Backin Bakpoeder Marktberichten. De Warmte Een Vruchten-Taart DrOetker's J. 1. Dinsdag maakten de leerlin gen der 5e en Ge klasse van de O. L. School in de Kom, onder leiding van het onderwijzend personeel een school reis. Met den trein van 7 uur vertrok ken ze naar Amsterdam, waarna een rondvaart werd gemaakt via Marken, Volendam, Monnikendam en Broek en Waterland terug naar Amsterdam. Hoogstvoldaan keerden de kinderen met den trein van half elf des avonds in Capelle terug. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loouschendijk zal a.s. Zondag des namiddags 2 uur optreden Ds. .Jonkers uit Waspik. Het aantal aansluitingen aan het Waterleidingbedrijf neemt in deze ge meente steeds toe. Deze week zijn weer verschillende woningen aangesloten. WASPIK. K., die per fiets van zijn werk huiswaarts keerde, werd door den landbouwer J. K., die met zijn wagen van het erf kwam, aangereden. K. tui melde omver en werd door een trap van het paard ernstig gewond aan borst en beenen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. J. K., die de fiets niet kon zien, treft geen schuld. Hedenmiddag werd een proef ge nomen met een standpijp op de water leiding. Het resultaat was bevredigend. Bij brand kunnen dergelijke pijpen goede diensten bewijzen. Heden stierf een der beste koeien van den landbouwer J. K. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. Voor K. een leelijke schadepost. A.s. Zondag zal de nieuwe con certzaal van den heer H. van Iersel- M on tens officieel geopend worden. Een nmziekkwartet zal zijn medewerking verleenen. Dezen middag overleed plotse ling vrouw B. Een hartkwaal maakte een einde aan haar leven. Op Vrijdag 16 .Juli zal de Raad dezer gemeente, 's namiddags G uur, eene openbare vergadering houden. Aan de orde zijn: 1. Mededeel in gen, 2 Gunning herstel Sluis Vrouwkensvaartsche haven, 3 Aangaan geldleeniug. WASPIK. Op Zondag 1 Aug a s zal er voor de Waspiksche pelgrims gelegenheid bestaan om deel te nemen aan de bedevaartsreis naar Kevelaar met de processie van Kaatsheuvel. Onder de H. Missen van 1.1. Zondag hield de ZeerEerw. Pater E. de Wit, die op 16 Aug. a.s. naar zijn missiegebied de Philippijnen hoopt weer te keeren, zijn afscheidsrede. Hij wees op de vele heidenen, tot wie het licht van den Kerstnacht van Bethlehem, reeds voor bijna 2000 jaren ontstoken, nog niet was door gedrongen, en stelde daartegenover het groote voorrecht dat wij bezitten, door in dat licht te mogen wandelen. Velen zouden echter de Ster van Bethlehem willen volgen, veel werk is er nog te doen en veel zou er te bereiken zijn, indien de middelen niet ontbraken. Uit liefde en dankbaarheid voor Christus, hoopte hij op de stoffe lijke en geestelijke gaven dergeloovi gen, waardoor allen konden beant woorden aan de roepstem van Chris tus „Gaat en onderwijst alle volkeren*. Met steeds klimmenden luister werd 1.1. Zaterdag het feest van Kinds heid gevierd. Des morgens werd een H. Mis opgedragen, terwijl 's namid dags een keurige kinderoptocht werd gehouden, die, onder de opwekkende tonen der Waspiksche Harmonie, zich trots het winderige weer, met ont plooide vanen naar WaspikBoven begaf, om langs het Vaartje naar het punt van uitgaan, de school der Eerw. Zusters terug te keeren. Het was een bonte stoet, waarbij vele nieuwe en keurige costuums onze bijzondere opmerkzaamheid trokken. Het meest bezienswaardig waren echter een twee tal wagens, die, op aanwijzing en met medewerking der hier vertoe vende Eerw. Paters missionarissen van Madras en de Philippijnen, n.l. de ZeerEerw. Paters E. de Wit en J. Gijsmans, met