Of ECHO UW HET ZlÊÜ Backin J. Tuerlings, In den Hoenderhof. KLOEKEN Hoofdhuid PUROL Rodonkoek Bakpoeder TWEEDE BLAD. met Deensche Wit Legh. Kuikens TE KOOP. Tevens EENDAAGS en ANDERE KUIKENS van D. W. L. en Ancona's zonder kloek in grootere en kleinere kwantums. PRIJZEN Eendaags-kuikens D. W, L. f 0.60, Ancona's 50 ct. Voor elke week ouder 10 cent per kuiken meer. Kerngezonde, frissche kuikens van onze prima foktoomen, gebroed in onze Electrische Etage broeder „Hydroear" de allermodernste machine der wereld. BROEDEIEREN tegen verminderde prijzen. Fokkerij „HET WITTE NUTHOEN KAATSHEUVEL. Ingezonden Mededeelingen. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handel baar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens 'n weinig doorheen te wrijven GEMEENTERAAD. Dr Oehker's PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk. 25 juni 1926 Voor hel Instrumenten-fonds der Harmonie „SI. Crispijn". Vorig bedrag f23.75 Muziekhandel Th. Löwenthal f 2.— N. N. Waalwijk. f 10. XIJde Diocesane Katholiekendag. Het Dagelijksch Bestuur van dezen Katholiekendag deelt mede, dat voor de 1ste Afdeeling: „Werkgevers en andere Beroepen" zal spreken de HoogEdelgestr. Heer Mr. A. van Sasse van Ysselt, president van 't Gerechts hof, lid der Tweede Kamer, te 's Bosch. De volgende comité's zijn gevormd Comité Finantiën: Het Dagelijksch Bestuur met den Penningmeester. Comité Pers en Propaganda Kape laan Marlens, Jan Tielen, J. Verwiel. Comité Orde en Verkeer: Kapelaan Sanders. N. van Loon, N Gragtmans, H. Hoffmans, A. van Schijndel Jr.. J. Wiesman, N. Weijers. A Jansen, H. Pullens, P. Broos, J. de Gra^ff. Veemarkt enz. te Waalwijk. Donderdagvoormiddag had in hotel Verwiel wederom eene bespre king plaats omtrent onze Veemarkt. Met het bestuur van W. B. waren tegenwoordig de burgemeester van Waalwijk, afgevaardigden van land- bouw- en veeteelt-organisaties uit Waalwijk, Sprang, Vrijhoeve Capelle, Capelle, Drongelen, Meeuwen, Elshout en Herpt. Besloten werd de eerste groote veemarkt te doen houden op Don derdag 26 Augustus a.s. en dan een aantal premies onder de aanvoerders te verdeelen en opk twee flinke prij zen beschikbaar te stellen voor den grootsten aanvoerder tot 1 Januari 1927. Voorts zal einde September een groote vrije premie-markt georgani seerd worden. Het bestuur van Waal- wijks Belang zal zich in verbinding stellen met de Thor om een stoom- bootdienst te krijgen van en naar de markten \^)or den aan- en afvoer van vee uit 't Land van Altena enzals ook voor de noodige wagons zullen maatregelen worden genomen. Eene uitgebreide algemeene en bij zondere reclame zal gemaakt worden, de bekende kooplieden in binnen- en buitenland zullen worden aangeschre ven, terwijl de tegenwoordige heeren toezegden in hunne vereenigingen en daarbuiten de veehouders te zullen aansporen geregeld met hun vee de veemarkt alhier te bezoeken, vooral in den beginne te blijven aanvoeren, ondanks mogelijke teleurstellingen, daar 't een feit is dat er kooplieden komen als vee wordt aangevoerd en omgekeerd en deze markt niet alleen voor Waalwijk, maar ook voor de veeteelt in deze streek van 't grootste belang is. Aan den gemeenteraad van Waalwijk zal verzocht worden om de noodige fondsen beschikbaar te stellen om een krachtige poging te wagen, de oude gerenomeerde Waalwijksche veemark ten in eere te herstellen, voorts om het staangeld te laten vervallen (dat is nu toch niets) en de beestenmarkt weer op de oude plaats (op den kei weg) te houden' Met klem werd opnieuw gepleit voor eene beteren verbindingsweg met het Overland over de Westerhaven- kade, dit werd een groot belang ge acht voor de markten niet alleen, maar voor den middenstand en de geheele gemeente, wil Waalwijk niet geheel No. 51. Zaterdag 26 Juni 1920. 