Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. tij i li FEUILLETON GEEN GEWETEN, 49e JAARGANG. 1 UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 16 Juli des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P, Dekkers. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Smits. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeelingen. a. Procesverbaal van kasopname gedaan door Burg. en Weth. bij den secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur. Uit het onderzoek is gebleken, dat f 1302 50 in kas aanwezig was wat met de boeken overeenkwam. Gebleken is dat het kwartaal vrij gunstig was en dat de uitgaven ver worden beperkt. Uit het onderzoek dat bij den ge- gemeente-ontvanger is gedaan bleek, dat een bedrag in kas was van f 8657.62'/2. Schrijven van den heer J. Dubbel man, houdende de mededeeling dat hij zijne benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim heeft aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeeling dat de Gemeente f 353.96 heeft te betalen in de kosten van de Warenwet. Van der Rijken. In een vorige ver- gadering kon u mij dat bedrag nog niet opgeven. Een paar dagen later vernam ik dat uit de courant. Voorzitter. Het schrijven is een paar dagen later na de vorige vergadering ingekomen. Van der Rijken. Wat wordt er nu voor dat bedrag gepresteerd. Men kan nu wel zeggen, 't is wet, maar ieder Nederlander hoeft toch het recht tegen onbillijkheden te protesteeren. Wat voor belang heeft Waspik er nu bij. Het belang is niet evenredig aan de uitgaven. Voorzitter. Dat kan men zoo niet zeggen Dat weten we nu, dat we het bovengenoemde bedrag per half jaar moeten betalen. Van der Rijken. Dat wordt dus f 700 per jaar, is f 14.— per week. En wat wordt daar mi voor gedaan, 't ls treu rig hoor. Voorzitter. Zoo is het met zooveel zaken. Van der Rijken. Als er nu wat voor werd gedaan, dan was hetgeen bezwaar om er wat voor te betalen, maar nu is het treurig. De belastingbetalers kunnen maar leggen. Voorzitter. Van den Minister is be richt ingekomen dat door het Rijk aan de Woningbouwvereeniging een bedrag van f 1307 90 als tegemoetkoming in de kosten wordt bijgedragen. Van de P.N.E.M. is bericht inge komen, dat een bedrag van f 2381.32 kan worden uitgekeerd. Voorzitter. Dit bedrag kan in minde ring worden gebracht van het nadeelig saldo. Het is maar goed dat we het bedrijf hebben overgegeven, want de rekening sluit met een nadeelig saldo. Van der Rijken. In andere gemeenten is het nog erger. Voorzitter. Met het nemen van be sluiten moet men erg voorzichtig zijn, kan men, zou ik zeggen, niet voorzich tig genoeg zijn. En al is men steeds voorzichtig, dan kan men er toch wel eens inloopen. Was dit niet het geval dan zouden meerdere gemeenten een ander resultaat hebben gehad. Benoeming leden van het College van Zetters. Worden benoemd de heeren A. de Graauw en J. de Hond en als plaats vervanger A. Roovers. Verzoek van de Handelshoogeschool te Tilburg om een subsidie van 1 cent per inwoner. Voorzitter. Dat zou voor deze ge meente eene subsidie van f 33 zijn. Brokx. Daar zou ik wel voor te vinden zijn, aan Waalwijk geven wij ook wel. Van der Rijken. Ik geloof niet dat uit een zakelijk oogpunt bezien het adrem is om subsidie te geven. Welke beweegredenen hebben de stichters. Hebben die belang bij een dergelijke school, laat ze dan zien dat de school zich zelf bedruipt. Andere menschen kunnen daar maar aan meebetalen, ook al hebben ze er van z'n leven niets aan. Voorzitter. Dat komt altijd voor. Als je geen kinderen heb, dan betaal je toch in de kosten van het onderwijs bij. Dat is nu eenmaal een algemeen belang. Van der Rijken. Er is al zooveel op te brengen. Laat hen die willen leeren het zelf betalen. Voorzitter. Men heeft besloten aan Waalwijk subsidie te geven, dat heeft men gedaan uit een oogpunt van alge meen belang. Van der Rijken. Diegenen die aan die