Abonneert U Hoofdpijn Voorzitter. Dat is wel zoo, maar de raad is daar niet op ingegaan. Van der Rijken. Als we de haven uit gaan baggeren dan kunnen we wel een geldleening aangaan van f 25.000. Voorzitter. In een volgende vergade ring kan men met een voorstel komen. Verschuren. Ik stel voor een geld leening aan te gaan groot f 1500. Dan kan voor en achter de deuren wat worden gebaggerd. Vloeimans. We hebben aan de Kerkhaven gezien wat het baggeren kost. Rubbens. Dat is maar lapwerk, want men zal zien dat het er weer zoo vol zit en dan noem ik het weg gegooid geld. Verschuren. Voor de gemeente is het onmogelijk om de geheele haven te laten uitbaggeren. Die kosten kunnen onmogelijk gedragen worden en daar om moeten we ons tevreden stellen met voor en achter de sluis te laten baggeren. Voor f 700 kan nogal wat worden gedaan en zoo kan het niet blijven, want men zal aan de sluis niets hebben als het slijk niet weggaat Pruijssers. Ik ben het met Verschu ren eens, want wordt het slijk een 24 M voor en achter niet weggehaald dan heeft men niets aan de heele sluis Brokx. Er is gezegd dat, als men met een voorstel komt, dit in een volgende vergadering zal worden be sproken. De Voorzitter meent dat, als v. Bom verplicht kon worden om daar een schoeiïng aan te brengen, er een groote verbetering zou komen, want zoolang zulks niet het geval is zal het baggeren daar niet veel helpen. Wel geloof ik dat iets baggeren voor de sluis goed zal zijn. Van der Rijken. Finantieel zijn we niet bekwaam groote werken onder handen te nemen en daarom moeten wij ons tevreden stellen met lapwerk. De sluis moet toch in ieder geval vrij blijven. Was er maar samenwerking, dan zou door het Zuiderafwateringskanaal voor de geheele streek een goede afwatering komen. De heer Ruytenberg vreest dat men met een beetje te laten baggeren er niet zal komen. Men heeft dat aan de Kerkvaart- sche Haven gezien en hij zelf heeft het bij hem zelf ook ai meermalen gezien. Zoodra een motorbootje de haven binnenkomt wordt door de schroef de modder losgewerkt. Voorzitter. De bedoeling van Ver schuren is meer om de geweldige massa slijk voor de sluis weg te laten halen. De sluis moet gangbaar zijn, anders heeft men er niets aan. Het werk hier aan de Haven was meer gedaan om werk te verschaffen want het is gedaan in een tijdstip waarop het in gewone omstandighe den nooit zal worden gedaan. Zoo doende heeft het meer gekost dan het anders zou gekost hebben. De rente en aflossing moet gevon den worden uit de gewone middelen Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter in omvraag of een geldlee ning van f 1500 of een van f 1200 zal worden aangegaan. Voor een geldleening van f 1500 stemden de heeren v. d. Rijken, Ver schuren, Pruijssers, de Hond en A. Kamp. Voor een geldleening van f 1200 stemden de heeren Brokx, Rubbens, Ruijtenberg, J. Kamp en Vloeimans, zoodat de stemmen staakten en in een volgende vergadering daarover op nieuw een stemming zal worden ge houden. Daarna werd de vergadering ge sloten. BUITENLAND. In het Lagerhuis stelde William Thome den minister van Landbouw de vraag, hoeveel Nederlandsch vleeSch ooit bevonden is, de Nederlandsche keuringsdienst te zijn gepasseerd, dat een bron van besmetting heeft kunnen zijn en of hij weet, dat Nederland zijn grenzen heeft gesloten tegen den door voerhandel van vleesch, zoodat het in het vervolg niet mogelijk zal zijn, dat er vleesch uit Rotterdam wordt geïm porteerd, dat niet door den Nederland- schen keuringsdienst is goedgekeurd, en of hij dat invoerverbod van Neder landsch vleesch wilde opheffen. Guinness zeiHet is niet mogelijk te zeggen, hoeveel Nederlandsch vleesch, in Engeland ingevoerd, de oorzaak van het uitbreken van mond en klauwzeer kan zijn geweest, omdat het vleesch van dieren, die in de incu- batie-periode geslacht zijn, geen ken merken vertoont, die door den keur meester, noch in Nederland, noch hier, kunnen worden herkend. Zooals reeds gezegd: ik ben niet bereid, het invoer verbod van Nederlandsch vleesch op te heffen. De Mexicaansche Roomsch-Kat- holieken hebben, naar de Tel. meldt, door bemiddeling van de Nationale Liga voor de Verdediging van Gods dienstige Vrijheid hun bedoeling te kennen gegeven