ÖE ECHO VAN HE! 21II0EK No. 72. Zaterdag 11 September 1926. 49e Jrg. Zij die zich tegen 1 October op dit blad abonneeren, krijgen de tot dien datum, dus de geheele maand Septem ber verschijnende nummers G R A Tl S PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 10 Sept. '26 Slachthuis-kwestie. Door de Slagersvereeniging alhier is het navolgend adres aan den raad dezer gemeente gezonden: Aan den Raad der Gemeente Waalwijk. Ondergeteekenden, allen leden der Slagersvereeniging te Waalwijk, heb ben de eer, hierbij onder Uwe aandacht te brengen; dat zij met belangstelling de discus sies in den Raad over een te slichten abattoir gevolgd hebben; dat het hen bevreemdt, dat sommi gen Uwer schijnen te meenen, dat meerdere slachters voor een abattoir met koelinrichting zouden zijn, dat en kele slachters zelfs met name genoemd worden, terwijl bedoelde personen zich pertinent er tegen verklaren; dat om alle misverstand te voorko men zij te kennen geven, dat geen en kele slachter, die slechts een half beest per week noodig heeft, er aan denkt voor zich alleen te slachten, om dan de eene helft van zijn geslacht versch te verkoopen, terwijl hij de andere helft tot een volgende week in een koel cel zou laten hangen; dat van al de aanwezige slachters in onze vergadering van Vrijdag 3 Sept. allen bij hoofdelijke stemming tegen een abattoir waren, en indien er on danks alles, toch een zou moeten ko men, slechts een enkele slachter vóór koelinrichting stemde; dat deze tegenzin niet voortkomt uit onbekenheid met een koelinrichting daar meerdere leden in groote steden werkzaam zijn geweest, alwaar zij met zulke inrichtingen kennis maakten; dat zij ook maar al te goed weten, welke zware lasten een abattoir hun op de schouders legt, getuige de slach ters van Tilburg daarvoor jaarlijks moeten betalen, behalve nog dat zij in de noodzakelijkheid verkeeren, er een knecht op na te houden; dat er ook daarom niet aan gedacht kan worden dat de vleeschprijzen zul len dalen; dat zij er verder op wenschen te wij zen, dat zij thans een prikkel hebben een mooi, flink stuk vee te koopen, wijl ieder voor zich het gekochte vee, van de tram over de straat naar huis kunnen leiden, waardoor zij eenige reclame voor hunne zaak kunnen ma ken, terwijl als 't vee voor allen tege lijk naar 't slachthuis zou gaan, nie mand kan opmerken wie de eigenaar is, zoódat velen dan geneigd zullen zijn mindere qualiteit te koopen; dat ten slotte alle slachters geneigd zijn hun slachtplaats met winkel geheel overeenkomstig de wet in te richten, liever dan zich de lasten en kosten van een abattoir op den hals te halen. Redenen waarom zij U beleefd ver zoeken, Uwe goedkeuring aan het stichten van een abattoir te onthouden. 't Welk doende, Geteekend door: Jos. Pulles, C. Willemse, H. v. Laar hoven, B. Hendriks, P. M. Donker, A. v. Engelen, A. v. Roessel, Jos. Zijlmans, J. A. Verhoeven, C. Vermeer, M. v. Helvoirt, A. Verheijden, C. J. v. Loon, B. de Rooy, F. Klerkx, W. C. v. Oers, A. Appels, J. v. d. Schoot, W. A. Baijens, Em. Verhoeven, M. J. Escli, A. v. Rijswijk, W. de Graaff, J. Kools. bekende resultaat. De secretaris heeft natuurlijk niet zoo juist de functies onderscheiden, te meer waar hij van den gemeentesecretaris een gevraagde uiteenzetting van cijfers over deze aan gelegenheid in handen kreeg en ook dit min of meer officieel beschouwde. Ziedaar hoe de zaak zich juist heeft toegedragen. PROGR. VER. KONINGINNEDAG. 6'/2 uur tot 73/4 uurUitvoering der Gemengde Zangverenigingen „Halle lujah" en „Vooruitgang zij ons Doel". Programma Chr. Zangvereeniging Hallelujah" 1. Domine Salvam fac Reginam Nostram Giessen. 2 Ode aan God. J E Schmitz. 3. Woudzang. isr. Olman. Vooruitgang zij ons Doel". 