Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I De Attractie Louis Bonwmeesler's Operette Gezelschap De Koningin van De fideele Boer. FEUILLETON GEEN GEWETEN, DOOR ERVARING NUMMER 54. WOENSDAG 7 JULI 1026. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 1 Juli des namiddags ten half vier. Voorzitter Édelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart voor vier opent de Voorzitter de vergadering en zegt al vorens met de behandeling van de agenda te beginnen eerst in geheime vergadering eenige mededeelingen te willen doen. Na heropening der openbare verga dering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen welke onver anderd werden goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. De Voorzitter deelt mede, dat punt 2 Overgave Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf verband houdt met het eenige ingekomen stuk, rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Uit de rekening blijkt dat deze sluit met een nadeelig slot van f 7325 15. Bij overgave van ut» bedrijf zal door de ingezetenen een voordeel worden behaald van f 2629 05 door dat de stroom goedkooper wordt. De straatverlichting heeft de ge meente tot nu toe f 2875.30 gekost en bij overgave zal deze kosten f 1841, zoodat daar een winst op wordt ge maakt van f 1034.20. Bij overgave zal f 2012 50 minder rente behoeven te worden betaald, zoodat de totale verdiensten f 12.205.26 bedragen. Door de gemeente blijft nog te be talen een 53/4 °/0 leening groot f 82 000, waarvan een rente moet betaald wor den van f 5657.50, een 61/4 leening van f 18000 waarvoor f 1125 rente moet worden betaald en een 53/4 lee ning groot f 1000 waarvoor f 575 rente moet worden betaald. Wordt alles tegenover elkaar gezet, dan zal bij overgave van het bedrijf een voordeel door de gemeente wor den behaald van f 6144.76. In een vorige vergadering is in be ginsel besloten het bedrijf over te geven voor een bedrag van f 22 500 j onder zekere voorwaarden en onder nadere bevestiging van de P. N. E. M. Naar aanleiding van dit besluit j hebben Burg. en Weth. een conferen- tie gehad met eenige vertegenwoordi gers van de P. N. E. M. Tegen overgave van het bedrijf be staan groote bezwaren. Op de eerste plaats geeft de gemeente hare zelf standigheid prijs en moet de gemeente capituleeren voor een groot bedrijf. Bij een nieuw contract is misschien op voordeeliger wijze stroom te krijgen. Wellicht dat men dan voor minder dan f 2551.34 garant voor stroomafname behoeft te blijven. Ook zou het niet onmogelijk zijn, dat het eene trans- formatGrhuisje op de baan opgedoekt werd waardoor een voordeel van f 700 per jaar werd verkregen. Ook zou, indien de administratie hier werd ver richt daardoor eenig voordeel zijn te behalen. Dat zijn echter allemaal vogels die in de lucht vliegen. Wij hebben ver schillende cijfers willen geven om te zien welke de voor- en welke de na- deelen zijn. Bij overgave van het bedrijf is het eerste voordeel de verliespost van f 7323.51 en de goedkoopere stroom- prijs. 1 /4 goedkooper is veel en dat komt nu den efnemer niet ten goede maar de ingezetenen vormen de ge meenschap. Dan hebben we het voor deel van de straatverlichting nog. Van de straatverlichting is wel een ruim gebruik gemaakt, maar dat kan men doen omdat wij toch garant moes ten blijven voor zoo en zooveel stroom verbruik. Door de gemeente wordt bij over gave een voordeel behaald en daarom stellen Burg. en Weth. voor zoo spoedig mogelijk daartoe over te gaan, opdat de ingezetenen vanaf 1 juli al van de joedkoopere prijzen kunnen profïteeren. Hierna worden door den Voorzitter de verschillende condities voorgelezen. Daaruit blijkt