Kinderen PUROLH Als Uw dat door de commissie naar de loco motief zal worden ingesteld. Dit zal eerst minutieus kunnen geschieden, als deze weer recht overeind staat, wat vermoedelijk morgen het geval zal zijn. k Wel zal de commissie in besloten vergadering deze week bijeenkomen. De opvoeding van Ben Lobo. Naar de Tel. verneemt heeft de Maatschappij „Apollo" de zorg op zich genomen voor de opvoeding tot de meerderjarigheid van den 16-jarigen Ben Lobo, het eenig kind van den heer en mevr. Lobo—Braakensiek. De crematie van het echtpaar Lobo. Bij aankomst van den trein opWes- terveld stonden honderden belangstel lenden reeds te wachten op den rouw stoet, die via Haarlem te 3.40 uur arriveerde. In Haarlem werd bij 't passeeren van den Schouwburg aan den Jansweg een krans aan den rouw- auto gehecht door den directeur van den Schouwburg, den heer Muller. Bij de ontvangkamer op Westerveld, waar de medegekomen familieleden en vrienden toefden, werd de rouw stoet opgesteld. Door een haag van tooneelspelers en speelsters, die de kransen droegen, werden de beide kisten naar het crematorium gedragen. Daarachter sloten zij zich aan die bloemkransen droegen en vervolgens de tallooze belangstellenden. In het crematorium werd nog ge sproken door Co Balfoort, Dirk Ver beek, Frils Tartaud,Balthasar Verhagen, Louis Saalborn. Scholten, Koch, Lion van Lier en Sterneborg. Men bericht uit Roosendaal d.d. 12 Sept aan de Mnd.m Op de heden te Roosendaal gehou den algemeene vergadering van den provincialen krieskrlng Bergen op Zoom, aangesloten bij den R. K. Rijks- kieskring Tilburg is met 19 tegen één stem een motie van wantrouwen aan genomen tegen den heer J, Verheijen, voorzitter van bedoelden kring en tevens voorzitter van den Rijkskies kring Tilburg. Als Voorzitter van den prov. kieskring Bergen op Zoom werd gekozen de heer Rubert. burgermeester van Woensdrecht. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare spoedeischende vergade ring van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 September, des avondsten 7 uur. VoorzitterEdelachtb. heer E. Moonen. Goed zeven uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Gragtmans, Hartog, Timmermans Verschure en J. Oomens, de twee laatsten met kennisgeving. Aan de orde 1. Nadere beslissing omtrent het voorstel van Burgemeester en Wet houders d.d. 21 Juni 1926, tot het bouwen van arbeiderswoningen aan de St. Crispijnstraat. De Voorzitter zegt dat deze geschie denis duidelijk zal zijn geworden door het preadvies. In een van de vorige vergaderingen zijn Burg. en Weth. met een voorstel gekomen om een zeker type woningen te bouwen. De Woning- bouw-commissie had daartegen be denkingen, welke bedenkingen als het ware stilzwijgend door den raad zijn aangenomen. Bij de aanbesteding, die tweeledig is gehouden, is gebleken dat de woningen van het type zooals Burg. en Weth. die hebben willen laten bouwen, het goedkoopste zijn terwijl er dan 6 op dat perceel gebouwd kunnen worden en die van het type van de commissie maar 5. De commissie ziet nu van haar voorstel af en daarom stelt hij voor om alsnog over te gaan tot het bouwen van de woningen, zooals door Burg. en Weth. is voorgesteld. De commissie was, zoo zegt de Voorzitter, van oordeel, dat hierover geen extra vergadering behoefde te worden gehouden, maar ik heb gemeend dit wel te moeten doen, omdat de raad met algemeene stem men besloten had tot het bouwen van andere woningen en ik niet weet of men daar principieele redenen voor had. De heer van der Aa kan niet be grijpen hoe men nu toch tot het bouwen van die andere woningen wil overgaan. In een vorige vergade ring is door de commissie zelf gezegd dat de menschen niet gaarne in dat type van woningen willen wonenj,en er dan ook uit trekken als ze maar eenigszins kunnen. In Baardwijk is het heel iets anders, maar hij kan zich niet indenken dat de menschen hier naar dat soort woningen erg happig zullen zijn. Achter in de St. Crispijnstr. trekken de menschen er uit als ze maar kunnen, omdat men hier over het algemeen genomen op twee ka mers gesteld is. De Voorzitter zegt te gelooven dat de heer van der Aa de