bijzondere zorg van negerhutten waren voorzien, waaruit de Waspiksche Zwartjes met glundere oogjes de wereld inkeken. Bovendien werd de stoet gesloten met een prachtigen bruidjeswagen, die met zijn tientallen kleinen op waardige wijze den onafzienbaren stoet, bege leid door den WelEerw. heer kapelaan, de Eerw. Paters missionarissen, de Eerw. Zusters en de dames Zelatricen, sloot. Een woord van hulde en lof mag hier niet onthouden worden aan de velen, die tot het welslagen van dit feest van Kindsheid hebben mee gewerkt. Onze geachte dorpsgenoot, de heer A. van Strien, stichtte in 1920 een Nutpluimveebedrijf „De Donge Hoeve* te Dongevaart 75, op een terrein groot 19 H.A., door hem hoofd zakelijk voor dat doel aangekocht. Een gedeelte van dit uitgestrekte ter rein wordt gebruikt als bosch, terwijl een ander gedeelte is bestemd voor bouw- en weiland. De heer v. Strien begon met het houden van 200 Witte Leghorns, welke 'sjaars te voren waren betrokken als ééndagskuikens van de Elite-toornen der Gebr. Welle- man te Buurmalsen. Van de beste stammen in Nederland werden later nog eenige malen fokdieren betrok ken, nl. van het fokstation voor pluim veeteelt der Coöp. Roermondsche eiermijn te Horst en van het Nederl. proeffokstation voor pluimveeteelt te Beekbergen, van het laatste o.a. een foktoom Rhode Island Reds, met af- stammingscertificaat dat elke hen in haar eerste Iegjaar minstens 200 eieren produceert. Deze foktoom werd des tijds gepaard met een haan, afstam mende van den beroemden Engelschen stam „Metculfe" en uit deze paring zijn thans reeds verschillende hennen die tot op heden de 200 eieren in dit legseizoen bereikt en overschreden hebben. In hoofdzaak wordt dan ook op „Donge Hoeve" op hooge eierproductie gefokt en daarom worden alle hennen het eerste Iegjaar door valnesten op den ieg gecontroleerd. De beste hen in 1925 was een Witte Leghorn-hen van den stam Welleman, welke in 1 jaar 268 eieren legde, met een ge middeld gewicht van 62 gram. Uit sluitend wordt op „Donge Hoeve" gefokt van overjarige hennen en wordt streng gelet op een hoog eigemiddelde en goed gewicht der eieren, waarbij tevens een goede gezondheid en con stitutie der fokdieren niet uit het oog verloren wordt. Op het oogenblik worden in het nieuwe opfokhuis, dat 25 M. lang en 6 M. breed is en op zichzelf alleen een bezoek overwaard is, 2400 Witte Leghornkuikens opgefokt voor de pluimveehouderij van de door den Watersnood geteisterde streken van Maas en Waal. Dit is reeds de 2e collectie kuikens, die voor dat doel werd gefokt. Geen wonder dat dit bedrijf eene gunstige reputatie geniet, en dat het aantal afnemers onder de pluimveehouders en leden der eier- bonden in den omtrek vooral jaarlijks grooter wordt. Thans bevinden zich op „Donge Hoeve" 700 volwassen hennen en circa 3000 kuikens en jonge hennen, benevens ongeveer 400 jonge hanen van uitstekende afstam ming, die aan de pluimveehouders in den omtrek tegen zeer matige prijzen worden afgestaan. Voor liefhebbers van pluimvee is „Donge Hoeve", dat dagelijks te bezichtigen is, een waar paradijs. GEÉRTRUIDENBERG. De R. K. Werkliedenvereenigingen uit G'berg, R'veer en Made vertrokken Zondag 1.1. even over half één per extra tram naar Tilburg om deel te nemen aan de ency cliek-meeting aldaar. Te twaalf uur stelden de vereeni- gingen zich op, en maakten met de harmonie uit Made voorop, een tocht door de gemeente. Op de markt werd door allen het strijdlied gezongen. Een woord van lof aan het ijverige bestuur van St. Jozef, die van hier uit deze groote deelname hebben bewerkt, moet zeker geuit