OE ECHO VAH HET ZUIOEü Plekken Kloosterbalsem op de huid puistjes en zweertjes No. 5G. Zaterdag 17 Juli 1926. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 juli 1926. Voor het Instrumenten-fonds der Harmonie „St. Crispijn". Vorig bedrag 1 87.69 Bijeenverzameld op een bruiloft f 4.25 Max. Govaerts f 10.— De kermis is Zondag goed ingezet. Er heerschte reeds vroeg een groote drukte, vooral het Matinéê der Liedertafel en die in de^verschillende café's waren zeer druk bezocht, er was werkelijk een echte kermisstemming. In den namiddag was het op het terrein zeer vol, speciaal als men in aanmerking neemt dat èn Markt en Stationstraat en Mr. van Cooth- straat de menschenmassa deelden, men kreeg nu door de Groote Straat en langs de Burg. van der Klokkenlaan een opgewekte passage, zoodat wij deze verdeeling, die bij een dergelijk groot aantal en belangrijke inrichtingen ook niet anders kan, om tal van redenen toejuichen. Wij gelooven dat deze inrichtingen over 't geheel over dezen eersten dag, evenmin als de café's te klagen heb ben gehad; er waren zeer veel vreem delingen, wat wij vooral toeschrijven aan 't uitstekende wat de kermis biedt en waardoor alles o. i. profii- teert. Een groote attractie vormde des avonds natuurlijk de Schouwburg-tent, iets geheel nieuws voor onze plaats, waarin Bouwmeesters operette-ensem- ble, een paar uitsstekende uitvoerin gen heeft gegeven van „de Koningin van Montmartre" en de „Fideele Boer." Deze operettes vonden in elk opzicht eene uitnemende vertolking Zoowel zang als spel, ensceneering als decoratie, costumeering en grime waren eerst klas. Schitterende stemmen en een uitstekend spel. Ook het Nieuwe Nederlandsche Too neel, waarvan een goede faam was vooruitgegaan, had over belangstelling niet te klagen; Blanke Ballast werkte blijkbaar suggestief op het publiek, want de zaal was meer dan vol. «De opvoering was naar verhouding der belangstelling, er werd uitstekend ge werkt en het mooie toonéelwerk werd door elk der medespelenden gegeven op een wijze boven onzen lof ^verhe ven. Hpt is een stuk van beleekenis en strekking, misschien niet juist als kermisstuk te prefereeren «maar van een dergelijk plan, dat mogelijk niet iedereen naar waarde daarvan heeft kunnen genietenniettemin Louis Saalborn, Julia 0e Gruyter, Tourniaire kortom elk der acteurs hadden hun aandeel in de uitnemende weergave van „Blanke Ballast." Ook no. 17 van Hey ermans, geheel -naar den vroolijken ka jnt trok de noo- dige belangstelling. f Geen wonder en/zeer terecht dat deze uitvoeringen eqpn zeer druk be zoek trokken (alleen Donderdagavond was slecht bezet) uien heeft er ic elk opzicht kunnen gen;«eten en we kunnen de opvoeringen v an dit gezelschap ten zeerste aanbeve len.* Wij gelooven da'i zij ook in gewone tijden als deze gezelschappen op eeneof andere wjze in itzaal of schouwburg onze plaats zoudenbezoeken, zij even eens op g>ed sue ces zouden kunnen rekenen. Zooals ve hierfctaven zeiden, hadden Zondag dt matin$;e's in hotel Verwiel, Gerris, de Korer ïbeurs" e.a. veel pu bliek en amuse erde men zich daar uitsteken! en oo k de Liedertafel kan dubbel tevredei]-. zijn over hare ge bruikelijke volks matinée. Den geheelen Zondag bleef def drukte aanhouden en ook de dansgelegenheden maakten toen goede zak en. Het van ouds., bekende bal der Lie dertafel op Maa ndag had blijkbaar niet de attractie van steeds, trouwens over 't geheel wordft er niet zoo druk ge- danst als and 'ere jaren, de tropische hitte en de vfile goede gelegenheden tot ontspanning zullen daartoe zeker het hunne bijdlragen, terwijl de valuta gelegenheden ook voor velen een lokaas zijn (hm hun vacantie in het buitenland doo r te brengen. Het bal de;r liedertafel Donderdag was druk bezo bht en er heerschte een prettige stemmiing in de werkelijk smaakvol, versie; rde zaal. Wat we nc »g nooit medeinaakten, zagen we thans n.l. dat Faveur Dins dagavond een süecht bezette zaal had. Degenen die er waren zullen genoten hebben van heft pracht-programma dat de heer Faveur op zoo smaakvolle en kunstzinnige en bijzonder welgekozen wijze weet te ar