o.m. dat de gemeente alle eigendommen en den geheelen aanleg van het G E.B. inclusief de ïuisaansluitingen en verdere eigen dommen van het G.E.B. aan deP.N.E.M. overdraagt. De P.N.E.M. betaalt daarvoor dan f 22.500 jaarlijks f 1000 betalende en 4,/2°/o rente voor het bedrag dat blijft te betalen. De gemeente moet zich verbinden aan geen andere maatschappij conces sie te verleenen. De P.N.E.M. zal voor licht in den spertijd 45 ct. per K.W.U. rekenen. Buiten den spertijd voor kleine ver bruikers 25 ct. De P.N E.M. kan ;n twee gevallen den prijs verhoogen en dat is wanneer de koienprijs boven de f 20 per ton komt en wanneer de koopkracht van den Nederlandschen gulden zou dalen. De koienprijs bedraagt thans f 14 per ton, dus nogal ver van de f 20. Nu is de koienprijs al duur. De heer Van Dijk vraagt of er geen limiet gesteld is bij daling van den gulden. De Voorzitter zegt dat dan de prijzen in evenredigheid gebracht zullen wor den. Vroeger heeft men nooit aan een dergelijke bepaling gedacht maar in den oorlog heeft men gezien, dat het noodig is. Men heeft het in Duitsch- land gezien, dat men voor een millioen mark niets kan koopen. Van Drunen. Op het eind van den Nieuwendijk kan Almkerk beter stroom leveren. Voorzitter. Dat zal niet gaan. 3D Van Drunen. Dat zou te overleggen zijn. Voorzitter. Met Almkerk zou daar over zijn te praten maar het zou niet in het belang van de inwoners zijn als daartoe werd overgegaan, want nu betalen ze maar 45 cent en worden ze bij Almkerk gevoegd, dan moeten ze 60 ct. betalen. Door de P. N. E. M. is ook nog gezegd dat zeer waarschijnlijk een volgend jaar 40 cti per K.W.U. zal betaald behoeven te worden. Voor de straatverlichting zal dit echter nog niet het geval zijn, daarvoor zal dan nog 45 cent gerekend moeten worden om dat het bedrijf een algeheele verlaging niet toelaat. Later zal die prijs mis- schien ook wel op 40 ct. worden ge bracht. De kosten van vernieuwing van lampen blijven voor rekening van de gemeente. Ook zal ze daarvoor zelf zorg te dragen hebben. De P. N. E. M. blijft zich het recht voorbehouden om het tarief ten allen t jde te verlagen hetzij voor alle hetzij voor een zekere categorie van stroom verbruikers. De Voorzitter deelt mede dat men n Eethen, waar het bedrijf al gerui- men tijd aan de P. N. E. M. is over gedaan. zeer voordeelige tarieven heeft. Naargelang van de afname worden daar de prijzen geregeld. Moet de P. N. E. M. eenig grond werk verrichten, dan zal ze zorg dra- jen dat de wegen weer in behoorlij- cen staat worden gebracht. g|De P. N. E. M. blijft zich het recht voorbehouden het bedrijf te staken na een jaar van te voren daarvoor ge waarschuwd te hebben. De gemeente heeft dan het recht weer om het be drijf over te nemen voor f 22.500 ver meerderd met den kostprijs van de eventueel plaats gehad hebbende uit breiding. Voorzitter. Nu komt er nog iets bij en dat is dat wij Hermans destijds uit zijn betrekking hebben gehaald en hem hebben aangesteld als agent. Gedurende dien tijd heeft hij zijne werkzaamheden verricht op eene wijze boven allen lof verheven, waarvoor wij hem gaarne dank betuigen. Bij de overgave van het bedrijf zullen wij de wenschelijkheid uitspre ken dat Hermans als agent blijft ver bonden. Berm. Ik zal niet zeggen, Hermans is een beste mensch, maar als we nu eens in het donker komen te zitten, wat dan. Voorzitter. Als Hermans agent blijft, dan hebben wij ons maar tot hem te wenden, dan blijft alles als 't ware zooals het nu is. Berm. Daar bij het huisje aan de Baan liggen nog een 17 palen, die blijven zeker aan de gemeente behooren. Voorzitter. Die zijn niet opgenomen. van de Kermis in Waalwijk