VIJANDEN VAN ONS OOFT. Wormstekig ooft. wormstekige appels en peren moeten thans zorgvuldig verzameld en aan de varkens gevoerd worden of anders in den gierput geworpen. Gebeurt dit niet dan verlaten de rupsjes de vruchten Zijn ze nog niet volwassen, dan klim men ze tegen den boom op 0111 zich in een nieuwe vrucht te boren. Zijn ze volwassen, dan zoeken ze in de schors- spleten van den stam een geschikt plekje om er zich in te spinnen en te verpoppen. Het volgend jaar zullen ze weer daar zijn, maar dan als vlinder tjes. Deze leggen dan haar eitjes op de jonge appeltjes en peertjes, waarop ze ook recht meenen té hebben. Behalve het verzamelen van het af gevallen fruit staat ons nog een middel ten dienste: het aanbrengen van rup: genvallen. Om stammen, steunpalen e. d.g. leggen we rupsenbanden van stroo, houtwol, lappen, gegolfd papier, enz Willen we een netten aanblik, dan schaffen we ons de rupsenbanden aan, die in den handel te bekomen zijn. De rupsen gaan op deze quasie-voor- komendheid onzerzijds gemakkelijk in: ze spinnen zich daar ter plaatse in en leveren zich aldus aan onze genade over. Donsvlinders. Gedurende de geheele Augustusmaand kwamen de fraaie, sneeuwwitte „uiltjes" uit en deponeer den haar eitjes op de blaadjes, terwijl zij ze met de haren van het achterlijf bedekten. De rupsen eten tot ze ruim een halven c.M. groot zijn en spinnen zich dan een coconnetje om daarin den winter door te brengen. Ook deze ma ken gaarne gebruik van onze rupsen- vallen, die we /einde October af zullen nemen, 0111 de vangst te inspeCteeren en ze te vervangen door lijmbanden voor de wintervlinders^ Koolwitje. Thans vliegt de zooge naamde- tweede generatie, voortgeko men uit de eieren, die gelegd zijn door de vlinders, die in 't voorjaar uit de overwinterde poppen zijn gekomen. Het dooden der vlinders verhindert het eie ren leggen. Op zonnebloemen,) Dahlia's, korenbloemen, enz. zijn ze soms bij do zijnen te grijpen en te dooden. Daar voor moet het evenwel geen warm zon neschijntje op het midden van den dag wezen. Een goed middel om ze 's avonds bijeen te krijgen is een bontbladige plant in den tuin. Er is waargenomen dat ze deze planten uitzoeken 0111 er op te rusten en er den nacht door te brengen. Op de stadskweekerij te Am sterdam stond indertijd een partijtje goudbonte vlier naast de gewone groe ne. Terwijl op de laatste geen enkel koolwitje zat, bevonden er zich 'n groot aantal in rust op de bonte. Hier waren ze op 't eerste gezicht niet te zien. Eerst bij nauwkeurig toezien bemerkte men dat tal van lichter gekleurde blaadjes vlinders waren. Op driekleu rige wilg (salix tricolor) ondervond men hetzelfde. Het verdient daarom aanbeveling een paar dergelijke verza melplaatsen in den moestuin aan te brengen. ONZE-HONDEN. De herdershonden zijn, tijdens den oorlog vooral, populair geworden en ze worden nu zóó veelvuldig gehouden, dat ze op de tentoonstellingen gewoon lijk een derde van het totaal aantal in zendingen uitmaken. Voor die populariteit zijn velerlei redenen. Eerstens was 't in de oorlogs jaren met de bekende voedselschaarste den meesten liefhebbers niet mogelijk de zeer groote rassen aan te houden en toch voelden velen er weinig voor 0111 hun keuze op de kleine schoothondjes te brengen, die wel aardig en speelsch kunnen zijn in de kamer, maar overi gens vaak weinig karakter tbonen en geen kameraad kunnen zijn op de wan deling. De aandacht viel toen van zelf op midden-groote honden, waarvan de herdershonden zeker de fraaiste zijn. Dat ze ook karakter hadden bleek, toen juist in dezelfde jaren dej politie overal de africhting voor deze dieren als speur- en verdedigingshonden begon, en de beesten ook op het slagveld, in dienst van het Roode Kruis gewaar deerde diensten bewezen. 