rangeeren. Wij weten niet wat het meest te bewonderen, biet in elk nummer ge presteerde, de tiecors, de fijne en uit gelezen costum eering. de charme en fijnheid, waarmede alle werd opge- discht. We behoeven niet in nadere bij zonderheden te treden, maar mogen toch constateeren, dat Faveur ons iets bood als nooit tevoren, dat Faveur ons mede van 't beste, zooniet 't beste bood wat de kermis gaf en dat het ons niet verwonderde dat Lou Bandy dorst te zeggen dat Faveur de tweede avond een volle zaal zou trekken, want dat de tegenwoordigen voldoende reclame zouden maken en het is ge beurd. Woensdag gaf een volle zaal, wat ons voor Faveur en z'n artisten en vooral voor de toekomst genoegen doet. We zien Faveur gaarne b.v. in 't a.s. seizoen met z'n mooi program eens terug. De matinées Donderdag gegeven door O. O. G. bij den heer P. van Daelen en door de harmonie St. Jan in 't Patronaat genoten veel belang stelling en waren dat om 't gepres teerde dubbel waard. De bezoekers hebben zeker hartelijk genoten van het vele hier geboden. De directie van de Witte Bioscope heeft de menschert die van rustig ker mis houden, doen genieten van een buitengewoon pracht-program, dat we een vorig maal uitvoerig beschreven. Jammer voor de actieve directie werden de uitvoeringen niet zoo druk bezocht als men dat had mogen ver wachten. Eendeels zal dit ook hier aan de tropische hitte, anderdeels aan de vele andere goede kermisvermakelijk heden moeten worden toegeschreven. Niettemin valt over 't bezoek niette klagen, verschillende avonden was de zaal zeer goed bezet. Het gebodene is dan ook werkelijk buitengewoon. Summa sumarum een heel prettige kermis, waar veel te genieten valt en waarvan dan ook een goed gebruik is gemaakt. ttoMaandag bezochten een 15-tal Belgische Schoenfabrikanten de Rijks vakschool voor Schoenmakers en Leer looiers. Deze heeren, die reeds Zondags met een viertal auto's waren gekomen be zichtigden de verschillende afdeelingen van de school de schoenmakerij be treffende en spraken hunne groote voldoening er over uit wat ze hier hebben te zien gekregen. Na deze bezichtiging, die bijnaden geheelen morgen in beslag had geno men, vereenigden de heeren zich aan een gemeenschappelijken lunch in hotel Verwiel, waaraan ook de heer A. Stütz was genoodigd. Van hieruit vertrokken de heeren naar de provincie Limburg om daar de bezienswaardigheden te be zichtigen om zoo verder naar België terug te keeren. Dinsdag daarop werd een bezoek gebracht door den Duitschen Consul den heer Von Sahn uit Rotterdam. Des morgens ten 10 uur werd de consul aan het station ontvangen en naar de Rijksvakschool gebracht al waar hij door den heer vanderWaer- den werd begroet. De hooge gast heeft de geheele school bezocht alsook het examen werk van dé leerlingen ir. oogenschouw genomen. Hij betuigde zijne groote tevreden heid over hetgeen hij hier heeft te zien gekregen en over de behaalde resul taten. Ten huize van den hoofdleeraar, den heer Stütz werd delunch gebruikt. 's Middags ten half drie hield de Internationale Werkmeestersbond, waarbij de leerlingen van de Rijks- vakschool waren uitgenoodigd, in het hotel Verwiel eene vergadering die door den heer Von Sahn werd bijge woond. In deze vergadering wees de heer Von Sahn op de groote beteekenis van een dergelijk Vakschool voor de Industrie. Met de trein van vijf uur vertrok de consul weer naar Rotterdam. Wij vernemen dat de inschrijving voor den a.s cursus zeer groot is, vooral zeer internationaal. De jongens van de openbare lagere school zullen onder leiding van den heer Froklage en mej. Kemmeren een schoolreisje maken naar den Haag om deze stad en de omstreken te gaan bezichtigen. De reis zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juli. De verkoop van bloempjes ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft hier opgebracht f 153 20. Voor het in de vorige week te Breda gehouden examen voor M.U.L O. diploma, slaagde de jongenheer J M. den Dunnen, leerling der Nuts U.L.O. school, alhier. Verder slaagden verschillende leer lingen, die twee klassen dezer school doorliepen, voor