scholen gestudeerd hebben en later een goede betrekking krijgen, geven die dan wat van de onkosten die de gemeente voor hen gemaakt heeft, terug. Voorzitter. Het heeft toch zijn voor deel ook, dat een jongen met goede hersens vooruit kan komen. Het kan dikwijls ook een gemeente belang zijn als iemand verder kan studeeren. Ik heb b.v. geen kinderen maar toch betaal ik in de kosten van het Lager Onderwijs bij. Dat kan ik niet onbillijk noemen. Voor de geheele gemeenschap heeft men bij te dragen. Van der Rijken. %AIs een metselaar of timmerman vooruit wil'komen in de wereld, zal de gemeente dan ook helpen. Geen kwestie van dat die dan zal steunen. En waarom moet nu wel iemand die geleerd wil worden, ge steund worden en een ander niet. Gemeentebelang, ze maken er maar een gemeentebelang van. Er mag wel eens meer op bezuiniging worden aangedrongen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben steeds en doen dat nog, op bezuini ging aangedrongen. Wij zullen het dubbeltje wel tienmaal omdraaien alvorens dat we het uitgeven, zoo IEL noodzakelijk achten wij het dat in alles wordt bezuinigd. Verschuren. Kunnen wij dat verzoek niet aanhouden tot een volgende ver gadering. Ik heb de stukken niet Inge zien omdat ik van meening was dat alleen de -kwestie van de sluis ter sprake zou worden gebracht. Van de Rijken. Daar is veel voor te zeggen. Voorzitter. Er zijn weinig heeren de stukken komen inzien, zeker omdat ze van meening waren dat het alleen om de gunning van de sluis ging. Verschuren. Gemakkelijk zou het zijn indien in het vervolg de agenda der te behandelen onderwerpen wat uitvoeriger vermeld werd. Voorzitter. Daar is niets tegen. Van der Rijken. U zei in een vorige vergadering dat U na de aanbesteding den raad bijeen zou roepen voor de gunning. Voorzitter. Dat is zoo, maar dat nu nog enkele mededeelingen worden ge daan zegt niets. Voorzitter. Toen Gijsels typhus had moest hij worden afgezonderd en daarvoor hebben wij toen gecontrac teerd met het klooster in Raamsdonks- veer. De kosten hebben f253 83 be dragen. Burg. en Weth. hebben aan het Armbestuur gevraagd of deze die kosten wilde betalen, maar het Arm bestuur voelde daar niets voor, zoodat de gemeente die kosten zal hebben te betalen. Van der Rijken. Daar is niets aan te doen. Dat noem ik een algemeen belang als men tracht besmettelijke ziekte te voorkomen. Gunning herstel sluis Vrouwkens- vaartsche haven. Voorzitter. Zooals de heeren weten moesten daar nieuwe vloeideuren aan gebracht worden. De kosten daarvan waren begroot op f950. Hedenmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad. Opzichter was A.' de Grauw. Gezegd is dat heden de gun ning plaats zou hebben en dat men daarvan direct bericht'zou ontvangen. Zes weken nadien moet het werk vol tooid zijn. Voor iederen dag dat het werk te laat wordt opgeleverd zal een boete van f 10 zijn te betalen. Voor het toezicht van A. de Grauw wordt 5 pCt. van de aannemingssom uitgetrokken De aanbesteding was; A. Roovers f800.—, J. v. d. Broek f 1200 P. de Grauw f 1090.—, C. Roovers f930.—, H. Michael, Capelle f950.—, A. de Grauw f950.— Voorzttter. A. Roovers is met f 800.— de laagste. Daar komt dan nog f 40.— bij voor het toezicht en dan kan er nog iets bijkomen voor buitenwerk. Van der Rijken. Daar kan niet veel buitenwerk meer aan zijn. Voorzitter. Neen, Burg. en Weth. stellen voor een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 1200.— of zooveel als het werk zal kosten. Verschuren. Kan dat werk niet be taald worden uit de gewone middelen, vooral nu met dat bedrag van de P.N.E M. Voorzitter. Dat gaat niet, want daar is nog een nadeelig saldo. Ik heb daar aanvankelijk ook een oogenblik aan gedacht, maar 't kan niet. Het nadeelig saldo van de P.NiE.M. wordt door dat bedrag teruggebracht op f4000.