Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. .MGDRDBRABAND •WAALWIJK FEUILLETON HET SLOT DYMECK Hüm«KI DOOR ER\4\RIWfê WOENSDAG 22 SEPTEMBER 192G. NUMMER 75. 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Bondsvergadering van den R.K. Rijkskieskring 's-Hertogenbosch. Zaterdagnamiddag werd in de aula der R.K. Lycea in Den Bosch een Bondsvergadering gehouden van den Bond van R. K. Statenkieskringorgani- saties in den Rijkskieskring 's-Hertogen- bosch. Deze vergadering werd mede bijge woond door de Tweede-Kamerleden voor den Rijkskieskring jhr. mr. Van Sasse van Ysselt, Fleskens en Winter- mans (de laatste tevens lid van het Bondsbestuur)van dr. Deckers was bericht van verhindering ingekomen. Huldiging van jhr. mr. Van Sasse van Ysselt. De voorritter, mr. dr. A. van Rijcke- vorsel, achtte het een aangename taak, den oudsten en eersten afgevaardigde van onzen Bond te mogen huldigen op den dag, waarop deze vóór 25 jaren zijn intrede deed in de Tweede Ka mer. In die kwarteeuw is een kort inter mezzo geweest, maar reeds in 1918 was het duidelijk, dat de tijdelijke niet-herkiezing van den heer Van Sasse van Ysselt een onbedoeld gevolg was van een moeilijk te vermijden verwar ring bij de eerste toepassing van het nieuwe kiesstelsel, Nooit heeft iemand een opzegging van vertrouwen bedoeld, en in den geest der kiezers zijt gij, mijnheer Van Sasse van Ysselt, onze eerste afgevaar digde gebleven. En de Bond is er trotsch op, u heden hulde te kunnen brengen. Al is de politiek maar één deel van uw veelomvattende werkzaamheid, wij weten, hoe buitengewoon moeilijk het zal zijn u te vervangen, ook om het gezag, dat gij in het Parlement en in het land geniet. Wij zijn er trotsch op, u nog lang onzen eersten en oudsten afgevaardigde te mogen noemen, en bieden u als bewijs onzer hulde een bloemenmand aan. Jhr. Van Sasse van Ysselt zei, dat hij eenige dagen geleden een uitnoo-1 diging had ontvangen om op deze vergadering te verschijnen, en dat hij, toen daarna de secretaris, mr. I Teulings hem zeide dat op zijn komst gerekend werd, begreep, dat er wat gaande was. Vóór het Kamer-reces had zijn mede afgevaardigde de heer K. ter Laan hem gezegdWij zijn van dezen zomer 25 jaar lid van de Kamer. Voor spreker gold dit niet letterlijk, maar het was hem een groote voldoe ning, dat van den herinneringsdag was notitie genomen. Toen hem 25 jaar geleden werd beduid, dat hij kamerlid moest wor den, was hem de schrik om het hart geslagen. Hoe zou hij het er af bren gen Nu ik, zei spreker, heden zoo gehuldigd ben, ben ik blij, toen door den zuren appel heengebeten te heb ben. Het is niet zoo erg geweest als ik gevreesd had. De kiezers zijn over mij tevreden geweest, en, daargelaten het intermezzo, heb ik de sympathie der kiezers gehad. Het is een Kamer lid moeilijk het allen naar den zin te maken, maar de kiezers hebben mij nooit iets gevraagd wat ik niet mocht doen. Nog drie jaar. zei spreker, heb ik voor den boeg. Als men 74 jaar is, mag men geen ruimeren termijn nemen. Moge het mij gegeven zijn, ook die drie jaar mijn taak goed te vervullen en de mij toevertrouwde belangen te blijven behartigen. De beide toespraken werden door de vergadering met een warm applaus onderstreept, en toen in den loop der vergadering de heer Van Sasse van Ysselt deze moest verlaten, werd hem een ware ovatie gebracht. De Reglementsherziening. Aan de orde kwam nu het eerst de herziening van het Bondsreglement in verband met het nieuwe reglement van de R.K. Staatspartij. Geconstateerd werd, dat aanwezig waren 29 afgevaardigden, over de vijf Statenkieskringen als volgtverdeeld Den Bosch 3, Heusden 2, Grave 7, Helmond 7, Eindhoven 10. De voorgestelde wijzigingen waren goeddeels van formeelen aard. Aangenomen werd een denkbeeld- Derks (Eindhoven) om voorstanders van amendementen