worden verdrongen van 't groote zaken-terrein dat het vroeger in de Klei bezat en nu geheel door Den Bosch en Gorinchem wordt ingeno men. Ook de omnibus-aangelegenheid werd hier ampel besproken en zeer toegejuicht. Verbindingsweg Waalwijk—Land van Altena. Door het bestuur van „Waalwijks Belang" is 't navolgende adres ver zonden Waalwijk, Juni 1926. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Sinds jaar en dag wordt er geklaagd over het ongerief, dat wordt veroor zaakt doordat de weg naar Drongelen in den Buitenpolder van Besoijen, welke weg de aangewezen verbinding geeft tusschen het Land van Altena en onze gemeente, des winters meer malen en vaak geruimen lijd wordt overstroomd Een verwijzing naar den winter 1925—1926 moge voldoende zijn om aan te toonen dat, wil Waal wijk op den duur het verkeer uit het land over de Maas blijvend tot zich trekken, verbetering in dezen toestand noodzakelijk is, ook wijl de weg voortdurend, en in hoofdzaak door het water, zeer slecht is. Slechts op eene manier is verbete ring mogelijk, doch deze is dan ook afdoende, nl. door den weg te ver leggen en dien aan te brengen op de Westerhavenkade. Vroeger is reeds meermalen dit plan geopperd, doch kon toen aan uitvoering daarvan bij de geringe kruinbreedte van de kade niet worden gedacht ter wille van de enorme kosten, die daaraan verbonden waren. Nu door de werken tot ver breeding en uitdieping der havenvaart de kade een breedte heeft verkregen, ruim voldoende om daarop een be hoorlijken verbindingsweg aan te leg gen, zullen de kosten van het verleg gen van den weg aanmerkelijk minder bedragen. Niettemin zijn wij er van overtuigd dat de kosten van het aan leggen van een nieuwen weg die aan de eischen, welke het moderne ver keer stelt, kan voldoen, nog hocg zullen zijn. Men bedenke echter dat, wil Waal wijk zijn positie als centrum der Lang straat handhaven, een positie die haar in den loop der tijden stellig het aan zien en de beteekenis van thans heeft bezorgd, het ook in het belang van hare ingezetenen noodzakelijk is dat ook voor de toekomst die positie wordt bevestigd en versterkt. Tot de maat regelen, die daartoe moeten voeren, behoort zeker ook de bevordering van het verkeer op onze gemeente uit het Land van Altena, dat door de gewijzigde toestanden op het gebied der verkeersmiddelen van lieverlede afneemt en vroeger een groote bron van inkomsten opleverde. Werd tot voor korte jaren terug bij het verbeteren van de verkeersmidde len slechts gedacht aan spoor en tram en aan den rijweg weinig of geen aandacht geschonken, bij de groote beteekenis die het motorvoertuig in de laatste jaren heeft gekregen is komen vast te staan, dat niet meer spoor en tram het verkeer beheer- schen doch dat het motorvoertuig een belangrijk deel daarvan voor zich gaat opeischen. Plotseling blijkt dan ook de schromelijke verwaarloozing van den rijweg en den zeer onvoldoenden toestand van behoorlijke verkeerswegen in het geneele land. Het ligt tevens in de bedoeling hier een auto-dienst in 't leven te roepen, die onbestaanbaar is. als telkens en telkens de dienst moet worden stop gezet vanwege de inundatie. Ook onze gemeente zal dus ten deze de bakens hebben te verzetten nu het getij begint te verloopen. De verkeersweg zal een communicatie middel gaan vormen van grooter be teekenis dan deze tot heden is geweest. Is het daarom naar ons oordeel ook voor onze gemeente geboden, bijzon dere aandacht te schenken aan hare wegen, dan is dit zeker op de eerste plaats het geval met den weg naar Drongelen. Wij hebben gemeend de vrijheid te mogen nemen, de aandacht van Uw College hierop te vestigen en vertrou wen, dat U bereid zal worden gevon den het noodige te doen om in samen werking met de provincie en even tueel belanghebbende gemeenten over de Maas, de zoo lang begeerde ver betering van den weg tot stand te brengen. Het Bestuur der Vereeniging „Waalwijks Belang", M. A. VAN LIEMPT, Voorzitter. JAN T1ELEN, Secretaris. Door het Provinciaal Centraal Stembureau is, als opvolger van den heer E. W. Klijberg