woningen niet kent, aangezien hij dan anders zou redeneeren. Het eenige verschil met die andere woningen is, dat deze geen afzonderlijke keuken hebben, maar een kamer-keuken. Dat is alles. In Besoijen heeft men 2 kamers met een keuken en hier een kamer met een kamer keuken en boven 3 kamers. Nu zegt de heer van der Aa dat de menschen daarin niet gaarne wonen, maar hij heeft toch het tegenovergestelde ge hoord. Een agent van politie, die ook in een van die woningen woont, was daar in het begin ook niet erg gunstig voor gestemd, hij achtte het een beetje beneden zijn waardigheid om daarin te wonen, maar nu hij er eenmaal woont, is hij er buitengewoon over voldaan en zou niet anders meer willen. Die kinderen hebben, wonen in der gelijke woningen beter. Zijn de menschen pas getrouwd, dan hebben ze liever twee kamers met een afzonderlijke keuken, maar zijn er kinderen, dan wonen ze liever in een woning waarin een kamer keuken is omdat ze dan, bij hun bezigheden toch toezicht op de kin deren kunnen houden. Die ervaring heeft hij opgedaan.- Bovendien geeft de veel voordeeligere exploitatie ook een groote doorslag. De heer v. d. Aa geeft toe dat hij die woningen niet heeft gezien maar z.i. kan het verschil in huurprijs niet zoo groot zijn. Overtuigd is hij dat de menschen^ hier althans, over het algemeen genomen liever in die andere huizen wonen. Voorzitter. Het verschil bedraagt toch 35 cent per week. De heer Smolders is het met den heer v. d. Aa eens dat het publiek over het algemeen genomen liever woont in woningen met twee kamers en een keuken. Aangezien hij in Öe vorige verga dering het eerst de bezwaren, die de commissieleden hadden en daarna de raad heeftovergenomen, naar vorenheeft gebracht, wil hij thans even met een enkel woord daarop terugkomen. Gewoonte is het altijd geweest, dat, wanneer er plannen waren om wo ningen te bouwen, dat de Commissie deze dan eerst ter inzage kreeg en men dan eerst met een voorstel bij den raad kwam. Dit is nu niet gedaan. De Commissie was van oordeel, dat een ander type woningen beter was. Na de gehouden aanbesteding echter moeten wij voor de cijfers zwichten. Immers het eene type zou kosten f 4.15 en het andere f3 65, dat scheelt te veel. Daarbij moet ook in 't oog wor den gehouden, dat men van het Rijk geen bouwvoorschot meer krijgt en er maar 5 in plaats van 6 woningen op dat perceel gebouwd kunnen worden. Voorzitter. Ik wist niet dat de Com missie tegenover dit type afkeerig stond voor het in den raad kwam. Smolders. Gewoonte is het altijd geweest dat de plannen eerst bij de Commissie komen. Voorzitter. Dat is niet opzettelijk achterwege gelaten. De heer de Graaff kan thans goed met het voorstel van Burg, en Weth. meegaan. Had hij in een vorige ver gadering dat alles zoo geweten, dan had hij daar niet tegenover gaan staan en naar zijne meening meerdere leden met hem In deze woningen zijn om zoo te zeggen twee kamers. Alleen is in een van de kamers een aanrecht aangebracht maar anders heeft het geheel het aanzien van een kamer. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten te bouwen fi woningen zoo- als door Burg. en Wetb. voorgesteld. Bij de rondvraag zegt de beer Rox dat een muziekliefhebber hem beeft verzocht bier in de vergadering er eens op te willen wijzen dat het ge- wensebt is om de muziekkiosk midden op de Markt te plaatsen. De concerten zullen dan veel beter tot hun recht komen dan zulks nu het geval is. Nu toch komen dikwijls tusschen zingen door auto's aangereden waardoor men niets meer v. d. zang of muziek hoort. Bovendien zou het voor het verkeer ook veel gemakkelijker zijn en lang niet zoo gevaarlijk. Thans is het voor de kinderen vooral gevaarlijk. De Voorzitter zegt het met dien mu ziekliefhebber geheel en al eens te zijn. Hij heeft het altijd heel vreemd gevon den dat de kiosk zoo naar voren is ge- bouwd.Er zijn echter omstandigheden van zakelijken aard en waren er deze niet, dan zou de kiosk wel meer naar achteren worden geplaatst. Misschien zou het ook lastig zijn met het oog op de veemarkt, maar dat gelooft hij toch niet. De Graaff. De veemarkt? Voorzitter. Ja, er waren gisteren twee koeien op de Markt. Rox. Die zakènmenschen zullen, in dien de kiosk wordt verplaatst, daar geen nadeel van ondervinden. De heer De Graaff kan zich sloten en bovendien is het heel wat minder gevaarlijk. Alles pleit er voor, dal zal iedereen zeggen. f Voorzitter. Op een of twee na.