1. Wilhelmus. De gemeenteraad van Tiel nam in zake het slachthuis gisteravond het volgende besluit: Aangenomen werd met 12 tegen 2 2. Troost der Toonkunst. Zijderlaan. stemmen over te gaan tot oprichting 3 Psalm 8 Pijlman van een Centrale Slachtplaats met koel- 4. Molenaarsdochterke. Olivier Karp inrichting, waarvan de eerste inrichting 5. Hymne aan den Nacht Pijlman. 8 uur tot 10'/, •ngeveer f 100 000 zal kosten. Over- wogen zal worden het denkbeeld van den heer Stam. die onder de tegen stemmers behoorde, om een N. V. te stichten van gemeente en belangheb benden, welk lichaam tot de oprich ting zou kunnen overgaan en de ex ploitatie voeren. Men zal het bericht gelezen hebben in ons vorig nummer betreffende de vergadering der Slagersvereeniging en de mededeeling die we daarvan op verzoek van den secretaris dier ver- eeniging deden. Het kwam ons eigenaardig voor dat ons werd verzocht te melden dai besproken was een schrijven van B en W. omtrent het al of niet bouwen van koelcellen, omdat wij vrijwel zeker wisten dat zulk een brief van dit be stuur als zoodanig niet was uitgegaan en moeielijk uitgegaan kon zijn in 't stadium waarin deze zaakverkeert.nl het staken der stemmen en dus voor- loopig alleen wachten op een nieuwe stemming. Onze opmerking was dus zeer juist. Niettemin hebben we thans vernomen hoe deze vergissing in de wereld is ge<omen. Ziehier dan Toen de burgemeester na de laatste raaesvergaderirg vernam, dat de voor ~!"v van de Slagersvereeniging zich uitliet, dat hij was voor een koel- s, als er een abattoir moest komen, hij in den loop van een gesprek 1 den directeur van den Vleesch ■ringsdienst te kennen, dat het wel nschelijk was eens een uitspraak uit en van de slagers omtrent de tie abattoir met of zonder koelhuis, e wenschelijkheid of dit verzoek door dezen functionaris aan den Hoe moeten de slagers hun bedrijf in 1927 inrichten? II. Arikel 3. Behalve de in artikel 2 gestelde eischen, gelden voor slachterijen bo vendien de navolgende voorschriften: A. De daglichtvoorziening moet zoo danig zijn, dat overal bij dag de keu ring bij gesloten deuren, zonder kunst licht, kan geschieden. B. De lokalen, waarin geslacht wordt moeten van zoodanige afmeting zijn en zoodanig ingericht, dat de voor slach ting vereischte werkzaamheden en de keuring van het geslachte dier en de organen naar behooren kunnen ge schieden en, bijaldien een afzonderlijk lokaal voor het hangen der geslachte dieren niet aanwezig 'is, deze op ten minste 2 Meter afstand van de slacht- ruimle na het afslachten kunnen wor den gebracht. Onder slachtruimle wordt verstaan dat gedeelte van de"n vloer, waarop het dier wordt geslacht en waarop of waar boven hel wordt afgeslacht, tol een op pervlakte van tenminste 2 bij 2 Meter. Indien in eene slachterij runderen, tenzij nuchtere kalveren, of eenhoevige dieren worden geslacht, moeten de lengte- en breedte-afmetingen van het lokaal tenminste 5 en 3,5 Meter bedra gen, indien het geslachte dier niet on middellijk na de slachting uit het lo kaal verwijderd wordt. Geschiedt zulks wel, dan kan volstaan 'worden met af metingen van 3,5 en 3,5 Meter. Laatst genoemde getallen gelden tevens als kleinste maten voor lokalen, waarin nuchtere kalveren, varkens, schapen of geiten geslacht worden, indien daar in niet twee of meer dezer dieren ge lijktijdig gedood en afgeslacht worden. C. Voor de keuring van organen en deelen moeten, ter beoordeeling dooi den keuringsveearts, in voldoende ge tale aanwezig zijn daarvoor geschikte tafels en haken. De tafels moeten een vlak, glad blad, van hard materiaal vervaardigd, hebben en moeten zoo groot zijn, dat daarop hel darmscheil in zijn geheel kan worden uitgespreid. Bovendien moet in ieder slachtlokaal of in de onmiddellijke nabijheid daar van aanwezig zijn een waschgelegen- heid met zeep en zindelijken handdoek. De haken moeten zindelijk en vrij