benoemd ver klaard tot lid der Provinciale Staten, de Edelachtb. heer G. R. van de Ven, burgemeester van Vlijmen. Uitslag Eindexamen R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Geëxamineerd: 11 candidaten. Geslaagd alle candidaten nl. de heeren J. Duijzer te Waalwijk. J. Gubbens te Kaatsheuvel. W. de Haan te Waalwijk. B. van Ommeren te Heusden. D. Renooij te Sprang Capelle. Bestuur en Leeraren der R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. (Afscheid van den Voorzitter, den Heer E. W. KLIJBERG). Th. van der Rijken te Waspik. H. Smelt te Waalwijk. A. Vloeimans te Waspik. J. Werther te Geertruidenberg. P. Zijlmans te Sprang-Capelle. S. Zijlmans te Geertruidenberg. Wij mogen hier wel speciaal de aandacht vestigen op het feit, dat alle leerlingen met gunstig gevolg het eind-examen 5 jarigen cursus aflegden, (een vorig jaar toch moesten 5 worden afgewezen), dat onder toezicht der gecomiteerden en van den inspecteur van 't Handelsonderwijs den heer Mr. Thiel uit Den Haag alhier is gehouden. Een bijzondere felicitatie aan ge slaagden en leeraren, 't is een werkelijk succes voor deze uitnemende onder- wijs-inrichting. Op de Stoomschoenfabriek van de firma Gebr. Pullens alhier had een ernstig ongeluk plaats. De werkman A. Leijtens geraakte met den duim van zijn rechterhand onder de hakken- schrooimachine en werd de duim bijna afgesneden. Onder hevig bloedverlies en pijn heeft de heer P. van 6run- schot het eerste verband gelegd, waarna de getroffene ter behandeling is gegaan naar dokter Langemeijer. Onze vroegere stadgenoot de heer Antoon van Oostrum te Dongen, legde met gunstig gevolg te 's Bosch het Mercuriusexamen af voor Engel- sche Handelscorrespondentie. Geslaag de genoot zijne opleiding bij den heer G. Govaerts te Breda. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant stellen o m. voor aan de Schoenmakersschool te Drunen over 1924 een bijdrage van f280 te ver- leenen. De invoer van schoenen be droeg over Mei '26--253.336 paar ad. f527.097 tegen 243.458 paar ad. f570.000 in Mei 1925. De uitvoer 19.816 paar ad f 107.308 tegen 21.282 paar ad. f 128.000 in Mei 1925. Af deeling Noordbrabant dervereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Het bestuur van bovengenoemde af- deeling heeft, na het optreden van de drie nieuwe, in de jaarvergadering van Mei j 1. gekozen bestuursleden, de besluursfuncties als volgt verdeeld: Voorzitter: Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Vice-VoorzitterMr. Dr. F. L. J. Z M. Vonk de Both, burgemeester van Til burg. v Secretaris P. J. C. Smulders, secre taris van Someren. PenningmeesterJ L. Switzar, burge meester van Dongen. Leden: A. van Campen, burgemees ter van Dinteloord c a. en Fijnaart c a. J. j. L. M. Verwiel, burgemeester van Oisterwijk A. L. G. H N. Coenen. bur gemeester van Roosendaal c a.; F W. van Beek, burgemeester van Boxtel Mr. H. J. M. Loeff. burgemeester van Drunen. Naar wij vernemen zal het zang koor der kerk van St. Jan Baptist de algemeene avond-vergadering van den Katholiekendag alhier opluisteren. De repetities hiervoor zullen weldra be ginnen. Onze nieuwe kapelaan de wel- eerw. heer Beekmans is benoemd tot adviseur der R K Werkliedenvereni ging en hare onder-afdeelingen. Verlaagde tarieven op de sporen. Ingaande 1 Juli treden bij de Nederlandsche Spoorwegen nieuwe tarieven in werking waardoor zoowel de vrachtprijzen voor vervoer van reizigers ais bagage, alsmede die van ijl- en vrachtgoederen, met een belang rijk percentage worden verlaagd. Ook de tarieven voor afhalen en bestellen van goederen zijn verminderd. Nevens deze tariefsverlagingen zijn verschillende maatregelen getroffen om overlading van stukgoederen tot het strikt noodzakelijke te beperken, waardoor belangrijke vervoerversnel- ling bereikt wordt en kans op be schadiging zooveel mogelijk wordt voorkomen. Ten slotte wordt, bij het naderen der vacanties, de aandacht van belang hebbenden als hoofden van scholen enz. in het bijzonder gevestigd op de zeer goedkoope uitstapjes-biljetten voor