% De Graaff. Men moet toch voor het algemeen belang zwichten. De heer Verwiel merkt op dat, wan neer de directeur aan den kant van de Markt gaat staan, het publiek zich dan ook meer op de Markt schaart. Voorzitter. Met het laatste concert is zulks gebeurd, maar toen stond de straat nog vol met menschen. Verwiel. Dat men dan voor een ander Marktplein zorgdraagt. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Ingezonden Mededeelingen. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk INGEZONDEN STUKKEN Kaatsheuvel, 14 Sept. 1926. Mijnheer de Redacteur. Het ligt niet in onze lijn ons te mengen in persoonlijkheden, tot uiting gekomen onder de rubriek Ingezonden stukken, noch voelen, wij er iets voor ons te mengen in minder geestver- kwikkende dorpspolitiek, doch daar het ingezonden stuk van den heer Tuerlings een passage bevat betreffende onze pieening en opvatting, verzoeken wij U dit stuk als staande buiten de gevoerde discussies te willen plaatsen Wij stellen de waardeerende regels betreffende onze zaak ten zeerste op prijs, doch meenen niet te mogen na laten de meening betreffende onze prestaties op het gebied van leveringen in een ander licht te doen zien. Ie. Onze combinatie waardoor wij onze inkoopen doen, beschikt over zoodanige relaties als geen alleen staande zaak kan verkrijgen.-De pres taties dezer combinatie geven de hoog ste waarborg voor de meest mogelijke accuratesse van den kant der fabri kanten. 2e. De vakkunde op het gebied van meubileering van een onzer firmanten is van dien aard, dat hij jaren de leiding had van een der meest luxueuse zaken te Rotterdam. 3e. Mag het een toevalligheid ge noemd worden wanneer een winkelier, hoe groot ook zijn voorraad is, een ameublement heeft gereed staan, dat voldoet aan den smaak en eischen welke de koopers stellen, dit is zelfs een uitzondering, tenminste in 't betere genre. 4e. U is het mogelijk niet bekend, dat de groote meubelfabrieken in het betere genre ten behoeve hunner af nemers monsterzalen hebben, waar diverse groote zaken het in de verte niet bij kunnen halen. Iemand die een beter ameublement zoekt, komt daar terecht. Hierdoor is het mogelijk dat ook dorpswinkeliers, mits georiënteerd en onderlegd, in staat zijn zelfs een vredespaleis te installeeren. We beoogen met dit schrijven niet critiek te leveren op het beleid van K. B. Zeer waarschijnlijk is gehandeld in de veronderstelling, dat wij dusda nige goederen niet leverden, doch daar voldoende bekend is hoezeer wij hech ten aan deugdelijke reclame, zouden wij het vooral uit dit oogpunt ten zeerste op prijs gesteld hebben, indien wij als expert, desnoods belangeloos, bemiddelend hadden kunnen optreden. Ten slotte is het niet onze bedoeling op dit schrijven een antwoord uit te lokken daar het ons voldoende is in de gelegenheid te zijn gesteld een mogelijk verkeerde opvatting betref fende onze zaak te rectificeeren, waar voor wij u beleefd danken. Hoogachtend, Fa. A. FREDERIKS. Vooral het argument dat de vleesch- prijzen niet zullen verlaagd worden (nu zeker wel 1) en dat ze nu voor reclame met een mooi stuk vee (hoeveel zijn er die), van de tram naar huis kunnen wandelen, weegt werkelijk zeer zwaarAls de zaak niet zoo ernstig was, zou men lachen met de wijze, waarop deze belangrijke kwestie van de zijde der slagers wordt behandeld en bestreden. t Mogen de leden van den raad dan tenminste alleen 't algemeen belang in 't oog houden. WAALWIJKER. geheel met het idee door den heer Rox geop perd, vereenigen. De concerten zullen er veel door in waarde stijgen als de kiosk tusschen de huizen slaat inge- Mijnheer de Redacteur, Als de leden van onzen gemeenteraad nog twijfelden hoe hunne stem uit te brengen, dan moet het adres van de slagersvereeniging, dat 1.1. Zaterdag in uw blad stond afgedrukt, dien twijfel zonder slag of stoot hebben wegge