4!)e Jrg. HAANTJES OPRUIMEN. De groote strop van 't kuikenopfok- ken is steeds het groote aantal haan tjes. In doorsnee mag gerust gerekend worden, dat er meer dan 50 pCt. van elk hroed mannelijke exemplaren voor den dag komen. Dit jaar schijnt echter hij velen 't record te slaan. Broedsels met f>0, 70, 80 tot 90 pet. en meer hanen zijn geen zeldzaamheden. En waar in doorsnee op haantjes veel geld toege geven wordt, is dan ook de strop dit jaar heel groot hij velen. Laten we even becijferen wat die kraai-instru- mentjes ons kosten. Nemen we een broedeierprijs van 20 ct. Wie dat te duur vindt rekene minder. Een broed- lobn, 't zij aan kunstmatig broeden of aan derven van eieren van de kloek bij natuurlijk broeden van 10 ct. per ei. Voor opfokken aan voer en onderhoud tot (i weken P/2 ct. per dag 03 cl. Al- zoo in totaal op een leeftijd van 0 we ken 20 -h 10 03 ct. 93 ct. De ver koopprijs is voor de meeste haantjes op dien leeftijd 25 cl; a 35 ct. We zul len nemen 30 ct. Alzoo een verlies van 58 ct. per haan. Bij vroeger fok kan na tuurlijk de verkoopsprijs meevallen en zelfs voor 0 weeks-hfiantjes van de zware of middelzware rassen loopen tot 00 a 75 ct. De meeste lezers van onze rubriek zijn echter fokkers van lichte rassen en het overgroot deel juist geen vroegfokkers. Nu hebben we nog niet gerekend, dat in doorsnee minstens 30 tot 40 pCt. niet uitkomt, doodgedrukt wordt, aan ziekten of anderzins sneu velt, waaruit volgt, dat het nadeelig saldo natuurlijk nog aanmerkelijk grooter wordt.We kunnen daarom maar niet te ernstig en veelvuldig aanraden: ruimt uw jonge hanen op en ruimt ze vooral tijdig op. lederen dag dat ge ze langer houdt, kost U geld. Doch be halve dat, bevoordeelt ge U zelf ook in nog veel belangrijker oogpunt. Reeds een week nadat ge de haantjes van de hennetjes gescheiden hebt, zult ge zien, dat de groei der laatste veel beter wordt. Ze komen meer tot rust, wor den in hun geslachtsdriften niet ge prikkeld, zien zich de beste porties niet meer voor den neus wegkapen en heb- hn meer ruimten voor slaap- en schar relgelegenheid. Toch zullen er steeds veel kippenhouders blijven, die hunne haantjes, ondanks de zekerheid, dat ze hun geld kosten aanhouden. Vooral de liefhebbers van een sappig, malsch ha- nenboutje hebben er gaarne iets voor over. Doch dan kunnen ze ook veel doelmatiger en intensiever werken, als ze de beestjes in plaats van ze onder de hennetjes te laten loopen een tien tal dagen vóór den slacht aanmesten. Dit mesten moet geschieden in speciaal daarvoor ingerichte mesthokken, die iedereen voor zich zelf zeer doelmatig maken kan. De voorzijde en de bodem moet be staan uit latten die 4 a 5 c.M. van el kaar verwijderd zijn. De andere zijden kunnen geheel dicht gemaakt worden. De bovenzijde moet een weinig afhel len en met asphalt bedekt worden. Voor de geheele voorzijde plaatst men een lange houten bak ongeveer 6 a 7 c.M. diep. 