h 8 Ztkerheid omtrent de productie kan men alleen verkrijgen door valnest- contröle, een systeem, dat we voor alle houders van een eenigszins aan merkelijk koppel hoenders blijven aan bevelen. Anders moet men afgaan op uiterlijke kenmerken. De levendigste hoenders, die altijd krabben en schar relen, slank van bouw zijn, zijn de beste legsters. Ze zullen ook vrij kleine koppen hebben met heldere, levendige, eenigszins uitpuilende oogen, een frissche roode kam, rond achterlijf met wijde aarsopening. Begint met zulke dieren voorloopig uit te zoeken voor het aanhouden in een tweede legjaar. En let dan in de volgende maanden nog eens goed op ze. De beste legsters immers vallen het laatst in den rui. Niet alleen de volwassen hoenders moeten we sorteeren, maar ook de kuikens. De dieren, die niet zonder stoornissen zijn opgegroeid, die aan ziekte laboreerden of zich niet genoeg zaam ontwikkeld hebben, zij zullen haar voer niet waard blijken, 't Is wel zonde om zulke jonge dieren al op te ruimen, maar voordeel brengen ze ons toch niet, haar voer zullen ze nimmer ten volle met eieren betalen. Bovendien zijn zulke hennen een gevaar voorde koppel, doordat ze vatbaar blijken voor ziekten en dikwijls smetstofdraagsters zijn. Misschien zijn die dieren voor een zacht prijsje te verkoopen, maar men mag daarbij niet verzwijgen, dat ze, naar verwachting, minder vlotte legsters zullen blijken. BINNENLAND. üisternavond is verschenen het nieuwe voorloopig verslag der Tweede Kamer naar aanleiding van de memo rie van antwoord van minister Van Karnebeek. Blijkens dit verslag werd vrij alge meen hulde gebracht voor de talent volle wijze, waarop de minister de bezwaren, tegen het verdrag ingebracht, heeft beantwoord. Desondanks had de inhoud van dit stuk, nadat men zich aan den suggestieven invloed van het betoog had onttrokken, op vele leden een onbevredigenden indruk gemaakt. De Belgische desiderata kun nen moeilijk met meer warmte, met meer talent, maar ook met meer een zljdigheid ter conferentie door de Bel gische delegatie zijn voorgestaan dan zij in de memorie van antwoord van minister Van Karnebeek worden ver dedigd'door de Nederlandsche regee ring. De eenzijdighetd van het trac- taat valt moeilijk te ontkennen.' Waren vele leden van oordeel, dat het tractaat ook na de bij het protocol van 18 Mei 1926 tot stand gekomen aanvullingen onaannemelijk is met het oog op de overdreven economische concessies, die daarbij aan België werden gedaan, er waren eveneens vele leden, die meer het zwaartepunt in de politieke verhoudingen zagen en die een verwerping van het onder havige wetsontwerp zouden betreuren, omdat zij voorzagen, dat daardoor in België een atmosfeer zou worden ge schapen, waarin het moeilijk zou zijn tot eene nieuwe, voor beide landen bevredigende overeenkomst te geraken. Daarom werd algemeen de hoop uitgesproken, dat de regeerrng, om het verdrag voor de Staten-Generaal aannemelijk te maken, met de Belgische regeering opnieuw in onderhandelingen zal treden om te streven naar wegne ming van een nog groote en voor tal rijke leden der Kamer onoverkomelijke bezwaren, die in het voorloopig ver slag worden toegelicht. Dit zou kunnen geschieden door een nader protocol, maar beter nog door een gewijzigd tractaat, omdat men dan niet meer de bewoordingen van het eene stuk met het andere zal behoeven te vergelijken Verscheidene leden waren van oor deel, dat een nieuw Schelde-regiem onnoodig is, omdat Nederland steeds