Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m h inMsS Door Zon Verbrande Huid NUMMER 59. WOENSDAG 28 JULI 1926. MHMH HJAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het comité voor verlaging van de posttarieven wijst er in een nieuw adres den directeur-generaal der Poste rijen en telegrafie op dat verschillende beperkingen, in den postdienst door gevoerd, als vermindering van het aantal bestellingen, verschillende be zwaren opleveren voor handel en bedrijf, die zich echter hierin schikken, in de hoop dat vermindering van lasten voor het bedrijf der posterijen tariefsverlaging mogelijk zal- maken. Hiervan, aldus het adres, komt echter nog steeds niets. Al zijn de maatregelen omtrent vermindering van porto bij verzending van partijen drukwerk van eenig belang in verband met de ver laging der onkosten door de voor waarden, welke hierbij gesteld zijn, is de besparing, op deze rekening ver kregen, gering en zij weegt ingeenen deele op tegen de verbetering, welke een verlaging van het porto derbrief- kaarten^en brieven zou brengen. Adressanten dringen nogmaals met klem aan op verlaging van de binnen- landsche tarieven voor briefkaarten en brieven en ook van het drukwerk in het algemeen. Het comité is er zich volkomen van bewust, aldus verder het adres, dat de tariefsverlaging over de geheele lijn, die het volstrekt noodzakelijk acht, althans in den aanvang een verminde ring van de baten van het bedrijf zal medebrengen, Maar daar staat in de eerste plaats tegenover, dat de begroo ting van het bedrijf thans nog een niet onbelangrijk batig saldo aanwijst. Voorts zal ongetwijfeld door toepassing van denkbeelden, neergelegd in de verleden jaar uitgebrachte rapporten tot reorganisatie van het bedrijf en zijn onderdeelen, een vermindering van lasten kunnen worden verkregen. De tariefsverlaging moet algemeen zijn en beteekenen een streven naar terugkeer tot de, aan de hand van he indexcijfer naar de huidige verhoudin gen gecorrigeerde tarieven van vóór den oorlog. De financiëele toestand der gemeenten. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een aanschrijving gericht betreffende het gemeentelijk financieel beheer. Hierin wordt er op gewezen, dat van de 265 gemeenten boven de500( zielen er 45 of 17 pCt., haar rekening over het laatste dienstjaar hebben moeten afsluiten met een nadeelig sal do. De gemeenteleeningen buiten kasleeningen en woningbouwvoorschot ten stegen van 230 millioen in 1898 tot 1093 millioen op 1 Jan. 1924, ter wijl de Rijksschulden stegen van 1092 millioen tot 2788 millioen. Een nog veel sterkere stijging vertoonen de gemeentelijke uitgaven, n.l. van 110 millioen in 1900 tot 1001 millioen in 1921. Van een sterke neiging tot verlaging van den belastingdruk, zegt deminis- ter, kan niet worden gesproken. Ook in verband met de lasten, die noodlij dende gemeenten in de gevallen, waarin hulpverleening onafwijsbaar is, op het Rijk en de provincie leggen, is verbe tering in den financiëelen toestand noodig. De minister geeft de volgende ge dragslijn Geen goedkeuring zal zijn te hech ten aan leeningsbesluiten dan slechts in de allernoodzakelijkste gevallen en alleen indien onomstootelijk vaststaat, dat de uitgaaf een leening wettigt. Er zal goed toegezien dienen te worden op het bewaren van de juiste scheiding tusschen gewone en buiten gewone uitgaven. Krachtige maatregelen zijn te nemen, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een te hooge rente type loopen, te bevorderen. Geen goedkeuring is te verleenen aan besluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst, tenzij in zeer bijzondere gevallen (voor noodlijdende gemeenten) de ministers van Binnen landsche Zaken en van Financiën daar toe medewerking verleenen. Indien leeningen moeten worden gesloten, moet gewaakt worden tegen afsluiting met te langen looptijd. In perking dient opgelegd te worden van de bedragen der vlottende (kas) schuld. Aandrang zal voorts uitgeoefend dienen te worden op die gemeente besturen, die een heffing van inkom stenbelasting door eigen administratie