lit ECHO »N HET ZUIDEN Week-Revue. Voor Huis en Hof. Fietstochten No. 60. Zaterdag 31 Juli 1926. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. Binnenland. „We", d.w.z. wij, Hollanders, heb ben deze week een wereld kampioen schap verspeeld, maar een ander her overd. Het verloren wereldkampioen schap is dat van 't midden—zwaar of zwaar—midden—gewicht met de juiste klasse indeeling van de edele bokssport zijn we niet bekend verdedigd door den titelhouder van 't Hoff tegenover een Belgischen menheer Delagne, die, naar we in de verslagen lazen, gedurende 14 ronden ongenadige opmeppers kreeg, maar in de 15e ronde er in slaagde om zijn tegenstander voor 8 tellen bewusteloos te slaan en hem, bij zijn eerste po gingen om overeind te krabbelen, nog op een paar kaakslagen tracteerde, dat ie ais een gekeeld vatken tusschen de touwen hing. We zijn er niet bij tegenwoordig geweest, maar we veronderstellen, dat 't vermelde schitterend einde gevolgd werd door het spelen der nationale hymne's, want 't schijnt, dat met zulke vechtpartijen nog nationale eer gemoeid iswe zagen b.v. ook al lévensgroote afbeeldingen van de koppen dezer vechters, gedrukt op ieders nationale kleuren. We moesten nu onzen mond maar eens 'n beetje gaan houden over onzen afkeer van de Spaansche stieren gevechten. In de pers laten we nooit eene gelegenheid voorbijgaan om met een gepast gevoel van trots op onze moreele meerwaardigheid het bestiale van dat Spaansche genoegen te mis prijzenMaar een stierengevecht of een boksmatch, we zien niet zoo veel onderscheid tusschen deze twee. Trouwens, voor die internationale kampioenschappen op .^sportgebied worden dikwijls men'Sfnen afgevaar digd, die misschien geweldige poote- lingen zijn, maar die zooveel gemis aan geest, karakter en beschaving demonstreeren, dat men zich schaamt te moeten lezen, dat „we" gewonnen hebben en „onze" vertegenwoordigers het kampioenschap behaalden. Daar hebben we onzen" grooten Piet Moeskops, die deze week op de banen te Milaan voor de vijfde maal het wereldkampioenschap in de spriiit- wedstrijden behaalde. „Onze" Piet zooals deze groote vaderlander popu lair genoemd wordt schijnt een geweldige kracht in zijn voeten te hebben en daarom de natuur zorgt altijd voor het herstel van het even wicht mag men niet verlangen.dat het andere einde van,zijn lichaam een zelfde overwicht bezit, maar daarmee is zijn ergerlijk en kwajongensachtig optreden te Milaan toch niet geheel te verontschuldigen. Bij den aanvang der wedstrijden reden de afgevaardigden der onder scheidene landen, om zich voor te stellen, groepsgewijze rond en een hunner droeg dan de vlag zijner natie. Voor „onze" groep deed zulks de heer Leene, maar of de Jieer Moeskops zich daardoor misschien achtergesteld gevoelde óf dat deze demonstratie niet met zijn persoonlijke opvattingen strookte, feit is, dat hij de zaak belachelijk trachtte te maken door een vuile handdoek aan een stok te binden en daarmee te zwaaien. Een afgevaardigde van den Ned. Wieler bond, die hem de stok afhandig wilde maken om daarmee èn den heer Moeskops zeiven èn ons land voor een ernstige blamage te behoe den, kreeg voor dank een stokslag van „onzen" nationalen held. Misschien hecht de heer Moeskops geen beteekenis aan ons nationaal embleem en heeft hij willen demon streeren, dat voor hem de nationale vlag gelijk een vuile handdoek is, maar laat hij dan liever niet meer optreden als de „vertegenwoordiger van een natie, die over het algemeen toch nog genoeg respect heeft voor vormen en traditie om zich door zulk optreden ernstig beleedigd te voelen. Wij, Hollanders, hebben over het algemeen geen bijzonder gunstig oor deel over het door ons