Voorzitter. Ik stel voor deze begroo tingen in handen te stellen-van een Commissie bestaande uit de heeren Lankhuijzen, Schoenmakers en v. Rijn. 8. Aanbieding begrooting van de Gemeente, de bedrijven en het Bur gerlijk Armbestuur over 1927. Wordt in handen gesteld van dezelfde Commissie. 9. Staten van oninbare en nog te verhalen posten van plaatselijke belas tingen. Wordt in handen gesteld van dezelfde commissie. - 10. Bezwaarschrift tegen aanslag vergunningsrecht Drankwet. De Voorzitter deelt mede dat door den heer W; van Dongen bezwaar tegen zijn aanslag is ingediend. Aan- .gezien niet meer dan 2 et 3 liter per week wordt verkocht vraagt adressant om de aanslag te willen verminderen. Burg. en Weth. achten geen termen aanwezig om op het verzoek in te gaan en stellen daarom voor afwijzend op het adres te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heer Kanters vraagt of het ver boden is om over de bermen, de z g. zomerpaden, met voerrijtuigen te rijden Hem is gebleken, dat daarover wordt gereden en dat daaraan groot gevaar is verbonden. Hemzelf is daardoor bijna een ongeiuk overkomen en even goed als hembijna 'nongeluk overkwam, kan het ook aan andere personen over komen en daarom geeft hij in over weging om het rijden over die bermen te verbieden. Spr zet uiteen hoe hij is komen te vallen. De Voorzitter merkt op, dat het ongeval dan veroorzaakt is door het niet goed uitwijken. De heer Kanters zegt dat het is ge komen omdat, wijl de wagen over den berm reedt, het uitzicht was be lemmerd. De heer De Jong wijst er op, dat zoolang het geen erkend fietspad is de voerlui er overheen mogen rijden en wielrijders rechts moeten houden. In dit geval is de voerman voorkomend geweest en heeft het pad voor de wiel rijders verlaten. De heer Kanters zegt te weten, dat daar vroeger bordjes gestaan hebben, waarop stond dat het verboden was om over de bermen te rijden. De heer Van Dongeh-Torman meent dat het toch goed zou zijn, indien aan het verzoek van den heer Kanters wordt voldaan. Voorzitter. Misschien zijn er meer gedeelten in de gemeente waar zulks wenschelijk is. Met de commissie van fabricage zullen Burg en Weth. eens nagaan welke paden daarvoor in aan merking komen. Schoenmakers. Op den Nieuwenweg heeft nooit een dergelijk bordje gestaan. Voorzitter. Het zal het bordje zijn geweest waarop de maximum snelheid stond aangegeven. Schoenmakers. Wel heeft er eens zoo'n bordje achter den Dijk gestaan. Voorzitter. We zullen een en ander eens nagaan. De heer Kanters wijst voorts op de pad gelegen naast het raadhuis en loopende naar de spoorlijn. In dat pad is komen wonen timmerman van Don gen en metselaar Van Suylekom. Door dat dit pad zoo smal is, hebben de menschen veel last om hun materiaal bij hun huis te bergen. Indien tot verbreeding daarvan kan worden over gegaan, zou dat voor die bewoners een groot gemak zijn. Voorzitter. Dat pad staat op den legger als voetpad en voor dat die heeren daar gingen bouwen, wisten ze dat. Het gaat voor de gemeente niet aan, om daar nu direct tot verbreeding over te gaan. Later, als de straat wat meer bevolkt is, kan daar eens aan gedacht worden. Voor een paar menschen kan men onmogelijk die kosten gaan maken want wil men gaan verbreeden, dan moet men strookjes land aankoopen en dat zal nog al wat kosten. Kunnen die menschen geholpen worden, dan zal dat zeker worden gedaan. De heer Netten vraagt of in de af watering* van de Eindsteeg geen ver betering kan worden gebracht. De be woners ondervinden daar veel last van het overtollige water. Gaarne zou hij zien, dat de Voorzitter of opzichter ter plaatse eens een onderzoek ging instellen Of de bewoners het daar elkaar lastig maken weet hij niet, wel weet hij dat die menschen niet alleen 's winters, maar ook zomers last van het water hebben. Voorzitter. Het is daar alles parti culier eigendom De gemeente heeft er absoluut niets te zeggen. Het zal wel zoo zijn als u zelfs vermoedt n.l. dat de buurlui het elkaar lastig maken. De sluis zal daar intusschen worden hersteld. Zijlmans. Die sloot wordt niet zuiver gehouden. Netten. De een maakt hem open en een ander weer