getoond heeft van zijn gezag geen misbruik te willen maken. De regeling van de rechtspositie van de op de Schelde varende handels schepen achtten vele leden volmaakt onbevredigend. De regeling van de loodsgelden kon verscheidene laden evenmin bevredi gen. Geen der leden achtte de totstand koming van het kanaal Antwerpen- Moerdijk wenschelijk, al verschilden zij in de waardeering van de bezwa- ren, die zij daartegen koesterden. Uit de Brabantsche Textielindustrie. Naar gemeld wordt bestaat bij ver schillende textielfabrikanten in het Zuiden des lands het voornemen, om zeer spoedig tot een tijdelijke, sterk ingrijpende loonsverlaging over te gaan, in verband met de onhoudbare concurrentie, welke op de wereldmarkt van de valuta-zwakke landen wordt ondervonden. Men seint uit Tilburg: Bij informatie blijkt ons, dat door de R.K. vereeniging van Werkgevers in de Textiel-industrie geen besluit te deze opzichte is genomen. Van de zijde van de R.K. 'Textiel- arbeidersbond vernemen wij, dat hun niets van hetgeen het bedoelde be richt bevat is bekend. Vermoedelijk doelt het bericht op de Firma Van Puijenbroek te Goirle. Alhoewel geen collectief contract met den R.K. Werkgeversbond is af gesloten, houden de georganiseerde werkgevers zich tot heden over het algemeen aan de voorwaarden van het oude contract. Men meldt uit Tilburg: Zondag is alhier het 7e lustrum herdacht der uitvaardiging van de Encycliek Rerum Novarum. DeRoom- sche arbeidersbeweging vierde meteen haar dertigsten verjaardag en daarom vooral mocht zij de gastvrouw zijn der zusterbonden uit den omtrek en uit de Langstraat bij den laatsten der gewes telijke encycliek dagen van het Bossche diocees. Met extra trams en autobussen kwamen honderden vereenigingsman- nen uit de omgeving even na den, •middag in de stad aan. Goirle, Hilva- renbeek, Made en de Langstraat brach ten hun muziekkorps mee, want een voornaam punt op het program was een rondgang door Tilburg's straten om de macht der organisatie te mani festeeren. Het is dan ook een massale demonstratie geworden, toen de Til- burgsche R.K. Vakbonden met hun zustervereenigingen uit den omtrek in ordelijken stoet, waarnaar een fraaie praalwagen van „Herwonnen Levens kracht" het slot vormde, optrokken naar het meetingterrein aan de Wasse naarlaan bij de kerk van den H. Ge- rardus. Men trok eerst naar het stand beeld van het H. Hart op den Heuvel om er hulde te brengen aan Koning Christus dooreen groot bloemstuk neer te leggen aan den voet van het bron zen beeld. Met volle muziek nu en dan afgewisseld door het zingen van het lied van den arbeid, marcheerde men naar het het Wassenaarplein. De voorzitter der diocesane werklie denbonden, wethouder A. van Rijen sprak het eerst de menigte toe. Het was een welkomstwoord en een ver klaring der beteekenis van dezen dag De algemeene voorzitter van het R K. Werklieden Verbond, de heer de Bruijn uit Utrecht kwam als tweede spreker getuigen van de groote waarde der Encycliek Rerum Novarum, die de grondwet is geworden van het Katho liek vereenigingsleven en Pater Henri- cus O. C. uit Helmond wist als derde spreker een op het volkssentiment af gestemde causerie te houden, waarin hij de kracht van het Katholiek ver eenigingsleven tegenover de commu nistische en socialistische agitatie en beloften liet uitkomen. Enthousiast klonk het Roomsche strijdlied en dan stelde de stoet zich weer op om naar de kerk van het „Heike" te trekken, waar met een plechtig Lof dit herdenkingsfeest werd gesloten. De N C.B.