van roest zijn. D. De slachtlokalen moeten zoodanig gelegen of zoodanig ingericht zijn, dat de slachtingen vanaf den openbaren weg niet zichtbaar zijn. E. De lokalen, waarin geslacht wordt en de hangruimte voor het vleesch mogen niet gebruikt worden voor het bewaren van kleedingstukken en afval producten van dierlijken oorsprong of andere voorwerpen en stoffen, die naar het oordeel van den keuringsveearts niet aanwezig mogen zijn. Gedurende het slachten en zoolang vleesch aanwezig is, worden in de slacht- of hanglokalen geen andere werkzaamheden verricht dan die, welke tot uitoefening van het bedrijf en de keuring behooren. F. Openen van maag en darmen en het reinigen van deze organen mag niet geschieden in de slachtlokalen, waar het vleesch zich bevindt. G. Slachtdieren mogen slechts ter onmiddellijke slachting in een slacht lokaal aanwezig zijn, ook indien dit levens dienst doet als hangruimte. H. In een zelfde slachtlokaal mogen niet ter «elfder tijd varkens en andere slachtdieren geslacht worden. I. De bij de slachterij behoorende stallen moeten van een waterdichten vloer voorzien zijn. Indien de slacht dieren voor de keuring vóór het slach ten in deze of andere lokalen worden aangeboden, moet aldaar het daglicht behoorlijk kunnen toetreden %of vol doende kunstlicht aanwezig zijn en moeten „deze lokalen behoorlijk rein zijn. J. De slachterij mag niet in recht- streeksche open verbinding staan met woningen, schaftlokalen, vleeschwin- kels, werkplaatsen ter bereiding van vleeschwaren of ter verwerking van darmen en andere producten van dier lijken oorsprong, bewaarplaatsen van afvalproducten en stallen. K. Voor zooveel de vaste afval niet uur Harmonie „St. Crispijn". Programma 1. The Gladiator's Farewell, Marsch H L. Blankenburg. 2. Floreal, Ouverture. F. Andrieu. 3. Mon Pays. Concerto v. Trombone. (Door den heer C. Didden). W. van Perck. 4. Fantaisie sur l'Opera .La Som nambule". Bellini. 5. Une soirée d'Automne aux Ardennes Fantaisie. A Govaert. Pauze. 6. Semper Fidelis. Marsch. J P. Sousa. 7. Suite de Ballet de l'Opera Comique „Marion" Sam Vlessing. 1. Prélude. 2 Rigaudon. 3. Badinage. 4. Intermezzo. 5. Gavotte. 6. Rondo Finale. 8. Fantaisie sur l'Opera „Le Freischutz". M. E. Grefe. 9 La Housarde, Valse Militaire L Ganne. 10. Valencia, Marche. José Padilla. 10'/2 uur tot II uur: Muzikale wandeling. As. Maandag 13 Sept. zullende Hongaarsche kinderen met de trein van 5 09 uit Waalwijk vertrekken. Algemeene vergadering van „Waalwijks Belang" op Maandag 13 September a.s. oes avonds ten 8'/2 uur in de zaal Musis Sacrum. Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag van den Penning meester. 3. Mededeeling van het bestuur. (Veemarkt, weg Drongelen, Winkel week, Koninginnefeest enz.) 4. Bespreking verbetering weg Roèstelberg 5. Herdenking vierde lustrum der vereeniging. 6 Rondvraag en sluiting. Het zal onnoodig zijn de leden op te wekken deze vergadering bij te wonen. Het zomerseizoen raakt om en het winterprogramma moet wor den saamgesteld, al zal dit natuurlijk niet zoo veel-eischend (aan de kas tenminste) kunnen zijn. Er komen intusschen zeer belangrijke punten op de agenda. We noemen b.v. Winkel week Reclameweek, onze Veemaikt, en last not least „verbetering weg Roestelberg". Over deze aangelegen heid wordt nu al zoo jaar en dag gesproken, dat het tijd wordt te trachten hierin op een of andere wijze tot eenig tastbaar resultaat te komen. En dan de herdenking van het vierde lustrum der vereeniging. Maart 1927 toch zal het 20 jaar geleden zijn dat de vereeniging „Waalwijks Belang" werd opgericht, is dit niet een feit van beteekenis. Waar bezit men een dergelijke vereeniging, die reeds 20 aren bestaat. Wat heeft ze al dien lijd voor onze plaats, den naam onzer plaats gedaan of in e k geval gepoogd te