dicht. Kanters. Kan dat daar niet onteigend worden. Voorzitter. Ik zie het belang voor de gemeente daarvan niet in. Netten. De toestand is er ellendig. Voorzitter. Als de menschen daar elkaar willen verstaan is de toestand zoo in orde. Netten. De Steeg is dan toch nog niet in orde. Voorzitter. Ik voel er niets voor om het de gemeente over te laten nemen. Zoolang het particulier eigendom is hebben de menschen geen behoefte aan een harden weg en aan een riool maar zoodra het eigendom van de gemeente is wel. Het zou toch ook al te gek zijn als die menschen met elkaar ruzie maken de gemeente de zaken dan zou gaan moeten uitwerken. Netten. Verharding zou zulke groote kosten niet met zich brengen. Van Rijn. De gemeente zal weer voor dergelijke moeilijkheden komen te staan, vooral door de waterleiding nu de menschen meer beschikking over spoelwater hebben. Voorzitter. Ik vrees ook dat we overal op die bezwaren zullen gaan stuiten. Netten. Aan die sluis had men al lang aan het werk moeten zijn. als het goed was. Voorzitter. Men is er nu volop aan het werk. Van Dongen—Torman Er is voor de gemeente arbeiders op het oogen- blik veel werk. Zou het niet goed zijn die grootere werken aan te besteden, ik vrees anders, dat die er zuilen overschieten. Voorzitter. De bedoeling is om aan het werk te beginnen als men met de sloot in de Koningstraat gereed is. Een groot werk is het niet. Netten. Ik vrees als men eenmaal aan het v/erk is en men wil het goed maken, dat het dan wel een groot v/erk wordt. Die sluis lekt altijd. Van Dongen - Torman. Dat moet daar absoluut goed ln orde worden gemaakt. Voorzitter. Wij zijn van plan daar een kleinere sluis te laten aanbrengen. Netten. Dat is heel goed, het be hoeft daar zoo'n groote sluis niet te zijn. Voorzitter. Aan den voorkant zullen we nog een cementen muur laten aanbrengen. Van Woerden. Nu we het toch over sluizen hebben, wil ik nog eens wijzen op de sluis in de Dombospolder. Opzichter v. d. Heuvel heeft al lang geleden toegezegd dat de herstelling daarvan op het werkprogramma van dezen zomer staat, doch tot heden is daar nog niets aan gedaan. Acht U het niet gewenscht, mijnheer de Voor zitter, dat daar spoedig mee wordt begonnen. Het is in het belang van de gemeente als daar spoedig mee wordt begonnen. De landverpachting zal meer opbrengen als er een goede waterlossing is en bovendien zijn wij het aan 't Kroondomein verplicht. Kan U de toezegging doen dat binnenzeer korten tijd de noodige verbetering zal worden aangebracht. Als we diep in het najaar komen, dan vrees ik dat er nog eens een jaar voorbij zal gaan eer er iets van verbetering komt en 't is zoo dringend noodig. De Voorzitter zegt dat hij toevallig over deze kwestie hedenmorgen nog met den opzichter heeft gesproken. Al lang is nagegaan om te zien wat nu feitelijk, om een goede oplossing te krijgen, gedaan moet worden. Eerst heeft men gedacht dat de visschers iets tusschen de sluis brengen, maar later dacht men weer dat het euvel midden aan de sluis moet worden ge zocht. Men moet eerst beginnen om de oorzaak op te sporen en dat schijnt niet gemakkelijk te gaan. De heer van Woerden loopt daar nu al een paar jaar langs maar van visschers heeft hij nooit iets gezien of gehoord In die richting behoeft, naar zijne meening. niet gezocht te worden. Komt men bij de sluis en luistert men dan eens, dan hoort men het water altijd loopen. Voorzitter. U zegt omtrent de vis schers nooit iets te hebben gehoord maar wij hebben er de politie toch eens op laten letten. De heer van Woerden meent eer dat het kan zijn dat er iets tusschen de sluis komt door het trekken van de stoombooten. Hij geeft gaarne toe dat hetconsta teeren van de fout geen gemakkelijke taak zal zijn. Feit is het dat men het water, als men bij de sluis komt, steeds hoort en dat de gemeente schade zal lijden aan het land. Tegen over de tegenwoordige pachters is men zedelijk verplicht om in het euvel te voorzien terwijl dit ook noodzakelijk is wil men later nog een fatsoenlijke prijs voor het land krijgen. Zijlmans. Ik denk dat de fout onder aan de sluis zal zitten. Voorzitter. Het zal een groot werk zijn