—organisaties in het Land van Cuyk hebben op initiatief van Dr. Nuijens te Boxmeer en bur gemeester van den Mortel te Cuyk in Boxmeer een protestvergadering gehou den tegen de plannen van het water schap de Maaskant om de Maasdijken tusschen Cuyk en Mook te verhoogen en te verzwaren. De N C B.—vergadering achtte de verzwaring van den dijk te duur en bovendien minder noodig dan het maken van doorlaatsluizen in den spoordam tusschen Cuyk en Mook. Deze spoordam heeft den voormaligen bovenmondder Beersche Maas verstopt. De aanleg van deze doorlaatsluizen zou veel goedkooper en meerafdoende werken ter beveiliging der dorpen langs de Maas in het Land van Cuyk. Dit s hoog genoeg gelegen met betrekking tot verhooging of verzwaring van de dijken aldaar. Betere loozing van het overtollige Maaswater werd als eerste eisch gesteld ter beveiliging van de Maasstreek. Naar wij uit Grave vernemen is de minister van Waterstaat voornemens evolg te geven aan het plan van ingenieur Lely, die belast was met het plan tot verbreeding en verbetering van de Maasbedding tusschen Grave, Balgoy en Nederasselt. Verder vernamen wij te dezer zake nog, dat het in de bedoeling ligt de groote bocht af te snijden bij Zunt en Balgoy door het scheppen van een rechten waterloop. Hierdoor zou een deel van Zunt en Balgoy op een „ei land komen te liggen. Een commissie ad hoe heeft reeds een onderzoek ingesteld met betrekking tot eventueele onteigeningen van daarbij betrokken perceelen. Tegenover Grave zou de rivierbed ding der Maas eveneens verbreed wor den door onteigening van het bekende Veerhuis te Nederasselt en de daar achter liggende gronden. De Ranja-auto. Dezer dagen werd onze gemeente bezocht door de Ranja-Auto met radio welke rondreizen door ons land maakt en uitsluitend dient als reclame voor het sinaasappelproduct Ranja, waarvan de N.V. C. Polak Gzn. te Groningen de eenige fabrikante is. Binnen is de auto als fraai gemeubileerde salon ingericht met een wel voorzien buffet, om de clientele waardig te kunnen ontvangen. 4 VöTt HEERENBAAI De Reclame Ranja-Auto met Radio. De reuzen-wagen is voorzien van electrische verlichting, waterleiding en last not least een fraaie zevenlamps Ducretet-radio-installatie zonder dak- autenne. Concerten van Hilversum, Londen, Parijs, Berlijn, enz. worden schitterend ten gehoore gebracht en het programma wordt telkens op speciale borden aangekondigd. Hoe deze er van binnen uitziet. Vermelding dient nog dat de chauffeur een speciaal slaapvertrek heeft en deze dus ook des nachts de auto niet verlaat. De Ranja-Auto is 8'/2 M. lang en 2'/2 M. breed en 3 M. hoog en is aan de buitenzijde smaakvol beschilderd met de bekende Ranja-reclame schetsen. Begrijpelijkerwijze trok deze wagen veel belangstelling. RECHTSZAKEN. adVLrteeren DOET VERKOOPEN. De moord te Oss. Het O. M. bij de Bossche Rechtbank eischte op grond van gebrék aan wettig en overtuigend bewijs vrijspraak tegen beide verdachten M. A. Boeijens te Oss, gedetineerd en L H. Ouwens te Oss, beklaagd van moord op Johan Hartogs te Oss. In den avond van 5 Dec. 1925 had- den verdachten, verslageneen nog een paar vrienden bij 't sluitingsuur het café verlaten. Er was geen ruzie ge weest en ze gingen allen ongeveer tegelijk heen. Het lijk van Hartogs, die achter aangeloopen had met Roeijens werd ,in de sneeuw gevonden langs den weg. Boeijens was met een mes gezien en in zijn broekzak werden bloedsporen aangetroffen. In