niet begrepen Italiaansch fascisme. Maar wat na he gebeurde te Milaan, de Italianen, in hun krankzinnige opwinding van nationalisme, denken moeten van de Hollanders, die een vertegenwoordiger naar hun land zenden om déar hun vlag te bezoedelen, dk\ laten we aan de verbeelding onzer lezers over. De heer Moeskops heeft intusschen openlijk excuses aangeboden, nadat hem om het beschreven incident de kampioensshirt onthouden dreigde te worden Zijn „nationale" gevoelens waren plotseling fel opgelaaid en het was dan ook niet zonder de diepste ontroering van ons vaderlandsche hart, dat we in de deftige N. R.^C. lazen „Vandaag was het Moeskops kwam, „zag en overwon. „baar. Hij vocht mooie landje waarvan hij op zijn eereronde de vlag triomphantelijk boven zijn hoofd zwaaide donderend .toegejuicht door 15.000 Italianen en ,nog tal van vertegenwoordigers van andere landen, de naam en de faam ,van Holland zijn over de geheele wereld gekabeid". De „geneugten van het buiten leven" zouden wel erg illusoir worden, als het voorbeeld van den Bussumschen roover navolging mocht vindenin dit liefelijke Gooische stadje schijnen de menschen geen rustig uur meer te beleven en we kunnen het ons begrijpen, dat ze aan de politie toe stemming verzoeken om zich vuur wapens te mogen aanschaffen. De politie zelve schijnt niet bijzonder in staat te zijn om voor de veiligheid der inwoners te zorgen. Na den bru talen stationsoverval thans een bank roof op klaarlichten dag, waarbij de dader geen motor, ^uto of vlieg machine ter beschikkin^had, waarmee Amerikaansche bankroovers plegen te verdwijnen, maar een doodgewone fietsErg "ingewikkeld lijkt fcoo'n geval voor een pientere politie toch niet Intusschen, na eenige dagen heeft men in Amsterdam een verdachte gearresteerd, 't Is te hopen, dat het dezen keer een goede greep geweest is èn terwille van de rust der Gooi- sche bevolking èn om de reputatie der Bussemsche politie. Na den sta tions overval immers bleek deze ook al gauw met den „dader" bekend de man wertü in de pers tot op zijn hemd uitgekleedalle intimiteiten uit 's mans leven werden uitgesponnen en toen hij te Brussel gezocht en gevonden was, bleek, dat hij met de heele affaire niets, absoluut niets had uit te staan. Buitenland. Een dictatuur, óf een nationaal ka binet, zoo zeiden we in een vorig overzicht was nog de eenige uitkomst voor Frankrijk Voorloopig is het met een nationaal kabinet geprobeerd, onder leiding van Poincaré Zijn naam heeft een suggestieven invloed en daaraan is het wel toe te schrijven, dat de franc na zijn optreden eenig herstel aanwees. Óf de verbetering blijvend zal zijn, kan natuurlijk alleen de toekom t leeren. Een nationaal kabinet bevordert ongetwijfeld de eendracht in de Kamer en schept, zij het op kunstmatige wijze, eene meer derheid, waarmee voorloopig te regee- ren valt, maar toch blijft 't de vraag, of de zeer heterogene samenstelling van het kabinet Poincaré en Herriot zijn wel twee tegengestelde polen tot het nemen van krachtige maat regelen kan leiden, waarover allen het ee#s zijn. De naam Poincaré heeft een goede klank in Frankrijk, hij was de man. die in politicus den oorlog heeft weten te winnen. Of hij echter ook den vrede aankan? Feit is, dat hij na den oorlog, als minister-presi dent, geen gelukkige financieele poli tiek gevoerd heeft en ook het Roer- avontuur, door hem begonnen, Frank- rijk's aanzien niet bijzonder bevoor deeld heeft Hopen we intusschen het beste, voor Frankrijk en ook voor ons. Heel de Fransche (en Belgische) han del is gedesorganiseerd de valuta koopjes zijn niet altijd voordeelig en ze fnuiken onzen reëelen binnenland- schen handel en onze industrie. In den