kinderen, waarvan de prijzen tenge volge der tariefsverlaging nog plm. 15 pCt. goedkooper zijn geworden, terwijl ook vereenigingen en gezel schappen niet beter kunnen reizen dan met de goedkoope gezelschaps biljetten. Bij tijdige bestelling worden voor groote gezelschappen zoo noodig extra-rijtuigen ter beschikking gesteld, terwijl voor kleinere gezelschappen een of meer compartimenten worden gereserveerd. Voor Waalwijk en omgeving wor den alle gewenschte inlichtingen gaarne door den Stationschef verstrekt. Radio. De Directeur van het Postkantoor alhier deelt mede, dat bij hemisinge komen eene klacht, uitgaande van een 12-tal Radio-amateurs le Waalwijk over storingen, veroorzaakt waarschijnlijk door een onbekende „luistervink", die door het voortdurend laten genereeren van zijn toestel de ontvangst van anderen in hooge mate belemmert Daarom is het alleszins wenschelijk en de aandacht van n//e radio bezitters wordt daar met nadruk op gevestigd, dat de z g. terugkoppelspoel slechts geleidelijk is te bewegen en dat nooit zoo sterk mag worden gekoppeld, dat de lamp gaat genereeren. Het neme van een kleinere terug koppelspoel of ook het verminderen der hoogspanning kan mede dienstig zijn. Ter wille van een ongestoord radio- genot voor alle bezitters van opvang inrichtingen wordt tot alle het verzoek gericht, na te gaan, of iemand wel licht, uiteraard zonder eenig opzet, doch meer onwillekeurig aanleiding kan geven tot de boven aangeduide storingen en dan het mogelijke te doen om dat voor het vervolg te ver mijden. Zoo noodig vrage men inlichtingen aan bepaald deskundigen dan wel aan geroutineerde amateurs. De Postdirec teur, begaan met het lot der gedu peerden, verleent gaarne alle mogelijke hulp of biedt zijn tusschenkomst aan. De Maas buiten Brabant. Het voorstel der Gedeputeerden van Noordbrabant om de Maas voorgoed buiten het Brabantsche land te houden, maakt een forschen en sympathieken indruk. Het komt neer op een verhooging en verzwaring van den Maasdijk over zijn geheele lengte: van de Lim- burgsche grens af tot aan de Dieze, schrijft de „Gelderl." In 1920, toen de Veluwsche dijk bij Cuyk is doorgebroken, hebben de Sta ten van Noord Brabant al begrepen, dat 't zoo niet langer gaan kon. Er moest iets gebeuren, dat afdoende zou zijn. Maar men stiet op tegenstand hier en men vond strubbelingen daar, het is gebleven bij plannen. Nu, op oude jaarsdag 1925 en enkele dagen erna heeft de Maas zoo hard op de deur gebonst, dat men in Den Bosch is opgesprongen met het vaste voor nemen om een eind te maken aan de plagerijen van den grilligen regen- stroom. De dijken worden verhoogd tot een halven meter boven de hoogste waterstanden. Verhoogd door den pro vincialen Waterstaat zelf. Onmiddellijk. De gevaarlijkste punten het eerst en dan, achtereenvolgens, den geheelen dijk. Betalen Wie dat betalen zal Zal terecht komen. Eerst het werk uitvoeren, eerst de veiligheid van stad en land verzekeren, eerst zorgen dat de bevolking zonder vrees achter de dijken kan wonen en er haar welstand opbouwen, dan kibbelen over de betaling der kosten. De provincie zal het geld voorschieten het waterschap de Maaskant, dat wordt uitgebreid tot één groot complex over het gansche stroomgebied van de Maas in Noord Brabant tot aan de Dieze. - het waterschap zal de rente en aflos sing moeten betalen, als Rijk en pro vincie haar aandeel hebben gestort. Dat komt terecht De provincie heeft de beurs al geopend, het Rijk kan onder deze omstandigheden niet achter blijven. Na de vraag gesteld te hebben, wat Gelderland doet, wat er uit gaat van die provincie, welks bestuur den indruk vestigt, dat er in Gelderland een voor zichtigheid wordt betracht die de wijs heid zou kunnen bedriegen, concludeert de schrijver in genoemd blad „Het is weliswaar niet zóó, dat er in Noord Brabant alles gebeurt en in Gelderland niets. Maar het provinciaal bestuur in Noord Brabant pakt de zaak anders aan en forscher." Ongetwijfeld een bewijs van groote waardeering van het Geldersche orgaan voor de van energie en voortvarend