zal openen WINKELPAND, RRMBESTEDIMG aanbesteden s aanraden om een Meter te koopen, want het kan gebeuren dat die binnen een jaar versleten is. Berm. Ja, het gebeurt wel eens, dat zoo'n ding een opdonder krijgt en dan is er veel van weg. De heer Hermans merkt op, dat er 11 personen zijn die zich hebben op gegeven te zullen aansluiten. Zou men nu spoedig tot uitbreiding van het net overgaan. De Voorzitter zegt, dat de P.N.EM. wel spoedig zal uitbreiden als ze ziet, dat het rendeerend is. Ze vragen na tuurlijk garantie voor een zeker ver bruik. Men denkt er aan de bemaling aan den Perenboom electrisch te doen geschieden. Komt dat dan zal er waar schijnlijk wel een transformatorhuisje bijkomen en dan zal men daar van zelf het net nog wel wat doortrekken. Misschien wel een heel eind van den Keizersveerweg, misschien ook wel tot het Veer toe. Zonder transformatorhuisje zal men de noodige capaciteit om uit te breiden niet hebben. De heer v. d. Koppel merkt op, dat op andere plaatsen het net veel uitge strekter is. Bij den Ippelschendijk is het zeer lang, uitgestrekter dan in den geheelen polder en er staat daar nogal heel wat op het net. Voorzitter. Dat bezwaar werd ook opgeworpen, toen wij er over spraken. Van den Koppel. Ik geloof, dat ze gaarne transformatorhuisjes bouwen. Hermans', Ik vrees dat de straatver lichting, ik bedoel het onderhoud van de lampen, nogal wat zal kosten. Voorzitter. Dat kan ik me niet voor stellen. Er zijn zoowat 80 lampen. Berm. Er wordt nogal eens een lamp kapot gegooid, of stuk gereden. Hermans, 's Zomers heeft men daar niet zooveel last van dan 's winters. Voorzitter. We zullen eens infor- meeren hoe dat in andere gemeenten is. We zullen nu ook een lijst opmaken wanneer de lampen aan-en uitgedraaid moeten worden. Op enkele plaatsen kunnen misschien lampen van mindere lichtsterkte worden aangebracht. Berm. Met volle maan kan ook rekening worden gehouden. Zal het aansluiten niet wat moeilijker worden. Voorzitter. NeeH, ze zullen natuurlijk zooveel aansluiten als ze maar kunnen. Hoemeer stroom ze kunnen leveren, hoe liever. Het is een gewone handels zaak. Van den Koppel. De eerste 10 M. kost bijna niets. Zoodra men over eens anders terrein komt, wordt het duurder. Berm. De gemeente zag er vooral op het laatst tegen op om onkosten te maken, dat zal de P.N.E M. niet doen. Van Balkom. Als men het nu noodig oordeelt dat meer straatverlichting moet worden aangebracht, wat dan. Voorzitter. Dan moet de gemeente dat zelf betalen. Van Balkom. In den polder zijn er nog veel die niet zijn aangesloten en dit toch wel zullen willen doen. Berm. Daarom zou ik die reserve- palen willen behouden. Hermans. Daar zal dan nog wel een stuk vanaf moeten. Berm. Dat is geen bezwaar. Er is gemakkelijker een stuk afgezaagd dan dat er een stuk aangemaakt moet worden. Die palen liggen daar niet goed, die moesten overdekt zijn. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het G E B. aan de P.N.E.M. over te geven voor den prijs van f22.500. Voorzitter. Ik hoop dat dit besluit in het belang van de gemeente mag zijn. Tot nu toe hebben we met het bedrijf weinig succes gehad. Berm. Aan den Achterhoek moet wat gerepareerd worden. Voorzitter. Daar is over gesproken, dat zal vandaag of morgen gebeuren. Van den Koppel. Dat bord van de maximum-snelheid in den Polder staat geheel onzichtbaar en bij Leemans is het zeker wel 75 cM. overgeheld naar den Dijk. Lang geleden is daar al op gewezen. Voorzitter. Dat is door wethouder van der Pluijm al opgenomen. Leemans. Bij Heijmans is het nog voornamer. Van den Koppel. Vijf maanden ge leden is het al gezegdAls die dingen er zijn, laat ze dan zichtbaar staan. Van Dijk. De