Siertuin. Er is nu weinig te doen in den bloementuin, behalve het gewone onderhoud en daarom hebben we goede gelegenheid verschillende aan- teekeningen te maken omtrent ver anderingen en verbeteringen, die we Waar ge wel op moet Ietten, is dat de kinderen het bakje zuiver als een object van waarneming en ver zorging beschouwen, niet als een stuk speelgoed. BINNENLAND. Bij de opening der Landbouw tentoonstelling te Steenbergen, hield ter gelegenertijd in onzen tuin wenschen Kamerlid Jac. Vos o m. een plei aan te brengen. Thans kunnen we omtrent de noodzakelijkheid en wen- schelijkheid daarvan het best oor- deelen, nu alles in volle ontwikkeling is en dus het effect onzer beplanting zijn toppunt heeft bereikt. Hier bemerken we b.v. eenige heesters die te dicht in elkaar groeien, waardoor ze zich niet goed meer kunnen ontwikkelen. We moeten dit in den a.s. herfst of het volgende voorjaar veranderenhetzij door de planten verder uit elkaar te zetten, hetzij door er een weg te nemen. Te dichte stand van boomen en heesters is een euvel dat men op buitenplaatsen en in tuinen algemeen opmerkt. Ook in de gemengde beplantingen van boord- en randbedden kunnen we nu goed het resultaat van vrije rang schikking zien. Hier zullen sommige planten te hoog groeien in verhouding tot hare omgevingginds voldoet de kleurschakeering nietelders laat de geregelde opvolging in den bloei te wenschen over. Al die versch llende zaken kunnen nu goed worden nage gaan en indien we daarvan aan teekening houden, zijn die fouten ge makkelijk te verbeteren, als de tijd daartoe is aangebroken. Bij onze zomeruitstapjes bemerken we misschien hier of daar mooie plantengroepeeringen, die ons aan trekken er, welke we in onzen eigen tuin ook goed kunnen aanbrengen. Of we zien op kweekerijen en tentoon- stellingen mooie planten en nieuwe soorten, die we gaarne zouden be zitten en waarvoor we goede gelegen heid hebben tot plaatsing. Welnu van een en ander maken we eene kleine aanteekening en als de planten- en verplanttijd weder is aangebroken be stellen we die gewenschte soorten en kunnen er onzen tuin mede versieren en het genot daarvan verhoogen. In den Moestuin. Prei en kool, bleekselderij en uien moeten nog eens van chili en koegier worden voorzien, doch zooals ik vroeger reeds opmerkte, verdient chili een krachtige aanbeveling. Ook de knolselderij kunnen we nog eene overbemesting geven met deze hulpmeslstof en dan ongeveer l'/j a 2 K G. per 1000 M2. Het Iaat over- bemeslen bijv in de tweede helft van Augustus, verdient geen aanbe veling, daar men wel een zeer sterk bladgewas krijgt, doch de knol zet dan toch niet voldoende aan. In Rusland is ook niet alles botertje tot den bodem. Gelijk onder het Czarisme, vallen ook nu weer telkens regeeringsleiders „in ongenade". Zinowjef, wiens actie zoo vaak de buitenlandsche verhoudingen vergif tigde is uit hoofde van zijn opposi- tioneelen geest van ai zijn functies ontheven. In Rusland is het nog steeds „opzitten en pootjes geven". Dat volk der Slaven met zijn slaafschen geest schijnt nu eenmaal voorbestemd om autocratisch bestuurd te worden De knoet regeert nog, zij het door anderen gehanteerd. Alle wegen der politiek zijn trou wens ondoorgrondelijk. Het Bestuur der Duitsche Soc. Dem. Partij deelt officieel mee, voor de actie van het referendum, over onteigening van het vorstenbezit ten behoeve der oorlogs slachtoffers, te hebben uitgegeven 2.042.055.91 Mark. ruim 2 millioen dus. Van de zijde van alle partijen, in het bijzonder der Nationalistische, is in die dagen met geld gesmeten en veilig mag het totaal der uitgaven voor de actie ten bate der oorlogs slachtoffers op 10—15 millioen Mark gesteld