't Zijn bovendien onvermoeide dra vers, gewoon om heel den dag rond de kudde schapen te rennen, zoodat liet dus niet behoeft te verwonderen, dat ze ook een prettig geleide zijn op lang durige fiets- of wandeltochten. Er was nog een oorzaak, waarom de herdershonden gezocht werden. Voor en tijdens den oorlog begon de voort durende actie voor dierenbescherming vruchten te dragen, zoodat bij het pu bliek tegenzin ontstond tegen het cou peeren van ooren en staart van hon den. Nu zijn er echter maar weinige rassen, die ons gevoel van schoonheid bevredigende meeste hebben hangende lappen als ooren, die den kop aller minst verfraaien en de staart, wordt veelal gedragen in de onmogelijkste, weinig sierlijke vormen en richtingen. Het valt niet te ontkennen, dat een ge coupeerde terrier, dobermann, bouvier, e.a. er heel wat beter en aantrekkelijker uitziet, dan een niet-gecoupeerde. Uit f I dierenbeschermingsoogpunt echter is er De afgevallen, {LwaL tegen om den dieren pijn en leed; te berokkenen, al leen om ze maar aan ons gevoelen voor schoonheid te doen beantwoorden. Een der meest gewaardeerde eigen schappen 1111, waarom herdershonden geliefd zijn, is, dat deze dieren „af" zijn een consequente stijl van lijn en bouw vertoonen, zonder dat we met mes of schaar behoeven te corrigeeren. Een goede herdershondmoet gestrekt van bouw zijn (d.i. langer dan hoog), staan de ooren hebben, die den kop een intel ligente uitdrukking geven, een naar achteren afloopende ruglijn bezitten en sabelstaart, d.i. een omlaag gedragen, aan het einde een weinig naar buiten gebogen staart. Wanner een druppel water op het oor van een herdershond valt, dan moet deze bij wijze van spreken langs nek, rug en staart naar beneden kunnen rollen. Deze algemeene raspunten gelden voor de meeste niet alle her dershonden. B.v. voor de Hollandsche, Duitsche, Belgische en Fransche, maar niet voor de Sehotsche herdershonden, de z.g. colley's. Over de verschillende soorten van herdershonden, afstamming, karakter fouten en fouten in bouw of teekening en hoe deze zooveel mogelijk te vermij den in een, volgend artikel. BINNENLAND. Te Heemstede is. 52 jaren oud, overleden de heer P. L. M. Ketting, directeur van het bureau van de Federatie van Werkgevers organisatiën in het Boekdrukkersbedrijf te Amster dam. Voordien was hij deelgenoot in de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. De heer Ketting was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal heden Zaterdag te 1 uur plaats hebben op de Alge meene Begraafplaats te Kralingen in den Prins Alexanderpolder. Bij den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van ljsselsteijn is inzake het conflict bij Heemaf bericht ingekomen van de syndicalistische werknemersorganisatie waarbij zij het voorstel van den be middelaar onaannemelijk verklaart. De overige werkliedenorganisaties hebben zich, gelijk bekend, wèl met dat voorstel vereenigd, echter ónder voorbehoud, dat ook de directie het aanvaart. De directie van Heemaf heeft het voorstel van ir. Van IJsselstein niet aangenomen. De wijziging der Personeele belasting W. J. B. schrijft in Patrimonium .Door de regeering is een wijziging van de wet op de Personeele belasting ingediend. Daar deze belasting vrij hoog is, is het wel van belang na te gaan of, indien deze wijziging tot stand komt, er veel