Kerkstraat, valt die niet onder de schouwvoering. "'t Ziet er nu erg vuil uit, vooral op enkele plaatsen. Voorzitter. Op verzoek van die menschen is het in orde gemaakt, maar nu moeten ze het zelf onder houden. Wil men dat de gemeente het doet, dan moet de raad dat zelf weten. Van Dijk. Door den een wordt het nu in orde gehouden en door den ander weer niet. Voorzitter. Men kan slecht dwingend optreden. Van Dijk. Die er achter ligt heeft er den last van. Voorzitter. Die menschen moeten met elkaar overleg plegen. Th. v. d. Pluijm. De gemeente heeft daar niets te zeggen, j Hermans. Het weggeld, hoe zal dat ingevoerd worden. Voorzitter. Dat staat buiten mij en de gemeente om, daar weet ik niets van omdat ik er geen werk van ge maakt heb. Van Drunen. De bedoeling van Hermans is het weggeld dat wij gaan heffen. Voorzitter. Dat is niet aan de orde gesteld omdat we eerst dit besluit hebben willen afwachten. Men zal een zeker percentage, dat de raad nog moet bepalen, hebben te betalen van de waarde van de gebouwde en on- gebouwde eigendommen. Mijn huis is geschat op f240 en gezegd is dat 3 pCt. zal betaald moeten worden dus zal ik daarvoor f7.20 per jaar moeten betalen. Er zijn huizen die geschat zijn op f 20 A f 30 huurwaarde en daar wordt 2 pCt van geheven, dus die behoeven maar 60 ct. te betalen. Berm. Bij mij kwam er ook een die het over die belasting had. Ik zei dat hij niet meer dan een stuiver of zeven zou hebben te betalen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. De behandeling der zaak nam ruim 6 uren in beslag. 1 De uitspraak werd bepaald op 19 juli a s. BUITENLAND. In de haven van Antwerpen is een staking uitgebrokende scheep vaart ligt geheel stil. De Amerikanen Evans en Welles, die bezig zijn de reis om de wereld te maken in den kortstmoge- lijken tijd zijn al op weg naar Victoria in Britsch Columbiazij hebben den wedstrijd thans zoo goed als ge wonnen alles paste in elkaar, aan komst te Cherbourg, per vliegtuig naar Moskou, per trein naar Moekden, enz. Reuter meldt uit Basrah dat de Engelsche vlieger Cobham, die onder weg is naar Australië, gisteren te Bender Abbas is aangekomen. Hij rapporteerde, dat zijn monteur Elliott zwaar gekwetst was tengevolge van het springen van een bus met benzine. Het ongeluk geschiedde aan den Tigris, op 120 mijl stroomopwaarts van de monding. Elliott is naar het hispitaal te Basra overgebracht waar hij ge opereerd is. De voortzetting van den vliegtocht is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Uit Bagdad meldt Reuter nog nader, dat de monteur Elliot ernstig gekwetst is en een gecompliceerde fractuur van het schouderblad heeft opgeloopen. De oorzaak van de verwonding is niet met zekerheid bekend. Misschien is het wel een kogelwond, tengevolge van een schot, bij het vliegen over het Hammarmeer gelost door een in boorling, misschien ook is de ver wonding veroorzaakt door het springen van een benzinebuis. Elliott gaat bevredigend vooruit. RECHTSZAKEN. Het autobus-ongeluk te Tholen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch, uitspraak doende in hooger beroep achtte niet wettig en overtuigend be wezen, dat de chauffeur Laurens de Vries te Stavenisse schuld heeft aan het autobus-ongeluk te Tholen, waarbij de autobus welke verdachte bestuurde van een steile helling afreed en terecht kwam in het water der rivier „de Een dracht" en waarbij 7 passagiers door verdrinking om het leven kwamen. De rechtbank te Breda had verdachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. Het gerechtshof verleende vrijspraak. Zedenmisdrijven. In hooger beroep werd voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch Maandag de strafzaak behandeld tegen