Verzekering der Bossehen. Bouwen van een Bijzondere School. De vorige notulen -- Controleur bij de werkeloozen Werkverschaffing. vel worden uitgereikt omdat er geen ambtenaar is om dit te beteekenen. Van Hemert. Kan dat niet langs den Kantonrechter. Voorzitter. Dat gaat niet. Dobbelsteen. Heeft die man die wei gert te betalen daarvoor een oorzaak? Voorzitter. Dat weet ik niet, dat zegt hij er niet bij. Var. Hemert. Dus als ik mijn kinde ren buiten de gemeente op school laat gaan en ik betaal dan niet, dan zou de gemeente dat moeten doen. De Secretaris zet op verzoek van den Voorzitter uiteen welke wegen in dit geval te zijn bewandelen. Van Hemert. Hebben Burg. en Weth. een voordracht. Voorzitter. Neen, dat behoeft niet omdat Burg. en Weth. hem benoemen. De raad moet een post van f50 daar voor op de begrooting brengen. Dobbelsteen. Deze week kwam mij een schrijven in handen waaruit bleek dat naar aanleiding van een vroeger gehouden bespreking over deze aan gelegenheid werd gezegd, dat zulks kwam door de bekende verhouding in den raad. Dit zijn tegenstrijdigheden Ofwel het een, ofwel het ander liegt Winkel. Liegen doen wij niet in de stukken. Voorzitter. Een vorige keer wilde jullie geen ambtenaar hebben. Daar kwam toen nog wel iets bij, wat ik nu maar niet zal zeggen. Dobbelsteen. De commiezen moeten dat bedrag toch afgeven. Winkel. Toen was de kwestie anders dan nu. Van Hemert. Ze zijn wel bereid om inlichtingen te geven. Voorzitter. Voor f 50 kunnen we er nu een krijgen. Van Vrede. Zijn die te maken kos ten wel evenredig aan die welke men kan winnen. Voorzitter. Dat valt natuurlijk niet te zeggen. Dobbelsteen. Het is onbillijk van menschen die kunnen betalen maar het verdommen. Van den Brandt. Daar zit 't m juist in. Voorzitter. Ik denk niet dat er veel gemeenten zullen worden gevonden die geen deurwaarder hebben. Van Engelen. Gaat het goed om van de belasting af te komen, dan zullen er spoedig genoeg meer komen. Van Vrede, 't Is toch een schade post voor de gemeente. Van den Brandt. Dat is wel zoo, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Dobbelsteen, f 50 is toch veel ook. Voorzitter. Hij doet het niet minder. Er is niemand te vinden die voor f SO boeman wil gaan spelen. Van Vrede. Kan Karei het niet doen. Ik meen dat die het vroeger ook al eens heeft gedaan. Voorzitter. Dat gaat niet. Nu kunt ge me gelooven als ge wilt, maar het kan niet anders lk kan hier alles niet in het publiek zeggen. Van Vrede. Zegt dan maar tegen Ged. Staten dat we er geen kunnen krijgen. Voorzitter. Leugens schrijven naar Ged. Staten doen wij niet. Wij schrij ven alleen zobals de werkelijkheid is. Van Hemert. Voor de hondenbelas ting kan hij dan ook zorgen. Voorzitter. Op den duur zal men toch zonder Deurwaarder niet kunnen zijn. Dobbelsteen. Bij de behandeling van de begrooting kunnen wij toch telkens weer zien. Voorzitter. Besluit dit nu niet, an- ders doet hij het niet. Met algemeene stemmen wordt daar na besloten een bedrag van f 50 op de begrooting te brengen voor aan stelling van een deurwaarder. Voorzitter. Nadat de convocatiebil jetten waren rondgezonden, is nog een schrijven ingekomen van het hoofd der R.K. Jongensschool, met het verzoek eenige noodige herstellingen te willen doen. Adressant wijst er op, dat de dak goot lekt in die mate dat het houtwerk er door verrot en thans noodige her stelling vereischt. Ook de dakpannen zijn er weg. Vervolgens vraagt adressant om de twee kamers in orde te laten brengen, iets wat in 1923 reeds is toegezegd. Voorzitter. Volgens een deskundige zullen die kosten f 200 bedragen. De heer Van Hemert merkt op, dat voor herstelling aan dat huis destijds f 1000 is uitgetrokken. Zijn daar die kamers toen niet bij inbegrepen Voorzitter. Daar is toen gezegd dat alleen de hoogst noodige reparatie zou geschieden en dat met die kamers maar gewacht moest worden tot de boel