worden. De actie heeft tot niets geleid, maar hoevele oorlogsslachtoffers zou men met die 10—15 millioen goudmark al vast geholpen kunnen hebben? Amundsen, Nobile, Elsworth en hun aanhangsel hebben per „Norge" de Noordpool ontdekt. De groote mannen voeren nu een onverkwikkelijke pu blieke twist met elkaar, aan wien in de eerste plaats de eer toekomt. Eerst hebben ze de Noordpool ont- Hij was ongenaak-j nu geven ze aan het publiek als een leeuw en gelegenheid om de Noordpool- De sterke wind heeft in de laatste dagen ook onze groentetuinen terdege aangepakt. Vele boonen zijn stuk ge waaid, doch ook de asperges hebben 't zwaar te verduren. De stengels knakten af, of wel slaan tegen den grond, dikwijls gekneusd, zoodat de groeikracht er uit gaat. Dit is natuur lijk nadeelig voor de ontwikkeling van het onderaardsche gedeelte. Aanbe veling verdient het dus de stengels aan dunne stokken te bevestigen of een draad langs de rijen te trekken en daaraan de stengels vast te binden. Nu de vacantie begonnen is ziet men sommige jongens, in groepjes vereenigd, weer met stokken gewapend naar sloot en plas trekken om kikkers en padden te achtervolgen en dood te slaan. Kikker dril wordt in hoopen over den weg verspreid. Dat schijnt een typisch Hollandsche „liefhebberij" te zijn en de ouderen, die zulks gadeslaan, hebben meestal schik in het geval, helaas. Hoe verruwend moet zulke „sport" op geest en karakter van de jeugd werken Kikkers en padden zijn bo endien heel nuttige dieren voor den land en tuinbouw. Hoe goed zouden de volwassenen, die dat beulenwerk zien, doen, als ze dien kinderen het verkeerde van hun handelwijze eens onder het oog brach ten. kalm en beredeneerd. Kinderen zijn steeds onbewust wreed. Ouders en onderwijzers kunnen daarom veel goed doen met hunne voorlichting. Bant niet elke liefhebberij uwer kinderen uit uw huis, ook niet, al knoeien ze een beetje met water. Kinderen, die men gelegenheid geeft thuis of op school om in een klein bakje een paar vischjes te houden of wat kikkerdril, waarin ze het levensproces van een brokje natuur kunnen volgen, die kinderen loopen niet met een stok in de hand langs sloot en plas te vagebondeeren. Zoo'n bakje thuis of op school is ook zeer goed voor de verstandelijke ontwikkeling der kinderenze leeren vroegtijdig waarnemen. dooi voor de rationeele rundveefokkerij, een interessante rede ook voor vele veehouders in deze streken van groot belang De heer P. M. Sneep te Dinteloord voorzitter der Noordbrabantsche Maat schappij van landbouw sprak over de toekomst van het paard en kwam tot deze conclusie: „Het Koudbloed trek paard zal zich handhaven, het tuigpaard verdwijnt voor de auto. Het trekpaard wint reeds veld op de vrachtauto." Een uitspraak waarmee de warm bloed-fokkers dezer streek het wel niet geheel eens zullen zijn Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie zijn bij de be kende Arnold Gilissen's Bank te Am sterdam thans obligaties verkrijgbaar in de 8 °/0 le Hypothecaire Obligatie- leening groot f 1 600 000 ten laste der Norbertijner-orde te Gödöllö bij Buda pest. De Norbertijner orde (ook wel orde van Praemonstreit genaamd) reeds in het jaar 1120 gesticht is over de heele wereld bekend en heeft in onze om geving o.m. de in 1134 gestichte Abdij van Berne te Heeswijk. In Gödöllö, de bekende schoone zomer-verblijfplaats der Hongaarsche koningen, nabij het slotpark heeft de Orde kort geleden een reusachtig, modern klooster met gymnasium ge bouwd, dat zij thar.s nog aanzienlijk gaat uitbreiden. De kosten van dit klooster, dat zijn weerga niet vindt, beloopen met de nieuwe verbouwingen grond f 3.590.000. Op dit kapitale gebouw, benevens op ca. 1425 H A vruchtbaar bouwland ter waarde van f 942.000 wordt voor deze obligatie-leening eerste hypotheek verleend, zoodat er een eerste hypothe caire zekerheid is van driemaal het opgenomen bedrag. In het prospectus, dat op aanvraag door Arnold Gilissen's Bank wordt toegezonden, worden uitvoerige mede- deelingen gedaan over de rijke inkom sten dezer orde, over de garantie door de Hongaarsche regeering, enz. waaruit overduidelijk de soliditeit voor deze geldbelegging blijkt, die wordt verze kerd door: le. De aansprakelijkheid der Paters Norbertijnen. 