hebben, dat het aandeel „kwade pos ten" tot het minimum wordt beperkt. Een scherp toezicht is uit te oefenen op het vaststellen der salarissen. In het algemeen zal streng stelling genomen moeten worden tegen het aangaan van verplichtingen door ge meentebesturen, die de financieele lasten bezwaren, zonder dat uiterste noodzaak aanwezig is. De minister zal ook de medewerking van zijn ambtgenooten op dit stuk vragen, door zich te onthouden van het voorbereiden of nemen van maat regelen. leidende tot het leggen van financieele lasten op de gemeenten, zonder overleg met den minister van Binnenlandsche Zaken. Zouden Ged. Staten bereid zijn, be sluit de minister, hun onontbeerlijke medewerking voor de naleving van het bovenstaande te verleenen, dan zal daaraan kracht kunnen worden bij gezet door onthouding van goedkeuring aan de gemeentebegrooting, indien zulks noodig mocht wezen. kracht tegen het verdrag. De binnen vaart, die toch al met groote moeilijk heden te kampen heeft, zal door de totstandkoming van het kanaal jn zijn belangen geschaad -vorden. I De heer Suermondt ontwikkelde bezwaren van publiekrechtelijken aard en wees op het gebrek aan weder- keerigheid in het verdrag. Voor een streek met land- en tuinbouw als W.—Brabant, zijn goede landwegen wenschelijk. Spr. betoogde dat het brakke water dat in droge tijden in het nieuw ontworpen kanaal zal vloeien, van nadeeligen invloed op de landbouw in W.Noordbrabant zal zijn. De heer van Oordt opponeerde met kracht tegen het verdrag. Spr. be toogde dat wij ons stellen in finan cieele dienstbaarheid van België en dat door aanneming van het verdrag Nederland's aanzien een geduchte knak zou krijgen. Spr. hoopte dat de Tweede Kamer het verdrag zal ver werpen. De inleider beantwoordde de spre kers met een kort woord. Het Nederlandsch Belgische verdrag Te Tilburg is gisteren een bijeen komst gehouden vanwege de R. K. Werkgeversverenigingen in hetdiocees 's Hertogenbosch en Breda, waarin ge sproken is over het Nederlandsch Belgische verdrag. Uitgenoodigd to bijwoning van deze bijeenkomst waren o.a. leden van Provinciale Staten van het gewest, van vijf Kamers var. Koop handel, burgemeesters der voornaamste gemeenten en het comité van actie in zake voornoemd verdrag. De vergade ring was vrij druk bezochtvoorzitter was den heer H. Mannaerts, voorzitter der R K. werkgeversvereniging in he diocees Den Bosch. Onder de aanwezigen waren de hee- ren H. L. v. Oordt, gepensionneerd luitenant-generaal en ir. A. A. Mussert, secretaris van het comité van verzet. Onderscheidene genoodigden hadden bericht van verhindering gezonden. De voorzitter zeide dat de bijeen komst niet eerder gehouden is, omdat de leider bezwaar maakte zijn rede te houden vóór de memorie van toelich ting verschenen was. De inleider ir. Bongaerts kwam tot de slotsom dat dit tractaat een alge meen Nederlandsch belang is en het de internationale betrekking van de beide landen zal verbeteren. Dit tractaat is z.i. een element van onderling ver trouwen en schept een krachtig Neder land naast een krachtig België, twee staten vrij in politiek, maar economisch samenwerkend. De heer Mussert zeide, het tractaat n strijd te achten met staatsbelangen staatswaardigheid. 'Het Antwerpen- Moerdijkkanaal, dat ruimte zal bieden voor drie van de grootste Rijnschepen zal het Rijnverkeer afleiden van onze groote havens naar Antwerpen. Hij gewaagde van een toeleg van België om onze scheepvaart naar Antwerpen af te leiden. Hij betoogde dat het verdrag eigenlijk geen verdrag is, maar een dictaat van België aan Nederland. De heer Verschure stelde vast, dat iet rapport, uitgebracht door de Alg. K. Werkgeversvereniging, naar aanleiding waarvan een adres aan de 'weede Kamer is gezonden, nog van tracht is. De vereeniging van binnen schippers Schuttevaer verzet zich met genomen krachtens de Veewet, aan mond- en klauwzeer lijdend en daarvan verdacht vee niet naar de exportslachte rijen mag worden vervoerd en er der halve geen gevaar is, dat dieren in het incubatiestadium voor uitvoer zullen worden geslacht, rees