doen. Leden, overweegt dit eens, bespreekt eens een plan en geeft bewijs van uw belangstelling en komt ter vergadering. In verband met bovenstaande werd ons hedenmorgen een ontwerp ge toond van een aardig café en uit spanning, dat men van plan is te bouwen aan den voet van den Roestel berg. Het ziet er werkelijk alleraardigst uit, met flinke veranda's van voor-en weerszijde. Men is reeds in onder handeling met het gemeentebestuur over den grond. Wij juichen dit plan, waarover we nog niet meer kunnen zeggen, gaarne toe en vertrouwen dat hieromtrent Maandag nadere mededeelingen kun nen worden gedaan. door Burg. en Weth. voorgestaan, en voor het ruimere type naar vast staande cijfers der bouwkosten moge lijk te maken is op voorstel der Com- missie een aanbesteding gehouden voor een tweeledige inschrijving nl. voor 6 en voor 5 woningen, resp voor het kleinere en grootere type. De aanbesteding heeft tot resultaat, dat is komen vast te staan, dat de huur van de woningen naar het plan door ons voorgedragen per week zou kunnen worden bepaald op f3 80 tegen f4.15 voor het bouwplan van 5 woningen. De Commissie heeft hierin aanleiding gevorden af te zien van het bouwen van woningen van een ander type dan door ons in Uwe vergadering van 25 Juni werd aan geboden. Een vergelijkende exploitatiebegro ting gaat hierbij Wij vroegen U destijds een bouw- crediet van f 13 800 voor 6 woningen aan de St. Crispijnstraat. Na gehou den aanbesteding zal dit crediet kun nen worden tot ten hoogste f 13.200. Andermaal bieden wij het bouwplan voor deze woningen ter goedkeuring aan. onmiddellijk na 'iedere slachting van r z 11 te r "d ë^S I a g er sv ere 'n°i g i n p over- hot terrein ,wordt verwijderd, moet deze -acht, die ze weer via zijn secre- 1,1 eC n g° atgedekten waterdichten In de vergadering bracht met het .^vol' n verzameld en met kalk worden bestrooid. Wordt vervolgd. Waalwijks Symphonie Gezelschap. „Onze Symphonie" is na haar zomervacantie weer aan den arbeid getogen en bereidt zich met allen ernst en ijver op hare wekelijksche repetiën voor tot haar volgend con cert, dat naar wij vernemen in het begin van November zal worden gegeven. In ons blad noemden wij de vorige week het orkest reeds als begeleid ster van onze Operette-Vereeniging bij de as opvoering van „Marion". „De Symphonie" heeft inderdaad een buitengewone ijver en toont bewonderenswaardige werkkracht. Meermalen mochten we dan ook wijzen op het nut, dat deze vereeni ging sticht, het algemeen belang dat zij dient, doch wij doen werkelijk niet te veel, als wij daar bij den aanvang van haar speelseizoen nog eens op terugkomen. Want men onderschatte niet de enorme prestaties dezer vereeniging, die met'absoluut eigen krachten door voortdurende oefening het zoover brengt, dat zij ons Haydn, Grieg. Mozart, Beethoven laat hooren en dat op zéér bevredigende wijze. Het is een reuzen taak en Waalwijks publiek zal in November hooren, hoe het orkest het Piano Concert van Beethoven, de le Symphonie van Mozart weet te vertolken. Waarlijk zulk eene vereeniging ver dient ons aller medewerking niet alleen, maar mag aanspraak maken op openbaren steun en waardeering Laat ons toch trotsch zijn op zulk een orkest. Mijlen ver in 't rond lukt het niet en „Onze Symphonie" staat nog in de volheid van haren ijver I Laat toch alles en allen medewerken om het onaangevochten voortbestaan ervan mogelijk te maken. Wij brengen in herinnering het artikel, onlangs in ons blad opgeno men inzake den gemeentelijken steun, door Rotterdam aan zijn Symphonie! orkest verleend. Welnu, het zij niet tevergeefs geciteerd en, zoo noodig: Waalwijk blijve niet achter. Want wij zeggen gaarne met de velen, die genieten van hetgeen het orkest gaf. geeft en zal geven zoowel op hare eigen concerten als ter bege leiding of ter