't Best maakt men de kooi op 4 pootjes of hangende tegen een muur of schutting. Daaronder legge men een andere plank, bestrooid met zand 0111 den mest op te vangen. Er worden zooveel haantjes in het mest- hok gezet als naast elkaar staande te gelijk kunnen eten uit den voerbak. Met gerst- en maismeel aangemaakt tot een dikke pap worden de dieren da gelijks gevoed. Alleen 's avonds krijgen ze liardvoer b.v. mais. Drinken hebben ze niet noodig, omdat de brei, voedsel en drank tegelijk is. Wat karnemelk of zoete melk of ondermelk doet echter vooral geen kwaad, doch maakt de mesting niet goedkoop. Haantjes op die manier 14 dagen gemest, betalen, in doorsnee royaal hun mestloon en moeite, doch ook in T vroege voorjaar royaler als in.den zomer. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Verstrekt volop groenvoer ook aan uw kuikens, 't is voor een goede gezondheid noodzakelijk. II. De kuikenhokken moeten nog vaker gereinigd weden, dan de hok ken der groote dieren Ook daar moei de ontsmettingsspuit dienst doen. III. I)e maand Juni moet ook voot lichte rassen de laatste broedmaand zijn. Krielen kunnen n^g gebroed wor den. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. STRANGCAPELI,E. Openbare vergadering van den raad «lezer gemeente op Donderdag 24 Juni des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtl». heer Meijer. Ongeveer kwart over drie opent de Voor zitter de vergadering; afwezig zijn de lieeren Kerst en Zwart. o De notulen der vorigd vergadering worden I nen worden en dan had men met elkaar niets zo niets krijgen. Dat is een zeer groot ver- schil. Oerlemans. Zeker, maar dat wordt alle maal maar over het hoofd gezien. De raad heeft altijd iets beschikbaar gesteld, alleen is men een tikje er onder gebleven van wat werd gevraagd. 1 Voorzitter. Zon men niet heter kunnen zeg gen dat zo dan drie lokalen kunnen krijgen. Oerlemans. Ik heb het met opzet zoo ge zegd. omdat liet schoolbestuur gezegd heeft aan 2 schoollokalen genoeg hebben. Blijkt het later dat ze ruimte te kort liebbeu. dan zal niemand bezwaar hebben om een derde lo kaal bij te geven. Verhei)den. Nog kort geletien lieh ik in de Courant gelezen dat de party van de groep van I)s. Kersten in Middelburg om een school van twee lokalen vroeg. I)e burgemeester van Middelburg heeft toen direct gezegd dat ze twee klassen van een ledigstaaiule open bare school konden krügen. Waarom zou men hier een ander standpunt innemen. Burg. en Wetli. kwamen daar niet voor den dag 0111 een nieuwe school te bouwen. Michael. Ik ben liet met den lieer Oerle mans eens. Alleen zou ik nog een bedrag willen noemen dat beschikbaar kan worden gesteld voor liet in orde laten maken van de oude schoollokalen in de Heistraat en dat is 1(1.000 met inbegrip van de eerste in richting. Oerlemans. Ik zou in de openbare schoolde eerste klassen, de klassen die aansluiting ge ven aan het schoolhuis, voor de openbare school vry houden. Verhouden. Dat is heel goed zoo. Daar achter zou dan do speelplaats gebracht kun- ongowüzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van de raadsbesluiten tot verhuring van het schoolhuis aan den heer Oolet, van liet schoolhuis aan dei( lieer Ben- jamAise. van het huis aan den lieer P. de Jong. van het oude schoolhuis in Sprang aan den heer De Gouw en van den grond aan Dr. Kohier. h. Sehrüven van Ged. Staten inzake over neming van een weg in Cnpelle. Ged. Staten wijzen er op dat het niet in het belang van de gemeente is 0111 een weg in onderhoud by do Provincie, over te geven. Overal streeft men er dan ook haar Om de wegen die van de provincie zyn en in