de zitting welke een ganschen dag duurde en waarbij 21 getuigen werden gehoord, kwam de rechtbank niets te weten omtrent den moord. De getuigen die het weten konden wisten van niets. De vrienden hadden zich wel over den stervenden heen gebogen, doch geen hunner had er zich verder iets van aangetrokken. Ze verklaarden zelfs „dat ze onderweg geen woord over den vermoorde hadden gesproken. Ook de verdediger pleitte vrijspraak. De rechtbank verleende de invrij heidstelling van verdachte Boeijens. Uitspraak 29 Juli a s. Landloopers. Er zijn onder de landloopers ook wel goedwillenden, die geen werk kunnen krijgen en ten einde raad dan maar berusten in hun lot van te worden opgezonden naar „de Schans" te Veen- huijzen, de bedelaarskolonie. Een ongunstige uitzondering maakte deze keer C. v. Z. uit Vlijmen, die al viermaal veroordeeld is wegens landlooperij en op de vraag van den president of hij maar weer naar Veen- huijzen wilde, glunderend antwoord de „Ja! asteblieft mijnheer"! Volgens den eisch van het O. M. kan hij er weer twee jaar heen. F. v. A. uit Heeze en de Duitscher J. R. Z. die in Veghel werd ingepikt lieten op dezelfde vraag eveneens blij moedig volgen: „Asteblieft, mijnheer". Moord te Veen. Voor de rechtbank verschijnt op 10 Aug. a.s. M. K., 26 jaar, koopman te Veen, thans gedetineerd, beklaagd ter zake dat hij met het oogmerk om Jacob Vos van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen hem op een afstand van 1 a 2 meter met een scherp geladen revol ver heeftgeschoten, tengevolge waarvan Jacob Vos is overleden. Vanwege het O. M. zijn 6 getuigen gedagvaard. De verdediging wordt gevoerd door Mr. E van Zinnicq Bergmann, advo caat en procureur te 's-Hertogenbosch. De waakhond. In Drunen liep 'n waakhond rond, 'n vertrouwd dier „en goed met kin deren kunnende omgaan". Doch 't beest had 'n ongewenschte gewoonte. Hij stroopte alles af. Zoo zegt althans H. de G. een landbouwer te Drunen, die om die streken 't land had aan den hond en hem trachtte van kant te maken. Hij kwam met een geladen geweer op den waakhond af en de kinderen trokken toen partij voor den vier- voetigen makker. Parmantig riepen ze tot den boer: „Kom er eens aan als je durft". Maar hij durfde wel, schoot den hond op 'n manier dat 't beest er aan dood ging. Conform den eisch werd H. de G. veroordeeld tot f 50 boete subs, 25 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Gerrits, Den Bosch pleitte op juridischen gronden vrijspraak. Uitspraken Bossche Rechtbank. W. J. M. B., Waalwijk, overtreding maximum snelheid, vrijgesproken, vonnis van het Kantongerecht te Waalwijk vernietigd. J. v. K., Wijk, overtreding art. 445 W. v. S.-(voor den rechter om te worden gehoord, zonder geldige reden verzuimd aan die oproeping te voldoen) vonnis van het Kantongerecht te Heus- den vernietigd, veroordeeld tot f 15 boete subs. 7 dagen hechtenis. HERPT. Tijdens het onweder van Zaterdagmorgen werd een koe van den landbouwer v. V. uit Hedikhuizen onder deze gemeente door den bliksem getroffen en gedood. Het dier is voor de consumptie afgekeurd. Onder Berm is in drie verschil lende weiden het mond- en klauwzeer uitgebroken. De noodige voorzorgs maatregelen zijn genomen. ELSHOUT. Donderdagmiddag tegen 4 uur brachten 5 auto's ongeveer 150 knapen van liet Pensionaat St. Corne lius uit Reusel hier ter bedevaart. De au- Eerw. Fraters begeleiden de knapen, onder hoofdleiding van den Weleerw. lieer Spolders, rector. Direct na aankomst