bij den Veeartse- nijkundigen Dienst, op grond van er varing en wetenschappelijke berede neering, ernstige twijfel, of het vleesch van dieren, verkeerende in het incuba- tietijdperk, besmettingsgevaar oplevert. Teneinde te dezen aanzien zekerheid te verkrijgen, droeg de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw den directeur van den Veeartsenijkun- digen dienst op een nauwgezet onder zoek in dit opzicht te doen instellen. Dr. Berger heeft daarna overleg ge pleegd met den directeur der Rijks- seruminrichting, waarna deze eene serie proeven heeft genomen. Het resultaat dezer proefnemingen is, dat het geduchte besmettingsgevaar niet bestaat. De Minister voornoemd heeft thans den directeur van den Veeartsenijkun- digen Dienst dr. Berger en den directeur der Rijksseruminrichting dr. Lourens, opgedragen deze aangelegenheid met de Engelsche autoriteiten te gaan be spreken. De Koningin werd gisteren tegen den middag per exlra trein uit Zeve naar te Soestdijk terugverwacht. De Koningin wordt op de reis ver gezeld door dr. C. L. de Jongh, uit 's Gravenhage, die daartoe naar Beaten- berg werd ontboden en die geen be zwaren tegen de terugreis heeft, doch van meening is, dat H M zich in het belang van algeheel herstel na haar terugkeer nog geruimen tijd zal moe ten ontzien. De Koningin is gisteren, naar ge meld is, op het paleis Soestdijk aan gekomen. Zij heeft de vermoeienissen van de reis uit Zwitserland goed doorstaan. H. M. heeft geleden aan een bron- chitus, die in den beginne gepaard ging met temperatuursverhoogingen en afmattende hevige hoestbuien. De temperatuur is nu normaal en het hoesten neemt af. H. M. zal nog eenigen tijd rust moeten houden alvorens volledig her stel is ingetreden. Het kieskringbestuur Noord-Hol- and van de R.K. Volkspartij heeft naar aanleiding van het ontvangen bisschop pelijk antwoord op zijn eersten brief zich met een zeer uitvoerigen brief andermaal gewend tot den bisschop van Haarlem, met het verzoek alsnog een rechtstreeksch antwoord te mogen ontvangen op de gestelde vraag„Is iet toelaatbaar te achten, dat roomsch- tatholleken zich politiek organiseeren in de R.K. Volkspartij". BUITENLAND. De Belgische regeering neemt krach tige maatregelen en heeft thans beslo- ten om een reeks nieuwe verordenin gen af te kondigen, waardoor de mi nister van arbeid gemachtigd wordt, maximum prijzen vast te stellen voor kolen en den uitvoer van kolen te beperken. Warme maaltijden in restaurants mogen op slechts vastgestelde uren worden verstrekt. Verder verwacht men, dat deze week stappen van groote beteekenis voor de stabilisatie van den Belgischen franc zullen worden genomen n.l. door de uitgifte van de preferente aandeelen der nieuwe Belgische spoorwegmaat schappij. Onder den indruk der gebeurtenis sen in Frankrijk is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat alleen in grijpende maatregelen succes kunnen hebben. Voor de steden en gemeenten van het land wordt het sluitingsuur voor de openbare gelegenheden vastgesteld op 1 uur 's nachts. De hotelhouders mogen echter, ook na dit uur, de reizigers toelaten die zich aanmelden, om te overnachten, Tot 10 October 1926, geldt eerst genoemde bepaling niet voor de steden Ostende. Blankenberghe en Spa. De houder van een openbare gele genheid die dit artikel overtreedt, wordt gestraft met geldboete van 100 tot 1000 frank. KERKNIEUWS. Bekend is, dat tot handhaving van het invoerverbod van vleesch in Engeland, de Engelsche Regeering het besmettingsgevaar van mond- en klauw- zeer thans nog slechts vreest van vleesch van dieren, geslacht in het incubatiestadium der ziekte. Afgezien van het feit, dat door de maatregelen, Z.D.H. de Bisschop van's Hertogen bosch heeft benoemd tol pastoor te Vorstenbosch, den weleerw. heer H. P. Liebregts, tot dusverre kapelaan te Herpen; tot pastoor te Woudrichem den weleerw. pater P. M. Bruekers, O.F.M.; tot leeraar aan het instituut voor doofstommen te St. Michiels— Gestel den weleerw. heer F. A. Th. M. Bartels; tot conrector van Huize Assisië te Udenhout den eerw. heer