een kom van de gemeente is gelegen, over te nemen. Is een weg l>ü de Provincie in on derhoud. dan geeft zulks voor een gemeente veel omslag, omdat liet minste dat. er te doen is, b.v. liet maken van rioleering, liet aan brengen van Waterleiding, enz. telkens eerst moet worden gevraagd. Bovendien stelt de Provincie als eisch dat de weg eerst in zeer goeden staat moet] ver- koeren alvorens ze wordt overgenomen. Ver volgens zal ieder jaar aan de Provincie een bedrag voor liet onderhoud moeten worden uitgekeerd. Verlieüden. Prosit, daar kan je eens op drinken. Voorzitter. We zullen dit sehrüven maar voor kennisgeving aannemen.' c. Eenige jaarverslagen, als dat van de Gezondheids-Commissie, de Kamer van Koop handel voor de Langstraat, van den Keu ringsdienst. van de Waterleiding, een bere deneerd verslag wat omtrent de volkshuis- verbetering isj gedaan, worden voor de leden ter visie nedergelegd. d. Verzoek van <le R.K. Leergangen te Tilburg 0111 een subsidie voor een op te rich ten Hoogere Handelsschool. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor af wijzend op dit verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. e. Verzoek van de Afd. Nederland van den Intern. Bond tegen de bestrijding van de vallende ziekte, om lid van de vereeni- ging te worden. Voorzitter. Het lidmaatschap kost 30 per jaar. Daarvoor wordt dan het onderzoek van mensclien uit deze gemeente kosteloos ver richt. terwijl voor verpleging dan 5.50 wordt gerekend. Burg. en Wetli. stellen voor niet op liet verzoek in tc> gaan. Daartoe wordt besloten. 3. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur Sprang over 1925. De ontvangsten hebben ƒ5803.80} bedra gen. de uitgaven ƒ2832.78, zoodat de reke ning sluit met een goed slot. van ƒ2971.081. 4. .Goedkeuring wqziging begrooting 1925 Burgerlijk Armbestuur Capelle. Voorzitter. Deze wijziging houdt meer ver hand niet liet houwen van een dubbele nood woning. alsook omdat de post bedeeling is overschreden. Conform liet voorstel wordt besloten. 5. Sehrüven van Ged. Staten houdende terugzending ter aanvulling voor de sticli-- ting eener byzondere lagere school van de begrooting dienst 3926. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. aanleiding gevonden hebben om liet besluit van de geklleening in te trekken. Thans stel len ze voor op de begrooting alsnog een post van 25.000 daarvoor te brengen. Wordt zulks niet gedaan, dan zullen Ged. Staten de begrooting niet goedkeuren. Michael. Ik vind de houding die Burg. en Weth. in deze hebben aangenomen, zeer eigenaardig. Wat heeft Burg. en Weth. aan leiding gegeven 0111 liet eens genomen besluit in te trekken, want hangende deze beslissing zou de Kroon nog lieel goed •uitspraak heb ben kunnen doen. Ged. Staten zeggen maar 'tmoet zoo, maar ik geloof niet dat\ ons besluit in strijd niet de wet was. Deze kwestie heeft al veel te lang geduurd 011 om nu tot een oplossing te komen was ik voornemens met een voorstel te komen, doch even voor de vergadering vernam ik dat een collega van 111e een voorstel op schrift heeft staan. Die collega is de lieer Oerlemans. Oerlemans. My komt het voor dat Ged. Staten in deze een zeer eigenaardige houding hebben aangenomen. Het is louter een toe val dat de begrooting nog niet was goedge keurd. anders hadden Ged. Staten nooit een dergelijke houding kunnen aannemen. Tegen deze houding moet men protesteeren, want liet mest wordt hier iemand zoo maar