— Van der Rijken. Voor we een besluit nemen tot het aangaan van een geld leening, wil ik vragen of er al Is gedacht aan den weg op het Dijkje. Voorzitter. Wij hebben die zaak wel bekeken, maar er komt nog een geld leening, want aan den Parallelweg moet ook wat worden gedaan. Met verbetering daarvan wachten we totdat de nieuwe kerk gereed is, want door het drukke verkeer zou de weg dan weer geheel stuk zijn. Verbetering van het Dijkje is een heel moeilijk onderwerp. Dit bedrag kan echter niet uit de gewone middelen worden gevonden. Ik voor mij zelf leen ook niet gaarne. Voor verbetering van het Dijkje hebben wij ook het polderbestuur noodig en nog verschillende huiseigenaren, in orde kan het wel gemaakt worden, dat kan men wel zien bij Ruijtenberg de slager. Van der Rijken. Vooraan is het toch dringend noodig dat eenige verbetering wordt aangebracht. Voorzitter. Wij dwalen af, laten we bij de sluis voorloopig blijven. Vinden de heeren het goed om het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. Kamp. Wordt er nu nog iets aan de Haven gedaan. Voorzitter. Op het oogenblik nog niet. Nu wordt alleen maar iets aan de sluis gedaan. Brokx. Dan heb je niets aan de heele sluis. Voorzitter. Dat is een besluit van den raad. In het bestek en voorwaar den is daar niets van ingezet. Brokx. Kamp heeft daar toch nog op gewezen. NUMMER 57. WOENSDAG 21 JULI 192G. nuliyksrir en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschynt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abounementprjjs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cont per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cont per regel. By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zfln. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". ROMAN VAN REIN HOLD ORTMANN. 34) Do bankier keek op en knikte nauwelijks merkbaar met het hoofd. „Goeden morgen zeide hij koeltjes. „Het is inderdaad heel vriendelijk van u, dat u van zulke onver schillige dingen notitie neemt." Daarop wijdde hij zich schijnbaar weer vol aandacht aan zijn kreeft, zonder verder op de aanwezigheid van den doctor acht te slaan. Er was nog een stoel aan het tafel tje vrijmaar geen van drieën noodigde Ar- tois uit bij hen te komen zitten, hoewel lijj zichtbaar op zulk een invitatie wachtte. Eenige hoogstpjjnlijke oogenblikken ver liepen onder een ijzige stilte; toen keerde-de privaatdocent, hen kortweg den rug toe en ging tien passen verder aan een onbezet ta feltje zitten. Het bloed hamerde in zijn slapen en het kostte hem geen geringe zelfoverwinning een onverschillig gezicht te toonen. Ilij twijfelde er niet meer aan, of Har ders had tegenover andere leden van de club gesproken over zijn bezoek en het doel daar van en hij voelde, dat de grond onder hem reeds begon te wijken. Daar vertoonde zich in de deur van de eetzaal de cluhbediende in uniform. Iiy droeg een sierlijk biljet op een presenteer blad en stapte direct op doctor Artois toe. „De brengster van dezen brief wacht op antwoord," meldde hij. „Zij zegt, dat er veel haast bij is." Artois knikte. En terwijl de bediende een paar passen achteruit ging, maakte hij den brief open, waarvan liet schrift hem maar al te bekend was en dien hij reeds met koortsachtig ongeduld verwacht had. De inhoud luidde: „Ik heb je schrijven ontvangen en hoewel jc aangevoerde argumenten mij volstrekt niet overtuigd hebben, zal ik me met je voorstel vereenigen. Wy zullen de uitvoering van ons plan dus nog eenigen tyd uitstellen, evenwel onder de l>osliste voorwaarde, dat. wy ver trekken nog vóór mijn man uit Weenen is teruggekeerd. Aan de noodzakeiyklieid van onze reis is thans niets meer te veranderen. •Te zult je er aan moeten onderwerpen, ook al zou je er berouw van hebben, dat je tot. deze reis besloten hebt. Met de daad, die ik heden verricht heb om jou te redden, werd tegelijkertijd ons lot bezegeldaan terugtrekken is niet meer te denken en het is goed zoo, want het zal tot ons beider ge luk