Voor Huis en Hof. Abonneert U leg nieuwe krachten kunnen ver zamelen en dan is de verwisseling van een heel vederenpakje iels wat héél veel van de dieren vergt, waar ze s^ms zelfs ziek van kunnen zijn. Het is daarom goed om ze gewoon te blijven voeren en aan het menu eenig zaad toe te voegen, dat een spoedig doorruien bevordert In dezen tijd mogen de kippen, b.v. wat mais hebben. te maken, de bollen te planten en Al^t het oog op het gieten nog een daarna de zoden weder op haar plaats enkele opmerking. Na half September te leggen. Maar deze handelwijze is gieten we niet meer 's middags of tegen wat omslachtig en volgens de eerste den avond, maar vóór den middag. De methode zijn de uitkomsten ook goed. reden daarvan is, deze. Gieten we vóór 't Spreekt van zelf dat men de bollen den middag, zoo zuHen de planten te- j niet netjes op rijen zet, maar ze zoo gen den avond volkomen opgedroogd onregelmatig mogelijk plant, 't Best zijn en minder gevoelig blijken vootf de strooit men de bollen uit en waar ze koude nachten, die we om dezen tijd hebben, terwijl een weinig hennepzaad zoo dikwijls krijgen. Ook tegen moge- en vooral zonnebloempitten het her- lijke lichte nachtvorsten zijn droge krijgen van een stevig, glanzend ge-1 planten beter bestand dan vochtige, vederte bevordert. I De tweede helft van Augustus en de De uitgevallen vederen moeten we geheele Septembermaand mogen als de dagelijks bijeenharken, want niet alleen beste tijd aangeduid worden om Pi- verspreiden die anders het ongedierte oenrozen te planten, weer, dat er op huisde, maar het oppikken van uitgevallen veeren geeft ook vaak aanleiding tot de ondeugd van het veerenplukken. Jonge kippen moeten we zoo zoetjes aan tot leggen nopen, tenminste als ze op tijd geboren zijn (Leghorns April-Mei, zwaardere rassen Maart- April). Het voordeeligste is. als ze den leg einde September of in October aanvangen. We geven ze een krachtig meelvoer en als de tijd aanbreekt, waarop men de eerste eieren zou wenschen, en ze komen niet, dan geven we dagelijks een weinig rauw gehakt vleesch met een klein snuifje peper vermengd. Zoo gauw diarrhee optreedt, moeten we echter met de vleeschvoeding ophouden. Veel menschen maken de legnesten voor jonge kippen eerst klaar, als de eerste eieren verwacht worden. De bakken worden dan keurig volgelegd met stroo en in het midden wordt een porceleinen el gedeponeerd Het wiegje is dan in orde. Stom verbaasd kijkt de jonge kip naar dat interieur en haar grootste pret bestaat er uit om met eenige flinke pootslagen heel het gedoe naar buiten te gooien. En even dikwijls als het nest in orde wordt gemaakt, wordt het door de kip weer leeg gewerkt. Aan die nesten moeten de jonge hoenders gewend worden. Men begint met er een beetje zand in te strooienna een paar dagen worden er enkele strootjes in gelegd en geleidelijk wordt het nest opgebouwd. Het porceleinen ei depo neert men er niet, voor men ze een paar weken op den grond, in den loop der kippen, te bewonderen heeft gelegd. Dat vooraf wennen aan porceleinen eieren is beslist aan te bevelen, anders wordt het eerst gelegde ei met te groote nieuwsgierigheid behandeld met snavelhouwen wordt het stuk gemaakt en de eerste schrede op het pad der ondeugd, eieren-vreten, is daarmee gezet. Qeeft den jongen dieren een bakje met grint, houtskool en fijn geklopt kalkpuin. Ze nemen daarvan zooveel als noodig is voor het vermalen van het graan, de spijsvertering en de vorming van schaal. Pas leggende kippen produceeren nog al eens wind eieren; mengt in zulke gevallen een weinig fijn gemalen krijt door het meelvoer. IN DEN BLOEMENTUIN. De herfst nadert niet rassche schre den. We zien het aan onze boomen en heesters, die beginnen het