op de keel gezet. Om een eind aan den schoolstrijd te maken zou ik een tegemoetkomende houding aanne men. Buiten den raad zegt men wel eens dat wij negatief werken en daarom wil ik laten zien dat zulks absoluut niet liet geval is, maar wü positief werken. Ik zou dan willen voorstellen op de begrooting een post van 15.000 tq brengen voor het bouwen van een school met 2 leslokalen, waarin moet zü'n begrepen aankoop van grond en eerste instal latie. Verder wil ik nog aan dit voorstel toevoe gen dat Burg. en Weth. bij liet schoolbestuur er op aan zullen dringen dat ze 2 lokalen van de openbare school in de Heistraat of zooveel ruimte meer als noodig blykt, kun nen krügen. Deze lokalen zullen geheel wor den, ingericht naar de eischen die het Ryks- sch ooi toezicht stelt. Als liet bestuur iets gevoelt voor de be langen van de gemeente, dan moet ze deze voorstellen in ernstige overweging nemen. Ik vertrouw dat men het onderwüs boven het gebouw zal stellen. Verheüden. Dat standpunt is steeds door ons ingenomen, nooit hebben wij gezegd dat te maken. Michael. Ik zou Burg. en Weth. opdragen in die geest do zaak af te werken. De heer Van Willigenburg zegt, dat liet standpunt door Burg. en Weth. thans inge nomen heel goed te rechtvaardigen is. De heer Michael zegt wel dat de houding van Burg. en Weth. zeer eigenaardig is, omdat men hangend de uitspraak van de Kroon, zoo de zaak voorbrengt, maar by kan de verzekering geven dat Burg. en Wetli. eerst eens goed hebben nagedachten zoo maar niet klakkeloos hebben gehandeld. Van te voren hebben zy' zich eerst goed op de hoogte ge steld. Wat betreft liet door den heer Verheüden naar voren gebrachte geval niet Ds. Kersten, moet hü opmerken, dat Burg. en Wetli. een dergelijk besluit bier door den raad geno men, hebben trachten uit te voeren, maar dat ging niet. Michael. Is men zoo maar op eigen houtje naar liet Departement van den Minister van Onderwüs en dat van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken geweest of is men daar voor eerst gevraagd. Van den Willigenburg. Ged. Staten hebben .ons gezegd, dat we verplicht waren 1111 zelf het besluit te nemen. Als college) hebben wy toen aan liet Departement, dus een lioogcr autoriteit, om voorlichting gevraagd. Michael. l)at is zoo de zaak toch vooruit loopen. 9 qedep0"8 naar Oetker's Recept, gebakken met is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder hel bakken. Benoodigdheden 500 gram tarwebloem f 0.16 250 gr. boter f 0.56, of marg. 200 gram suiker... 3 of meer eieren 300 gr. SunsMaid Rozijnen 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.30 0.12 0.18 0.24 0.07'/2 0.04 0.10 J 1 -21 j| 2 pakjes Dr. Oetker's Vanillesuiker een weinig iout Bereiding; De boter wordt tot room geroerd; voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met „Backin" vermengde meet cn de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout en het stijfgeklopte eiwit. Vul met dit deeg een ingevetten vorm en bakt het ongeveer 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'datn,- vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«receptenbockjc toezenden. Van Willigenburg. Vooruitloopen, dat zie ik niet in^ Michael. Voorbügeloopen dan. Waarom was er ook een lid van het schoolbestuur hü- Van Willigenburg. Een lidi van liet school bestuur is daar ook heen geweest, maar ge heel los van ons. Verheüden. Losvast dan. Michael. Men had de uitspraak van de Kroon moeten