toelatings examen tot de Rijksnormaallessen en H. B. S. te 's Bosch. De sluiting der cursussen aan de Rijksschool zal plaats hebben op Donderdag 22 Juli des morgens om half elf. Op dien dag en ook des Vrijdags tot 12 uur is het werk der leerlingen te bezichtigen. R.K. Hoogere Handelsschool Waalwijk. Uitslag der overgangsexamens: Bevorderd van klas 1 naar klas II: Th. van Delft. C. van Huiten G. de Jongh, G. Knepfle, J. Marks, J. Prove niers, A. Sars en A. Verhulst te Waal wijk, A. van Gennip te Dussen, P. van den Hoven te Hooge—Zwaluwe, C. Lankhaar te Babiloniënbroek. J. v. Mierlo en A. Schilders te Kaatsheuvel, C. Rijken te Sprang—Capelle en P. Werther te Geertruidenberg. Niet bevorderd 1. Bevorderd van klas II naar klas III P. de Boeck, J. Eibers, A. de Graaff, Jac. van Heeswijk, W. van Hilst, N. Maaywee, G. Schoemans, J. Slaats, A. Spapens, A. Trimbach en F. Verwiel te Waalwijk, P. van Berkelte Kaats heuvel, Th. van Delft te Drunen, N. Meijers en P. Smolders te Geertrui denberg en H. Prinsen te Haarsteeg. Niet bevorderd 1. Bevorderd van klas Ilf naar klas IV: K. Bierlaagh, E. v. d. Geer, A. van Hilst, C. de Jongh, A. Klijn en L. Mombers le Waalwijk, R. Ter Bergen J. Dupont te Geertruidenberg, P. Hen driks en W. van Nieuwstadt te Kaats heuvel, W. van Raamsdonk te Raams- donksveer, W. Rijken te Sprang Capelle en Th. Verhoeven te Babiloniënbroek Herexamen 1. Bevorderd van klas IV naar klasV: A. Roxs en H. Snijders te Waalwijk, L. van de Geer te 's Bosch, P. van Heijst, A. v. d. Hoek, K. Oerlemans en L. Rempt te Sprang—Capelle, P, Mutsaers te Waspik, H. de Wit te Drunen en N. Zijlmans te Geertrui denberg. Niet bevorderd 1. Naar wij vernemen kan binnen 14 dagen de aanbesteding tegemoet gezien worden van eene belangrijke uitbreiding der stoomschoenenfabriek „Timtur" alhier. Het gedeelte iuin achter de oude fabriek, grenzende aan den tuin van den heer P. Mombers wordt volge bouwd. Op den beganen grond zal het dienst doen voor uitbreiding der ma- chine-afdeeling, op de verdieping als magazijnen enz. Zeker wederom ees verblijdend teeken voor onze industrie. In een beschouwing over de aan Prov. Staten gevraagde subsidie voor de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, welke niet de instemming heeft van het blad, schrijft het „Nieuwsblad van Heusden" over de R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk o.m. het volgende Tot nog toe hebben we in de pro vincie Noordbrabant eenige Hoogere Handelsscholen n.l. een paar openbare en eenige bijzondere. Deze laatste zijn zoo niet alle dan toch de meeste op gericht door de vereeniging Ons Mid delbaar Onderwijs en staan op Katho lieken grondslag. Die Hoogere Han delsscholen voorzien bepaald in een behoefte en hebben onze volle sym pathie. Het onderwijs, dat er wordt ge geven, is uitmuntend en de resultaten voldoen geheel aan de eertijds gestelde verwachtingen. In onze omgeving ken nen we de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk, die een uitstekenden naam heeft en 't is werkelijk te betreuren dat niet veel meer jongelingen, ook uit het Land van Heusden en Altena het onderwijs aan die school volgen. Ongetwijfeld zijn de protestantsche ouders eenigszins bevreesd om hunne kinderen op eene Katholieke school te doen, maar die vrees is absoluut overbodig. Wij toch kennen protestant sche ouders, die hun kinderen op de Waalwijksche school hebben gehad en bijzonder tevreden zijn over alles wat de school geeft. Directeur en leeraren geven zich geheel aan hunne leerlin gen en een niet-Katholieke leerling bespeurt in geen enkel opzicht eene mindere belangstelling dan zijn Kat holieke collega ondervindt. Heden Zaterdagavond, zal in de Salon-Caroussel van de Gebrs. Van Bergen een groote champagnewedstrijd worden gehouden en een serpentinen- en confetti-bombardement plaatsheb ben. Meer dan 100.000 serpentines zullen worden vergooid en karren vrachten confetti. Zonder twijfel zal de prachtige caroussel hedenavond te klein zijn om allen die van dezen wedstrijd en het bombardement getuigen willen zijn, te kunnen bevatten. De Gebrs. Van Bergen verstaan de kunst