blad te la ten vallen. Die bladen, verspreid over perken, gazons en paden, moeten ter wille der netheid geregeld verwijderd worden. Verder dienen we den gehee- Jen tuin nog eens 11a te zien en op te knappen. Vele planten zullen door het weer geleden hebben. Gele bladen en slechte of uitgebloeide bloemen worden verwijderd, terwijl losgeraakte stengels van klimplanten en andere gewassen opnieuw aangebonden worden. Men schoffelt de paden, wiedt de perken en maait zoo noodig liet gazon. Vooral in den nazomer geeft het onderhoud van den tuin veel werk. Daar bloemen en planten haar besten tijd gehad hebben, valt slordigheid in den tuinl des te eer der op, wat nog in de baud wordt ge werkt door storm en regen? Wie prijs stelt op een netten'tuin, krijgt 1111 weer volop werk. Sommige perken zijn zoo leelijk ge worden dat '11 nieuwe beplanting nood zakelijk is. Hebben we nu nog Herfst - crysanten, Knolbegonia's of Asters in voorraad, dan kunnen we deze planten daartoe goede diensten laten bewijzen en genieten we, bij eenigszins gunstig weer, nog langen tijd van een mooi perk. H^t gieten wordt omstreeks dezen tijd verminderd. De grond droogt niet zooveel meefNyt en de planten verdam pen minder vocht, door gebrek aan warmte en zoodoende hebben ze pok minder behoefte aan veel water. Ook is liet voor de planten/ beter, dat men ze eenigszins. aan den drogen kant houdt, het gewas rijpt beter uit en wordt steviger. Vooral is deze handel wijze goed voor de bol- en knolgewas sen, ze zullen dan minder gevaar loo- pen van verrotten gedurende den win ter, wanneer zij in hare laatste groei periode niet te veel vocht ontvangen op het 10 cent per week. f 5.— per |aar. Al IERENNESTEN VERDELGEN. Men bemerkt thans, dat de werkza me mieren gedurende den zomer op de meest ongedachte plaatsen een nest gemaakt en een uitgebreide familie gesticht hebben. I11 broeibakken en -kassen niet alleen .'stichten ze i'zich gaarne een home, maar ook in tobben en kuipen met planten. Die kolonies zijn vooral op zulke beperkte aard vlakten natuurlijk schadelijk/ Een goed middel ter verdelging is lie plaatsen van een omgekeerden bloem pot boven het gaty waar de hiieren uit en inkruipen. Zij zullen dan in dien bloempot gaan bouwen en daarin het broed overbrengen. Die bloempot moet vanzelf een paar weken stil blij ven staan. O111 de mieren wat aan te sporen, liet nieuwe verblijf te betrek ken, is liet goed, na verloop van een dag of 5 de aarde in den kuip door en doornat te gieten en dit dienzelf den dag met tusschenpoozen van een uur te herhalen. De mieren/ zullen dan het broed (eieren, larven en poppen in het oogen schijn lijke veilige toe vluchtsoord brengen. Na een paar da gen kan men dit herhalen, 0111 ten slotte na een paar weken een schop onder den bloempot te steken en de zen met zijn levenden inhoud in een emmer kokend water te werpen. Dit is de methode, die in Engeland in broeibakken en -kassen vaak wordt toegepast. Een andere methode, is de volgende: met een puntigen stok maakt men voorzichtig in en bij het nest eenige gaten tot ongeveer op den bodem van den kuip. Daarin giet ge een scheut zwavelkoolstof en sluit vlug de ope ningen met aardkluiten (zoden) dicht Ook aldus zal men de mieren wel weg krijgen. Denkt er 0111, dat zwavelkool stof zeer giftig en uiterst licht ont vlambaar is. Geen vuur in de nabij heid AZALEA'S. Azalea's, die in den vollen grond zijn uitgeplant, worden nu opgenomen en in potten gezet. Als grond gebrui ken we een mengsel van' bladgrond met turfmolm en een beetje verteer den paardenmest. Voorloopig laten we de planten nog buiten staan, 0111 zoodra liet al te slecht weer wordt of nachtvorsten te vreezen zijn, ze binnen te brengen. BOLLEN PLANTEN. De