Wil Leghorn hennen een partij Ancona's Pluimvee - rubriek. De fokkerij „Het Witte fluthoen" GEMEENTERAAD. op 5—6 maanden leeftijd en van mid delzwaar ras (Barnevelders, Wyandot- tes, Reds) op 6—7 maanden leeftijd wel legrijp is, maar toch de productie slechts zal aanvangen als ze dien leef tijd bereiken in een geschikt seizoen, d. i. September—October. Beginnen ze vóór dien tijd den leg, dan vallen ze met de andere kippen in den na- jaarsrui en staken ze dus weldra den leg en zijn ze te laat geboren, dan vangen ze eerst in het voorjaar met haar nuttige bezigheid aan. Middel zware rassen moeten daarom in Maart- April, lichte rassen in April—Mei ge boren zijn. Noch goede afstamming, nóch een juiste foktijd waarborgen ons echter eene behoorlijke winterproductie, wan neer daarnaast de verzorging niet goed is. Hoe die zijn moet en hoe we door eenvoudige kunstmiddelen en de win terproductie kunnen verhoogen, zullen we in een volgend artikel zien. Vragen bus. S. B., over veel vrijen tijd beschik kende, wilde die productief maken en vraagt of zulks met hoenderteelt te bereiken is. Hij wil weten le. hoeveel hoenders één man ver zorgen kan, 2e hoeveel grond noodtg is, 3e wat meer rendabel is. hoender- fokken en broedeieren verkoopen of voor de productie van consumptie- eieren te werken en 4e of pluimvee teelt rendabel kan zijn. Antw. Kippen houden en eieren- rapen lijkt heel eenvoudig en de meest aangewezen methode om bijverdiens ten te verwerven, maar velen heb ben er hun geld mee verspeeld, omdat pluimveeteelt tenzij in het klein uit liefhebberij beoefend heel veel theoretische en practische ken nis vereischt. Zonder groote vakkun dige ervaring moet men er niet aan beginnen. Jonge lieden, over kapitaal beschikkende, moeten daarom eerst eenige jaren op een groot pluimvee- bedrijf practisch werkzaam gaan en anderen die een bescheiden bedrijfje willen gaan opzetten, moeten heel in 't klein beginnen, met ten hoogste 25 hoenders b.v. en terwijl ze aldus prac tische ervaring opdoen, eenige goede handboeken bestudeeren en depluim- veepers bijhouden. Vervolgens zeer geleidelijk uitbreiden. Deze werkwijze is dus slechts mogelijk voor wie uit anderen hoofde inkomsten hebben, als renteniers, gepensioneerden e. d. Zij kunnen dan op den duur bijverdiens ten krijgen. We kunnen slechts adviseeren om voor de productie van consumptie eieren te werken. Het verkoopen van fokmateriaal moge al voordeeliger zijn, men kan zich toch slechts een afzet gebied verzekeren, wanneer men na jarenlange ervaringen als pluimvee houder belangrijke prestaties geleverd heeft en zijn naam gevestigd. Ad 1. Als het bedrijf practisch is ingericht en met kennis wordt bestuurd, kan één man o. i. 400 hoenders be hoorlijk verzorgen. Ad. 2. Voor hokbouw is per 4 hoenders 1 M2 grond noodig, voor uit loop een paar M2 per kip en tenminste 10 M2 per hoen, als men een uitloop groen (weiland) wil houden. Ad. 3. Bovenv beantwoord. Ad. 4. Veel hangt af van kennis en ervaringeen weinig ook van geluk. Onkundigen verliezen op het bedrijf, de meeste pluimveehouders spelen on geveer quitte, de bekwame vakmen- schen kunnen een jaarwinst van 2—4 gulden behalen. Andere vragenstellers per brief of kaart beantwoord. (Behandeld door den heer J Tuerlings, Pluimveeteelt leeraar Kaatsheuvel). LATEN INENTEN Het najaar deed zijn intrede en met het najaar den tijd van koude en regen. Is de huisvesting der hoenders de laatste jaren ontzettend verbeterd, toch brengt die koude en vochtigheid voor ons pluimveegedierte een massa mi sères mede, waarvan diphtherie en pokken wel hun grootste vijanden zijn. Hun grootste vijanden vooral hierom omdat de verspreiding zoo ontzettend groot, het ziekte-proces