afwachten. Nu is men naar niy'nc meening beslist te ver gegaan, of is bet; geweest om de zaak zoowat te beïnvloe den. Dat is niet in orde. Had nu lieelemaal maar niets gezegd. Van Willigenburg. Het is niets eigenaar digs en daarom mag het gerust worden ge zegd. I)e beef Oerlemans althans lieeft zich toch ook anders uitgedrukt.! Oerlemans. Ja, ik vind de houding van Ged. Staten eigenaardig. Na nog eenige discussie zegt de Voorzit ter gehoord de besprekingen en gehoord het voorstel van den heer Oerlemans, aangevuld door den heer Michael, wel bereid te zy'n liet schoolbestuur daarvan te verwittigen, maar niet om ze uit te noodigen daarover te ko men spreken. Burg. en Weth. hebben nu al zooveel be sprekingen gehouden en alles 19 nog op nul uitgeloopen. Het bestuur, krügt dus kennis en dan kan liet Burg. en Weth. uitnoodigen. Michael. Dat is een helder standpunt dat ge inneemt. Van Willigenburg. Willen ze eene bespre king houden dan moeten ze zelf komen. Verheüden. Daar hebben jullie groot gclük in. Je behoeft ze geen drie, vier jaar lang achter de broek te loopen. Verheüden. Waar Ged. Staten de begroo ting niet goedkeurden omreden dit bedrag hierop niet paraisseerde, zoo stel ik voor om -S... zJL A x. tl alle uitbetalingen voor de lielft stop te zet ten. Degenen, die aflossingen verwachten van gemeenteiyke leeningen, moeten maar eens wat geduld hebben en degenen die sa larissen genieten, moeten zich tydeiyk maai bij de Boerenleenbank vervoegen. Komt dit e.a. enkelen van liet onderwijzend personeel niet uit. als te duur, welnu laat dan de koo- jiers van 't Capelsche raadhuis nogmaals de koppen l»ü elkaar steken en zich aansprake- lük stellen voor de rente die betaald moet worden by" geldopneming. Prolongatie is goedkoop genoeg of beleening van effecten by de Nederlandsclie Bank en laat ons dan eens zoggen ..tout comme A la Treub in 1914". ..Er behoeft geen honger gèleden te worden." Ik sta onmiddellük mün man 111 deze zaak en zal het financieren wanneer degenen die hiervoor in aanmerking komen hunne vor deringen op de gemeente aan ons cedeeren. Indien niü 15 vooraanstaande Capelsche bur gers steunen. Dan maar liard tegen liard! Voorzitter. Dan breng ik eerst in omvraag om 25.000 op de begrooting te brengen voor de school. Dit voorstel wordt met G tegen 3 stemmen verworpen. Voor liet voorstel stemden de lieeren Van Willigenburg. Verhoeven en Van der Hoeven. Tegen liet voorstel stemden de lieeren Mi chael. Middelkoop. Ryken. Oerlemans, Moo- nen en Verheüden. Het voorstel van den beer Oerlemans wordt daarna aangenomen niet G tegen 3 stemmen. Voor stemden de lieeren Micliael, Mid delkoop. Oerlem.ans, Ryken-. Moonen en Ver heüden. Tegen de lieeren Van Willigenburg, Van der Hoeven en Verhoeven. 6. Wijziging begrooting dienst 1925. Conform liet voorstel van Burg. en Wetli. wordt besloten. t 7. Mededeel ingen. Voorzitter. Door den Stationchef is er op aangedrongen dat een vasté besteller aan liet station wordt aangesteld, die dan tegen een vast tarief de pakjes aan huis bezorgd. Aan liet Station Kaatsheuvel-Cnpelle is er reeds een n.l. Smits uit Kaatsheuvel, die met zijn auto dagelyks tweemaal aan liet station komt 0111 de goederen te bezorgen. I)e Stationchef van Kaatslieuvel-Capelle hoeft ook het beheer over bet station Capelle- Nieuwevaart en 1111 beeft liü mü gevraagd of we daar Smits ook voor willen aanstellen. Verheüden. Iiy kan binnen enkele jaren toch niet