namen de jeug dige studenten eene collatie in het St. Norbertusgesticht; hierop werd ten 54 uur het Lof in de parochiekerk gecele breerd, waaronder het fraterskoor een zeer beschaafd gezang deed hooren. Na het Lof werden de reliquien der H.H. Martelaren van Gorcum vereerd en be gaven allen zich processiegewijs onder gebed en gezang naar, de O. L. Vr. Ka pel. Hier gaf de weleerw. heer Willemse, kapelaan, alhier, den jeugdigen pel grims een kleurrijke schets van de le gende der Wonderbare Moeder van den El.shout, hunne liefde tot de H. Maagd opwekkende en hen aansporende nu vooral in dit .genadeoord hunne wen- schen aan Haar kenbaar te maken en door bewijzen stavende hoe dikwijls de Wonderbare Moeder dé liartewenschen van velen hier in haar genadeoord reeds vervuld heeft. Na nog even de kerk bezocht te heb ben en een kleine verfrissching in het St. Norbertusgesticht, vertrokken <le kleine pelgrims en hunne geleiders vroolijke stemming weder met de to's naar Reusel. NIEUWKÜIJK. Met zekerheid kun nen we thans melden, dat door het R. K. Kerkbestuur aan den gemeenteraad het verzoek is gericht, de thans be staande openbare lagere school in deze gemeente voor R. K. bijzonder onder wijs beschikbaar te stellen. Van den heer II. uit Orthen ge raakte gisteren zijn motor in brand. De geheele motor, frame en banden werden totaal vernield. De harmonie „De Eendracht" be sloot tot deelname aan het in begin Augustus te Engelen te geven festival. Tengevolge van de plotseling ge- comen warmte zal deze week de fruit- campagné en de groote drukte hierin •en einde nemen. Vooral werkt dit zeer nadeel ig op de frambozen. Duurt dit gewoonlijk bij normaal weer soms tot half Augustus, óok deze zijn thans zoo goed als weg. Ook de prijzen hiervan zijn ongeveer de helft minder als vorig jaar. Over 't algemeen klaagt men hier dan ook over de opbrengst van alle producten,'uitgenomen de zwarte bes sen, die dit jaar tot 85 cent per K.G. liepen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zondag des v.m. 9.3(1 uur en des n.iii. 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk ilhier op te treden Prof. Bouma van Kampen. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag nam. half drie Ds. Ewolt van Raanis- donksveer in den Dienst des Woords voor te gdan. Vergadering van Ring Tilburg v. d. Ned. Bond van Jongel. Vereen, op G. op Zaterdag 17 Juli des nam. 4 uur in de zaal van den Clir. Volksbond. Agenda 1. „Uitbouw", inleider dhr. Bege- ïnan van 's Bosch. De taak van elk lid der J. V. op Staatkundig terrein, inleider dhr. H. I. Verveldt van Tilburg. VRUHOEVE-CAPELLE, Gisteren nacht is bij S. ingebroken. Ongeveer half 3 in den nacht hoorden de bewo ners een raam neervallen. Toen ze gingen kijken wat er was voorgevallen, bemerkten ze dat inbre kers een bezoek aan liun woning had den gebracht en twee fietsen hadden ontvreemd. Later in den morgen werden de fiet sen nabij Sprang teruggevonden. Uit een en ander bleek dat de dieven loor het vallen van het raam in hun werk zijn gestoord. CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot, L. Sterrenburg Pzn. tei Nijmegen, slaagde dezer dagen voor onderwijzer bij het L. O. A.s. Zondag des namiddags half drie zal voor de Ned. Herv. .gemeente alhier optreden Ds. Mulilnickel uit Waalwijk, terwijl des1 morgens half 10 leesdienst zal gehouden worden. ECHTE FRIESCHE e5£ anja au/o met radio -%CPo/ak Gv Groningen. in

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6