opluistering (Vrouwen bond erna): Waalwijks Symphonie, wij kunnen en willen jullie niet meer missen. En we worden allemaal donateur. En we helpen, waar noodig is. Naar wij vernemen zijn door de gasfabriek alhier groote partijen cokes verkocht voor buitenlandsche rekening Heden is men bezig met het laden van een groot schip, zooals wellicht nog nooit een in de haven is geweest van 500 ton, dat de cokes naar Stock holm zal vervoeren Eenige weken geleden is eenzelfde zending naar Italië verzonden. Hedenavond en morgen (Zondag) zal het biljartliefhebbend publiek weer volop kunnen genieten. Hedenavond komt L(angzaam) M(aar) Z(eker) uit Tilburg een wedstrijd spelen tegen de Waalwijksche Biljartclub voor het tournooi. Het is maar al te goed bekend dat er in Tilburg vele goede biljarters zitten, zoodat het 6-tal van W.B.C. hier terdege rekening mee moet houden, anders zou het 6 tal van W.B.C. wel eens langzaam maar zeker geslagen kunnen worden. Zondagmiddag komt de BC.JC., Drunen. Hier behoeven we niet veel' over te zeggen, want als men hoort dat is een Drunensche biljarter dan weet men al genoeg. De jaarlijksche collecte voor het Roode Kruis zal plaats hebben op Zaterdag 18 Sept as. door de leden van de Transportcolonne en Eerste Door B. en W. dezer gemeente is 't volgende prae advies inzake „Woningbouw" aan de leden van den raad gericht: In Uwe vergadering van 25 Juni 1926. werd het door ons aangeboden bouwplan van 6 arbeiderswoningen aan de St. Chrispijnstraat niet aan- vaard doch werd een maximum-,™ crediet verleend van f 2400 per woning j Hulp bij Ongelukken, voor het bouwen van een woning' Deze collecte van een grooter type. De Commissie ingang in ons voor het Woningbedrijf heeft daarna gelden worden het bouwplan in nadere overweging genomen. Gebleken is, dat het be schikbare terrein niet voldoende ruim te biedt voor 6 woningen van het grootere type, zoodat bij voorkeur hiervoor, slechts op 5 woningen zou kunnen worden gerekend. Om een vergelijking tusschen de te bedingen huren voor het type, vindt meer en meer land. De inkomende zeer nuttig besteed voor de vredestaak van het Roode Kruis. Onze gemeente ondervindt daar van meer en meer de resultaten. Ieder drage daarom bij Wij verwijzen naar de adver tentie van de Witte Bioscoop In ons le blad, waarmede de Directie bekend maakt, dat zij Zaterdag en Zondag winterseizoen opent met een het prachtprogramma. Het is de Witte Bioscoop mogen gelukken voor deze opening beslag te leggen op het prachtige hoofdnummer „Het Monster", met in den ho< fdrol de wereldberoemde filmartist Lon Charrey. de vertolker van „De Klokkenluider van de Notre Dame", welke hier in Waalwijk een enorm succes had en waarin het spel van Lon Chaney zoo'n groote bewonde ring bij de aanwezigen wekte Deelen wij verder nog mede, dat deze Lon Chaney voor dit seizoen nog meerdere malen met prima werken in de „Witte" zal komen, dan kunnen wij reeds nu verzekeren, dat den bezoekers van de Witte Bioscoop een aangenaam winter seizoen te wachten staat, temeer, daar de prima filmwerken welke in deze Bioscoop vertoond worden genoeg zaam bekend zijn. De heer Bernard Hornes, de secretaris van de voetbalclub „Quick" die gedurende 12 jaren zijne vereeni ging met veel ijver als bestuurslid heeft gediend, heeft naar wij vernemen dezer dagen zijn ontslag als zoodanig ge nomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van 't bestuur van den Xllen Katholiekendag, met het oog op het zeer druk te verwachten bezoek tegelijk met de algemeene avond vergadering in de RK Werklieden- vereeniging, eene. parallel-vergadering te doen houden in „Musis Sacrum" met vermoedelijk als spreker Dr. Moller, Lid der Tweede Kamer. In de achterzaal van het Hotel Verwiel zal „Waalwijks Gemengde Zangvereeniging" Dinsdagavond ten half negen eene