worden. Zondag a.s. te 8 uur n.m. zal de „Harmonie" uit Oosterhout, alhier een concert geven op liet marktplein. In de Geref. Kerk hoopt Zondag- op te treden dhr. Haaster, beroepen predikant te Driesem. Onze oud-stadgenoot, de heer W. A. Zoeteriks, is bij ministerieele be schikking van 10 Juli 1.1. aangesteld als technisch leider der Centrale Ma chinale Militaire Schoenmakerij te Lei den en tegelijkertijd bevorderd van Sergeant tot Sergeant-Miajoor. Onze stadgenoote mej. C. Neder- lof, slaagde voor het toelatingsexamen voor het. Gymnasium te Breda. Het bouwen van vier woonhuizen, voor rekening van de heeren v. Ujjen (2 stuks), Anraat en v. Baanschot, is gegund aan den laagsten inschijver, dhr. W. van Suijlekom uit Raamsdonk. De campagne aan de groenten- zoüterij der fa.. Speijer-Brothers alhier, zal spoedig wederom beginnen. Vele gezinnen uit G'berg en omstreken, zul len dan weer in de gelegenheid zijn, om een aardig stuivertje .extra bij te verdienen. Aantal baden van G tot en met 12 Juli 1926: Datum: Dames Heeren Kind. Temp. ;een 5-tal sprekers beschikbaar gesteld. J.l. Zondag had de Wed. Kolf al hier het ongeluk, terwijl zij van de kerk huiswaarts keerde, met paard en i wagen in 't water te geraken. Geluk- kig kwamen alle inzittenden met den schrik vrij. Met vereende krachten wist men 'tdier spoedig op het droge te werken. Onder de inzittenden bemerk- ten wij ook den E. A. Heer Burgemees ter dezer Gemeente. j Woensdagavond j.l. hield de Ring ,;Altena" van Herv. Jong. Ver. onder, J leiding van Ds. Röth een ledenvergade ring, welke thans gehouden werd te Babiloniënbroek. Na 't zingen van Ps. 89 1, welke I's. ook werd voorgelezen, ging Ds. Röth in gebed voor en sprak daarna alle aanwezige een hartelijk welkom toe. Hierna werden door den Secr. de notulen der vorige vergadering voor gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde eene Bij belbespreking uit Hand. 16 2240, welke ingeleid werd dou de afdeeling „Emanuël", Dassen: Op dit onderwerp volgde eene levendige discussie. Hierna werd door, de afdeeling Babi- ioniënbroek op een lekker warm kopje thee getracteerd. Nadat de pauze was geëindigd, werd door de afd. Emanuël van Uitwijk, een opstel geleverd over „Strijd om het Geloof". Door het lid Holster, afd. Werkendam, werd eene vraag uit Joh. 8 6— 8 beantwoord, ^waarop eene kleine bespreking volgde. Nadat nog een voordracht door 't lid Buchner ten beste was gegeven, had nog een bespreking plaats over de a.s. landdag, welke I).V. op 31 Aug. a.s. slaat gehouden te worde,Na 't zingen van Gezang 180: 1, sloot de Penn, de zen gezelligen avond met dankgebed. A.s. Zondag hoopt voor de Herv. Gem. des morgens en des avonds op te treden Ds. Röth, terwijl Ds. de Jong, Geref. Pred., ook des morgens en des avonds hoopt voor te gaan. 6 Juli 12 13 77 21° 7 Juli 11 14 62 22° 8 Juli 12 21 84 oo° 9 Juli 13 19 89 21" 10 Juli 13 18 72 21° 11 Juli 5 14 68 22° 12 Juli 15 25 97 23" r/ Voor slechts f 0.91 MADE. Ds. Vinck zal Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen des v. m. 10 uur voorgaan. Ds. Mhidde zal te Made des v.m. 10 uur voorgaan. ALMKERK. Cand. R. J. D. Beerc- kamp van Leiderdorp heeft thans be dankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. Gem. van Uitwijk, gem. Alm kerk. Voor de „landdag" welke alhier vanwege de Ring „Alteua" van Herv. Jongel. Vereen, op 31 Aug. a.s. staat gelioNden te worden, hebben zich reeds NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 15 Juli 1926. In de vergadering der Pluimvee- vereeniging voor Heusden en Omstre ken deelde de Voorz. mede, dat het le dental