ontzettend snel werkend en genezing zoo ontzet tend moeilijk is. We hoorden reeds van honderden gevallen van diphterie en pokken spreken en nu is 't najaar tot heden nog zoo gunstig geweest. Waar moet dat heen met onzen uit- gebreiden hoenderstapel als straks de najaarsbuien en herfstwinden met koude en guurheid komen opzetten Meer dan andere jaren zal het zijn: oppassen I De hokken zijn overal overbevolkt. En juist in overbevolkte hokken, waar de temperatuur gedu rende den tijd dat de dieren bij elkaar hokken dus 's nachts en bij slecht weer te hoog en te vochtig wordt, tiert de diphtherie- en pokken-bacil. We kunnen tegen deze gevreesde hoenderziekte dokteren en kwakzalve- ren, als we het niet doen met het eenige probate middel, dat ons daar voor momenteel geboden wordt, zal al onze moeite en kosten vergeefs zijn Dit eenige, afdoende probate middel is: laten enten tegen deze ziekte met de cultuur van den bekenden pluim veeziekten-specialiteit Prof. de Blieck van het Instituut van Parasitaire en Infectie ziekten te Utrecht. Lieten de pluimveeliefhebbers uit Kaatsheuvel en omgeving andere jaren daarvoor Dr. 't Hoen over komen, thans ge schiedt deze enting met even goed resultaat door den heer Spierings, Vee arts te Waalwijk. Reeds behandelde genoemde heer dezer dagen pl.m. 1000 dieren en zal de komende dagen alleen in Kaats heuvel nog meer dan 1000 dieren te enten krijgen. Daar de cultuur echter slechts twee dagen goed blijft is het gewenscht, dat degenen die enting wenschen zich vooraf schriftelijk met vermelding van 't aantal dieren dat behandeld moet worden opgeven bij genoemden veearts of bij ondergetee- kende, die dan voor verdere regeling zorg zal dragen. J. TUERLINGS, Pluimveeteelt-leeraar te Kaatsheuvel. Vragenbord. P. Af. Loonschen Dijk te K. Een adres voor turfstroooisel voor kippen hokken is: Stroohulzenfabr. „Catalo- nië" Stedekestr. Tilburg. Er zijn na tuurlijk meerdere adressen, doch waar ge spoedig wilt geholpen zijn, kan ik U geen beter adres raden. Een der vrachtwagens op Tilburg brengt die gaarne mede. I. L. te K. Momenteel nog kippen te broeden zetten is niet economisch werken. Kuikens van October hebben juist den allerslechtsten tijd voor den groei n 1. den winter, terwijl moeder natuur voor alles den zomer aanwijst Daarenboven gaan de diertjes op z'n vroegst aan den leg in de maand April, als dus de eieren het goedkoopst zijn. In plaats van ze op 'n broednestte zetten, zou ik ze in den soeppot stop pen. Eer de broedschheid gewekenJs, komt de rui en de leeftijd is er om er zeker van te zijn geen eieren meer verwacht kunnen worden, dan in het voorjaar. W. v. H. te K. Uwe dieren lijden ongetwijfeld aan diphtherie. 't Is een ziekte waartegen weinig te dokteren valt. Den eenigsten goeden enafdoenden raad dien ik geven kan en die ik alle kippenhouders geef is: laat inenten, 't Kost momenteel een dubbeltje per kip en 't voorkomt alle misère, waar aan ge anders ongetwijfeld dezen winter bloot staat. heeft nog af te geven een partij kerngezonde goed ontwikkelde broed 1926, van zijn geimporteerden Deenschen Nutstameveneens broed 1926. PRIJZEN PER CORRESPONDENTIE. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 16 Sep tember, des namiddags ten lialf 5 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer De Bi- anchi. De Voorzitter deelt mede dat] de gis teren uitgeschreven vergadering niet is kunnen doorgaan, omdat afwezig wa ren de heeren Mr. Allard, Segeren, Sas sen en Jansen, de eerste met kennis geving. Voor deze vergadering heeft de heer Sassen bericht ingezonden verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens met de behan deling van de agenda te beginnen, wensch ik vanaf deze plaats dank te brengen aan die ingezetenen, die door hun steun en medewerking zorg hebben gedragen dat dit jaar Koninginnever jaardag op zulk een feestelijke wijze is herdacht. Ik, hoop dat hef} een aanspo ring voor velen zal zijn en dat voortaan Geertruideijberg dien dag op passende en feestelijke wijze, zal herdenken. AAN DE ORDE 1. Voorloopige vaststelling gemeen terekening niet daarbij behoorende he il rijf srekeningen, dienst 1925. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie van onderzoek een rapport heeft uitgebracht, waarin wordt gezegd dat de administratie op keurige wijze wordt gehouden. De Voorzitter dankt de Commissie voor de vele werkzaamheden die zij heeft verricht. 2. Voorstel wijziging begrooting '26. De Voorzitter wijst er op, dat dit slechts wan administratieven aard is. -Toen deze begrooting werd ingediend wist men nog niet met zekerheid dat de openbare U.L.O. school zou worden omgezet in een,' openbare lagere school. Tengevolge daarvan moet alles wor den veranderd. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Benoeming van een lid in de schat- tings-commissie Kijksinkomstenbelas- ting ter vervanging van wijlen den heer P. Smolders. Voorzitter. In de Commissie hebben thans zitting de heeren Meijers, Stallen en Sassen. Wordt gekozen de heer A. de Kroon. 4. Aanbieding rekening stedelijke Godshuizen 1925. Voorzitter. Deze rekening wordt voor de leden 14 dagen ter visie nedergelegd. 5. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting 1926. Voorzitter. In het tweede halfjaar zijn nog 8 honden aangeslaan. Wordt aldus vastgesteld. 6. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het Raadsl>esluit tot verkoop van grond aan de heeren A. J. van Dongen en Blijlevens en tot het in erfpacht geven van grond aan G. Dupoint. Schrijven van den heer Mollenberg uit 's Bosch, waarin hij de gemeente aanbiedt een kopergravure voorstellen de het Prinsenhof in 1583. Wordt besloten dit geschenk in dank te aanvaarden. Verzoek van Blijlevens om nog 6 AI. grond te kunnen koopen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor Blijlevens den grond te geven A 2.50 per M. In het geheel heeft, hij dan, 1774 M2. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Rondvraag. De Voorzitter deelt mede dat de Sin ger Maatschappij gevraagd heeft eeni ge weken de beschikking te mogen heb ben over het achterlokaal van de open bare leeszaal,, om daarin een cursus ia het borduren te geven. Daar deze cursus 13 September reeds begonnen is, hebben Burg: en Weth. den raad vooruit geloopen en de Singer Maat schappij, behoudens goedkeuring van den raad, het lokaal gratis afgestaan. Er valt iets te leeren, dus mag het een belang worden genoemd en daaren boven staat het lokaal toch leeg, waar om Burg. en Weth. geen enkel bezwaar hebben gezien om aan het verzoek te voldoen. Niemand meer liet woord) verlangen de, sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in ge heim Comité ter behandeling van Keel a mes H on den bel asting. BINNENLAND. Zaterdag is jhr. mr. A* F. O. van Sasse van Ysselt 25 jaar lid der Tweede Kamer. Een belangrijke prestatie en toch vormt zij maar een klein deel van den enormen hoeveelheid arbeid, welken deze edelman in meer dan 70 levens jaren heeft verricht. Jhr. van Sasse van Ysselt behoort tot die zeldzame figuren, voor wie WGrken lust en leven is. Op een leeftijd geko men, dat velen van zijn positie zouden kunnen rusten, is hij nog steeds een der pittigste en levendigste Kamerle den en als kenner van het recht een specialiteit. Hij is tevens president van het Bossche Hof, dat hij met groote scherpzinnigheid en rechtschapenheid leidt. In de Statenzaal van onze provin cie