vermindering komt. Bij de Personeele belasting is nog al sterk het systeem van „Opcenten". en personeele belasting van f 25.50 op huurwaarde en f 9 op meubilair, <an b.v. in Amsterdam door allerlei opcenten komen tot een bedrag van 71 07, dat wil dus zeggen f 1.36 per week Op deze belastingbiljetten komen b.v. voor 10 opcenten voor het lee- ningsfonds, 20 voor de provincie en 76 voor de Gemeente. Het blijkt echter dat de wetwijziging vrij ver gaatArt 12, waarin de be dragen genoemd worden waarvan de belasting niet wordt geheven is als volgt Het bestaand le klasse f 150. 2e klasse f 137.50 3e klasse f 125. 4e klasse f 112 50 5e klasse f 100.— Ook Art. 13, waarin bepaald wordt voor welk bedrag de huurwaarde van elk perceel wordt verminderd voor de berekening der belasting is als volgt: Het voorgestelde f 250.— f 225.— f 200.- f 175.- f 150.— Bestaande Voorgestelde f 245.— f 200,— f 195- f 170 f 145. le klasse f 145.— 2e klasse f 132 50 3e klasse f 120 4e klasse f 107.50 5e klasse f 95. En zoo verder tot de negende klasse. Ook ten opzichte van de heffing van belasting op het meubilair worden gunstige bepalingen voorgesteld We kunnen niet genoeg de indiening van dit ontwerp toejuichendoor de hooge huren was de personeele be lasting ook vrij zwaar geworden en werden de gezinnen dus dubbel ge troffen. Daar was alreeds over geklaagd, maar nu zal het toch tot daden komen, Als nu het ontwerp maar in be houden haven komt. Er komt echter alreeds verzet en dat wel van een kant, waarvan men het niet zou ver wachten. De gemeenten hebben het recht opcenten te heffen en maken daarvan ook een ruim gebruik. Door de verlaging der hoofdsom, wordt de opbrengst van deze opcenten natuurlijk veel minder. Groote gemeenten klagen al over een te verwachten verlies van enkele millioenen guldens. Al ont veinzen we ons niet dat hieruit voor de betrokken gemeenten- moeilijk heden kunnen en ook wel zullen voortspruiten, we hopen van harte, dat deze wijziging zoo tijdig hei staatsblad mag bereiken en tot wet mag worden verheven, dat we in 1927 onder de nieuwe bepalingen de personeele belastingen zullen hebben te voldoen, want de bestaande toe stand is buitengewoon zwaar in ver band met de hooge figuren". De havenbeweging in Hamburg is over de eerste 8 maanden van 1926 vooruitgegaan met 417, in Antwerpen met 682, in Rotterdam met 1500 en in den Nieuwen Waterweg met 3261 schepen, De Koninklijke familie is voornemens Vrijdag 10 dezer een bezoek te bren gen aan Hr. Ms kruiser Sumatra, die dan teljmuiden ligt, en vervolgens met dien bodem een vaart naar Nieuwediep te maken Gedurende dien tocht zullen oefe ningen ter zee plaats hebben. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Koningin te Nieuwediep een bezoek zal brengen aan het marine hospitaal, en dat de Prins en Prinses Juliana het Koninklijk Instituut der Marine aldaar zullen gaan bezichtigen. Internationaal Solisten-, Duetten- en Kwartetten concours, op 17 en 24 October 1926, te geven door de Koninklijk Erkende Harmonie nConcordiau te Loon op Zand. Het muzikale leven in het Zuiden van ons vaderland is nog sieeds krach tig en bloeiend. Den Bosch, Tilburg, Breda, Roosen daal, Bergen op-Zoom, Eindhoven en tal van meerdere groote plaatsen hebben- allen schoone Zangvereenigingen en Fanfare's en Harmoniëen, die er zijn mogen.En de „Langstraat" met name Waalwijk en Omstreken is nog steeds eene streek met pracht van muziekge zelschappen. En onder deze laatste is de Koninkl. Erkende Harmonie „Con cordia" van Loon op-Zand wel niet de minste, hetgeen uit het