gestegen was tot 52. Na behan deling van hel programma uitte de heer van der Plas, Heusden, den wensch, dat men de oude hennen gezamenlijk zou verkoopen. De secretaris zal trach ten het adres van een veiling te verkrij gen. Evenzoo zal hij voldoen aan het verlangen van den Heer M. van Bok hoven, Herpt, om adressen te bezitten van goed fokmateriaal. Eindelijk stelde de heer K. van der velden, Wijk, voor een club-tentoonstelling te doen plaats hebben, wat ontraden werd met het oog op de pecuniaire omstandigheden der vereeniging; toch zal het plan ter sprake komen op de jaarvergadering. In de jaarvergadering der R. K. Tooncelvereeniging: „Kunst en Ver maak" werd tot voorzitter gekozen .1. van Laarhoven; tot Secr. A. v. Delft; tot penningm. Jae. v. cl. Staak, tot com missaris J. Engelen en M. Van Hooft. Aangenomen werden 4 nieuwe leden en besloten werd het 20-jarig bestaan op 26 Dec. door een meer dan gewone uit voering feestelijk te herdenken.' De Heer G. van Bokhoven ontving Zaterdag bericht, dat hij slaagde voor het examen Fransche Handelscorres pondentie ^Vereeniging Nederl. Han delsinstituut). Het elfjarig dochtertje van G. K. viel uit een schommel en liep daarbij een hersenschudding op. Van de acht leerlingen der Mulo- school die eind-examen deden slaagden er 2 voor diploma B en 5 voor diploma A. Een mooie uitslag. De Heusdensche Harmonie gaf Za terdag-avond hij mooi weer een ver dienstelijk uitgevoerd concert op de vischmarkt, dat een flink bezoek ten deel viel ook van elders. Ook onzestadgenoot de Heer P. Maassen, Boekhouder op de scheeps werf slaagde en wel voor het diploma Spaansche Handelscorrespondentie. De Oranje-vereeniging besloot in hare vergadering van Vrijdagavond op Koninginnedag een feest te organisee- ren voor de schooljeugd. Onze oud-stadgenoot, dhr. W. van Dijk, slaagde deze week voor het le gedeelte van het examen: candidaat- notaris. Op het programma voor het Fes tival komt voor: 20 Juli 6 uur n.m. opening en 8 uur concert door de Heus densche Harmonie en de Zangvereeni- ging: „Crescendo". 21 Juli 2 uur Festi val der 15 deelnemende hondsgezel schappen. 8 uur concert. Fanfare „Wil- helmina", Veen. Donderdag: Demon stratie der Rij vereeniging. 6 uur Festi val der 6 niet aangesloten vereenigin- gen; 11 uur schitterend vuurwerk. Dagelijks: Kermesse d'eté. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Mag o.g. U beleefd verzoeken een klein plaatsje af te staan in Uw graag gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Een paar opmerkingen, naar aan leiding van de 11 Juli j.l. gehouden propaganda-optocht in Geertruiden- berg, betreffende de R.K. Stands organisatie, die zooals gezien, in grooten getale optrokken naar Tilburg, gehoor gevend aan den oproep van hun heldhaftig bestuur, om de Ency cliek-meeting Rerum Novarum bij te wonen, begeleid door de onvermoeide harmonie van Made en den kranigen eere-voorzitter den heer Sassen, welke zich geheel en al belangeloos op den voorgrond stelt uit princiep voor het schoone doel Rerum Novarum en als voorbeeld voor anderen, om mede de wereld te herstellen in Christus. Helaas zijn er nog velen die hun geld en goed hooger stellen dan de bedoeling van Leo XIII, die ook het Rerum Nova rum heeft toegepast op de bezitters dezer wereld, maar door velen niet toepasselijk wordt aangenomen omdat het scheiden van hun geld en goed zoo bitter zwaar valt, terwijl hun uit beginsel geleerd wordt: gij zijt slechts rentmeester van hetgeen gij bezit, geeft den arme van uw overvloed. En zou het niet gewenscht zijn dat er zich met den heer Sassen nog meer op den voorgrond stelden voor onze R. K. zaak in Geertruidenberg, die, helaas, hier nog lang niet volmaakt is, althans nog veel te wenschen over laat. Als overtuigd katholiek en vereenigingsman aan den heerSassen een woord van dank voor zijn edele daad, en plichtbewuste Christenstrijder, wie volgt hem J. V. Geertruidenberg, 17-7-'26. Waalwijk, 16 Juli '26. Eieren 5ll2—7ll2 ct. Varkens f 12—116. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 12 Juli en 15 Juli 1926. KipeierenHoogste prijs f 7.25 Ingezonden Mededeelingen. veroorzaakt slapeloosheid, maakt Be nauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. RIJKSSCHOOL VOOR LEER LOOIERS EN SCHOENMAKERS WAALWIJK. (Toelichting I.) De looierijcursus aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers loopt ten einde en de oproeping voor de nieuwe cur sussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet hij de pakken te gaan neerzitten. Vooral in de toekomst zal er groote behoefte zijn aan goed geschoolde krachten, om den concurren tiestrijd met succes te kunnen voeren. Deze te leveren is de taak van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Onze looierijafdeeling vindt tot heden voor den gewonen dagcursus niet die belangstel ling, waarop zij' recht heeft, hetgeen niet an der^ dan tot schade van de Ned. Lederindu strie kan zijn. Wat daarvan de redenen zijn is moelijk te zeggeni Een van de redenen is, dat de verschillen de soorten van lederbereiding zeer veel uit elkaar loopen en iedere looier zijn zoon of pupil precies dat zou willen doen leeren, wat voor hem van belang is. Als gevolg daarvan zouden ze alle korte cursussen wenschen, zooals ook wel geregeld aan ons instituut ge geven worden voor oudere gevestigde pa troons. Hoewel deze korte cursussen steeds een onverdeeld succes zijn, kunnen zij toch nooit geven wat de volledige dagcursus biedt. Om de grondslagen van het vak goed te leeren is een jaar werkelijk niet te lang, te meer ómdat van dit jaar tocli altijd nog 2\ maand aan vacanties afgaan. In onze looierij, die daarvoor geheel inge richt is, moet dagelijks gewerkt worden, ter wijl ook de theoretische lessen op looierijge- bied, maar ook op scheikundig gebied vooy den modernen looier noodig zijn. Twee middagen in de week worden, aan sluitende aan de theoretische lessen in de scheikunde, de grondstoffen en fabrikaten der looierij onderzocht, terwijl ook nog les gegeven wordt in machineleer en boekhou den, voor zoover dat voor den looier van be lang is. Het is meer dan tijd, dat de looiers het laat ons gerust zeggen, dwaze standpunt ver laten, dat zij hun zoon van 1720, jaar niet kunnen missen, om gedurende een 9-tal maanden de grondslagen van hun vak te leeren en te leeren begrijpen de waarde en werking van de grondstoffen, dicj ze verwer ken. Wij zijn gaarne genegen belanghebbenden alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, zoowel schriftelijk als mondeling. Programma's worden op aanvrage gratis toegezonden. (Toelichting II.) De cursus van de Machinale Schoenmake rij aan de vakschool loopt teneinde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom, plaats. Dit geeft ous aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belangheb benden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken neer te gaan zitten. Ook in de toekomst zal er steeds meer behoefte in de schoenindustrie zijn aan goed geschool de krachten. Deze te leveren is de taak der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenma kers. De cursus van de machinale schoenmakerij vindt tot heden niet die belangstelling van de