van locale kies verenigingen, waarvan niet vaststaat dat zij onder de afgevaardigden ter Bondsvergadering verdedigers zullen vinden, toe te staan de Bondsvergade ring bij te wonen ter bepleiting van hun denkbeelden. De belangrijkste der voorgestelde wijzigingen betrof de wijze der verkie zing van de afgevaardigden (13) naar den Partijraad en hun plaatsvervangers. Een stemming ineens zou tot gevolg een uitslag kunnen hebben, die eigen lijk niemand zou willen, die een teveel naar den eenen. een tekort naar den anderen kant kon opleveren. Daarom was voorgesteld, de verkie zing in vieren te doen geschieden den eersten keer voor 4, den tweeden keer voor 4, den derden keer voor 3, den vierden keer voor 2 plaatsen. Na elke stemming zou men het beeld van den gedeeltelijken uitslag kunnen overzien en dat beeld bij de volgende stemming zoo noodig kunnen corri- geeren.. Met twee dingen toch moest worden rekening gehouden, met een gescha keerde vertegenwoordiging en meteen redelijke verdeeling der zetels over de vijf Statenkringen. mi Als er vier gedeeltelijke stemmingen werden gehouden, kon mits de goede wil aanWezig was èn de differentiatie onder de gekozenen èn de evenredige vertegenwoordiging der Statenkringen tot haar recht komen. Bij de eerste stemming zou ieder 13 stemmen uitbrengen, bij de tweede 9, bij de derde 5, bij de vierde 2. De eerste stemming zou tevens als candidaatsteiling fungeeren, bij de tweede en volgende stemmingen zou men alleen stemmen mogen uitbrengen op candidaten, die bij de eerste stem ming stemmen hadden verworven. Met dit voorstel (een trouvaille van den secretaris mr. Teulings, naar de voorzitter meedeelde) vereenigde zich de vergadering. De reglementsherziening werd ten- slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bestuurslid der R. K. Staatspartij. Als bestuurslid voor de R K. Staats partij werd aangewezen de voorzitter, mr. dr. Van Rijckevorsel, met 25 stem men tegen 3 op den Heer Van Hout en 1 op mr. Teulings. Als plaatsvervangend bestuurslid de secretaris mr. Teulings, met 21 stem men tegen 6 op den heer Van Hout, 1 op den heer Caners en 1 blanco. Afgevaardigden naar den partijraad. Van de gelegenheid om candidaten voor te dragen werd een ruim gebruik gemaakt. Als zoodanig werden genoemd de dames mevr. Brouns en mej. F. Jan- jen, en de heeren Bellen Caners, Cox, Derkx, Foppele, v. d. Geld. Heereveld, van Hout, Knaapen, mr. Kolfschoten, Krijgsman, Martens, Meerman, Mtyring, v. d. Mortel, De Natris, dr. Nuyens, Ploegmakers, Max van Poll, v. d. Putt, Putters, Strik, Surig, mr. Teulings, Uyen, v. d. Ven en de Vlam. De uitslag der eerste stemming was, dat werden uitgebracht 29 stemmen en gekozen de heeren van Hout met 24, Caners met 21. Strik met 20 en de Vlam met 18 stemmen (de laatste bij loting met de heeren Foppele en Van Poll). Bij de tweede stemming werden 27 stemmen, waarvan 26 geldig, uitge bracht en gekozen de heeren Van Poll met 17, Van de Ven met 17, Knaapen (Geldrop) met 16 en Martens met 14 stemmen (de laatste bij loting met den heer Beliën). De uitslag der derde stemming was, dat werden uitgebracht 24 stemmen en gekozen de heer Foppele met 17, mevr. Brouns met 12 en de heer Van der Geld met 9 stemmen (bij loting met den heer Meerman). Bij de vierde stemming ten slotte werden gekozen de heeren mr. Teu lings met 15 en Meerman met 10 stem men. Er hadden nu nog twee stemmingen voor de piaatsvervangers moeten wor den gehouden, doch het was reeds ongeveer 7 uur geworden en de afge vaardigden moesten naar huis. Daarom werd op voorstel van den voorzitter besloten, als plaatsver vangers aan te wijzen de niet-gekozen 13 leden, die bij de eerste stemming het grootste aantal stemmen hadden verkregen. De gekozen afgevaardigden zijn dus: mevr. Brouns, Den Bosch; F. J. Caners, Ravenstein; C Foppele, Den