heid getuigende plannen van ons pro vinciaal bestuur, een huldebetuiging, waarbij wij ons gaarne aansluiten. De Waalwijksche Pluimvee Ver eeniging houdt op Zaterdag, Zondag en Maandag, 26 27 en 28 Juni, in haar clublokaal bij den heer Holtzer- Passier eene tentoonstelling van kuikens Het doel van deze Show is de broedresultaten van dit jaar te demon- streeren en onderling en ook aan niet leden te verkoopen. Wij wenschen de vereeniging veel succes met deze onderneming die zeker nieuw is voor deze streek en vertrouwen dat vele Waalwijkers niet-leden eens een kijkje zullen gaan nemen daar de toegang geheel vrij is. DRUNEN. Donderdag viel land bouwer L. v. D. van een hoogen hooizolder op een steenen vloer. Met een hevig bloedende hoofdwonde werd hij opgenomen en werd onmiddelijk geneeskundige hulp»ingeroepen. Onze voetbalvereen. „Sporters" is wel erg aan den sukkel. Thans is nog geen speelterrein gevonden en ook is nog geen keuze gedaan om trent een clublokaal. Kan deze zaak niet eens steviger worden aangepakt? In tegenstelling met minder gunstige berichten uit andereplaatsen kunnen wij melden, dat de schoen fabrieken hier tot op heden regelmatig van orders zijn voorzien. Alle werken nog op volle capaciteit en in sommige bedrijven heerscht zelfs een levendige drukte. Zou de schoenindustrie een betere toekomst tegemoet gaan? In onze gemeente heerscht mo menteel onder de kinderen de z g. slijmhoest en zijn er helaas binnen een week reeds 2 gevallen met doode- lijken afloop. Vooral voor de kinderen beneden het jaar schijnt deze ziekte zeer gevaarlijk. ELSHOUT. De Fanfare van de Con gregatie der H. Familie viert dezen zomer haar 40 jarig bestaan. Een der oprichters de heer H. Klijn hoopt dan tevens zijn 40-jarig jubilé als directeur van dit muziekkorps te herdenken. Het bestuur heeft besloten deze heug lijke jubilea, begin September door een festival schitterend te herdenken. SPRANG CAPELLE. (V m. Sprang.) J.l- Dinsdagavond had het 8 jarig zoontje van Jac. Ophorst het ongeluk een gulden in te slikken. Dr. Waarden burg alhier achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te 's-Bosch noodzake lijk, alwaar hij bij aankomst direct werd behandeld en de gulden werd verwijderd. Zijn toestand is bevredi gend A.s. Zondag des vm. 9.30 en des n.m. 5 30 hoopt in de Geref. kerk op te treden Ds. Donnet, Em.-predi- kant te den Haag. Het orgel in de Ned. Herv. kerk alhier, hetwelk door de fa. Standaard te Schiedam is gerestaureerd, werd j.l. Zondag weer in gebruik genomen en voldoet uitstekend. Naar wij vernemen hopen de leden der Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" binnen enkele weken per auto een pleizierreisje te maken naar Nijmegen. Het Fanfare corps „Sirena" zal met medewerking van de Gem. Zang vereeniging „De Heidebloem" a.s. Maandag 28 Juni 8 uur 's avonds aan het Bruggetje in Vrijhoeve—Cappel een concert geven. CAPELLE. In de Herv. Kerk te Loonschendijk zal Zondagnamiddag uur optreden Ds. Slemper uit Besoijen. WASPIK. Op Zaterdag 26 Juni as. zullen de werkende leden der Harmonie een teeravond krijgen in de concert zaal bij den heer H. v. lersel Montens. Naar wij vernemen zal de heer P. Coesmans, werkend lid onzer harmonie, deelnemen aan het solisten concours te Loonopzand. WASPIK. Bij het borden wasschen zakte mej. M., Donderdagmiddag plot- seling ineen en bleef op de plaats dood. Vermoedelijk maakte een hart verlamming een einde aan haar leven. Al spelende viel he) ongeveer 6- jarig zoontje van F. in de volle haven. Een speelkameraadje van ongeveer denzelfden leeftijd, de kleine W. wist den drenkeling nog tijdig te grijpen en van een wissen dood te bevrijden. Wel een jeugdige redder RAAMSDONKSVEER Door de bakkers werd het bruinbrood met 1 cent per 8 HG verhoogd en het melkbrood met 2 cent. Tot Herder en Leeraar der Ger. Kerk op 't Veer werd beroepen de Eerw. Heer Allaart, Cand. t. d. H. Dienst te Oegstgeest. Zondag treedt Ds Ewoldt om 9'/2 uur op in de Veersche Herv. Kerk en om 2'/2 uur in de Dorpsche kerk, terwijl in beide diensten in de Ger. Kerk leesdienst zal worden gehouden. Bij Ministeriëei besluit werd vrij stelling van dienst verleend voor 2 jaren aan dhrn. Johs. Vissers en Mars. Zijlmans wegens opleiding Geestelijk ambt. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente op Maandag 28 Juni 1926, des namiddags twee uur in het Ge meentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Mededeeling kasopname. 2 Aanvragen bouwterrein C. J. van Merriënboer alhier en Jac. Blijlevens te Drimmelen. 3. Voorstel wijziging Gemeente- begrooting 1925 en begrooting Grond bedrijf 1925. 4. Alsvoor wijziging begrooting Sted. Godshuizen 1925. 5. Ingekomen stukken. 6. Rondvraag. 7. Reclames. In de Ger. Kerk zal Zondag a.s. leesdienst worden gehouden. Dinsdag a s. zal „de Luchtpost'» Amusementen club" een bal geven in hotel „Centraal" met medewerking van de Geertruidenbergsche Jasz band „The Jolly Band". Zondag a.s. te 8 uur namiddag zal de stafmuziek van 't 6e R. I. uit Breda, alhier eep concert op de Markt komen geven Dat van dit concert ieder muziekliefhebber zal komen ge nieten zal niet te betwijfelen zijn. Onze stadgenoten J. Werther en S. Zijlmans slaagden voor het eind examen der Hoogere Handelsschool te Waalwijk. MADE. Zondag a.s. zal de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph", alhier naar men verneemt met haar nieuwe vaandel aan de te houden groote meeting te Tilburg deelnemen. In Juli zullen alhier 2 veemarkten worden gehouden en wel op de Maan dagen 5 en 29 a.s. De landbouwer C. de Kroon is bij het maaien met een maaimachine met zijn linkerhand tusschen een der raderen bekneld geraakt. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen Doorde slagers is alhier een onder linge vergadering gehouden waarbij werd besloten met ingang van 28 Juni de vleeschprijzen te verlagen. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 25 Juni 1926 des voormiddags te 10 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Aanbieding verslagen betreffende den toestand der gemeente en de Volkshuisvesting. 3. Aanvragen om subsidies n 1. de Handelshoogeschool te Tilburg en de Autobusonderneming „Onze Dienst". 4. Af- en overschrijvingen. 5 Electriciteitsvoorziening. 6, Verordeningen tot heffing en in vordering van weggeld. N B. Voor de opgemelde openbare vergadering zal eene besloten verga dering worden gehouden te 91 uur tot het doen van enkele mededeelingen. DUSSEN. In de hedenmorgen ge houden vergadering van den gemeen teraad is in beginsel besloten om het G EB., dat de gemeente f 110 000 heeft gekost te verkoopen aan de P.N.E M. voor f 22.500. In een binnen 14 dagen te houden vergadering zal de defenitieve beslis sing worden genomen. Tevens deelde de Voorzitter mede. dat dan een besluit zal moeten worden genomen tot heffing van een weggeld belasting. Voor ongebouwde eigendom men zal dan 3 °/0 en voor gebouwde eigendommen 4 tot 6 °/0 worden ge heven. Naar schatting zal deze nieuwe be lasting dan f 2481.36 opbrengen. ALMKERK. A.s. Zaterdagavond 7 uur hoopt de Chr. Herv. Schoolv. alhier in het schoollokaal een alge meene ledenvergadering te houden. Onder leiding van Ds. Röih hoopt de Ring Altena van Herv. Jong. Ver, op de verjaardag van H.M. de Konin gin een landdag te houden. As. Zondag hoopt Ds. RÖth des 's morgens en des avonds voor zijne gemeente voor te gaan, terwijl Ds. de Jong des v.m. 10.30 en n.m. 3 uur hoopt op te treden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 25 Juni 1926. Te 's Hage slaagde Dinsdag voor het vak-examen „telegraphie" de heer G. van Dijk, kantoorbediende le kl. bij de Posterijen. Mej. A. Hilwig verwierf het dip loma als assistente vanwege de centrale- vereeniging van openbare leeszalen en bibliotheken en werd tevens toegelaten tot den Directeurscursus te 's Hage. In aansluiting, van wat we mede deelden over het gouden huwelijksfeest van het echtpaar J. van Laarhoven- van Dinteren, nog het volgende. Om circa vijf uren werden de jubilarissen in hun tuin toegezongen door de kin- (Folo A\ OUDKF.RK).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6