om het den bezoekers zoo aan genaam mogelijk te maken. Gisteren werd door iemand bij de politie aangifte gedaan dat verschil lende gouden en zilveren voorwerpen waren ontvreemd en dat dit niemand anders dan haar zoon kon hebben gedaan. Door de politie werd de jongen gearresteerd, maar later bij gebrek aan eenig bewijs weer op vrije voeten gesteld. Later kwam de moeder de politie mededeelen dat ze alles gevonden had. Maandag gaf de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" in defcaal van den heer P. van Cromvoirt haar jaar- iijksch kermismatinée, dat nog zelden zoo in alle opzichten geslaagd is als ditmaal. Een overvolle zaal keurig uitgevoerde nummers een paar voortreffelijke humoristen, een gezel lig bal, en vanzelfsprekend een vroo- lijke kermisstemming. De Liedertafel was ditmaal wel bijzonder gelukkig met haar keuze van een humoristisch-duo. De gebroe ders Boesnach uit Rotterdam hebben ïunne gunstige reputatie die zij door het geheele land genieten ook hier blijvend gevestigd. Zij zoeken hun <racht in degelijk gezonde humor, zij hebben een keurig samenspel, 't is alles origineel en oer-komisch wat ze zeggen of doen. Hun optreden was dan ook een groot lachsucces en ieder bezoeker verlangt ze nog eens terug te zien. De Liedertafel werkte verder haar programma keurig af, waarvan vooral de uitvoering van het veeleischende koor „Saul's Lierzang" van Govaert vermelding verdient. Een gezellig bal vormde het slot van dit zoo uitnemend geslaagd ma tinée. J.l. Woensdagmiddag omstreeks uur had de landbouwer Stokker- mans uit Kaatsheuvel aan den bocht bij den Meerdijk in de Besoijensche Steeg alhier, het ongeluk met zijn fiets In botsing te komen met de stoomtram, welke van de richting Waalwijk naderde. S. werd in den sloot langs den weg geworpen en onder hevige pijnen met gebroken beenen en bloedenduit hoofd en mond, opgenomen. Per auto werd de ongelukkige naar het Gast huis te Kaatsheuvel vervoerd. Zijn fiets werd geheel vernield. De heer W. C. van Breda Jr., Rijksbelastingambtenaar ten ontvang- kantore alhier is met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar het kantoor der Invoerrechten te Rotter dam. Gisterenmiddag werd het 5 jarig kind van den heer v. d. H., door een auto, waarin waren gezeten de heeren C. en N. aangereden. Hevig bloedend werd het kind op genomen en huiswaarts gebracht al waar dr. Sweensspoediggeneeskundige hulp verleende. De verwonding bleek gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. De chauffeur heeft, volgens oogge tuigen, geen schuld, jv j Door Burg. en Wetfi. is aan de heeren L. Maas en K. van Rijen eervol ontslag verleend als brandgast en zijn als zoodanig benoemd A. Nelis en Jacob Pot, zulks in verband met de wijziging van Sectie I der brandweer. De 14jarige S., die eenige maan den geleden tegen zijn buik werd geschopt en daardoor zulke ernstige verwondingen bekwam dat opname in het Ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk bleek, is gisteren daaruit als hersteld ontslagen. Woensdagmiddag kwam, doordat de chauffeur langs den kant van den weg moest rijden, wijl een landbou wer met een hooikar niet wilde uit wijken, een groote autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen in de naast de weg gelegen greppel terecht. Door de oplettendheid van den chauf feur had deze weinig averij. Slechts enkele ruiten waren gebroken. De inzittenden bekwamen geen letsel. Van 1 tot 15 Augustus wordtin den Kunsthandel Triborgh te Tilburg werk geëxposeerd van den schilder Th. van Delft uit Waalwijk. De collecte dezer dagen gehou den voor het instrumentenfonds der Harmonie St. Chrispijn, heeft opge bracht f 137.82 wat met in ons blad ingeteekende bedrag het niet onaardige sommetje uitmaakt van f 239.76. De collectanten hebben zeer vee inwoners niet thuis getroffen en daar om zullen wij dezen alsnog gelegen heid geven om hun penning bij te dragen voor dit sympathieke doel. Zondagavond kwam zekere M. in de danstent staande in de Mr. van Coothstraat te vallen, met het onge lukkig gevolg dat hij zijn enkel brak Tengevolge van de hevige pijnen ge