klinkt zijn stem bij elke zitting en het waterschapswezen kent hij als geen ander. Als archaeoloog heeft hij voor de provincie, maar vooral voor Den Bosch zich vele verdiensten vergaard en zijn oudheidkundige werken, welke in den loop der tijden van de pers kwamen, vullen rijen in de bibliothe ken. Jarenlang was hij de primus van den Bosschen raad en met zijn stadgenooten leeft hij mee als geen ander. Hij is een rustelooze, sympathieke figuur. Hij is een edelman in den volsten zin des woords. Een edelman, wien God nog een lang leven geve tot heil van 't land. provincie, stad en tot heil van 't recht en de wetenschap. D. v. N. Heden is te Nijmegen het Pius- convict voor de priester-studenten aan de R. K. Universiteit door Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch, inge- zegend. Gisteren vierde de luit.-generaal j. J. G baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer, zijn tachtigsten verjaardag. Hij is bevorderd tot Grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw. Het bestuur van het R. K. Werk liedenverbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht inzake zijn standpunt in het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Te Utrecht is gisteren een bij eenkomst gehouden waarin plannen werden besproken voor de actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux. De Volkenbondsvergadering heeft vanochtend Nederland met 37 van de 49 stemmen gekozen tot lid van den Volkenbond voor een van de negen niet-permanente zetels in dat lichaam. Deze verkiezing geldt voor twee jaar. Er heeft te Amsterdam een debat plaats gehad tusschen de sociaal-demo craten Henri Polak en Vliegen. De sociaal-democraten zullen voor het Holl. Belg. verdrag stemmen, als het kanaal gehelde—Moerdijk eruit werd gelicht. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Augus tus f36,3 millioen opgeleverd, zijnde f 1.5 millioen minder dan verleden jaar, hetgeen moet worden toegeschreven aan een daling van bijna f 2.8 millioen in de dividend- en tantièmebelasting, waar tegenover een stijging van ruim f 1 millioen in de accijns op suiker staat. Sedert 1 Januari valt er nog een stijging van f20 millioen waar te nemen, waarvan ruim f 10 millioen door vermeerdering van de invoerrech ten. De commandant van het Veld leger heeft aan de Divisie-Commandan ten en Commandanten van troepen- onderdeden een krachtig schrijven gezonden inzake de tucht in het leger. Voorde Tielsche Rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de heer de Beus uit Culemborg, verdacht van smaad en beleediging van den Com missaris van Politie aldaar, inzake de Culemborgsche moordzaak.Geëischt werd tweemaal f 50 boete, subs, twee maal lO^dagen hechtenis. Wij meldden reeds, dat de soci- aal-dem. Kamerfracties hebben besloten om dit jaar de opening van de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin bij te wonen. .Het Volk" somt thans de gronden op, waarom men tot deze gewijzigde houding is gekomen. Het blad herinnert er vooreerst aan, dat de soc. dem. Kamerleden op hun oorspronkelijk besluit, nu ongeveer 30 jaren geleden, om niet deel te nemen aan de beëediging der Kamerleden door-H. M. de Koningin, om redenen van practischen aard reeds spoedig moesten terugkomen en wijst er dan op, dat Kamerleden der S.D.A.P. als lid van de commissies tot aanbieding van voordrachten tot benoeming van leden van den Hoogen Raad, zich herhaaldelijk ten paleize begaven, even als de voorzitter der Tweede Kamer fractie bij Kabinets-crisissen. Tegen een en ander" zoo vervolgt 't blad dan, is in de partij nimmer bezwaar gerezen. Daarenboven heeft zich in de laat ste jaren bij ons steeds toenemende vertegenwoordiging in gemeentelijke