vervolg dezer regelen blijken zal. „Concordia" viert de herdenking van het 3e lustrum van zijn bestaan met een groot Internationaal Solisten-, Duetten- en Kwartetten-concours. Het gezelschap werd voor jaren terug op gericht in het toen bestaande café van den Heer Fr, Schoenmakers, door een groepje muzikanten, klein in getal maar groot door muzikale kennis en muzikale vaardigheid. President was de Heer M. Schoen makers en Instructeur was de heer A. Stravers, Muziek-directeur te Kaats heuvel. De president overleed in 1919 en werd in zijne functie opgevolgd door den Heer J. Brands Mz., die thans nog als zoodanig in 't Bestuur is. Onder de leiding van zijn eersten instructeur behaalde „Concordia" de volgende prijzen 1912 Zalt Bommel Derde Afdeeling, le prijs. 1913 's-Herto'genbosch Tweede Af deeling le prijs. 1914 Rotterdam Eerste Afdeeling 2e prijs. Toen kwamen de oorlogsjaren waarin de lust tot muziekwedstrljden uiteraard in tegenspraak was met derr ernst der tijden. Na den wereldkrijg kwam nieuw muzikaal leven, waarin ook,Concordia" deelde. 1919 Zalt-Bommel Eerste Afdeeling, 3e prijs. Toen trad de Heer A. Stravers af als instructeur en werd opgevolgd door den heer A. J. Roeien, toonkunstenaar te Breda en nog steeds instructeur van 't gezelschap. Onder diens leiding kwamen nieuwe lauweren 1920 Oss Eerste Afdeeling le prijs. 1921 Breda Afdeeling Uitmuntend heid le prijs. 1923 Zevenbergen Eere-Afdeeling 2e prijs. 1924 Tilburg Eere Afdeeling le prijs met lof en felicitatie der Jury aan Directeur en muzikanten. Dit was een prachtig kennen en kunnen van „Concordia". De Jury toch bestond uit niemand minder dan kun stenaars van naam: Louis Boer, Kapel- meester der Grenadiers en Jagers, den Haag; V. Burry, Kapelmeester der Grenadiers te BrusselC. Hennen, Directeur der Muziekschool te Heerlen. Helaas het toegekende loon aan het overwinnend gezelschap laat nog altijd op zich wachten en letterlijk niets van het beloofde is nog ontvangen. Intusschen had het gezelschap eene schoone, nieuwe zaal gekregen in 't café van den Heer j. Coomans alhier, welke zaal feestelijk werd geopend in Mei 1922. Wel was zulk eene Muziek vereniging eene groote zaal waardig. Het overgroot deel der muzikanten is zijn instrument meester. Ook daarvan moet worden melding gemaakt en ook dat zal blijken uit de volgende feiten. De na te noemen heeren verwierven in den loop van een paar jaar allen eerste prijzen A. van Loon Mz., Clarinet B. 3 eerste prijzen C. van Loon Mz., Groote fluit 1 eerste prijs L v. d. Sanden, Baryton 3 eerste prijzen; M. van Loon Lz., Saxophon-alt 2 eerste prijzenP. v. Loon Lz., Saxophon-tenor 4 eerste prijzen H. van Breugel, Clarinet-B 3 eerste prijzen C. van Loon Lz., Clarinet B 1 eerste prijs; B. van der Sanden, Clarinet-B 2 eerste prijzen, waarbij later nog een tweetal dergelijke prijzen kwamen, zoodat onze solisten binnen de drie jaar met 20 eerste prijzen naar huis kwamen. Het merkwaardigste in deze is wel dat een geheele muzikale familie als't ware de kern vormt van 't gezelschap. Allen: vaders en zoons, ooms en neven zijn muzikanten van huis uitmannen met liefde voor de muziek en nooit te verzwakken ijver, de andere muzikanten natuurlijk hierbij niet achtergesteld. Zóó dan is „Concordia", dat de vreemde muzikanten oproept tot een edelen wedstrijd Het belooft hun een hartelijke ontvangst en een kameraad- schappelijken omgang Mogen velen aan dien oproep gevolg gevenHet doel Is de reis waard. En de reis is niet moeilijk, want Loon-op. Zand ligt slechts l'/a uur van Tilburg en Waalwijk, heeft