om de nieuwe op den godsdienst betrekking hebbende bepa lingen van de Mexicaansche regeering welke op 31 Juli van kracht zullen worden, krachtig aan te vallen. In hun programma wordt de mede werking van alle Mexicanen gevraagd voor het teweegbrengen van een in grijpende economische crisis. Aan alle Mexicanen wordt gevraagd, zich te beperken tot het aanschaffen uitsluitend van de meest noodzakelijke benoodigd- heden, het gebruik van voertuigen te vermijden, zich te onthouden van het bijwonen van openbare vermakelijk heden, zoo weinig mogelijk electriciteit te gebruiken, te weigeren hun kinderen naar openbare scholen te sturen en ten slotte actieve prodagandisten te worden voor een algemeene economi sche en sociale boycot van hen, die regeeringsvoorstellen steunen. In dezen oproep wordt een brief van den aartbisschop Del Mora geciteerd, waarin deze de geestelijken en de leeken aanbeveelt, van ganscher harte dit program te steunen. Het Tractaat Nederland—België. Goedkeuring door de Belgische Kamer. Het B. T. A. meldde Zaterdag uit Brussel De Kamer heeft Zaterdagmiddag beraadslaagd over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag ter her ziening van het Nederlandsch Belgisch verdrag van 1839. Vandervelde, minister van buiten- landsche zaken, die het woord nam. verklaarde o. a. dat het aanvullend protocol van Mei 1926 geen ander doel had dan bepaalde, in Nederland, tot uiting gebrachte beduchtheden uit den weg te ruimen. Het verdrag is aangevuld met een collectief verdrag, dat, naar de minister nadrukkelijk zeide, een opheffing van de garantieverdra gen van 1839 vormt. Deze beide documenten bevatten aannemelijke oplossingen voor zeer ernstige proble men, n.l. waarborgen voor onze vei ligheid en onze vrijen toegang naar zee. Na de verdragen van 1839 te heb ben geresumeerd, herinnerde minister Vandervelde aan de onderhandelingen op de vredesconferentie te Versailles en de door de Belgische onderhande laars gedane verzoeken met betrekking tot de verdediging van Limbug, uit gebreider rechten op de Schelde, en de mogelijkheid voor België óm oor logsschepen toegang tot Antwerpen te verschaffen. Nederland antwoordde met een weigering en niemand kon er ooit aan denken een directen of indirecten dwang op dit land te oefenen om het een oplossing af te dwingen, welke het onaannemelijk achtte. Het is juist te zeggen, dat in economisch opzicht Belgische gedelegeerden te Versailles voordeelen wisten te verlangen, welke niet zonder tegenwicht zijn gebleven, doch die in hun geheel, wat de ver bindingen tusschen de beide landen te water betreft, aanmerkelijke verbe teringen vormen. Het betreft den uit gang van België naar zee en naar den Rijn, zooals zij thans zijn, vormen zij een zeer te waardeeren vooruitgang op de verdragen van 1839 en lossen op bevredigende wijze het voor Ant werpen vitale probleem op, n.l. een gemakkelijke toegang naar zee en naar den Rijn. Ten opzichte van quastie der Wie lingen zeide Vandervelde het stellige gevoel te hebben, dat het beter is, dat deze quaestie wederom sluimerend is gelatenhij stemt ten volle in met het standpunt van minister Van Karnebeek. De Wielingen quaestie heeft in het verleden geen aanleiding gegeven tot ernstige practische moeilijkheden, daar de quaestie der souvereiniteit voorbe houden was. Met betrekking tot veiligheid van België, verklaarde de minister, dat sedert Locarno niemand zal beweren, dat de waarborgen der verdragen van 1839 niet op voordeelige wijze door wederzijdsche verbintenissen zijn ver vangen, voortvloeiend uit het Rijnpact. In antwoord op de in de Neder- andsche Tweede Kamer op het voor- oopig verslag geoefende critiek, zeide VanderveldeWij beschouwen het Nederlandsch-Belgische verdrag niet als een bedrag op afbetalingwij zien er integendeel een vriendschappelijke en bevredigende oplossing in van pro blemen, welke zonder dit verdrag nog aanhangig zouden blijven, Hij voegde er aan toeIndien op andere oogenblikken Belgische politici aan andere oplossingen hebben kunnen denken, welke overdracht van gebied n zich sloten, dan was dit steeds met de gedachte, dat deze oplossingen vrijelijk door Nederland zouden worden aanvaard tegen compensatie van Duitsche zijde. Hij herhaalde