raakte hij bewusteloos. Dóór de poli tie werd hij met de brancar naar huis gebracht. Het Zangkoor van de Parochie van O. L. Vrouw vertrok Zaterdag 1.1. met een autobus naar Antwerpen. Onder leiding van den heer J. Groe nen aldaar den vroegeren president van het Zangkoor, werden de verschillen de bezienswaardigheden bezichtigd. Zondagavond werd de terugreis ondernomen en om 12 uur was men na een voorspoedige reis en een paar genoeglijke intersante dagen weer thuis, met veel waardeering voor den leider van dit uitstapje. zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Wieier— Wegwedstrijd. Het Nederlandsche Sportblad „Ons Zuidën" gaat een groote wegwedstrijd organiseeren van Breda naar Mechelen v.v. De bekende Belgische Rijwiel- abriek „Mattiot" heeft een prachtige race-kar als prijs beschikbaar gesteld, van Arendoncks schoenfabrikanten te Tilburg een paar race-schoenen enz. enz. De beste Belgische renners hebben reeds hun inschrijving toegezegd. Nadere bijzonderheden geeft het Nederlandsche Sportblad „Ons Zui den" van deze week, dat in 24 pagi na's is uitgekomen en zeer veel be langrijks bevat. Bij het gehouden examen voor Rijksklerk der directe Belastingen, In voerrechten en Accijnzen slaagde o.m. mej. J. A. de Vries en de heer L. F. Pompe alhier. De Waalwijksche Zwemvereni ging noteerde van 10 tot 16 Juli 408 Heeren-, 180 Dames- en 16 baden op hemeentekaarten. De temperatuur was gemiddeld 24 graden C. Verhooging en verzwaring van de Maasdijken in Noord Brabant. Rijkssteun. Op vragen van het Tweede Kamer lid Deckers: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant aan de Staten dier pro vincie gedane voorstellen tot verhoo ging en verzwaring van den linker Maasdijk van Maashees tot de Dieze 2. Is de Minister bereid te bevor deren, dat dit voor de veiligheid en de welvaart van een groot deel van Noordbrabant dringend noodzakelijk werk, waarvan de kosten op f 1 650.000 zijn geraamd, van Rijkswege wordt gesteund, en, zoo ja, tot welk be drag? heeft de Minister van Waterstaat geantwoord 1. Deze vraag kan bevestigend worden beantwoord. 2. Gedeputeerde Staten van Noord brabant hebben voor de uitvoering van de noodzakelijk geachte verhoo ging en verzwaring van de Maasdijken in die provincie Rijkssteun gevraagd. Dit verzoek wordt nog onderzocht. Een beslissing kan nog niet worden genomen, zoodat Gedeputeerde Staten nog geen antwoord op hun verzoek konden ontvangen Totdat op dit ver zoek zal zijn beslist, schijnt het onder- geteekende praematuur op de gestelde vraag antwoord te geven. DRUNEN. Het 65 jarig professie- feest van den Eerw. Broeder Wilhel mus zal gevierd worden op Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus. De Eerw. Broeder Paulus viert dan zijn 25-jarig professiefeest. VR1JH.-CAPELLE. Mej. Bertha van Vuuren slaagde voor het diploma leerares in de Fransche, Weener en Engelsche coupe, lingerie en jongens- confectie. Zij genoot haar opleiding bij Mevr. van Linder-Visser te 's Bosch. Geslaagde en familie proficiat. GEERTRUIDENBERG. Bij het f.1. gehouden examen voor Rijksklerk der directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen slaagde o.m. de heer J. H. P ant alhier. MARIAPOLDER. Ter gelegenheid van den jubilé aflaat werd door de ZeerEerw. Heeren Norbertijnen van de Abdij van Bern, een triduum ge houden, dat Zondag 11 Juli werd gesloten met een plechtige Sacraments processie op 't kerkhof, ter eere der H. Martelaren van Gorcum. Een teer bewolkte lucht koepelt hoog boven dit processiepark. Pause lijke wimpels deinen in de avondlucht wuiven vrede, Christus de Verborgene der Eucharistie nadert, voorafgegaan door een gansche parochie. Lelienwit van schuchtere bruidjes symboliseerend den eenvoud van hun stil liefdegeluk. Mannen en vrouwen achter vanen van broederschap en organisatie schuiven voorbij. Lange rijen kinderen onder Bovcndienonovcrtroffenbl) wonden, ontvellingen, smetten, tnsectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent, •v. 50 gr. f 1.-. v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar!

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9