algemeene vergade ring houden. Aan de orde zal o.m. worden ge steld bespreking over het in studie te nemen werk, rekening en verant woording en jaarverslag en verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding. De vrachtauto der firma Pulles van Gerwen en Co. alhier, op weg naar Rijen, reed door een defect aan de stuurinrichting, even buiten de gemeente Kaatsheuvel tegen boom. De auto werd zoodanig beschadigd! dat de reis hiermede niet voortgezet kon worden, Eergisteren en gisteren heersch- ten er een groote bedrijvigheid aan de Bergsche Maas bij het Drongelsche Veer. Een afdeeliqg pontonniers uit Dordrecht was bezig met het slaan van een noodbrug over de rivier. Nadat de brug gereed was werd de pont uit de vaart genomen en maakten de voetgangers van de brug gebruik. Auto's en voertuigen moesten over Heusden of Capelle wat voor velen nu direct geen gemak was. Gisterenavond zijn de pontonniers weer vertrokken. Maandag hield de gilde „St. Crispijn en Crispinianus" een feest- vergadering in de pas verbouwde en naar de eischen des tijds ingerichte vergaderzaal bij den heer J. van der Meijs alhier. Er was ook namelijk een jubilaris, de heer Bart van Delft, die op dien dag ruim veertig jaar lid van het gilde is geweest en bij deze gelegenheid nu werd gehuldigd. Na een toepasselijke aanspraak door den Hoofdman werd den jubilaris namens alle gildebroeders een cadeau aangeboden, hetwelk bestond uit een gebronsd koper rookstel, dat door hem dankbaar werd aanvaard, de hoop uitsprekende hiervan nog menig jaartje gebruik te mogen maken en trouw lid te zijn van het gilde. Toen het klokje van gehoorzaam heid sloeg gingen allen in gezellige stemming huiswaarts. Morgen zullen de Kruigboog- schuttersgezelschappen „De Eendracht" en „Nooit Gedacht" alhier, resp. met 1 en 3 zestallen deelnemen aan het laatste dit jaar te houden concours van den Langstraatschen Kruisboog- bond „DE.S.V.", hetwelk zal plaats hebben op de banen van het gezel schap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer W. Koense te Vlijmen. Indien er door beide gezelschappen wordt geschoten Ms de twee laatste Zondagen voor het kampioenschap van onze plaats, dan kan het niet anders of „De Eendracht" en „Nooit Gedacht" zullen met mooie prijzen morgenavond huiswaarts keeren, het geen hun van harte zij toegewenscht. De wegencómmissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aant B. en W. van Sprang-Capelle verzoch de haag bij de tramkruising in den weg Sprang -Waalwijk,1'welke voor he, verkeer, dat uit Sprang komt. he! uitzicht belemmert, te willen opruimen Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De Winteravondcursussen, die met October wederom beginnen zijn voor de industrie en ook voor de werk lieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerij-afdeeling zal onderricht gegeven worden in al de onderdeelen van het vak, voor zoover die zich voor winteravondcursussen leenen. zooals: Snijden en teekenen van bovenwe rk Grondbeginselen van onderwerk. Modelleeren met de Gradeermachine. Snijden van bovenleder. Stikkerij voor meisjes. Werkmeestercursu's. Aan de Looierij.afdeeling zullen cur sussen gegeven worden o.a. in Lederkennis zoowel van plantaardig als chroomgelooid leder. Deze cursus is dus o.a. ook van belang voor schoenmakers, leerhande laren, enz. Aan deze onderwerpen zal niet streng vastgehouden worden indien het mocht blijken, dat in de industrie aan cursussen over andere onderwer pen meer behoefte bestaat. Gaarne zullen wij dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvangsuur der cursussen zal rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrie ken met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabrieken en het uur van aanvang der cursussen een tijdsruimte ligt van 1 1'/2 uur. Dit is bepaald