perken komen nu leeg. Eindelijk is het weder tijd onze bolgewassen aan de aarde toe te vertrouwen. Eeni ge weken geleden bespraken we reeds verschillende soorten, die vooi* den tuin geschikt zijn; wie ze toen besteld heeft, zal ze nu spoedig in z'11 bezit hebben en dus aan liet werk kunnen tijgen. Enkele opmerkingen, met betrekking tot het planten dier bol- en knolge wassen, mogen hier volgen. Hyacinthen, plant men 7 s\ 8 c.AI. diep en ongeveer 10 c.AI. uit elkaar. Dit geldt van de gewone tuin-hyacin- then. De miniatuur-hyacinten, die kleiner van bol en tros zijn, kunnen dichter bijeengeplant wordenmen zet ze pl.m. G c.AI. van elkaar, Het meeste effect verkrijgt men door z'11 perken slechts niet bollen van één kleur te beplanten. Wenscht men ge mengde perken, zoo verdient liet aan beveling toch niet meer dan 3 k 4 kleu ren bijeen te zetten en geen ingewik- i kelde figuren, maar eenvoudige tee- keningeu te kiezen. Dit is trouwens van toepassing overal, waar men, bolgewas sen voor kleurgroepeeringen weuscht te plaatsen. Wat de Tulpen betreft, zij alle 'eerst opgemerkt, dat men ze niet telken jare op dezelfde plaats moet planten, zonder de aarde nu en dan te ve.Mieu- wen. Het gevolg daarvan kan zijn, dat de bollen niet opkomen of achter lijk blijven in. hare ontwikkeling. Doorgaans krijgt dan de leveraneier de schuld, terwijl de oorzaak moet ge zocht worden, in te ouden grond, waar voor tulpenbollen zeer gevoelig zijn. Men plant de tulpen pl.m. 8 c.AI. diep en 10 c.AI. van elkaar, De Darwin-tul- pen zijn bijzonder geschikt 0111 tus- sclien en vóór lage heestergroepen ge plaatst te worden; of op een perk in verbinding met andere gewassen. Dd narcissen worden geplant onge veer 10 c.AI. diep en op eenzelfden ou derlingen afstand. Ze zijn in liet bij zonder geschikt voor losse groepee ring in het gazon of voor een heester- perk, in 't kort voor wat de Engel- schen noemen „wild-gardening", en waarvopr zij duizenden bollen ge bruiken. Het gemakkelijkst plant men de bollen, waneer zij iii het gazon moe ten staan, door met een z.g. poothout gaten in den grond te steken, daarin de bollen te zetten en de gaten weer met grond te vullen. Beter is nog de graszoden weg te nemen, den grond los liggen worden ze geplant. Niet slechts Narcissen, maar ook Crocus, Sneeuw klokjes, Tulpen, Scilla, Cliionodoza, Eranthis, Puschkinia, ja, liet meeren- deel der bolgewassen leent zich voor deze losse groepeering, die oordeelkun dig uitgevoerd, niet nalaat voldoening te schenken. De Iris plant men zoowat 10 c.AI. diep en 12 c.AI. uit elkaar. Hetzelfde geldt van de Gladiolus, waarvan nu slechts de vroegbloeiende soorten wor den geplant. Anemonen en Ranonkels komen 3 c.AI. diep te staan en op een ouderlingen afstand van 6-8 c.AI. Cro cus zet men G cAI. diep en op een af stand, die men naar eigen goedvinden kan bepalen; evenzoo handelt men met sneeuwklokjes en Lelietjes van Dalen. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct By Apoth. en Drogisten. gewezen weg van groepsvorming, vak beurzen, binnen het kader van de algemeene jaarbeurs. BUITENLAND. Het groote nieuws uit Genève dat over de wereld verspreid kon worden, is dat Duitschland gister ochtend door de Assemblée als lid van den Volkenbond is aangenomen. Na hetgeen wij vroeger over de be- teekenis van Duitschland's toetreding tot den oorspronkelijken bond van overwinnaars en vroegere neutralen geschreven hebben, een beteekenis die zoowel de definitieve wijziging van het karakter van den Volkenbond als de activeering van het voor dezen sluimerende tractaat van Locarno be treft, behoeven wij er thans niets meer van te zeggen. Ook de verdere uit breiding der losse zetels werd aange nomen. BINNENLAND. In