zü'n. Je wensch, om je het geld toe te zenden, kan1 ik helaas niet vervullen en het zou ab soluut verloren moeite zyn, wanneer je on danks deze verklaring toch nog eens mocht trachten, my daartoe te bewegen. Maar ik zal den wissel nog hedenmorgen inlossen, wanneer je me door brengster dezes mede deelt. waar dat kan geschieden. Door dwin gende omstandigheden kan er heden slechts een schrifteiyk onderhoud tussclien ons plaats hebben; van mondelinge besprekingen kan geen sprake zyn. Ik zou niet in staat zyn je bezoek te ontvangen en je zult me toch niet tot de onaangename noodzakelyk- lieid. willen verplichten, je door myn dienst meisje te laten afwyzen. Een paar woorden op een gesloten briefje zullen wel voldoende zyn. om my op de hoogte te brengen en jk geef de verzekering, dat je van dat noodlot tige papier thans niets meer te vreezen hebt. EDITH." „Listig als een slang!" siste Artois zacht jes tussclien de tanden, terwyl hy 't briefje in zyn hand verfrommelde en het als een waardeloos vodje papier in zyn zak stok. Toen wendde hy zich tot den bediende: „Breng my een enveloppe, maar snel als jeblieft Op een blaadje, dat hy uit zyn porte feuille gescheurd had, schreef liy met pot lood een adres en stak toen het briefje in de haastig gebrachte enveloppe, zonder on- dertussclien het couvert van een adres te voorzien. „Hier is myn antwoord en daar" hy greep in zyn vestjeszak en reikte den be diende een tienmarkstuk „geef dat aan de persoon, die den brief gebracht heeft." Hy bestelde een dozyn oesters en een hal ve flesch champagne. Reeds na verloop van tien minuten was zyn maaltyd geëindigd hy kon het in deze ruimte niet langer uit houden en zonder bet. kleine gezelschap, dat nog steeds met den kreeftschotel bezig was, met een blik te verwaardigen, verliet hy de club en liep wel een uur lang doelloos in de straten rond. Tenslotte besloot hy naar huis te gaan, om in een of ander werk verstrooiing te zoe ken. Het liefst zou hy, het willen vermyden Ingeborg te ontmoetenmaar aangezien zy zyn terugkeer niet verwacht had, schikte het zoo dat zy zelf do huisdeur voor hem opende. Ily zag. dat zy door zyn komst terugschrik te als voor iets walgelyks en in zyn kwa den luim deed deze ontdekking hem in lie vige woede ontsteken. Daar er geen bepaalde aanleiding was, haar met ruwe woorden toe te spreken, zocht liy in, alle hoeken van zijn brein naar een mogelykheid, haar op ande re wyze zoo gevoelig mogelyk te kwetsen. En daar hem niets beters wilde te binnen schieten, zei hy langs zyn neus weg: „Je zult goed doen je met je kleermaakster in verbinding te stellen, opdat je je bytyds in rouwgewaad kunt hullen. Een van je lieste vrienden uit vervlogen dagen staat op het punt dit aardsche tranendal met gelukkiger oorden te verwisselen." Ingeborg stond tegenover hem en leunde tegen den deurpost; maar aangezien er op de gang slechts een onzeker licht heerschte, kon liy tot zyn leedwezen de uitdrukking op haar gelaat niet zien. „Van wien spreek je?" vroeg zy met ver moeid klinkende stem. „Ilij moet my volgens jou meening zeer na gestaan hebben, omdat het je zoo'n genoegen verschaft, my deze nieuwigheid te vertellen." „Ik vermoed haasd van jaIn ieder geval behoorde hy tot je vurigste en, trouwste ver eerders. Het is Valentin Duriuglioffen, die op zyn sterfbed ligt." Een zachte uitroep ontsnapte aan baar lippen en zy greep met de band naar de deurpost, alsof haar plotseling een duize ling had overvallen. Zy herstelde zich ech ter onmiddellyk en zei toen met toonloozc stem„Dat is niet waar, je hebt me op de proef willen stellen, want het kan onmoge- lyk waar zy*n." „Wel, wel, zie toch eens wat voor een in teressante ontdekking ik daar door een ge lukkig toeval doeWaarachtig, het zou be paald de moeite waard zyn'- dezen medemin naar tot een duel uit te dagen. Maar ik kan helaas niet herroepen waf ik je zoo juist ge zegd