Bosch; J. v. d. Geld, Waalwijk; M. van Hout, Helmond: F. Knaapen, Geldrop; S. Martens, Beers; J. Meerman, Eindhoven; Max van Poll, Helmond; P. Strik. Stip hout; mr. Frans Teulings, Den Bosch; A. v. d. Ven, Son enj de Vlam, Eind hoven. De plaatsvervangers: J. J. Beliën, Oirschot; Derks, Eindhoven; J. Heere veld, Cuijk; 'mej. F. Jansen. Den Bosch, M Krijgsman, den Bosch; Jos. Meyring; den Bosch; dr. Nuyens, Boxmeer; J. F Ploegmakers, Oss; P v. d. Putt, Eindhoven; G Putters, St. Hubert; H. Surig. Waalwijk; Uyen, Eindhoven; H. Verbeeten, Eindhoven. De portverlagingen op 1 October zullen omvatten 1. verlaging van het port der brief kaarten van V'u tot 5 cent; 2. expressebestelling van briefpost zendingen van 30 tot 20 cent; 3. port der postpakketten van 40, 50 ert 60 cent tot 30, 40 en 50 cent. Nieuwe postzegels zullen uit dien hoofde niet verschijnen. Zijne waarschuwing tegen het lidmaatschap van neutrale vrouwen organisaties motiveert Z D. H Mgr. Diepen als volgt De „Nationale Vrouwenraad" propa- De ïlcho van het Zuiden, Waahvpsclse en l.angslraalsrkr Courant, WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gehoele rtjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Dit blad verschijnt Prijs der Advertentiën 20 cont per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BiJ contract flink rabat. Advortentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN". door ILZE DORE TANNER. 8) Eindelijk besloot, zij eeu paar regeltjes aan den heer von Wackerath, te schrijven. Zeer geachte heer von Wackerath, Ik zou niet graag willen, dat u mij voor onbeleefd hield, omdat ik onlangs uw; zweep- groet niet heb beantwoord. Ik kende deze wijze van groeten niet, maar graaf Roleneck maakte er mij opmerkzaam op en gaf mij een verklaring; ik had gedacht, dat u mij niet herkend zou hebben. Ik dank u tevens nogmaals hartelijk voor uw vriendelijke hulp en verzoek u ook uw moeder mijn dank en mijn groeten te willen overbrengen. HENNY KONING. Toen adresseerde zij den brief en bracht hem tegelijkertijd met een brief aan haar moeder persoonlijk naar het dorp op het postkantoor. Tot haar groote vreugde overhandigde de postambtenaar haar daar een brief van Bru no, die met de middagpost voor haar aange komen was. Het was een. antwoord op haar epistel, waarin zij van haar twee avonturen had verteld en zij was zoo nieuwsgierig om te weten, wat hij haar te schrijven had, dat zij niet kon nalaten hem op den terugweg naar het slot vluchtig door te lezen. Bruno dreef in het geheel niet den spot met haar, hij schreef integendeel vol belang stelling en déelname, en bracht Heuny zelfs op een geheel nieuwe, naar het haar toe scheen, zeer waardevolle gedachte, het licht inj de torenkamer betreffende. „Dat de een of andere bewoner van het slot het nachtelijk spook is, staat bij mij on wrikbaar vast. Tante Klarissa kunnen we natuurlflk gerust uitschakelen, want het zou te dwaas zyn om te denken, dat de meeste res van den burcht, die ten allen tyde over al kan komen, juist bij nacht en onty haar bezoeken in den toren zou afleggen, nog wel geheel afgezien van het feit, dat zfl met haar meer dan SO jaren bang zou zyn voor kouvatten of overspanning. Juffr. Schroth scliynt my ook geheel uitgesloten, omdat je dan toch wel haar deur moest liooren gaan. Wel houd ik het echter voor heel goed mo gelijk, dat deze Koenraad met het diploma- tengezicht of de een of andere dienstbare geest van het slot, de torenkamer als berg plaats voor gestolen zaken heeft uitgekozen om daar geld of andere waardevolle dingen te transporteeren. Juist omdat tante Kla rissa al zoo oud is en haar oogen niet meer overal rond kan laten gaan. is het zeer wel mogelijk, dat zij bestolen wordt. Onderzoek toch eens nauwkeurig de ven sterbanken, de planken en de muren, klop overal eens, of je geen holle