wat goedkooper was. Van Vrede. Ik wil eerst weten wat het huis aan reparatie al heeft gekost. Het moet ten voordeele, niet ten na- deele van de gemeente zijn. Dobbelsteen. Was dat hek plaatsen daar ook bij inbegrepen Dan hadden ze toch beter eerst die andere zaken wat in orde kunnen maken. Gek, dat vroeger alles goed was. Voorzitter. Dat is een groot verschil. Die betaalde niet zooveel huur en had er bovendien den tuin nog bij. Van Vrede. Ik moet eerst weten wat die andere reparatie heeft gekost. Voorzitter. Er is toen een groote reparatie noodig geweest. Het huis zag er bar slecht uit. Het moest eerst heelemaal schoongemaakt worden, want 't was gek zoo het er uit zag. Van Vrede. Daar was geen last voor gegeven. Er was gezegd om het te verkoopen. Voorzitter. Dat is nooit besloten. Ge hebt het zelf zoo mee besloten en dan moet ge nu zooiets niet gaan zeggen. Ge komt met zulke aardige praatjes voor den dag. Dat het eerst in bewoonbaren toe stand moest worden gebracht, ligt aan hem die er is uitgetrokken. Dobbelsteen. Dat moet u niet zeggen. Er werd toen nooit iets aan gedaan. Voorzitter. Er stond een kippenhok vlak bij een raam. Van Hemert. Ge wordt weer per soonlijk. Ik voel het al lang. Voorzitter. Ik zal het maar in om vraag brengen. Met 5 tegen 1 stem wordt besloten de gevraagde reparatie te doen ver richten. Tegen stemde de heer Van Vrede. Voorzitter. Dan is nog ingekomen een verzoek, om de door de politie gemaakte onkosten voor ververschingen iijdens de plaats gehad hebbende sta king, te vergoeden. Dobbelsteen. Hoeveel is dat? Voorzitter. In het geheel zijn er 410 geweest. Dobbelsteen. Ik bedoel het bedrag. Voorzitter. Ze rekenen maar lOcent per man, dus wordt het ongeveer f 50. Dobbelsteen. Ze hebben het dubbel en dwars verdiend. Met algemeene stemmen wordt be sloten de gevraagde vergoeding te verleenen. 2 Opmaken van een voordracht tot benoeming van 2 leden van het College van Zetters, wegens periodieke aftreding van N. Luijben en A. de Kort. Dobbelsteen. Hoe oud moet men zijn om daarvoor gekozen te kunnen worden. Voorzitter. 30 jaar. Dobbelsteen. Ik meen van 25. Ik heb het aan een competent persoon gevraagd en die zei van 25 jaar. Voorzitter. Weet u niet dat u ook eens is benoemd en dat Ged. Staten oen de voordracht niet hebben goed gekeurd omdat u te jong was. Van Vrede. Dat zal wel 25 jaar zijn, want voor burgemeester moet men ook 25 jaar zijn en als men burgemeester kan spelen kan men toch zeker wel goed zijn voor zetter. De Secretaris laat aan de hand van de wet zien dat alleen personen van 30 jaar oud benoemd kunnen worden. Op de voordracht worden daarna geplaatst na een aantal gehouden stemmingen de heeren P. v. d. Brand en I. Buijs Thzn. en als plaatsvervan gers de heeren A. van Heivoort en van Heivoort. Van Engelen. Ged. Staten vragen deskundigen te benoemen, nou.... 3. Aanbieding der gemeentereke ning over 1925 met rekeningbalans en verdere bescheiden van het G.E.B. over 1926 en aanbieding van de be- grooting voor 1927. Voorzitter. Ik stel voor dat dezelfde Commissie van een vorig jaar een en ander nakijkt. Dobbelsteen. Voor de begrooting is toen geen Commissie geweest. Alle leden hebben toen afschriften gehad. Van Vrede. En dan wil ik ook een afschrift hebben evenals de andere leden, maar geen kwaai. Voorzitter. "Het zijn doorslagen, dus zijn ze allemaal hetzelfde. Dobbelsteen. Wij hadden er de finesses nog bij en Van Vrede niet. Voorzitter. Dan is dit een abuis geweest, dat begrijpt ge wel. Van Vrede. Wat het eene lid krijgt, moet ook het andere lid krijgen. Voorzitter. Is het goed dat de heeren Van Hemert en Dobbelsteen de reke ning dan nakijken Wordt goedgevonden. Dobbelsteen. De begrooting kan dan gewoon, evenals een vorig jaar, in openbare vergadering worden behan deld. Voorzitter. Ik kan nog mededeelen dat op de begrooting het heffingsper centage van 4 op 3 wordt teruggebracht en de opcenten op de personeele en vermogensbelasting komen te vervallen. De begrooting sluit dan op een bedrag aan inkomsten van f 40438. Dobbelsteen. Komt er van de perso neele belasting nog veel bij Voorzitter. Neen. Samen nog geen 900 meer en dat zal nog wel wat minder worden met de nieuwe wet. Daarom stellen wij voor het er maar heelemaal af te doen. Aanbieding rekening Burgerlijk Arm bestuur. Zal door de Commissie worden' nagezien. 