H. O. Ch. Bloemink, gewezen geneesheer te Oisterwijk, thans gedetineerd. Verdachte werd door de rechtbank te Breda wegens zedenmisdrijven ten aanzien van vrouwelijke patiënten ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Tijdens de behandeling der zaak met gesloten deuren werden tien getuigen gehoord door het O.M. gedagvaard. Van de zijde der verdedigers Mr. Marchant, Den Haag en Mr. Rassers, Breda werden als getuige h decharge gehoord, |hr. dr. C. van Winning, Dr. M. Cartier van Dissel en Dr. R. Rochaf. De adv. gen. eischte met bevestiging van het vonnis dezelfde straf. De verdediger Mr. Marchant, Den Haag, pleitte vrijspraak en verzocht de onmiddelljke invrijheidstelling van verdachte. Op dit verzoek werd door het ge rechtshof afwijzend beschikt. Mr. Ras sers hield geen pleidooi. Ingezonden Mededeelingen. Mlfnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. HERPT. Zondag vergaderde in het café „De Ploeg" van den heer L. v. d. Griendt alhier, de leden der Boe renleenbank. De voorzitter, directeur der leen bank, de heer C. J. v. Grevenbroek, opende de vergadering en benoemde tot stemopnemers de heeren Jac. Ver- hoeven, Chr. v. Herpt en J. Buijs als secretaris. De rekening en balans 1925 werden goedgekeurd, waaraan wij het volgende ontleenen Ontvangen spaargelden f46.869.16 Terugbetaalde spaargelden f 44.846.80 Terugbetaalde voorschotten f 11.344.23 Gegeven voorschotten f 7.500.— Ontvangen loopende reke ning der leden f55.151.96 Ontvangen loopende reke ning C. C. B. f40.716.82 Uitgaven loopende reke ning der leden f 46.359 26 Uitgaven loopende reke ning C. C. B. f54.566.— Reservefonds f 6.727.94 Winst 1925 f 736.63 Uitstaande voorschotten f80.264.— Saldo spaargelden f97.617 81 De notulen der voorgaande vergade ring werden goedgekeurd. De heer lz. Buijs te Hedikhuizen werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. De geitenfokvereeniging ontving een subsidie van f25. De jonge Boerenstand ontving even eens f25. Voor het monument Pater v. d. Elzen werd f50 uitgetrokken. Voor de exploitatie van het orgaan van den Ned. Boerenbond, tevens orgaan der leenbank, werd bij stem ming verworpen om hiervoor f 15 uit te keeren. Onder dank aan den ZeerEerw. heer pastoor van Hedikhuizen voor zijne tegenwoordigheid, en aan de stem opnemers en leden sloot de voor zitter de vergadering. De ZeerEerw. heer W. Timmermans, pastoor van Herpt, had bericht van verhindering ingezonden. VRIJH.-CAPELLE. Gedurende de maand Juni werd in de Rijkspost spaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f3051.84, terugbetaald f 1456.71. Er werden 51 telegrammen behandeld en 203 telefoongesprekken gevoerd. CAPELLE. Bij het dezer dagen gehouden examen slaagde mej. Cath. Dekkers Pd. voor het diploma Ieerares in de Fransche, Weener en Engelsche coupe, lingerie en jongensconfectie. Zij genoot hare opleiding op den eersten driejarigen cursus der Mode- Vakschool alhier, welke onder leiding staat van Mevr. Van Linden-Visser. Meldden we onlangs dat onze vroegere dorpsgenoot M. Ramsteijn, rijksambtenaar te Gemert, overgeplaatst werd naar Venraij. thans kunnen we mededeelen dat deze overplaatsing is ingetrokken bij ministerieele beschik king. De Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal electrisch worden verlicht. Dit werk is opgedragen aan den electricien J. A. v. Wijlen te Vrijh.