daarmee verbinding door tram en autobussen. INGEZONDEN STUKKEN Het wordt schoon in Kaatsheuvel! Zooals ieder lezer! (die in Kaats heuvel eenigszins bekend is) weet, zijn er in die voorname plaats tal van ver- eenigingen op elk gebied, naast de vtle godsdienstige, philantropische, heelt men ze ook van sport en spel, dus van heel onschuldigen aard; andere echter, die zich zoogenaamd bezighouden met plaatselijke, econo mische belangen enz. en die mede uit dien hoofde nu juist niet zoo geheel onschuldig zijn. Ik noem de Gemeenteraad, de Bouwvereeniging Volksbelang, de nog pas opgerichte Bond van groote ge zinnen en de Onvolprezen Vereeniging Kaatsheuvels Belang, gesticht tot ver heffing onzer plaats en deszelfs in woners 11 Zou men nu niet zeggen, dat men achter zulk een machtig leger van organisaties zich veilig bevindt, daar alles wordt gedaan (of moest ge daan worden) tot heil der inwoners? Maar schrik niet als ge onderstaande leesten dat is maar een greep uit de vele, die fk niet zal noemen, gezien ik dan teveel plaatsruimte zou moeten vragen. Maar lees het onderstaande en oor deel zelf of zulks door den beugel kan, maar wees eerlijk met uw denk wijze, als zij die zoo „gaarne hoog van den toren blazen 1 als 1 zij die zich overal op den voorgrond plaatsen als! zij die met gebaren en groote monden spreken over belangen zoo dat men ze om den hals zou vallen!" Of is het niet waar dat een Wet houder tevens voorzitter van de Wo ningbouwvereniging „Volksbelang", mitsgaders bestuurslid van den Bond van groote gezinnen, bijgestaan door zijn Secretaris, ook weer Secretaris van Kaatsheuvels Belang een geheel nieuwe manoeuver heeft uitgevonden die nog zoo geheel nieuw is, dat als nog de ware ondergrond niet te onder scheiden is, en mij zoo verdacht voor komt, omdat deze nieuwste capriool niet met zuinigheid of beparing valt goed te praten. Er moeten thans 30 woningen ge schilderd worden, welk werk is opge dragen aan den heer van den Heuvel, vroeger Architect van de Woning bouwvereniging Volksbelang en Archi tect van de Gemeente uit welke func ties hij mede door toedoen van dien zelfden Wethouder, Voorzitter, enz. werd ontslagen die met de geheele uitvoering is belast, ook! wat betreft den aankoop van materialen, als ver ven, olie, kwasten, potten, lampen, krabbers, de noodige trappen, ladders, en wat verder aan dat werk getimmerd wordt heeft men opgedragen aan een oud-schoenmaker, een persoon eige naar van heele complex-gebouwen. Als dan toch die onzinnige aanma kerij van een geheel schilderspark moet plaats hebben, was er dan geen vakkundig timmerman te vinden, die wel de eigenschappen van inwoner, vader van groot gezin, alleen kostwin ner in zich kan vereenigen die het althans zeer zeker beter gebruiken kan dan een blijkbaar kapitalistischen huis jesmelker. En daarom vraag ik: kun nen sinjoren bestuurderen der bouw vereeniging, beschermers van groote gezinnen, bestuurders van Kaatsheu veis Belang, dergelijk gedoe verant woorden? het is nog maar 14 dagen geleden dat men schreef dat Waal- wijks belang aan Kaatsheuvel! een puntje kon zMaar 't was te wenschen dat zij al vast begonnen, met aan Waalwijk een voorbeeld te nemen of met die huichelarij op te houden Men ziet er niet tegen op ellen lange redevoeringen te houden, om tegelijk studie er van te maken hoe men 't best 't systeem kan huldigen van voordeel en bevoordeelen. En zoo zou ik kunnen doorgaan. Voeg dit alles, Meneer A. L. die het stukje voor 14 dagen schreef, bij het door u gedane relaas en Kaatsheuvel krijgt langzamerhand