dat met geen duizend gulden zal zijn te betalen. Van Dongen-Torman. Als het land bij de verpachting zoo goed als niets meer opbrengt is het noodig dat spoedig wordt ingegrepen, anders zou de zuinigheid de wijsheid wel eens kunnen bedriegen. Voorzitter. Zijn vakkundige men schen in staat, als ze ter plaatse een onderzoek instellen, om te zeggen daar of daarin zit de fout. Zijlmans Dat geloof ik niet. Van Woerden. Men kan het alleen hooren, zien doet men niets. Voorzitter. Uit de besprekingen mag ik wel concludeeren dat hel een groot werk zal worden. Netten. Als kan worden volstaan met den buitenkant te versterken, dan zullen de kosten niet zoo groot worden. De heer van Rijn acht het de beste weg dat ter plaatse eens een onder zoek wordt ingesteld. De heer de Jong acht het wensche lijk dat de heeren Netten, van Rijn en Kanters, die deskundig zijn. ter plaatse een onderzoek gaan instellen. De Voorzitter kan zich daar volko men mee vereenigen en stelt voor dat genoemde heeren met de Commissie van fabricage een onderzoek zullen gaan instellen. De heer Schoenmakers voelt daar ook iets voor, maar wijst er op dat het gewenscht is dat met het water rekening wordt gehouden. Men moet ter plaatse zijn, als het water opkomt en dan van te voren een teeken heb ben aangebracht hoe hoog het water stond, anders heeft men er niets aar Wordt besloten dat de Commissi met de genoemde heeren Maands;. een onderzoek zullen gaan instellen. De heer van Woerden vraagt of de Geertruidenbergsche Zwemclub nog subsidie geniet. Voorzitter. Neen, dat is geheel van de baan. Ze vroegen f 75 voor een dag. Van Woerden. Achten Burg. en Weth. het niet noodig omtrent deze kwestie me^t een nader voorstel te komen. Voorzitter. Wij kunnen ons nog eens met de hier bestaande vereeni- gingen in verbinding stellen. Daar geen der leden meer het woord verlangt en er niets meer aan de orde is sluit de Voorzitter de ver gadering. BUITENLAND. In Spanje is een ernstige toestand ingetreden, in verhand met een massa- insubordinatie der tot de artillerie be- hoorende officieren. Alle commandan ten en officieren der artillerie zijn ge schorst. De verscherpte staal van beleg is over heel Spanje afgekondigd. De re geering zegt den toestand meester te zijn. Primo de Rivera bepleit in een aan het volk gericht manifest de hijeen- roeping eener nationale vergadering. Volgens een verklaring van Pri mo de Rivera komt de beweging onder de Spaansche artilleristen snel tot rust. Particuliere berichten uit alle provin-, cies melden „absolute rust". De gemeenteraad van Lyon heeft met 30 tegen 2G stemmen de aangekon digde motie der socialisten aangeno men, waarin Herriot's aftreden als bur gemeester van Lyon wordt geëischt, wegens zijn zitting nemen in bet kabi- net-Poincaré. Daar de Engelsche mijneigenaars bij hun besprekingen met de regeering volhardden in hun weigering om over een nationale loonregeling te onder handelen, heeft Churchill hen gewaar schuwd, dat de regeering bij een blij vende weigering van hun kant, op eigen gelegenheid stappen zal doen. BINNENLAND. MARINE-BEGROOTING 1927. Raming 3 millioen lager dan voor 1926. Naar de „Msb." verneemt is het eind cijfer der Marine-begrooting voor 1927 op een drie millioen lager bedrag ge raamd dan voor bet loopende jaar is uitgetrokken. De Koningin beeft den afgetreden gouverneur-generaal mr. D. Fock, be vorderd tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegrafische be richten, heeft de gouverneur-generaal jhr. mr. A. C. D. de Graeff vandaag het bestuur over Nederlandsch-Indië aan vaard. DE METAALBOND KEURT DE HOUDING DER DIRECTIE GOED. De stakingsleiding, die lieden in ver gadering bijeen was, was van oordeel dat tot nog toe een te soepele houding was aangenomen ten aanzien van den te verrichten arbeid door en voor de Heemaf. Besloten werd na de afwij zende houding van de directie van het bemiddelingsvoorstel strengere maat regelen te nemeii tegen de fabricatie en verzending van goederen voor en door de fabriek. In de gisterenjrgehouden zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering van den Metaalhond (die nagenoeg de gchecle Nederlandsche metaalindustrie omvat) werd het conflict bij de Heem- af behandeld. De houding, door de directie der Heemaf aangenomen, alsook het ge voerde beleid van het dagelijksch be stuur. werd eenstemmig goedgekeurd. KERKNIEUWS. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch beeft aan den zeereerw. beer W. H. van Besouwen op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Enschot en be noemd tot pastoor te Enschot den zeer eerw. heer O. A. A. Schellekens, tot pas toor te Megcn den welcerw. pater L. Th. W. A. Graaf, O. F. M.; tot pastoor !e Elshout den weleerw. heer J. Fr. A. M. Willems, O. Praem., tot assistent te Elshout den weleerw. heer J. H. M. Laane, O. Praem., tol kapelaan te Hees- wijk den weleerw. heer G. Chr. Ver steeg O. Praem., en tol kapelaan te Ber- licum de weleerw. lieer P. J. M. J. Breu- gclnians, O. P. NAAR PALESTINA. Vicaris Suys en de heer Piet Gerrits van de II.-Land-Stichting te Nijme gen hopen binnenkort met een klein ge tal pelgrims een reis te ondernemen naar Palestina en Egypte. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. DRUNEN. Zaterdag jl. had in café van Kessel de aangekondigde vergade ring plaats der voetbalvereeniging .Sporters", Wijl de vereeniging reeds eenigen tijd kwijnende was, meende het bestuur goed te doen, te trachten nieuw leven te scheppen door aansluiting bij den R.K. Voetbalbond. In deze vergadering traden op als sprekers, de heeren Hoen en Vermee ren. beiden leden van het hoofdbestuuf. Op eenvoudige en duidelijke wijze werd het nut van toetreding tot den R.K. bond uiteengezet en besloot men onmiddellijk zich als lid te doen in schrijven. In een daarop volgende bespreking met den ZeerEerw. Heer Pastoor, zegde deze allen steun en medewerking toe. In verband met een financieële kwestie besloot de harmonie der Jon gens-congregatie niet deel te nemen aan het concours te Elshout. Het bestuur van .De Volharding" gaf echter gevolg aan de uitnoodiging en gaf Zondagmiddag een schitterend geslaagd concert. Aan de processie 's Bosch Keve- laer, welke 8 en 9 Sept. a.s. vertrekt, wordt door 21 personen uit onze ge meente deelgenomen. -- Dank zij het mooie weer der laatste 2 maanden, zijn onze ijmkers zeer tevreden over den honig-aanvoer. Sommigen beweren, dat zij in geen jaren zulke zware korven hebben gehad. Onze oud gemeente ontvanger, die nog slechts betrekkelijk korten tijd zijn dienst heeft vaarwel gezegd, heeft nog niet veel van zijn welverdiende rust mogen genieten. Toch reeds ziekelijk, heeft men verleden week zijn rechterarm moeten amputeeren, tengevolge van een in wendige kwaal. In October a s. zullen aan het solisten-concours te Loonopzand uit geschreven door de jubileerende ver eeniging .Concordia", niet minder dan 9 leden der Harmonie .De Volharding" deelnemen en wel de volgende heeren: J. Merkx, solo clar.j. v. Wezel le bar.; M. Elshout le pist.; N Smits solo clar.; M. v d. Putten, le tromb. H. Fortwijn, solo clar.; L. v. Wezel, le pist.; G. Elshout, le Tuba; P. Bogaerts, solo bugle. Goed succes Op Dinsdag 28 Sept. a.s. hopen onze dorpsgenooten Adr. Smits en echt- genoote den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaren in het huwelijk traden. Het moge de krasse oudjes dien ddg aan belangstelling niet ontbreken. NIEUWKU1K. Gedurende de afge- loopen maand Augustus werd op het postkantoor alhier voor de Rijkspost spaarbank ingelegd f 2418 10, terug betaald f 6569 71, Naar we vernemen bestaan er ernstige plannen ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan (in Maart van 't volgend jaar) onzer liedertafel .Oe fening baart Kunst", een groot festival te geven. We komen hierop nog nader terug. VRIjHOEVE-CAPELLE. Onder zeer veel blijken van belangstelling vierde de heer J. Gouda, kantoorhouder bij het hulp-post en telegraafkantoor alhier, j.l. Woensdag 1 Sept. zijn 25 jarig ambsjubileum bij de posterijen. Het muziekgezelschap „Sirena" bracht des avonds onder grooten toeloop van belangstellenden een serenade terwijl de zangvereeniging De Heidebloem ook enkele nummers ten beste gaf. Ook van andere zijden mocht hij vele blijken van belangstelling ont vangen, Gedurende de maand Aug. 1926 werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f409,10 en terugbetaald f2084,05. CAPELLE. De keuring van spring- stieren zal voor deze gemeente ge houden worden in Waalwijk op Maan- dag, 13 Sept. e. k. des voorm. 