2e. Door een eerste hypotheek op onroerende goederen met een drievou dige waarde. 3e. Door een volledige garantie der Hongaarsche regeering. Verder kan men in het prospectus het aflossingsplan en een aanbeveling van den generaal abt der orde vinden. gaf prachtig werk te zien. Zijn naanrj vaarders te..... ontdekken. Deze laatste „is wederom over de geheele wereld ontdekking is weinig grootsch „gedragen en Holland, ons kleine BUITENLAND. De Belgische Senaat heeft giste ren het Nederlandsch Belgisch Verdrag met algemeene stemmen goedgekeurd. De directeuren van de Brusselsche en de Antwerpsche openbare instellin gen, die, zooals gemeld, volgens een besluit van den koning voortaan om' 1 uur 's nachts moeten gesloten zijn hebben een protestactie tegen dat besluit op touw gezet, vooral ook omdat het sluitingsverbod niet toepas selijk is te Oostende, te Blanckenberghe en te Spa. De Belgische ministerraad besloot de verblijfs- en consumptiebelasting op toeristen uit landen met hoogen wissel koers van tien'op twintig procent te brengen en van tien of vijftien procent voor degenen, die volledig pension hebben. De auto's van buitenlanders zullen een dagelijksche taxe van tien francs betalen. Poincaré heeft in de kamer de regeeringsverklaring voorgelezen. Hij hoopt de financieele crisis te boven te komen door een groote nationale krachtsinspanning. Vertrouwen werd met 358 tegen 131 stemmen aan de regeering geschonken. Het voorstel om de regeeringsvoor- stellen als urgent te behandelen kreeg 418 tegen 31 stemmen. Ingezonden Mededeelingen. Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. KERKNIEUWS. Te Vught is overleden de ZEerw. heer A. Hordijk, rustend pastoor van Rosmalen, gedurende een 4 tal jaren kapelaan alhier. Woensdag is het stoffelijk overschot onder groote deelneming te Rosmalen ter aarde besteld. Gisteren werd in Mexico city een in de geschiedenis van Mexico onge kende pelgrimstocht van de stad naar het op vijf mijl gelegen heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Guadeloupe gehouden. Een menigte, geschat op 100 000 man. de eenvoudigste Indianen tusschen de rijkst-gekleede vrouwen der hoofdstad, trokken barrevoets over den ruwen stoffigen weg naar het genadeoord, terwijl hun bloedende en gezwollen voeten van hun devotie ge tuigden. Het was de laatste pelgrims tocht alvorens de nieuwe wetten tegen den godsdienst ingaan. De Katholieke geestelijkheid van Mexico heeft Zondag haar standpunt openbaar gemaakt ten aanzien van de regeeringsmaatregelen om de anti- clericale bepalingen van de grondwet van 1917 in werking te doen treden. Zij heeft een herderlijk schrijven gepu bliceerd, onderteekend door den aaris- bisschop van Mexico, mgr. Moray del Rio, zeven andere aartsbisschoppen en 29 bisschoppen, waarin zij verklaren dat na 31 |uli het geheele land onder interdict zal zijn gesteld. Volgens het schrijven is deze beslissing genomen na overleg met Z H. den Paus. RECHTSZAKEN. Diefstal van vee uit de weide. F. M. 25 jaar, landbouwersknecht te Cromvoirt, thans gedetineerd, was beklaagd ter zake van diefstal van een koe uit de weide te Nuland. Het mis drijf werd