- Capelle. Tot hoofd der alhier op te rich ten Chr. school is benoemd de heer M. C. Rijken, onderwijzer aan de Chr. school te Loonschendijk. Be noemde en familie van harte gefelici teerd. Beroepen tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk Ds. Verkerk te Puttershoek. WASPIK. Eene breede schaar ge- loovigen vereenigde zich Zondag op het terrein der in aanbouw zijnde rectorale hulpkerk te Waspik Boven, waar door den HoogEerw. Pater Paulinus, provinciaal der ongeschoeide Carmelieten uit Regensburg, op plech tige wijze de eerste steenlegging werd verricht. Tijdens de inzegening voer den enkele leden van het RK. Zang koor toepasselijke psalmen uit, waarna de gedenksteen werd geplaatst. Terwijl de Eerw. Paters neerknielden in het mulle zand, werd de Litanie van Alle Heiligen gezongen. Vervolgens werd de op perkament uitgevoerde oorkonde door den WelEerw. heer kapelaan Van Riel, die assisteerde, in het Hol- landsch voorgelezen, waarna zij onder het zingen der antiphonen in een bus werd gestoken en ingemetseld. Thans hield de ZeerEerw. Pater Honorius, prior te Geleen, de feest rede, naar aanleiding der tekstwoor den: „Wanneer de Heer het huis niet bouwt, dan bouwen de werklieden te vergeefs". Na gewezen te hebben op de vreugde, die er heerscht te Waspik-Boven, nu eindelijk aan hunne lang gekoesterde wenschen zou wor den voldaan en na te hebben uiteen gezet, dat de kerk is het huis van God, de poort des Hemels en het huis der geloovigen, dankte hij allen, die tot heden hunne medewerking hadden verleend en deed een beroep op den verderen steun der geloovigen. Hierna werd gelegenheid gegeven^om eveneens een steen te leggen, waar van door talrijke aanwezigen werd gebruik gemaakt. Behalve^de Hoog Eerw. Pater Provinciaal waren aan wezig de ZeerEerw. Pater Honorius, prior te Geleen, de ZeerEerw. Paters Gabriël (sub-prior te Regensburg), Gregorius te Geleen, Vincentius, kape laan te Groenendijk (bij Leiden), de HoogEerw. Pater Wortelboer, Overste van het Missiehuis te Kaatsheuvel, de parochiegeestelijken, de ZeerEerw. heer Pastoor Huijbers, de WelEerw. heer kapelaan Van Riel, benevens de hier met verlof vertoevende paters missionarissen De Wit en Gijsman. Vervolgens merkten we op het Dag. Bestuur der gemeente met den secre taris den heer Van Schljndel, den plaat selijken geneesheer Dr. Wijffels, den architect Phil Donders Pzn. te Geleen, het R.K. Kerkbestuur en de aannemers Mertens en Weterings. Moge Gods zegen rusten op het bouwen en vol tooien der kerk, voor Waspik-Boven van zoo'n onschatbare waarde. „Aan Gods zegen toch is alles gelegen". Op Zaterdag 10 Juli zal hier het feest van Kindsheid worden gevierd, 's Morgens om half acht zal eene H. Mis worden opgedragen, terwijl 's namiddags een schitterende kinder optocht zal worden gehouden. Met het oog op zijn a s. vertrek naar de Philippijnen zal de ZeerEerw. Pater E. de Wit, missionaris, een missiepreek houden, waarna gecollec teerd zal worden. De heer P. v. d. Ploeg, onder- wijzer aan de R.K. jongensschool alhier, is met ingang van 1 Sept. in gelijke betrekking benoemd te Rot terdam. De heer J. D. kreeg van zijn paard een slag met het hoofdstel tegen zijn wang, waardoor een onbe duidend wondje ontstond Vrij spoedig vertoonde zich echter bloedvergiftiging, zoodat geneeskundige hulp moest wor- den ingeroepen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om eene afdeeling van het Kruisverbond op te richten. De R.K. Werkliedenvereniging alhier hoopt op Zondag 11 Juli a.s. deel te nemen aan de gewestelijke encycliekmeeting te Tilburg. Maandagmiddag werd eene ver gadering gehouden der Maria-vereeni- ging, waarbij de WelEerw. heer kape laan Van Riel eene lezing hield. Enkele meisjes voerden op heel aardige wijze een tooneelstukje op „De Oude Tante". Onze geachte dorpsgenoot de heer.J. V., die bij ongeluk met zijn fiets in een sloot reed, brak bij die gelegenheid een pols. Toevallig pas seerde juist onze gemeente geneesheer, Dr. Wijffels, die hem per auto thuis bracht en verder geneeskundige be