P. J. W. M. Eijgenraam, priester van het seminarie; tot kapelaan te Liempde den weleerw. heer J. F. A. van Erp; tot kapelaan te Heesch den weleerw. heer J. A. van Berkel, tot kapelaan te Waalwijk (Baardwijk), den eerw. heer M. I. Thomassen, priester van het seminarie; tot kapelaan te Valkenswaard (H. Antonius) den eerw. heer J. H. A. Ras, priester van het seminarie; tot kapelaan te Nijmegen (O. L. Vr. van Lourdes) den weleerw. heer J. Heer- kens; tot kapelaan te Reussel den eerw. heer A. J. G. Ras, priester van het seminarie; tot kapelaan te Helmond (H. Jozef) den weleerw. heer J. L. Gudde tot kapelaan te St. Oedenrode den eerw. heer G. L. J. M. van Hout, pries ter van het seminarie; tot kapelaan te Asten (H. Maria Presentatie) den wel eerw. heer P W. J. M. Vossen: tot kapelaan te Lieshout den eerw. heer Th. A. v.d. Kinderen, priester van het seminarie; tot assistent te Gemert den eerw. heer J. P. van Dinter en tot assistent te Dreumel den eerw. heer J. C. van Overbeek, beiden priester van het seminarie. Verder zullen de eerw. heeren P. G. A. Hamers en C. J. E. N. van Dijck, priesters van het seminarie, hunne studiën voortzetten aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Tevens heeft Z.D.H. benoemd tot geestelijk adviseur van de afd Heumen van den Ned. R.K. Bouwvakarbeiders bond, den zeereerw. heer pastoor A. P. Brekelmans en van de R.K. Voet balvereniging Uno Animo te Loon op Zand den weleerw. heer kapelaan Th. A. M. van Hoek. De Kerkvolging in Mexico. Op Zondag 25 Juli Is in alle kerken van het Bisdom 's Bosch het volgende Bisschoppelijk schrijven voorgelezen: ARNOLD FRANS DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch, aan dc Geestelijkheid en de Geluovigen van ons Bisdom, Zaligheid in den Heerl Het is, B.G., het verlangen van Z.H. den Paus, Ons meegedeeld doof Zijne Excellentie den Internuntius te 's-Gra venhage, dat alle geloovigen op den Feestdag van Sint Petrus Banden, Zondag 1 Augustus a.s. op onze aan sporing, hunne gebeden met die van den H. Vader zullen vereenigen om van God te verkrijgen zoowel de be ëindiging der verschrikkelijke vervol ging, waaronder de Katholieken in Mexico blijven gebukt gaan als de oprechte bekeering hunner schuldige vervolgers. Gevolg gevend aan dit verlangen van Z.H., schrijven Wij voor, dat op dien dag na elke H. Mis met de aan wezigen vijf maal het .Onze Vader" met het .Wees gegroet* tot die intentie zal gebeden worden en dat onder het Lof tot datzelfde doel de Litanie van Alle Heiligen met de bijbehoorende gebeden gezongen of gebeden worde. Wij wijzen er verder op, dat Z. H. aan de Katholieken een voortdurend gebed voor het zwaar beproefde Ka tholieke Mexico vraagt en wil, dat de- zelfde intenties zullen gevoegd worden bij de andere reeds aanbevolen in de bulle van dit Jubeljaar. Heeft het volhardend en eensgezind gebed der éérste Christenen tijdens de eerste Kerkvervolging den Hemel op wonderbare wijze doen ingrijpen ter verlossing uit de boeien en den kerker van den H. Apostel Petrus, dan mogen wij vertrouwen, dat de gebeden aller geloovigen, voor goed begonnen op den dag, waarop wij die wonderbare bevrijding herdenken en den grooten Aflaat van Portiuncula gaan verdienen, de verhoopte beëindiging der tegen woordige heiligschennende en bittere Mexicaansche Kerkvervolging van Gods mededoogen zullen verwerven. Onze Jubilé gebeden zullen daartoe mede den Hemel een heilig geweld aandoen. En zal dit ons schrijven op 25 Juli a.s. op de gebruikelijke wijze in de kerken en kapellen van ons Bisdom worden afgekondigd. 's-Hertogenbosch, 18 juli 1926. f *A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Ingezonden Mededeelingen. De Mo van het Zuiden, Wi»lt(jksrlf ei Langstraalseke Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementtprfls per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentlën 20 cent por regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per rogel. By contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht en geneestmen metPUROL

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1