en provinciale besturen een practijk ontwikkeld, volgens welke bij officieele bezoeken van de Koningin onze verte genwoordigers zich niet aan representa tieve verplichtingen kunnen onttrekken. Bij onze Kamerleden bestaat het gevoel, dat bij deze ontwikkeling der verhoudingen niet meer past een weg blijven van de openingszitting der Staten-Generaal, alleen omdat daarbij de Koningin verschijnt om de troon rede voor te lezen. Hierbij zij opgemerkt, dat algemeen het gevoelen bestaat, dat, wanneer het binnen korter of langer tijd tot deel neming van onze partij aan de regee ring zou komen, het vanzelf zou spre ken dat onze Kamerleden de lezing der troonrede zouden bijwonen en niet de sociaal-dem. minister alleen aanwe zig zouden doen zijn. Daarenboven dient wel in het oog gehouden te worden, dat het hier niet geldt een bezoek der Kamer aan de Koningin, maar omgekeerd een bezoek van de Koningin aan de volksverte genwoordiging. Onze Kamerleden wo nen, indien niet verhinderd, alle ver gaderingen der Kamer bij. Moeten zij afwezig blijven bij ééne vergadering omdat daarin het Staatshoofd verschijnt overeenkomstig de wettelijke bepalin gen nog wel?" POLITIERECHTBANK. Hij en Zijl „Reeds lang liad hij zijn vrouw be loofd met haar op reis te gaan. En be lofte die maakt schuld en dient einde lijk vervuld", zingt de moppige Speen- hoff, maar zoo dacht ook E. S. een jonggetrouwde schoenmaker uit Waal wijk. Dies ondernam hij met z'n vrouw 'n reis naar Amsterdam, 't Was den 18en Juli dat ze vandaar weer in Waal wijk terugkwamen, waar 't volop ker mis was. De jonge vrouw ging de buurt in, nadat het paar ook nog^ kermis had gehouden en wilde niet met lutar man naar huis toen deze haar kwam halen. Daar zou oorlog op volgen. De schoonmoeder had het al reeds gepro feteerd „Och, och, 't zal er van avond wel spannen! Ze zijn naar Amsterdam geweest en hebben, geen cent meer over. En 't gebeurde net zoo. Er kwam he vige ruzie. In drift liad de jonge echt genoot P. van E. met een mes mishandeld, omdat deze de vrouw van den schoenmaker niet had buitenge- gooid, toen ze ten zijnen huize kwam buurten en niet aan heengaan dacht. Wegens die mishandeling stond ver dachte terecht. Verdachte beweerde in drift te hebben gehandeld. Ziet u, ik heb een lichtzinnige vrouw, die ik niet alleen kan laten gaan ,,'t Is met jou ook zoo mooi niet, on derbrak hem de president. Je had maar naar huis moeten gaan en niet naar de kermis, als jij dan niet lichtzinnig bent. En dan was er niets.gebeurd. Je vrouw heeft ook rechten hoor. Zóó kan 't niet goed gaan Ben je niet eens bij de reclaseering om hulp geweest? vroeg de president. Neen, daar kende of wist hij niets van. Misschien dat hier toch. voorwaarde lijke straf wel gewenscht zou zijn, oor deelde de Officier, die 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf eischte. Aan mevr. W. Brouns-van Besouw, lid van het bestuur der R.K. Reclassee- ring te Den Bosch, werd door de recht bank verzocht een, reclasseeringsrap- port.over verdachte aan de rechtbank uit te brengen. In afwachting van het) rapport werd de uitspraak voor onbepaalden tijd uit gesteld. V eronUcawdigd. Cornelia H. kuisvr. v. J. D, te Waal wijk, was buiten haar zelve van veront waardiging tegen haar ex-schoonzoon in spe v. E., die er nu juist geen engelachtige opvatting toonde op na te houden en, volgens den president terecht door de moeder van het meisje niet malsch werd aangesproken. De vrouw' had haar verwijt met een paar rake scheldwoorden' aangedikt en daarover voelde v. E. zich zoo waar be- leedigd. 