Zie groote annonce in dit blad. <r> co Van der Koppel. Er staat in de con dities dat alle eigendommen van het bedrijf moeten worden overgegeven en ik zou zeggen, dat die daarbij behooren. Voorzitter. We zullen wel eens zien. Th. v. d. Pluijm. Die palen behooren feitelijk niet aan het bedrijf. Berm. Dat zijn reserve-palen. Voorzitter. Dan zou ik zeggen, dat ze erbij behooren. Van den Koppel. Die palen behooren tot het bedrijf, waar behooren ze anders bij. Hermans. Over het metergeld vallen de menschen nogal eens, algemeen klaagt men er over dat het zoo duur is. Voorzitter. Ik geloof, dat men deze ook kan koopen als men zulks verkiest. Berm. Verslijt zoo'n ding gauw? Hermans. Het komt wel eens voor, dat het gerepareerd moet worden. Van der Koppel. Ik zou het niet De Echo van het Zuiden, Waalwyksche ra Langstraatscbe Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bö contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur inpons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN' ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. Maar ondanks dit. alles gaf lift zyn arbeid niet op en telkens na zulk een korte, klaar- blykelyk half onvrij willige rustperiode woel den zyn vingers weer des te haastiger in de kleine briefjes, vloog zyn pen weer des te sneller over het zacht ritselende papier. Van een kerktoren in de omgeving klonken twee doffe slagen; toen had liy eindelijk de laatste pennestreek op papier gezet en viel hij met een diepe zucht tegen de harde hou ten leuning van. zijn stoel aan. „Klaar!" mompelde hy half binnensmonds en na verloop van een minuut voegde hy er met enj tweede zucht, die uit het diepst van zyn hart scheen te komen, aan toe: „God z.y dank klaar Hy rangschikte de beschreven vellen pa pier zorgvuldig, trok de schuiflade van zijn werktafel open en deponeerde ze daarin. In deze la; bevonden zich bovendien nog ver scheidene met een korrelig wit poeder ge vulde fleschjes. Het eene na het andere haal de Duringhoffen er uit te voorschijn en be keek ze by het armoedige schynse! der lamp langen tyd met zulk een liefdevolle opmerk zaamheid, zooals een vrek zyn heimelyk by- eengeschraapte schatten of een pronkzieke vrouw haar schitterende brillanten zou be- kyken. Plotseling echter schudde zyn lichaam in koortsachtige rillingen en het scheelde maar weinig, of] het glas dat hy in de hand hield, was aan zyn bevende vingers ontglipt. Toen sloot hy de schuiflade weer en stond op. Maar zyn voeten dreigden hem hun dienst te weigeren en hy moest zich met beide handen aan de stoelleuning vasthouden om op de been te blijven. „Het gaat niet meer," mompelde hy met kleurlooze lippen, „het gaat niet meerIk moet rusten rusten Hjj blies de lamp uit en zocht in het don ker tastend den weg naar zyn bed, daarby voortdurend steunzoekend op stoelleuningen. „O mijn hoofd klonk het eenmaal zacht steunend van zyn lippen. Toen viel hy gekleed op de kussens en van de plek, waar iiy lag, klonk het na een korte pauze weder om door de diepe, nachtelyke stilte van het vochtig kille vertrek r „God zy dank!. myn werk is gereed Toen de vrouw van de deurwaarder haar huurder den volgenden morgen de koffie wilde brengen, kreeg zy op haar herhaald kloppen geen antwoord en toen zy daarop eiiulelyk, door een bang voorgevoel vervuld, zonder het gebruikeiyke „binnen" de deur van zyn kamer opende, sloeg haar de schrik zoo om het hart, dat zy- by na het ontbytser- vies uit de handen had laten vallen. „Lieve hemel, mynheer Duringhoffen, wat is er dan toch met u gebeurd?" riep zy in haar eerste hevige ontsteltenis uit. „U ziet ,'er bepaald net uit als de dood in levenden ■lyve!" Nog steeds