de ver klaring van baron Beijens, den Belgi schen minister van Buitenlandsche Zaken tijdens den oorlog, die zeide, eiken maatregel, welke ten doel had inbreuk te maken op de integriteit van het Nederlandsch gebied, met stellig heid af te keuren. Vandervelde herhaalde bovendien, dat het verdrag tusschen Frankrijk en België geen enkele geheime politieke clausule bevat. Wat de grief betreft, den brief van HerrioPaan deFleurian (den Franschen gezant te Londen) te hebben geïnspireerd met betrekking tot de eventueele deelneming van Nederland aan de overeenkomsten van Locarno, verklaarde Vandervelde, dat het volkomen onjuist is te beweren, dat de Belgische regeering er bij Frankrijk op zou hebben aartgedrongen de Nederlandsche regeering bij de overeenkomsten van Locarno te be trekken, De Belgische regeering, of schoon de waarde op prijs stellend van de medewerking, welke de toe treding van de Regeering in Den Haag tot de overeenkomsten van Locarno daaraan had kunnen verleenen, uitte haar twijfel over de kansen van zulk een toetreding met het oog op de door Nederland sedert den wapenstilstand gevolgde politiek. Na de ontvangst van ons antwoord besloot de Fransche regeering de Nederlandsche regeering niet voor te stellen deel te nemen aan de verdragen van Locarno. Dc minister hoopte vurig, dat het verdrag door beide partijen zal worden aangenomen, minder vanwege de over het geheel vrij beperkte voordeelen, welke het voor België oplevert, dan wel omdat hij daarin hij daarin een waarborg ziet voor een nauwere sa menwerking tusschen beide landen, die er zijn om elkaar te begrijpen en niet om elkaar tegen te werken. De Kamer keurde met 96 stemmen tegen één en negen onthoudingen het Nederlandsch—Belgisch verdrag goed Van Cauwelaert, rapporteur, zeide dat het verdrag Nederland en België nader tot elkaar zal brengen. De stem ming zal een gunstige uitwerking in Nederland hebbenzij zal pijnlijken twijfel uit den weg ruimen en de weder zijdsche gevoetèns van genegenheid, welke er steeds tusschen beide landen hebben bestaan, versterken. De regeering Briand heeft haar ontslag ingediend nadat haar met 288 tegen 243 stemmen het vertrouwen was geweigerd, inzake het overgaan tot de artikelsgewijze behandeling van het financieele ontwerp. Doumergue heeft het ontslag aanvaard. De president der Fransche repu bliek heeft Herriot met de vorming van een kabinet belast. Deze heeft de opdracht aanvaard en is onmiddellijk onderhandelingen met de politieke leiders begonnen. Over zijn plannen en kansen van slagen liet Herriot zich gisteravond optimistische uit. In politieke kringen te Parijs deelt men evenwel dat opti misme niet. De solialisten hebben wederom ge weigerd aan de regeering deel te nemen. De Grieksche dictator Pangalos heeft gisteren een proclamatie tot het Grieksche volk gericht, waarin hij de Venizelistische partij beschuldigt van samenzwering tegen zijn regeering. Er hebben talrijke arrestaties plaats gehad op het 10 cent per week. 15.— per jaar. BINNENLAND. Nadat werkgevers en werknemers het compromisvoorstel-van der Lande hebben aanvaard, is de staking bij de tram Zutfen-Emmerik hedennacht op geheven, na een half jaar geduurd te hebben. H. M. de Koningin zal nog eenige dagen langer in Sankt Beatenberg doorbrengen. De Koningin is door een op bronchiën gevatte koude genoodzaakt, haar terugkeer uit Zwitserland naar Nederland uit te stellen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid van Embden, omtrent elec- trische verlichting der spoorwegrijtui gen, in verband met het spoorwegon geluk te Wouw, heeft de minister geantwoord dat zulks bij de Ned. Spoorwegen een bedrag van f 12.000 000 zou vorderen, zoodat er niets van komen kan. De N.C.B. hield Maandag in de groote zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie aan de Stationstraat te Til burg een algemeene vergadering. Deze bijeenkomst was zeer druk bezocht en kan in alle opzichten geslaagd heeten. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, het uitbrengen der rekening en verantwoording 1925 en aanbieding van het verslag 1925 hield rector Van Kessel een rede waarin hij de groote vraagstukken die om oplossing vragen uitvoerig besprak. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren J. A. Ardts te Beu gen. P. W. Peters te Cuijk en Jac. Vos te Roosendaal, die allen verklaarden hun herbenoeming te aanvaarden. De heer Van Leuzen gaf aan de hand van teekeningen een duidelijke uiteen zetting van het vraagstuk der ruilver kaveling. Hij toonde aan welke belan gen er voor den boerenstand bij deze aangelegenheid betrokken zijn en welke formaliteiten gegadigden hebben te vervullen. Bij de discussies over de verschil lende agendapunten bleek duidelijk, dat de boeren lang niet te spreken zijn over de regeering, die h.i. maar wat al te weinig rekening houdt met de belangen van den boerenstand. Van verschillende zijden werd aan gedrongen op het houden van een massa-betooging van boeren in Den Haag om den heeren daar eens duide lijk de grieven van de boeren aan het verstand te brengen. Het Kamerlid de heer Wintermans, die evenals het Kamerlid Vos en eenige leden van Ged. Staten de vergadering bijwoonde, zeide, dat de Kamerleden aan algemeenheden niets hebben. Als de N C B. in samenwerking met den Ned. Boerenbond met goed doordachte en goed voorbereide voorstellen komt, zal spreker alles doen wat in zijn vermogen is om aan de geuitte ver langens tegemoet te komen. Ingezonden Mededeelingen. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mljnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. Naar men meldt, heeft mr J Wol- terbeek Muller te Den Haag, zich nu namens dhr. A van Oss gewend tot den Officier van Justitie. Nu de heeren Jurgens niet reagee- ren op den in de z. g open brief no. 3 door dhr. Van Oss geuite beschul digingen, heeft deze middels zijn rechts geleerden adviseur, den officier van justitie verzocht, een onderzoek te willen instellen naar de in zijn open brief besproken tantième-aangelegen heden. Na publicatie van zijn open brief is hel inmiddels dhr. Van Oss geble ken, dat deze tantième-kwestie nog ernstiger is dan hij op het oogenblik der samenstelling van den brief moest aannemen. Het „Handelsblad" maakt o. a. het volgende commentaar op de gun stige cijfers der Rijkinkomsten. Grootendeels als ge olg van ver zwaarden belastingdruk (verhoogde Invoerrechten, Tabaksaccijns) en vlug gere invordering van belastingen tegen over een conservatieve raming der inkomsten geven de ontvangsten der schatkist over het eerste halfjaar een accres te zien van f 18.55 millioen tegenover zes twaalfde der raming. Natuurlijk valt omtrent de over het tweede hall jaar te ontvangen inkomsten geen vaste conlusie te trekken, doch, zooals hierboven reeds opgemerkt, mag worden aangenomen dat teneinde later geen slecht figuur te maken ook met de invordering der nieuwe belas tingen de meest mogelijke voortvarend heid zal worden betracht, zoodat het eindresultaat voor de schatkist een al even gunstig beeld zal te zien kunnen geven als voor het eerste halfjaar. Wanneer bij de samenstelling der nieuwe begrooting hiermede rekening wordt gehouden, d.w.z. dat de te ra men inkomsten niet aan den veel te lagen kant worden gesteld, dan zou het misschien mogelijk zijn te overwe gen om de voorgestelde Weeldever teringsbelasting, waaruit c.a. f 10. mil lioen moeten komen en die allerwege een krachtig protest uitlokt, niet urgent te doen verklaren. Een toezegging in dien geest heeft de Minister van Financiën trouwens reeds bij een onderhoud met de Aardewerkfabrikan ten gedaan. Het is inderdaad zeer te hopen dat zulks werkelijkheid moge worden, want de voorgestelde wijziging der Zegelbe lasting is reeds bezwarend genoeg. KERKNIEUWS. Volgens de door het Vaticaan bekend gemaakte statistieken, die voornamelijk door P. B. Ahrens S. J. becijferd wor den, omvat het Katholieke missiewerk in het geheel 122.558 werkers, onder wie 12.702 blanke en 4080 inhêemsche priesters. Het gezamenlijke aantal der doopcandidaten bedraagt anderhalf millioen. Het missiewerk der Kerk werd uitgeoefend onder 26 millioen schisma- tieken, 217 millioen mohammedanen en 885 millioen heidenen Het getal der missiescholen beloopt meer dan 20.000 met 1.112.397 scholieren. Em. pastoor A. F. M. Hordijk. Naar wij vernemen is de ZeerEerw. heer A. F. M. Hordijk, oud-pastoor van Rosmalen, van de laatste H Sa cramenten voorzien. Pastoor Hordijk nam in 