plekken kunt ontdekken. Je kunt stellig op groote dank baarheid van de zijde van tante Klarissa rekenen, indien je het geheim van den nach telijken torengast weet te ontsluieren. Ik voor my zou er een genoegen in vinden om, zoodra ik het licht ontdekte, over het plat vorm in de gang te sluipen en het „spook" beet te pakken, maar jou als meisje kan ik het niet kwalijk nemen, als je daarin geen lust hebt en ik acht het zelfs beter, als je het niet doet. Maar kun je je niet eens ach ter dien vooruitspringenden muur verdekt opstellen en van dkar uit het „spook" be luisteren?" Op haar ander avontuur ging Bruno slechts heel vluchtig in, het torenspook scheen hem aanmerkelijk veel meer belang in te boeze men. Hij schreef alleen maar: „Misschien heeft tante vroeger eens een proces tegen de Wjickeratli's verloren want je weet, dat papa altijd zegt, dat niets dé haat zoo hevig aanwakkert als juist zoo'n proces." Henny nam zich voori voorloopig Bruno's meening betreffende een schuilplaats voor gestolen voorwerpen te aanvaarden en op een geschikten,. ongestoorden tijd eèns heel nauwkeurige nasporingen in het torenvertrek te ondernemen. Zij borg Bruno's brief zorg vuldig weg en haastte zich om thuis te ko men, want tegen den avond verwachtte tante weer gasten. MAAI3C HAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Op de trap naar haar kamer kwam Ilenny juffrouw ÜJcliroth al tegen, die een zeer ver ontwaardigd gezicht trok „Ik zocht de freule al, want ik moet straks mevrouw de gravin ook nog kleeden," zeide zy verwijtend." „Ik heb brieven naar do post gebracht ik kan mijzelf trouwens heel goed alleen kleeden, als u daarvoor geen tyd meer hebt, juffrouw Schroth," merkte Ilenny vriendelijk op. „Mevrouw de gravin heeft bevolen, dat ik de freule by haar toilet moet helpen. Me vrouw de gravin heeft ook in 't geheel niet graag, dat de freule zelf haar brieven post," antwoordde juffrouw Schroth, met een sterk afkeurende toon in haar stem. Henny wierp het hoofd in den nek„Tan te heeft my daaromtrent nog niets gezegd en ik vind het fijn om naar het dorp te gaan," zeide zy eenigszins uit de hoogte eii liep juffrouw Schroth zonder verder een woord te zeggen voor bij en ging naar haar kamer. Juffrouw Schroth volgde haar met een boos- aardigen blik. Henny deed vandaag voor het eerst een der nieuwe toiletjes aan die tante Klarissa voor haar had laten komen. Een licht japon netje» van fijne, zachte, als zijde glanzende wollen stof, dat hoogst modern, zonder even wel opvallend te zijn, correct om haar elegan te, slanke gestalte sloot en tot op kniehoogte met een apart borduursel van prachtige blauwe zijde, met goud- en zilverdraden doorweven, getooid was. Toen Ilenny in de spiegel keek, was zij zelf verbaasd, hoe ge heel anders, hoe bevallig zy er uitzag. En zij dacht eraan, wat haar moeder wel zou zeg gen, als zy haar zoo eens kon zien en al haar vriendinnen en kennissen daarginds. Dat was werkelijk een heel groot onderscheid tusgchen de kleeren van de brave juffrouw Specht, die den geheelen beteren stand in haar geboortestadje van japonnen voorzag en dit kunstwerk, dat van fijne smaak ge tuigde en Henny dacht, hoe mooi of het zou zyn, als zy zich altijd met zulke prachtige toiletten kon tooien en zooveel keus had, zon der zich ooit beangst behoeven te maken of zich te moeten ontzien. Toen zy naar beneden ging, trof zy tante Klarissa, zooals steeds, wanneer zy gasten verwachtte, in een zwart zyden, met. kostba re oude kant versierde japon, zy keek haar nicht door haar gouden lorgnet van onder tot boven onderzoekend aan en zooiets als een glimlachje van tevredenheid vertoonde zich op haar koel gelaat. Daarna wenkte zy Henny om naderby te komen. Zy trok een ouderwetsch, klein kistje naar zich toe en nam daaruit een prachtig gouden kettinkje, waaraan een aanhanger