lag Valentin volledig gekleed op zyn bed en de vaalgryze, sombere mor genschemering, die door het venster op zyn vermagerd gezicht viel, verleende aan deze scherpe, energieke trekken een uitdrukking, die werkelyk aan een doode deed denken. By de woorden van zyn wakkere hospita, opende hy met zichtbare inspanning de don ker omscliaduwde oogen en zyn lippen, die juist nog de diepe lydenstrekken van een he vige lichamelyke pyn vertoond hadden, Xilooiden zich thans weer tot den ouden, vriendelyken glimlach. „Ik heb wat lang gewerkt en ben, naar het scliynt, met myn kleeren aaii in slaap gevallen," zeide hy op vermoeiden toon. „Het is al laat; niet waar?" „Wel, de hemel moge geven, dat het nog niet te laat is, mynheer Duringhoffen," zei- de de brave vrouw, die nu eenmaal alles wat op haar hart lag, moest uitspreken. „Hoe is het toch -mogeiyk dat een mensch zich zoo volkomen ten gronde kan richten. En het avondeten van gisteren staat er ook nog precies zooals ik het gebracht heb! Wilt u het soms nog steeds blyven ontkennen, dat u zwaar ziek bent?" „Ik geloof byna zelf, dat het zoo is, beste m juffrouw Leopard," antwoordde tie jonge chemiker, die een vergeefsche poging ge waagd had om zich op te richten. „U zult een boodschap naar doctor Giersberg moeten sturen, om my te verontschuldigen, want voor vandaag moet ik my wel rust gun nen." s „Voor vandaag wel heb je ooit van zyn leven! Maar naar den doctor moet dadeiyk een boodschap worden gezonden, daar hebt u volkomen gelyk in I Ik ben al weg! Maar kan ik u in 't geheel niets tot uw voor- loopige verlichting bezorgen? Een kopje kof fie of vlierthee misschien, mynheer During hoffen?" „Neen ik dank u! Ik zal trachten nog wat te slapen." Byna ademloos door den ondervonden schrik, keerde de zorgzame vrouw naar haar keuken terug. Daar stond juffrouw Helecn by de tafel met haar hoed reeds op, haar mantel aan en dronk snel een kop thee alvo rens zich naar haar inspannende dagtaak te begeven. Toen haar moeder haar een ver ward verhaal deed, in de somberste kleuren geschilderd, van hetgeen zy in Valentin Du- ringhoffens kamer gezien had, 'zette het jonge meisje met een plotselingen ruk haar nog half gevulde kopje op de tafel, zy was zeer bleek geworden en haar lippen trilden; maar het klonk toch heel rustig, toen i\ zei„Ik zelf zal naar doctor Giersberg gaan, moeder! Ik zal er eerder zyn dan iemand anders, dien wy zouden kunnen zenden." „Jy, myn kind? Maar heb je| dan nog wel zooveel tyd? Je zoudt toch al over een kwar tier aan je werk moeten) zyn." „Men zal zich in het ergste geval ook zon der my wel kunnen redden. Dit hier is in ieder geval veel belangryker. Goeden mor gen. Zy was de keuken al uit, nog voor juffrouw Leopard een van haar talryke bedenkingen tot uiting had kunnen brengen en het had er inderdaad alle schyn van, alsof geen an dere bode haar in snelheid had kunnen evenaren, want reeds na verloop van een half uur kwam zy terug. Achter haar aan klom een kleine, zonder ling uitziende man de trap op. Hy had een schrale, nietigeg estalte; maar tusschen zyn hoekige schouders verhief zich een energie ke kop, van zulk een eigenaardige karakte- ristiek, dat men den kleinen man stellig niet langer voor een oubeteekenend iemand hield, wanneer men eerst de moeite had genomen dezen kop wat nader te beschouwen. Knap was hy zeker niet, want} hy had dikke, om gekrulde negerlippen, een platgedrukte neus en groote, van het hoofd afstaande oorschel pen. Een kortgeknipte, stoppelige volle baard, die bepaald bel rood was en kort, borstelig hoofdhaar van dezelfde kleur, voltooide bet in zijn geheel zoo weinig bekooriyke beeld maar onder dit