op wachtgeld gesteld moeten wor den. Voorzitter. Neen. de gemeente heeft hem ook niet te betalen. In Vlijmen. Drunen Heusden en Waspik heeft men ook zoo iemand. Verheüden. I11 Capelle beeft men altyd mensclien loopen die graag een paar centen verdienen. Michael. E11 als de pakjes franco huis zyn. Voorzitter. Dan hebben de afzenders «1< vrachtkosten betaald, dus zal by die wel van de Directie dpr spoorwegen krügen. Wü zouden liet eens voor een jaar proef kunnen doen. Voorzitter. Zooals de hoeren weten hadden wy' een party oude keien in koop, maar om dat wü eerst een raadsbesluit moesten af wachten. was die party inmiddels verkocht Nu zy'n er weer aangeboden voor ƒ4. Het besluit uitvoeren zooals liet genomen is. 11.I om den weg 44 M. breed te laten maken, gaat niet. wel 34 M. Later zou dan een goot ge maakt kunnen worden. Wil de raad daartoe besluiten, dan kan er nog voor worded ge zorgd dat die menschen voor den winter uit dien modderpoel zün. Michael. Ik heb al gedacht boe het komt dat die weg nog niet4 in orde werd gemaakt Zou 't niet goed zyn dien weg met klinker te bestraten. Voorzitter. Het paard-padje met klinkers en de rest als die weg l>ü Woudricliem, an ders wordt het nog te duur. Michael. I)at zal tegenvallen. Klinkers zullen voldoende zy'n. Verheüden. Dekkers komt er nog al eens niet zware vrachten over. Michael. I11 aanmerking moet worden ge nomen dat de ondm-luag al reeds hard: is. Ik voor mü geloof dar een klinkerweg het daar wel zal houden. Laat Dekkers er niet zware vrachten over komen, maar men beeft daar toch geen last van liet snelverkeer. Voorzitter. E11 dan later ook een goot er laten maken. Ryken. Voor de toekomst is een keiweg het beste en goedkoopste omdat die niet zoo duur is aan onderhoud. De provincie neemt zooveel proeven, maar liet is iedereen dui delijk dat de groote keien liet beste zijn. Kflkt b.v. eens naar de Besoüensclie Steeg. In liet begin zou men gezegd hebben dat liet heel mooi was. maar binnen een jaar ty'd moest toch al hoognoodig worden gerepa reerd. Michael. Het verkeer over dien weg of hier scheelt nogal wat. Ik stel voor die straat met klinkers te verharden. Oerlemans. Laat ons eerst nog eens af wachten wat men van die keien lioort die voor 4 gekocht kunnen worden. Michael. Ik zou Burg. en Weth. de zaak dan laten afwerken. Kunnen ze niet keien slagen, vooruit dan maar, maar anders met klinkers. Met algemeene stemmen worda daartoe be sloten. Verheüden. Gaarne vernam ik of Gedepu teerde Staten het raadsbesluit vernietigden, waarom ik verzocht heb, 0111 de opbrengst verkoop raadhuizen niet te doen gebruiken als kasgeld leen ing. doch op 't Grootboek te plaatsen. Welke beslissing is hierin gevallen? Voorzitter. Het Raadsbesluit is goedge'- keurd. Verheüden. Dan verklaar ik nogmaals dat ik den Bosch niet meer begrüp en wil dit •niet een paar voorheelden illustreeren. Ca- pelle verkocht l>ü de verlegging Maasmond het veer en veerhuis aan 'tltyk, welker gel den moesten worden geplaatst op 't Groot boek A -k A 80 '/t. Enkele jaren later moest, deze gemeente, ik vermeen tweemaal, eene geldleening aan gaan, voor de Heistraatsclie school en de* keien in Capelle. Men verzocht liet kapitaal Grootboek te verkoopen en «lit bedrag voor dit productief doeleind aan te wenden. Dit werd niet toegestaan. Het schijnt evenwel dat liet verzoek aan Gedeputeerde Staten niet goed was geredigeerd, doch mijns Inziens was men moreel verplicht