11 uur. Aan de dienstplichtigen J. L. Scholt en P. H. Thielen is vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. Op het j. 1. Donderdag te Leer dam gehouden concours behaalde de gemengde zangvereeniging „De Heide bloem" uit onze gemeente onder lei ding van haar directeur, den heer A. v. d. Kolk, in de 3e afd. een 2en prijs met 287 p. Voorwaar een flinke prestatie gezien haar jeugdig bestaan. WASPIK. In plaats van den Heer C. van Dongen, die wegens hoogen leeftijd ontslag nam, is tot voorzitter der spaarkasvereeniging, gevestigd bij den Heer Chr. van Dongen, benoemd de Heer H. de Bont. Onder vele blijken van deelneming werd heden hef stoffelijk overschot van den heer A. Schoenmakers, oud-ge meente ontvanger dezer gemeente, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Om 10 uur werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor Huijbers een solemneele- lijkdienst opgedragen, waarna de over ledene grafwaarts werd gedragen door de Vincentianen, van welke vereeniging het een verdienstelijk lid was. Met den Heer Schoenmakers verdwijnt weer een der voormannen van de oude katholieke garde, die door zijn voor- beeldigen levenswandel de algemeene hoogschatting genoot. Hij ruste in vrede. Op Zondag 19 Sept. a.s zal in de H. Familie de huldiging plaats hebben van enkele leden, die hun 60- jarig jubileum vieren. MADE. Op het Gouvernementsge bouw had de aanbesteding plaats voor het aanbrengen van steendeklagen op gedeelten van den rijksweg Tilburg Driesprong bij Breda. Ingeschreven werd door den heer Th. Blijlevens, aannemer te Made voor f 15.580. .Gisteren had ten Gemeentehuize te Boxtel de aanbesteding plaats van het dempen van het Binnen Dommeltje en leggen van cementriolen dam. In geschreven werd door den heer Th. Blijlevens. aannemer te Made voor f 9200. De heer J. v. Iersel. meestersmid te Drimmelen slaagde dezer dagen voor het examen autogenisch lasschen theo retisch en practisch te Breda. In Augustus werd bij den post cheque en girodienst ten postkantore alhier gestort f 54983.90 en terugbe taald wegens cheque's f 25766.89. Ten postkantore en de drie daar onder ressojrteerende hulpkantoren werd bij de Rijkspostspaarbank in gelegd f 19797 07 en uitbetaald f 12851.79 Door het drinken van ongekookte melk heerscht alhier onder eenige volwassen personen het mondzeer, dat zoo veelvuldig onder het vee voorkomt. Aan de loting namen alhier 48 personen deel, waarvan het contingent vermoedelijk 17 personen zal zijn. Het te verrichten verfwerk aan de masten (ijzeren) etc. van het elec- trisch net te Made werd aan den laag- sten inschrij ver B. Rovers alhier gegund. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd ten postkantore en de drie daaronder ressorteerende hulp kantoren bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 65949 37 en terugbetaald f 65949.37. Bij den postcheque en girodienst werd gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus gestort f 11898.41 en terug betaald wegens cheque's f 79056.18. Ingevolge het preekbeurtenlijstje zal op Zondag 12 Sept. des nam. 2 30 uur in de Ned. Herv, Kerk te Dongen Ds. Mudde een vacaturebeurt ver vullen. Bij den werkman J. Musterd zijn in enkele nachten niet minder dan 37 kuikens door bunzings, die een nest in den grond hebben, weggehaald. Verleden week werd hem voor de kuikens nog f 60 geboden. Voor waar een betrekkelijk groote schade post. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 7 Sept. 1926 Naar we vernemen, zal binnen kor ten tijd het personenvervoer op het tra ject van de tramlijn HeusdenDrunen geschieden per autobus; het goederen vervoer echter blijft per tram plaats hebben. Maandagmorgen viel de werkman v. B. op de scheepswerf van een schip op een lier, waarbij hij vreeselijke vleeschwcfrnden opliep en naar men zegt een been brak. Per auto is de man

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2