belanghebbenden der Ned. Schoenindu strie, waarop zij recht heeft. Dit kan niet anders dan tot schade zijn van de Ned. Schoenindustrie zelf, temeer daar de aanvra gen uit het buitenland steeds talrijker wor den. Onze school is op het gebied der schoen industrie voorzien van het allernieuwste en werkelijk een model inrichting van den eer sten rang. Reeds meermalen is betoogd, dat in de fa briek het geheele vak niet meer geleerd kan worden, (laar moet geproduceerd worden een maximum in een minimum van tijd. Op de vakschool wordt echter geen productie gemaakt, daar wordt den leerlingen het vak, zoowel theoretisch als praktisch, onderwe zen en is het doel, uitsluitend te zorgen, dat zij iedere bewerking, die de schoen moet on dergaan zelf oeconomisch kunnen uitvoeren en ook kunnen zorg dragen, dat in het be.- drijf de verschillende werkzaamheden goed in eikhar grijpen en in den kortsten tijd wor den uitgevoerd. Zij worden onderwezen het hoe en waarom de verschillende materialen gebruikt worden voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op ge vestigd, dat zorg gedragen dient te worden, dat niets van de grondstoffen vermorst wordt en hoe dej afval van het leder tot een minimum te beperken is. Aansluitende aan het technische onderwijs in de Machinale Schoenmakerij wordt on derricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoen fabricage van belang is, al lereerst! in liet handvak en daarnaast in tee kenen, boekhouden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anato mie van den voet worden niet vergeten. Kortom, aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en praktijkleeraren is voldoende, om een grooter aantal dagleerlingen te on derwijzen. De Directeur Rijksvakschool, VAN DER WAERDEN. MmJ 9 «dep^** een voor direct gebruik gereed Gistpocdc; Backin vervangt de Gist. iet Backin rijst het deeg onder het bakken 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.071/, 100 gr. boter f 0.28 marg.. „0.12 2 eieren. 0.12 V» liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker0.051/, 3 pond fruit (pruimen, appe» len of derg.)0.36 f 0.91 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik ol dun uit, al naar gelang men een ot meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken Men be- legge de met dit deeg bedekte bakblikken met ontpitte, gesuikerde vruchten 1 Indien het buit zeer sappig is, bestrooie men het rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suiker../ Men lette vooral op Backin van Dr. Oetkcr en dat op elk pakie als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn Waar niet verkrijgbaar wende men ziel direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis=receptcnboekje toezenden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) 's Hertogenbosch, 14 Juli 1926. Op de markt van heden waren aangevoerd 1674 stuks. 81 stuks kalveren. 532 stuks hoornvee. 973 biggen. 73 zeugen. 15 schapen—lammeren. I De prijzen waren als volgt I Kalfkoeien van f 250—f 410 p. st. I Kalfvaarzen van f 240—f 360 p. st. Magere ossen en koeien van f 130—f 230 Vette ossen en koeien van f 0.50 p p le kw Vette ossen en koeien van f0.43 pp2ekw I Pinken van f 75—f 135 per stuk. Zeugen van f 90—f 130 per stuk. Biggen van f 2.75—f3.00 per week. Schapen van f 15—f 22 per stuk. Zuiglammeren van f 18—f20 p. stuk. Handel traag met terugloopende prijzen. Middel prijs f 5.50—f 5.75 Laagste prijs f 4.50 Totaal aanvoer 250.000 stuks. Handel iets vlugger. Eendeierenf 4.00—4.75 Koelhuiseieren f Kalkeieren f Buitenlandsche eieren f

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7