het Limburgsche Mijnbedrijf heerscht de laatste weken een drukte die doet denken aan de oorlogsjaren, toen in Nederland gebrek aan brand stof was. Na de malaise van 1925 en het voorjaar van 1926 is er thans een buitengewone vraag naar kolen geko men, die zeer zeker zijn invloed op de jaarcijfers in de balans zal uitoefe nen. Op alle mijnen is de productie opgevoerd als nooit te voren en na genoeg iedere week worden de record cijfers wat de productie betreft weer gebroken. De Nederlandsche afgevaardigde bij den Volkenbond te Genève Jhr. Loudon, heeft in een, als immer, voor treffelijke rede protest aangeteekend. Hij verklaarde dat Nederland ter ver mijding van verdere verwikkeling zich ditmaal bij het voorstel van het bureau zal neerleggen, doch tevens, dat Ne derland zijn principieele bezwaren tegen de vermeerdering van het aan tal niet vaste raadzetels (van 8 14 ten volle handhaaft en herinnerde aan de profetische woorden van den be treurden Struycken in 1922, dat men niet denken moest dat de toenmalige losse raadszetels van vier tot zes alle aspiraties bevredigen zou. Loudon verklaarde, dat Nederland een terugkeer tot den toestand van 1922 met vier losse raadzetels het meest gewenscht zou vinden en al zou Nederland dan wellicht nimmer voor een plaats in aanmerking komen, het zou zich troosten met de gedachte, dat het belang der gemeenschap be hoort te gaan boven de eigenliefde der enkele staten. Een hartelijk applaus volgde op de rede. Veel tegenstand ondervond het voor stel ook van den bekenden Noor Mansentenslotte stemde ook hij evenals alle afgevaardigden voor ln gezaghebbende Volkenbondskrin- *en wordt thans Nederlands verkiezing ot niet-permanent lid van den Vol kenbond als vaststaand aangenomen. Over den duur van het aan Nederland te verstrekken mandaat is nog niets met zekerheid bekend. De XVde Jaarbeurs. (Utrecht, 6—16 September). Het aantal deelnemers is ditmaal jevredigend, weer iets grooter dan het vorige najaar, n.l 781 tegenover 764. En in de jaarbeurscourant heeft een stem uit den Raad vertrouwen ver tolkt dat de jaarbeurs, die 15 keer herhaald kon worden, nu werkelijk voor goed verankerd zal blijken te zijn in ons handels- en bedrijfsleven. Het gestadig terugkeeren van de zelfde deelnemers, de vaste, zich van aar tot jaar uitbreidende kern van ge trouwe comparanten, schijnt dit te be vestigen. En is tevens een aanwijzing, dat er ondanks de moeilijke tijdsom standigheden door die deelnemers altijd nog wel voldoende zaken gedaan worden om de moeite en de kosten van het deelnemen te loonen. In de tien jaar van haar bestaan heeft de Jaarbeurs, hoewel uiterlijk in vele opzichten gelijk blijvende, een belangwekkende evolutie doorgemaakt. Zij is van kijkspel een zaken-instituut geworden, zij heeft een betere huis vesting en een meer doeltreffende orga nisatie gekregen en nu de laatste jaren heeft zij zich geleidelijk ook begeven op den door buitenlandsche beurzen 's-BOSCH. De Gemeenteraad sprak zich uit voor de voortzetting der steunregeling voor sigarenmakers waardoor degenen, die buiten de ge meente werkzaam zijn, een toeslag krijgen voor reiskosten en droeg aan B. en W. op daarover met het Rijk overleg te plegen. Door den voorzitter van den Raad werd aangekondigd dat het tarief van lich'gas verlaagd wordt van 15 op 14 cent, van kookgas van 12'/2 op 11 cent, van electrisch licht van 30 op 27 ct. Het vastrechttarief wordt verlaagd met 10 pCt. terwijl ook de overige tarie ven worden verminderd. De heer Jimmink (s.