't Kostte de vrouw echter slechts een geringe boete. Eisch en uitspraak 2 boete. RECHTBANK. Diefstal. Terecht stond P. v. E. te Waalwijk, thans gedetineerd. Beklaagd ter zake dat hij in den nacht van 28 op 29 Juli 1926 te Waal wijk, met het oogmerk van wederrech telijke toeëigening heeft weggenomen een kist met zeep, eigendom van zijn vader J. v. E. Vanwege het O. M zijn 3 getuigen ge dagvaard. Verdediger Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer te 's Bosch. erdachte had de kist in een kippen hok bij de buren verborgen. Een voer man kwam de gestolen waar halen en bracht ze in opdracht van verdachte bij ,den opkooper, die er ƒ4.— voor had betaald. „Is het niet treurig", vroeg de presi dent, „dat vader en zoon hier voor de rechtbank moeten verschijnen, een va der tegen zijn zoon over diens mis drijf getuigen moet en je vader je nu in de gevangenis moet helpen? „Ik heb het thuis slecht genoeg ge had M'n moeder is nooit goed voor me gewt-est. Ze lieten me een jaar lang in een schuur slapen", antwoordt ver dachte, die begint te schreien. Getuige J. v. E., 66 jaar, koopman te Waalwijk, vader van den verdachte, verklaart, dat zijn zoon de kist met zeep onder zijn bereik heeft gekregen door een plank, die voor het raam ge spijkerd was, daarvan te verwijderen. Getuige over de verhouding tot. zijn zoon ondervraagd, zegt, dat hij het nooit goed met den jongen heeft kun nen bolwerken. „U schijnt terug te trekken", zegt de president, „hebt u er spijt van de zaak voor de rechtbank te hebben ge bracht?" (Uit het voorloopig verhoor wordt de vroegere verklaring van getuige voor gelezen „Het kan door niemand an ders zijn gedaan, dan door mijn zoon Petrus, die mij wel meer bestolen heeft.") „Och ja", aldus de vader, „mijn an dere zoon heeft het aangegeven, 't is allemaal zoo haastig gegaan." Getuige Francina Verhoeven, huis vrouw Brokken, verklaart de kist met zeep in het kippenhok te hebben aan getroffen. Verdachte had haar gezegd dat die kist van een marktkoopman was, doch later beweerde verdachte weer wat anders. Voerman Smulders kwam daarna de kist halen, die vervol gens bij Hofman gebracht werd, die de zeep had gekocht. Volgens getuige den politiebeambte M. Kuypers, staat verdachte zeer on gunstig bekend en overnacht altijd in het hooi in de schuur van zijn vader. „De politie heeft me daar dikwijls, genoeg een stuk brood gebracht", zegt verdachte er tusschen door. Het O.M. wees op het slecht, gedrag van verdachte als ontaarde zoon, die zijn familie allerlei schande aandoet. In 1923 is verdachte al reeds voorwaar delijk veroordeeld, doch er is geen ver betering op gevolgd. De eisch luidde) 8 maanden! gevange nisstraf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 30 Sept. a.s. In hoogcr beroej). R. T. v. M. te Waalwijk was door den Kantonrechter aldaar veroordeeld we gens overtreding der gemeentelijke bouwverordening. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep en werd de zaak dus opnieuw behandeld, thans voor de Bossche rechtbank. Verdachte was niet verschenen. Als zijn woordvoerder en verdediger trad op Mr. Gerrits, Den Bosch. Als getuigen werden gehoord J. Tek- stra en G. van Huiten, beiden te Waal wijk. Het betreft hier een aantal wonin gen, die gebouwd zijn vóór het inwer king treden der Woningwet. Aan verdachte werd aangezegd, dat hij moest zorgen, dat iedere woning .werd voorzien van een vrij privaat, den bouw af te werken volgens voor schrift. Echter verdachte bleef in ge breke aan die sommeering gevolg te geven en beriep er zich op, niet wette lijk verplicht te zijn die voorgeschreven verbeteringen inzake de privaten, te moeten aanbrengen. Is verdachte een huisjesmelker? in formeerde de president. De verdediger antwoordde ontken nend. Het O. M. stelde verdachte in 't ge-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6