heb. Duringhoffen ligt met zware ty phus te bed en is op dit oogenblik reeds een door de doctoren opgegeven patiënt." Volkomen tevreden met de' uitwerking van den toegebrachten slag, die zijn verlangen naar wraak had moeten bevredigen, ging hy naar zyn kamer, stak een sigaar aan en groep daar hy voor eigen werk nu toch geeu. lust gevoelde naar Valentin During- hoffens manuscript, dat hij gisteren slechts vluchtig had doorgelezen. Het was al vry laat in den avond van deti zelfden dag, toen hem een bezoek werd aan gekondigd. dat hem eenigszins verraste. De heer, die hem wensclite te spreken, was doc tor Ealkstein, een van de eerste artsen ver bonden aan het Algemeen Ziekenhuis in de hoofdstad. By gelegenheid van een toeval lige ontmoeting, had Artois hem gisteren avond een van Duringhoffens glazen gege ven eigenlyk slechts gevolg gevend aan een boosaardigen Inval, daar het hem prik kelde, de volgens zyn inzicht sterk 'overdrc- v-'U beweringen te zien w^er.egd, die hy in het oppervlakkig doorgelezen manuscript van zyn zieken „vriend" had aangetroffen. Dc ernstige zorgen, waardoor bij gedrukt werd, Luócen hem dit voorval weer geheel doen vergeten en thans bij de komst van den arts besloop hem zelfs een eenigszins angstig voorgevoel, dat hy het een of ander onheil met het poeder zou kunnen nebben aange richt. Maar deze vrees moest wel onmiddellyk weer verdwenen, toen hy het opgewekte ge laat van den binnentredenden doctor zag. „Neem my dit late huisbezoek niet kwa- lyk, myn waarde; maar waar het hier om zulke belangrijke kwesties gaat, moeten de heerscheude maatschappeiykc vormen op dit gebied wel wyken. Want het liet mij geen rust u als eerste te zeggen, dat u er alle recht op hebt binnen vier weken wereldbe roemd neen, onsterfeiyk te worden." Artois keek hem met groote oogen aan. „Ik? Wilt u my soms voor den gek houden, doctor?" „Kom, u zult toch niet in allen ernst de bedoeling hebben my w-ys te maken, dat uw langs kunstmatigen weg bereide kinine van een ander afkomstig is dan van u zelf! Allo respect voor uw woord van eer, maar aan het bestaan van den sprookjesachtigen vriend die u het poeder gegeven zou hebben, had ik gisteren al geen oogenblik geloof geslagen. Noem my dan toch den naam van den ge lukkige, als hy werkelyk ergens onder de zon mocht bestaan „Zyn naam is voorloopig nog een geheim," antwoordde Artois ontwykend. „U hebt met het poeder dus inderdaad proeven genomen?" „Stellig heb ik dat! Volgens uw mede deelingen omtrent de samenstelling van het zout, kon ik er wel eenigszins van overtuigd zyn dat van kleine hoeveelheden geen ernstige nadeelen voor de patiënten te vree zen zouden zyn en ten overvloede nam ik zelf als eerste proefkonyn gisteravond nog een heele gram ervan in. Sinds jaren heb ik niet meer zoo goed geslapen als in den af- geloopen nacht en vanmorgen by het ont waken was noch van lioofdpyn. noch van benauwdheid of dergelyke onaangename na werkingen van morfine of choral een spoor aanwezig. Thans was ik volkomen gerustge steld en aarzelde lm een bespreking met den hoofddoctor niet langer, het nieuwe genees middel ook by een aantal van myn koorts patiënten te beproeven. Het resultaat over trof verreweg al myn verwachtingen. Zelfs by toediening van zulke kleine hoeveelheden, als de voorzichtigheid my in verband ihet de onbekendheid van het nieuwe geneesmid del en myn persoonlyke verantwoording ge bood, was in alle tien gevallen een snellere daling van de lichaamstemperatuur waar neembaar, dan voorheen met veel grootere kwantiteiten kinine ooit te bereiken was ge weest. Daarenboven werkte het middel on miskenbaar pynstillend en slaapverwekkend, een voordeel, dat des te grooter is, daar zich behalve een lichte hartklopping, die zich by twee zeer zwakke patiënten voordeed, abso luut. geen onaangename verscliynselen heb ben geopenbaard. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1