-d.) had eenige vragen gesteld over .het ontslag van rechtsvervolging van den commissaris van politie. Hij verzocht den burge meester te bevorderen dat de commis saris, die reeds eenige maanden met ziekenverlof is, wordt afgekeurd en gepensioneerd. Zijn prestige heeft hij verloren. De heer Kuypers (wilde) ontkende, dat de commissaris ziek was en wilde dat aan de Kroon zou verzocht worden den commissaris te ontslaan. Dan behoeft ook geen pen sioen .te worden betaald.. De voorzitter van den Raad ant woordde dat hij in overleg met de be trokken autoriteit aan den commissa ris voor de periode dat het rechterlijke onderzoek loopende was verlof heeft verleend. De commissaris had twee geneeskundige verklaringen overgelegd, die spr. aan den procureur-generaal heeft ter hand gesteld. Wat de hand having van den commissaris betreft, waaromtrent het departement van jus titie heeft te adviseeren, moet de be slissing van de Kroon worden afge wacht. HERPT. A.s. Zondagavond om 6 uur zal de verloting plaats hebben ten bate der Harmonie „de Eendracht" welke met goedkeuring van Burge meester en Wethouders op touw is gezet om nieuwe instrumenten aan te koopen, en waarvan de uitslag dus danig is dat er reeds 4 instrumenten gekocht zijn. Om half 5 zal de harmonie een rondgang door het dorp maken, na tuurlijk alles oude tijd. Tot lid van de commissie van toezicht bij de harmonie is gekozen de heer Adr. Buljs Jzn., in plaats van den heer de Man die benoemd is tot directeur. CAPELLE. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loonschendijk optreden ds. van der Vlught uit Drunen. Evenals vorigen winter, zal ook dezen winter in de school in de Kom alhier een z g. reizende bibliotheek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gevestigd zijn. In deze biblio theek zullen zich weer een 100 tal werken bevinden van diverse schrijvers. De tijd van openstelling zal nog nader worden medegedeeld. As. Zondag zal in de Ned Herv. kerk alhier des nam. half drie uur op- treden ds. Anker uit 'sGravemoer. WASPIK. Aan de bedevaart naar Scherpenheuvel, welke onder leiding van den ZeerEerw. heer pastoor Huij- bers gehouden werd, namen 36 pel grims deel, waaronder de ZeerEerw. Paters Missionarissen Flavianus en Gijsman. Zeer ten nadeele der slagers wordt van het uitponden van vleesch een druk gebruik gemaakt. Vele huis moeders profileeren van deze goed koope gelegenheid, welke schier elke week geboden wordt. RAAMSDONKSVEER. Alhier doet zich in de woning van M. de R. een geval van iyphus voor. De Zangvereeniging „Oefening baart Kunst" behaalde te Leerdam een tweede prijs in de derde afdeeling Voor de Herv. Gemeente treedt ds. Ewoldt, Zondag om half tien op in de Veersche kerk en om half drie in de Dorpsche kerk. GEERTRUIDENBERG. Aantal baden van 31 Aug.—6 Sept. 1926: 31 Aug. 6 1 Sept. 9 14 1 1 14 68 21° 21 85 22'/,° 12 67 217,° 19 81 22° 12 77 22° 8 59 22° 4 5 21» in de Ger. kerk hoopt Zondag as. op te treden dhr. Schalie uit Oldebroek. Naar wij vernemen, zal door de Singer—Maatschappij alhier een 14 daagsche gratis cursus worden gegeven n borduren en stoppen. Gedurende de maand Aug. pas seerden de Rolbrug totaal 1915 sche pen, met een gezamelijken inhoud van 191423 ton. Woensdag 1.1. maakte de R. K. Meisjesbond, met 88 leden een plei- ziertochtje naar 't Mastbosch. Geluk kig troffen de kinderen goed weer en dat ze zich daar geamuseerd hebben, spreekt van zelf. Donderdagmorgen 1.1. werd onder buitengewone groote belangstelling het stoffelijk overschot van den zoo treurig om het leven gekomen Jan Krooswijk begraven. Alle leden van de R.K. Werkliedenvereeniging waren opgeko men, om hun vriend de laatste eer te bewijzen. Deze liepen voorop achter het vaandel en droegen de baar. Ver schillende kransen werden vooruitge dragen. Na de familie volgde het ge heele P N.E.M.-personeel. 