6. Bespreking a.s. Bouwlandver. pachting. Burg. en Weth. deelen mede, dat de bouwlandverpachting gehouden zal worden op Donderdag a s. om 6 uur, bij Th. Siegers te Luttelherpt. Wij stellen voor die perceelen als van ouds te verpachten. De kwestie is maar hoeveel wij er van zullen reser veeren voor verkoop van bouwgrond. Een vorig jaar zijn daar vijf perceel tjes voor gereserveerd en die zijn nu allemaal weg. De heer van Vrede wijst op de rooilijn. Zooals die nu is vastgesteld heeft men er niets aan. De heer van Engelen merkt op, dat dit is gekomen, doordat die perceelen daar ongelijk liggen. Besloten wordt om de perceelen tot aan het zandpad te reserveeren en den prijs te bepalen op f 800 per perceel en voor dat bedrag aan H.v. Hesteen perceel te verkoopen. Vervolgens wordt besloten om het land bij opbod te verpachten en voor den tijd van vijf jaar. Dobbelsteen. Nu heeft de verpach ting bij Siegers plaats. Gaat dat niet volgens rooster. Voorzitter Iedereen krijgt eens een beurt. Bij Siegers is het nog nooit geweest en nu had hij er om gevraagd. Dobbelsteen. Daar is alles voor. aan de beurt ko- zou ik het volgens Iedereen moet eens men en daarom een op te maken rooster doen. Van Hemert. Is er nog niets inge komen betreffende de kwestie van dat bouwen. Voorzitter. Neen dat zal ook nog wel wat duren. Van Vrede. Wie heeft u het recht gegeven zoo te laten bouwen. Voorzitter. Daar zal ik u geen ant woord op geven, want vragen moet ge schriftelijk indienen, dat weet je wel. Van Vrede. Waar staat dat. Voorzitter. Dat weet ge nu eenmaal. Van Vrede. Een mooie boel. Dus ik zou nu niets in het belang van de ge meente naar voren kunnen brengen. Voorzitter. De vergadering is gesloten. Dobbelsteen. Neen nog niet. Van Hemert. Ge hebt bet recht niet om zoo te handelen. Van Vrede. Ik protesteer daartegen. Ge bent wel voorzitter maar daarom kan je geen baas spelen, zooals je wil Dobbelsteen. Wij zullen Ged. Staten met dit optreden weer in kennis stellen Voorzitter. De vergadering is ge sloten. De Voorzitter en Secretaris verlaten daarop de raadszaal onder luid protest van de heeren Van den Brand, Van Hemert, Dobbelsteen en Van Vrede. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 10 Aug. des avonds ten 8 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Mr. H. Loeff. Ongeveer half negen opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. Aan de Orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van kasopname gedaan bij den gemeente-ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat alle boeken en bescheiden in orde zijn bevonden en f3052.88 in kas aanwezig was. 2. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1925. De rekening sluit met een batig saldo op den gewonen dienst van f4000 en van f200 op den kapitaals dienst. De Voorzitter zegt dat^de gewone dienst nogal is meegevallen. De voor naamste meevaller is dat van de Vleeschkeuringsdienst een bedrag van ongeveer f 2000 is terug ontvangen. Ik stel voor een Commissie van onderzoek te benoemen om later daar van verslag uit te brengen en benoem daarvoor de leden Muskens, Elshout en Van Drunen. Muskens Ik blijf liever buiten be schouwing. Voorzitter. Dat zou ik niet doen. 