aan cliënten, welke cre- dieten hij niet uit eigen beurs kon dekken. Hij zal morgen ter beschikking van de justitie worden gesteld en naar het huis van bewaring worden over gebracht. Het delbos te dronken. Op Kleiterp onder Bozum, is het 13-jarig dienstmeisje van den vee houder H. de Vries bij werkzaamheden in een sloot gevallen en verdronken. Te Joure is het 4-jarig dochter tje van den veehouder R. Romkema uit het naburig dorpje Snikzwaag bij het spelen in het water geraakt en verdronken. Te Gouda is verdronken de 21/, jarige B. V., wonende aan de Boom- gaardtstraat aldaar. De kleine is ver moedelijk bij het spelen, te water ge raakt in een sloot achter de ouderlijke woning. Pas doordat men een paar klompjes zag drijven, kwam men tot de treurige ontdekking. Pogingen om alsnog de levensgeesten op te wekken, faalden. De landbouwer J.' Diesveld te Zevenaar, die door zijn eigen gespan overreden werd, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Een ongeveer 14 dagen oud zijnd dochtertje van den landbouwer KI. D., te Barneveld, welke kleine bij de ouders sliep, is door de moeder bij ongeluk ,s nachts doodgedrukt. Tengevolge van het vallen van een fiets is de 14-jarige van Vulpen te Kerkavezaath overleden. Door het spelen met lucifers door een 3-jarig kind, geraakte te Sterksel een wieg in brand waarin een eenjarig kindje van den heer A.S.lag. Op het geschrei van het kind kwam de moe der toegeloopen, die den kleine ernstig verbrand aantrof. In allerijl spoedde men zich naar Eindhoven, doch het kind overleed aldaar aan de bekomen wonden. Zaterdagavond brak te Tegelen in de groote pannenloods der heeren Gebr. Teeuwen, gelegen aan de grens, tot wethouder kiezen, die daarvoor door capaciteiten, energie, gezag, liefde voor de plaats, enz. het meest in aan merking komt en daardoor het wethou derschap, zooals de burgemeester het definieerde, zooveel mogelijk nabij streeft. En heeft elk gemeenteraadslid naar eer en geweten aldus gehandeld, dat dan ook de aangewezen man zijn plicht begrijpe en deze benoeming ac- cepteere, vooral in de huidige omstan digheden. Hij zal daardoor een weldaad verrichten voor de gemeenschap van Groot-Waalwijk, nu en in de toekomst. EÉN WAALW1JKER. GEMENGD NIEUWS. Gistermiddag kwart over twee is, naar aan de Telegr. wordt gemeld, in zijn woning te Capelle a.d. IJsel ge arresteerd notaris J. C. de J., verdacht van verduistering. De arrestatie ge schiedde door den burgemeester, den heer J, Verloop, die met den verdachte en een veldwachter plaats nam in een auto, waarmede men notaris De J. naar het hoofdbureau van politie te Rotter dam overbracht. Reeds eenigen tijd geleden bereik ten burgemeester Verloop voortdurend klachten van hypotheekhouders uit Capelle a d. IJsel, dat afgeloste hypo theken niet verantwoord waren. Niet minder dan dertien klachten, vertegen woordigende een bedrag van pl.m. f70.000, kwamen bij den burgemeester in. Deze stelde den officier van Justi tie te Rotterdam op de hoogte. De burgemeester wilde eerst nog niet tot arrestatie overgaan, omdat de zaak wellicht gedekt zou kunnen wor den. Familieleden van notaris De J. waren bereid 50 pCt. van het vermiste bedrag te storten en later nog eens 20 pCt., waarmede de benadeelden genoe gen namen. Met het oog op de belan gen, die hiermede gemoeid waren, werd besloten, notaris De J. in de gelegenheid te stellen, zijn zaken te regelen. Men gaf hem tot gistermorgen uitstel. Was het beloofde bedrag dan niet gestort, dan zou de justitie in grijpen. Men eischte echter, dat de familie van notaris De J. zich ook behalve voor 70 pCt. garant zou stellen voor de bedragen, die nog naderhand zou den blijken te kort te komen. Daartoe was de familie echter niet bereid, omdat men niet wist, welke bedragen aan het licht zouden komen, wanneer de zaak eenmaal aan het rollen was gebracht. Toen gistermorgen de 50 pCt. van de f 70.000 niet gestort waren, werd ontstaan is in de drogerij. Door de moterspuit van het Missiehuis te Te gelen en door de brandweer vanKal- denkirchen werd hulp verleend. De loods brandde bijna geheel uit. Het ketelhuis en de machinerieën ble ven gespaard. De schade wordt op circa f5000 geschat, welke door ver zekering wordt gedekt. Bij de Maas-Waal kanaalwerken bij Nijmegen is gisteren de 27-jarige W. J.uit Groesbeek door een