geweest aan te wijzen op welke wüze het wel kon, indien ineq daarvan niet op de hoogte'was! Tegenwoordig mag men blijkbaar schuld bekenten Ni.sen op Rü'k, provincie of groote gemeenten aanknopen, zooals te Capelle ty- dens den oorlog is gebeurd en ik toevallig ook las in de gemeente Ommen, waar men 50 mille verkoopt 0111 op hypotheek te plaatsen. Ik acht dit in den tegen woord igen tyd, waar men ieder oogenblik leest dat lieeren Gemeente-ontvangers spoorloos met de kas verdwijnen, een hoogst gevaarlijk precedent, en zeker wanneer mantels en couponbladen in één en dezelfde brandkast zijn opgeborgen. Men begrüpe mü wel, dat in deze plaats, al staan wü dikwijls zeer scherp tegenover el kander. er geen baar aan niy'n hoofd denkt, dat iets dergcly'ks bij den Burgemeester of Gemeente-ontvanger zal gebeuren, het is meer eene algemeenheid. By aankoopen Grootboek zün de ontvangen „kennisgevin gen van gedane overschrijvingen zonder han delswaarde" en bü eventueele braak of brand is dit dus het secuurste, wat men bereiken kan. Ik weet dat het gemakkeiyker gaat Grootboek aan te koopen, dan te verkoopen, reden waarom de menseben zoo huiverig zün zicli op dit terrein te begeven. Waar groote voordeelen, kondon worden bedongen by ver- ooniging van gemeenten, docli liier ter plaat se liet tegendeel is te aanschouwen, daar achtte ik mij verplicht «lat «leze 6200.op 't. Grootboek warden geplaatst. Waar naar müne meening eenzelfde depressie door «1e totale verarming van Europa zal blijven be slaan. als na Napoleon's val en wij een rente standaard aanschouwden van hier te lande van 24 f/ en ik de 24 Engelsche consols vöör den Transvaolsclien oorlog kende A 14 r/r, daar moest ik Den Bosch daarop wel attent maken, want ik vrees dat deze ƒ6200.- weer met de peeën de pot ingaan. De groote batige'saldo's bier zün ook reeds verdwenen. Nu men «lil raadsbesluit goedkeurde en liet mü meer en meer OiykL-dat de loodsen te Zwolle en Den Bosch steeds op 0011 miswü- zeiul of verkeerd gestold com pas; blijven zei len. zoodat in deze provincie meerdere ge- meenteiyke financieele scheepjes tegen «1e rotsen te pletter zullen loopen, getuige o. a. ook nog twee gemeenten in 't Land van Al- tena met hunne Electrioiteitsstroppen, daar zal ik mü nogmaals tot de Kroon wenden 0111 dit raadsbesluit, dat door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd, te doen vernieti gen. ate in strüd zoowel voor «1e oude ge meente Capelle als voor oud Sprang, dus te gen 't algemeen belang. Mogelijk dat ter lyjogster plaatse dan eindelük «1e oogen eens opengaan. Moclit ikw ederom fiasco lüden, welnu, ik weet dan tocli dat ik in 't alge meen belang handelde 011 kan mijne banden in" onschuld wasscben. De lieer van den, Willigenburg wil niet in den breed e ingaan opliet door den lieer Ver heüden gesprokene, alleen wil liü er op wü- zen, «lat daarover in geheime vergadering is gesproken. Verlieüden- Ik heb nooit kunnen begrü- pen waarom dit besluit in geheime vergade ring moest worden genomen. Het gaat toch niet «mi personen, maar het gaat over de fi nanciën en dat mag iedereen weten. Van den Willigenburg. Dal: bad u toen moeten zeggen. Verheüden. Na do vergadering heb ik «laar nog eens ernstig over nagedacht en ik zie niet in waarom 111011 er in openbare ver gadering niet over zou mogen spreken. Dal is verschil van meening. Niets meer aan do orde zünde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5