om ieder in de gelegenheid te stellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De Winteravondcursussen zullen ge geven worden vanaf 1 October tot 1 M^art, in tegenstelling met vorige jaren toen ze gegeven werden tot 1 April. Het is ons n.l. gebleken, dat het niet doenlijk is om de leerlingen in de maand Maart ook nog te bewegen de cursussen trouw te volgen, trou wens ook in 5 maanden kan heel wat geleerd worden, als men maar trouw de cursussen volgt en vooral goed op tijd komt. De avondcursussen zullen gegeven worden gedurende 2—3 uren per avond zonder pauze, terwijl aan het beginuur streng de hand zal worden gehouden. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en dus der leerlingen. Wij verwachten een groote en vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van f 2.50 onder 17 jaar en f 5.— daar boven, behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Inschrijvingen kunnen geschieden aan de Rijksschool op: Woensdag 22 en Donderdag 23 September van 7-8'/2 uur 's avonds, als wanneer de Directeur daarvoor zitting houdt en gaarne mondeling alle inlichtingen verstrekt. Belanghebbenden, wien het niet doenlijk is zich op die avonden op te geven, kunnen zich daarvoor ook ge durende deze maand dagelijks aan de school vervoegen. Waalwijksche Zwemclub. Aantal baden van 19 Aug. tot en met 9 Sept. Heeren. Dames. Met kaart. 558 397 11 Temperatuur gemiddeld 20 graden. Noordbr. Mij. van Landbouw. Te Waalwijk heeft Vrijdag de Noord—Brabantsche Maatschappij van Landbouw haar zomervergadering ge houden. De voorzitter, de heer P. M. Sneep,' heette de verschillende aanwezigen welkom, speciaal richtte hij zich daarbij tot den rijkslandbcuwconsulent voor Westelijk Noord—Brabant, ir. H. E. Huizenga en dr. A. A. Overbeek, inspecteur van den veeartsenijkundigeri dienst te Breda. Spr. wees erop, dat het dit jaar 25 jaar is geleden, dat ir. Huizenga zijn werkzaamheden in Westelijk Noord- Brabant ls begonnen. In den breede zette spr. uiteen wat ir. Huizenga in het afgeloopen tijdperk voor de ont wikkeling van den landbouw in zijn ambtsgebied heeft gedaan. Ten slotte wenscht spr. ir. Huizenga toe, dat het hem nog vele jaren zal zijn gegeven om zijn krachten aan den Noord-Bra- bantschen landbouw te blijven wijden. Namens de Maatschappij bood spr. een klein bewijs van sympathie aan. De heer Huizenga sprak een hartelijk dankwoord. De burgemeester van Waalwijk, de edelachtb. heer E. E. Moonen, werd ter vergadering verwel komd. Hierna was aan de orde rekening en verantwoording van den secretaris- penningmeester. den heer C. A. de Jong over 1925. De rekening sluit in inkomsten en uitgaven op f13 438, met een nadee- lig slot van f 1939. De financieele commissie zegt in haar verslag, dat in het vervolg zui nigheid moet worden betracht. Het nadeelig saldo wordt afgetrokken van het kapitaal. De rekening werd goed gekeurd. De voorzitter gaf het jaaroverzicht, waarin hij constateerde dat de toestand van den landbouw geen reden tot optimisme meer geeft. Van de produc tiekosten nemen de arbeidsloonen de eerste plaats in. Om het landbouwbe drijf in evenwicht te houden, zal verlaging van loonen niet uit kunnen blijven. Dat zulks niet steeds zonder schokken gaat, is het afgeloopen jaar op verschillende plaatsen in West- Brabant gebleken, waar loonconflicten, doordat de arbeiders, onjuist door hunne voormannen worden ingelicht, niet zijn uitgebleven. De boer kan de prijzen zijner pro ducten niet vaststellen naar zijn uit gaven, doch is afhankelijk van den wereldprijs, daarom zou het z.i.z. niet anders dan nadeelig kunnen werken, zoowel voor den landarbeider als den landbouwer, indien het voorontwerp der wet op de bindendverklaring van het collectief arbeidscontract tot wet

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9