trein gegre pen en gedood. Toen vanmorgen de 20-jarige kantoorbediende G. G. op den Stations weg te Leiden op de electrische tram naar Wassenaar wilde springen, viel hij buiten adem van het harde loopen om de tram te halen, dood neder. Een dokter constateerde hartverlamming. DAT ZOU HEM GEDOOD HEBBEN. Eenigen tijd geleden hadden eenige geneesheeren eene vergadering en bij het daarna gehouden diner kwam ter sprake wat 'n mensch al zoo kan in slikken en toch blijven leven. De gewone geschiedenissen omtrent zilveren muntstukken, stellen valsche tanden, enzoovoort, waren te berde ge komen, toen Dr. Langen begon te spre ken. Twee jaar geleden, zei hij, werd ik in grooten haast bij een timmerman in mijn woonplaats geroepen. Volgens den boodschapper moest de man onge twijfeld reeds dood zijn, want hij had onder zijn werk een beiteltje in zijn 'mond houdende, een aanval van hik gekregen en het beiteltje ingeslikt. Maar toen ik bij den man aan huis kwam, vond ik zijn toestand bevredi gend. Het beiteltje scheen hem hij zijn verteringsproces niet het minste kwaad te doen. Er was een oogenblik stilte. '1 oen merkte een der aanwezige ge neesheeren op: Met U als geneesheer, Dr. Langen, was de man gelukkig, dat hij alleen maar een beiteltje doorgeslikt had Wat bedoelt U? vroeg Dr. Langen. Wel, als hij beproefd had een van uw histories te slikken, zou hij er in gebleven zijn. I)E SJAH EN DE DICHTER. Koningen kunnen nieuwe konink rijken maken en nieuwe edelen en an dere nultelooze dingen, maar zij kun nen niet altijd goede verzen maken. De grootvader van den afgezetlen Sjah van Perzië was een vereerder der Mu zen en toen hij op zekeren dag weer een gedicht had vervaardigd, liet hij het aan een groot dichter zien en vroeg dezen om zijn openhartig oordeel. De dichter geen hoveling zei ronduit, dal de verzen niet deugden en de koning werd hoos. Breng dezen ezel naar de stallen, riep hij, en bind hem daar vast naast een langoorigen broeder. Het bevel werd uitgevoerd en ver scheidene weken achtereen hield de werkelijk geniale man daar verblijf, naast zijn broeder. Weer bekroop den koning de lust nieuwe verzen te maken. Toen hij weer een gedicht gereed had, liet hij den dichter voor zich bren gen en gaf hem het manuscript. Nadat de dichter het gelezen had, keerde hij zich om en wilde de zaal verlaten. Waar ga je naar toe? vroeg de Sjah. Naar den stal, Sire! VEEL TE LASTIG. Een vrouw van buiten kwam een winkel binnen en verruilde een aantal eieren en een stuk boter tegen winkel waren en huishoudelijke artikelen, zoo als dat gebruikelijk is op afgelegen plaatsen van het platteland. Onder de voorwerpen, die zij overnam, behoorde ook een groote doos met zwavelluci- fers. Den volgenden dag kwam ze te rug en de doos met lucifers op de toon bank zettende, beklaagde ze zich, dat de lucifers niet deugden en dat zij ze niet aan kon krijgen. Wel, zei de winkelier, dat is vreemd; wij gebruiken ze allemaal hier en hebben er geen last mee. Toen nam hij er eenige uit de doos en streek ze allen achter elkander aan, waarbij er niet een mislukte. 't Kan wezen, zei de vrouw, maar ik heb veel te veel te doen om iedere keer bij u te komen als ik vuur of licht noodig heb, en een lucifer op uw broek aan te komen strijken. AGENDA. WAALWIJK. Donderdag Algemeene Muziekleer Waalwijksche Muziekschool. Donderdagavond 7 uur Cursusles «Eerste Hulp bij Ongelukken' in de Openbare School Stationstraat. Donderdagavond 7'/2 uur repetitie voor de aspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Vrijdag Viool- en Cellocursus Waal wijksche Muziekschool. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak. Mannenkoor. ADVEKTENTIëN. TE KOOP 1923, 2 cyl. 7/9 P. K., met zijspan, voorzien van tochtscherm enz. Geheel electrisch, zeer goed onder houden, in schitterende conditie. Adres jAC. PLEVIER, Station straat 45, Waalwijk. 36652 zijn volkomen betrouwbaar en nog niet geëvenaard in qualiteit. Let op den naam van den fabrikant Alleen met dit merk zijn echt. j. H. DENCKER SULINGEN. Grasscharen, Heggescharen, Snoeischaren, Snoeimessen, Plantenschopjes, Wiedvorkjes, Hakjes, Schoffels, Harken, Spaden, Gieters alle andere TUINGEREEDSCHAPPEN. en Voor den Landbouw 26470 Beleefd aanbevelend, b. d. Markt 261 Waalwijk. E. w. B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6