1923 wegens gezondheidsredenen ontslag als pastoor van Rosmalen waar hij 18 jaar de j kerkelijke bediening waarnam, en vestigde zich in 't St. Elisabelhsgesticht te Vught. Pastoor Hordijk is 65 jaar. De ZeerEerw. Heer Hordijk was eenige jaren kapelaan te Waalwijk. RECHTSZAKEN. Het Gerechtshof te Den Bosch ver oordeelde in hooger beroep M. J. Mallekoote chauffeur te Stavfnisse tot f200 boete subs. 60 dagen hechtenis en schadevergoeding tot een bedrag van f60 ter zake dat aan zijn schuld een autobus-ongeluk is te wijten ge weest waarbij een persoon een been brak. De rechtbank had verdachte veroor deeld tot 2 weken hechtenis met 2 jaar ontzetting uit het beroep van chauffeur. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde dokter H. O. Ch. Bloe- mink te Oisierwijk, gedetineerd, tot vijf jaar gevangenisstraf ter zake zeden misdrijf. De rechtbank te Breda had ver dachte veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. DRUNEN. In Sept. a s. hoopt de Eerw. frater Hermenigild van de missie in Curasao terug te keeren om deel te nemen aan de keuze van een nieuwen Superior zijner Congregatie. In hare laatste vergadering be sloot de handboogschutterij „Constan- tia" een onderlinge wedstrijd te orga- niseeren. Verschillende prachtige prij zen zijn beschikbaar gesteld en is er voor gezorgd dat ook de minder ge oefende schutters gelegenheid hebben een prijs te winnen. Op de vergadering der duiven- sportvereeniging „De Vriendenkring" schitterden de meeste leden door afwezigheid. Of de feesten in de omliggende plaatsen hiervan de oor- zaak zijn, of dat er te weinig animo bestaat, we weten het niet, doch zeker is dat deze mooie vereeniging meer belangstelling verdiende. Ofschoon in de schoenindustrie te dezer plaatse geen levendige drukte heerscht, blijven toch nagenoeg alle fabrieken volle weken werken. CAPELLE. A.s. Zondag 25 Juli zal alleen des voormiddags 9'/2 uur gods dienstoefening zijnalsdan hoopt Ds. Ewoldt van Raamsdonk voor te gaan. De heer J. C. Timmermans, ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Augustus a s. in gelijke betrekking te Papendrecht benoemd. Niettegenstaande wij dezen plichtge trouwen en hulpvaardigen ambtenaar noode onze gemeente zien verlaten, gunnen wij hem deze promotie van harte. De loting voor de ingeschreve nen der militie 1927 zal, voor zoover deze gemeente betreft, plaats hebben te Waalwijk op Maandag 9 Aug. e k. op nader te bepalen plaats en uur. Bij het dezer dagen aan het gymnasium te 's Bosch gehouden over gangsexamen werden o.m. bevorderd de volgende leerlingen uit deze ge meentevan de 5e naar de 6e klas N. v. d. Hoeven, van de 3e naar de 4e klas M. Kohier en van de 2e naar de 3e klas C. Verhoeven, J. Kohier en W. Wendte. Tot de eerste klasse van het Gymasium is toegelaten B. Middelkoop alhier. De heer C. de Roon Mzn. heeft bedankt als kerkvoogd der Ned.Herv. gem alhier. Dezer dagen bracht Ds. Verkerk uit Puttershoek, beroepen predikant bij de Ned. Herv, gem. a. d. Loonschen- dijk, een bezoek aan deze gemeente. Na pastorie en kerkgebouw bezichtigd te hebben, hield zijn Eerw. des avonds in het kerkgebouw een predikbeurt. Naar men ons mededeelt zal de school van de Ver. tot. stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te dezer plaatse waarschijnlijk 1 November geopend worden. WASPIK. Bij een harden donder slag, het onweer was overigens niet hevig, werd gisternacht de landbou werswoning van G. van Dongen ge troffen. Van Dongen, die was opge staan sloeg bewusteloos en bekwam brandwonden aan arm en borst. Hij moest uit de brandende woning wor den gedragen en werd bij zijn buur man J. Zwaans, die op eenigen af stand woont binnengebracht en ver zorgd Dr. Wijffels verleende hulp. De overige bewoners kwamen met den schrik vrij. Het woonhuis brandde geheel af. Niets kon worden gered. De pas nieuw gebouwde landbouwschuur, die aan het huis vaststond, kon gelukkig be houden blijven, dank het krachtdadig optreden van enkele kloeke mannen, die het blusschingswerk reeds waren begonnen, voor de motorspuit aanwe zig was. Deze verrichtte echter uitste kende diensten. Ter gelegenheid van deoffcieele opening van het nieuwe Concertge-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2