't Is een plicht van ieder raadslid om de rest van het werk ook te verrichten. Het is een Commissie ad hoe. Van Drunen. En toch wil ik het niet aannemen. Voorzitter. Dat is toch niet doenlijk zoo. Als alle leden nu eens zeggen dat ze hun benoeming niet aannemen. Het is toch in alle plaatsen zoo, dat een Commissie wordt benoemd. Van Drunen. Dat kan wel. maar ik neem het niet aan. Voorzitter. Dan benoem ik daarvoor de heer A. v. d. Wiel. 3. Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1925. Voorzitter. Deze rekening sluit met een nadeelig saldo van f 788.24. Dit moet eens onder het oog worden gezien want een volgend dienstjaar zal het nadeelig saldo nog grooter zijn. Ofschoon de subsidie grooter is geworden sluit in de laatste jaren de rekening steeds met een nadeelig saldo. 4. Goedkeuring rekening van de Gezondheids-Commissie te Heusden, dienst 1925. Voorzitter. Deze rekening slujt met een voordeelig saldo van f240.60'/2- 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloon. De Voorzitter zegt dat het met deze verordening een lijdensgeschiedenis is. Al meermalen is deze gewijzigd moeten worden wat in hoofdzaak komt dat men in den kring uniformiteit wil hebben. Toen het bevroren vleesch gekomen is, heeft men de verordening gewijzigd en bepaald dat voor iedere 25 K G. 75 ct. moest worden betaald, Ged. Staten kunnen zich met deze bepaling niet vereenigen en wel naar aanleiding van een schrijven van het Staatstoezicht. Het beste zal zijn het keurloon daarvan te verlagen en te doen als Waalwijk heeft besloten n.l. 1 ct. per K.G. te heffen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten, 6. Voorstel van Burg. en Weth tot verzekering der gemeentebosschen tegen brandschade bij de Onderlinge Gemeentelijke Boschbrand— verzeke ring. Voorzitter. In een vorige vergade ring is hierover gesproken. In principe was men er niet tegen maar men wenschte toen eerst te weten welke premie daarvoor moet worden be taald. De bossehen zijn geschat op een waarde van f 40.000 wat dan aan den lagen kant is. Burg. en Weth. zijn van meening dat het onverantwoordelijk is om zulk een bezit, dat bij een ongeluk in eens zoo goed als verloren zou kunnen zijn, niet te verzekeren. Men kan nu zelf de risico wel dra gen en van tijd tot tijd in de bos sehen laten werken, maar het zou veel toezicht eischen en dan nog is een ongeluk niet heelemaal te voor komen. Een technisch ambtenaar van het Staatsboschbeheer heeft het oude hout geschat op een waarde van f 32.000. jonge bossehen van een jaar oud ko men voor verzekering niet in aanmer king. De Onderlinge Gemeentelijke Bosch brandverzekering gaat heel goed en de meeste gemeenten zijn er met hun Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. bossehen bij in de verzekering, leder jaar wordt over de bossehen inspectie gehouden wat gratis geschiedt. De premie die voor de bossehen hier te betalen zal zijn bedraagt f 110.78. Dit bedrag is zeer gering en men zal er dan ook niet in slagen elders goed kooper klaar te komen. Bij verschil lende maatschappijen, ook op beurs- polis, is geïnformeerd maar nergens zullen wij zoo goedkoop slaags ko men. De premie bedraagt 3 a 4 pCt. dat ligt aan de jaren van het bosch. W. v. d. Wiel. Het is een onder linge maatschappij. Komt er een jaar dat er veel brand is, dan zal de pre mie wel aanmerkelijk verhoogd worden. Voorzitter. Daarvoor is al een fiinke reserve. De zaak marcheert heel goed en het aantal H.A. dat ter verzekering wordt aangeboden, wordt steeds grooter. Zien wij dat het bezwaarlijk wordt dan is het altijd nog tijd genoeg om te retireeren. Het bedrijf staat onder toezicht van het Staatsboschbeheer en wordt met den meesten ernst beheerd. Heeft men een bosch dat langs een spoorlijn is gelegen, dan moeten zekere maatre gelen worden genomen en moet een hoogere premie worden betaald. Het is een maatschappij voor de gemeen ten, een maatschappij die geen doel heeftom winst te maken. Particulieren kunnen er niet bijkomen. Van Drunen. Kan men zich van jaar tot jaar verbinden. Voorzitter. Ik meen van wel maar zeker kan ik dat niet zeggen want