borstelige hoofdhaar welfde zich een machtig breed voorhoofd van klas sieke schoonheid en schitterden twee scherpe tyrendsoogeil met een glans en een uitdruk king van wilskracht, zooals men dat slechts by groote mannen ziet. Dat was doctor Giersberg, de stichter en leider van het wereldberoemde sanatorium, die óp liet bericht van de ziekte van zyn ehe miker, zonder een seconde te verliezen, alles wat hem juist bezig hield, in den steek ge laten had om de. brengster van dit ongeluks- bericlit te volgen. Onderweg had hy slechts énkele korte vragen naar de kenteekenen van de ziekte gedaan en had, toen Hleen hem geen bevredigend antwoord wist te geven, iets van „vrouwenonkunde" in zyn stoppc- ligen baard gebromd. Nu deinsde hy voor liet groote opschrift op de deur met een adelaar er boven, hevig ontsteld een schrede terug. „By een deurwaarder? Voor den duivel!" bromde hy, „ik hoop dat die me niet in den weg zal loopen." „Het is myn vader, doctor," zeide Heieen zacht. „En u kunt my gerust getooven, dat hy een beste man is, hoewel men hem dit weinig benydenswaardige ambt heeft opge dragen." Doctor Giersberg bleef haar het antwoord op deze uitlegging schuldig en liet zich naar de kamer van den zieke brengen. Op het zelfde oogenblik dab hy de deur achter zich gesloten had, had er een zonderlinge veran dering in zyn gelaatstrekken plaats. De juist nog zoo norsclie, barbaarsche uitdruk king was geheel en al verdwenen; dezelfde zachte vriendeiykheid die thans in zyn hel dere oogen schitterde, scheen ook zyn ruwe grove trekken te ontspannen. „Wel, myn waarde jonge vriend, wat zyn dat voor kunsten!" aldus begon by bet ge sprek, terwyi by op liet bed toetrad. „En nog altyd je kleeren' aan? 't Is wat moois, is er bier dan geen enkel mensclieiyk wezen, dat je een beetje had kunnen helpen?" En met een zorgvuldige handigheid, die de meest geoefende verpleegster tot voorbeeld had kunnen strekken, begon hy den patiënt te ontkleeden om hem daarna zoo doelmatig en gemakkelyk als het. maar eenigszins uio- gelyk was, de kussens' onder het hoofd te schuiven en flink onder de dekens te stoppen. Tegelykertyd scheen hy ook reeds zyn on derzoek geëindigd td hebbenwant liy kwel de den jongen man noch door vragen naar zyn- gezondheid, noch door verdere overbo dige handelingen. j „De lioofdpyn is momenteel liet ergste, niet waar? Ja, maar ik denk wel dat wy dip op de vlucht zullen jagen, wanneer wy het ener giek aanpakken. Je weet toch genoeg van de geneeskunde, Duringhoffen, om te, weten, dat aan hoofdpyn gelukkigerwyze nog nooit iemand is gestorven. „U bent heel vriendciyk, doctor," zeide de zieke met een dankbare blik. „En dat u zich de moeite heeft getroost, om voor my» lichte ongesteldheid zelf hierheen te komen." Met een beslist handgebaar stuitte doctor Giersberg zyu woordenvloed. „Ten eerste is liet myn plicht, want ik ben arts; ten tweede moet ik toch wel by jou komen, wanneer jy niet by nry kunt komen, ja en ten derde is liet toch wel een beetje zacht uitgedrukt, als je van een lichte ongesteldheid praat. Je hebt het leeiyk te pakken, jonge vriend, en dat ik oprecht met je te doen heb, heb je stöHig wel verdiend." /Valentin Duringhoffen knikte licht met het hoofd. „Ik weet wel, dat ik zwaar ziek hen. doctor," antwoordde hy zacht, „en het is my zelfs te moede, alsof u niet heel lang meer met my te doen zult hebben. Maar daaromtrent kan men zich als patiënt wel vergissen en daarom daarom zou ik u dringend willen verzoeken, my lieel open hartig een vraag te beantwoorden. Is myn ziekte van dien aard. dat ik er my op voor bereiden moet te sterven?" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1