bevestigd was, bestaande uit diamanten en paarlen in den vorm van een sierlyk bloemruikertje. Zy beval Ilenny haar hoofd te buigen en leg de het om haar hals. „Ziezoo, dit kettinkje, dat ik reeds als jong meisje heb gedragen, zal jou nu toebe- hooren, Henriëtte," sprak zei met ongewone vriemlelykheid en Henny, die behalve een zilveren horloge met ketting en een paar kleiye waardelooze broches geen andere sieraden bezat, boog zich in een opwelling van spontane vreugde en dankbaarheid over de gele, gerimpelde hand van haar tante. „Zoo, ga nu naar de eetzaal en rangschik de bloemen wat op de tafel, de tuinbaas doet dat nooit zooals ik het graag wil hebben," be val zy, terwyl Koenraad reeds de belde vleu geldeuren voor graaf Roleneck opensloeg. Er was vandaag een grooter aantal gasten by gravin Dymeck verzameld ,dan gewooniyk het geval was. Behalve de graaf, de opper houtvester en diens neef, bovendien nog de landheer von Wehla met zyn zeer schuchtere jonge vrouw, majoor Bergman en gemalin, die het bevel voerde over het in het naburige stadje liggende bataillou en eeu kapitein en twee luitenants van hetzelfde regiment. Er was niet één onder de nieuwe gasten, die niet met een gemengd gevoel van nieuws gierigheid en bewondering de bekoorlyke meisjesgestalte had gadegeslagen en eens hoorde Henny heel duideiyk, hoe een van de jonge officieren den houtvester von Molha- gen met een beteekenisvollen blik op haar in het oor fluisterde „DrommelsMet alle achtingErfgename? waarop Molhagen veelzeggend de schouders ophalend, antwoordde „Weet men dat ook al weer te vertellen Maar in ieder geval zal het wel waar zyn, andere familieleden zyn er in 't geheel niet, behalve de familie Koning; 2y zou anders al haar bezittingen aan stichtingen moeten laten vervallen." Een eigenaardig gevoel doortrilde Henny zou het dan werkelyk mogeiyk kunnen zyn, dat zy nog eens de erfgename vaui tan te Klarissa zou worden? Dat zy voortaan steeds in weelde en zorgeloosheid zou kun nen leven zy en de harenOch. men raakt immers zoo gauw gewoon aan zulk een leven in de hooge kringen en de tyd, dien zy thuis voor haar broers kousen stopte en voor het fornuis stond te koken, scheen voor haar al zoo lang vervlogen en als zy eeriyk wilde zyn, wenschte zy ook werkelyk niet meer naar dien vroegeren toestand terug. Slechts naar haar ouders, broers en zusters voelde zy dikwyis een groot verlangen en zy had by zichzelf reeds een plannetje ge vormd, dat zy toch tenminste met liet. Kerst feest. in. ieder geval naar huls zou gaan. Aan tafel zat Henny met de jongere hee ren van het gezelschap aan het beneden einde en zoo, eenigszins buiten het bereik van de koude, scherpq oogen van tante Kla-' rissa, fleurde zy op ei^praatte en lachte on bevangen, zooals z(j dat thuis steeds gewoon was. Meerdere malen bemerkte zy, dat de blik van graaf Roleneck onderzoekend op haar rustte en toen hun oogen elkaar eenmaal ontmoetten, hief hy met een lichte buiging zyn champagneglas omhoog en ledigde het in één teug. Henny kleurde, zy was dergeiyke hulde betuigingen niet gewoon en toen de kleine luitenant Zielow naast haar een verwonder den blik nu eens op haar, dan weer op graaf Roleneck wierp, werd zy nog meer verlegen. „Och ja, de heeren, voor wie een goedgun stig lot dadeiyk een gravenkroon in de wieg heeft gelegd, hebben het toch veel l>eter dan een van ons," meende hy toen na een pauze tamelyk ongemotiveerd. Henny keek hem verbaasd aan„Dat beu ik zonder meer in 't geheel niet met u eens, het komt er toch in de eerste plaats op aan, wat het lot hun bovendien nog in de wieg heeft gelegd." „De freule bedoelt geld Zy lachte. „Neen, ook dat niet hoewel by een titel hoort dat eigenlyk toch maar ik bedoel gezondheid, begaafdheid, karakter en dergeiyke." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1