't Was een indrukwekkende stoet, die eenieders medelijden dwong. ALMKERK. Op Maandag 13 Sept. a.s. zal alhier de najaars-stierenkeuring plaats hebben, en wel des n.m. 4 30. Met aanvankelijk 15 leden werd j I. Zaterdagavond een Bijenvereeni ging opgericht, onder de naam ,'t Land van Altena". A.s. Zondag zal des n.m. 2 uur voor de Gerf. Gemeente optreden Ds, P. de Jong, terwijl ds. Röth voor de Herv. Gemeente des v.m. en des avonds hoopt voor te gaan. Naar wij vernemen is de Burge meester van St. Filipsland (vroeger Burgemeester dezer gemeente) door den waarnemend Commissaris der Ko ningin. met een maand verlof gezon den, terwijl hem tevens is te kennen gegeven tegen 1 October a.s. ontslag aan te vragen, zulks in verband met onregelmatigheden in de administratie en finantieel beheer dier gemeente. Op Zondag 3 October a.s. hoopt ds. de Jong, Gerf. pred. alhier, af scheid te nemen van zijne gemeente om 17 October d.a.v. zijn intrede te doen te Bunschoten—Spakenburg, na des morgens bevestigd te zijn door ds. M. Post van Bunschoten. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 11 Sept. 1926. Het contingent voor de lichting 1927 is voor deze gemeente gesteld op 3 personen, waarmee men gaarne accoord zal gaan. De Heer K. van Sintr uijen heeft op de Vischmarkt een bloemenwinkel geopend en daardoor in een lang ge voelde behoefte voorzien. Zoo wat al wat men hier op 't gebied van bloemen noodig had, moest men vroeger van elders betrekken, zooals bloemstukken, kransen etc. De smaakvol versierde winkel maakt een prettige indruk en van harte zij den ondernemer succes gewenscht. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Wij ontvingen een Ingezonden Stuk uit Kaatsheuvel geteekend „Wat meer Dit stukje neemt de correspondentie in ons vorig nummer voor den heer P. K. te K. als motief om dezen heer eens te lijf te gaan. Waar die door ons bedoelde „Ode" van den heer P. K. te K. met geen enkelen toestand in Kaatsheuvel iets te maken heeft en zich op geheel ander terrein bewoog en dus de beschouwing van „Wat meer" er ten deze geheel naast Is en overigens de philippica van dien inzender tegen den heer K. persoonlijk en hatelijk is, wordt ze niet opgenomen. Alleen het slot willen we hier als tot onze redactie gericht laten volgen „U Geachte Heer Redacteur zou ik gaarne slechts eene vraag stellen in verband met mijn vorig stukje en dat is: „Is eene vereeniging die zich noemt Kaatsheuvels Belang" niet zedelijk verplicht om daar waar zij zonder „schade te lijden de belangen harer inwoners kan bevorderen dit ook „metterdaad te doen. „Zoo ja, dan kan ik U verklaren dat „zij dit niet heeft gedaan. „Zoo neen, dan zou ik toch dolgraag vernemen op welke gronden zij dit „niet verplicht is. Verder hierover voor loopig niets meer, doch zie Uw ant- woord hierop tegemoet." Achtend, WAT MEER. Op de eerste vraag antwoorden wij volmondig ja." Op de tweede alinea moeten we zeggen dat het heel gemakkelijk is te verklaren dat K. B dit niet heeft ge daan, zonder eenige bewijsvoering daarbij aan te halen.- Daarenboven moet de Inzender niet denken dat wat hij en eenige anderen meenen nu wel het juiste is. en wel weten dat eene vereeniging als K. B. zooals ook elders aan veel kritiek blootstaat; er zijn er natuurlijk altijd die 't beter weten. Dit in 't algemeen overigens kunnen wij uwe toestanden van hieruit niet lïeoordeelen, is er reden tot ontevreden heid, dan gerust critiek ook in ons blad, maar opbouwend en met argumenten en ten slotte de algemeene leden-verga dering 1 RED. Wij hebben in ons vorig nummer ge schreven dat wij meenden, dat de onte vredenen voldoende gelegenheid had den gehad 0111 dit punt hun inziens te belichten, zoodat we, zoo er geen Datuma Dame Heeren Kinderen Temperatuur in 't water

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6