handeling verleende. Onder voorzitterschap van den heer A. M. Rijken te Loonschen Dijk (gem. Loonopzand) vergaderden j 1. Zaterdag bij den heer H. van Iersel- Montens alhier, alle bij het Zuider afwateringskanaal betrokken water schappen (in totaal 21) benevens de gemeente Waspik. Op met 1 na alge meene stemmen (tegen de Binnen- polder Sprang) werd besloten tot de oprichting van het Waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal". Dit gewich tig besluit is voor deze streek, wat de afwatering betreft, van buitengewoon groot belang. Een verzoek tot goed keuring van bestaande plannen zal vóór 15 Juli bij de Prov. Staten van Noord-Brabant worden ingediend, op dat het, indien mogelijk, nog in de najaarszitting van dit hooge college kan worden behandeld. Getracht zal worden nog voor het oprichtingsbesluit de Kon. goedkeuring heeft verkregen, eene betere bemaling op het Zuider afwateringskanaal te verkrijgen. Onge twijfeld zullen de voorloopige werk zaamheden, indien van regeeringswege steun wordt toegezegd, met succes bekroond worden, waarvoor de be kwame uitvoerings commissie, die het vorig jaar werd benoemd en thans met de uitvoering der plannen belast blijft, ons een vaste waarborg is. GEERTRUIDENBERG. Ter bestrij ding der iepenziekte, zijn alhier bij enkele boomen aan den Stationsweg proeven genomen met mangarumsul- faat. Het is te hopen dat men hierdoor 't afsterven van de iepen zal kunnen tegen gaan. Aan de Rijkspostspaarbank werd over de maand Juni totaal f 10.348.42 ingelegd, en terugbetaald f 6409.49. Hef laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 5289. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. ADVERTENJlëN. De Heer en Mevrouw VAN TUSSENBROEK-Hoogveldt ge ven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne dochter Pietronelia 3acoba. Waalwijk. 6 Juli 1926. 36733 VERLOOFD: 36740 BETSY RIJKEN en R. WARMOLTZ Jur. Cand. Capelle (N.-Br.) I Wezep (G) [juli '26. Utrecht, Zadelstr. 38 bis.\ f f Heden overleed tot f onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sa cramenten, onze dierbare Vader, Behuwd- en Groot vader en Broeder 36735 De Heer Josephus Johannes van Ree, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Overtuigd van uwe deel neming in dit voor ons zoo smartelijk verlies, bevelen wij de ziel van den dierbaren overledene in uwe gebeden aan. Johanna van Ree. Josepha Bossaerts- van Ree. Ed. Bossaerts en Kind. 's-Bosch: Wed. C. Florie- van Ree. Waalwijk, 4 Juli 1926. Heden nam de:Heere tot zich ons jongste dochtertje, zusje, kleindochtertje en nichtje ANNIE in den leeftijd van bijna 1 jaar. Mede namens verdere familie 36737 J.L. VANKEMPEN- J. VAN KEMPEN- Wendte. Waalwijk, 5 Juli 1926. Belangrijk Bericht! Ondergeteekende bericht het geachte publiek van WAALWIJK en Omstreken dat hij a.s. Zater dag 10 Juli zijn nieuw gebouwd HOEK CRISPIJNSTRAAT, (St. Antoniusplein.) Hij verkoopt: Kruideniers- en Grutterswaren, Puike Sajet, Band en Garen, Prima Tabak lichte en zware Ook extra fijne Sigaretten en goede Sigaren. Ik zet goedkoop om, ik heb goede waren, Ik verzoek beleefd de gunst der Gemeentenaren. Elke kooper die voor een waarde van f3.— koopt ont vangt een heerlijke koek cadeau. Beleefd aanbevelend, A. VAN MIER-VERVOORT Hoek Crispijnstraat St. Antoniusplein, 36738 Waalwijk. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Waspik zullen op Vrijdag 16 Juli a s. des voor- middags ten elf ure ten Gemeente huize Ket herstellen der Sluis onder den provincialen weg aan de Yrouwkens- vaartsche haven. Aanwijzing 16 Juli a.s. voorm. van 9 tot 10 uur. Bestek en voorwaarden liggen ter secretarie ter inzage. 36752

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2