gepleegd in den nacht van 4 op 5 Mei 1926 Vanwege het O. M. waren 7 getui gen gedagvaard. Verdachte ontkende pertinent de rood bonte vaars te hebben gestolen. Als eerste getuige werd gehoord de benadeelde J van Creij, 57 jaar, landbouwer te Nuland. De man wist van de zaak eigenlijk niets dan dat hij zijn beest kwijt was. Zijn zoon J. van Creij verklaarde daags te voren het rund nog in de weide te hebben gezien, 't Was toen 7 uur in den avond. Jan van Creij, de andere zoon, had in den morgen van 7 Mei de vaars in de weide van een anderen boer zien loopen. Hij kende 't dadelijk. De nieuwe eigenaar had de vaars op de Bossche Veemarkt gekocht voor f190,en gaf ze tegen betaling van dat bedrag aan den rechtmatigen eigenaar terug. De volgende getuige heeft ver dachte in den vroegen morgen van 5 Mei met de vaars zien gaan in de richting van den,Bosch. Hij wilde de vaars koopen, doch zij werden het over den prijs niet eens. De verkooper vanijHattem kocht na der voor f 162.50 de vaars. Verdachte zei toen van Berchem te komen. Van Hattem kocht het rund op last van vorigen getuige De Bruin. Vervolgens is de vaars voor f 190 verkocht geworden aan Koppelaars, in wiens weide ze ook werd aange troffen. Op alles wat ieder der getuigen verklaarde zeide verdachte: Ik zeg dat hij 't liegt. Ze liegen allemaal. Getuige Koppelaars, verkooper te Lithoijen verklaarde de vaars van de Bruin te hebben overgenomen voor f 190, waarna ,hij het rund in eigen weide bracht. Volgens de politie maakt verdachte groote verteringen en drinkt en koopt meer dan zijti beurs dragen kan Verdachte bleef ontkennen. De eisch van het O. M luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr van Meerwijk Den Bosch verzocht een meer uitge breid onderzoek. Het zelfde liedje. A. v G., 58 jaar schoenmaker te Waalwijk, was door den Kantonrech ter te Waalwijk, na tal van veroordee lingen wegens dronkenschap te heb ben ondergaan tot 3 weken hechtenis en een half jaar opzending naar Veen- huizen veroordeeld, wederom wegens openbare dronkenschap. Hij kwam van het vonnis in hooger beroep en deed uit angst voor opzen ding allerlei mooie beloften. De politie-beambte die als getuige werd gehoord, verklaarde dat ver dachte een onverbeterlijke drinker schijnt te zijn, die altijd hetzelfde liedje van beterschap afdreunt als hij voor de justitie komt. Het O. M. was van oordeel dat de Kantonrechter verdachte zeer clement heeft behandeld. Hij heeft al lang de opzending verdiend, waar hij nu zoo bezorgd voor is. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. H. P. Loeff, Den Bosch, verzocht de beloften van ver dachte toch nog een keer te willen aannemen om hem de kans te geven de schande der opzending voor zich en zijn gezin te kunnen afweren. Uitspraak 11 Aug. a s De zaak De Groot. Het Gerechtshof te 's Bosch uit spraak doende in hooger beroep be vestigde het vonnis der rechtbank te Breda, waarbij A. J de Groot, gewe zen directeur der Gemeentelijke Mu ziekschool te Bergen op Zoom werd vrijgesproken van het gebruik maken van valsche kwitantlën om zich we derrechtelijk te bevoordeelen. De Adv. Gen. had f 100 boete subs. 2 maanden hechtenis geëischt. Verduistering. H. P. A. M. K. reiziger te Nieuw- kuijk was beklaagd van verduistering in dienstbetrekking. Het ging over een bedrag van f 70. Verdachte bekende. Op den dag dat hij voor de recht bank moest verschijnen betaalde hij de benadeelde f 50, doch het overige was naar de maan. De rechtbank vond termen voor een clemente straf. Conform den eisch luidde de ver- oordeeling f 5 boete. A. H., smid te Waspik, was in bu renoorlog geraakt met vrouw Smolders*

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5