nomen. Zulk een goed gedocumenteerd en geargumenteerd verzoekschrift moet aan den wortel trekken en in één slag duidelijk met argumenten en cijfers doen zien, dat B. en W. en de voor standers van een abattoir er glad naast zijn Zij weten het,maar de gemeenteraden in plaatsen als Tiel, Almelo, Weert, Valkenswaard, Geldrop, Zutphen, om de grootere plaatsen niet te noemen, weten er niets van en doen alles tegen 't algemeen belang hunner ingezetenen in, zooals ook B en W. en een ge deelte der gemeenteraadsleden van Waalwijk;alleen zij weten het en komen voor 't algemeen belang op DRUNEN. Op 23 dezer zal de processie plaats hebben van Drunen naar Bokhoven. Maandag j.l. vertrokken de Hon- gaarsche pleegkinderen weer naar hun vaderland. Na zoo'n langen tijd is men zich aan die kleinen gaan hechten en het afscheid was dan ook zeer treffend. Wij deelden reeds mede dat de ZeerEerw. heer Goosens in October a.s. zijn l2'/2-jarig priesterfeest zou vieren. Nader vernemen wij dat deze her denking eerst op 6 December za plaats vinden. Dezer dagen ontvingen wij een circulaire van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waal wijk. Zoover wij hebben kunnen nagaan heeft nog niet één uit onze gemeente aan de Winteravond-cursussen deelge nomen, hetgeen niet wijst op een begrijpen van den eisch des tijds. Als men ziet hoevelen er deel nemen uit Kaatsheuvel, Dongen enz. dan is dat zeer onbegrijpelijk. Alles is in 't werk gesteld om bij woning der resp. cursussen te verge makkelijken en sporen wij onze vak menschen aan zich op Woensdag 22 en Donderdag 23 September te doen inschrijven. DRUNEN. Verleden Zondag speelde de biljartclub J. C. op het tournooi te Waalwijk in de zaal van den heer A. van Berkel. Zij behaalde met haar 6-tal 550 punten waardoor zij he hoogste aantal punten behaalde. Voorwaar een mooi succes. NIEUWKUIJK. Met ingang van 1 Oct. a.s. wordt de heer J. van Vlijmen postbode alhier, als vertegenwoordiger aangesteld van de vereeniging Liefde werk voor Kinderbescherming, onder patronaat van den H. Hieronymus, Aemilianus te Rotterdam. Naar we vernemen is het mo menteel in de mandenindustrie erg slap. Indien hierin niet spoedig eene verandering komt zal aan verschillende mandenmakers ontslag worden aange zegd. Voor velen, vooral met het oog op den komenden winter geen go ed vooruitzicht. CAPELLE. Op het plein voor het raadhuis alhier gaven jl. Zaterdagavond de muziekgezelschappen „Kunst na Arbeid" uit deze gemeente en„Euterpe" uit 's Gravemoer gezamenlijk een con cert onder leiding van hun directeur, den heer A. Christ alhier. Mede ten gevolge van het prachtige weder werd dit concert door een groot aantal be langstellenden, zoowel uit deze als uit omliggende plaatsen, bijgewoond. De verschillende nummers van het pro- pramma werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Jammer is het dat hier geen flinke kiosk staat. Zeer zeker zou de muziek dan nog beter tot haar recht komen. In verband met het aanleggen van een klinkerweg is de westelijke Dwarsweg voor het verkeer gesloten, zoodat het vervoer van en naar den Loonschendijk op andere wijze zal moeten geschieden. WASPIK. In den loop dezer week zal door de Eerw. Paters Carmelieten eene collecte langs de huizen worden gehouden voor de in aanbouw zijnde kerk te Boven. In de verschillende missen werd Zondag door een der Paters een preek gehouden, waarin de steun der geJoovigen gevraagd werd. A.s. Zondag 19 September zal 's avonds om 6 uur door de R.K. Werkliedenvereeniging eene algemeene vergadering worden gehouden. De dag zal worden begonnen met eene alge meene H. Communie. A.s. Donderdag 16 September zal 's namiddags 3 uur in onze kerk de kinderzegen gegeven worden ter eere van den H. Cornelius. Ook a.s. Zondag zal er om half zes gelegen heid gegeven worden om den kinder zegen te ontvangen. Meer en meer begint men zich toe te leggen op den tuinbouw. Naar wij vernemen, zal het aantal tuinders in den loop van het jaar weer met een tweetal vermeerderd worden. RAAMSDONKSVEER. Maandag is een auto uit Utrecht, komende uit België, op den Veerschen weg, nabij de Dongebrug, tegen een boom ge reden. De inzittenden, 2 dames en 2 heeren. kregen alle lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd en kon haar weg niet meer vervolgen. De heer de R. die met zijn auto direct ter plaatse was heeft de gewonden naar het R.K. gasthuis vervoerd. Na verbonden te zijn, zijn ze den zelfden dag nog naar Utrecht vertrokken. Naar we vernemen kreeg de auto bestuurder een zenuwtoeval, waardoor hij het stuurrad niet meer meester was. Daar de auto een matige gang had is het ongeluk nog betrekkelijk goed afgeloopen. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 15 September 1926, des namiddags twee uur in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1. Voorloopige vaststelling gemeente rekening met bijbehoorende bedrijfs- rekening dienst 1925. 2. Voorstel begrootingswijziging '26. 3. Benoeming lid van de schattings commissie Rijksinkomstenbelasting ter vervanging van wijlen den heer P.M. F. Smolders. 4. Aanbieding rekening stedelijke Godshuizen 1925. 5. Vaststelling suppletoir-kohier Hon denbelasting 1926. 6. Ingekomen Stukken. 7. Rondvraag. 8 Reclames Hondenbelasting. GEERTRUIDENBERG. Bij de 10 Sept. 11. gehouden aanbesteding voor het doen van herstellingen aan het koor en transcept van de Groote Kerk alhier waren de inschrijvingen als volgt J. van Dongen, Raamsdonk f 3210. Charles v. d. Ploeg, G'berg f3100.— Gebr. Naglé, Geertruidenberg f 2090. Gebr. du Pont, f1985.— Gunning voorbehouden. Onze stadgenoot Ant. van Dalen slaagde voor het eindexamen van Grafische vakken te Breda. Naar we vernemen is de#heerE. den Hartog, directeur van het post kantoor alhier overgeplaatst naar Am sterdam, met ingang van 1 Oct. De Heer F. J. H. de Beer alhier is benoemd als waarnemend directeur. GEERTRUIDENBERG. Aantal baden van 7—13 Sept. 1926: 20° 20° 20° 20° 20° I97a° 19° MADE, De R. K. Tuinbouwvereeni- ging afd. Made heeft het plan opgevat in het a. s. winterseizoen een land bouw cursus te organiseeren. In ver band met de ontwikkeling van het tuinbouwbedrijf is het ten zeerste ge- wenscht dat alle belanghebbenden aan dezen cursus deelnemen. De heer J. v. d. Veeken, Wet houder alhier, is benoemd tot lid v. d. vleeschkeuringsdienst voor Made e. a. De jaarlijksche kermis zal alhier op 25 Sept. a.s. worden gehouden en eindigen op 29 Sept. a.s. Het belooft heel wat te zullen worden. Het 7-jarig zoontje van den heer Jansen klom in een z.g. Wilhelmina- )oom, waarom een ijzeren hekwerk is )evestigd. Het ventje viel uit den boom en kwam met zijn linkérbeen in een der ijzeren punten. Deerlijk ge wond werd het ventje thuisgebracht. Dr. Houpst die telefonisch ontboden was, was spoedig ter plaatse. Op het Gouvernementsgebouw ïad de aanbesteding plaats van het verbeteren der oeververdediging aan de Zuid-Willemsvaart. De heeren A. Verhagen en Zonen waren laagste in schrijvers voor perceel 1 en massa voor resp. f5898 en f11549. Ten overstaan van Notaris van Mol had in het hotel „De Korenbeurs" voor dejlerven van den WelEd. Heer asz Smolders de inzet plaats van de navolgende perceelen weiland. Koop 1 f 3200, koop 2 f 2900, koop f 5300, koop 4 f 5000, koop 5 f 2600 koop 6 f 2000, koop 7 f 1550, koop 8 f3050, koop 9 f1600, koop 10 f3150, koop 11 f3925, koop 12 f2200, koop 13 f 1925. De toeslag zal plaats hebben op 23 Sept. a.s. Nadat er om half tien een H. Mis was opgedragen, werd Vrijdagmorgen op zeer plechtige wijze op de R. K. Begraafplaats alhier de op Maandag 6 September op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen werkman A. v. Krooswijk, werkzaam geweest aan den schoorsteen der P.N.E.M. ter aarde besteld. Twee kransen bedekten de kist, die gedragen werd door personen uit het buurtschap Rooijakkers waar de overledene woonde. Zijn vrouw kon den droeven stoet nietvolgen wegens te groote smart. Achter de lijkbaar volgden 13 harer kinderen die zeer onder den indruk waren, daarna de directie en een circa 60-tal werklieden van de 7 Sept. 1 4 6 8 4 43 9 3 4 42 10 w 6 11 63 11 12 71 12 w 1 1 7 13 5 16 Tiniton verantwoordelijkheid der Redactie). Datum» Dames Heeren Kinderen T.en}P0ratuur in t water

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2