een voorstelling van die „pseudo dorpsbelangers" die 0 zoo graag hoog van den toren blazen. X. Wij hebben eenige passages uit bo venstaande moeten schrappen en wij zigen en zouden, al staan wij natuurlijk buiten de kwestie en kunnen wij die ook niet beoordeelen, den Inzender willen vragen wat nu toch eigenlijk het be stuur van „Kaatsheuvels Belang" te maken heeft met het door hem ge wraakte van de Woningbouwvereni ging „Volksbelang", dat bestuur wordt er blijkbaar weer met de haren bij ge sleept en men moet overigens niet vergeten er zijn ook „algemeene" belangen. Red. HIJ WEET HET!!! Hier zoode Echo van 't Zuiden, prachtigI U moet weten geachte lezers, dat dit blad mij zeldzaam onder het oog komt, doch wanneer er iets belang rijks in te vinden is dan wordt zulks mij wel toegezonden. Ook nu was zulks het geval. Dus met nieuwsgierige blikken liet ik mijn oogen fluks, voor mijn dage- lijksche reizen er over heen wandelen. Waarschuwing Aan m'n adres, het is niet mogelijk, en toch is het. Een schoenmakertje, heeft het aan- gedurft mij in het openbaar te betich ten, en tracht op deze manier zijn eigen uit de modder op te werken. U mijnheer v. d. Linden kent men genoeg om aan deze advertentie geen waarde te hechten. Doch wanneer ik zulk een waar schuwing waardig was, dan had U een andere weg moeten kiezen, en zulke buitensporigheden achterwege moeten laten. U heeft getracht op deze wijze reclame voor de zaak te maken doch ik zal het op een juiste manier zoeken. Hoe is het in Godsnaam mogelijk, dat hij, welke mij een blauwe Maandag kent zulk een bericht over mij durft plaatsen en nog mooier, inlichtingen omtrent m'n persoon tracht te geven. Uw grootheid, is een doorn in 's menschen voet, als men aan de hand gaat van grootheden zooals de firma van Dortmond—Pennock, Loon-op- ZandA. A. Moonen, Vrijhoeve— CapelleCharles Wallaert Forest Bruxelles; Alexandre Geeroms Alost en Martin de Beul Enfants te Alost België. Bijgeval er soms bij U om inlich tingen gevraagd mocht worden kunt U deze reeks fabrikanten welke U natuurlijk niet eens wist, noteeren. Mijn inziens genoeg hierover ge schreven ie hebben, eindig ik met de overtuiging mijn plicht te hebben ge daan en U geachte redactie dankend voor deze welwillgidheid teeken ik Hoogachtend, C. J. v UIJTHOVEN Jr. DRUNEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag den 3 Sep tember 11)26, des namiddags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1925. 3. Aanbieding der gemeente-begroo ting, armen-begrooting en begrooting G.E.B. 1927. 4. Voorstel van Burg. en Wetli. om de waarborgsom als bedoeld bij artikel 79 der L.O. wet 1920 voor den gelieelen duur dat zij onder liet bestuur der ge meente is te beleggen bij de bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen een rente van 4£ pCt. 5. Voorstel van Burg. tot vaststelling der werkelijk door liet Bestuur der Bij zondere Meisjesschool gedane uitgaven over de jaren 1922, 1923, 1924. 31 Augustus, de verjaardag van H. M Koningin Wilhelmina, is voor onze gemeente ook niet onopgemerkt voor bij gegaan. Om 7 uur 's avonds trok „De Volharding" door de straat en gaf eenige flinke marschen ten beste. Omstreeks 8 uurj opende de harmonie der Jongens-Congregatie een concert bij het gemeentehuis. Er werd uitste kende muziek geleverd en-een massa menschen kwamen hiervan genieten. Zaterdagavond zal in café van Kessel een vergadering worden gehou den, uitgeschreven door 't bestuur der vcetbalvereeniging „Sporters". Deze nnvnn mnp.ten (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6