de statuten zijn zoek geraakt. Van Drunen. Als men zich van jaar tot jaar kan verbinden, dan zou ik er wel voor zijn te vinden. Maar kan men zich niet van jaar tot jaar ver binden, dan zou ik het niet doen anders zou men de kans wel eens kunnen beloopen dat men er graag tusschen uit zou zijn en het niet gaat. A. v. d. Wiel. Zijn de bossehen op het oogenblik niet verzekerd. Voorzitter. Neen. A. v. d. Wiel. Dan zou ik ze toch ook verzekeren want het is toch nogal onverantwoordelijk. Voorzitter. Willen we dan besluiten om als van jaar tot jaar kan worden verzekerd de bossehen direct te ver zekeren. Gaat dit niet, binnenkort hebben wij voor de rekening toch weer een vergadering, dan kunnen wij dat nader nog bespreken. Pijnenburg. Ik zou een en ander toch nog eens goed onder het oog zien. Liever zou ik een paar centen premie meer willen betalen dan dat men eenige risico beloopt. Voorzitter. Alle gemeenten zijn er bij verzekerd en zooals ik al heb gezegd wordt alles uitstekend beheerd. Van Halder. Ik meen ook dat men al over een flinke reserve beschikt. Pijnenburg. Als Burg. en Weth. zich goed op de hoogte hebben ge steld, dan kan ik er mij wel mee vereenigen. Muskens. Het meeste brandgevaar heeft men in het voorjaar. Voorzitter. Ook in de maanden Augustus en September. Men moet maar eens zien hoeveel menschen er dagelijks uit de Klei komen die voor een dagje de duinen in gaan. M.i. is het onverantwoordelijk om de bossehen niet te verzekeren. De Maatschappij staat onder beheer van den heer Robben, een zeer ijverig en bovenal accuraat man en is op gericht voor de gemeenten. Dat de Mij. solide is kan ik wel garandeeren. Brok. Zijn de meeste bossehen hier niet brandvrij. Voorzitter. Waar is dat het hout groot is, maar er kan toch groote schade aan toegebracht worden. Wordt besloten voorloopig voor een jaar te verzekeren. Intusschen zullen Burg. en Weth. nadere inlichtingen inwinnen om in een volgende vergadering nader te bespreken. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van hout opstand op perceel kadastraal bekend sectie D 1843 gele gen in de Maaijen welk perceel volgens de onlangs gehouden besmetting der gemeente landerijen in eigendom blijkt toe te behooren aan de gemeente, maar destijds door het Rijk met mast is beplant. Voorzitter. Bij de door den heer Perk gedane opmeting is gebleken, dat door het Rijk een perceeltje, groot eveer 3/4 bunder, is Ingepikt. Op dat perceel staat nu gedeeltelijk 15- jarige en 3 jarige mast. Volgens het Burgerlijk Wetboek kan, wanneer te goedertrouw is gehandeld en dat mag hier toch zeker worden aangenomen, men aanspraak blijven houden ofwel men kan het overgeven na de kosten van zaaien en bearbeiden e hebben betaald. De reeds vtrk egèn vruchten kunnen worden behouden. De heer Perk heeft de waarde van den grond op f400 geschat. Burg. en Weth. stellen voor hen te machtigen om met den Ontvanger te Waalwijk een vergelijk te treffen. De tosten kunnen nooit zoo hoog loopen. De Voorzitter zegt reeds naar den Ontvanger te zijn geweest doch deze niet thuis te hebben getroffen. Ook heden was hij, zoo was hem gezegd, nog afwezig. De heer van Drunen meent datgezegd dat als het onbeplant is, het nog een waarde zou hebben van hetgeen het aan de'gemeente heeft gekost om de anderijen te laten hermeten. Voorzitter. Dat zal zoowat gelijk- waardig zijn met inbegrip van de caarten die we er nu bijgekregen hebben. W. v. d. Wiel. Het Rijk zal meer kunnen vragen als het perceel waarde heeft. Stel dat het 't Rijk f600 heeft gekost. Voorzitter. Neen, dat is nooit het geval. Voor 15 jaar geleden heeft men iet bepoot. Wat het toen heeft gekost, c at zal betaald motten worden, althans daarover is dan te spreken. W. v. d. Wiel. In de dagbladen heb ik anders meermalen gelezen dat het Rijk altijd duur werkt. Gemeenteraad van innen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6